автореферат диссертации по филологии, специальность ВАК РФ 10.01.10
диссертация на тему:
Роль местного телевидения в политическихкампаниях

  • Год: 2000
  • Автор научной работы: Нахапетов, Виталий Николаевич
  • Ученая cтепень: кандидата филологических наук
  • Место защиты диссертации: Киев
  • Код cпециальности ВАК: 10.01.10
Автореферат по филологии на тему 'Роль местного телевидения в политическихкампаниях'

Полный текст автореферата диссертации по теме "Роль местного телевидения в политическихкампаниях"

КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА

ІНСТИТУТ ЖУРНАЛІСТИКИ

- Ііахапетов Віталій Миколайович

УДК 070:654.197:32.21:342.8(477.7)

РОЛЬ МІСЦЕВОГО ТЕЛЕБАЧЕННЯ У ПОЛІТИЧНИХ КАМПАНІЯХ

Спеціальність 10.01.08 - журналістика

АВТОРЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук

КИЇВ - 2000

Дисертацією є рукопис

Робота виконана в Інституті журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка

Науковий керівник

- доктор філологічних наук, професор ПОЧЕТ1ЦОВ Геор. Георгійович, Інститут міжнародних відносин Київське національного університету імені Тараса Шевченка, завідує кафедри міжнародних комунікацій та зв’язків з громадськістю

Офіційні опоненти

- доктор філологічних наук, професор ШКЛЯР Володим Іванович, Інститут журналістики Київського національне університету імені Тараса Шевченка, завідувач кафед міжнародної журналістики

- кандидат філологічних наук, доцент ЩЕРБАТЮК Тама Володимирівна, керівник творчого об’єднання “Надвечір’я” У1

Провідна установа

- Львівський національний університет імені Івана Франка

Кафедра телебачення і радіомовлення

Захист відбудеться “ЗЯ/’ 'ч'ЛІк ^ і. . п 20С0 р. о 1Ч°° годині на засідаь спеціалізованої вченої ради Д 26.001.34 Київського національного університе імені Тараса Шевченка за адресою: Київ-119, вул. Мельникова, 36/1.

З дисертацією можна ознайомитися в науковій бібліотеці Київське національного університету імені Тараса Шевченка за адресою: Київ-33, в; Володимирська, 58.

Автореферат розісланий “і)0 ” ^а_^г><чч.с; 7000 року.

Вчений секретар спеціалізованої вченої ради, доктор філологічних наук, професор

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Інформація, а таким чином — і засоби масової інформації -у суспільстві будь-якої цивілізованої країни сьогодні відіграють важливу, а іноді — вирішальну роль. Особливо значення •інформації зростає напередодні і під час політичних кампаній. Справа не лише у нагальній потребі виборця бути інформованим про того чи іншого кандидата або про його альтернативи. Не менш важливим є інша функція - продуктивна: йдеться про участь відповідної інформації у досягненні потрібної мети, тобто у формуванні за допомогою засобів масової комунікації конкретного іміджу лідера. Ось думка з цього приводу видатного українського вченого і публіциста Анатолія Москаленка: “...як би хто не робив вигляд, начебто вільний у своїй творчості, все ж таки він належить до тих чи .інших суспільних сил і відбиває їх інтереси, точку зору на оточуюче життя, на певні факти і події громадського буття’’1/.

У плані реалізації іміджестворюючої функції одним з дійових, найпопулярніших засобів масової інформації є телебачення, котре стало інформативним феноменом XX століття, зберігаючи своє лідерство і напередодні нового віку. Справа тут не лише в ефекті доступності телеінформації, але в іншому ступені сприймання, довіри до неї, бо, як помітив телевізійний критик,: “Телебаченню не можна не вірити: людина не може не вірити своїм очам”2/. Телебачення мов би нав’язує мисленню свій ритм. Телеглядач лише фіксує, накопичує інформацію, але не має можливості, часу, іноді - бажання проаналізувати, усвідомити її. Якщо інформація вербальна сприймається об’єктом комунікації як заздалегідь підготовлена, спланована, а тому часто психологічно повністю або частково відторгається через певний дефіцит довіри, то інформація візуальна (телебачення — у першу чергу) створює враження заздалегідь не редагованої, а тому більш правдивої.

На початку 90-х років XX століття Незалежна Україна створила принципово нову для себе структуру телевізійного (радіо) мовлення; окрім державного телебачення, в ефір почали вихо-

1! Москаленко А.З. Теорія журналістики. - К.: Експрес-об’ява, 1998. - С.308.

2 І Мештерхази Л. Писатель, телевизор, зритель. // Литературная газета. - 1965. - 11 вересня.

дити комунальні, а також і коме рційні, приватні телеорганізадїї. Сьогодні увесь телевізійний простір країни покривають три загальнонаціональні та сотні місцевих каналів різних форм власності. Програми недержавних телекомпаній нині сумарно у кілька разів перевищують обсяги мовлення державного телебачення.

Вітчизняному телебаченню 60 років, і воно, звичайно, вже заслуговує на серйозний аналіз, — тим більше, що протягом минулого десятиріччя завдяки зореносній ідеї Незалежності воно набуло яскравих ознак національної атрибутики. Однак, аналізуючи телебачення, - дуже складне явище культури сучасної цивілізації — фахівці, як на погляд автора дисертації, недостатньо говорять про таку специфічну складову його, як місцеве телебачення. Цю частину телевізійного мовлення України слід аналізувати окремо не лише тому, шо вона своєрідна і виконує особливу роль у суспільстві, а й тому, що останнім часом посідає все більш значне місце у структурі паблік рілейшнз кожної демократичної держави.

У дослідженні відзначається, що така ситуація не є суто національною, характерною лише для структури телемовлення сучасної України. Дві третини всіх телевізійних фахівців у СІЛА готують саме місцеві передачі. В цій країні нема міста з населенням 25 тисяч і більше мешканців, де б не працювала своя місцева телестанція, що готує свої оригінальні програми.

Саме життя вже неодноразово підказувало важливість в сучасній Україні місцевого телемовлення. Політичний вплив його на аудиторію неабиякий і зажди, під час виборчих кампаній стає, дійсно, вирішальним. Алг чомусь досі особливостям, специфіці, великим можливостям, притаманним цьому різновиду телебачення, в журналістській науці, як здається автору дисертації, належної уваги не приділялося.

Актуальність теми дослідженая - в тому, що проблема ця має не лише наукове значення., а й абсолютно конкретне, практичне. Науковий аспект важливий у зв’язку з очевидним браком теоретичних розвідок проблеми місцевого телевізійного і радіомовлення в Україні. Такі розробки вкрай необхідні і в інтересах численної армії теле - і радіожурналістів, які працюють саме у місцевих (регіональних) електронних засобах масової інформації. Теорія (концепція) місцевого телерадіомовлення в

з

Україні ще очікує на свою розробку. А функціонування регіонального політичного телебачення - не лише могутній засіб інформування електорату, а й серйозний фактор формування іміджу політичного лідера. Тому без значної участі обласного (регіонального) телебачення нині не обходиться жодна політична кампанія. Яким чином врівноважити першу - суто інформаційну, репродуктивну функцію місцевого телебачення, з другою - продуктивною, активною роллю учасника виборчого процесу - це важлива і правова, і етична, і професійна проблема журналістів місцевих засобів масової інформації. Нині телевізійні журналісти на місцях накопичили неабиякий арсенал специфічних засобів і прийомів, котрі успішно в рамках Законів України про вибори і про роботу ЗМІ використовують політичні лідери. Певна актуальність теми і результатів даного дослідження ще й в тому, що аналізується матеріал конкретних політичних кампаній, що мали місце в Одесі наприкінці 90-х років XX століття.

Об’єктом досліджень є численні газетні, радіо-, а головним чином - телепублікацїї, що мали місце заздалегідь, напередодні, під час, а також і після проведення відомої в Україні політичної кампанії - виборів одеського міського голови у 1998 році. Йдеться про матеріали, що вийшли в ефір на каналах як державного обласного, так і місцевих комунальних та приватних телекомпаній.

Методи, що використовувалися у реалізації даного дослідження — різноманітні. Це і соціологічний, і нормативно-ціннісний, і функціональний, і порівняльний і, звичайно, метод спостережень та емпіричних досліджень. Такий комплекс методів тим більше виявився продуктивним, оскільки поєднувався з великим практичним досвідом роботи автора дисертації саме на місцевому (обласному) телебаченні. Все фактичне наповнення дисертаційного дослідження взято не зі статистичних або архівних даних, не з публікацій сторонніх для автора засобів масової інформації (хоча використані і такі дані), а, в основному, зі сценарних матеріалів Одеського обласного державного телебачення, де і сьогодні працює здобувач наукового ступеня.

Науково-практичною метою роботи є узагальнення специфіки, особливостей, певних політичних і художньо-творчих можливостей місцевого телебачення. Ця наукова розвідка має стати

доповненням до загальної концепції вітчизняного телебачення, яка саме зараз розробляються в Україні. На таку концепцію з нетерпінням чекають політики і журналісти, чекає все суспільство молодої незалежної держави.

В той же час можна говорити і про прикладну мету дослідження. Висновками його і конкретними порадами автора можуть зацікавитися, з одного боку, організатори виборчих кампаній, іміджмейкери та й самі політичні лідери, а з іншого — журналісти, - ті, хто безпосередньо “робить” місцеве політичне телебачення.

До конкретних завдань дослідження можна віднести:

а) визначення і аналіз специфічних ознак місцевого (обласного, регіонального) телебачення:. Саме ці особливості і надають цьому різновиду телебачення України додаткових можливостей у різнобарвному спектрі політичного життя країни;

б) уточнення того законодавчого поля, в правових умовах якого працюють місцеві засоби масової інформації під час виборчих кампаній. Необхідність цього уточнення тим більш необхідна, що, майже, нормою сьогодні стали дотації і спонсорські вкладення у ЗМІ за так зване інформаційне забезпечення. Загально відома політична заангажованість окремих телерадіо-програм, грубе порушення етичних норм серед журналістів;

в) аналітична оцінка того місця, визначення тих конкретних функцій, які посідають і виконують місцеві ЗМІ, в першу чергу - телебачення, у виборчому процесі. Важливо розібратися у так званій функціональній бінарності місцевого телебачення, у виконанні ним репродуктивної та продуктивної місії;

г) узагальнення певного (в тому числі - і негативного) досвіду участі телебачення у конкретних політичних кампаніях;

д) розробку конкретних рекомендацій в інтересах журналістів місцевого телебачення щодо участі у політичних кампаніях. Йдеться про широкий аспект проблеми: місцеві ЗМІ та сучасні виборчі технології.

Автору дослідження здається, що у даній роботі присутні елементи наукової новизни. Перш за все, можна говорити про відносну новизну тематичну, оскільки проблематика місцевого телебачення - одна з цілинних у теорії журналістики взагалі. Крім того, у роботі аналізуються відносно нові для українського політичного життя процеси участі ЗМІ, дійсно, у демократич-

них виборах. Ще з десяток років тому, до оголошення Незалежності України така наукова розвідка була б абсолютно недоцільною, оскільки не існувало головної передумови процесу -демократичних виборів. Мабуть, до ознак новизни слід віднести і спробу наукового аналізу конкретної політичної кампанії, що мала місце в Одесі протягом 1998 року. Тобто узагальнюється робота місцевого телебачення у зв’язку з відомими подіями виборчої кампанії, які набули широкого розголосу і вийшли далеко за межі міста Одеси. Новим підходом до розкриття теми дослідження є і те, що автор аналізує не лише роботу обласного державного телебачення, а й кількох місцевих комерційних та комунальних телекомпаній, оскільки тільки таке цілісне, комплексне вивчення інформаційного простору регіону може сприяти одержанню об’єктивних результатів всього дослідження.

Результати роботи мають певне практичне значення, бо можуть бути використані у створені нових посібників для студентів факультетів і відділень журналістики. Аналіз своєрідності місцевого телебачення і радіо можна було б, наприклад, додати до навчальвого курсу “Телевізійна журналістика” або до розділу “Структура засобів масової інформації в Україні”. Окремі спостереження і висновки мають зацікавити і організаторів виборчих кампаній, фахівців з планування передвиборних телевізійних програм, іміджмейкерів, спічрайтерів, безпосередньо політичних лідерів, телевізійних журналістів, які спеціалізуються саме на висвітленні виборчого процесу.

Якщо говорити про особистий внесок здобувача, то можна було б вказати на створений ним політичний каталог друкованих та електронних (телебачення і радіо) публікацій під час виборчої кампанії на пост міського голови Одеси у 1998 р. Крім того, автор дослідження неодноразово організовував, проводив і брав особисту участь у організованому професійними соціологами опитуванні телеглядачів з метою більш точного аналізу місцевої аудиторії. Частина ціх досліджень використана у дисертаційній роботі.

Апробація результатів дисертації. Основні думки та положення дисертаційної роботи оприлюднені на кількох науково -практичних конференціях, симпозіумах та засіданнях “круглого столу”:

- на Всеукраїнській науково-практичній конференції “Національна журналістика і європейський вибір України” (13-14 квітня 2000 року, м. Львів). Організатори конференції — Львівська облдержадміністрація та Львівський Національний університет ім. Івана Франка. Тема доповіді — “Роль місцевого телебачення у політичних кампаніях”;

- на південно-українському симпозіумі “Преса і влада: етика взаємовідносин” (4-7 травня 2000 року, м. Одеса). Організатори

- Національна Спілка журналістів України та Одеська обласна спілка журналістів України. Здобувач зробив доповідь на тему: “Місцеве телебачення і політичний лідер”;

- на засіданні “Круглого столу” “Політичні кампанії у місцевих засобах масової інформації” (27 травня 2000 р., м. Одеса). Організатори - Одеський держуніверситет ім. Мечнікова та Одеська облдержтелерадіокомпанія. ./ьлтор дисертаційної роботи виступив з доповіддю “Телевізійний формат політичного лідера”.

Публікації. Проблематика дисертаційної роботи міститься у таких публікаціях здобувача: монографії “Участь місцевого телебачення у виборчих кампаніях” та трьох статтях українських наукових видань, опублікованих у Києві, Львові та Одесі.

Загальна структура роботи така: вступ, три розділи, кожен з них поділений на підрозділи. Далі - висновки і список використаних джерел (123 найменування). Текст супроводжують і ілюструють 12 таблиць (розділ 1) та 3 рисунки (розділ 1 та 3).

ЗМІСТ РОБОТИ

У вступі дисертаційної роботи висвітлюється актуальність теми.

Як у теоретичному, науковому аспекті, так і в суто практичному плані: проблеми, що вирішуються у дослідженні, постійно дебатуються в штабах політичних партій, командами місцевих лідерів, політиками і журналістами. Акцентується увага на фактологічні основи дослідження: висновки зроблені на підставі конкретної політичної кампанії — виборів міського голови Одеси у 1998 році. Йдеться про об’єкт і методи дослідження. Вказуються основні завдання наукової роботи. Називаються елементи певної новизни у дослідженні, в тому числі згадується і особистий внесок здобувача. Наводяться конкретні аспекти практичного значення роботи. Міститься інформація про загальну

структуру дисертаційного дослідження, апробацію висновків наукової роботи та кількість попередніх публікацій у межах тематичного спрямування дисертації.

Розділ 1 роботи “Місце регіонального (обласного) телебачення у структурі масової комунікації України” відповідає на серйозне запитання: в чому ж причина життєвої потреби саме місцевого телебачення? Чому держава, незважаючи на складні фінансові труднощі, підприємці та й просто платники податків витрачають чималі гроші, на те, щоб профінансувати, підтримати регіональні телекомпанії? Проблема, дійсно, актуальна, бо, скажімо, половина населення Одеси щодоби дивляться місцеві телевізійні канали, 59% одеситів саме з місцевих телевізійних програм дізнаються про події в Україні, Одеській області та Одесі.

У підрозділі 1.1 “Телебачення в масштабі комунікативного процесу” розглядаються особливості і суттєві переваги сприйняття людиною телемовлення у порівнянні з іншими засобами масової інформації. Тим більше ці переваги стають помітними напередодні та під час політичних кампаній. Ось точка зору відомого фахівця:

“Відчутна політизація масової свідомості - результат парламентських, президентських виборчих перегонів, соціологічних опитувань, референдумів...”3/. Мас-медійні кампанії, в першу чергу - телевізійні, в цьому плані виконують бінарну функцію: репродуктивну (відтворення політики) і продуктивну (створення політики самим ТБ). Автор дослідження при цьому доводить, що телебачення (і в тому числі - місцеве) сьогодні лідирує серед інших ЗМІ у впливі на виборця і хоча б тому заслуговує на максимальну підтримку з боку влади і громадськості.

Підрозділ 1.2 “Місцевіш аспект телебачення України” розглядає специфічні ознаки саме місцевого (обласного, регіонального, місцевого, районного) телебачення. Одна з найважливіших особливостей соціальної інформації - та, що загальнонаціональні проблеми кожна людина сприймає у місцевому аспекті. В цьому плані регіональне телебачення має рідкісний шанс виконувати комунікативну мету, використовуючи свої природні, незапе-

3/ Шкляр В. 1. Мас-медійні політичні кампанії: технології та мистецтво // Публіцистика і політика: збірник наукових праць. - К.: Інститут журналістики, 2000. — С.35.

речні переваги, а саме — максимальну наближеність до головних орієнтацій та потреб людей, а також у тісному і зрозумілому зв’язку з їх особливостями, а часто - виробничими стосунками. А звідси ще одна з суттєвих ознак, якій дослідник приділяє особливу увагу — це гостра зацікавленість місцевої аудиторії. Така підвищена зацікавленість іноді переходить у специфічну фазу, котру автор формулює як “імпульс участі”.

Це той, ще недостатньо вивчений психологами і соціологами вольовий аспект, що змушує, вабить глядача до участі у телевізійному “дійстві”.

Підрозділ 1.3 “Соціологічний аналіз місцевої аудитори”. Підвищену зацікавленість місцевої аудиторії важливо використовувати у різноманітних ПР кампаніях, в тому числі і виборчих. Тому політикам слід добре знати телевізійну аудиторію. Не можна не погодитися з президентом Української асоціації паблік рілейшнз професором Г.Г.Почепцовим: “Отже, першою заповіддю ПР має стати глибоке знання своєї аудиторії...4/.

Дослідник, констатуючи, що телебачення відноситься до ре-тіальних процесів комунікації, тобто до таких, де інформація надходить не конкретно до визначеного адресата, а до імовірного кола споживачів, наполягає, що не можна ставитися до телевізійної аудитори як до чогось аморфного, безликого, всеїдного. Організатор комунікативного процесу, а значить і політик, який стоїть за ним, має знати аудиторію свого каналу: вікові характеристики її, рівень освіти глядачів, національну структуру населення, і, звичайно, професійні інтереси. Ця “розшифровка” аудиторії потрібна хоча б для того, аби зорієнтувати творців телепередач на необхідну, близьку для телеглядача мову спілкування, вдалу для конкретної передачі тональність розмови, тематичну спрямованість мовлення. Від цього безпосередньо залежить і ефективність всієї роботи, і прогноз сприйняття телепрограм, і можливість комунікативного програмування.

У дослідженні наводяться дані конкретних соціологічних опитувань, зроблених в одеському регіоні. Аналіз аудитори місцевого телебачення створює певний соціальний портрет глядача і підказує практикам (політикам і тележурналістам) необхідні параметри “поведінки в ефірі”. Крім того, результати спеціаль-

4/' Почепцов Г.Г. Символы в политической рекламе. - К.: Прінт Сервіс, 1997. - С. 17

но проведених автором соціологічних досліджень містять різноманітний матеріал щодо політичних симпатій і антипатій телеглядачів, який можна використати і в конкретній політичній роботі.

У підрозділі 1.4 аналізується одна з головних ознак місцевого телебачення. Тому і назва підрозділу - “Фактори формування програм місцевого телебачення”. Серед факторів, що детально розглядаються в роботі: соціально-економічна ситуація в регіоні, економіко-географічні особливості, національна палітра телевізійної аудиторії, технічні можливості місцевої телеме-режі, творчий і технічний потенціал телевиробника... Професійний аналіз мовлення окремих телерадіокомпаній доводить, що сьогодні далеко не кожна телевізійна компанія взмозі працювати сучасно, на рівні кращих каналів країни. Один з визначних моментів, скажімо, є ставлення до прямого ефіру. Автор дослідження розвиває точне ствердження вченого і прекрасної ведучої українського телебачення Т.В.Щербатюк, що саме “прямий ефір” є найвизначнішою прикметою, своєрідним “другим диханням” вітчизняного телебачення 5Л

У розділі 2 дисертації “Роль місцевого телебачення в політичній кампанії” детально розглядається ствердження про місцеве телебачення як помітний компонент в реалізації демократичних принципів у суспільстві, бо місцеве ТБ - не лише виразник громадської думки, але і важливий, навіть необхідний інструмент її формування. Не будучи єдиним фактором, що впливає на демократичні процеси, телебачення, в тому числі - місцеве, відіграє у виборчих кампаніях центральну роль. З іншого боку, тонка політична гра, конфлікт ідей, гостра конкуренція реальних особистостей, тобто все те, що складає суть справжніх виборів, — все це ніби спеціально створено для політичного телебачення, яке постійно потребує гостроти, життєвої драматургії.

Підрозділ 2.1 “Специфіка висвітлення політичних кампаній місцевим телебаченням різних країн” доводить умовність підходів до організації та проведення виборчих кампаній у різних країнах. Наводяться інші, зовсім незвичні для українського громадянина правила регулювання роботи мас-медіа напередодні і під час виборів. Та й структура, принцип управління

6/1 Щербаткж Т.В. Чи може живий ефір бути неживим? // Те-лерадіовісник України. 36. -К, 1991. -№1. -С.34.

1СІ

телебаченням у кожній конкретній країні свої. Відрізняються і правила розподілу ефірного часу в інтересах кандидатів.

Автору дослідження довелось вивчати це питання під час кількох зарубіжних відряджень у складі груп журналістів, які працюють у жанрі політичної рзклами.

Підрозділ 2.2 “Місцеве телебачення і демократизм виборчого процесу в сучасній Україні” присвячується питанням правового забезпечення виборчого п роцесу в нашій країні, гарантіям надання кандидатам рівних можливостей використання засобів масової інформації, в тому числі — телебачення. Дослідник доводить, що законодавчі гарантії демократичних виборів у сучасній Україні є, але в реальному житті ці гарантії частогусто порушуються, причому відбувається це на очах телегля-дачів-виборців. Причина цього, як на погляд автора дисертації, у самій структурі телебачення і радіомовлення України. Дослідник повністю поділяє позицію відомого українського фахівця

з теорії журналістики професора В.Ф Іванова: “Громадське те-лерадіомовлення є ознакою справді демократичної, розвинутої держави” 6/.

Дослідник робить акцент на масштабі особливої психологічної наближеності місцевого телебачення до життя району, міста, області. Вивчається значення таких факторів, що формують специфіку, особливість, неповторність будь-яких виборів:

а) кожного разу нові соціально-економічні умови;

б) інша зовнішньополітична ситуація:

в) конкретний стан масової свідомості;

г) інший (інші) опонент;

д) неповторний національний склад електорату.

Підрозділ 2.4 “Роль місцєе.ого телебачення у формуванні

іміджу політичного лідера”. Дослідник погоджується з точкою зору фахівця, що “імідж є публічним «я» людини” 7Л В роботі йдеться про специфіку створення, формування іміджу політичного лідера не в центрі, на загальнонаціональному рівні, а, скажімо, в області, місті, районі. Автор доводить, що імідж локаль-

б/ Іванов В.Ф. Законодавство про засоби масової інформації. Український та зарубіжний досвід. - К.: Київський університет, 1999. -С. 136.

7/ Почепцов Г.Г Професия: имиджмейкер. - К.: ИМСО МО Украины, НВФ Студцентр Ю, 1998. - С.8

ного політичного лідера такий же важливий, а сформувати, утворити його набагато складніше, бо це людина, зазвичай, добре відома виборцям, за ним тягнеться шлейф попередніх подій, симпатій та антипатій, легенд і чуток. Іміджмейкеру доводиться не розпочинати з “нуля”, а вносити правку у вже існуючий імідж, а це завжди складніше.

Конкретна робота по створенню іміджу у підрозділі розглядається у трьох аспектах:

а) портретному;

б) професійному;

в) соціальному.

Наводяться конкретні приклади роботи іміджмейкерів (разом з журналістами, режисерами місцевого телебачення) з різними секторами телеаудиторії.

Розділ 3.1 “Участь регіонального одеського телебачення у виборчих кампаніях 1998 року”. Сучасне демократичне суспільство не може обійтися без об’єктивного, різнобарвного (часом різнополюсного) інформаційного впливу. Яким був цей вплив з боку саме місцевого телебачення у цікавій та повчальній політичній кампанії виборів одеського міського голови 1998 року — це і є зміст даного розділу роботи.

Підрозділ 3.2. “Телевізійний формат політичного лідера” на конкретних фактах політичної кампанії розглядається питання, що неодмінно стає перед авторами будь-якого комунікативного програмування - проблема вибору телевізійного формату політичного лідера. Залишаючись у законних рамках, не порушуючи принцип забезпечення рівних можливостей всім кандидатам, фахівці місцевого телебачення не можуть бути на позиції сторонніх спостерігачів. Розглядається роль журналістів, телережисерів у використанні “живих характеристик” телевізійного героя. Особливо аналізується така новинка мас-медійної кампанії в Одесі як сатира: телевізійний ляльковий театр набув широкої популярності в місцевому ефірі. Наводяться приклади застосування місцевими телекомпаніями дезінформації, відвертого компромату, п]рийомів так званої абсурдизації.

Підрозділ 3.3 “Тактика ведення передвиборної кампанії на місцевому телебаченні” присвячений організаційним і творчим проблемам планування і проведення на місцях мас-медій-них кампаній під час виборів. Йдеться про участь місцевого

телебачення на всіх етапах передвиборчої боротьби: і в період предкампанії, і під час висунення кандидатів , і, звичайно, протягом власне виборчої кампанії. Окремо, на конкретних прикладах дослідник довів і присутність у подібних політичних кампаніях деяких елементів інформаційної війни.

Підрозділ 3.4 “Резонансні технології на місцевому телебаченні” більш детально аналізує прийоми, що вживалися на вказаних виборах: різноманітні резонансні технології, так звані “позитивні приєднання”, методи маніпулятивної комунікації, підсвідомого впливу на людину. На підтвердження думки львівського теоретика журналістики В.В.Лизанчука про те , що “митці особливо впливають на підсвідомість слухачів” 8/ автор аналізує цікавий прийом рекламно-агітаційної кампанії — широке використання мініпрограм за участю провідних акторів, режисерів, інших митців.

ВИСНОВКИ

1. Місцеве (регіональне) телебачення - важливий фактор у реалізації сучасних виборчих технологій. Організатор політичної кампанії не може ігнорувати участі телебачення на всіх етапах виборчої кампанії.

2. Забезпечуючи різні інтереси (політичного лідера, електо-рату або свої, професійні), місцеве телебачення, перш за все, має бути зорієнтовано на виборця.

3. Відстоюючи певні принципи, об’єктивно показуючи події, місцеве телебачення ні в якому разі не має права ставати придатком команди одного з кандидатів. Ігнорування цього принципу неминуче веде не лише до грубих порушень Закону, а й пов’язане з втратою незалежності ЗМІ.

4. Місцевий телеканал тому :і називається обласним, міським, районним, що розповідає саме про місцеві проблеми. А тому в основу передвиборного мовлення має брати животрепетні, актуальні для даного регіону питання.

5. Політичний лідер є і завжди буде основною фігурою будь -яких виборів. Місцеве телебачення має сконцентрувати макси-

8/ Лизанчук В. В. Основні засади функціонування сучасного Українського радіомовлення // Телевізійна і радіожурналіс-тика. 36. - Львів: В-тво ЛДУ ім. І.Франка, 1999. — С.99

мум уваги й майстерності саме на створенні іміджу політичного лідера.

6. Разом з організаторами політичної кампанії місцеве телебачення має “відшукати” найбільш близький до іміджу лідера телевізійний формат.

7. Серед провідних якостей лідера, котрі має “підкреслити” місцеве телебачення, — простота, доступність, демократизм цієї людини. Чим простіше на телеекрані політичний лідер, тим вище рівень довіри і до передачі, і до героя, і до його виборчої програми.

8. Серед численних моментів небезпеки, котрі підстерігають місцеве телебачення, — можливий фактор надмірності інформації. Перебір, надлишок зазвичай викликає відторгнення уваги телеглядачів. Особливо небезпечне докучливе повторення одного і того ж рекламного ролика за участю кандидата.

9. На місцевому телебаченні не слід готувати великі за ефірним часом передвиборчі програми (виключення - проведення теледебатів). Тематична програма не має перевищувати ЗО хвилин, а рекламний віцеоролик — 1 хвилину.

10. Зазвичай робота місцевого телебачення в умовах виборчої кампанії ускладнюється погіршенням кримінальної обстановки в регіоні. Журналіст зобов’язаний враховувати цей фактор як один з таких,, що серйозно заважає в роботі.

11. Особливо ефективним прийомом у арсеналі місцевого телебачення є сатира і гумор, які іноді за допомогою специфічних засобів діяння на телеглядача можуть зробити більше, аніж найсерйозніші публіцистичні програми.

12. Місцеве телебачення протягом політичних кампаній може стати базою у здійснені інформаційної війни на локальному рівні. Тут, як і в національному, міжнародному масштабі, можуть вживатися різні резонансні і маніпуляційні комунікативні технології, а поляризація політичного аспекту “розводить” місцеві телеорганізації у ворожі один до одного табори провідних фігур виборчого марафону.

Основні положення та результати дисертації викладено автором у таких наукових публікаціях:

1. Нахапетов В.М Участь місцевого телебачення у виборчих кампаніях. - Одеса: ОДУ, Астропринт, 2000. - 39 с.

2. Нахапетов В.М Регіональне телебачення у сучасній структурі масової комунікації // Теге - і радіожурналістика. 36. -Львів: ЛНУ ім. Івана Франка, 2000. - Вип. 3. - С.152-158.

3. Нахапетов В.М. Роль місцевого телебачення у політичних кампаніях // Публіцистика і політика. 36. За ред. проф. В. Шкляра. - К.: Інститут журналістики, 2000. - С. 41-44.

4. Нахапетов В.М. Аудиторія місцевого (регіонального) телебачення //Теле- і радіожурналістика. 36. Відп. ред. - проф.

B. Лизанчук. - Львів: ЛНУ ім. Івана Франка, 2000. - Вип. 3. -

C. 206-220.

АНОТАЦІЇ

Нахапетов В. М. Роль місцевого телебачення у політичних кампаніях. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.01.08 - журналістика. - Інститут журналістики Київського Національного університету імені Тараса Шевченка. - Київ, 2000.

Дисертація присвячена дослідженню участі місцевого телебачення України в політичних кампаніях. Аналізується специфіка обласного, регіонального телемовлення. Обґрунтовується необхідність, важливість цього різновиду українського телебачення, наводяться деякі його переваги у порівнянні з загальнодержавними каналами. Кол:а йдеться про участь місцевого телебачення у виборчих кампаніях, автор розглядає конкретні прийоми, методи, котрі широко використовуються одеськими електронними засобами масової інформації. Увесь складний комплекс проблем участі місцевого телебачення у політичних кампаніях, переважно, розглядається на конкретних прикладах кампанії виборів міського мера Одеси у 1998 році.

Ключові слова: місцеве телебачення, політична кампанія, імідж, політичний лідер, професійна діяльність журналіста, телевізійний формат, демократизм виборів.

Нахапетов В. Н. Роль местного телевидения в политических кампаниях. - Рукопись.

Диссертация на соискание учёной степени кандидата филологических наук по специальности 10.01.08 — журналистика. -Институт журналистики Киевского Национального университета имени Тараса Шевченко. - Киев, 2000.

Диссертация исследует важную, актуальную сегодня проблему местного (регионального) телевидения. Являясь значительной частью всего телевидения Украины, местное телевидение имеет свою специфику в сравнении с общенациональными телеканалами. Особенно огромный политический потенциал регионального телевидения заметен в период избирательных кампаний, референдумов: без его активного участия практически не возможны все серьёзные политические кампании в стране.

Автор рассматривает всю структуру телевизионного вещания в Украине, определяет место и функцию местного телевидения.

Большое внимание уделяется отличиям, особенностям регионального телевидения, и прежде всего, максимальной близости его к зрителю. Рассматривается особая роль регионального ТВ в период избирательных кампаний. Подчеркивается бинарная функция его: телевидение, с одной стороны, информирует людей о политическом процессе, с другой, - само принимает активное участие в этом процессе. Особое место в работе отводится имиджеформирующей деятельности местного телевидения. Сегодня это уже понимают все, а отсюда сложная ситуация, в которую может попасть любая телеорганизация: с одной стороны , требование Закона обеспечить кандидатам равные права, с другой — помочь кандидатам победить на выборах, не потеряв при этом независимости как средство массовой информации.

Автор работы подробно останавливается на методах, приемах, телевизионных жанрах, которыми активно пользуются одесские журналисты. Фактической базой исследователю служит богатый материал прошедших в 1998 году выборов мэра Одессы. И события самих выборов, и активное участие в них местных средств массовой информации, а телевидения, прежде всего, вышли далеко за пределы Одессы, стали интересным материалом для изучения и обобщения политиками, политологами, журналистами всей Украины. Основываясь на работе региональ-

ных телекомпаний, в том числе - и областной государственной, где автор работает многие годы, делаются конкретные выводы о возрастающей роли местного телевидения в политической жизни Украины. О необходимости всемерного укрепления этого важнейшего звена национальной телерадиовещательной системы страны.

Ключевые слова: местное те левидение, политическая кампания, имидж, политический лидер, профессиональная деятельность журналиста, телевизионный формат, демократизм выборов.

Nahapetov У. N. A part of regional TV in political compaigns

- Manuscript.

The thesis for the Ph. D. in philology by speciality 10.01.08 -journalism. - Institute of journalism of Taras Shevcheneo’s Kyiv National University, Kyiv, 2000.

The thesis investigates participation of regional TV of Ukraine in political campaigns. It contains basis and reasons of necessity, importance and urgency exactly of this variety of Ukraine TV, it also accents on definite advantages in comparison with nation TV channals.

The author is considering co ncrete methods, TV genres, which widely used in Odessa mass-media exactly in the section of theses, in which he researches participation of regional TV in political campaigns. Compound complex of problems, when regional TV takes part in such political processes, is represented mainly of concrete examples of election campaign of Odessa’s mayor.

Key words: regional TV; political campaign; professional activity of journalist; political leader; TV format; democracy of elections.