автореферат диссертации по истории, специальность ВАК РФ 07.00.01
диссертация на тему:
Всесоюзное Общество старых большевиков (1922-1935 гг.)

  • Год: 1996
  • Автор научной работы: Артеменко, Людмила Валентиновна
  • Ученая cтепень: кандидата исторических наук
  • Место защиты диссертации: Днепропетровск
  • Код cпециальности ВАК: 07.00.01
Автореферат по истории на тему 'Всесоюзное Общество старых большевиков (1922-1935 гг.)'

Полный текст автореферата диссертации по теме "Всесоюзное Общество старых большевиков (1922-1935 гг.)"

Д Г- ДН1ПР0ПЕТР0ВСЬКИЙ ДЕРЖАВШИЙ УН1ВЕРСИТЕТ

'Б о л

/ 4 Гг>, На правах рукопнсу

щ.

сен

АРТИ1ЕНК0 Людмила Валентин! вна

ВСЕСОЮЗНА ТОВАРИСГЮ СТАРИХ Б1ЛЫЮВИК1В /1922 - 1935 рр./

Спец!альн1сть 07.00.01. - 1стор!я оусп1льиия рух!в

1 пол!тичних партЩ

АВТОРЕФЕРАТ

дчсертацИ на эдобутгя'наукового ступени - кандидата 1сторичних наук

Дн1пропетровськ 1996

Дисертац1ею е рукопис.

Робота виконана в Дн!пропетровськок?у державному ун^вэрси-тет£.

Науковий кер{вник: доктор гсторичних наук, профвсор ЧЕРНЕНКО Анатолйй Михайлович.

0ф!ц1йн1 опоненти: доктор 1оторичних наук, профвсор БОГОМАЗ Костянтин йхшович

кандвдат |сторичния наук» доцент САВЧЕНКО Олекеандр 1ванович

Пров1дна орган1зац!я: Харнхвський дериавдий уи!взрои?ет

Захист в!д5удеться "Щ" вересня £995 року о (3 годин! на зас1дани! спец{&л190ван01 вчеко!! ради К 053.24.03 Дн1проп®тровеького дерзашого ун1в8рсмт®ту за адресов:

320010, м.дапропетровеьк, пр.Гагар!на,72, ауд.ЗОТ.

3 дисертац40в ыожда ознайскитися в кауков!й ЙЗблЗотец! Дн! пропэтровського ДврШВНОРО ун!в®р<31тету.

Автореферат роз^еланий серпня 1995 р.

Вчений секретар спец1ал1зовано! ' вчено? ради кандидат 1сторичних наук, доцент ' ^ 1.0.КБШЙЙ,-

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ.

Актуальн!сть теми досл!дження. 1сторхя створення, д!яль -ноет! та розвитку Всесоюзного Товариства старих б!льшовик!в /ВГСВ/ 1 його мгецевих п!дд!лень, а також причини л!кв!дацН Товариства майже зовс!м не висв!тлен! в на укав!й л!тератур!. Тому нерозробленгсть цхе* теми е достатньою п!дставою для II обрання об'ектом дисертац!йно1£ роботе та детального 1 всеб!ч-ного вивчення.

Звернення до дгяльност^ Всесоюзного Товариства старих б1льшовшив обумовлено також ц!лим рядом хнших обставин, якг без-посередньо пов'язан! як хз проблемою, що досл!джуеться, так ! з тим в!др!зком часу, на який припадав хенугання ВГГСБ. Так, серед його член!в - старих б!льтовик1в - були фундатори парт!*, учас-ники П1ДП1льно? та революц!йно* боротьби, громадянсько* в!йни. У ВТСБ було багато тих, хто об!ймав кар!вн! партии! та держав-Н1 посади у 20-30 роках. Але серэд-член!в Товариства виязилося ' чимало й так званих "ворог!в" та опозиц!онер!в, як! невдовз! п!сля л!квгдац!* ВТСБ стали .тертвами стал!нського терору. Були у Товариств! також деяк! з тих, хто ц! рапресН орган!зовував! здМснював. Тому щкаво подивитися, як сп!в!снували ц1 люди у елгтарн1й орган!зац!*, до яко* було нав!ть важче вступити, н!н до партП. Дослхджання д!яльност1 Всесоюзного Товариства старих б!лыповик!в дозволяв ще з одного боку поглянути на стал!н!зм, на те, яким був вплив зм!цнвння культу особи на стару б!льшовицьку гвард^.'

Об'ектсм вивчення е д!яльн!стъ Товариства старих б!льиови-, к!в - орган гзацП, яка протягом 1922-1935 рр. об'вднумла у своКх рядах ветеран!в парт!*. Товариство надавало допомогу сво-*м членам. Стар! парт!йц!, в свою чоргу, збирали дан! для в!д-•^ворення !сторичного оляху б!лыпот(цъко* парт!*, щоб краще ви-св!тлити П роль у революц!йн!й перебудов! сусп!я»ного ладу в кра*н!. Та й сам! вони були кивоп !стор!вю парт!*.

Д1яльн!сть Товариства розгладаеться у зв'яэку 1э !сторич-ним фоном, на якому вона в!дбувалася, у эв'язку э тими негатив-ними процесами, як! мали м!сце у сусп!льств! й у парт!* в 20-х та у пврш!й половин! 30-х рок!в, у зв'яэку !з особливостями

розвитку !сторичних псдгй у р!зних регионах. Велика ува?а прид!-ляеться анал!зу тих причин та обставим, як! базпоеередиьо вюш-кутш на змгну пргоритет{в у робот! Товариства при переход! в!д першого до другого етапу г у 1935 роц! припали, кхнець ¡анцеи, до л!кв!дац!'1 Всесоюзного Товариства старих бтльшовийв.

Хронологтчн! рамки дocлtджeння охогшоють увесь период !ску-вання Товариства старих бгльшовикхв: вгд часу його эаснування у 1922 роц! до л1КВ1дацН у 1935 роц!. Характерно, що зазначаний пер!од майже повн!стю зб!гаеться !з вгдрхзком часу в!д завершения громадянсько'1 в!йни8 введения непу та створення СРСР до прий-няття Конституц! 1 1936 р., яка декларувала перетворення держави диктатури пролетар1ату у соцгал{стичну державу.

Пер!одизац!я д! яльност1 Товариства старих б!льшовик1в такого потребуе обгрунтувакня. Оскхлыси протягом 1922-1935 рр. фор-шльнг ознакн 1 зм!ст роботи Товариства не були одноргдними, правоигрио видхлити два пер!оди, на як! орган!чно розд1лкетьск !стор!я Товариства старих б1ЛЬшовмк1в: перший охотное дев5 ять-рок! в /1922-1930 рр./» а другий - чотири з половиною роки /1981-середина 1935 р./.

йортльн! з!дм!нност! е*ап!в стосувалися:

- наэви - до "Товариство старих бхльшовикхв" на другому етап! додазться слово "Всесоюзнв";

- закргплено! у двох окредах статутах рхзно'* структур« кархв-них орган!в Товариства;

- особи кер!вникаг на £ етап! ФСБ овдлював М.С.Ольм!нський, а на II етап! - О.М.Ярославський;

- значного зростання к!лькост! член!в та кхлькост! ф!л!ал!в на'' другому етап!.

Вгдм!нкостг*у зм!ст! робота: на першоцу етап! багато уваги прид!лялося робот! серед старих б!льшовик!в та колишн!х п!дпхль-ник!в - атмосфера,за деякйми"виняткаии,була демократична 1 май-же клубна; на другому етап! - збхльшення масштаб!в парадних та масових 'заходгв, яскраво виражений пропагавдистський уюгён» не-примиренн!сть, заорган!зован!сть, надмрна пол!тизовашсть.

Ступгнь досл!дженост! теми. Д!яльн!сть Товариства старих б!льшовик!в вивчена мало: н! в' радянеькхй !стор!ограф!?, н! в сучаснгй !сторичн1й лгтературх як укра1нськ!й, так ! "ближнього заруб!жжя" немае жодного грунтовного досл!дження на цю тему.

Найб^ьш доступна 1нформац!я про д{яльн!сть ВТСБ мгститься в енциклогйдичних виданнях: "Советском энциклопедическом словаре", "Большой советской энциклопедии",? "Советской.исторической энциклопедии"."* ТУг подано коротк!, caMi загальн! в1доиост! про завдання, структуру, склад та д!ялы»сть Товариства, пере-л!чен! його видання та зазначено, що Товариство старих б!лыпо-вик1 в гснувало при 1стпарт!, a П1зн!ше - при 1нститут! ВЛ.Ле-н!на.

Завдяки енциклопедичним статтям може виникнути уява, що Товариство бтарих б{льшовикгэ було немовби одним !з в4дд1е 1стпарту чи 1нституту В.1.Лен1на. Але зв'язок цей був нав!ть та *формальним, a, CKopime, умовним. Саме тоыу у б!льшост! статей i монограф{й, присвячених становленню !сторико-парт!йно* науки, дхяльност! 1стпарту, нав1ть факт iснування Товариства не згаду-еться.

6 biflomocti про Товариство у четвертому tomí "Очерков истории исторической науки в СССР" /а!д редакцией M.B.Ho4kíhoY/, де обсяг iнформац!i майяе не в{др{знязться в{д опубл!кованого в енциклопедгях. Але тут дГяльн1сть Товариства старих б!льшови-к!в викладена у контекст! тих завдань, як! реал!зували "Очерки истории исторической науки в СССР", тобто з точки зору внеску ВТСБ /так само як i Товариства колишн!х пол!ткаторжан ! засла-них/ у розвиток {сторичноК науки в СРСР, зокрема - у створення джерельно* бази э !сторН парт! i б!льшовик!в, революц!йного та роб{тничого'руху. Автори "Очерков..." не обмежуються констату-ванням факт!в, взятих !з публ!кац!й Товариства, а роблять двяк! висновки щодо причин л!кв!дацИ ВТСБ. Але, звичайно, т!льки з .позицтй внеску Товариства у розвиток 1сторичноУ науки, тюни ви-сувають як головну причину припинвння його д!яльност! то, що у виданнях ВТСБ не прид!лялося ДостэтньоТ уваги Стал!ну та його

*Див.: Советский энциклопедический словарь. Гл.ред. А.М.Прохоров. 4-е изд. М.: Сов.энциклопедия. 1987. С.913.

о

Див.: Большая советская энциклопедия. 3-е изд. И.: Сов.энциклопедия. 1974. Т. 18. С. 250.

3

Длв. ^Советская историческа^энциклопедия. Н.: Сов.окци клопа-

пров{дн1Й рол1 в революц{1, що було немоясливо за умов культу особи, який складався.* В ц!ло«у слгд еказати, що навхть внесок ВТСБ у розвиток 1Сторично1 науки I поширояня !стеричних энань у масах зображений в "Очерках..." схематично г поверхсво, тоод цей аспект д1яльност1 Товариства не ком га вважати досить вивченим, це лише теза, яку треба обгрунтуватк.

МонографхчноХ л!тератури по oбpaнiй тем1 немае. Окрем! згадки про ВТСБ м!стяться у мсногра<МI Б.П.Bgpьoвкiнa, присвя-чен!й М.С.0льм!нськоцу.^ У книзх О.А.Лежави та Н.В.Нел!дова "М.С.Ольминский. Жизнь и деятельность" /витримала два видання -у 1962 х 1973 роках/ б!льш докладно* висв!тлюеться Д1яльн!сть М.С.0льм1Нського, як голови Товариства старих б!льшовик!в у 1922-1930 рр. Автори вказують на те, що через стан здоров'я Ы.С.Ольмхнсысий не м!г £рати активну участь в робот! ТСБ, але, завдяки своему авторитету, впливав на його дхяльщсть й до к}н-ця життя залишався почесним головою Товариства. У ц!й робот!' докладно описувться взаемодхя молодих сп1вр0б1тник1в 1стпарту 31 стартам бхльшовиками, як! разом проводили вечори спогад!в та святкували знамени! дата революц!Иного та роб!тничого руху у клуб! старих б!льшовик!в. Те^ож автори торкаються сп!вроб!тниц-тва старих б!льшовик!в з журналом "Пролетарская революция", роз-пов!дають про допомогу старих б!льшовик!в /М.С.0льм!ноького, О.И.Ярославського, П.М.Лепешинського, А.С.Бубнова та !нших/ журналу марксистсько? критики "На посту". У книз! такок знаходайло в!докост! про те, ¡цо за пропозиц!ею М.С.0льм!нського з 1927 р. Товариство взяло шефство над ОлексПвським районом ВоронезькоУ облает!с про активну участь деяких членгв ТСБ у зд!йсненн! шеф-' ськоЯ'допомогй.^

%ив.: Веревкин Б.П. Михаил Степанович Ольминский. М. : Мысль. 1972. С.48.

Див.: Лехава O.A., Нелидов H.B. М.С.Ольминский. Жизнь и деятельность. М.: Госполитиздат. 1962. С.215, 227-229, 234;-Лежа ва O.A., Нелидов Н.В. М.С.Ольминский. Жизнь и деятельность. 2-е изд., перераб. и доп. M.г Политиздат. 1973. С.217, 230, 231f 239| 249«

Але все це - лише окрем! уривчаст!- вгдомостг, фрагмента, э яких не скласти"ц!л1Сного уявлення н! прЬ д!яльнхсть Товариства старих б1льшовик1Б, н! про роботу М.С.Ольмх-нського, як його голови, бо мета книги не передбачала розглядання цих аспокт!в. Але,* ос-к!льки жанр книги - життепис, деяк1 момента /як згадан! сп!льн! вечори спогад!в молодих !стпарт!вц!в ! стари;: парт1йц!в/ викла-дено досить барвисто та емоц!йно, що дозполяе коли не дух епохи сприйняти, то хоча б те, як в цю епоху наыагалися в!добразити у зв1тах та газетних статтях.

В деярмх роботах в згадьй про Товариство, як, напршслад, а статт! Г.Д.Алексеево* "Становление иеторико-партийной науки в 1ХС? /20-е годы/", де Товариство лише перел!чувться серед 1ншш орган1эац1й, як! займалися вивченням 1стор1* партН.*

У статт! ЮЛ.Шаповала "Стал!н!зм ! Укра*на" йдеться про роз-гортання масових репрес!й на Укра*нх. Самэ у цьому ракурс! автор наводить два документа !з фонд!в Державного арх!ву громадсысих орган!зац1й Укра*ни, як! вл!тку 1935 року прийнят! Пол!тбюро ЦК КП/б/У ! стосуються питань про л!кв!дац!х> республ!канського товариства пол!ткаторжан та про л!кв!дац!о Укра*нського в!дц!лен-ня Товариства старих б!лыповик!в та передачу його справ ! майна УкраКнському 1стпарту. Документа досить красномовн!, тому автор статт!, цитуючи <х майже повн!стю, не дае додаткового анал!зу, бо висновки очевидн! ! зб!гаються !з загальними результатами доел! дження ЮЛ.Шаповала. Автор дуже доречно використовуа ц! документа ян яскрав! приклади розгортадая стал!нського терору на Ук-ра*н!.2

У каедидатськ!й дисертацх* М.Ф.Б!рон "Деятельность комиссии до истории коммунистической партии Латвии - Латвийского Иетпарта /1920-1926 гг./" згадуеться про сп!вроб!тництво латв!йського 1стпар?у з ВТСБ, з Латв!йським зем; яцтвом ВТСБ, про *х сп!льн! яусилля у спраэ! накопичення спогад!в 1 створенн! музе» !стор!1

Див.: Алексеева Г .Д. Становление иеторико-партийной науки в CCCP/20-e годы/. //Вопросы методологии и истории исторической науки. Сб.науч.трудов. Великий Октябрь и укрвплоние единства gojeTCKoro общества. Т.5. и.: Изд-во Московского ун-та. 19о7.

"Шапоиал D.I. Стал!н!"зм ! Украина. //УкраКнський !сторичниИ журнал. 1992. № 2. С.19-20.

раволюц!йного руху i icTopxi компаргН ЛатвН.^ У дисервдц!? ви-кормстано деям mrepiaum в 124 фонду Центрального партарх!ву у ti'coKBi /телер ЩЗВДЙ/.

У 1978 роцх у журнал! "Кошушет сосет ъгссй Латвия" опубл!-ковано статтю М.Й.Б!рон "Ветераны партой - о сеосЭ борьбе'1, де приведен! заг&льнх цифров! дан! про ВТСБ та етапи кого роз витку, а головну увагу прид!лено висв1тленга> участ! ла^иських револю-. qioHQpis у роботi Тоаариства та його сзкц!й, створанню у серпнх 1934 року Латвхйського земляцтва при ВТСБ й дхяльностх цього зеюмцтва по швчэнш icropii комун£стично'1 napri'i Датвй'.^ Автор використовуе i арххвнх матер!вли, i опублхкованх у виданнях ТСВ дан!.

У 1984 рсц! в "Известиях Сибирского отделения АН СССР т-друкогано статтю 2.В.Паалово¥ "К истории общества старых большевиков в Сибири'8!, яка ирисвячена створенню i д!яльностд Заххд-но-Сибхрського в!дц!леншг Товариства /1932-1934 рр.А У щй етатт! гакгш аоэяачаяо найваялиэгш! в!хи в icropii ВТСБ, наголо-шено» do fem шйже ш вивчена. 1. В. Павлова використовуе дону-шнта э HoEoeMÖipebKoro партарххву, публ!кац1Х в журнал! "Пролетарская революция" i бшетйх ВТСБ.^

Ала н! обсяг статей Ы.й.Бхрон та 1.В.Павловой, н! заедания, md реаяхзуваж а га ори при üx каписанш, не Еередбач&ки повного та посл1довного &иал!эу р!зкодан!тшх аспеетхв доЕкльноет! Това-риетва етарих б1яьшовшав.

Таким «даном,, окремкх дисартацхйдах £ монограф!чких досл!д-жень про д!яльн!сть ВТСБ нзше^що п!дтверджуе йввиэтзнхсть теш I дав- шшш!сть вдзнати новизну ц!е? теш головное гйдставою дог И абраиня»

: Бирон M.S. Деятельность комиссии по истории коммунистической партия Латвии - Латвийского Исгпарта /1920-1926 гг./. Диссертация на соискание ученой степени кандидата исторических тук. ftira? 1981. С. 17, 97, ПЗС 176.

^Дмв.: Бирон il.fi. Ветераны партии - о своей борьбе. //Коммунист советской Латвии. 197ВГ» 6. С.97-101.

^Див.: Павлова И.В. К истории-общества старых большевиков в Сигар!. //Известия Сибирского отделения Академии наук СССР. Серия истории, филологии и философии. Вып.2. Новосибирск. Изд-во *Наука", Сиб.отдел. 1984. № 9. С.64-67.

Мета i завдання дослгдження. Мета дисертащйно? роботи по-лягае у тому, щоб на базi вивчення гедэокого кола джерел дати ц!-л!сне уявлення про дхяльн!сть Всесоюзного Товариства старих б!льшовик1в, проаналгзувати причини його л!кв!дац!У та Кх орга-нхчний зв'язок ia тими негативними явищами, як! агдбувалися у радянському суспхльствх п!д час зм!цнення культу особи.

Для досягнення ц!еК мети автор ставить там завдання:

- обгрунтувати пер!одизацхю Д1яльноот1 ВТСБ;

- систематично викласти icTopin Товариства В1д його створення до л1Кв!дацП;

- висвхтлити найважлив!ш! напрямки та форми роботи;

- показати стан фхлхальноК роботи;

- виявити причини, як! поступово привели до л!кв!дац!Х BTCS, íx зв'язок Í3 !дейно-пол!тичними реал!ями свого часу, зокре-ма Í3 сталхн!змом.

Методи досл!джвння: у основу методолог!? досл!дження по-кладен! принципи !сторизму та об'вктивност!, базуючись на яких, автор застосовуе ретроспективний, анал!тичний, статистичний, по-р!вняльний, соц!олог!чний та психолог!чний методи. Викладання рёзультат!в роботи в проблемно-хронолог!чному роэр!з! дозволяв б!льш повно реад!зувати поставлен! завдання i не в!дхилитися в!д мети досл!дження.

Джерэла. використан! для написания роботи, молена розд!лити на дв! велик! групи:

- опубл!кован! /зокрема - видавгацтвом "Старый большевик"/;

>- неопубл!кован! /apxiBHi матер!али Í3 фонд!в Рос!йського Центру збер!ганкя та вивчення документ!в нов!тньоК icTopi'í -

§ ЩЗВДШ/.

Сэред арх!вних матер!ал!в найб!лыае неопубл!кованих доку-мент!в, але виняток сшгадають !нформац!йн! видакня ВТСБ - билета! та !нформац!йн! листки, як! також з!бран! у к!лькох справах фонду старих б!льшовик!в ЩЗВДН1-.

Оск!льки i опубл!кован!, ! неопу0л!кован1 джерела ду*е не-однор!дн!, Их треба систематиэувати за значениям та формою. Автор пропонув таку класиф!кац!ю джерел:

I/ програмн! документы: статути, положения про ф!л!альну евк-ц!ю;

2/ документа нормативного характеру: ттергали конференц!й, р!-# шення пленумхв, плани роботи, кошториск; 3/ статистичн! /узагальненх I поточи!/ дан!: диаграмм, звхти кер!вних орган!б Товариства, Його сегацй, жсцйвих вгддхлень 1 ф!л!ал!в;

4/ !нформацхйний матер!ал: публ!кац!я даних прр роботу ВТСБ у

пер!одичних виданнях Товариства; б/ листування Товариства: хз парт!йними органами, державними

установами, Ы1 сцевими в!дд1ленняш, ф1л!алами х т.д.; б/ дкерела, що в!дображують л!тературно-видавницьку дхяльшсть Товариства: збхрки "Старый большевик", опубл!кован1 спогади, виступи й доповхд! членхв ВТСБ; 7/ дкерела для роботи над персоналхями: списки член!в, особисту справи, анкета, автоб!ографП, заяви, рекомендацИ, ар-х!вн! доводки про партхйне та революцхйнэ минуле член!в То-варистЕае доповад, виступи I тЛ.

Найб!льш докладно висвхтяюють т! чи !нш аспекти д!яльнос-т! Тошриства старих б!льшовикхв документа 124 фонду ЩЗВДН1 -фовду старих б!льшовик!в. Ус| вони згрупован! у трьох описах: опис I - особист! справи членхв Товариства; опис 2' - особистх справи тих, хто був виключений !з йо.го лав; опис 3 - поточнкй арх!в Товариства: робоч1 варханти статут!в, плащ, кошторисир р!чнх звхти, зв!ти окремих сеюцй та фШашв, протокол» загальних зборхв, протоколи засхдань Бюро< Кади, Пре-зид!Л, листування, текста допов!дей, лекцхй ! т.д.

Деяк! "бШ шиши" в !стор!'1 ВТСБ доподагають досл!дити документа 2з 17 I 89 фовд!в ЩЗЕЩН1. У фовд! О.М.Ярославського ' /ЩЭВДЙ. 3.89, дп.5/ не ильки дублшться деяк! документа !з 124 фовду, але е ушкальн!, як, каприклад, протокол парного ус-тановчого заедания ТСБ В1Д 28 с!чня 1922 року.

3!бранх у дьому фонда виступи О.М.Ярославського на зборах у Товариств! - найкращий покажчик накалу боротьби й пристрастей, що вирували у середовищх старих бхльшовшав П1Д час боротьби з. опоэицхйними погладами-, ц! виступи проливають евхтло на внзеок самого Ярославського у цю сумн!вну та суыну стор!нку !сторх! ВТСБ.

Листування аг!тпропв!дд1лу ЦК РКП/б/ 3 Товариством старих б!льшовик!в за кв!тень-грудень 1923 року та деяк! хкл! документа .знаходяться у 17 фонд! арх!ву /ЩЗЦЩй. <5.17, оп.'бО, спр.513/.

Багато нових материал!в, що мгстяться у перел1чених вище фондах та^джерелах, введен! у науковий- об! г вперше. Автор п!д-дав 1х всеб!чному та доскональному*аналгзу, наукова оц!нка цих джерел стала базою для розробки конце пЦН роботи, на них грун-туються ус! висновки.

Наукова новизна дисертац!? полягаз у тому, що автор обирав для досл!дження майже зовс!м невивчену проблему - д!яльн!сть Всесоюзного Товариства старих б!льшовин!в /1922-1935 рр./. Вперше введений у науковий об!г ц!лий ряд архгвних документ!в. Тема розглядаеться у контекстг загальнопол!тичних под!й свого часу, показаний вплив внутргшньопартхйно* .боротьби та стал!н!зму на Товариство старих б!льшовик!в.

Практична значущ!сть роботи полягав у можливост! викорис-товувати. Н результати для подальших !сторичних досл!джень як окремих аспект!в д!яльност! Товариства старих б!льшовик!в, так ! под!й, як! в!дбувалися у цей пер!од у парт!! та у суоп!льств!, а також для роботи над персонал!ями. Матер!али досл!дження мож- ' на застосовувати у навчальких ц!лях - для читання лекц!й та проведения спецкурс!в на !сторичних факультетах вуз!в, проведения факультативних занять у загальноосв!тн!х школах.

Апробац!я досл!дження. Дисертац!я обговорювалася на вас!-данн! кафвдри укра*нсько!' !стор!К та етнопол!тики Дн!иропетров-ського державного ун!верситету у червн! 1994 р. Окремх положения досл!дження пов!домлялись автором на конференц!ях з науково-досл!дно? роботи викладач!в Дн!пропетровського держун!верситету /травегь 1992 р., лютий 1993 рТ/.

Структута дисертац!* повн!стю в!дпов!дае висунутим завдан-няч ! складаоться !э вступу, трьох розд!л!в, зак!нчення, списку 'виярристаних джерел та лхтератури, додатк!в, таблиць.

У в!дпов!дност! !з эавданнями автор розглядав так! питания:

- д!яльн!сть Товариства старих б!льшовик!в на першому етап! /1922-1930 рр./;

- другий етап роботи ВТОз /1931-1935 рр./, зупинявчись ка його в!дм!нностях в!д попереднього пер!оду ! звертаючи обобливу увагу на стан орган! зад! йно1Г роботи, а також на л!тературно-видавницьку та аг!тдасову роботу ВТСБ;

- процес створення та д!яльн!сть ф!л!ал!в, м!сцевих в!пд!лень та земляцтв. *

0СН0ВН1 ПОЛОЖЕНИЯ ДИСЕРГАЦП.

У в ступ х обгрунтовано актуальн1сть теми» 11 наукоьу значу-•щ!сгь, показано стушнь розробкк проблеми, визгачеко мету, завдання досл!дження, методи та прикципи, як! паегосоЕйнх при опра-цювакн! теми, визначено наукову новизну I практичне значения ди-сертац!К. Автор сбгрунтовув перходкзащю дхяльностх Товариства . старих б!льшовик!в, а також пропонуе класифгкацхю джерел по тем! досл!даення.

У першому роздхл! - "Створення. та перший етап д!яльностх Товариства старих б!лыповик!в /1922-1930 рр./" - розглядаеться процес утворення Товариства, нормативы! документе, за якими ТСБ скэровувало свою д!яльн!сть на перлому етап!, головн! напрямки, форми роботи та И результата за 1922 -1930 роки.

Установче зас!дання Товариства старих б!льшовик!в вхдбуло-ся п!д головуванням М.С.0льм!нського 28 с!чня 1922 року в Моск-в!. В допов!дда в!д !н1ц!ативно? групп виступив С.В.Малшев, в!к повхдомив, що вхдносно !де2 1н!щатор!в опитана думка близь-ко 50 товаришхв5 як! з нею згодше визначив мету створення ТСБ ! початков! кадри„ керуючись ознакою вступу в парт!ю ран!ше I с!так 1905 року ! безперервно! в н!й прац!. У обговоренн! на-пршн!в д!яльност! I головнях завдань Товариства взяли участь б.О.Прзображзнськяй, ПЛ.Лебедев-Полянсышй,, А.Н.Соколов,, йоВ.Стал!к та !на!о До тимчасового бюро були обран!'М.С.Ольмхы-сышй^ П.Ы.Лепеашнський, С.В.Ь5алишевв В.П.Ног!нв М.Л.Мещеряков.

13 лютого 1922 року ЦК НШ/б/ затвердив Статут Товариства . ! список !з 69 зареестрованих Бюро член!в ТСБ. Невелик! допов- ' нения до Статуту^ вносится у 1923 та 1925 роках. У остаточному вар!ант!, який був затверджений Оргбюро ЦК БКП/б/ ! НКВС у 1925 р., а опубл!кований у 1928 р., - 12 параграф!в: § I - за-зкачено, що ТСБ перзбувае при 1стпарт!; § 2 - порядок прийняття нових член!в; § 3 - завдання Товариства; § 4 - кошти ТСБ; § 5 -види д!ялыюст1; § 6 - порадок виключенкя член!и; § 7 - поено-важення загальних збор!в ТСБ; § 8 - зв!ти ! перевибори Бюро ! Ревком!с!I; § 9 - повноваження ! склад Бюро; § 10 - склад НС; § II - створення в!дд!лень; § 12 - надае ТСБ права юридично! особи. Цей стислий ! конкретний нормативний документ ставить

перед «ленами ТСБ так! завдання: а/ встановлення т!сного това-риського спхлкування помхж старими б!яыповиками; б/ обм1н думками для з*ясування поглядin старих б!льшовик!в на питания су-часност! виходячи з fx революц!йного досвгду; в/ вплив на молодь у дус! старих традицхй б!льшовизму; г/ облхк старих б!ль-шовик!в; д/ матер!альн! турботи для п!дтримання життя i здоров^ старих бхльшовикгв за допомогою в1дповгдних парт!йних та радянсышх заклад!в, а також шляхом взаемодопомоги; е/ сприяння 1стпарту в збиранн! св!доцтв про парт!йне нинуле i в збереженн! пам'яток napTiftHoi icTopxi.

Для виконання цих завдань при Бюро створен! KOMfcii: Рев!-з!йиа, господарська, медична, виховна, з допов!дей, is з'ясуван-ня потреб старих б!льшовикхв /за перший piк роботи з!брано понад 2000 карток на основ! анкет парт!йного перепису/.

Докладн! дан! про роботу Товариства м!стяться у р!чних зв!-тах f допов!дях Бюро, що охоплюють neptog з I березня 1922 p. to I с!чня 1931 р. ЗГ1ДН0 цих даних, пер!одичн!сть зас!дань Бюро у р!зн! роки коливалася в!д двох до чотирьох разхв на ьйсяць.

Ящо пор!вняти дан! за 9 рокгв, то зрозугйло, що поетугсово акценти змхнюються: у I922-I923 pp.. збори у клуб! Товариства проводилися в середньому двгч! на тиждень^ ш них запроаувалися молод! комунгсти, rocTi, допов!дач! - це бут иайважаивЬза фор-, ма роботи, то у настушй роки 'збори з!дбувалися в!дносно р!дко -2-3 рази на м!сяць у 1924-1928 pp., a nfд гс!нэць ггерсого етапу, у 1929-1930 pp., - I раз на'глсяць. Псчтшгеи £з 2924 poxy знач-но зростае вага аг!тмасово? роботи, про що св!дчить йктиенэ лис-туаания ТСБ стосовно орган!зац!У лзкц!й, бэс!д, допав!дей та зу-стр!чей за уча сто старих б!льшош1я!я. Так, т!льки запорход з йовтня 1925 р. по березега» 1926 р. Товариство направило 140 до-пов!дач!в у села та раЯони Уоскви i облает!, а 2 - до Костро?.ш. Теми шступ!в част!ш9 стосувалися !стор!! парт!!, п!дп!льноУ бо-ротьби, рэволюцИ, але все б!льше уваги поступово првд!лялося роз'ясиенню поточиих пол!тичиих та господарських завдаяь. .

Починаючи is 1925 р. и^ухильно зб!льтувавс;я тошторис ТСБ преггерцзейно зростанию к!лькост! ч.сен!в, за станом на 1927-1930рр. - в!н складав приблизно по 100 крб. у розрахунку^иа одного члена Товариства. Так, наприк!нц! першого етапу у Товариств! був 751 член, а кошторис 1929/30 фгнансового року склацав 75 тис.крб.

Поступово зростав обсяг д!ловодства Товариства старих б!льшови-к!в, к!лыисть вихгдних папер!в тепер майже завжди перевищувала к!льк!сть вх1дних документ!в, але у 1929-1930 рр. невеликий апа-рат ТСБ не встигав реагувати на бгльшгсть - 80% - эаяв 1 проха^, не справляючись з обсягом поточних справ. .

Починаючи з 1924 року членам ТСБ стали вид1ляти персоналЬ-н! пенс!'/ НКЗС та РНК, вгдтодг до Бюро регулярно зверталися стар! б!лыиовики 1з в!дпов!дними проханнями, яких за 1925-Т.930 рр. було 561. Звичайною справою для Товариства були звернення за материальною, житловою, медичною та гишими видами допомоги.

Автор ЗВ1В пхдсумков! данг по першому.пергоду роботи у таблице * I.

У розд1Л1 також проанал!зован1 причини, як! привели до ви-ключення !з ТСБ на I етаги 16 чоловгк /Див.: Додаток № I; Табли-ця № 2/:

у 1924-1925 рр. - Ыд1 ваш-Буду, як виключений !з парт!У;

22Д-1927 р. - Г.О.Зшов'ев, б.О.Преображенський, Л.П.Серебряков,, Л.ДЛроцышй - зг!дно !з р!шенням загальних збор!в про виключення фракц!онер!в;

13/1-1928 р. - С.С.Бакинський - за те, що був протк виключення опозиц1онер!в !з партН, критикував методи, якиии ЦК боровся проти опозицН;

у 1929-1930 рр. - 10 чолов1к, !з яких 5 - через скорочення стажу п!сля перев!рки ЦКК, 2 - через виключення !з парт!!, I - як присудже'ний колег!ею ГПУ, 2 - через нев!дом! причини.

У другому розд!л! - "Всесоюзно Товариство старих бхлыпови-к!в: другий пер!од д!я„чьност! /1931-1935 рр./" - матер!ал ви-клйдений у двох параграфах: 5 1- " Орган! защйн! засади роботи"; 5 2 - "Л!тературно-видавницька та аг!тмасова робота".

• У 5 I йдеться про те, що у 1931-1935 рр. робота набувае всесоюзних масштаб!в, широко! гласност!, плановост! та стаб!ль-ност!. В!дправним моментом И етапу була перша Всесоюзна Конфэ-ренц!я ТСБ, яка в!дбулася 25-28 с!чня 1931 року в Москв!, а формальною ознакою - новий Статут Всесоюзного Товариства старих б!льшових!в. Статут ! резолюц!! конференц!й Товариства, р!шення пленум!в Ради ВТСБ були пров!дними нормативними документами другого пер} оду д!яльност! Товариства, аа яюши ВТСБ скеровувало

свою орган!защйну та iraii напрямки робота.

23 березня 1931 року ЦК ВКП/б/ затвердив новий Статут Това-риства, у якому б.уло 7 роздхл!в f 41 параграф: I /§§ 1-2/ - за-гальн! положения; Г1 /§§ 3-7/ - цШ та завдання Товариства; III /§§ 8-13/ - прийняття та виключенкя член!в; 1У /5 14/ - кошти Товариства; У /§§ 15-33/ - структура кер!вних Органхв; У1 /§§ 3440/ - фШали ВТСЬ; УН /§ 41/ - л!квхдац!я Товариства.

Зг!дно новому Статуту ВТСБ перебувало при 1нститут! Лен!на ЦК ВКП/б/, хоча це лише формальний зв'язок, бо фактично Товарис-тво було noBHicno оргашэащйно незалежним. Зм!нилися пр!ор«тети у робот1. На П етап! головними завданнями вваяалися використання досв!ду старих б1льшовик1В для "допомоги napril i Vi Лен!нському ЦК" та вплив на маси, а робот! серед старих 6!льшовик!е^ як кон-статував 1У Пленум Ради ВТСБ у литому 1933 р., перестали прид!-ляти необх!дну увагу.

Зм!нилася структура керхвних орган!s Товариства. Зг!дно ?з Статутом, вищим кер!вним органом Товариства повинен був стати Всзсоюзнлй з»1зд, але йодного з'Узду так i не в!дбулося, а його фуккц!?, виконували конференц!? ВТСБ. Для загального кер!в!мцтва обиралася 1Ъда, за Статутом - з 39 член!в та 15 кандидат!в, яка у пер!оди м!я конференц!ягет збиралася 1-2 рази на piK на Плену-ют, а поточну роботу орган!зовувала Президхя з 9 член1в i б кан-» дидат!в на чол! з О.М.Ярославськгаа, для внр!шення нагальних справ дв!ч! на тиядень ■ проводилися засхдашя Се5фетар!ату0' Рев!з!йна ком!с!я з' 5 член!в ! 3 кандидат!з пэрев!рлла ф!кансово-господар-ську та imi види д!яльност1 Кзди, ПрззидхУ,, фхл!ал!в.

Важливою i великоя за обсягом частиноэ оргроботи було прийняття нових член!в до ТСБ. За 1931 рхк Товаряство збхльшлсся гайже на 75$, за 1932 р. - на 31$, за 1933 р. - на 25% /у с!та! 1934 р. до ВТСБ входило понад 2 тис.членхв/, але за наступи! п!в-тора роки зростання було незначнкм - близько 5%. Текли прийняття нових член!в напередодн! л!кв!дац!1 ВТСБ значно зменяклися, хоча у приймальн!й icoMici'f була велика к!льк!сть заяв. Протягои II переду стали членами ВТСБ 6б;1 В1д загалько! я!лькост! прийнятих до Товариства за Евсь час його !снувания; тобто воно зб!льшилося г у три рази. Але виключених !з ВТСБ було у I93I-»I935 рр. у чотири рази б!льие, н!ж за поперэдн!й перход - 60 чолов!к. Головн! причини виключення - перерва парт!йного стаду або прихильн!сть до

опоаицгйних поглядгв. У додатку Л> I наведено дан: по виключенню !з члемв Товариства, узагальненг на основ! особистих справ ви-ключених, а у таблиц! № 2 показано динамхку цього процесу. Автор придхляе особливу увагу обставинам виключення старих б!льшов*ик!в за пол!Тичн1 погляди не тгльки через цгкав»зть фактхв, але,й тЪ-. ыу, що саме з цим аспектом у значн!й мгр1 пов'язан1 причини, як! привели до Л1кв1дац1)( Товариства у лигто 1935 року.

У § 2 - "Лгтературно-видавницька та аптмасова рс^ота" автор розгладав лгтературну дгяльн!сть членхв Товариства у зв'яз-ку !з видавницькою та аг!тац1Йно-пропагандистською роботою. Якщо рангше доводилося друкувати статт!, доповгд!,- спогади у 1стпар-т!вських журналах "Пролетарская революция", "Красная летопись", у журналах "Огонек", "Красная нива" та хкших пергодичних видан-< нях,' у зб!рках, як1 виходили у видавниЦтв! "Молодая гвардия" або у партхйних видавництвах, то створення у 1931 роцг власного ви-давництва "ОЛрый большевик" дозволило налагодити публ!кац1Х) ме-муарно* литера тури: монографгй вийшло 55 I 8 готувалося до дру-ку. на 1935 ргк, 1сторико-публ1циотичних зб1рок "Старый большевик" тт Ю. Дан! про роботу кер!вних орган!в „ВТСБ, секц!й, ф!л!а-л!в, в!дд!лень Товариства друкувалися як окремими брошурами, так ! в пер!одичних !нформац!йних виданнях ВТСБ: у 1931 - першому ■ квартал! 1933 року виходив "Бюллетень Всесоюзного Общества старых большевиков1' - 25 номер!в, а у другоцу квартал! 1933 - 1934 роц! виходив "Информационный листок ВТСБ" - § номер!в. Статут-кий кап!тал ввдавництва був 75 тис.крб., прибуток 1932 р. -34,3 тис.крб., 1933 р. - понад 100 тис.крб., а загальний тираж -4 млн.800 тис. аркуш^в в!дтиск!в. На 1934 р!к було заплаиовано 1^7 тис.крб. прибутку за умови зростання тиражу, обсягу ! к1ль-кост! казв майже'вдв!ч1, алё а ус!х показникгв план був недови-конаний, т!льки по тиражу - перевиконаний, про що повгдомила РевкомШя у травн! 1935 р.*

Л!тературно-видавницький сектор ВТСБ готував рукописи до видання, через прве-бюро п!дтрицував зв'язок !з пресою, готував до друку ! редагував б!ограф!К старих б!льшовик!в для'!сторико-б!ограф!чного дов!дника, який ВТСБ так ! не встигло видати, до-помагав у створена! арх!ву ВТСБ ! користувався арх!вними мате- ■ р!алами для виконання своКзс завдань.

^в.: РЦЭВДШ. ф. 124, оп.З, спр.331, 334.

Б!льш!сть лгтератури, що друяувалася у видавництвх "Старый большевик", створювалася у аг!тац!йно-пропагавдистських ц!лях -для широко? читацько'* аудитор!?. Публ!кац!!', так само як декцН та доповхд!, були пов'язанх 13 найваялив!шими под!ями сусп!ль-но-пол1Тичного життя та :з пам'ятними датами - 15 р!чницев ре-волюц!!, Ю-р!ччям ВТСБ, 30-рхччям другого зЧа'ду napTi'i, 50-р!ч-чям В1д дня CMejJri К.Маркса i т.д.

У 1931 р. у Москв! вхдбулося 414 виступ!в членгз Товариства, на яких.були присутн! 292 тис. роб!тник!в, комсомольца,, -:зр-воноармхйцхв, за 1932 р. - G68 виступ!в, якими охоплзно 239 тис-. чол., за перший квартал 1933 р. - 247 допов!дей за мехами Товариства i 23 - у клуб! ВТСБ/у I93I-I932 pp. збори у клуб! проходили 51 раз/.

Для активхзац!! роботи за постановом Ш Пленум Ради ВТСБ з березня 1932 р., крхм ariTwacosoro, почав д!яти культурно-прспа-гандистський сектор з активом понад 150 чол., у якоцу були Исторична, економ!чна, ф!лософська, ,л!тературна та !нз! секц!'£. Був створений парткабхнет, впорядкована б!бл!отека ТоварястЕ&5 эрга» н!зован! виставки, розроблена методична лхтэратура для актав!с-т!в. Для робхтникхз великих п!дприемств Москвя проводгадаея сойки, стар! б!льиовики брали участь у робот! 22 заводсьетж гуртив, для член! в ВТСБ та is. с!¡гей у к!кц! 1932 р. було етгорэно 7 гуртя!в. Не мена активна агЗ:тац!йно~пропагавдистсыеа робота велася i на м!сцях, Щсб упорвдкувата роботу,, у яютовзу 1933 р., п!сля 1У Пленуму Ради ВТСБ,' куяьтзфко-лроггагавдистськкй та аг!т-масовий сектори об'едналися у сектор препагавди i ari?aqtJ.

АгИтшсова робота перегштаязся !э шефськоя8 зона допознп-вали одна одну. Стар! 0!льшовики эдИснввахи иэфсгзо гад тгсо-кольськими та п!онерськими орган!зац!я.здс зййськовжги частиками, над робгткшсами ударяих будов пэраапс п»ятир1чок ° Мага!тогореь-ка, Урало-Кузбасу та !н. t над е!льськкм Алевсинеысим районом MocKoscbKoi облает!, де ветеран» парт!Г зиступали кэ^эд коягрсп-никами i партактивом, орган!зували яслас. буданок п!он£р!э, допо-могли в електриф!кац!Г i •?.!. В колго'спах, на а!дпризшявах, у школах стар! парт!йц! створювали>б!бл!отэгси або допозаггали вке д!ючим, поповнюачи 'fx фонди ковими виданшши ВТСБ.

Алэ й ця робота, яка, начебто, з точки зору старих б!льао-вик!в приносила т!льки користь, з позицИ агхтахцйно-пропаган-

дистськси матини стал!н!эму мала сво! недолхки, бо заважала без-роздхльному пануванню культу особи ,в !сторичн1й л1тератур! та у масов!й 1деолог1чнхй. робот!, а поширення б!льшовицького досв!^ П1дл1льно1 боротьби могло стати навгть небезпечним для режиму.

У третьому розд!лх - "Илхали, в!дд1лення ! земляцтва ТЪ-вариства старих бгльшовик1в" - розглянуто процес розгортання роботи на М1сцях. Автор простежуе, як створювалися нов! й!л!али, як поширювалася "географ!я" Товариства, що привело1 до йо^о пере-творення !з МосковськоК у д!йсно Всесоюзну орган!зац!ю, прид!ляе увагу створенню та д!яльност! земляцтв.

II в!дд!лень, як! були орган!зован! у 1925 рощ, керували-ся у сво!й робот! Статутом ТСБ ! повинн! були сприяти виршенню завдань Товариства старих б1льшовик!в. Затверджена у 1925 р. . "Инструкция по организации филиальных отделений Общества Старых Большевиков" скдэдалася з 6 пункт!в. Бона регламентувала взаемо-в!дносини ТСБ ! м!сцевих в!дц!лень.' Зг!дно з Ыструшцею, фхлха-ли могли створюватися як за !н!ц!ативою Губ!стпарт!в, так ! за пропозйц!ею в!д групи з трьох старих б!льшовшав. Бюро ТСБ у Москв! приймало до Товариства т!льки член!в !нхц!атишо1 групи. Надал! ф!лхали приймали нових членгв самост!йно, пов!домляючи про це Бюро ТСБ, а Товариство у Москв! мало право в!двести ту чи !ншу кандидатуру. ШхлП повинн: були подавати протоколи своКх зас!дапь та зв!ти про роботу до Бюро Товариства.*

Протягом 1925-1930 рр. виникало багато новйх ф!л!ал!в. Ящо п!дсумувати зв!тн! дан!, то на мнець I пер!оду повинно бути 25 ф!л!ал!в, але у допов!д! за 1929-1930 рр. повтдошшлося тгльки 'про. 15 д!ючих ф!л!ал!в. Таким чином,на I етап! не було стабхль-носЯ у ф!л!альн!й робот! - не був налагоджений регулярний зв'я-зок м!ж центром ! м!сцевими в!дд!леннями, слабка зв!тн!сть ф!-л!ал!в ! недостатн!й контроль з боку Бюро ТСБ за ¥х роботою, но-воутворен! ф{л!али були невеликими за к!льк!стп член!в ! часто просто розпадалися.

Суттев! зм!ни в ф!л!альн!й робот! в!дбулися п!сля I Всесоюзной конференцП ТСБ /с!чень 1931»р./ та прийняття нового Статуту, У1 розд!л якого буэ присвячений ф!л!алыий робот!/}} 3440/. За новим Статутом ф!л!ал створювався при наявност! 5 чле-

*Дип.: Устав Общества старых большевиков. Инструкция по организации филиальных отделений. Список членов общества и анкета. Москва. Кремль. 1928. С.б.

н!в ВТСБ, ф!л!али у межах одн!а!' областх, краю, республ!ки могли об'едиуватися у вхддглення. Керхвн! органи фШалу - Бюро I Ревком! с!я, а у невели!мх ф!л!алах обирався секретар I уповнова-жений. Т1льки Чосковський ф1л!ал не мав окремого в!д централь-них орган! в ВТСБ кер!внищ,ва. Кожнх п!вроку фглхал обов*язково повинен був звхтувати перед керхвництвом ВТСБ про свою роботу. Ф!л!ал мав св!й*план роботи, кошторис, печатку.

Починаючи з 1931 року, робота на М1сцях активхзувалася х почала впорядковуватися. На I кв!тня 1931 р. 29%> член!в ВТСБ були з пров!нц!У, а на I схчня 1ЭЗЗ р. - майже 40$. У 1933 роцх ф!-. л1али ВТСБ д!яли у 45 м!стах СРСР, найб!лыпими э них були кос-ковське, Лен!нградське, УкраУнське, Грузинське, 1ван1вське, Щвн!чно-Кавказысе, Уральське, Азербайджанське. Автор анал!зув як загальний стан фхлхально? роботи, так ! оссблиБОстг роботи деяких в!далень, зокрема— УкраХнського, Лешнградськогс, Шв-н!чно-Кавказького, Зах!дно-Сиб!рського та !нших. У роэд1лх наведено приклади того, як эм!на прхоритетхв у парт!йному курс! й!д-разу впливала не т!льки на кер!вн! органи ВТСБ, вле й на роботу ф!л!ал1в, показано, як специф!ка того чи !ниого рггхону впливала на особливост! роботи ввдйлень.Товариства на м!сцязс.

Автор прид1Ляо увагу питании про.створення та д!ялья!сть земляцтв, як! стали новою орган!задхйно» формою роботи ВТСБ у 1934-1935 роках. Земляцтва створвЕалкся зг!дно з р!иеишки лип-невого 1934 р. II-Пленуму Центрально! Шди ВТСБ. Сектор м!сцзвих з!дд!лень ВТСБ розробив проект Полояення'про земяяцтва, зг!дно з яким мзтою земляцтв була допомога ПрезидН Товариетна у ке-р!вництв! роботою м!сцевих э!дд!лень, а також везб!чна допомога ф!л!алам. Кр1м того, земляцтЕа повини! були збирати штерйша! для. !сторико-шрт!йгаи допойдЬЙ про революц!йнэ шнуле ! д!яль-н!сть парторган!зац!й свого краю.

.Земляцтва, як!. створювалися у Москв! стали допсм!ениш органам при Презид!!. Товариства, п!дзв!тшши 1й ! еикснуткмр ус1 П завдання. Роботов зегияцтэа керувало Бюро на Зол! з члв-ном Презвд!! або йади ВТСБ- Бюро буяо •п1дзз!тно як за- .

*Див.: Список членов Всесоюзного общества сташх болыпевиков на

I января 1933 г. 5-е изд. М.: Изд-во "Старый большевик". 1933. С.9-10.

гальним зборам земляцтва, так í Президй' Товариства старих бхль-шовикхв. Створення:земляцтв дозволило*структуризувати велике Московське в!дд!лення, розд!лити його на придатш для нормального процесу керування складов! частини, залучити якомога б1льше ' його член!в до активноi роботи.

У серпн! 1934 р. почалося оргаИ1зац!йне оформления Латвгй-ського та УкраКнського земляцтв,- а через р!к було орган!зовано . 20 земляцтв, б!лынсть з яких не встигли розпочати регул$рну •■ роботу, бо ВТСБ було л1кв!доване. Автор наводить дан! про д!яль-н!сть Укра1нського земляцтва, а також докладно зупиняеться на^ робот! Латв!йського земляцтва, яке було найб!льш активним i най-чисельн!шим /200 чол./, воно поеднувало у co6i риси земляцтва i в!дд!ления, бо"обслугсвушло тнтереси" латв!йського пролетар!а-ту, позбавленого власно? територ!!.

Автор вказуе на те, що у 124.фовд! ЩЗВДН1 i у !нших арх!-вах е великий обсяг докумеят!в, як!можуть стати джерельною базом для подалыпого вивчення д!яльност! окремих ф!л!ал!в, в!дд!-лень", ¿емляцтв Всесоюзного Товариства старих б!лыдовик!в.'

Зак!нчёння. Насл!дком опрацювання матер!ая!в по тем! до-сл!дження стала докладна класиф!кац!я джерел, обгрунтування пе-р!одизац!1 д!яльност! Товариства старих б!льшовик1в, а також пословно викладення-ícTopií та головних напрямк!в роботи Товариства «на I i 11 етапах. Автор робить висновок, що протягом первого етапу робота дуже пов!льно набувае регулярном?!, остаточно стаб!л!зуючись у 1925-1926 рр. Загальними рисами цього пер10ду е неформальний п!дх!д до роботи, майже клубна тепла товариська * атмосфера, яка збер!гаЛася нав!ть не дивлячись на те, що з 1927 року Товариство вимушено реагувати на внутр!шньопарт!йчу бороть-бу виключенням !з cboíx лав опозиц!онер!в. Велика увага придыя-лася саме п!дтриманню сп!лкування м!ж ветеранами парт!К, обм!ну думками, пропагуванню !сторичного досв!ду б!льшовизму в масах. Наприк1нц! першого етапу поступово эм!цнювалися орган!зац!йн! засади д!яльност!, роэгорталася робота на м!сцях - у фЫалах Товариства, зм!нювалися пр!оритети, у пропггавд!. Тому другой етап - це не породження першоК Всесоюзной конференц!* Товариства та його нового кер!вництва на чол! а О.Ы.Ярославським, а лог!ч-не продовження t вт!льння тих тецденц!й, як! вже виникли у робот! ТСЕ п!д впливом зм!нюваних реал!й як внутр!шньопарт!йного, так ! сусп!льно-пол|тичного життя.

Другий етап роботи ВТСБ характеризувався настоьки ч!тко орган:эованою роботою, що це дало пгдставу констатувати: нефор-мальний п1дх1д поступився м!сцем заорган!зованост1 й забюрокра-тизованостЬ Голсвним у пропагандистськ!й робот! стала не ст!ль-ки !стор!я, як сучасна пол!тика парт!*, боротьба !э ухилами, участь у госпполтткампан!ях, тощо.

Автор доводить, що не було жодно* об'ективно? пхдстави для лгхв5дац11 Товариства старих б!льшовик!в. Ус! причини - суб'ек-тивного характеру, тому що вони, без винятк!в, пов® язан! !з ста-л!н1змом. Зм!цнгсючись, культ особи зм!тав ус! перешкоди на своему шляху ! готував "плацдарм" для розгрому старо* б!лыповицько* гвард!!, яка, маючи свою орган!зац!ю - ВТСБ, могла, по-пертэ, сво*м п!дп!льним досв!дом та спогадами !з буремного револпцхйно-го минулого, своею причетн!стю до творения !стор!* парт!* гра-дянсько* держави завадити хм!джу "батька нарвд4в"|) як единого соратника ! в!рного продовжувача справи ¡!ек;на, який сам побо-'* ров'ус!х класових ворог!в, очистив парт!ю в!д пристосуванц!в та опозиц!онер!в. По-другэ, .ВТСБ могло стати нехай не самою великою, але зсв.ЛЕ таки перешкодою на шляху масових репрес!й прота член!в партх*.

Автор вважае, що Товариство старих б!льшовик!в вхдеадену йому роль у втдведений стал!нським режимом час виконало. ВТСБ розгляцаеться не т!лыот як жертва етал!н!зму„ але показаний t внесок стар« б!льшовик!в у,зм!цнення культу особи. '

Таким чином, !з стал!^!змом пов'язак! як внутр!ии!, так !• зовн!шн! причини, що привели до л!нз!дац!* ВТСБ.

Дйдатки мгстять перел!к публ!кац!й чяен!в БТСЗс ж1 аийшли у видавництв! "Старый большевик", а "також п!деумков!,д&н! про виклячешх !з Товариства. У таблицях н!стяться узагальквн! дан! з окремих напрямк!р роботи, показано динам!ку 'викгагсання член!в.

Основи! положения дисертац!2 та результата дослхдницько* роботи викладен! у таких публ!кац!ях автора;

1. Почему было ликвидировано Всесоюзное общество старья большевиков.// Актуальные вопцрсы политической истории России и Украины. Сборник научных трудо.в. Днепропетровск. Изд-во ДГУ. 1992. С.118-126.

2. Укра*нське в!дд!лення Всесоюзного Товарисй» старих б!льшо-вик1в /1928-1935 рр./. Препринт. Дн!пропетровськ. Вид-во }Щ.

Artemenko L.V.

The All-Union Society of Old Bolsheviks /1922-1935/ , ■

The dissertation /manuscript/ for the degree of candidate of historical sciences' specializing in the history of pubfic movement and political parties /07.00.01/. fnipropetrovsk State4-University. Dnipropetrovsk, 1995. " '

The author investigates the problem which has not been studied in historical literature before - the activity^of the All-Union Society of Old Bolsheviks.

Having used a great number of archive documents the author concludes that the first stage /1922-1930/ of the Society of t)ld Bolsheviks' work was more democratic. The second stage /1931-1935/ is characterized.by stronger propagandist!с work, by Old Bolsheviks taking part in fighting against members of oppositions, and later themselves becoming the victims of Stalinist repressions. The author also shows how local branches of Old Bolsheviks Society worked.

APTEMEHKO л. в:

Всесоюзное Общество старых большевиков /1922-1935 гг./ .

Диссертация /рукопись/ на соискание ученой степени кандидата исторических наук по специальности 07.00.01 - История общественных движений и политических партий. Днепропетровский государственный университет. Днепропетровск, 1995.

Автор исследует проблему, которая раньше не была изучена в исторической литератуцв - деятельность Всесоюзного Общества старый большевиков.

Использовав большое количество архивных документов, автор приходит к заключению, что первый этап работы Общества старых большевиков /1922-1930 гг./ был более демократичным. Второй этап /1931-1935 гг./ характеризовался усилением пропагандистской работы, старые большевики принимали участие в борьбе против оппозиционеров, а позже сами стали жертвами сталинских репрессий. Автор также показывает, как работали филиалы Общества старых большевиков.

Клочов! слова: стар! б1льшовики, 1стор!я партП, стал!н1зм.

Друиарня ДДУ. Замовлення )Л Ч>> . Тираж 100.