автореферат диссертации по истории, специальность ВАК РФ 07.00.09
диссертация на тему:
Н.Д. Полонская-Василенко - историки и археограф (1884-1973)

  • Год: 1994
  • Автор научной работы: Верба, Егop Владимирович
  • Ученая cтепень: кандидата исторических наук
  • Место защиты диссертации: Киев
  • Код cпециальности ВАК: 07.00.09
Автореферат по истории на тему 'Н.Д. Полонская-Василенко - историки и археограф (1884-1973)'

Полный текст автореферата диссертации по теме "Н.Д. Полонская-Василенко - историки и археограф (1884-1973)"

Л г~

г я

НАЩОНАЛЬНА АКАДЕМЫ НАУК УКРА1НИ 1НСТИТУТ УКРАШСЬКО! АРХЕОГРАФ!!

На правах рукопису ВЕРБА 1гор Володимирович

Н.Д.ПОЛОНСЬКА-ВАСИЛЕНКО -1СТОРИК ТА АРХЕОГРАФ (1884-1973)

07.00.09 - 1ст0р10граф1я, джерелознавство та методи ¡сторичного досшдження

АВТОРЕФЕРАТ дисертацп на здобуття наукового ступени кандидата ¡сторичних наук

Кн1в-1994

Дисерташею е рукопис.

Робота виконана в 1нституп украшсько! археограф!! HAH

Украши.

Науковий кер1вник - кандидат ¡сторичних наук

РУБЛЬОВ Олександр Cepi ¡Иович.

Офиийж опоненти: доктор ¡сторичних наук - П1НЧУК lOpiü АнатолКювич.

кандидат ¡сторичних наук, доцент - ГЛИЗЬ 1ван 1ванович.

Провадна организуя - Кшвський ушверситет ¡м. Тараса Шевченка.

Захист вшбудеться "3/ "кум-гг t'w ..е.. 1994 р. об Ц гол, на засщанш спещалЬовано! вчено! ради Д 01.43.01 по захисту дисертащй в Гнституп украшсько! археографа HAH УкраТни.

Адреса: 254050, Ки1в, вул.Пугачова, 12/2.

3 дйсертащею можна ознайомитися в 6i6flioreui 1нституту украшсько! археографа HAH Украши.

Автореферат розкланнй .1994 р.

Учений секретар У х

спещал130ван01 вчено! ради Тод1йчук О.В.

Актуалыисгь дослщженпя зумовлена:

- наукопнм i сусшльним значенняи постат1 Н.Д.Полонсько!-Василенко;

- вщсупнстю cneuiamnoro доопдження про и жиггя i /»ялмпсгь;

- нагальними по фсбами створення повно! науково! бюграфи вчено!;

- необх]дшстю л1кв!дацП багатол!тшх фальсиф!'каторських напластувань навколо особи Н.Д.ПолонсъконВасиленко, паукового осмислення и м1сця i рол1 у вп-чпзняшй i cbítobíü ¡cropii;

- важлис!стю введения в науковий o6ir великого комплексу apxiBHiix джерел з колишшх спецсховищ як необхщно! умови об'ектшшого висвгглення бюграфп ¡сторичних oc¡6;

- практнчним значениям процесу повернення Н.Д.Полонсько!-Василенко до свого народу, вивченням та популяризащею Птворчостк

Предметом дисертащйного дослщження стали жнтгя i ¡ворча праця Н.Д.Г1олонсько|-Василенко як в Укранп, так ¡ на cmíipauií.

Хронолог1ЧН1 меж1 охоплюють curriculum vitae (з лат. - хрошка жигтя) i /ияльшсть I [.Д.ПолонськоТ-Василенко В1Д народження до смср'п та бюграфпо роднни Меш.шових, де зростала ¡ фор.мувалась вчена.

Стан науково? розробки проблеми. Сшд насамперед зазначити, то у вивченш бюграфп i науково! спадщшш Н.Д.ПолонськоТ-Василенко поки що набагато бшьше зроблено науковцями украГнсько! /паспори, жж на Батьк1вщиш bí/iomoí вчено!.

У вггчизняшй ¡стортграфи маемо незначну кин>.;1сть роб; г, як! ьпстять iiio/ii /цамстрально прогилежш характеристики ii особи. Перми CKyni згадкп про дослщницю сягають дореволюшйних pokíb1. Це були коротеньм анкетн1 вщомости як! супроводжувалм виступи дослщнши на археолопчних форумах, що nocTÍDuo в1дбувалнсь в р1зних Micrax PociticbKoT ¡Mnepií. Цкавим e i реценз1йний вшук на працю Натали Дмитр1вни "Историко-Культурный Атлас по русской истории с объяснительным текстом" (К., 1913, вьщ. 1), який належав археологу-новатору О.А.Стнину2. Bi» шддав скрупульозному анал1зу широкомасшгабннй засяг доондження вчено!, ретельно зафжсувавши bcí хибн, що зустр!чалися в tckctí. Разом з uieio помфкованою критикою надавалися i деяк1 bí/iomoctí про не!. Фактично на цьому i вичерпуеться весь арсенал дореволюшйних ¡сторюграф1чних даних про Н.Д.Полонську-Василенко.

H¡40ro грунтовного до висвгглення образу дослщниц! не внесла i молода укра!нська радянська ¡сторична л1тература. В 20-х-30-х рр. ми "ильки знаходимо поодинок! згадки про тернистий науковий шлях дослщннш, як! майже не вплинули на збшьшення шформани про Наталию

1 Рудаков В.Е. Пятнадцатый археологический съезд в Новгороде // Исторический вестиик.-СПб.,191 !.-№ 9.-С.1127-1128; Труды пятнадпатого археологическою съезда и Новгороде (1911).-М„ 1914.-Т.1.-С.1113-1114.

2 Спицы/1 А. Рецензия на пособие. Полонская Н. Историко-Культурный Атлас по русской истории с объяснительным текстом.-К., 1913.-Вып. 1 // Жури. Мин. Народ. Проев. -СПб., 1913.- № 8.-С.247-249.

Дмитр1вну3. Це в основному були згмти та звхдомлення р1зних академ'шних видань, де фксувалась робота вщповщальних ком!спй, в яких працювала кторик, Хоча так! видання являють собою цшне ¡сторичне джерело, вони вкрай одноб1чно торкались постат! Н.Д.Полонсько1-В^силенко, I не дозволяють створити цшюний ц портрет. Вже в цей перюд визршав м!ф про Натал1ю Дмитр!вну як про представницю буржуазно! великодержавннцько! школи. Як не дивно, початок таким ¡сторюграфкним шсештницям поклав друг 1 колега Н.Д.Полонсько!-Василенко ¡сторик О.П.Оглоблин4, який в 30-х роках ¡сам став об'ек гом поспйних репресивних напнок.

Значний внесок у формування образу Н.Д.Полонсько1-Василенко як "украГнськоТ буржуазно! нацюналктки", "вульгарного сощолога" тощо зробила радянська 1сторюграф1я 50-х-80-х рр.5.

Виникнення в друпй половши 80-х ромв сприятливих умов для об'ективного вивчення ¡сгоричного минулого Украши й лквщашя режиму "спецсховищ" в арх'шних установах далч змогу дослщникам з'ясувати ') частково уточнитн окрем! сторшки життя та д1яльност! Н.Д.Полонсько!-Василенко. За цих обставин деяк! журнали почали друкувати II роботи ем1грац)йних рок1в з короткими вщомостями про 1х авторку. Так. С.1.Б!локшь вмютив до перевиданих розвщок Н.Д.Полонсько!-Василенко "Цензуров! утиски на Украни" та "Список сидань Академи Наук, зиищснмх в 1930-х роках" невеличкий етюд про Натал'но Дмитр!вну6.

Докладн1ша характеристика вчено! метиться у монографп, присвячешй П чоловжов! - академку М.П.Василенку7. В книз1 на основ! ретельного анализу арх1вного матерклу вперше було в'|дт ворено, иасамперед, бюграфмо дослщниц!, показано II як галановигу предстаышц» украшських наукових к1л, зроблена спроба сис гематизувати II б1бл'юграф!чний сладок.

Серед наукових розвщок вггчизняно! ¡сторюграфн 80-х-90-х рр., як! торкались Н.Д.Полонсько!-Василенко, зм!стовшстю вц^зняються студи дншрепетровсъкого украМста В.М.Заруби. Вш акцентував увагу на особ! пчено! як представший державницького напрямку в нашоналыий !сторюграфН (новШ революцШшй школ!), який репрезентувала трупа науковц»в п\д кер'шництвом акад. Д.1.Багал-1я, та надрукував окрем'1 листа Натали Дмитртни. 3! стор!нок його статей постае образ ерудовано! вчено!.

3 Див. ]1апр.Пролетарськаправда.-К.,1929.-10грудня;Академ1л Наук УРСРу 1941 ронк-К..1941.-С109-1Ю.

4 Див. Омоб/йн ОЛ. Буржуазна ¡сторичиа шкала Довнар-Запзльського (До генези блоку рос^бського великопержавництва 1 »нсцевого национализму в украшсьмй ¡сторюгрзфн) И Записки 1ст0рик0-Архе0граф1ЧН0Г0 шституту ВУАН.-К.. 1934.-Т.1.-С.215,225.

5 Про справжне Обличчя укралиського буржуазного нацюнатзму.-1С,1974.СЛ20.

6 Бглойнь С. ИД.Полонська-Василенко - гсторик,фиюсо<Ь. бюграф// Книжник. 1991,-№4.-0.21.-

7 Вороненка ВВ., Кктерська Л Д., Матвеева Л-В., Усенко 1.Б. Микола Прохопович Вйс.1дснко//ПередмоваЮ.СШемшученка.-К., 1991,-272с.

завзято! арх!в!стки ! неперевершено! мемуаристки8. Хоча зрозумто, що у публжащях В.М.Заруби п постать змальовано лише фрагментарно.

Велику увагу розбору спадщини Натали Дмитршни в /иляши ¡сторп запорпько! козаччнни прид"1лили С.Г.Водотика та ЬД.Мазур9. Вони ретельно проанал!зували творчий доробок Н.Д.ПолонськоГ-Василенко з хиеТ проблематики, шдкресливши, що вчена подолала хнбиу тенденцш штучного вщокремлення ¡стори Запор1жжя в!д загально! ¡сторп ГПвдепноТ УкраТни. На 1х думку, в працях дослщннщ Запор1жжя постае оргашчною частиною Швденно! Украпш, що мае принциповс наукове 1 практнчно-псштичне значения.

Науково-критичний шдхщ до вивчення життя й /ияльност! в1домого украГнського ¡сгорика започаткував у своТй розлопй студп ВЛ.Ульяновський10. Факта бюграф^чного характеру 1 творчо! лаборатори обдарованого науковця булн реконструйоваш ним завдяки розроб!» значного джерельного матертлу, який в широке кормстування вводився, переважно, вперше. Це вдалося зробити, опрацювавши вщповщш фокди, як! зиаходяться в киТвських арх1ьах. Також було винорпстано й наукову лпературу, гсловним чином, украТнсько! Д1аспори. Особливо! уваги заслуговують материалы з дослтницького портфелю Н.Д.Полонсько!-Василенко, що довгий час вважались втраченими для науки, на яких зосередив увагу В.Ульяновський. 3 цього реестру в першу черту слш назватн п докторську дисертацш "Очерки заселения Южной Украины в ХУШ веке", зб!рпик документе "История заселения Южной Украины второй половины ХУШ столетия", роботи з ¡сторм Киево-МежипрськоТ фабрики та шил. Важливо, що щ пращ, а також зб^рник документов п умовах сьогодення виконують роль першоджерела, оск!льки шд час двох останшх воен було знищено багато докумен пв з ще! проблематики. Автор також переглянув погляди екпгращйних ¡сторик1в (в основному О.Оглоблина та В.Омельченка) на постать Натали Дмнтр1вни за дореволющйних час1в, вщкинувши створеннй на захо/и ореол дослщншц як yкpaíнoфiлки, зазначившн, що на той перюд Н.Д.Полонська-Василенко писала, говорила 1 думала виключно у контекст! загальноросШсько? ¡сторюграфп.

8 Заруба В. Погром: Як нищили школу ¡сгорика академика М.Грушевського // Лп-ер. Украша,- 1991.-11 лнппя.-С.5 ж. Михайло Грушевський та Диитро БагалН! //

Берез1ль.-1991 9.-С.142; Ного ж. Житгя смерть академжа Слабчемка// Дзвш.-1992,-№ 3,4.-С.102-103; Пою ж. 1сторик трапчноГ дол! (Академж Михайло блисейовнч Слабченко) // Архнш Укра1ни.-1992.-№ 5/6.-С.77, 79; Пою к. Наталя Полонська-Василенко II Заруба В.М. Постат1 (Сгу/ш з ¡стори Украши).-Кн. лруга.-Дмшропетроиськ, 1993.-С.34-36.

' Мазур /Л., Водотика С .Г. Н.Д.Полонська-Василенко як ¡сторик ЗапорЫжя // Шляхи розвнтку слов'япських народов. Актуалып проблеми ¡о ори. З5'|риик науково-методичних праць.-К., 1992.-Вып.2/3.-С219-228.

УльяновськиЯ В. Ната/пя Полопська-Василенко: штрши до портрета // Полоиська-Васнленко Н. 1сюр|я УкраТни: В 2-х. тт.-К., Либда, 1992.-Т.1.-С. У-ЬУ1.

„ Пращ Н.Д.ПолонськоГ-Василенко в дшянш архсографи торкаеться в колсктившй монографи, створешй шд епдою ¡нституту украГнсько! археограф!! НАН Укра!ни, шша трупа дослщнишв". Переважно в ракурс! "Н.Д.Полонська-Василенко i ВУАН" написании вступниЯ бюграф^чнпй нарис про життя i д'1ялыисть вчено! до П популярного досл'щження "Украшська Академ!я Наук (Нарис icTopi!)" I.В.Вербою, П.Д.Овчаренком та О.С.Рубльовим12. В uiií робот! ¡3 залученням apxisHoro матершлу узагальнено життепис Натали Дмитр1вни, окреслено коло II фахових зац1к.авлснь.

Таким чином, вггчизняна !сторюграф!я т!льки накопичуе вщповщю дат про Н.Д.Полонську-Василенко, а грунтовш узагальнююч! прац! про не! взлгал1 вщсутш. Найб1льш детально розроблений радянський перюд творчост! вчено!, а питания дореволкилйного curriculum vitae ¡ - особливо -окупацШних та ем'графйних рокт досл1джувались поверхово.

Значно больший пласт лггератури про Н.Д.Полонську-Василенко створекий науковцями укра!нсько! fliacnopn, яким на сьогодж належить прюрнтет в uift cnpaei.

Вже за життя Н.Д.Полонсько!-Василенко стали виходити присвячеш Тй роботи з анал1зом íi поглядш, з оцшкою внеску в науку. Багато ¡сторюсофських нариав прнсвятив досл:дншн !! колега bí;iomhIí украи;ський ¡сторик О.П.Оглоблин. ЗнаПомий з Натал'1ею Дмнтр!вною б1льше 50 pokíb, bíh одним з перших простежив етапи I! життевого та паукового шляху13. Цей же ¡сторик чнмалу увагу придишв вчеи!ít в cboííí англомовн!й монографи, присвячгнхй укра!нськ1й ¡сторюграфи 19171956 рр.14. В Ц1й кашталымй npaui пауков! надбання Н.Д.Полонсько!-Василенко орган1чно зараховувались до дсржавницького напрямку украшсько! ¡сторюграфи. Деталышй анализ спец'шлышх ¡сторико-джерельних розправ Н.Д.Полонсько!-Василенко в цариш ícxopií Зап0р1жжя й П!вдснно! Украши ХУШ ст. дав право О.П.Оглоблину зарахувати !х до "золотого фонду" украГнсько! ¡сторюграфи15.

" ЕдтлПна археографк п УкраГш у XIX-XX ст.: План», проект», пршрами индамь. ВипЛ.К., 1993.-C.81.9l

Верба ¡.В., Оечаренко ПЛ., Рублъов О.С. Н.Д.Полоиська-Василепко: ¡сторнчно-бюграф1Ч1ш!1 парне лагття i д1ллы:ост1 //Полонська-Василепко Н.Д. УкраТмська Акалемм Наук (Нарт" ¡спфп).-К., 1993.-С.8-22.

' - Оьлоблип О.П. 70-л1ття життя it 45-juitji наукоао! {ияльносп проф. Н.Д Василеико-Поло!гс!.ко1 // Укр.шсп,- 1954.-Ч. 18; Пою ж. Натал1я Дмитршна Полонська-Василепко // Наук, записки УВУ,-1963.-Т.7.-С. 18-25; tlou> ж. 11агал1я Диитр1впа Полонська-Василепко (з иаголи 85-лптя) // Полонська-Василепко И. Вмлатш жшкн Украши. - Biiiiiiner, Мюнхен, 1969.-С.10-16; Пою ж. Полопська-Василенко Наталия // Енниклопе/ия ухрашознавсгва. Словником частииа: В 10-ти тт.-Париж, Нью-Йорк, 1970.-7.6.-Cr.219R

Ogloblya О. Ukrainian Historiografy: 1917-1956//The Annals of the Ukrainian Academy of Arts and Sciences in the Ukrainian Acadcmy of Ans and Sciences in the U.S.-New-York, 1957.Vol5-6.-P .326-328.

15 Оглоблин О. Псрелмоаа // Полопська-Василенко Н. Запор1жжя ХУШ с гол i it я та його егшицииа: В 2-х гт.-Мюихен.-1965.-Т.1.-С.5-7.

Вивченням ¡сторичних погляд'т Н.д.полонсько1-Васнленко займався ! II учень В.Омельченко. Вжс в псрцпй своГй статп про не! вш подав зм!стовний материал про П науковий доробок16. Цей же автор продовжнв огляд украГнознавчих студ1й ¡сторнка 1 в наступшй своГй пращ". Для робгг В.Омельченка харакТерннй, насамперед. показ дослщнищ як речника украшсько! наиюнально! ¡де!захнсника запорозьких вольностей. А з нагоди 85-1 р1чнши з дня народження Натали Дмнтршни В.Омельченко тдготував загальний життспис свое! вчительки". В щй робоп вш в популяржй форм! внклав б10граф|ю досл1дннц1, охарактеризував П сустльно-полпичн! познцм й оскови наукового свпогляду. Вш же уточнив 1 розширнв уявлення про науковий метод ¡сторика. Однак, джерелознавча база дослшження в поршнянн! з попередшми роботами майже не розширллась, а проблематика залишилась традищйною. Проте пм1щена в статп докладна б!бл1о1"раф!я вчено! 1 зараз може слугуватн пупвннком по П пранях.

Погляд на Н.Д.Полонську-Василенко як на aдeптa¡ яка виховала щлу школу дослщнимв, висловив ще один учень Наталн Дмитр!вик впливовнй в наукових емнрашйних колах ¡сторик Л.Вннар1». 1стор)1чш дослшження Н.Д.ПолонськоГ-Василенко в!Н квал!ф!кував як пращ нового меюдолопчного шдходу до висвгглення минулого Укра1ни, як роботи оригинального наукового синтезу. Л.Винар атестував вчену ! як небуденну особиспсть. ¡сторика велкчезноГ ерудицл Лзначного педагопчного досв!ду. Безперечною заслугою цього бшграфа е також те, що вш подав коропи вшомост! щодо бюграф1чних джерел 1 матер1ал1в про Н.Д.Полонську-Василенко, як1 с нар1жиим каменем для вах досл1дннк!в II життя 1 творчост1. Л.Винару належить I наукова роэащка "Професор Натал1я Полонська-Василенко I УкраГнсьие 1сторичнс Товариство", де проанал1зована титашчна Ч корисна прапя вчено! по заснуванню 1 розбудов! на Заход1 укра!нського наукового осередку ¡сторичного профЫю \ його друковаиого органу "Украшського кторика"20. Ц!е! ж теми вш торкнувся 1 в тдсумковому огля/и д1яльносп згаданого товариства за чверть стол'птя, в1дзначившн, що Н.Д.Полонська-Василенко на протяз» багатьох рок!в була членом редамийно! колегн часопису21.

Омельненко В. Проза. Нагаля Полонська-Василенко //Свобола.-1954.-26 лютого.

17 Пою ж. Проча. Натал* Полонська-Василенко// Свобода.-1962.-3-4 травкя.

йом ж. Наталия Полонська-Василенко (3 иагоди 85-1 р1чниш 3 дня народження I 60-! р1чни1Н науково-академ1чно1 д1*льиост1)//Укр. ¡сторик.-Нью-Йорк. Торото. Мюнхен.-1%9.-№ 1/3.-С.86-94.

'9 Вшюр Л. Матер! «ли до бюграфп проф. Натали Полонсько1-Василенко // Укр. ¡сюрик.-1983.-№ 2/4.-С.55-61.

¡¡ого ж. Професор Натал1Я Полонська-Василенко I УкраГиське 1сторичне Товариство // Укр ¡оорик.- 1969,-К*1/3.-С. 102-105.

21 його ж. На служб11сторич1ий нау|»: "УкрашськиЙ ¡сторик", 1963-1988 // Укр.'нпорик,-1988.-М* 1/4.-С.9-21; Ною к. "Украшський ¡сторик": журнал ¡сторюграфи1 наукового украшознапства (короткий ¡сторичний парне) // Украшський ¡сторик. Покажчик зжету. 1963-1992.-К.. 1993.-С. 18-20.

Таким чином, огляд д!аспорно1 украшознавчо! л!тератури з порушено! в цШ днсертацп проблеми .свщчить про фрагментарн!сть висвЛ'лення у hííí життевого та наукового шляху Н.Д.Полонсько!-Василенко. I це не випадково. Адже оперт! лише на розробки окремих науковщв без залучення apxÍBuoro матер!алу, вони одноб!чно характеризують особу знаного ¡сторика Украши. Слщ шдкреслитн ще один важливий момент. Ti чи ¡hluí вчинки Натаян! Дмитр1вни i íx наслщки нередко подаютъся однозначно, без урахування ¡сторико сусшльно! ситуацп та без розумшня специфжк тогочасно! епохи. Часто на постать Наталп Дмитр1вни, особливо раншх pokíb, переиосяться i! nÍ3H¡uii судження i думки. Так тд flieio цих чинник!в сформувався ореол вчено! як завзято! украшоф^лки, перебшьшувалась П роль на тереш у.крашознавства за дореволющйннх i радянських pokíb тощо. Такий пщхщ не можна визнати за слушний, а методолопчш засади, розроблен! в eMÍrpaui!, вимагають якщо не кардинально! переоцшки, то значних уточнень i доповнень. Знову ж таки, на наш погляд, такий стан вивчення бюграфп та творчого шляху провщно! вчено!-гуман!тар!я не вщповщають сучасному piBueei розвитку ¡сторично! науки. На потреб! дня стопъ вже завдання створення синтетично! npaui про досл!дницю, яка б урахувала bcí ¡стор10граф1чш досягнення.

Основною метою роботи е комплексний науковий анал!з bcíx житт^вих та творчих колЫй Н.Д.Полонсько!-Василенко як в Укра!н!, так i на ем!грацн.

Серед головких завдань досл1дження ми ставимо Taxi:

- створення Bcc6Í4H0r0 науково-академ^чного й сустлъного портрету вщомого ¡сторика Украши;

- зруйнування ¡деолог!чних стереотип!в, зв!льнення образу Н.Д.Полонсько!-Василенко вщ валяких полггичних ярлик!в, очищения В1Д застарших уявлень, оцшск i упереджених гадход1в;

- дослщження проблеми предк1в Н.Д.Полонсько!-Василенко i впливу родових вщносин i традиц!й на !! життя, духовшсть та твор'пс гь на суто науковочсторичному й генеалопчному грунт!;

- ретельний аналп! синтез I! друкованого наукового спадку;

- розгляд осиовних робгг з рукописно! спадщини Н.Д.Полонсько!-Василенко;

- подання критичного осмислення використаних джерел;

- з'ясувдння i визначення мюця Н.Д.Полонсько!-Василенко в ¡стор!ографп та культурно-громадському жигп Укра!ни й украшсько! дкспори.

Вир!шеннк> поставлених завдань буде слугувати проблемно-хронолопчний метод, покладений в основу досл!дження.

Методолопчт засади дисертацп базуються на д'шлекгико-матертлютичних принципах вивчення сусшлышх явищ та окремих oció -юторизму, об'ективносп та плюрал!зму.

Наукова новизна досшдження полягае :

- у створенш всеб1чно! науково! бюграфн Н.Д.Полонсько!-Василенко;

- у внвченш на приклад! вчено! одше! з граней б1льш загально! науково! проблеми про життя 1 д!ялыпсть нацюнально! штингенцм в р!зн1 часи;

- у введенш автором вперше в науковнй об!г велико! ки1ысост1 надзвичайно важливих, рашше недоступних дослщникам арх1вних джерел, як\ дозволяють достов!рно реконструювати невщом1 доа сторшки жття вчено!;

- у виявленш й публ1кацп автором рашше невщомих матершпв з арх!вно! спадщнни Н.Д.Полонсько!-Василенко.

Науковнй доробок дисертанта може бути використаний як дослщниками для написания наукових праць, так 1 викладачамч ¡сторп при шдготовц! регулярних та спещалышх курав.

Джерельна база. При висб1тлснш неоднозначно! поста'п вчено! нами були викорисгаш джерела двох категорМ: як друковаш матер!али, так ! арх!вш документа. На жаль, перша група, в силу нерозробленосп дано! тематики, надзвичайно малочисельна. В цей ряд входягь друковаш документа 1 материалы р^зних науково-громадських об'еднань, угрупувань, тоЕариств, перюдична преса, мемуари. Вони в основному м!стять окрем1 факти з життя та творчо! лабораторн Натали Дмитр1вни . розпорошеш по численних рубриках часопиав та роботах як в!тчизняних, так ! ем!грац1йник науковщв. Певне уявлення про !! життя за час!в шмедько! окупаца каста Киева за 1941-43 рр. подають листи 1.П.Крип'якевичаг2 та ДЛ.Дорошенка13 до О.П.Оглоблина. 1сторик ВЛ.Ульяновський в додатках до перевидано! пращ Н.Д.ПолонськоГ-Василенко "1стор1я Украши" вм1стив I! автобюграфш за 1920-т! роки та склав основну б1блюграф1ю наукових роб!т вчено!24. Велику наукову варткть мають ! листи (загалом 11) Н.Д.Полонсько!-Василенко до Л.Винара за 1962-72 рр., як! вмютив П учень в додатку до вже згадано! нами роботи25. Ця етстоляр1я Натали Дмитр!вни е важлнвим джерельннм матер1алом для висв1тлення украшського наукового життя на еми*рацп, в якому доошдниця брала активну участь. Вони також в!ддзеркалюють погляди авторки на р1зш аспекти д1яльност1 украшськнх наукових установ, мютять яскрав1 характеристики окремих вчених, торкаються питань сусшльно-пол1тичного життя украшсько! д1аспори. Винятково! важливост! даш про розбудову Н.Д.Полонською-Василенко ем1графйно! ¡сторично! науки мютять

22 Листи 1вана Крип'якевича до Олександра Оглоблина (публжащя Любомира Вииара) // УкрЛсторик.-1990.-№ 1/4.-С.170-175.

23 3 лиспв ДЛ.Дорошемка до О.П.Оглоблина // Укрлсгорик.-19б5.-№ 3/4.-С.86-87.

24 Див. Полонсъка-Василепко Н. 1стор1я Украши: В 2-х тг.-К., 1992.-ТЛ .-С1Л'-ЬУ1; Т.2.-С.600-606.

25 ВшшрЛ. Матер1яли до бшграфи проф. НаталиПолонсько1-Василенко...-С.62-71.

иадруковаш apxißiii матер!али ¡з фонд1в У1Т та "Украшського ¡сгорика"26. Частику документа з особистого фонду Н.Д.ПолонськоЬВасиленко опрплюднив автор даного днсертафйного дослщження". Лист Кшвського Археолопчного шстигугу до ВУЦВК. РНК Украши, }1КО УСРР, ВУАН, Кшвського губернського виконавчого компету про необх¡ahict ь прийняття пам'яткоохоронних заход1в П1Д час внлучсння церковннх цшностей у фонд боротьби з голодом (1923 р.) та звернення до редакцм кн1всько1 газети "Пролетарская правда" групп вчених Киева з приводу самогубства Д.М.Щсрбаювського (1927 р.) з шдписом i Н.Д.Полонсько!-Василенко опублшоваж у книз! "Репресоване краезнавсгво"2".

Значний ¡нтерес становлять й уривкн спога/ив Н.Д.Полонсько!-Василенко за 1913-1917 pp., надруковаш в "Укра1нському ¡сторику"24. В них показана широка картина жигтя украшсько! та pociftcbKoi ¡нгелненцп на тл) тогочасно! епохи. Мемуарш фрагмента М1сгягься й у розвщках дослщниц), присвячених видатннм представникам вггчизняно! науки й культури: академжам М.П.Василенку, М.С.Грушевському та А.Ю.Кримському, громадськ1й Д1ячц1, поетес! Л.М.Сгарицьк1й-Черняхшськ1й, професору О.П.Оглоблину, «¡тераторам М.К.Зсрову ia П.П.Филиповичу тощо30.

Серед укражознавчнх сту/uft про вчену варто згадати Я публжашю О.М.Моргуна (1874-1961)51. В Hin, зокрема, висвплене родинне оточення вчено!, показано коло П друз!В i однодумов, охарактеризовано сусшлыю-

•полпичний свггогляд.

Зазначимо i нарнс jiiЯсного иноземного члена HAH Укра1ни О.Й..Пр1цака, ьцо та кож написаний в ключ] мемуаристики13. Bin ц'тннп

26 Украшське 1сторнчие Товарисгво I "Украшський ¡сторик": ар*1ви1 ма1ер1али Ц УкрЛсторих..1990.-№ 1/4.-С. 198-200.

27 Див. Старожитность-К.. 1992.-Ч.20.-С.5; Ктвська старовина.-К.. 1993.-ГС 5.-С. 3240.

Репресоване краеэнавство (20-30-11 роки).-К„ 1991.-С.365.412-414.

29 Полонсыш-Василеило Н. Моя наухова праи*/»¡Яна. 1913-1916/ (уривок ¡з спог алт) // Укр.1Сторик.-1983.-М*2/4.-С.38-50; ¡¡ж. Революиш 1917: Спогади //Укр.нлор»к.-198Н.-№ 1/4.-С.119-128; 1989.-№1Д-С.106-113. '

Див. Полонська-Василгнко Н. Академ!* Агатаигел Юхимовнч Кримський // Укр.¡сторик.-197 Г-М' 3/4.-С.90-98; Г! ж. Наукова спадшнна акалемжа А.Ю.Крими.ко1 о (У справ! рукопису "1стори Хоззр") // УкрЛсюрик,-1973.-№ 3/4.-С.141-145; Л*. Олексднлер Петрович Оглоблин в очах сучасниш // УкрнС1орик.-1970.-№ 1/3.-С-33-37; ¡¿ж. С.О.Сфреиов (Слог ад и) /У Сшлха Внзволення Украши I Стлка Украшсько! Молоди Спогади, документ 1 материли про Д1ял'ынсть.-С.90-100; /¡ж. Людмила М.Сирицька-Чгрмих^вська//Тамсамо.-С. 101-105, ¡¡ж. Михайло М. Слабченно//Там само.-С. 125-130; Л'ж. Ки1в чаС1в М.Зерова \ П.Филиповича У/ Хрошка 2000. Наш край.-К., 1993.-М" 1/2 (3/4).-С.117-136; 1» ж. Сюршки спогадт. Украшський В|льний Ушверсшст // Укрлсторих.-1965.-М* 3/4.-С./39-47.

31 Моргун О. До життепису Натали Дми1р1вии Полонсько!-Василенко-Мор| ун // Укр.1Сгорик.-19Г2/3.-С.51-54.

32 Пр'щак. О. Наталия Полонська-Василенко: жмуг спог ад1в//Полонська-Василенко II. Украшська Академия Наук (нарис юори).-К„ 1993.-С.У-УИ.

тим, що автор знав вчену лротягом 32-х ро)ив (1941-1973). ШдомнП сусшльствознавсцыоркнувся питания роботи Натали Дмигр1вни на тереш украшсько! науки чаав шмецько! окупаци М1ста Киева, окреслип коло зацжавлень досящниц! в емнрацН1ш роки. Окремих зауваг ннмагають 1 спогади ишшх /пяч1в украшознавства, як1 зустрЫались з Н.Д.Полонською-Васнленко в р!зи! перюди П жнггя та наухово-1 ромадсько! /пялыюсп. Так, в мемуарах К.Паньювського" та В.Куб^овича''' витворено образ доопднти в окупашП1н часи, показаш умояи прац1 науковцп! за пер1од Г1тлер1вс1»к0! о про1екгорату.

В дисерта1пяному дослщженн! також були використат записан! автором спогади людей, якЛ знали Н.Д.Полонську-Василенко в рЬш роки П життя як в Укранн. так I на емирацн. Серед них варю назват акад. НЛН Украши О.И.Прщака, проф. Л.Р.Винара, чл.-кор. 11А11 Украпш Ф.П .Шевченка, докгЛст.нау к КЛ.Стецюк, П.К.Василенко, С.Ф.Покровську, дочку гетьмана П.Скоропадського О.Отг-Скоропадську.

Виключио цжним джерелом е центральна ! м1сцепа нрсса. Це доснть достовфш Я важлшп ¡сторичш материли. В робоп нами були ужип газети "Киевлянинъ", "Киевская мысль", "Советская Украина", "Пролетарская правда", "Комушст", "Нове украшське слово" 1а ниш, а також низка науково-академ1чннх журнал1в, серед яких "[¿¡блин раф'гнн В1С п", "Историк-марксист" тощо.

Основну трупу джерел складають арх1вж документ ! мжершли, як1 в широкий обн" здебиишого вводятся вперше. Вони збсрпакн ься у Центральному державному арх!в> вищих органт влади 1 управтння Украши (м.Ки!в), 1нсппуп рукопнсу Центрально! науково! б1блк)1еки ¡м. ВЛ.Вернадского ЛАП Украши (м.Кжв), Центральному державному архЫ-музе! лперагурн та мистедгва Украши (м.Ктв), Центральному державному ¡сторичному арх¡в] Укра1ни у м.Киев|, Пауковому архЫ 1нституту археологи НЛН Украши (м.Ки!в), 1нсгитуп мтмецгвознавства, фольклористки га етнологн ¡м.М.'Г.Рильського ПАИ Украши (м.Кша), Ценфальному державному арх]В1 громадських об'еднань Украши (м.Кшв), Центральному пауковому арх]В1 1нституту арх!вознавсгва ЦНБ ¡м. ВЛ.Вернадського ПАП Украши (м.Кшв), Пауковому архш I петиту гу 1Сгор!1 Украши МАИ Украши (м.Кн!в), Рукописному вш/ши 1нс гитугу лперагурн ¡м.Т.Г.Шевченка ПАП Украши (м.Киш), Державному арх»в1 м.Киева, Державному арх!В) Кч1всько! обласп (м.Кн5в), Лрх»в1 Президи ПАП Укранш (м.Кшв), Дшпропефовському ¡сторичному музе! ¡м. ДЛ.Яворницького (м.Дншропегровськ), Центральному державному ¡сторичному арх1Я1 Украши у м.Львови Державному арх>в! Лыивсько! обласп (м.Льв1в), Рукописному в)д/шн Льв!всысо! науково! б!блю1скн ¡м.В.Стефаника ПАН Украши. Арх1в1 Служби Безпеки Укра!ни (м.Кжв).

кторш жипя й д1яльносп Н.Д.ПолонськоТ-Василенко в Украш! неможливо з граничною повнотою реконсгруювати, не викорис1авши

Паншыькиа К. Роки шмсшао! окупаци. НьюОори, Торошо, 1%5 -С 408409. 54 Куб,йоеич В Меи! 70 Париж, Мюнхен, 1970.-С.51-52.

певного комплексу джерел, як! малюють складш сусшльно-полггичш поди тодшшьо! епохк. Проте навггь використаний нами весь виявлений арх1вни1'( материал не завжди дозволяе з необхщною глибиною висвггити той або шший аспект дослщжувано! теми. Тож окрем! питания 1 падал! залишаються вщкритими, а то ! просто не до кищя з'ясованими, й тому дискус!йними.

Маемо зауважити ще один аспект. Кшвсьы (та й не ™ьки ки!вськ1) фонди (понад 1000 одиниць збер!гання) охоплюють лише перюд життя та д!яльност! Н.Д.Полонсько!-Василенко за 1884-1945 рр. Мюнхенський арх1в вчено! (1945-1973) зараз перебувае в УкрашсьхШ В1лынй Академ!! Наук у Нью-Йорку (США), але ! в!н по и смерт! був закритий на 20 рок!в. Документами фе! частнни арх!вного спадку дослщнищ ми не змогли скористатись. Зрозум1ло, що це зумовило певну фактолог!чну нср!виом1ршстъ виСБ;тлення р1зних перюд1в життя Натали Дмитрдаш. На щастя, ¡снуе ¡сторична Л1тература, повний список яко! поданий автором в кшщ дисертащйного дослщження. На пщстав! мемуар!в вчено!! спога/ав про не! и сучасник!в, колег ! друз!в вдалося максимально вщтворити ем^рацШний етап життя досл!дниц!. Разом з тим дисертант далекий вщ думки, що пропонована робота остаточно вичерпуе вс1 аспекти порушено! проблематики. Певна р1ч, не можна також розглядати як доконечну ¡стину 1 авторсыи м!ркування, положения 1 висновки, хоч сво! припущення ми намагалися будувати на п!дстав! документальних фактт, лише ¡нод1 дозволяючи соб1 г!потези, побудован!, проте, на анал1з! таких фактов.

Структура роботи. Дисертащя складаеться ¡з вступу, 4 розд!л!в, 9 пщроэдш1в, висиовк!в, списка використаних джерел ! л!тератури.

У встуш обгрунтовано тему дослщжеиня, и актуальн!сть, хронолопчш меж!, подано анализ юторюграфн проблеми та джерельио! бази роботи, визначено П мету та завдання, методолопчш п!двалиии, пщкреслено наукову новизну результатов прац! та !х практичне значения.

У першому розд1л! йдеться про походження, дитинство ! роки цавчання Н.Д.Полонсько!-Василенко, формуваиня !! сусшльних та юторичних погляд!в (1884-1911 рр.), науково-викладацьху д!яльтсть (1911-1917 рр.), анал!зуються головш пращ вчено! дореволюцМного периоду.

В цей час дослщииця працювала в дшянщ археолог!!, ¡стор!! Кшвсько! держави, частково Московщини Х1У-Х1Х ст. та швденноукрашського обширу ХУШ ст. Теоретичний фундамент !"! творчост! спирався на прюритетш положения позитив!стсько! !стор!ограф!1 Росп XIX - початку XX ст.! в циюму вщповщав розвитку и дослщницько! методики. У сво!х розправах вона розгорнула ешчне полотно русько! й украшсько! ¡стор!!, надавши особливе м!сце одному з визначних I! перш/дв - Ки!вськ!й Рус!. Базуючи сво! досл!дження на великому археолопчному, етиограф1чному й лггописному матер!ал! ¡з використанням значного масиву иауково! л!тератури, вона торкнулась р!зних аспектов !сторп ДавиьоруськоГ держави: И внутршнього та

зошпшнього життя, складних взаемин з кочовимн народами, високоТ духоп.но! культури. Однак, незважаючи на широту ерудицп та окреме нетрадищйне осмнслення ¡сторичних явищ, вс1 II ст/дп, за деяким виключенням (з археологи), носили науково-популярний, проснгшицький характер. Проте вже своТм "Истсрико-Культурным Атласом по русской истории" авторка заявила про себе як про зд!бного та перспективного фах1вця в д1лянц1 стародавньо! украшсько-росШсько! минувшини. 1сторичш погляди Н.Д.Полонсько!-Василенко знаходились в прямому зв'язку з тодшшми реал1ями епохи; вже з дореволюцШних чаав вчена займала виразне аполггичне становище. II науковий статус збагатився виступами на юлькох археолопчних форумах, а праця в науково-освггшх ¡нститущях на кшталт 1сторичного Товариства Нестора-лпописця та шших сприяла зросташто II дослвдницького свпогляду.

Яскравою сторшкою в житп вчено! стало II приват-доцентство в Кшвському ушверситет! св.Володимира. Участь жшки в робот! вищо! школи була поодиноким явищеи, а викладацька д1ялыисп, в такому високому ранз! взагал1 була рщк!сною под!ею. Виклади вчено! з археологи в той час високо цшувались фах!вцями, студентами та слухачами, I закршили за нею репутащю талановито! лек горки.

У другому розд1л1 осв5тлюеться питания науково-академ!чного 1 педагопчного розвою Н.Д.Полонсько1-Василенко за чаав радянсько! влади (1917-1941 рр.), розпойщаеться про життрвий шлях 1 творчу /(¡яльшстъ. Значну увагу придшено погрому та нищенню наукових шк!л за сталшського терору, анал!зуеться основна проблематика дослщжень, наголошуеться, що науковець, як 1 вся украшська жтелиешия, звщала на соб1 трагедпо, породжену тоталитарною добою. Скептично I дещо стримано ставлячись до украшства та украшсько» ¡де1, вона усвщомнла важливють нащонально! справи ! ревно вщстоювала в сво!х численних працях II основш постулати. Лектура учено! в цей час, головне, торкнулась ¡сторИ заселения, сощалыю-економ^чного, адшшстративного 1 пол!тичного розвитку ГПвденно! УкраТни ХУШ ст. За м1ркуваннями Н.Д.Полонсько1-Василенко, цей рег!он заходами козацтва, народ1в Роайсько! ¡мперн та ¡ноземщв оновлювався ! вщроджувався як частина великокняжо! держав» Украши-Руси. Наголошувала вона й на далекосяжному значенш Запор!зько1 (Лч! в процес! становления нового украшського сустльства. Слщ зазначити, що в освггленш ¡стор!! сшово! козацько! республжи останн!х час1В кну. ання вчена дотримувалась економ!чно1 концепцп и лшвщаци на широкому полггико-сош'альному

тл1.

В роботах Н.Д.Полонсько!-Василенко ьнститься безл1Ч цшннх факпв 1 спостережень щодо еволюци р1зних форм землевласшщтва у гпвденноукрашському репош, показана реакщйна суть самодержавства в насаджент основ кршацтва. В целому прац! вчено! стояли на р\аш радянсько! ¡сторюграфм 20-х роюв 1 булн П складовою частишо.

До марксизму вчена пщ'йшла, коли !й вже було за 40 рокт, сформованим науковцем ! з серйозною життевою школою. Вона

шдчувала на соб! вплив спохи й нових ¡стор1ограф1чних в1янь, що розвивались на групп марксо-леншсько! методологи та методики паукового дослщу, однак, так 1 не сприйняла основн'| прийоми та нов1 шдходи иетрадищПно! науки. Суть цього явища можна зрозумгги, якщо взяги до уваги, що еволюшя ¡сторичних погля/ив И.Д.ПолонськоГ-Василенко вщетавала вщ швидкоплинних сустльно-полпичних реалМ. Поруч з тим, що в и прапях мктяться окрем1 марксистсьм положения, досл1дниця так 1 не змогла т'лком вшмовитись в1д оарих дореволюшйних методолопчних основ та традищй. Але, иезважаючн на це, вона прагнула збагнути чи, принаймн1, наблизигись до певних щеолопчних засад, що поступово пщмшяли живий творчий пошук науковими агпкамн. Проте вже початок 30-х рок^в I боротьба з так званиии пережитками минулого, пол1тиза!ия 1 ун1ф1кашя ¡нтелектуального життя в кищевому шдсумку перервали просування дослщниц) до оволодишя марксо-ленжськими схемами ¡сторичного розвитку Укра1ии. II серйоз1и вислщи 20-х - початку 30-х рок1в так 1 залишились на ста/ш розробок "ново! револющйно! школн", яку кулыивували в лабораторп акад. Д.1.Багал1я.

Подвижнииька праця Начали Дмитр1вни в поеднанш з оргашзаторськнми з/ибностями здобули ¡й одне з чЫьних июнь серед 1Сторик1В УкраТни, а наукова продуктившеть поставила в один ряд з найкращими фах1 вцямн в цариш вггчизняно! ¡сторшграфн козаччини.

Все свое життя дослщниця була т1сно пов'язана з арх1вною справою. За часЬ свого китського побуту вона налолеглкво вишукувала джерельний матер1ал в арх1восховищах Симферополя, Олеси, Феодоси, Дншропегровська, Киева, Харкова, Москви та Ленин раду. Певний час як сшвробпниця КЦАДА ¡сторик творила арх1валп, використовуючи 1х для сво!х внеокоталановитих наукових твор1в, а пова1у 1 любой до специл^спв в дшяши арх1вознавства зберегла на все жнпя.

Ки!вський етап для Н.Д.Полонсько!-Василенко позначився и ткною дружбою I товаришуванням з багатьма корифеями укражознавства. М1ж ними иазвемо пр1звища ¡сторики та л1тературознав1нв академтв С.О.Сфремова, А.Ю.Кримсько! о, Д.!.Багал1я, Д.1.Яворницького, М.Ё.Слабчеика, професора О.П.Оглоблина, письмеииш Л.М.Старинько!-Чернях1всько! тощо. Довп роки саме ця плеяда оточувала визначну представниню в!тчизняно жтелненцн, формувала I! наиюнальний св1тогляд, розвнвала сферу ! творчих задумт та пла>пв.

Перюд режиму сталннцини залишив болкний СЛ1Д в бюграф! вчено!. Довгнй час об'ектом цькування був П другий чолови акад М.П.Василенко, безшдставшй махровой критиш були шддаш П науков авторитети: акад. А.Ю.Кримський, акад. ДЛ.Явориицькнй, проф О.П.Оглоблин, репресований акад. С.О.Сфремов та Л.М.Старииька Чернях1вська. На хвил1 щс! тоталитарно! вакханали вилучались готов! д< друку пращ вчено!, решта нам!рщ так 1 залишилась не зреал!30ваною. Вс

ж зона не втратила на/ию на по'пибшсть и досшду ¡, попри псе, виношувала думку про подальшу творчу роботу.

Н.Д.Полонська-Васнленко - одна з перших вп'чнзняних жжок -докторш ¡сторичннх наук, удостоена цього високсго ступеня за довголтно дослцщицьку прапю, I одна з небагатьох жшок - професорш Китського ушперситету.

Трет!й розд!л днсертацп »¡дведено складному пер1оду життя ! д!яльност1 Н.Д.ПолонськоТ-Василенко за час1в нацистськог окупацн Укранш (1941-1944 рр.) та в емнрацн (1944-1973 рр.) Дос/нджуеться ?! сустльна та науково-викладацька Д1яльшсть, ана/йзуеться науковий спадок. Торкаючись поенних рою в, автор на основ1 вщомих йому джерсл реконструював основн1 ланки б1ографп Натали Дмитр!вни: П директорство в Археолопчному ¡нститут! (1941 - поч. 1942 рр.), кертництво КиГвським Центрзльним архивом давшх актт (з грудня 1941 р. по травснь 1942 р.), завщумння 1-м вщдиюм Головного ¡сторичного арх1ву ¡м. В.Б.Антоновича з травня 1942 р. по вересень 1943 р, тощо.

Майже 30 рок«в по друпй свгпшй в!йи1 творила ! розбудовувала Натал1я Дмитршна украТнську кторичну дисциплину на емнрацн. Цей етап П творчого зростання ув!йшов яскравою сторшкою в европсйський науковий процсс, позначнвся новими злетами \ здобу.камп.

Свое завдання ¡сторика Укранш вона сумлшно й талановито виконувала. В пол! зору вчено! були ва важлив1 \ вузлоя! моменти 1Стор)1 Укранш, як1 вона блнскуче зреал130вувала за допомогою нацюнально-державницько! методологи, И наукова сннтеза охоплюпзла стисл1 огляди 1Сторп церкви, культури, лисемносп, мнстецтпа, оспгш, економки, торпвл!, техшкн, «ниальних ¡адносип, ¡сторп права, шйська та коротка огляди минувшими украшськлх земель, Завдяки широкому спектру поставлених питань \ Есебгчному пдосконаленшо ¡снуючо! схеми укра5нського ¡сторичного розвнтку, еми'рацПша сладщнна Н.Д.ПолонськоЬВасиленко носнть енциклопедичннИ характер, а фахово пшбрзний \ упорядкований матсртл служить соленою базою як для пауки Укранш, так \ для сушльного дослщженмя II ¡сторюграфм та 5стор!ософн.

Незалежтсть апторсько! думки, жваве обговорення \ дебатування окрсмих застар!лих, а то I просто сфальсиф!кованих постулапв, активна участь в структуротвореши емп'рац1йннх гумаштарннх осе ре д к ¡.ч - ось той основний грунт, на якому розвивала ! ззнершунала сво? високопрофссШш творн вчена.

На емнрдпм Наталия Дмнтр1вна стояла б1ля джерел вцфоджеиня, а подекуди 1 заснування старих I нових науково-акадсмшних ценчрш, я<| зараз вМ'.рають важливу провидцу роль в закордонному украшознавствЬ Золотими литерами вписано П пр1звшце в ¡сторно УВАН, Н'ГШ, У1Т в бвроп! та Америць ВггомиЯ внесок досл1днши у становления \ розвиток часопису "УкраГнський кггорик", функцюнування граидюзного довщкового проекту, значения якого виходть далеко за

иеж1 само! УкраТни - "Енииклопсдп украшознавства" тощо. Важливо 1 те, що досл!дниця виховала, шдготувала ! вказала творчу дорогу для генерацп талановитмх укра!нських кторимв, серед якнх е поважт доктор», професори 1 навпъ академки.

ДовгиМ час ¡м'я та науковий доробок вчено! на Баты^вщиш булн об'сктом несамовитого цькування з боку в1Дпов1дних ¡деолопчних структур. Мабуть, найкращою в!дпов1ддю на вс1 звинувачення е !! епохалын роботи, так1, як "Укра!нська Академ1я Наук (Нарис ¡сторп)", "Запор!жжя ХУШ столптя та його спадщина", 'Чсторичш шдвалини УАПЦ", "1стор1я Укра'жи", що стали найкращнм памятником ! доказом спрямування Г! непростого жигтя, позначеного високим служжням наущ ! рщному краю.

У четвертому розд^ аналЬуетъся археограф1чна ;ияльшсть Н.Д.ПолонськоГ-Василенко за 1916-1944 рр., розглядаеться и участь в таких науково-академ!чних ланках, як Ком!с1я для виучування сощалыю-економшно! ¡сторп УкраТни ХУШ-Х1Х ст., Археографщшй Комю! тощо, загострюеться увага на тогочасних монументальних археограф!чних проектах, як видання "Архиву Коша Запорпько! Слч1", з&рки праиь акад. Д.1.Багал1я та ¡нших, де одним ¡з основних промо гор!в ¡дей ьиступала науковень. Чимало М1сця на стор!нках днсертацн вщведспо ! джерелознавчому анал!зу тако! ушкально! колскцм документов Н.Д.ПолонськоТ-Василенко, як "История заселения Южной Украины второй половины ХУШ столетия", яку вона самовтдано ! дбайливо готувала на протяз! багатьох рок1в. Про деюлька щкавих археограф1чних аспект!в з життя Натали Дмитр!вни на штнб шдготовки зСпрки грамот 1 лривтеш на Магдебурзьке право мштам Укра!ни та рел1Пйних пам'яток в Церковно-Археограф1Ч1нй Ком!си, розповщаеться на сторшках, присвячених окупащйним рокам. I сьогодт дивуе д!лянк.а !! археограф1чних студ1й, як1 вона наполегливо розробляла ! втиновала в життя. Ця частка П величезно! творчо! спадщини а умовах оновлення сусшльства мае надзвичайно актуальну важливкть для сучасно! розбудови укра!нсько! незалежно! держави.

Проведене дослщження дозволило зробити узагальнююч1 внсновки, як1 винесено на захист:

- формування сусшльних та «сторичних погляд1в Н.Д.Полонсько!-Васнленко в дореволющйний псрюд йшло шд благотворним впливом роайського оточення й роойсько! духовносп га культури. Вся П творча праця проходила в р1чищ1 офнийно! роайсько! ¡сторюграфп, як того вимагали обставинн 1 умови часу, а ¡стор1я укра!нських територП) висштлювалась виключно в загальному аспект! великодержавных проблем.

- 3 шшого боку, переважна частина предк1в вчено! проживала в Украпи, батько, який вважав себе нащадком козацького роду, ва роки служив рший зсмл1, та й сама вчена бьльшу половину життя прожила на украшсыий територн. Практика, а головне, велик! ¡сторичш традицп повол! збуджували 1 виховували у не! почуття \ св!дом!сть свою

кровного-родового й особистого зв'язку з украшською землею, украшською icTopieio i культурою, украТнською национальною ¡дссю.

- Радянський першд став переломным в жиги дослиишцк Зближення II з украТнськими культурнимн колами повернуло науков1 уподобання Н.Д.ПолонськоГ-Васил'снко в ¡ншу плотину. Цей етап П науково-акадешчно! дЫльносто лежав в рамках оволодпшя марксо-леншською методолопею з hítkhmh елементамн нашонально-самоспйницького евпогляду, де превалювали поняття украшсько! державносп, що потерпала вщ ¡мперсько! получки царизму, та едносп сил укра!нства.

- Ем5грац1йниП nepiofl íí науково? зр1лост1 виявив новий ракурс коннептуальних защкавлень Н.Д.ПолонсъкоТ-Василенко. За кордоном вона виступила одним з пров!дних рушив державницького напрямку в нацюналыий ¡сторюграфп, в якому вщобразився характерний примат безперервиоетт ¡сторичного розвитку У кражи.

- Археографии студи Н.Д.ПолонськоГ-Василенко займали пом1тне м!сце в П творчость Особливою змютовшетю вщзначаеться робота вчено! в Археограф^чшй KomícíI ВУАН по шдготовщ до видання "Apxiny Коша 3anopÍ3bKoI CÍ4¡" та в укладеши збфника документов i .магершпв "История заселения Южной Украины второй половины ХУШ столет ия".

Апробация роботи. Дисерташя обговорена i ex.валена на заещанш в|'дд1лу джерел hobítiuoí icTopii Украши Институту украшсько! археографи HAH Украши. Ochobhí результати досл1дження доповщались на Мтнародшй науков)й конфереици "Вячеслав ЛипннськнН: ¡сторико-полгголопчна спадщииа i сучасна Украша" (КиТв, Луцьк, Кременець, 1992 р.); Республ1канськй1 науково-практичн!й конферении "150 pokíb розвитку в'ггчизняно! ¡сторично! науки в Кшвському ушверситеп" (Khíb,

1992 р.); ВсеукражськШ нарад1 "УкраТнська археограф1я сьогодш; проблеми i иерспсктиви" (Ки1в, 16-18 грудия 1992 р.); науковМ конференцп "Украшська державнштъ: ¡стор'1Я i сучасшсть" (Ки!в,

1993 р.); \Ижнародшй науков1й конференцп "Украшознавство в розбудов1 держави" (Ки1в, 1993 р.); 10в!лсйшй конференцп, присвячешй 150-р1Ччю КиТвсько! археографшно! komícü "Ки1вська археограф-1чна komícíh: icTopifl, спадщина, традици" (Ки1в, Седшв, 1993 р.).

Ochobhí положения дисертацп виевгглен» в таких публ!кащях автора:

1. Еволющя погляд1в Н.Д.ПолонськоТ-Василенко на нацюиально-визвольний pyx i постать 1.Мазепи в украшсьмй icropii 1708-1709 pokíb // Друга Всеукра7нська наук.-теор. конференшя "Проблеми icropií нацюнального руху на УкраТш (до 1917 р.)". Тези доповщей: В 3-х чч,-Ч.1.-Ки1в, Миколаш, 1992.-С.20-21. (0,2 др.арк.)

2. "З^порЬька матка". Н.Д.Полонська-Василеико: короткий нарис життя i д!яльносп // Старожитиост1.-1992.-Ч.20.-С.4-5. (1 др.арк.)

3. Запорозька проблематика в наукових працях Н.Д.Полонсько!-Василенко//Украшська козаиька держава: витоки та шляхи ¡сторичиого

розвнтку. MaTepia-пи Tperix ВсеукраТнських наукових чнтань,- Кип». Черкасн, 1993.-С.1Э"0-132. (0,2 др.арк.)

4. До питания про гетьмашв УкраТни друго! половини ХУП ст. // Украшське козацтво: витоки, еволклия, спадщина. Матер1али шжнародно! науково! копфсрснци, прнсвячено! 500-рЫчю украшського козацтва: У 3-х аип.-Вип.З.- Khib, Дншропетровськ, 1993.-С.105-111. (0,4 др.арк.)

5. Незабутие ¡м'я ¡сгорика // Трибуна.-1993.-N» 5.-С.29-30. (0.3 др.арк.)

6. Забута спадщииа. Н.Д.Полонська-Васнленко майже 60 рокт дослщжувала козацьку icTopiio// Наука i сусгнльство.-1993.-№ 7/8.-С.53-55. (0,4 др.арк.)

7. Н.Д.Полопська-Василснко: ¡сторич1Ш-бюграф1чний нарис жипя та Д1ялыюст1; Примаки // Полонська-Василенко Н. Украша.ка Акадсм1я Наук (Нарис icTopii).-K., 1993.-С.8-22, 391-414. (У сшвавторстпк 3,5 др.арк.)

8. Н.Д.Полопська-Василснко як краезнавсць Украши // Шоста ВсеукраГнська наукова конферсшця з ¡сторичного краезнавсгва.-Луцьк, 1993.-С.243-244. (0,2 др.арк.)

9. Грсцька колотзацЫ ГИвдснно! Укражн друго! половин» ХУШ стол1ття в пауковому доробку Н.Д.Полонсько1-Василенко // Укра'жа-Грсц1я: ¡стор1я та сучасжсть. Тези м1жнародно1 науково! конференци.-К., 1993.-C.33-34. (0,1 др.арк.)

10. ДЫльшсть KoMicii з украТнсько! смблематики в окупованому Kneei (л1то 1942 р.) // Третя наукова геральдична конференц1я.-Л|>в!в. 1993.-С.20-23. (0,3 др.арк.) .

11. Н.Д.Полонська-Василенко та Кишський университет // 150 рокт розвитку вггчизняно! ¡сторично! науки в Кшвському унтерснтеп. Матертли Республ'жаисько] наук.-практ. конф. -Ки1в, 1993.-С.124-128. (0,3 др.арк.)

12. Н.Д.Полонська-Василенко: сторшки житгевого та гворчого шляху // Укр.ют.журн.-1993.-№ 7/8.-С.70-84. (1,5 др.арк.)

13. Н.Д.Полонська-Василенко // Кшвська Старовина.-1993.-№ 5.-С.25-40. (1,5 др.арк.)

14. Причини лжвщацП козацько! республки - Запорозько! Chi у творч1й спадщшн Н.Д.ПолонськоТ-Василенко // УкраТнська державжсть: icTopifl i сучасшсть. Матерюли науково» конференцн (с5чень 1993 р.).-К.,

15. Роль представник1в i послщовник1в школи В.Б.Антоновича в жито та творшй /ияльноеп Н.Д.Полонсько1-Василенко // Академ1я пам'я"п профссора Володимира Антоновича. ДоповМ та матер1али.-К.,

1994.-С.217.223. (0,4 др.арк.)

16. Дол1 лгадськ! // BcecBiT.-1994.-N3 1.-С.163-165. (0.5 др.арк.)

1993.-С.79-81. (0,2 др.арк.)