автореферат диссертации по истории, специальность ВАК РФ 07.00.03
диссертация на тему:
Формирование украинского меньшинства в Казахстане (80-е гг. XIX в. - начало 30-х гг. ХХ в.)

  • Год: 1996
  • Автор научной работы: Мазука, Людмила Ивановна
  • Ученая cтепень: кандидата исторических наук
  • Место защиты диссертации: Киев
  • Код cпециальности ВАК: 07.00.03
Автореферат по истории на тему 'Формирование украинского меньшинства в Казахстане (80-е гг. XIX в. - начало 30-х гг. ХХ в.)'

Полный текст автореферата диссертации по теме "Формирование украинского меньшинства в Казахстане (80-е гг. XIX в. - начало 30-х гг. ХХ в.)"

КиТвськнй ун!верситет ¡nieni Тараса Шевченка

..............----------------

^ X* На правах рукппшу

МАЗУКА Людмила 1вашвна

ФОРМУВАННЯ yKPAÏHCbKOÏ МЕНШИНИ В KA3AXCTAHI ( 80 pp. XIX ст. - поч. 30-х pp. XX ст.)

(4 оо, о i

07.09.01 - IcTopIfl УкрвТни

АВТОРЕФЕРАТ

дисертацй на здобутгя наукового ступеня кандидата 1сторимних наук

KHÏB - 1996

Дисерташею е рукопис

Робота виконана в 1 нстнтуг! украЪгознавства Ки1вського ун!верс1ггету . ¡мен! Тараса Шевчеика

Наукоаий кер!вннк - доктор ¡сторичних наук СергМчук В.1.

Офнцйн! опоненти - член-кореспондент НАН Украши, доктор ¡сторичних, професор Свтух В.Б.

кандидат ¡сторичних наук, доцент Савченко Г.П.

Провщна органЬашя - Украшський державний ушверситет харчових технолопй.

Захист в1дбудеться ПлиЦ 1996 р.' о на засщанш

спешал1зованоТ вчено! ради Д.01.01.32 в Ктвському университет! ¡меш Тараса Шевченка за адресою: 252017, м.Кж'в, вул.Болодимирська, 60, ауд.349.

.3 дисертацкю можна ознайомитися в науковШ б1блютец1 Кшвського ун!верситету (вул.Володимирська,58).

Автореферат роз1слано Рёг^^чА 1996 р.

Вченнй секретар спец1ал1зовано1 вчено! ради

кандидат I сторичних наук у*? /•

0.1.Б0ЖК0

СТРУКТУРА ДИСЕРТАЦ11 ДисертацЫ складаеться ¡з вступу.чотирьох глав, висновкш, списку використаних джерел та л1тератури.

ВСТУП. АКТУАЛЬНЮТЬ ТЕМИ. Територ1я сучасно! Укражи не охоплюе ус1* теренш, на яких живуть автохтоиш украУнф. Мшьйони наших сгиввггчиэниюв залишились за державними кордонами УкраУни на освоених ними землях. Значна частина украУнцю у пошуках кращоУ дол>, внаслщок полггичних обставин та з ¡нших причин розселилася по свпу.

Одним з найчисельн'ших репон1в масоаого поселения украУнц'ш е Казахстан. За переписом 13 Ычня 1989 року 896 тисяч чолоВ1к визнали тут себе украУнцями. За даними соцюлопчних дослдаень щв близько 1,5 мшьйони ка.захстанцш магать укрэТнське походження, але пишуться адебшьшого роЫянами, а за даними вчених зах1дноУ д1аспори 30 вщсотюв в1д усього населений сучасноГо Казахстану становлять саме украУнцк1 Сьогодн! Казахстан займае трете мюце в свт за ктьквтю украУнського населения пгсля Росй та США.

Украшф представлен! в ус!х сферах державного, виробничого, сусптьного I громадського життя Казахстану. В Алма-Ат| створено УкраУнський культурний центр. УкраУнськ! товариства функцюнують у Ц|линоград1, Барнаул!, Кзил-Орд1, Караганду 3 огляду на велике значения украУнсько'У меншини в жигп Казахстану КабЫет мМстр!в ц!е'| держави з 1994 року видае Чижневик "УкраУмськ! нозини". Це перша в свт газета украУнськоУ нац1онально'У меншост!, що видаеться на кошти держави.

Якщо з огляду на полггико-економ1чну та етнокультурну ситуацю УкраУни охарактеризувати П сучасний стан як "етнополггичний ренесанс", тобто процес пов'язаний (з завоюванняМ украУнською етн1чн(стю наложного мюця в м1жетнЫних стосунках сучасного св1ту та змагань за побудову суверенно! наци-держави, то вивчення- проблеми юторГУ украУнського этносу за межами УкраУни повинно зайняти одне з чшьних м'юць в украУнськй 1сторичн1Й науц|.

1 Енпиклопадя укра'Уноэцавава. - Т.З. - Перевидаиня в Укра'Уш. - Льв1в, 1994. С.919.

На сьогодн1, коли зб1льшуються обсяги й змшюеться эМ1ст контакта ( зв'яэмв украшав з Батьивщиною, усувакзться класово-пол'гтичж чинники в них, яю на попереднЬс етапах Були визначальними, актуальною ствс I проблема ¡стори формування украУнсько! меншини в Казахстан!.

Якщо оцЫювати доробок сусгильствознавцщ у н вивченж, то треба зазначити, що доа вона звертала увагу невелико! ктькост! дослщниюв. Лише в 1990-х роках зявилися лрац! ¡сторикш, в яких науковц! роблять спроби обгрунтувати на основ! документ мотиви переселень укра1нц!в, називають основн! хвил| ем1грац1йних потоюв, окреслюють Ух кордони.

Дослщження сучасних автор!в дають можливють ознайомитися лише з окремими аспектами дано! проблеми, зробити об'ективж висновки. Але в цшому причини I зм1ст переселенсько! полГгики, скалимо, РадянськоУ держави залишаються до цього часу нерозкритими. Не з'ясоваш особливост! розселення украУнських ем1грант1в у Степовому краУ, формування |'х господарськоУ, культурно? д1яльносгп, усвщомлення себе як единого нац1онального тша.

В1дсутнють фунтовних дослджень проблеми формування украТнськоТ меншини в репоы, де вона с оджею з найчисельнших, I спонукали до написания даноТ дисертацм.

ПРЕДМЕТОМ ДОСЛЩЖЕННЯ дисертацП' е змЫи в украУнському етнмному середовищ1 Казахстану, напрямки, в яких вони вщбувалися, розмЩення украУнцв в Казахстан!, економ1чн1, пол!тичн1, осв1тн!, культурж, загальносоц1альш ознаки Ух буття на цих землях з к!нця XIX столггтя до початку 30-х роив (вщ початку масового переселения за земл|' Казахстану до повного припинення процесу украУжзацн на цих землях).

овектом ДОСЛ1ДЖЕННЯ е украУнський етнос в процеЫ переселения I освоення ним земель Казахстану, а також усвщомлення себе там як окремоУ етычноУ групп.

ХРОНОЛОГ1ЧН1 РАМКИ дисертацп охоплюють перюд вд 80-х рок!в XIX столггтя (вщколи розпочалася масова ем1грац!я украшав 1з украУнских земель на Схщ, у тому числ1 й до Казахстану) до 1933 року. Саме тод1, на

думку автора, була сформова i визнана урядом меншина украУнцю в Казахстан!.

Нижня хронолопчна межа визначаеться перюдом вт!лення в життя "Тимчасового положения" 1668 року, яке включало Казахстан в едину для Bcie'i Pocfi систему управлЫня, тим самим полегшувало завдання колон1ального освоения Казахстану I воображало в першу чергу пол1тичы та ег.ономнн! ¡нтереси росмського уряду.

Верхня хронолопчна • мажа визначаеться прийняттям резолюци Листопадового об'еднаного Пленуму ЦК i ЦК КП(6)У (1933 р.) по доповда "ГМдсумки та найближч) задач! проведения нацюнальноУ полтаки на УкраУнГ, всл1д за якою 20 грудня 1933 вийшла Постанова Казкрайкому ВКП(б) про припинення подапьшого проведения укрзУн!зац!У в Казахстана Ц! документи эапочаткували л!кз1дац!ю ecix украУнських шк!Л та ¡нших установ, арешти вчит9Л1в цих шк|лта пров!дник!в украУнгзгцй" в Казахстан!.

СТАН НАУКОВОТ РОЗРОБКИ ТЕМИ. 1сторюгргф1я теми формування украУнських меншин в "ближньому заруб1жж1", в тому числ1 й Казахстан!, нарэхозуе невелику юлькгсть po6ir, у яких просл'дкогубться е>/!гргц1йний рух украУнськото населения, алэ i а них - лише за окрем! хрочолопчж перюди по окремих репонах*. Що ж стосуеться сучасноУ украУнськоУ ¡стор!огрзф||, то в основному ц( досл!дження велися в fliacnopi3.

1 Fenyes А. Statistik des Königreichs Ungarn. Resth., 1843. - S.39-42, 52-58;

Croernig K. Ethnographie des Oesterreichischen Monarchie. B.III. Wien, 1858. -

S.35, 146-147;Ксппен П. Этнографическая карта Европейской России. Спб., 1851; Наулко В. Этнический состав населения Украинской ССР. Сшшстико-

картографические исследования. - К., 1965. • С.8.

5 КубШович В. М'працшш пронеси в УкраТнсысж РСР за псреписом 1970 року. 36ipiiHK у 70-лптя проф. О Опоблина..- Ныо-Йорк, 1978; Його ж. Украшсыса ;iiacriopa в СРСР у ceii.ii ncpemiciB населения. - Мюнхен, 1979; УкраУнська людшсп> в СССР. Прац'| укра'шською науковою incimyiy. - Варшава, 1931. -

На нашу думку, в ¡сторюграфм дано! проблеми можна визначити три

етапи:

I - дореаолюц1Йний (до 1917 р.), коли в поодиноких публжацЫх бшьшою Miporo об'ективно констатувалися факти переселения та □цЫювапася переселенська пол!тика уряду.

II - шсляреволюц1йний nepiofl - до початку 1990-х роюв. Цей перюд характеризувався ловною вщсутнютю об'ективних оцЫок переселенсько! полгтики. Вся наука працювала на ¡нтереси Компартм, I все, що перечило Тм, не мало права на ¡снування.

III - 1990-i роки. Перюд, коли перед науковцями вщкрилися можливост! об'ективно оцгнити ¡сторичм процеси на основ! матер!ал1в рамше закритих apxieunx фонд1в.

Найбшьш повно вивчена Mirpaum населения на територй' Казахстану напередодн! Жовтнево!' революцн: визначеж м масштаби, встановлена чисельнють переселение по роках, районах виходу I поселения, соц1альний стан, а також основа соц!ально-економ1чн1 причини м1грацП4. Однак, вивчаючи pi3Hi аспекти М1фаци автори обмежились пор1вняльнонсторичним, ¡люстративним, ретроспективним методами конкретнЫсторичного ananisy. Авторами р!дко Використовувались демографмн! методи аналиу I ильисш методи обчислення, в тому числ1 прийнята демофафами класиф|кац1я м1фацп - на внутршню i зовн1шню, за головними ознаками (тимчасова, сезонна, маятникова, переселения на пост!йне оселення (безповоротня), за

Т.1; Марунчак М. Украшщ поза межами УРСР. - BiHiiincr, 1974; Олссйок Т. Cipa Украша. - Женева, 1947.

4 Мицюк О. Переселения в Степовий Киргизький край (на Сфий Клин). Обласп: Тургайська, Уральська, Акмолинська, Семипалатинска. - К., 1909; Переселения та Украшетво. XapKÍB, 1912; Бондаренко М. Украшена колошети в П1вленно-ЗахщиШ Ci6¡p¡, Схщшй Ci6ipi та Степах СередньоУ АзП' // Псрсдрук- в газет^Молода Галичина. - 1990 . - 8 вересия.

джерелами реалЬацм мтрацн на оргажзовану та неоргажзовану, добровшьну та примусову.

В Ухни працях переселения до Казахстану розглядалося з точки зору коложзацн Степового краю, а для украУнцш як "... кровопускания з живого нац1онального оргажзму I через те, з украУнсько'У нацюнальноУ точки погляду - шкщливГ5.

Алз ця думка не уэгоджувалася з урядовою попойкою царизму I широко на розповсюджувалася. Поряд з нею на переселения ¡снувала й оф1ц)йна думка, а саме: процес переселения був необхщним, бо на УкраУж селяни терпши в!д малоземелля, а в Казахстан! ¡снувало багато "втьних" земель. Ця думка широко популяризувалася на початку 20-х роюв. К нолями були Лубни-Герцик Л., Литошенга Л., Баров Д., Большаков М., Красильников М., Попов Ф., ЯхонтовА.'

Анализ соц1ально-еконог./ьчних причин аграрного переселения I переселенського руху вище названный вченими широко пропагувався в прес! I був теоретичною основою для практично'! .гуяльносл земельних I переселенсьшх орган1зац!й

Спец1альн| роботи по Ыльськогосподгрському переселению до початку суцтьноУ колетгаззцм виходили у вигляд! окремих брошур та статей, авторами яких були в1дпошдальн1 працтники чи спе^алюти,

5 Мишок О. Переселения та Украшаво. - Харюв, 1912. - С. 16.

6 Лубни-Герцик Л. Что такое перенаселение. - М., 1923; Литошенко Л. Эволюция и процесс крестьянского хозяйства. - М., 1923; Баров Д. Переселение на новые земли. - М.- Л ., 1927; Його ж. Куда и как переселяться. -М., 1929; Большаков М. Современное переселение. - М., 1924; Красильников М.

Переселение в 1925 - 26 г.: Состав переселенцев; Псреселепцы-обратникн; Аграрное переселение в 1928-29 с. //Счагистическое обозрение. - 1928. - № 2. -С.90-95;№ 12. - С.107-110; 1929. -№ 2. -С.97-102; 1930. -№ 5. - С.84-92.; Попов Ф.

Почему лучше пересс.шьея колхозами. - М.-Л., 1929; Яхонтов А. Переселение за пределы Украины. - Харьков. 1925.

г-

безпосередньо пав'яэа™ з проведениям пересвленських заходш в СРСР, що наклало специфмний вщбиток на змют л1тератури з пвреселенського питания.

Майже не воображена в лггератур! тема промислового переселення. Бона представлена тшьки довщниками для вербувальник!в, дек1лькома статтями щодо оргатзоааного набору робочо? сили', деяк! питания ц!еТ теми знайшли воображения в монограф1чному досл1дженн( М.Соина',

Ф.Базанова в статт! "Формирование национального состава населения Казахстана в годы довоенных пятилеток"1 наводить числов) дан! по юлькост! прибулих украГнських бригад на буд!вництво Туркестано-Сиб1рсько'| зал1зниц1.

Таким чином, з проблеми переселення в СРСР грунтовних досл!джвнь не проводилось, а л'ггература, що вийшла в 20-40-х роках, висвгтлювала лише окрем! питания ц!еТ теми.

Об'ективнють наукового анализу вимагае вщзначити, що у повобнний час точка зору офщ!йних к1л - а за нею I вс)х тих, хТо п забезпечував 1деолопчно - еволюцюнуе. Переглядаючи б1бл!ограф1ю к1нця 40-х -середини 80-х рр. про украшську распору, можна говорити про наявнють певноТ кшькост1 л1тератури з ц!еТ проблематики. Однак еволюцт вщбуваеться дуже одноб1чно - лише в межах визначених пан!вною ¡деолоМею.

' Коган Е. Индустриализация окраин и задачи социалистического переселения // Пути индустриализации. - 1930. - № 10. - С.45-54; Федяев П. Об

организованном наборе рабочей силы //Советское строительство. - 1935. - № 9. - С.56-61.

»Сонин М. Воспроизводство рабочей силы в СССР и баланс груда. - М., 1959. « Вестник АН Казахской ССР. - 1981. - № 1.

Щоправда, 1сторико-демографмн! вщомост! мютяться в монограф1ях Е.Виленського, Г.Дахшлейгера10. Ц| прац1 сприяли становлению ¡сторико-демографНиого жанру в ¡сторюграфй' Казахстану. Тема М1грацп населения на територВ Казахстану, як правило, пов'язуеться з оцткою соц!ально-економ1чних насл1дк!в переселения. Досгадниками вщзначаються ттьки позитивн! приклади впливу м1графй на пожвазлення соц1ально-економ1чного життя народу: поява заводов, фабрик, рудниюв, заснування м!ст I сш, аграрне освоения краю.

Серед дослщниюв немае единоТ думки вщносно хронолопчноУ гран! того нового етапу, що намггився при розгортанш оргашзацп в Казахстан! планово! м'фацП'. В першм половин! 20-х роюв республика ще не включилась у всесоюзну систему орган!зованих пгреселень у сх|дн! райони краТни. Дослщниця Ф.Базанова вважае, що цз вщбулося в перш! роки радянсько! влади11. Офщ!Йнэ точка зору зводиться до того, що в державному масштаб! организовано'/ системи селянського переселения в Казахстан до початку реконструктивного пёрюду ще не було'2. Та й п!эн!ше на основ1 декрету ВЦВК та РНК "Про планове переселения в 1925 - 1926 роках" передбачалося лише "встановити реальи контингента переселенца по окремих рег1онах, в тому числ! в Казахстан"13.

Переселения до Казахстану в 20-30-х роках носило пергважно примусовий характер. Питания пересёлення куркул!в не було спец!альним

10 Виленский Е. Ликвидация безработицы и аграрного перенаселения в Средней Азии и Казахстане (1917-1932 гг.). - Алма-Ата, 1980; Дахшлейгер Г. Социально-экономические преобразования в ауле и деревне Казахстана (19211928). - Алма-Ата. 1965.

11 Базанова Ф. Согрудничсство народов СССР в экономическом развитии Казахской ССР //История СССР. - 1980. - № 2. - С. 100-101.

1! История Казахской ССР. Эпоха социализма. - Т. 2. - Алма-Ата, 1967. - С142.

13 Собрание указании и распоряжений рабочс-крестьянскою правительства РСФСР 01 21 апреля 1926 г. - № 20. - СЛ 58.

Л*

предметом вивчення, воно являло собою лише складову частину комплексно! теми лмвщацй куркульства як класу в окремих районах чи по краУн! в цшому.

Лише в 90-х роках з'являються поодиною прац!, в яких дослщники роблять спроби на основ! арх1вних документа переглянути погляди на "розкуркулення", ¡, як наслщок - переселения селян за меж! УкраУни". Ще, практично, не вивчен! основн1 законом1рност1 м1грац1йних процесш у вщбудовний перюд.

В 1991 роц| Товариство зв'язмв з укра'Унцями за межами УкраУни починае видавати журнал "Золот! ворота", де публ1куються стагл С.Лазебника, ГВинниченка, I.Бабенка, присвячен! украУнськ!й д1аспор!15.

В новому виданн! "УкраУнська д1аспора" з'являються статт1 публицистичного характеру авторш Б.Козаренка "С|рий Клин - моя сторона" та С.Клименка "УкраМзацт в Казахстан!". Публжафя В.Свтуха "Енциклопедт украУнськоУ д1аспори у контекст! свгговоУ етнолопчноУ науки"1' являе собою новий пщхщ до вивчення проблеми св1тового украУнства. Монограф!я ГВинниченка "УкраУна 1920-1980-х : депортаци, заслання, вислання", що побудована переважно на Матер1алах ще й до сьогодш "закритих" арх1в1в, дозволяе энайти вщповщ! на численш питания формування украУнськоУ схщноУ д!аспори за радянсько'У доби.

м Шаповал Ю. УкраУна 20-50-х рокш: сториши нснаписано? ¡сторГ/. - К., 1993; Данилов В.Коллективизация сельского хозяйства в СССР // История СССР. -1990. - № 5; Рубльов 0.,Черчепко Ю. Згадки про сумш роковини. - К., 1990; Зеленин И. Осуществление политики "ликвидации» кулачества как класса" (Осень 1930-1932 гг.) // История СССР. - 1990. - № 6.

15 Лазсбник С. Заруб1жш УкраУнш: скшьки Ух, де вони // Золот! ворота. - 1991. -

Вип.1. - С. 90-92; Вииниченко I. Примусове переселения: 1920-1 початок 1950-х

роюв // Там само. - 1994. - Вил. I. - С.49-70; Бабенко I. "BLn.ua висилка" до

С!рого Клину //Там само. - 1994. - Вип.1. -С.71-79. Св1у.\ В. Вказ. правд//УкраУнська даспора. - 1994. - Число 5. - С. 108-111.

Одним з перших сучасних дослщниш "сх!дно'У д!аспори" е В.Серпйчук. В його прац! "Укра'жф в ¡мперГГ17 впзрше було висвгглено ¡сторто ем1грацн (добров1льно'( та примусовоУ), подан1 вщомсхгп про репони проживания украУнщв, охарактеризовано сучасна софальне, полничне та культурна життя украТнських громад.

Пщводячи подсумки загального розгляду лператури з проблеми формування укра1нсько'| меншини- в Казахстан! ели зазначити, що р1зн! аспекти цгеУ проблеми характеризуются р1зним ступеней дослдаеносп Загальним недолгом праць, опублЫованих до 90-х рок1а е залежнють в!д певних стереотип« щодо Ыдбору I викладу материалу, яю були породжен! тогочасною державною системою, а вщтак , не можуть бути поставлен! в вину авторам. Також елд зазначити, що ц1 зауваження значнога м1рою . стосуються не основного змгету праць, що в бшьшосл залишаеться пол!тично ¡нертним, а швидше висновюв та узагальнень Таким чином, проблема формування укра'1'нськоТ' меншини в Казахстан'!,як бачимо.ще не була темою окремого дослщження.а тому вона залишаеться актуальною.

МЕТА ДОСЛ1ДЖЕННЯ полягаг у тому, щоб, грунтуючись на арх1'зних документах, ранше опубл1кованих ¡сторичних джерелах, а тзкож на результатах наукових розвщок, присвячених дажй прсблематиц!, вивчити сукупн!сть факт1в, що стосуються визначеного'нами предмету дослщження, з'ясувавшИ при цьому змгст переселенськоТ полггики на риних етапзх и проведения та м наслщки для формування украУнськоТ меншини в Казахстан!.

Загальн1й мет! д0сл'!джеиня п'щпорядкован! наступи'! ОСНОВН1 ЗАВДАННЯ:

- розкрити соц1ально-економ1чн!, поттичш причини, що зумовили масове переселения, а пот1м виселення украУнщв до Казахстану з останньо'1 чзерт! XIX столнтя до початку 30-х роюв XX ст.;

- з'ясувати особливост! розеелення украТнських ем1грант!в в Степовому краУ;

''Ссрпичук В. УкраТпш в 1чпсрп. - К., 1992.

3 -

оцшити IX господарську, культурну дтльнють.процеси •самоусв'щомлення в 1917-1933 рр.;

- проанал1зувати нацганальну полгтику держави щодо украУнського населения на казахських землях;

- довести, що до початку 30-х рокщ на терен! Казахстану була сформована I визнана Радянським урядом украУнська меншина, яка, починаючи з 30-х рокш, була пригнмена тоталггарною системою I лише сьогодш починае вщроджуватися.

МЕТОДОЛОГ1ЧНОЮ ОСНОВОЮ дисертацп е об'ективний пдхщ до анал!зу суспшьних явищ \ под!й. При написаны дисертацГУ автор спиралася на струюурно-системний метод досл!дження з використанням загальнонаукових пор1вняльночлюстративного, ¡сторико-лог!чного метод1в дослщження, а також методу ретроспективних реконструкц!й (при вщтворённ! шлях1в I засоб1в зд!йснення переселенських нам1р!в) демограф!чного методу аналиу та юльюсних метод1в обчислення. .

ДОКУМЕНТАЛЬНА БАЗА ПРАЦ1. Робота над темою, що хронолопчно припадав бшьшою м!рою на перюд панування в суспшьств1 одн!еУ ¡деолопУ, не може претендувати на об'ективн!сть без застосування арх1вних документа. Дисертафя подготовлена на широкШ джерельн1й баз!, яка включав в себе як ражше опубл^оваш, так 1 вперше залучен! до наукового об1'гу архтт матер|'апи.

Основна маса використаних документе збер1гаеться в Центральному державному арх1в1 фомадських об'еднань УкраУни (ЦДАГОУ) (фонд 1 Центрального Комгтету КомуыстичноУ партн УкраУни);фондах ВсеукраУнського Центрального Виконавчого Ком1тету (Ф.1.),. Народного Ком1сар!ату земельних справ УРСР (Ф.27), Народного ком!сар!ату освгги УРСР (Ф.166) Центрального державного арх!ву вищих орган!в державноУ влади I органа державного управлшня УкраУни (ЦДАВОВУ); фонд! № 442 Канцелярп КиУвського, Под!льського, Волинського генерал-губернатор!в, Центрального державного ¡сторичного арх!ву УкраУни (ЦД1АУ).

Зокрема, для дослдаення питания ¡сторй переселения велике значения мае вивчення матерщлш, що М1стяться в Центральному Державному 1сторичному Архш! УкраУни, а саме - справ, що стосувались прохань селян з КиУвськоУ, ПодтьськоУ, ВолинськоУ та ¡нших губернЮ переселити Ух до Степового Краю (Казахстану), та розпоряджень губернаторам задовольняти щ прохання.

Кр1м того, для дослдження питания орган1зацп переселения в радянський пер1од велике значения мали урядов] документа (Постанови секретаргату ВУЦВК, ЦВК КазахськоУ АРСР, наркомзем1в УкраУни та Казахстану), що м1стяться в ЦДАВОВУ ,

Залучення матер1ал)в листування як урядових ос!б (Г.Петровського, М.Скрипника та ¡н), так I самих переселенфв дають можливють зробити висновок про ¡снування р1зних поглядев на переселения.

Що стосуеться культурно-осв1тнього стану украУнфв Казахстану, автором залучались документ Наркомана УкраТни та Казахстану, що мають багат'ий статистичний матерел, розкриваюТь зм1ст урядовоУ политики в культурному обслуговуванн! переселенца (Матерели про культосв1тню роботу серед спецпереселенц|в, матершли про роботу украУнських театр!з за межами УкраУни та ¡н).

Залучення до дослщжения законодавчих акт1в 20-30-х рош дало можливють проанал1зувати юридичм заходи'переселенськоУ политики."

Для кшьюсних I яюсних характеристик процесу переселения украУнцщ до Казахстану важливу роль вщ1грали так1 документи, як матер1али переписи населения18 та статистичн! матер1али!°

" Зв1Д законов. - К., 1925. - № 50; 1926. - №77; Систематическое собрание законов Казахской АССР , действующее по I января 1930 г. - Кзыл-Орда, 1930; Собрание указаний и распоряжений рабоче-крестьянского правительства РСФСР от 21 апреля 1926г.-М., 1926.-№20.

" Итоги переселенческого движения за время с 1910 по 1914 гг. -Спб., 1914; Материалы подворной переписи По павской губернии 1900 года.-Ло.тгава, 1907. м Переселение в Сибирь за 1906 - 1912 гг. Труды статистического отдела бюро южно-российской обласгиой земской организации. - Спб., 1912. - Вып.I; Сборник сгатсгичсских сведений о движении населения, скота и урожаев по Казахской АССР с 1880 по 1922 г.-Оренбург, 1925; Стагисгико-экономнческий обзор Кир|изской ССР. - Оренбург, 1923.

Анали широкого кола арх1вних документа, статистичних матер1ал1в, листш, щоденникш, мемуарш, перюдичних видань 80-х роюв XIX столгггя -30-х рр. XX ст., газет цього ж перюду виявиа значну к!лькгсть джерал, яю вперше включен до наукового об1гу в данш дйсертацм.

Кр1м того, пирахунки, зроблен) на основ! виб|ркового анал!зу вже вдомих документш, дали можливють отримати результати, яю представляють наукову новизну.

НАУКОВА НОВИЗНА ДИСЕРТАЦ1Т полягае в комплексна постанови та дослщженн! зазначених питань; узагальненням напрацьованого в ¡сторичжй науц| з вивчення нашоУ теми, визначенням актуальних питань подальшо!'.и розробки, виявленням та аналйом тих аспекпв проблеми, що не отримали висв1тлення, або лише частково розглядалися в поодиноких попередшх ¡сторичних дослщженнях. Автор увела до наукового об!гу новий документальний матерел, повнше розкрила змгст поставлених проблем, сформулювала узагальнююч1 висновки; певна увага придшена автором працям заруб!жних дослщнимв, що займаються вивченням проблеми украУнськоУ д1аспори в "ближньому заруб1жжГ.

ПРАКТИЧНЕ ЗНАЧЕНИЯ дисертацн полягае в тому, що П матер1али, основж висновки та положения можуть бути використан1 при розробш широкого кола проблем з новггньоУ ¡сторм УкраУни I Казахстану та украУнознавства.

Насамперед це стосуеться питания про роль та значения украУнськоУ меншини в полггичному, економ1чному та культурному житп Казахстану. Подальше вивчення проблеми украУн^в в Казахстан! може мати значения ! для справи полтшення спшробпхицтва мЬк двома кражами - УкраТною та Казахстаном.

Матерели дисертацп можуть бути використан1 при пдготовф узагальнюючих наукових праць, п1дручниюв та популярних нариав, а також при читанж курсу украУнознавства в р!зних навчальних закладах,створенш музейних експозицШ.

НАУКОВА АПРОБАЦ1Я. Дисертацт була розглянута у вщдМ теорм, юторн та методологи украУнознавства Ыституту украУнознавства КиУвського унтерситету. ¡мет Тараса Шевченка. Основы положения I висновки, обфунтован! для пубЛ1чного захисту, викладеы у публта^ях автора.

Про результат« дослдження доповщалося на м1жнародних конференц1ях "УкраУнознавство в розбудов! держави" (1993), "УкраУнознавство - теоретико-методолопчн! та 0ргатэац|йн1 проблеми" (1994, м.КиУв), ВсеукраУнськ!й науковЮ конференци з ¡сторичного красзнавства в Луцьку (1993), Сумсьмй обласшй науковШ ¡сторико-краезнавчМ конференци (1994), конференци "Проблеми 1сторн УкраУни" (1994, КиУвський пол!техн1чний ¡нститут).

У перилй глав! "Перш! украТнськ! поселення на терен! Казахстану (80-1 - 90-1 роки XIX столГгтя). Причини Ух виникнення" автором аналгауеться колон!эац1йна полггика царськоУ РосП' в к1нц! XIX стол!ття, наслщком якоУ стали перш! украУнсью поселення в Сиб!ру, на Далекому Сход! та в Казахстан!. За переписом 1897 року ттьки в Казахстан! вже було ззфжсовано 112 тисяч 320 украУнц!вг1.

Роайська експанс!йна завойовницька полггика в Казахстан!, що розпочалася ще з 1730-х рок!в, була глибоко реакцмною. Ця пол!тика, окр1М всього, була також боротьбого за збереження залишмв середньовмчя.

У 80-х роках XIX столггтя почалося активно вттення в життя "Тимчасового положения" 1868 року. Ця реформа, вперше оголосивши вс! земл! Казахстану еласнютю казни, пщготувала тим самим фунт для подальшоУ переселенсько! полпики ! земельних вилучень у м!сцевого населения, несла казахському народу важкий колотапьний гнп\

Метою колон!заторськоУ пол!тики царату було також прапнення дворянсько-пом!щицькоУ влади завоювати якомога бшьше окраУн для вилучення легкоУ наживи, прагнення шляхом переселения "надлишюв"

21 Ярошсвич А. Малороссы по переписи 1897 г. // Киевская старина . - К., 1905.-С.13.

украУнських селян в азютськ! окраУни послабити революц1йний натиск селянства на пом!щицьку землю, послабити гостроту земельно? нужди, не торкаючись !нтерес!в пом!щик!в та дворян У нарешл, в прагненн! утримати народи окра'Ун в стаж беэзахисностй для эручншого Ух пограбування.

В дисертаца еналЬуються эакони, що стосувалися переселенсько) политики царського уряду, даеться характеристика економ^чного, политичного розвитку дореволюцмного села, характеризуемся його класовий склад.

Проанал1зувавши пол|тичн1 та економмж заходи царського уряду, автором робиться висновок, що з 90-х роюв XIX столггтя розпочалося вдарите захоплення I пограбування казахських земель, що передбачало бшьш широк! масштаби селянськоУ колон!зг1цп.

Вперше питания про планомерно систематично заселения украУнськими селянами земель Казахстану було поставлене у зв'язку а буд1вництвом Сиб!рсько1 зал1зниц1, коли виникла необх1дн)сть заселения селянами район®, що прилягають до ц(еУ мапстрал!,з метою забезпечення господарського! промислового розвитку Степового краю.

Про украУнське обличчя Казахстану свщчить той факт, що до мнця XIX ст. тальки в межах АкмолинськоУ, СемипалатинськоУ, УральськоУ ! ТургайськоУ областей з'явилося бшьше 500 поселень, що були заселен! переселениями з СвропейськоТ частини Роем та У кражи. В назвах нових поселень часто зустр!чалися Полтавка, Черн!пвка, ВЫницьке, Сумське До 1897 р. серед б!льш Н1ж 320 тисяч переселенц1в до Казахстану з центральних губермй Рос!йсько1 1мпер!У украУнц! становили 93,2 тиенч! чолов!к*2.

Таким чином, на юнець XIX стол!ття в Степовому зауральському краУ формуеться укра'Унська нацюнальна меншина, яка поряд з освоениям земл! переносить сюди нацюнальн! традицй'.Що збереглися ! донин!.

Бекмаханов Н. Коренные и пришлые II Родина- - 1991. - № 1. - С.11-12.

(

Значна увага в глав! лрид1лена економмному становищу переселению на нових землях, а також впливу укра'|НЦ1в на формування поличного св1тогляду мюцевого населения.

В друпй глав! дисертафйноТ роботи "Другий етап переселения та прояви орган1зоваНого укра'Гнггва в 1917-1920-их рр " автор детально аналиуе нов! фактори, як економ1чн1 (малоземелля) так I пол!тичн1 (селянськ! заворушення), що сприяли нов1й хвил! переселенського руху.

Анал1зуючи законопроект Ыд 6 червня 1904 р. "Тимчасов! правила про добровтьнв п%реселення сшьських жител1в I мщаиських землевласниюв", указ Столипша В1Д 9 листопада 1906 року, Статп закону в!д 14 червня 1910 р., як1 стосувалися селян-переселенцга, ряд урядових записок, що пояснювали вищеназван! закони, автором робляться висновки, що Процес змши вщношення до переселения з! сторони уряду був прямо-пропорц|'йний загальному загостренню ситуацм в краМ Так, якщо до революцп 1905 р. до переселения в!дносилися з великою обережнютю, тим самим переконуючи населения в т|'м, що уряд, раз влаштувазши поземельный побут с!льського населения, не вважае себе зобов'язаним продовжувати це влаштування ! роздавати ц1нн! державж земл! для задоволення тимчасових I випадкових Потреб, то п!сля аграрноТ реформи Столипша селянство заохочувалося до переселения, а "Каэахський степ, про який так оптимютично думав Столишн, нагадував леген1 туберкульозноТ людини, яка знаходиться в ¡нкуба^йжй стадп свое! хвороби".25

Про розм!р переселенського руху п1сля революцП 1905 р. можна судити також по таких даних: за 10 рмчя 1896-1905 рр. в 4 облает! Казахстану переселилося 294 тисяч! 296 чоловк, а за 5-рмчя 1906-1910 рр. вт1* облает! переселилося бшьше 770 тисяч чоловЫ24.

" Садвокасов С. О национальностях и националах //Большевик. -С.61.

24 Вопросы колонизации. -1912. - № 10. - С.204.

1928.-№ I,-

За перюд В1Д 1896 р. (експедицю Щербини) до 1907 р. (експедицвд Кузнецова) в 4-х областях Казахстану було вилучено 4 млн. 74 тис. 180

25

десятин казахських земель.

КрНосницька система переселения розоряла основну масу переселенцш-селян. Значна частина Ух змушена була поаертатися назад. Даному аспекту проблеми науковцями прид!лялася недостатня увага. В дисертацн наводиться таблиця зворотнього руху переселенц1в, детально характеризуються причини повернення селян в УкраУну.

На основ! арх!вних документа, що не були ран!ше в!дом1, автором вводяться в науковий об!г нов! факти, що характеризують соц1альний стан селян-переселенц!в.

Як висновок, констатуеться, що переселення до Степового краю зм1нило його основы демографии! характеристики. В 1917 роф украУнц! становили 10,5% вщ всього населения Казахстану. Це значною М1рою викликало I пщнесення сусптьного життя в Казахстан!. I коли до окраУн Рос!йськоУ !мпер!У докотилася звютка про Лютневу револкную В Петроград! й утворення УкраУнськоУ Центрально! Ради в Киев!, то украУнство Степового краю заявило про своУ нацюнальн! права, об"еднуючись в товариства ! громади, в!дкриваючи украУнсьм школи. УкраУнц! Казахстану в!дкрито схвалювали УкраУнську автоном1ю на" Батьк!вщин!. Зокрема, визнаючи себе пщданими УкраУнськоУ держави, украУнц! С!рого Клину вщмовлялися йти на службу до "Временного Сибирского Правительства". Ц> факти дають можливкть зробити висновок про те, що на другому етап! переселення вже вщбулося утвердження украУнськоУ меншини в Казахстан!.

У трет!й глав! "Переселення Та влаштування украУнц! в в Казахстан! в 20-х - 30-х рр." йдеться про наступний етап формування украУнськоУ меншини в Казахстан! .

" Дахшлсшср Г. Социально-экономические преобразования в ауле и деревне Казахсинм. - А.тма-Аш. 1965. - С.4К.

На цей перюд припадае початок планового переселения. В дослщженн! робиться спроба покаэати, насктьки справедливим було твердження уряду про "перенаселенють" Укра'ти та "малоземелля", I як вир1шувалося завдання "розгрузити перенаселен! райони.. УкраТни"2*.

За приблизними п'щрахунками, с'тьськогосподарського населения, яке не могло бути забезпечене землею в розм!р! споживчого мммуму, на УкраТы було приблизно 800 тисяч двор!в2Т.

Починаючи з 1925 року, переселения на союзж фонди р!зко эростае. Про це св!дчать так! дат: якщо в 1925 р. для УкраТни було видтено наряд!в лише 17% вщ загальноТ' юлькоет), то вже в 1926 р. Ух мльюсть зросла до 28%, а в 1928 р. - до 35%и.

Процесом переселения керував Переселенський комитет при ЦБК СРСР, створений 10 кв!тня 1925 року. Автором чимало уваги придшяеться робот! цього кер!вного органу.

Довгий час була невщома, на нашу думку, найголовнша причина масових переселень украТнц!в до Казахського степу. Автором п був Голощок!н, вождь казахських комун!ст!в, який з 1925 року був першим секретарем Казахського крайкому. Голощоюн притримувався т!еУ думки, згтдно з якою Жовтеиь бурею пролете окр!м казахського аулу, I тому для степу був необхщним "малий жовтень"29 (тобто своя, казахська революц!я). А допомогти зробити його допоможуть переселенцг

На шець 1920-х роюв припадае початок знищення "курку/ив". Сама вони й складали ту основну масу переселению, яких виселяли "по плану". Автором вводяться в об|'г нов| статистичн! дан! про ктьк!сть виселених, утворення нових господарств з контингенту так званих "спецпереселен^в".

В зв'язку з загальнога генерального лЫею !ндустр!ал!зацм краТни та реконструкци сшьського господарства, пщвищення товарносп господарства

" ЦДАВОВУ. - Ф. 27, оп.6, спр.639, арк.367. " Там само. - арк.301-302.

Попов Ф. Переселения з УкраТни на союзш фонда //В!сп. - 1929. - 8 червпя.

29 Козыбаев М. Суд над Памятью // Казахстанская правда. - 1990. - 4 октября.

й змщнення зозн|шн1* та вн/тр1шн!х ринкових зв'язюв, перед урядом СРСР серйозно ставилося два завдання, що визначали политику переселения Ц1 завдання зводились да: а) поширення територ1альноУ бази народного господарства, себто до використання природних багатств нових не ааселених район1в, що давало значне збшьшення дешево! ринковоТ продукцй I б) рац!онапьного та продуктивного використання величезних трудових ресурав кражи, лжвщацн аграрно! перенасаленост) у районах з зайвою кшькютю робочих рук, запоб1ганю дальшому ростов! м!ського безробгггя коштом зайвих робочих рук на сел!. Тшьки за 1930 рж планувалось переселити г Укражи 46861 чолов!к30.

В розд1Л1 наводяться ран!ше невщом! факти по промисловому переселению, а також автор вказуе на своер|дн!сть та особливкть самов!льного руху переселенца.

В ц!й глаы розглядаються також основн! урядов! заходи, що заохочували переселенцев до осщлост! на нових м)сцях та повинн) були забезпечити ¡м там нормальж умови ¡снуаання, аналазуеться урядова политика В1дносно виселених з Укражи "спацпереселенцт".

Автор вказуе на особливють становления взаемовмносин прибулих укра1нц|в з автохтонним населенням Степового краю, а також з роаянами, бшорусами та переселенцами !нших нацюнальностей.

ВО переселения оч!кувалось певне п!двищення землезабезпаченост! Ыльськогосподарсько! б!дноти та реоргажзаци П господзрств на баз! досягнень сшьськогосподарськоУ культури ! техжки.. Заохочувалося колективне переселения.

За переписом 1926 року 13,2 % в!д всього населення Казахстану складали украТнц!31. Розселення переселенц!в з Укражи по округах I районах Казахстану вдбувалося неравномерно. Так, за даними на 1928 р!к внаслщок коложзацм по Кустанайсьюй окруз! укра'жсько-рос!йське населення складало 50,9 %, а казахське лише - 44,2%.

» ЦДАВОВУ . - Ф.27.0П.Ю, спр.7К|, арк.8У.

ч Шшннчсцко 1. Укршин в лсржавлч ко.шишьою СРСР. - С.125.

Деяю райони, наприклад, Федоршський, ДениЫвський були практично украТнськими за етйчниМ складом32.

В Актюбинсьюй окруз! э 14-ти адмМстративних ряйонт 5 було виключно украТнськими. Всього украТ'нське населения по Ц1й окруз! складало 23,6%".

3 середини 20-х - початку 30-х роюв эначна кшыисть украТнцю (В1Д 50 до 100 тисяч чопошк) була розселена в 29 районах Казахстану.

В основному украТнське населения оселялося в с!льських мюцевостях ! лише незначна гальюсть - 3,7% (за вищезгаданим переписом) проживало по М1ських центрах. Всього ж мгське населения Казахстану в 1926 роф становило лише 6,5 %м.

В четверти глав! "Нац1онально-двржавна пол!тика в!дносно украТнськоТ мвншини в Казахстан!" розглядаються основт напрямки та реэультати проведения ц|с>" пол!тики урядами Казахстану та УкраТни. В основу глави лягли арх1вн! документи та матер!али, опрацювавши як1, автор зробила висновки про причини змЫи курсу радянського уряду щодо проведения фсТ попчики.

В дисертацй автором аналиугаться вс! основн! урядов! директиви, як украТиськ! так I казахськ!, що стосувалися проведения нацюнальноТ полгтики. Перша спроба задовольнити мовн! та культурн! потреби украТиц!в в Казахстан! на державному р1вн) була зроблена в К1нц! 1925 року. В'лист! ЦК ВКП(б) до Джетисуйського губкому партн "Про радянське буд1вництво в губернГГ вперше було поставлено питания украУшзацм. Але його виршення розпочалося значно пМше.

" ЦДАВОВУ . - Ф.27. - оп.11, спр.719, арк.246. » Там само. - арк.303.

34 Никифоров И. Изменения численности и национального состава городского населения Казахской ССР (1926-1939 гг.) // Известия АН Казахской ССР. -1986. - № 6. - С.ЗО.

Автором анал1зуеться ряд документе, а яких зафжсовано виконання урядових заходе з украМзацм на р1зних етапах и проведэння, аж до повного припинення (1933 рж).

В ¡CTopii украУшзацн в Казахстана звертае на себе увагу той факт, що мовна политика щодо украУнцт, як1 проживали поза територшю УкраУни Ictotho В1др1знясться вщ такоУ щодо ¡нших нацюнальних меншин. Так, украУн1зац1я там розлочалася значно п!зн!ше коретзацй шших нацюнальних меншин, що заселяли Казахстан, i заюнчилась за п'ять poKie до появи "Указу про реорганизацию нацюнальних шкт" (1938), эпдно з якою були закрит! flci школи нацюнальних меншин. Причини цього на нашу думку, слд шукати в загально оф|цШн1й пол!тиц1 бтьшовиюв в!дносно УкраУни.

Припинення укра'Ушзаци та арешти и провщниюв дуже негативно вплинули на подальший розвиток укра'шськоУ самосв1домост1, мови та культури в Казахстан!. В сусптьств1 було поаяно украУнофоб1ю, яка дае про себе знати ще йдотепер. .

У Висновках зроблено ochobhi пщсумки i сформульовано практичж рекомендаци по використанню результат дослщження.

Залучен! в дисертацм джерела на лише вщтворюють малов!дом1 або й HesiflOMi сторики iCTopfi формування укра'УнськоУ нацюнально'У меншини в Казахстан^ а й дають MaTepian для бтьш широких MipicyeaHb про i'i мюце i роль як a icTopii Казахстану, так i на сучасному еташ - в розвитку ехоном1чних, пол^тичних та культурних зв'язюв м1ж УкраУною та Казахстаном.

Формування украУнськоУ меншини в Казахстан! до початку 30-х poKiB XX СТОЛ1ТТЯ виразилось у трьох хвилях переселения: I - вщ 80-х рок!В XIX столггтя до Столиш'нськоУ реформи 1906 року; II- вщ СтолиЫнськоУ реформи до 1917 року;

III - 20-i - 30-i роки - коли поряд ¡з стих1йним та плановим переселениям розпочалося примусове виселення.

Переселения украУнфв на земл! Казахстану, що виявилося в м>сцевому масштаб! в 80-х роках минулого стол!ття було пов'язане э

ядовою колонизацию Степового Краю. Воно й поклало початок формуванню украТнськоТ меншини в Казахстан!.

На першому eTani переселения водночас забезпечувало розвиток кап1тал!зму "вширину". Малоземелля теж стало спонукальною причиною переселения украУнцщ до Казахстану.

Перебуваючи в залежност! в1д вищеназваних причин переселенський рух потрапляв пщ вплив рЬиорщних, Ыод! випадкових фактор^, завдяки чому набував стих1йного характеру i попадав р!зним.коливанням за своТми posMipaMH в npocTopi i час!. Однак украшський етнос не втратив при цьому CBOi'x ознак.

Другий перюд - В1д СтолипЫськоТ реформи до.Лютнево! революцм 1917 року вщповщав переселению селян знедолених, що сподталися на одержання землК Це переселения повинно було сприяти лжв!дацй земельного голоду, а в!дпоВ1дно й послаблению революцЮно! ситуацм в Укра'1'Hi. Якщо для першого nepiofly переселения селян в Казахстан була характерна бтьш чи менш добров!льна здача казахами частини cboix земель за грош!, то другий перюд характеризувався насильницьким вилученням владою ! пересег.енцями земельно! власност! кормного населения Казахстану. У xofli революцЮних под'|й 1917 р. украТнське населения Казахстану усв!домило свою нац!ональну приналежн!сть I п!дтримувало вдродження украТнсько! державност!.

Особливим етапом формування украТнсько! меншини. було планово переселения селян до Казахстану, яке почалося в 1925 роц| ! забезпечувало поширення територ!ально1 бази народного господарства та рац!ональне використання трудових pecypciB краТни.

В К1нц1 20-х poKie, лоряд з економ1чними, з'явилися полгтичн! причини переселения (виселення куркул!в з район1в суцшьноТ колектив!зац!1 сшьського господарства). Це виселення визначалося урядом як 3aci6 господарського освоения окраТни, радяжзацго аула.

За переписом 1926 р. украТнц! в Казахстан! становили 13,2% В1Д всього населения. За цим же документом видтялася смуга, в як№ украТнц!

становили бшышсть. К плоица була 405 тис. кв.км., а протяглася вона майже на 2 тис.км: в!д Оренбургу - на заход! до Семипалатинська - на сход!.

3 середини 20-х роив у зв'язку з полггикою корен1зац!| на державному р!вн< робляться спроби задовольнити мовш та культурн! потреби украУнсько'У меншини. I вже на початку 30-х. рок!в в Казахстан! працюаало 3 украшськ! техн!куми, були украУжзоват 292 початков! та 15 шюл-семирнок, icnyaa.no 127 хат-читалвнь, 49 б'.блютек, 70 клуб'ю, 15 к!нотеатр!в, що обслуговували населення украУнською мовою. На нашу думку, ц| факти дають право стверджувати, що до початку 30-х рок!в на терен! Казахстану була сформована украУнська нац!ональна меншина, яка визнавалася державою, хоча и ¡снування вже з початку 30-х рок!в заперечувалося. Вдродження украУнсько'У меншини почалося лише на початку 90-х рок!в.

Автор висловлюе практичт рекомендацн в справ! створення програми I методики етносоцюлопчних досл!джень укра'Унських сп!льнот зарубжжя, як! можна проводити як через етнмж оргаЫзацГУ та ос|б украУнського походження у т1й чи ¡нш!й краУн!, в тому числ1 I релтйн!, так ! чергз !нш! эац!кавлен! орган!зацп, товариства ! нав!ть державн! установи.

Основн! положения та висновки дисертацп знайшли в!дображення у наступних публ!кац!ях автора:

1. Висв!тлення проблеми ем1грацм на сторЫках "УкраУнського 1сторика" // УкраУнський ¡сторик. - Нью-Йорк, Торонто, Ки'ш, Льв®, Мюнхен, 1994, -№ 1-4. -С.96-98.

2. М|грац|'йний рух селян !з Сумського, Лебединського, Охтирського повтв ХарювськоУ губернн до Казахстану у 1898-1908 рр. // Ыатер!али другоУ СумськоУ обласноТ науковоУ ¡сторико-краезнавчоУ конференцй. - Суми, 1994. - 4.1. - С.128-131.

3. До питания про ем!грац!ю украУнцю до Казахстану в перш! десятилггтя XX столгггя // Шоста ВсеукраУнська наукова конференц!я з

кпоричного красзнавства. -Луцьк, 1993. -С.118.

4. До питания про украУжзац!ю в Казахстан!. // Тези доповщей на Друпй УкраУнськм науково-практичнт "студентсьюй конференцй'. - КиУв, 1994. -С.57-58.

Л.И.МАЗУКА. Формирование украинского меньшинства в Казахстане. (Конец XIX в. - 30-е гг. XX в.). Диссертация на соискание ученой степени кандидата исторических наук по специальности - 07.00.01 -История Украины. Институт украинознавства Киевского Национального университета имени Тараса Шеэченка. Киев. 1995.

Защищается рукопись, которая содержит исследования комплекса проблем, связанных с формированием и развитием украинского меньшинства в Казахстане.

Рассматриваются причины и последствия переселений украинцев в Казахстан, национально-государственная политика в вопросах переселения.

Большое влияние уделено вопросу культурного развития укринского меньшинства в Казахстане.

L.I.I^AZUKA. The formation of the Ukrainian minority in Kazakhstan (from the end of XIX to the 30-th of XX). The thesis of on applicant for a candidate's degree of History in speciality 07.00.02 - History of Ukraine. Institute of Ukrainian Studies of Kyiv University named after T.Shevchenko, Kyiv,1995.

The manuscript brought for defence contains a Research of a complex of problems which are connected with the forming and development of the Ukrainian minorily in Kazakhstan.

The aivn of the thesis is to invistigate the reasons and consequences of the migration of Ukrainians to Kazakhstan, and the stale policy in these questions.

The great attention is gived to the question of the cultural development of the Ukrainian minority.

Ключов! слова: меншина, м'|грац'|я, розвиток, украУнцГ, Казахстан.