автореферат диссертации по социологии, специальность ВАК РФ 22.00.03
диссертация на тему:
Социокультурный феномен предпринимательства: опыт социологической интерпретации

  • Год: 1994
  • Автор научной работы: Бондаренко, Ольга Валерьевна
  • Ученая cтепень: кандидата социологических наук
  • Место защиты диссертации: Киев
  • Код cпециальности ВАК: 22.00.03
Автореферат по социологии на тему 'Социокультурный феномен предпринимательства: опыт социологической интерпретации'

Полный текст автореферата диссертации по теме "Социокультурный феномен предпринимательства: опыт социологической интерпретации"

РГ6 од

ЛКЛДНИ1Я НАУК yiCPAÏHH

Шсгитут ooitfoiorît

На правах рукопнсу

БОДДАРЕЖО Ольга Валер!хвна

ООЦЮКУЛЬТУРНИЙ ФЕНОМЕН ЩДДРИеМНИЦГВА: ДОСВ1Д С0Ц10Л0Г1ЧН01 ЙГЕРПРЕТАЦИ

Спец1алы^сть 22.00.03 - економ1чна coqí-oijorin та couionoriR прац!

Автореферат

дисертацН ка здобуття наукового стуленд кандидата соц!олоНчних наук

Ки!в - 1994

Дисертац1н с рукописоы

Робота викошша в 1нститут1 соц!ологП АН Украхиа

Науковий sepicHMR - доктор ейоном1ших наук, професор ВОРОНА В.Ы.

0ф1ц1йн1 опоненти: .

1. Доктор фЫософськнх наук, професор ШШШК Никола Миколойович

2. Кандидат ф1лософсышх наук , СТЕПАНЕННО В1ктор Петрович

Цров1диа opraHisaqifl— кафедра загалъно! та еконои1чно!

coqicworli Ия1всыюго державного. економ!чного yHiBepciTeiy, и.Ки!в

Захист в!дбудеться "-2^" п^роя 19эУ р. tut аас!дакн1 спец1ол1эовано1 вчено! ради Д.01.08.01 по аахвсгу дисер-Taqffl на здофття наукового стуреня доктора соц1олог1чииж наук при 1нститут1 coqioaori! АН Ухр&хнн за адрясою: 252021, м.Кн!в, цул.Шовковичиа, 12.

3 диссртац*ею можна ознайомитись у С10л1отец1 1нстмтуту соц!олог1! АН Укра!ня.

Автореферат роэ{сланий 199 У р.

Вчений секротар

спец{ал!зовано1 вчено! ради Д.01.08.01., кандидат ф!лософських наук

1.Е.Бвкевк1на

1_ ЗШЛЬМ ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальность теми досл!дження. Одним э найб!лып цткавих питаниь.що стоить перед соц1олог1чноп дуыкоо Украши на сучасноцу етап!» уявляеться питания про зьпст суспхльних зм!н, що в!дбува»ться. Оучасн! соц{ально-економ1чн1 та духовн{ процеси перетворвють внгляд сусп!льства. Пог1нчено э ¿зольова-н!ств економ!ки, зруйкованкй що зовс!м недавно миршй каркас едино I 1деологН, здо<5улмрухоы!стъ пол1тичн! структура. Щ га 1нвг зм!ки в остаточному пгдсуыку все б!лып упевнено рефор-фвтьдо прюадш10во!дюш|!чност!эасадн куль тури, це зовсш кечодавно Яорстк! та однозиачн 1. Вудуеться нова категориальна недель св!ту. У св!домост! лвдей в!дбуваеться первоц!нка ц1-юI низки смислових настанов, яя1 раи!я эдавалмсь очевкднкми I такими, цо само собою разум!лися. 3"являпться ко»! ор!еитм-ри тамехам!зыи д!яяьност!. 3 неусв1доыленн*х, неявно функц!о-цуичях структур яадськога розумЫня та способу д!! вон» посту-юао стаять усв1доштванюа1 загальшшя повед!нковими моделями I здобувають статус фундаментальных ххттемх форм, на як! спря-«оване сусй!льме та 1ндив!дуальне усв!домгення, Народяуеться ювс!м нова сфера Детерм!нац!! та.стицулвваиня лвдсько! актив-юст!. Нова суспЬгьна атмосфера породвуе попит до заповзитли-юст!, стрюшевов яйоств лвдсько! активност! стае п!дприем-шцька д!яльн!сть.

В ц!й робот! зд!йснений анад!з природе та фредамеитальних 1м1стоених характеристик п1дприемницыкп д!яльност1 э Соку гх |(^умовленност1 соц!о1дглыурмов ситуацхев сучаскох епохи, про-ядеииЯ у розр!э! параметр!в та акцент!в 1адив!дуально! св!-10М0ст!.

Соц!окультурна ситуац!я у якост! вих|дного фону роэвитку ||дпривмництва нодака у розр!з! двох вз&бмопов"яэ«юис п!дхо-11»: в точки зору рекоменд&ц!й, як! мохе дат* розгляд числен-юго !сторико-ф!лософсьхого матер!алу, в в!даов!дним виходом л сод!олог!чн! параметри, залропонован! у якост! найб!лью уттевих, а таю» пркмцшовий вих!д на !вдив!дуальний хитте-«й ев!» лвдинн як мос!я св!доиост! свого вторичного та со-!альнэ-вкоисш!чш>го часу. 3 другого боф, обмежекня досл!д-

Кения л Kais культуролог !чними рашнши видавться недостатн!м. Дакиий ч!дх!д доповиенпй розглядом специф!чного pospiay eye-п!льно1 реальное?!, що дае принципову картину {ндиа1^увльно-го буття л дкнн. Св!т, у я кому 1цдкв1дуальне життя не поур!( не, де "м!сця мен! прииципово немае" /за словами й.Ы.Бахт!ш «ультура поза !вдив!дуального ечинка приречека на загкяваиш ШдприеиИицька активн1сть лвдини нерв за все пов"язана э ви-св!тлекиям себе прийдешн!« !>у;ив!дуалы«ш сенсом, який, у своп чвргу, висчупае форыош в!дбиття в !вдив1дуально! св{домоет! об"ективних характеристик сусп!льно1 реальност!.

Указан! обставит* визкачапть соц1ально-практичцу та на-уково-теоретичну актуалън!сть вибрано! теми дисертац!йного досл!дкення.

Ступ!нь ндукороi розробки проблема. Внасл!док причин i( торичиого характеру в!тчизняна соц1олог!чш л!тературано р< глядала питания, пов"язан! э природою та механ!змамм п1длри< ськгщько i д!яльност!. Уявлення про нех далеко не повн! й не ыожутъ вхзнаватися эадов^ьники. 1скуе и!ла нязка важлнвих теоретичных момент!в, ntti до цього часу практично He pospo6j л«оь. Серед них: проблема значения та значущост! особисто! ; ц!ативи як елемента ринковох св!домост!, розгляд механ!эы!в як таких, що пробудяувть у лвдини зац!кавленн!сть у подарка няцьх!й д!яльност1, визначення м!сця qiel потреби у струпу] потреб особи, обгрунтування умов, за яхих'вот детеры1нуеты 1 стицулюеться та iHoe.

У в1тчизнян!й соц!ологН та пол¿теконом!i актуальн! 4yi ц{онально-ехоноы!чн!, ссц!ально-психолог1«н! та соц!окульту] аспекта п!дприемницысо1 д!яльност! довгий час залишались по: у вагою теорП. Протягом багатьох десятнл!тть переваяав ухял ототокнювання п!дприемницько! функц!! i кап!тал!стично! екс> луатацП наймано! прац!, доказу неспроможност! п!дпрнемця Я1 специфичного суб"екта господарсько! д!яяьност!. Врепгт!-решт це спричинило заперечення рол! заповзятливост! у економ!цно| роэвитку, вилучення в!дпов!дно1 термЫологН з кауковогооб: гу. Зараз ситуац!я зм!нилася. 3"являеться все б!льв наукови: праць з проблем п!дприемництва. Це - анал!а суттевих характ* ристих заповзятливост! /Омаров А»Н»/, вявчення соц!аяьио-па

холоНчннх аспект!вц!льорац!онально! поеедхнна суб"ск»1я п!дпрнснннцько'1 активное?! /Наумова H.S./, роэгляд проблем tcropif тдприемннцтва /Арсеенко А.Г./» акал is механ1зшв п1дприемнкцько1 мотйаацН /Пилипенко В.6/ те iHo.

У контекст! аапропокованого досл1дяення е сугтсвнм той $акт, що путЫкацН останн!х рок! в/маються на у газ i публ!-кацН 1уревйча А»Я., Б!блераB.C., Наумове! H.S., Гайден-ка П.П. та bш./ ыгаяь cTiftiy тенденции пвренесекня акценту |Гваги автор is на таг зван! суб"ективи! сторони 1сторичного роцесу. У центр! картщв св!ту У цнх публ!кац}ях - проблема нодсько! особнстост!» П oqiHiea суся1льст0ом та lit самосв!-*ом!сть i самооценка. Все част!:® i наполеялив1ше запровад-уеться думка, що сусп!льнанаука майбутнього стол!ття мае 5ути насамперед вуяьтуролоНчно та психологично ор!ен?оваким >нанням. Бона мае перетворитись у науку про Дадину, - до тою я це прозfдне понятгя соц!ально! !стор!1 та icTopii сощ-utorf i /"лвдйн»"/ мае э"яеитись ав!льненим та очищении в!д ю1ляких модких барв i тольор!в, за якимж воко часта опиня-тьел захованш. Под!бно toiqr, як неможднво эрозум!ти coqi-лъняй розвкток, !гкоруючи структуру особи, яка властива пев-1йсоц!альн!й систем!t так сана неаохливо зрозум!тн сусп!ль-тво на р:вн! зчешгення необх1дних йену ввд!в д!ялыюст!, ли-авчи эбо]^ питания про "иоалив! лсдськ: св!ти",за словами .С.Стьоп!ка» саза двдського зм!сту остальное*!.

Основнор «тою яосл!ддеиия е роэхриггя феномену л!дпри-«ощтва як еоц^нулугурного явища зах1дно2 цивШзацГх з ке-30 опксу ситуац! i icnyc ил УкрлШ в план! оцхнки народ* ?иня у наа!Я держав! соц:ально-вкономiuHoi та соц!ально-пси~ злог!чнох ф!гури п!дприемця.

Реал!зац!я основно? мети досл!дження передбачае вир!шек-I сл!дуючкх завданнь: •

- розгляд та анализ численного матер!алу !сторико-соц!о-¡г!чного, !сторнко-ф!яософсысого, культуролог!чного характе-' в план! позначеиня найбгльш суттевих, принципових пярамет-в пгдприемництва як сусп!льного явища;

- форцулввання основких рис та характеристик смЦоцуль-рно1 постат! пхдпраемця у !сторихо-культуриоцу та соц!адь--псмхолог1чно{^- аспектах^

- соц!олог!чна 1нтерпретац1я особястост* суб"ента п!д прив"ницько$ дгяльност* i форцулввання основного твердженн Про форцу детерм!нацН п1дприемницько! активност! на р1вн! 1ндив1дуольно* св!домост1 як тако!, що п1дллгае емп1р1чнН nepeeipqi;

- анал*з насл!дк1в конкретного соц!олог1чного обстеже ня /соц!ально-психолог1чне опетування/, проведеного авторо а метою визначення в!дпов1дност! /або нев1длов1дност?/ осо бистост! п1дприемця Украхнн обгрунтованноцу* раиШ coqto^jr« турноцу типу п{дприемця за критер!««,що запропонованиА у ст! основного.

Теоретичною базою досл1иженнл. його основнм» методоло ним джерелом е перш за все прац! вязначнкх в1тчкзнлних та кордонях теоретик!в coqioxortl та философ!!; господарства, кях як М.Вебер, Е.Двркгейм, С.М.Эулгаков Ta iiet. Автор си рався на соц!олог1чн4 та соц1ально-ф!яософськ1 1дё!, стосо предмету досл!дкення, як! вихладен! у цубл!тащ1ях фревича Б!блера B.C., Ядова В.О. та 1ниях, а такок використовуваля ыетодкчн! лринцкпи досл!дження, як! сформульован! сучаскжи зах!дними coqiологiчними та фЬюсофсьюшк теор!ям* /Д.Мак-кЛеллацд, Дж.Атк!нсон, Х.Хекхаузен та tmt/. Еотладаючи П ставлен! лроблеми, автор враховував. i вякористовдгвйблрац! ф!лософ!1, цулмуролог!*, лог!кк, па.хологН, мястецтвоэм ства та !ня., цо торкаються питань сп!лфвання та Д!яльн6с т! /Бахт!н U.M., Кон l.C. i !нш!/, пскхолог!чно! 1нтерпрет qtl лвдського "Я" /В&йнцваЯг П., Hiqiie Ф. t im!/, п!двали лвдсько! ахтивност! /Еатк!н Л.М., Наумова Н.Ф., Шкаратан 0 i 1нв1/. Використоцувались наелiдкм конкретнкх coqioiorl4H досл1дженнъ радянсысих та yigpalHCbKHx соц!олсг!в з питаннь що saqiicaBKAH автора.

Бип!р!чною базою роботя стали матер1али проведет» «в тором у I99I-I992 роках ^1олог!чнях досл!дкеннъ серед суб"ект1в niAnpHGMHHqbxoü ахтявност! У1фа1ия.

Предметом досл1дження е !сторико-|улмурний i coqiaxb психолог!чний механ!змя влалпування у св!т! та у cycniibct суб"екта п!дприемницько1 активност! /п!дприещя/, а також умови i факгopк, цо вопявавть на qeft npoqec пряые або поб1 но.

\ Об"ектом досл!дження вис1упили pi3HÍ соц!альн! групи ;елення У1фа1Ни, як! в той або iraúfl м!р! займаються п!д-гсмницькое д!яльн!ств.

Наукова новизна роботи полягае у тоцу» » н*й д°сл!д-<i питания, що торкаються опису сучасно! соц1окулыурно'1 су&цН на Украхи! на предмет внявлення у н!й засад та пе-qtmob э"явлення i функц!оцування !сторико-культуржп та 1!ально-психолог!чнох постат! суб"екта п!дприсмшщько! ак-»ност1/п!дприещя/.Асаме:

- питания про виявлення у сусп!льн!й реальност! Укра!ни 1мент1в п1дприемництва та п!дприемницько! д!яльност! !нтер-(товано як проблема сп!вв!дкошеннятихабо !нших конкретних гявленнь п!дприемництва у наш!й xpaiHÍ з "кяасичним" типом рприбмця* виробленим зах!дною культурою ХУ1-ХХ стол!ть;

- проведений аналхз п1дприемництва як !сторико-культур-'О феномена i визначено» що носiсм якостей суб"екта п!дпри-кцько! активност! мохе виступати tí лью» !ндив!д, що мае туссамост!йнох та самодостатньох культурно! одиниц! у хдгвч!ййогоцулмурн!й реальност!; вкявлено, що найб!льа тевим фактором з"явлення у сусп!льнхй реальност! 1сторико-ьтуриох ф!1ури п!дприемця е усв!домлення окремоо людиною ei вид!лёност! по в!днооеннп до отоцувчого i'i культурного соц!ально-економ!чного св!ту, свого положения "сам на сам" им; установлено* що основными к^итер!ями соц!ально-психо-!чного портрету пхдприсмця» якх роэкривають систецу суб"ек-них зв"яэк!в тако! особистост! з навколишн!м cbítom, е реба у самовираженн! та самореалхзаци, самоствердхенн! се-як самодостатнього автора свого !ндив!дуально-особист!сно-шттевого св!ту;

- на eMnipÍ4H0My матерiалi /за допомогою спец!ально скла-3Í автором анкети/ дослхдхен! теоретично поставлен! у робо-питання |финципово! вхдпов!дност! п!дпрнемця Украхн* "кла-тоцу" типу п!дприемця» виробленоцу заххдною цив!л!зац!ео шн!х п"яти стол!ть, у !сторико-хультурному та психолог!ч-f аспектах;

- а"ясована проблема в!дпов!дност! "класично!" модел! *екта п!дпркемницысо1 активное^ зах!дно1 кулмури до соц!а->г-економ!чного та психолог!чного портрета пДдприемця У крах-

е

Ш£8 екойдсн! теоро^ичн! основа едкого з* псу воют; вагона алея що п!д**рисиець У!фахни в ц!ло»у в1дпов1дае 1сторико-вулътур-ноцу та соц1йльио-пеихолог{чноцу типу постат! суб"ек?а п!д-прйешшцьио! д!яльноет1, який зах1днацяп1л!зац1я вважас "кл сичнкм".

Теоретично значения досл!лдення полагав у тсц?» ¡50 голо ill його 1двi тв внсиоохи розшпршть нлукоь! уявлення про ста справ у нашй кр&Ш з питшшь п1дприеыництва та п!дприемни-цько! активиост!, про формн та механ!зш реал!зац1? п1дприеы ницько! активное?i у сучасшй УкрашЬ Вони ыогуть бути вако ристан! в1?чизняниыи доел1дникаыи тих обо 1нших питаинь п!д-пркемництва та я1дприемницы»! д!ядьност! в Украш!.

Практично значения роботя полягае у тояу, що i! результат» мозуть бути використан! п!д час розробки теоретичних та лрактнчних пнтакнь э проблем п1дпришницысо1 д!яльност1 та пЬдриемнйцьког иультури в ц1ло*у; у д!яльност1 соцЬлоНч-ння та пснхолог1чиих служб п!дприемс?в та ф!рм; у иавчальном процэс! заглад!в ocbíth при вивченн! окремих тем э ф!лософ1! «рихледко! соц1ологН, Teopii культури, р1зних спецкурс i в те фаёуль?а<гив1в; у практичн1й д!яльност1 ycix ткх, это мае без посередке в1дношення до п!дприемницькот сферя сусл1льиого життя.

Реал!зац!я результат!в досл!джеиня та тх апробация. Ос-новн! положения та висновкн доел1дження були вигладенг у до! ладах та пов!домленнях на науково-прахтвчнМ ко!гфереицН "В* ховний потенц1ал трудового кслективу та оляхи його п!двищен-ня" /м.Запорixsfl, вере^ень 1991р./, на 2-ifl Всеукра!нськ1й науково-практичшй конференц!! "Профсп1ляовий та роб!тничий рух на yitpaíHi у пер!од становления державност! та ринхових bíahochh" /н.Китв, грудень 1992р./, на Всеукра1нсыйй неуко-во-методичн!й коиференцП "Оучасн! троблекк п!дготовки íkeb-нерних кадрiв" /м.Запор1жжя, травень 1993р./, а такоа у пуб; кац!ях автора.

Структура та обсяг дисертацИ. Робота складаеться з вступу, двох роддЬпв, що мхетять два п!дроэд1ли хожен, вис-новку та списку використаноí л!тератури. Загальний зм!ст ди-сертацН викладено на 130 стор!нках машинописного тексту, список л!тератури складае 122 найме^вання.

П. ОСНОШИЙ 3IÜGT РОБОТИ

Проведений у дисертац!йи!йробот! анал!э феномену шдпри-мняцтвапоказав, що сучасннй стан !стеряко-*уль?урного та со-iaxbHo-eKOHOuiotoro розвнпу Укра!ни характэризуеться сутте-иы зрувеннямщультурних та економ^нних акцент!в у розум!кн! !дпрмеикицьког сфери сусп!льства. Зм!нюеться статус у сус-!льств! самого покяття"п!дприемець", наповнветься усе глиб-кы ам!стом соц!алька та психолог !чна суть особи п!дприемця, зто^но розтряжься цулм^рн! та соц!аяьно-вконом!чн! usxi хоплення сусй'льсТБа й1гчлриемкнцьков актнвн!ст0»

У пероому роздШ дисертац!! /oje ¡»в назву "1стор1я, доь-Гра, п!дпраемництво. Уведеиня у проблему*/ вих!дка проблема ксертац!внотс дос*!дкення - проблема сп!вв!дновеккя елемент!» 1дрр*ем»яцтва на Унра5н1 до класичних уявлень про п!дприеы-ицыдгактнвн!сть Заходу - розгляцута у план} анал!зу принця-звих рис та особливостей, як! опнсувть вих!дн! прмнципи соц!~ дглмурно! ситуац!х п!дприемництва у ц!лоцу, а також основн! :торико-|дглыурн! характеристики суб"екта. птдприемницько! д!-гьност! /п!дпркемця/.

"Шдприемкицтво як соц!окультурнн* феномен. Вих!дн! твер-иння" - у цьоцу периоду п1дрозд!л! першого розд!лу дисерта-11 означен! основн! принципов! рисн п!дприемництва як соц!о-'льтурного феномена, як cnemeJiivMox !сторихо-цулътурнох сфери rcaixbHo! реальность

Заповзятлив! ходи, у розум!нн! !дех !ндив!дуеуц>но1 та :яльностно1 своер!дюст!, !сцували завзд» ! усвди, починаючи 1д цивШзац!й давнкни. Але це не означав, що за кожнох !сто-ганох епохи так! люди ц!цували у coöi сама цо своп особисту «r!mxbHicTb ! ун!аа»ьн!сгь, або цо сусп!льство обпиралось l !ндив!дуалыдг незаяезейеть та самостхйн!сть як на фундамен-яьщг свою характеристику* Дюзе промислоса доба створила нову ц!окультурну ситуац!», у як!й принцип абсолютно! !ндив!дуаль-! самодостатност! лодини знаходкть загальн! шдстави ! ство-ie нову соц!альн!сть. На !сторичн!й сцен! вперше з"явилось зпеоадуновна "Я"« лвдкна вперае вяявилась доведеною до цяточ-го, абсолютного пентпу активность Прийняття принципу, зг1д-яао»ог о!феш лвднна ц!нна просто у якостх такох, а не то^у.

що вона члстка чогоеь, не в силу почесного прадстаиництва, причетност! t те.ice !нше, - цей прмнцкл перевернув увесь хол] н!й св1т, цо про!скував тисячол!ття. Вкникае ситуац!я с&мо-стояння культурного !ндив!да, який над!лений безмежною повн< тоо самодостатност!.

3 народженням лвдсыюго "Я", э становлениям !ндив!ду&я1 ноет! у posynimi Нового часу, у зах!дн!й nynwypi пов"язан ARicHt зы1нисоц! о культурно! парад игми. Воня у*!лились у pi: Mi лог!чн!, культурн!, соц!альн! та 1нш1 проекцН, що зм!нм-лися, Mix !ндив!дом та сусп1хьством, uix лодиною та св1том. Тая чинялося народвення феномена п!дприемництва. Тая, п!д-приемець - це i здатн!сть до самост!йких неордкнарннх д!й, : економхчна компетентность, ! готовн!сть йтя на ризик та бра1 в!дпов!даяьк!сть ка себе, i багато iimoro. Аде розглддавчи псстать п!дприемця у кулмуролог tчноцу аспект ! ,сл !д визнач! ти: перш за все,' п!дприемець самост!йний та самодостатн!Й д яч /у перлу чергу, у сфер! економ1кя/» специф!чне самостоям культурно! особистост!, здатно! i готово! до д11, похлаввяс! лише "на себе", виходячи лише "is себе".

Як т!льки виникае такс самост!йне безпередумовне лвдеь: "Я", як т!льки окрвм!сть. автоноышеть !ндив1да !сторично bi энаеться сг.моц!нним життевим станом, покладаеться початком, лвдини зм!нюеться в1дношекня до себе, *\о свое! д1яльност!, j calty в qisoiqr, - все це е яередуыовою i служить !сторико-ц льтурним фоном становления та розвипу потреби у л1дприеыни цы<{й д!яльност! за реальним життям лвдей.

Другий п!дрозд!л пераого розд!лу дясертац!! /"Дут зору XX стол^тя: до феноменологi! XX стол!ття. Психолог!чний ас< пект п!дприемництва"/ - у цьоцу п!дрозд!л! описан! основн! i нти, як! характеризуюсь сучасиу соц!о1доьтурну снтуац!ю у X стол!тт! ! справлягть суттевий вплгэ на, перо за все« психо< лог!чний портрет суб"екта п1дприе»С1лЦысо1 д!яльност! /п!дпр] емця/.

1.чдив1дуальний життевий св!т - це вакляве поняття комп лексного розгляду д!йсност! - у останн!й час все б!льо ц!ка< вять досл!дник!в /про що було написано вище/. Акцентування у ваги ка те, що !сторико-яулмурний п!дх!д до лвдини повинв! бути одночасно п!дходом пскхолзг'чним, сучасна соц!альна ду

»"яэуе це э оссбливостямм ссц!о*ультурно1 снтуацН'» що ввела y XX стол!тт!.

Лвдська д!яльн!сть, практика виробництва сусп!льних благ осодяться у tíchííI эалежвост! в!д неявних верств 1сторико-гиурного св!ту. Явно вирахека та структурно сформована 1Ноц!чиа /ринкова/ д!яльн!сть, э! cboíhm mítko заф!ксовани-соц!альиими та економ!чнкми в!дносинами, нормами 1 зв"яз-м» при б!лыв пильноцу розгляд! виявляе деяк1 неявн! верст-I у перщу чергу Психологично ор!ентован1, як! справляють кципово с/ттевий вплив на рац!онально прозор! та очевидн! щи економ!чноГпрактики. У сфер! економ!чних лроцес!в нею» але значуще, присутня кулътурно-смислова, э акцентом на рв!дуальияй "житгевнЯ св!т" охремого представкика культур», !стн!сть св!ту. У центр! увагн виявляеться само суб"сктив-буття лвдяни, лвдська суб"ективн!сть, що взята як особли-вид реальност!. Лвдська суб"ективн!сть, що розум!еться им чином, стае т!ев специф!чнов реальн!ств, яка як би видна !э yeteí решти св!ту, що приносить сенс до цього cat-3"являсться усв!домлення двох р!внозначних !постасей лвд-ого буття - соц!ально зна^уща активн!сть та субъективно Чувана "екз!стенц!йна" ц!нн!сть !вдив{дуального хиття. До о х суб"ективна реальн!сть лвдського буття е у той же час нов зм!ст08Н0в !нтонац!ев св!ту, абсолвтним джерелом сут! качения св!ту для лвдиии; це сфера абсолютного, що спеця-но розум!еться.

Ця зм!на "метафизики" св!ту означав ! !нщу суть лвдсько! внтац!! у св!т!: розяриття справхн!х вим!р!в лвдського бут-здаеться мохливия не т!льки t не ст!льхи у "зовн!пм!й" бКуяв!зованн!Я сфер! сусп!льно! реальност!, а у власне !я-!дуальн!й зон! лвдського !сцування. Вир!шальною сферою д!я-ост! лвдей стае д!яльн!сть( яка спрямоваш на себе, сако-яьн!сть. Така "на-себе-д!я"? е осередфм нових форм соц!аль-т!.

Знаходауючя "початок координат" у еамоцу соб!, лвдина-д!яч самоц!нш точка спори та точка в1драхунку для ycícx сукуп-г! хиттево! повед!нки /! перш за все суб"ект п!дприемниць-

* Библ^р B.C. От наукоучения к логике культуры: Два фи-

эфеких ззедеикя s XXI век.- яМ., 1990. - С,274.

кот ¿Дялъност!, п!длриеыець/ оточуе себе в1доов1дною психо гх^да атмосферой, реальний киттевнй св!т лвдини формуе !ндив!дуального саиовираження та еамореал1зацI ?як принцип присутн£х у соц!аяьно-психолог!чноцу портрет! п!дприемця X стол!ття.

Другий роад!л диссертац! ? /*Д!ддриемець У1фа!нн: !сто; ко-культурний та соц!ально-психолог!чний портрет суб"екта п*дпрН£ЯНицько! активност! Украгнн"/. У ¡¡¿0*$' роэдШ кос!, яройягма д«сер*ац1йного дослддггкня /проблема сл!вв1дноови елеиект!« п!дпрнемництва на Украгк! до класичнкх уяваеннь 1 п!дприемнкцьку &ктквн!сть у вах!дн!й фльтур!/ дослхджена 1 фактичному матер!ал!, Для цього викдриспн! деяк! дан! !нф мац!йного характеру, цо узят! пере важно а оф!ц!йних дрдов т!в, дан! преем, осноьн! п!дсумки соц!олог!чн*х досл!джень проведенех у останн! рот ж територ!! буввого Радкнського Союзу, а також п!дсумкн спец!ально проведеного автором соц алъно-псюшлог!чного опктув&ння, респондентами якого вясту| ля члени сп!льного п!дприемства "Тавр!я-Магна", що <{ункц!о' нуе у склад! Залор!зьхого виробничого об"сд№ння "АвтоЗАЗ" члени дек!лысох малих п!дприемств, п$о працхзють п!д ег!дою I пор!зького виробничого об"еднакня "Рвд!оприлад*, а тахож а хач! Ыжнародного !кституту менеджемента, м.Кихв.

Перший п!дрозд!л другого розд!ду дисертац!! /"Соц!окуз турн! основи вид!ленност! иуб"екта п!дприемницько1 д!яльно< 1сторико-культурнкй тип п!дприемцям/ - у ньоцу проанал!зош фЛмуроноНчна позкц!я лвдини, принципово нац!лено! на п!; приемницьку д!яльн!сть, у специ$!чннх соц!олог!чнкх хоордш тах шкалк "невидглен1сть-вид!лен!сть" /соц!оиультурний щры-тер!й видтленост! окремо! лвдкнк по в!дковеинв до оточуючох XI культурного та соц!ально-«коном!чного простору» а також б!дяов!дк! формк усв!домлення цього стану, ран!в був запро-понований автероьг як принципово !стотняй для !дентиф!кац!1 особистостх суб"екта п!дггрйе*гницьйО! активност!/ та подан*} аналхг знгстовних компонент!в ц!в! познц!х смп!р1чного суб" та гйдгфкемнщьЕох д!яяьност! на Украш!.

Яезцо поставка питания однозначно: йЧм !сцуе х в!дпрн£ ця Украши уевхде&^ення фаномс-на свое! жш-¥ед!ялъшст! як

XUS4 fui /яр|пп!ш caloro сабо/7 в posjtiímia ron пргазг-э~нзсл!дkodhx зв"лзк!з ais усв1дошекнпн негараитованос?! вое! нпв!ть ! формально! присутност! у coi1?! та потребоэ у }дприем«щьк!?1 д!яльност!?", - то, певнэ, пркйдеться дата ггативцу в!дпоа!дь. Усв!доылення свое! соц!о культурно! позк-\г "сам на сам" з cbItom для п!дприешу! Укра!нн у явшнф :гляд! но прксутне До »»л елементи такого усз!доклення с/, i í зв^дкя воно BÍsKeTtcfl? Не монугь лвдн, що довгий час гш-я у атмосфер! асрстао! однозначно! духовное?i, що була "гван-якамя" аехан{з?$» едино! тотально! хдеологП, за вторично ко-5ткий термин радикально зм!нитися.

У|фа1нськяй п!дприемець вже усэ б!льш ч!тяо усв-!доылве, jo що св1дчать насадки с0ц!олог!чного опнггування» проведэ-)Го автором, повед{нковий ?а екз!с?внц1йний "дискоефэрт" в!д яложливост! повноцЬшого зяття в умовах зкаходаегая "nouis юх ст!льц!з": поы!з насл!дуванкяы сусп!льн!й снстеи! та загкенняк бути с&шст!Лним автором свое! д^ялькост!. Харап-;рнзупчя себе в план! позед!кковях координат у сфер! п!д-жемницько! д!яльност!, перев&гап-т б!лыа!с?ь респондента >зятивко оц!няян.'твердаекня» що опксую^ь високий соц!алько-1снсмь:нкй статус п!дпря«мця у cycni.'tbcfsi, суттеву важла-:ть для себе мотиэ!в, слону кшеть хх до п!дприешпщько! гшекост!, основя са»оц!нност! свое! особистост! як нев!д*ем->! характеристики свого "fl" i таке 1нше.

Незважавчя на вияален! факт» нев!дпов!дност! реального ¡торико-культурного портрета украшсьхого п!дприеиця його гасячн!й модал! До, в т!м, пояснюеться специф1ков потред->о! icTopi! назого русп!льства/, е вс! п!дстави зтвзрдяурл-I, що у своíx глибиннях основах св!й статус у св!т! укра!н-,юоí п!дприемцем розум!еться у повн!й в!дпов!дност! з ткан 1раэг?еристиками, як! зах!дна культура вваяае кдаенчниыи. 1с-фяко-культурнчйt соц!аяьно-еконоы!чний зр!з вид!леиост! tpaÍKCbKoro п!дприемця у сусп!льн!Я реалькост! сучасно! Ук-йни в!дпов!дае /з поправке© та низку пергяручень, як! д!с-iSKCb у спадщкф в!д недавньо! icTopi!/ удалениям про coqio-яьтурняй статус у сусп!льств! та св!т! шдприекця зах!дно! зШзацН.

Другий п !дрозд!д другого розд!лу дисертац! ! /"Лвдський югг!.1::-кй свхт яксакодбтерм!нац!я. Соц!ально-психолог!чний •тип п!дприемця"/.

Соц!о1улмурн! параметр* середовища, що форцують !стор| конультурний тип п!дприемця /як! були досл!джен! у поперед« ньоцу п*Д|«>ад*л*/ в!дпов!дно форцуюгьпевн! характеристики св!домост! та самосв!домост! п!дприемця. Вони е у широкоцу сммсл! насл1дком самост!йног д!яльност! прющхпово самост!й-ного лвдського "Я", що розум!еться: параметрами соц1альнф-психолог!чного комфорту принцхпово автономно! д!яльност! л» дина. Форми проявления ц!в! об"ективно обумовленно! соц!алы психолог!чно? ор!ентац!! наавтономну трудовуд1яльн!сть а максимальною особист!стнов самореал!зац!бЮ, принципи П вцуч р!вньо1 цШсност! стосовно реального всихолог!чного порТр«1 укра!нського п!дприемця ! булм досл!дкен! у даному пхдроад!-л!. ■ / • ., .••.;'■ ■„.;: V•■•7...

Шдприемництво - не т!лыси економ!чний або соц!о]^льту| ний, але й психолог!чний феномен, поск!лькм воно пов'яэане з форцув&нням саециф!чно1: систем* ц!нностей та мотивацН, Пер< вахцу у вагу у ц!й систем! б!лья!сть досл!дник!в прдприемнищ ко! активност! под!ляють таким чкнникам, як готреб! у досяг-ненн! та схильн!сть до ризиф, а такох особливнй об"ективни( "малинок" суб"ективного !цдив!дуально-особяст!стного житте-•ого св!ту п!дцриемця*.

Здаттсть до риэику - ! не т!лым у вхоном1чнМ, аде Т« кож у соц!альн!й та психолог!чн!й сферах - характеристика т!лыш п!дприемця. Бона пов"яэана не в професМно-функцхйшо моментами д!яльност!, а сполучена в ум!нням лвдини абер!гат) здатн1сть та психодогхчцу ст!йк!сть у будь-як!й ситуац!! не-визначеностей ринку. Пощук риэикових ситуац!й та умЬмя Лх Бйр1нувати для пхдпрмемця мавть самодостатнв щнн!сть. 3 результатов анкетного опитування у структур! мотяв!в д!яльнос-

1 Дивись, наприклад: Задорожнвк И.Е. Инновационное пре; пркнкмательство // Социол.исследов. - 1991. - * 3, С.132-142.

ti мотив готовност! до ризнку для украхнсьхого п1дприемця лйиае суттеве и!еце.

Уоткв до досягнення, як один !з Зундаментальних спокук (о п!дери8Мницько! активном!, для п!дпр*емц!в У крайни ви-иикений б!лыи слабко. Пера за все.це пов"язано з неадекватно* тлумаченням поняття "yenix". И!дприемець повинен бути «айомяй з успехом, а. тривалий час навох icToplï не було само-

0 уявлеиня про 1ндив{дувльнкй yenix /або bíh оц!нювався за йалов суспыьнях yenixW, i У свЦомост! лвдини, отже i .бред п !дприемц! в, в!роНдио, ще не в!дбулося остаточного liTKoro розмефвання цього поняття у cTopjrçr !вдив!дуально! жата yenixtB. Зг!дно "форели yenixy" Дк.Атк!нслка, чш жкче в!рог!дн!сть yenixy, тим вице р!вень споцуки до нього

зв*яэ^у э Його ц!ною;мотивац!я лине п!дсилюеться у наелi-ок Heycnixy, п!дврмемця не зупиняс страх чергово! порази*. Я аалеки!сть доехтъ в!рог!дно просл!дку—сться у суб"скта !дприемювдько1 активност! Укра!ни.

Особливе Miene у структур! психолог!чного портрета п!д-риещя займае "керування" !пдив!дуально-особястостням, пек-олоНчним станом, Прибуток - не сдхияй збудняк п!длряемниць-о! активност!. Все б!лья ваги /у пор!внянн! з громовою ви-агородою/ набувае !ндив1Ауально-психолог1чне "бачення" сут! правя, м!рапричетност1лвдини !цдяв!дуально-особистостя!й рттев!й канв! зд!йснввальних нею д!й, здатн!сть лццкни !ти в "а!д сятуац!!", а "в!д себе". П!дпркемещ» так орган!зуе

1 обставляв свою д!ялън1стъ, 406 усе зроблеие ним було вякано "сво ïm" .Наел 1дк* сяштування укра!«ського п!дпряемця зв-оляють кокстатуваТя, цо об'ектнвняй малток !ндяв!дуаль-э-особистоетного життевого св!ту респондентiэ - це псяхоло-(чна позкц!я та "поза" у cbítí та у сусп!льств! сане суб"ек-I п!дпрясмияцько! д!ялъност!.

Лереор!е)гнщ!л егоном!» Украшина ринковий илях розвцт-f i роздеркавлення власнот! супроводлусться з"явленням у гльтуролог1чному, соц!ольно-вхоном!чноиу та соц!ально-пси-«ог!чноцу простор! н&мох дераавя |дгльтурнох та соц!ально-соном!чио! одяняц! еуб"екта п!дпряемницькох активное?!, тоб-> нос!л якостей суб"ектатако! економхки.

Основк! пшшшня дксер^Гх 'ввсв1?лен1 у слгдуючих

цу1н*?шц1ях поиуцув&ад:

I. ^оцшяьно-пснхологически© аспекта вффаетивности совнес пого нргдпр12ош1тельс?Ба. - Запорожье, 1991, / Деп.ру» ИНШН АН СССР » 44387 о* 02.07.92, 0.3 п.*.

Я. Предпринимательство в структуре потребностей личности Воспитательный потенциал трудового коллектива к цутя в повышения: Тезиса докладов кд каучкс-лрахт.конференции Запорожье, 1991.

3. Соц1озультурний феноиен п!дпрнемництва:досз1д соц!оло Нчмо? !нтерпре*ац11 /до ситуацН на Угра!н!/ //Профайл ковкй та роб!тничкй рух на Укра£и1 п!д чье станом ия дерзвавност! та ринховях »1даосюл Теаи допов!де8 2-Всеу|фахнсько! науково-практ.конференц!!. - Иихв, 1992

4. Методаческие рЬкошндацкм на твф: "Современная ваид» философия" /дяя студентов и аспирантов технических вузов/. - Запорожье, 1993, 1.6 в.л.

Б. Предприниматель Украины: соцвалько-шсжхологмчесюй вор! ре? субъекта предпрккикатальской деятельности промыялш ных предприятий города Запорожья. - Запорожье, 1993. / Деп.р>к. ГНГБ Украины » 1105-1x93 о» 07,06.93, 0.4 в.д,

Ь. Изучение феномена предпринимательства в курсе философш ■технического вуза // Современные проблаш подготовки ю канерных кадров: Тезисы докладов Респ. шаучно-катод^кц ференцин. - Запорожье, 1993.