автореферат диссертации по истории, специальность ВАК РФ 07.00.03
диссертация на тему:
Диалог "Север-Юг" в политике стран Африки южнееСахары в 80-е - начале 90-х г.г.

  • Год: 1996
  • Автор научной работы: Якубенко, Елена Павловна
  • Ученая cтепень: кандидата исторических наук
  • Место защиты диссертации: Киев
  • Код cпециальности ВАК: 07.00.03
Автореферат по истории на тему 'Диалог "Север-Юг" в политике стран Африки южнееСахары в 80-е - начале 90-х г.г.'

Полный текст автореферата диссертации по теме "Диалог "Север-Юг" в политике стран Африки южнееСахары в 80-е - начале 90-х г.г."

і / Д Г) | І о *«* '>

На правах рукопису

Якубенко Олена Павлівна

” Діалог "Північ-Південь" в політиці країн Африки південніше Сахари у 80-ті - на початку 90-х років

07.00.02 - Всесвітня історія

Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук

КИЇВ - 1996

Дисертацією в рукопис. / ■' -

Робота виконана не кафедрі иішародних організації, та дтлоі/а-'ітаної слунбп Інституту міг'наэодкгх відносин Київського унівегс”-гету шэні Тараса ПІеї^ен”а

Науковий кзрівкик - доктор історичних наук, професор Гуі/енв;г Верне Іванович Сфідікні олонептп : доктор істсрмчкіїу наук, професор ХтЛль Іван СергіЧс-вич, кандидат історичних наук Лукаш Ольга Іванівна.

Провідна організація - Інститут світової економіки та міжнародні" відносин КАК України Захист відбудеться " ІВ " 1996 року о

ІЦ годині на засіданні спеціалізованої ради Д С*0133 при Київському університеті ім. Тараса Шевченка за адресою : 252655, м.Київ, вул.Мельникова 35/1.

З дисертацією мошэ ознайомитись в бібліотеці Київського університету імені Тараса іііевченка.

Автореферат розісланий " /У " 1996 р.

Вчений секретар спеціалізованої ради Крушинський В.Ю.

Загальна характеристика

Актуальність теми дисертаційного дослідження визначається тим, що хронологічно обгрунтоване вивчення політичних, економічних та інша відносин на міжнародній арені міх різними країнами та вивчення політики країн щодо вирішення проблем цих відносин завади об"-сктивно мало, як науково-теоретичне, так і практичне значення. Особливо ступінь актуальнооті вибраного пошуку посилюється, якщо ці відносини знаходяться у кризовому стані і вимагають значних змін, як це відбувалось у 80-ті - на початку 90-х років з вирішенням проблем "діалогу "Північ-®:вдень" та забезпеченням поступального соціально-економічного розвитку країн, що розвиваються та країн Африки південніше Сахари, зокрема.

Розвиток земної цивілізації у останній чверті XX сторіччя аку-мулюз багато важливих проблем, без розв"язання яких неможливі, ні прогрес, ні нормальне існування людства. Ці проблеми мають глобальний характер і вирішення свого вимагають, також, на глобальному рівні.

Однією з найбільп актуальних проблем світу е необхідність змін у світовій економічній системі. Можливим шляхом в цьому напрямку в діалог міа індустріально розвиненими країнами "Півночі" та країнами "третього світу"з питань співробітництва з метою перебудови міжнародних економічних відносин, що отримав назву * діалог "Дів-ніч-Південь”. Аналіз його проблем б надзвичайно вадливим.

Актуальне значення має, також, аналіз взаемозв"язку еволюції міжнародних економічних відносин та політики вказаних груп країн у процесі перетворень та змін у світовій економічній системі.

Актуальність дослідження зумовлюється і важливістю розвитку зовнішньополітичної діяльності України в якості незалежної держави. Українській дипломатії потрібно розробляти ставлення до проблем міжнародних економічних відносин, до взавмовідносин з країна-

ми, що розвиваються. Україна повинна вирішувати багато проблем, що пов"язані з її становищем на міжнародній арені. На думку дисертантки, існує црактична цінність вивчення досвіду взаємовідносин індустріально розвинених країн та країн "третього світу", їх відношення до вирішення актуальних питань міжнародних економічних відносин.

Наукова проблема, що вирішується в даній дисертації подягає у здійсненні комплексного аналізу особливостей та характеру відношення африканських країн південніше Сахари до питань "діалогу "Північ-Лівдень", їх місця та ролі у справі віфішення цих цроблем на міжнародній арені.

Концепцією авторки у вирішенні проблеми наукового дослідження є: "діалог "Північ-Південь" було викликано до життя об"єктив-ними передумовами глобального розвитку останніх десятиріч і тому його проблеми потребують термінового вирішення та спільних дій у цьому напрямку усіх країн світу, як індустріально розвинених, так і країн, що розвивається. Особливу роль у цьому процесі відіграють країни "третього світу", зокрема африканські південніше Сахари, так як проблеми міжнародних економічних відносин є життєвова-жливиии для них і визначають можливості їх нормального існування та розвитку.

Виходячи з наукової цроблематики та концепції, об'єктом даного дисертаційного дослідження є глобальний діалог між "Північчю" та "Півднем" щодо зміни існуючої системи міжнародних економічних відносин та встановлення нового міжнародного економічного порядку, а предметом є найбільш суттєві риси позиції африканських країн південніше Сахари з основних питань діалогу на міжнародній аре ні, об"ективна необхідність та актуальність присутності цих питань у політиці країн Африки південніше Сахари у 80-ті - на початку 90-х років.

з ■

Метоп даного дослідження б аналіз передумов виникнення, особливостей та характеру "діалогу "Пі вніч-Щ вдень", його протікання у 80-ті - на початку 90-х років та об'єктивної необхідності його продовження, а, такол, місця і позиції'у цьому процесі африканських країн південніше Сахари, цричин їх уваги до питань діалогу, присутності його проблем у політиці цих деряав на міжнародній арені у вказаний період.

Для реалізації мети авторка поставила перед собою ряд завдань:

- в теоретичному плані дати аналіз,на основі нових підходів, процесу діалогу мія "Північчю" та "Півднем" у 80-ті - на початку 90-х років;

- розкрити ступінь взаємозалежності та точки дотику мія глобальними проблемами сучасності та вирішенням головних проблем африканських країн південніше Сахари у контексті "діалогу "Північні в день";

- оцінити економічну, політичцу, соціальну ситуації країн Африки південніше Сахари у 80-ті - на початку 90-х років та виявити причини їх зацікавленості у проведенні даного діалогу та виріпен-ні його головних цроблем;

- виявити сутність необхідних змін у міжнародних екошмічннх відносинах у контексті "діалогу "Північ-Південь", ступінь їх вирі-шенності на глобальному рівні, актуальність та необхідність перетворень у міянародних економічних відносинах;

- проаналізувати еводвцію позиції африканських країн південніше Сахари, визначити ступінь їх активності на світовій арені з проблем "діалогу "Північ-Південь", прослідкувати залежнісхь їх позиції від внутрішнього становища цих країн та ситуації на міжнародній арені;

- з"ясувати відношення індустріально розвинених країн, міжна-

родних організацій до проблем країн Африки південніше Сахари у контексті "діалогу "Щвніч-Цгвдень";

- дати оцінку факторам, що визначають успіхи або невдачі політики країн Африки південніше Сахари у вирішенні проблем міжнародних економічних відносин у контексті "діалогу "Північ-Бівдень".

Хронологічні межі дисертаційної роботи охоплюють узагальнюючи* аналіз періоду від постановки питання про необхідність встановлення нового міжнародного економічниго порядку та "діалогу "Щ-вніч-Південь", тобто 70-ті - початок 90-х років. Найбільш грунтовно дослідження цроведено з періоду 80-х - початку 90-х років, так як ці роки характеризуються загостренням проблем міжнародних економічних відносин, активними виступами та діями країн "третього світу" і, зокрема країн Африки південніше Сахари, у напрямку вирішення актуальних проблем світової економіки, посиленням їх боротьби за гідне місце у міжнародній економічній системі. У ці роки, виходячи з економічних та політичних змін у світі, загострилась необхідність перетворень у міжнародних економічних відносинах та прийняття заходів з метою покращення становища країн, що розвиваються.

Головним теоретичним принципом та методологічною основою дослідження е комплексний, системний, історико-порівняльний та аналітичний підходи. На базі діалектичного та логічного осмислення процесів у міжнародних економічних відносинах визначається еволюція діалогу між "Північчю" та "Півднем", еволюція позиції країн Африки південніше Сахари щодо вирішення його проблем, досліджується процес перетворень у світовій економічній системі та місце в ньому країн світу.

Наукова новизна дисертаційного дослідження, на наш погляд, полягає в тому, що в ній вперше у вітчизняній історіографії зроблено спробу комплексного аналізу місця та ролі африканських кра-

їн південнім Сахари у світових економічних відносинах; розглянуто позиці» вказаних країн щодо питань "діалогу "Північ-Південь" та її еволюцію в залежності від внутрішнього становища цих країн та ситуації на міжнародній арені; показано заходи африканських країн південніше Сахари на державному, субрегіональному, регіональному та міжнародному рівнях з метою зміни свого становища у світовій економічній системі та вирішення проблем взаємовідносин між "Північчю" та "Півднем"; розглянуто характер взаємовідносин країн Африки південніше Сахари та індустріально розвинених країн, рівень реагування міжнародного співтовариства на вимоги країн субре-гіону; зроблено висновки щодо взаємозалежності між глобальними проблемами та розвитком країн Африки південніше Сахари; обгрунтовано необхідність посилення уваги міжнародного співтовариства до проблем африканських країн південніше Сахари та вирішення проблем "діалогу "Північ-Південь", а ,також, необхідність політичного та правового вирішення проблем міжнародних економічних відносин у контексті "діалогу "Пі вніч-Пі вдень" на глобальному рівні. В науковий обіг введено значне коло оригінальних джерел, деякі з них грунтовно досліджуються вперше.

На захист виносяться такі основні положення:

- Проблеми "діалогу "Пі вніч-Пі вдень", які займають значне місце у політиці африканських країн південніше Сахари і в актуальними для них, викликані несприятливими умовами міжнародних економічних відносин для більшості країн світу. їх вирішення є імперативом глобального розвитку і повинно стати об"ектом постійної уваги та практичних заходів з боку світового співтовариства;

- У досліджуваний період діалог "Північ-Щвдень" проводився в мєзах міжнародних організацій і залишався одним з головних аспектів міжнародних відносин. У процесі Його еволюції можна виділити три головних етапи, які мають свої характерні особливості.

- Країни Африки південніше Сахари, внаслідок спільних проб-ш та спільної позиції, займали значне місце у діяльності країн "третього світу" щодо зміни існуючих міжнародних економічних відносин у контексті "діалогу "Північ-Південь".

Теоретичне та практичне значення дисертації полягав в тому, цр вона вирішує важливу наукову та црактичну проблему. Матеріали дисертації можуть бути використані при читанні лекцій, розробці курсів та спецкурсів у системі вищої шкоди, написанні підручників та довідників з історії африканських країн, міжнародних економічних відносин. До того ж, матеріали даного дослідження можуть бути використані для розробки стратегії зовнішньої політики України щодо африканських країн.

Джерельну базу дисертаційного дослідження складають документи міжнародних організацій, в першу чергу Організації Об'єднаних Націй та II спеціалізованих органів, постійно діючих комісій /ЮНКТАД, ШІДО, ШЕН, ЕХА та інших /, різних комітетів та незалежних комісій під егідою 00Н. * Організація Об'єднаних Націй за ос-

I

Оценка прогресса, достигнутого в установлении нового международного зкономического порядка и надлежащие меры для содействия развитию развивающихся стран и международного экономического сотрудничества. A/S. 11/14. Нью-Йорк. ООН. 1980;

Совет Управляющих Программы Развития Организации Объединенных Наций. 37 сессия. Планирование по программам. Страновые, мехстра-новые и глобальные программы. Осуществление отдельных страновых программ. Африка.- Женева. 1990;

Вызов Югу. Доклад Комиссии Юга. А/45/810. Нью-Йорк. ООН. 1991;

Оживление диалога по воцросам об укреплении международного экономического сотрудничества в целях развития на основе партнерства. A/48/717/add 12. 10.12.1993;

Программа действий Организации Объединенных Наций во обеспечению экономического подьема и развития в Африке в 1986 - 1990 годы. A/s - 13/15. Нью-Йорк. 00Н{

North-South. Егоцгашае for survival. The Report of the Indepe-

танні чверть сторіччя акумулювала величезний важливий потенціал щодо вирішення головних проблем міжнародних економічних відносин. Під II егідов було розроблено та затверджено багато проектів, програм, рекомендацій, що стосувались, як африканських країн нівденні ие Сахари, так і змін у міжнародних економічних відносинах та встановлення нового міжнародного економічного порядку, а, також,

ndent Commission on International Development Issues under the chairmanship of Willy Brandt.1.,1980.Doc.UNCTAD.TD.3-236. Assessment of the current state of the North-South dialogue and proposals for its revitalisation. A.43.?'13-N-Y.UN.14.10.198S. Industry and Development. Global Heport.UN industrial development organisation. Vienna. UNIDO.,1986.

Africas Priority Programme for Economic Beeovery.198S-1990.FA0. Home.,1985» .

ECA.The African Social Situation 1982-1987. E.ECA.OS.1'4., 198?. ECA. Africas food and as^ricultural crisis. Prospects and proposals for 1985 and 1986. E. ECA. CM. 11.29. Addia-Ab aba. ,1987.

Report of the Economic and Social Counsil. 1988. A.48.338.N-Y., 1988.

ECA. Africas Development 1983-2oo8. A Premilinary Perspective study. Addis-Ababa.,1983.

UNIDO. Strengthen ins' Economic Cooperation amons* Developing countries. ID. Conf.5/4.12.01.1984.

Africa South of Sahara.1.,1986.

Consideration of appropriate changes in the over-all pattern of international economic relation in the implementation of the Programme of Action on the Establishment of a New International Economic Order. E.AS.62.8.aue^tst 1975- New-York.UN.1975* Implementation of the Declaration and the Pros'ramme of a New International Economic Order. E.Of.14.635*01.1975*

ECA. Revised Framerwork of Principles for the Implementation of the New International Economic Order in Africa. E.CN.14. E00. 93.

rev.3* 1976-

Report on the World social situation.UN dep.of int.economic and social affiars. New-York.,1975*

UN General Assembly.Official Records.6 Spesial session.Supp.1.

A. 39-559. UK. ,1974.

проблем діалогу між "Північчю" та "Півднем".

Джерельну базу, також, складають документи різних міжнародних конференцій з питань перетворень у міжнародній економічній системі) вирішення, як глобальних цроблем людства, так і окремих регіонів, груп країн. / Де конференції 00Н з питань найменш розвинених країн, міжнародні конференції з проблем народонаселення та розвитку, конференції з проблем екології та інші/. У матеріалах міжнародних конференцій знайшли відображення головні принципи позиції африканських країн південніше Сахари, індустріально розвинених країн, міжнародного співтовариства в цілому з основних проблем взаємовідносин на світовій арені, вирішення проблем міжнародних економічних відносин та "діалогу "Північ-Лівдень", встановлення нового світового порядку та інших актуальних питань розвитку планетарної цивілізації. Значний матеріал для теми дисертаційного дослідження надають документи міжнародних фінансових організацій та установ. / Таких, як Світовий Банк, Міжнародний Банк Реконструкції та Розвитку, Міжнародний валютний фонд і інших/. *

Конференция Организации Объединенных Наций по наименее развитым странам. Наименее развитие страны в 80-е голы. Доклад Генерального Секретаря конференции. Pi/Ccal .104/2. 19.06.1981.

Доклад о чрезвычайном положении в Африке. ООН. Конференция по вопросу о чрезвычайном положении в Африке. А / Conf 2.1. Женева. 1965.

Доклад Исполнительного Совета Программы Развития Организации Объединенных Наций и Фонда в области народонаселения о работе его ежегодной сессии, 6-16 июня 1994 года. ООН. 28.06.1994.

Доклад Второй конференции по наименее развитым странам. А/ Сон) 147/18. 00H.I99I.

Sub-Saharan Africa. Process Report on Development Prospects and Prosprammes.World Bank.Washington,1983.;

World Bank.Annual Report.Washington.1981.

World Debt Tables.World Bank.Washington.1980-1987*

Вавливин дзерелон дослідження були документи Організації Африканської Єдності, Руху Неприєднання, Групи 77 та інших регіональних та неурядових організацій. *

З метою більш повного висвітлення проблеми, авторок були використані численні офіційні виступи, промови, статті керівників різних країн світу, в яких висловлювалось бачення проблем діалогу міа "Північчю" та "Півднем", змін у світових економічних відносинах, місця у цьому процесі різних країн світу, зокрема африканських південніше Сахари. 2

* ЗКА/ОАЕ. Представление Африки для специальной сессии Генеральной Ассамблеи ООН о социально-экономическом кризисе в Африке. А/ АС. 229/2. Аддис-Абеба. 31.03.1985.

Заявление, принятое Министрами иностранных дел государств-членов Организации Африканского Единства в Нью-Йорке 29 сентября 1994 года. А/49/479. 10.10.1994.

Заявление министров государств-членов Группы 77, принятое 30 сентября 1994 года. А/49/462. Прилоаение. 14.10.1994.

Заключительные документы, принятые седьмым совещанием Группы 77 на уровне министров, состоявшимся в Тегеране, 16-23 ноября 1991 года, ти/364/ Нет . Приложение № 5. ООН. Нью-Йорк. 1993.

Final documents of the 8 Conference of Heads of State or Government of Non-Aligned Countries held at Нэгаге.1-6 sept.1986.A 41.697.14. 10.1986; Africas Priority Programme for Economic Eecovery.1986-1990.OAU.Addis-Ababa.1985.

Monrovia Declaration of Commitment of the Heads State end Government of the Organisation of African Unity on Guidelines and Measures for National end Collective Self-Relianse in Social and Economic Order. OAU. Monrovia. 1979.

о

?.Castro. La crisis economica у social del mundo.Oficina de Pa-blicationes del Consejo de Estado. Habana.1983.

Julius K.Nyerere. Talking about Development.Ed.by Altaf Gauhar The Third World Foundation for Social and Economic studies. London. 1983.

И.Ганди. Внешняя политика Индии,- М: Здательство "Прогресс", 1982.

Стан наукової розробки теми дисертаційного дослідження вказує на те, що увага до "діалогу "Північ-Щвдень" та питань перетворення міжнародних економічних відносин у світовій науці була значною. У 70-ті - на початку 90-х років досліджувались різноманітні аспекти взаємовідносин індустріально розвинених країн та країн "третього світу", їх становище на міжнародній арені та внутрішній розвиток. Вивчались проблеми "діалогу "Північ-Південь", ступінь їх вирішення на міжнародній арені, характер діалогу, можливість та необхідність його продовження. Більшість наукових праць стосувалась власне "діалогу "Щвніч-Південь" та його црове-дення у другій половині 70-х років. Також, багато робіт присвячено аналізу проблем діалогу, необхідності їх вирішення у 80-ті -на початку 90-х років. Значна увага приділялась і дослідженню питань зміни міжнародних економічних відносин та встановлення нового міжнародного економічного порядку. У дослідженні цих цробдем існує багато точок зору, напрямків.

Пріоритет у вивченні цроблем "діалогу "Щвніч-Південь" та місця у ньому країн, що розвиваються, належить, насамперед, фахів-цям-політологам Західної Європи, США та країн “третього світу". їх відношення до діалогу та ролі у ньому різних країн різноманітне: від заперечення необхідності глобальних переговорів та змін у міжнародних економічних відносинах і покладання дровини за відсталість на країни, що розвиваються, до визнання діалогу між "Північчю" та "Півднем" імперативом розвитку планетарної цивілізації. *

1 Silac D. North-South dialogue In Paris. Der.int.aff.27.I3-I5 5.10.1978.jPeyere Bernard. La conference Nord-Suda:nue operation diplomatic rencie on un dialoe^ue durable, Defluse national Paris, mars 1976; Ш Congress House Committe on International Eelations. North-South dialoquesreport of the study mission to the Conference of International Cooperation held in Paris.dec.1975.

E.Laelo.Goals for Mankind.New-York,1977.

Потрібно відзначити, що більшість досліджень, особливо у кінці 70-х - у першій половині 80-х років несли на собі відбиток ідеологічного протистояння на міжнародній арені. Великий вплив ка їх висновки мала, також, політика урядів країн "Півночі" та "Півдня" на міжнародній арені. Умовно, дослідження такого типу полна віднести до офіційного напрямку, який характеризувався значним консерватизмом у поглядах на внріоення дроблен міжнародних економічних відносин у контексті "діалогу "Пі вніч-Щ вдень". *

Але була і значна частина досліджень, які намагались об"вкти-вно оцінити ситуацію та дати більш-менш неупереджений аналіз. їх умовно мовна віднести до прогресивного напрямку. У більшості своїй, такі наукові праці або дослідження проводились під егідою Організації Об"еднаних Націй. До таких досліджень, в першу чергу, слід віднести доповіді Незалежної Комісії під головуванням В.Бра-ндта, роботу Я.Тінбергєна "Пересмотр международного порядка", висновки Комісії Півдня "Вызов Dry" та інші.

Більшість досдіднихів цієї прблематики з країн "третього світу" стояли на поміркованих позиціях, виходили з теорії взаємозалежності і вважали, що новий міжнародний економічний порядок можна встановити тільки на базі ліквідації протиріч між центрами та периферієв світового капіталістичного господарвтва. Вони стверджували про необхідність продовження діалогу, відзначали цровідну роль у цьому процесі країн, що розвиваться. 2

-

Amin S. After the New International Economic Order. The future of international economic relation. Trade and Development. Geneva.,1982.-n.4.

Anjaria S. A new round of global negotiations on Finanse and Development. Washington.-1986.-vol.23.-n.2.

Kitemura H.A. A requiem for the ejlohal negotiations or a new bes'inins' North-South dialos'ue//The developing economies.Токіо. 1986.-vol.24.-n.2.

Стосовно позиції африканських країн південніше Сахари з щ>об-лем "діалогу "Лівніч-Щвдень", то комплексного, фундаментального дослідження, яке б охоплювало 80-ті - початок 90-х років, авторка дисертації не зустрічала. Дослідження проводились з питань внутрішнього становища країн Африки південніше Сахари, окремих проблем вказаних країн, їх заходів на міжнародній арені з метою покращення свого становища та т.п. Більшість дослідників давали реальну оцінку ситуації африканських країн, намагались довести необхідність допомоги цим країнам у вирішенні їх проблем. До таких досліджень можна віднести роботи Т.Фукуші, А.С.Бхалла, Ж.Аке, К.Коз-йетта, М.Міялера і інших. *

Значну увагу вивченню проблем країн Африки південніше Сахари приділяли африканські дослідники. Вони висвітлювали різноманітні аспекти розвитку цих країн, їх позиції з головних проблем міжнародних економічних відносин. Особлива увага приділялась питанням подолання відсталості, необхідності розвитку цих країн на новій технологічній основі, проблемі заборгованісті, питанням співробітництва на рубрегіональному, регіональному рівнях. В основному, африканські дослідники наполягають на необхідності зміни існуючих міжнародних економічних відносин на користь країн, що розвиваються, на посиленні допомоги цим країнам, особливо країнам Африки південніше Сахари, яка 6 забезпечила їх поступальний розвиток. ^

Development strategy lor Sub-Saharan countries.Takao Fukushi. Industry and Development.ШІМ.Ш.Vienna. ,1993.

й-edit for the Poor.Past activities and Future directions for ГО Development Pro^amme. J.Ashe, C.Cosslett. UNIDO. Policy Disca-ssin Paper.UN Dev.PrOf^remme.N-Y. ,1989.

Mattheus B.The role of the technology in prospects of economic development Africa Development, Dakar.-198?—vol.12.-n.2.~p.135-14 Eunya P.M.Iransfert of technology tan over view the Tansanian case.Dar es Salam., 1977»

ІЗ

Велика увага вивченню проблем країн "третього світу" приділялась радянською наукою. Багато робіт, що стосуються різноманітних аспектів розвитку цих країн, міжнародних відносин дають цінний матеріал та відзначаються високим аналітичним рівнем.^Але дослідження цих .питань, в тому числі і проблем "діалогу "Щвніч-Південьне позбавлені ідеологічного спрямування. До того ж, вони присвячені вивченню проблем або власне "діалогу "Щвніч-Пів-день", або проблемам країн, що розвиваються. Тематика даної дисертаційної роботи не була об"ектом грунтовного аналізу.

Більш грунтовно досліджувалась проблема встановлення нового міжнародного економічного порядку та змін у світових економічних відносинах. Існує багато, як фундаментальних досліджень з цієї

проблеми, так і окремих наукових робіт, що побічно торкаються цих

2

проблем.

* Экономические отнонения "Север-Юр" и политика империалистических государств.//Сборник обзоров.-И., 1988.

Неоколониалистическая экспансия капитала// Сборник научных трудов.«М, 1987.

Хвойник П. "Тушки "диалога "Север-й'" // Мировая экономика и международные отношения.- 1983.- Ш. - С.7-І5.

Борьба за новый международный экономический порядок/история и теория/. Реферативный сборник ШИЗН СССР. - М, 1984.

Былиняк С.А. Развивающиеся страны:мирохозяйственные проблемы во взаимозависимом мире.- М, 1990.

Гончаров Д.В. Борьба за новый международный экономический порядок и страны Африки. - U, 1981.

Кризис задолженности в развивающейся мире и пути его преодоления // Научно-аналитический обзор. - Н, 1987.

Новый международный экономический порядок. - 11, 1986.

Обминский З.Е. Концепции нового международного экономического порядка. - М, 1977.

Черноруцкая Л.И, Курс на равноправное и взаимовыгодное созруд-ничество:современные проблемы борьбы за НМЭП. - М, 1989.

Багато досліджень присвячено, як проблемам країн, що розвиваються, в цілому, так і проблемам окремих регіонів, країн. Значна кількість наукових робіт стосується Африки, її місця та ролі на міжнародній арені, різноманітних проблем її розвитку. У дослідженнях, що стосувались Африки в цілому, знайшли, також, відображення і деякі аспекти розвитку африканських країн південніше Сахари. *

Підсумовуючи, можна відзначити, що у вивченні проблем країн "третього світу", міжнародних економічних відносин радянська суспільна наука мала значні досягнення. У колишньому СРСР вивчення цих проблем було тісно пов"язане із завданнями зовнішньої політики. Тому, вказані проблеми вивчались, як у академічних закладах, так і у спеціально створених наукових інститутах / Інституті світової економіки та міжнародних відносин Академії наук СРСР, Інституті східнознавства АН СРСР, Інституті Африки АН СРСР, Інституті Латинської Америки АН СРСР, Інституті Азії та Африки при Московському державному університеті і інших/. Домінуючим моментом досліджень був ідеологічний підхід, а головної) методологічною базою були документи партії та уряду. Не були, також, позбавлені тенденційності та політизації і праці українських вчених, які внесли значний вклад у вивчення цроблем країн "третього світу” та міжнародних відносин. Усі ці дослідження акумулювали колосальний матеріал, але значна тенденційність у висновках не дав змоги по-

1 Африка в борьбе за перестройку международных экономических отношений. - Ы, 1985.

Африка в 70 - 80-е годы. Становление национальных экономик и стратегий развития. - М, 1980.

Африка на пути в XXI век. - М, 1989.

Современная Африка:итоги и перспективы развития.Экономика. -Ы, 1989.

Африка:противоречия и сотрудничество, оценка и факты.// Сборник научных трудов АНСССР. /Отв.ред. Витухин И./. - Ы, 1990.

в ні сто спиратися на них, особливо з урахуванням змін на міжнародній арені за останні роки.

У відношенні рівня досліджень історичної науки з вказаних проблем, авторка дисертації погоджується з висновком доктора історичних наук Б.І.Гуменюха про те, що в більшості цих досліджень існує значна відірваність мікро- від макродосліджень, при цьому історична наука займалась, переважно, мікрополітичним рівнем, а макроекономічний було віддано на відкуп іншим наукам., *

В останні роки вчені України звертають значну увагу на країни "третього світу", на міжнародні економічні відносини, виходячи з нових, об"єктивних та критичних позицій. Велика робота в даному напрямку проводиться вченими Інституту світової економіки та міжнародних відносин НАН України, Інституту міжнародних відновив Київського університету імені Тараса Шевченка, які е авторами багатьох наукових праць з вказаної тематики. На базі Інституту міжнародних відносин захизується значна кількість дисертацій з дроблен міжнародних економічних відносин, країн, що розвиваються. Позиція вчених знаходить своз відображення у матеріалах кон-

р

ференцій, присвячених даним проблемам. Це дав змогу говорити про значний потенціал української історичної науки. В цілому, сучасній історичній науці України потрібно провести узагальнюючий аналіз підходів до вивчення проблем міжнародних відносин, в тому числі, звернути серйозну увагу на проблеми міжнародних економічних відносин та "діалогу "Північ-Південь" та розробити бачення

1 Гуненюк Б.І, Проблема подолання "відсталості" колишніми колоніальними країнами. Автор.дис.на здобуття вченого ступеня доктора іст.наук.- К, 1994. - С.І7.

2

Национальные интересы России, Украины, Белоруссии в Африке и на Ближнем Востоке. /Общее и особенное/. //Материалы научной конференции, состоявшейся в Киеве 9-ІІ июня 1993 г. 41, 1994.

цих проблем на базі комплексного, діалектичного їх дослідження.

Основні висновки та положення дисертаційної роботи апробовані в публікаціях та виступах на наукових конференціях Інституту міжнародних відносин Київського університету імені Тараса Шевченка у 1992 - 95 роках.

Структура дисертаційної роботи зумовлена особливостями досліджуваної проблеми, характером питань, що розглядаються та науковими завданнями дослідження. Дисертація складається із вступу, трьох розділів, висновків та списку використаних джерел та літера зури.

У вступі обгрунтовується актуальність теми, хронологічні межі дослідження, його мета та завдання, визначається наукова новизна, концепція, теоретична та практична значимість дисертації, викладається історіографія проблеми.

РОЗДІЛ І. Суперечність між "Північчю" та "Півднем*1 як одна із глобальних проблем сучасності.

Цей розділ присвячено аналізу характеру відносин між "Північчю" та "Півднем", що склалися історично; аналізу причин суперечностей між ними, чо призведи до започаткування діалогу; аналізу місця африканських країн південніше Сахари у системі взаємовідносин "Північ-Південь" та у діалозі між ними з головних проблем міжнародних економічних відносин.

Однією * глобальних проблем сучасності, одним з протиріч, що визначають світовий розвиток останньої чверті XX сторіччя є протиріччя між економічно розвиненими індустріальними країнами "Півночі" та "Півднем", економічний розвиток якого значно відстає і, багато в чому залежить від поведінки індустріально розвинених країн у відношенні країн, що розвиваються. Вказані групи країн повинні були знайти спільну мову і сформувати політику своїх взаємовідносин. Таким чином, "діалог "Північ-Південь" не був випадковим яві щем.

Лотрібно відзначити, що авторка дисертації розглядає діалог між "Північчю” та "Півднем" більш широко, ніж переговори між ними, що відбулись у Парижі у 1975-77 роках на Конференції з міжнародного економічного снівро бітництва і отримали назву власне "діалог "Щвніч-Південь". Ці переговори зазнали краху, але діалог не втратив своєї актуальності і необхідності. Об"ективно він передбачав пошук наукового вирішення, проблем взаємовідносин індустріально розвинених країн "Півночі" та країн, ща розвиваються; роз-в"язання проблем розвитку з точки зору прогресу цивілізації; розробку базуючих принципів співробітництва вказаних груп країн з метою вирінення проблем світових економічних відносин.

Африканські країни південніше Сахари посідають значне місце у стосунках "Півночі" та "Півдня" щодо вирішення проблем "діалогу "Північ-Південь". їх позиція о значним потенціалом країн, що розвиваються, щодо змін у міжнародних економічних відносинах, завдяки чисельності країн Африки південніше Сахари та їх колективним діям. У 80-ті - на початку 90-х років для вказаних країн особливо актуальною була розробка нових підходів у міжнародних економічних відносинах, так як у своєму розвитку вони зустрілися з великими труднощами, які були зумовлені не тільки внутрішніми, але і зовнішніми факторами. Пошук консенсусу взаємовигідного розвитку країни Африки південніше Сахари вважали одним 8 головних завдань свозї політики на міжнародній арені. Це зумовило значну активність цих країн на міжнародній арені і, особливо, у діалозі між "Північчю" та "Півднем" з метою вирішення головних проблем міжнародних економічних відносин.

РОЗДІЛ II. Основні проблеми "діалогу "Північ-Південь" у політиці країн Африки південніше Сахари у 80-ті - на початку 90-х років.

В даному розділі розглядаються головні питання діалогу у кон-

тексті політики країн Африки південніше Сахари. Головними питаннями у вказаний період були: боротьба за рівноправне становище у міжнародних економічних відносинах та встановлення нового міжнародного економічного порядку, реформування системи міжнародної торгівлі, забезпечення доступу до нових технологій, вирішення проблем заборгованості та надходження нових коштів.

Африканські країни південніше Сахари вбачали необхідність у лібералізації торгівлі з боку індустріально розвинених країн, посиленні експортної орієнтації своєї торгівлі, встановленні справедливих цін на сировину, наданні, на практиці, найбіднішим країнам режиму найбільшого сприяння, орієнтації торгової політики "Півночі" з урахуванням інтересів інших країн і т.п. Така політика була життевоважливою для вказаних країн в зв"язку з посиленням торгової активності країн "третього світу", збільшенням конкуренції між ними у отриманні пільг, преференцій, посиленням протекціонізму з боку індустріально розвинених країн і т.п.

Важливим питанням зміни існуючого економічного порядку для країн Африки південніше Сахари було зменшення їх технічної залежності та подолання науково-технічної відсталості. Головною метою та кінцевим результатом в цій сфері вони вважали виведення технологій цих країн на рівень "know why " /"знаю, чому"/ та набуття здатності до власного економічного та технологічного зростання.

Для виконання цієї мети африканським країнам південніше Сахари потрібно покращення доступу до світових технологій, ліквідація обумовленості передачі технологій, пов"язання передачі технологій з економічною політикою та умовами країн, створення системи співробітництва у цій сфері на противагу окремим, неузгодженим заходам Стосовно даного питання, у кінці XX сторіччя мова повинна йти не тільки про просту передачу технологій, а про формування нової філо Софії у цій сфері.

В центрі уваги політики країн Африки південніше Сахари була і проблема заборгованості та посилення фінансування розвитку. У 80-ті - на початку 90-х років можна виділити два головних підходи на міжнародній арені щодо вирішення вказаних проблем. Це позиція країн-кредиторів, та міжнародних фінансових організацій, що наполягали на збільшенні обумовленості кредитування, на залежності між поверненням боргів, структурною перебудовою в країнах-боржни-ках та наданням нових коштів і т.п. Африканські країни південніше Сахари притримувались позиції країн, що розвиваються, і вважали, що для вирішення цієї проблеми потрібні заходи у декількох напрямках :посилення спільних вимог та дій з боку країн, що розвиваються, вияв доброї волі країн-крелиторів у списанні, а для найбідніших країн, в тому числі для африканських південніше Сахари, повному анулюванні заборгованості; більш рішучі дії міжнародних організацій з метою повного вирішення вказаної проблеми, створення постійних механізмів координації заходів усіх зацікавлених сторін з урахуванням перспектив розвитку. З цією метою потрібен постійний діалог країн-кредиторів та країн-боржників на двохсторонньому рівні та у глобальному масштабі з метою вироблення спільних основ вирішення проблеми.

Аналіз політики африканських країн південніше Сахари з головних питань міжнародних економічних відносин у контексті "діалогу "Північ-Південь" дав змогу говорити про присутність у ній двох напрямків. Перший,- це посилення їх активності, заходів з метою вирішення вказаних проблем на рівні двохстороиніх контактів з індустріально розвиненими країнами,міжнародними організаціями, вирішення окремих, найбільш гострих на певний час проблем. Другий,- це активізація зусиль на міжнародній арені, у міжнародних організаціях з метою вирішення проблем міжнародних економічних відносин у комплексі , кардинально.

В зв"язку з другий напрямком політики, країни Африки південніше Сахари вбачали можливість вирішення проблем міжнародних економічних відносин у контексті "діалогу "Північ-Південь" у встановленні нового міжнародного економічного порядку. Еволюція їх поглядів у цьому питанні полягає у збільшенні уваги до суто економічних його аспектів; у активізації дій з метою посилення інтеграційних зв"язків, спільної політики країн "Півдня" у вирішенні вказаних питань; повиязанні вирішення проблем міжнародних економічних відносин з вирішенням глобальних проблем і ін. Одним з аспектів їх політики у цьому питанні були постійні вимоги переговорів між "Північчю" та "Півднем" на глобальному рівні з метою співробітництва у вирішенні проблем міжнародних економічних відносин.

РОЗДІЛ III. Соціально-економічні проблеми африканських країн південніше Сахари і позиція міжнародного співтовариства.

У даному розділі розглядається відношення світового співтовариства до найбільш актуальних проблем країн Африки південніше Сахари у контексті "діалогу "Пі вніч-Пі вдень". В першу чергу, це такі проблеми, як продовольча, екологічна та проблема подолання відсталості .

У досліджуваний період, вказані країни стали об"єктом значної уваги з боку 00Н, інших міжнародних організацій, індустріально розвинених країн. Провідною лінією 00Н став привернення уваги індустріально розвинених країн до вирішення соціально-економічних проблем країн Африки південніше Сахари і продовження з цією метою переговорів між "Північчю" та "Півднем", а, також, прийняття короткотермінових заходів допомоги цим державам.

Особлива увага цриділялась вирішенню продовольчої та екологічної проблем/ надавалась матеріальна допомога у критичних ситуаціях, а, також, розроблялись програми, проекти, надавались консультації з метою полегшення або вирішення вказаних проблем, проводи-

лись міжнародні конференції і т.п./,

ООН підтримувала нові підходи країн Африки південніше Сахари до трактування процесу подолання відсталості та розвитку. Особливістю їх політики у досліджуваний період було те, що вони вважали: майбутнє їх суспільства повинно формуватись не тільки на посиленні економічного зростання, але і подоланні відсталості всіх сфер життя і орієнтуватись на розвиток "з людським обличчям", розвиток гуманітарної та соціальної сфер./ Важливість такого процесу було відзначено у Африканській Хартії участі населення у процесі розвитку та перетворень /Аруша, 1990/, на Конференції з маргіналізації Африки /Дакар, 1992/, на Міжнародному форумі з народонаселення /Амстердам, 1989/, Міжнародній конференції з розвитку Африки / Токіо, 1993/ і т.п.

Всі заходи, підтримка міжнародного співтовариства, звичайно, мали велике значення для країн Африки південніше Сахари. Але це не могло значно вплинути на покращення їх становища, внаслідок багатьох проблем внутрішнього характеру і невигідних умов міжнародних економічних відносин.

Обмежені можливості африканських країн південніше Сахари самостійно вирішувати проблеми свого розвитку без допомоги міжнародного співтовариства є складною проблемою. /Особливо в період збільшення уваги індустріально розвинених країн до власних проблем, до глобальних проблем людства, до "нових індустріальних держав", до країн колишнього "соціалістичного табору"/. Тому, присутність у політиці країн Африки південніше Сахари на міжнародній арені головних питань міжнародних економічних відносин у контексті "діалогу "Північ-Південь" не втрачає своєї актуальності.

В результаті дослідження теми дисертаційної роботи авторка прийшла до таких висновкі в :

Діалог між "Північчю" та "Півднем" було викликано до життя про-

цесами у світових економічних відносинах. У 80-ті - на початку 90*-х років він не мав офіційної назви "діалог "Північ-Південь", але він продовжувався. Обговорення головних його питань було перенесено до міжнародних організацій. В ході діалогу можна виділити ряд етапів:

I - 1974-1981 р.р.Це було започаткування діалогу, ведення вла-

сне "діалогу "Північ-Південь" у 1975-77 роках, црийняття головних документів щодо зміни міжнародного економічного порядку. Цей етап проходив у атмосфері недовір"я та конфронтації і завершився безрезультатною зустріччю у Канкуні, 1981 року. .

II - 1982- кінець 80-х років - акумулював ряд змін на міжнародній арені, які зробили переговори необхідними. Головними аспектами стають не політичні, а суто економічні. Обговорення проблем переноситься до ООН. Цей етап характеризується подвійністю. З одного боку, більшою мірою увага засереджувться на вирішенні окремих, поточних, короткотермінових проблем розвитку. З іншого боку, вимоги докорінних змін у світових економічних відносинах, остаточного вирішення проблем весь час були присутні у позиції країн, що розвиваються, на міжнародній арені.

III - з початку 90-х років - проходив у період посилення процесів інтеграції країн на різних рівнях, кінця протистояння двох блоків, усунення ідеологічного фактору з процесу розвитку, з одного боку, та посилення відсталості більшості країн "третього світу", нестабільності у багатьох регіонах, з іншого боку. Все це зумовило необхідність більш реалі стичної стратегії, компромі сів з метою розвитку. Тенденція зменшення уваги з боку "Півночі" до проблем країн, що розвиваються, змусила їх посилити активність на міжнародній арені. Цей етап не можна вважати закінченим, тому що цроблеми "діалогу "Дівніч-Лівдень" не отримали свого вирішення. Продовження діалогу - це імператив розвитку міжнародних економічних відносин.

Вирішення проблем міжнародних економічних відносин у контексті

"діалогу "Північ-Південь',' у 80-ті - на почтаку 90-х років, було надзвичайно вадливим для країн Африки південніше Сахари, так як глибока криза всіх сфер життя послабила їх можливість до самостійного розвитку, збільшила залежність від зовнішньої допомоги. Це визначило активну позицію цих країн щодо проблем діалогу.

У політиці африканських країн південніше Сахари у досліджуваний період головними проблзмами були:заборгованість на надходження нових коштів, зміни у міжнародній торгівлі, доступ до нових технологій, встановлення нового міжнародного економічного порядку, вирішення продовольчої та екологічної проблем, цроблеми подолання відсталості. У політиці вказаних країн щодо вирішення цих проблем можна виділити 3 головних нацрямки: І/ спроби вирішення проблем свого розвитку на національному рівні; 2/ посилення інтеграційних процесів на субрегіональному, регіональному рівні з метою, як спільного вирішення проблем, так і розробки спільної позиції у відношенні актуальних питань міжнародних економічних відносин; З/посилення активності на міжнародній арені.

Криза розвитку країн Африки південніше Сахари у досліджуваний період мала своїм наслідком зміщення пріоритетів у їх політиці на міжнародній арені. На перший план виходять вимоги окремих, поточних, швидких заходів покращення їх становища, вимоги постійної допомоги з боку світового співтовариства. Другим напрямком залишались вимоги перспективних, докорінних змін існуючих міжнародних економічних відносин, встановлення нового міжнародного економічного пордшсу та ведення з цією метою глобального діалогу між "Північчю" та "Півднем".

Вирішення проблем африканських країн південніше Сахари повинно відбуватись, як на національному, субрегіональному, регіональному, так ї на міжнародному рівнях. Кінцевою метою змін повинна стати реальна соціально-економічна самостійність розвитку та нада-

ння цьому процесу глибокого внутрішнього характеру. З цією метою потрібно поєднання двох принципово важливих умов: І/ повинні відбуватись значні внутрішні зміни у цих країнах, 2/ міжнародне співтовариство повинно створити сприятливі умови для їх розвитку.

Міжнародне співтовариство, особливо 00Н, відігравали значну роль у процесі розвитку країн Африки південніше Сахари. їх дії можна розділити на дві категорії: перше,- це допомога під час надзвичайних Ситуацій, що підтримувала певний рівень існування цих країн, але не забезпечувала розвитку; друге,- це спроби виріщувати проблеми вказаних країн у контексті змін у міжнародних економічних відносинах.

Всі сдроби покращити становище країн субрегіону не мали значних успіхів. В зв"язку з цим е актуальною розробка та втілення в життя нової міжнародної стратегії, яка б реально доповновала зусилля країн Африки південніше Сахари з метою повороту на шлях економічного зростання та поступального розвитку. Ця стратегія повинна повністю враховувати особливі потреби та умови країн та бути забезпеченою реальною матеріальною базою. Вбачаються необхідними дві категорії заходів у новій стратегії : швидкі, короткотермінові дії виходу з кризи та широкомасштабні, комплексні перетворення, пошук рішень у глобальній сфері з метою зміни факторів міжнародних економічних відносин, які гальмують поступальний розвиток більшості країн світу. В цьому контексті в необхідним продовження глобального діалогу між "Північчю" та "Півднем" з метою співробітництва щодо змін міжнародних економічних відносин.

Основний зміст дисертаційного дослідження викладено в таких публі каці ях:

- Роль африканских государств в борьбе за установление нового менщународного экономического порядка // "Третий мир в современном мире: Материалы научной конференции. - Киев: Киевский госунивер-

ситет, 1992. - 0,2 п.л.

- Міжнародна допомога країнам Африки південніше Сахари у вирішенні продовольчої та екологічної проблем у 80-ті - на початку 90-х років. - Київ: Видавництво Інституту міжнародних відносин Київського університету, жовтень 1995.- 1,4 друк.арк.

- "Діалог "Північ-Щвдень" у міжнародних відносинах 80-х - початку 90-х років. - Київ: Видавництво Інституту міжнародних відносин Київського університету, березень. 1996. - 1,8 друк.арк.

Yakubenko Е.Р. Rortb-Soiith Sub-Sahагan Africa co-

untries -полісу Ггот: 1 оя0з - to the Ье-іпіг~ ог the 1ссг)з.

dissertation is ап апт>: icati on for the decree с Г candidate of history. Sneoia1ity глтгЪег — 07.00.fV. - V.orld History. Taras Shevchenko Kiev rnjversity, "1осв. „

The iisnascript is ;oir;-* to be defended contains the investigation £f the deve1 oorent of ■ Sub-Subar an Africa countries roljcy ijj dia’!o-ue between "liortb" and "South" frotr 19иг!к - to the be'-inin-’ of the l^oOs. It '.vas proved that Sub-SuhHrar. Africa countries po-1 icy was connected v/ith domestic situation and irain problems of .int^mati ona~ ecenorric relations. 3n the -process cf evolution of Sub-Subaran Africa countries po!> icy connected with international ecorctric relations the tsein directions and r-rirrities were estsb-1isbed.

Якубенко E. П. "Диалог "Север-Юг" в политике стран Африки южнее Сахары в 80-е - начале 90-х г.г.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата исторических наук по специальности 07.00.02 - Всемирная история, Киевский университет им.Тараса Шевченко, Киев, 1996.

Защищается диссертация, которая содержит исследование политики африканских стран южнее Сахары в отношении проблем "диалога "Север-Юг" в 80-е - начале 90-х г.г. Установлено, что политика

стран Африки южнее Сахары в данном вопросе была тесно связана с их положением на международной арене и необходимостью решения главных вопросов международных экономических отношений. Определены основные направления, приоритеты и эволюция политики стран Африки южнее Сахары в вопросах изменения международных экономических- отношений в контексте "диалога "Север-Юг".

Ключові слова: країни Африки південніше Сахари, "діалог "Щв-ніч-Південь", міжнародні економічні відносини, зовнішня політика.

ГІідп.до др.20.06.1996. Формат 60x84/16. Пап.тін. Др.офс. Умов.друк.арк. 0,95.Уч.вид.арк.0,7. Тираж 150. Зам. 5.2057.'

Київська книжкова друкарня наукової книги. Київ,Б.Хмельницького, 19.