автореферат диссертации по истории, специальность ВАК РФ 07.00.01
диссертация на тему: Взаимодействия войсковых рад Воронежского франта с партизанскими формированиями, местными органами власти пiд час освобождения Левобережной Украины (1943 г.)
Полный текст автореферата диссертации по теме "Взаимодействия войсковых рад Воронежского франта с партизанскими формированиями, местными органами власти пiд час освобождения Левобережной Украины (1943 г.)"
І 5 НОП ЙЗЗ ■
КИЇВСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ їм. ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
На правах рукопису
ФІЛІПОВ Віктор Климентійович
ВЗАЄМОДІЯ ВІЙСЬКОВИХ РАД ВОРОНЕЗЬКОГО ФРОНТУ З ПАРТИЗАНСЬКИМИ ФОРМУВАННЯМИ, МІСЦЕВИМИ ОРГАНАМИ ВЛАДИ ПІД ЧАС ВИЗВОЛЕННЯ ЛІВОБЕРЕЖНОЇ УКРАЇНИ (1943 р.)
Спеціальність 07.00.01 — Історія громадських рухів
і політичних партій
Автореферат . дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук
Київ—1993
Дисертація виконана у відділі національних меншин Інституту національних відносин і політології АН України.- -
Науковий керівник — кандидат історичних наук, . .
' старший науковий співробітник Зінченко Ю. І.
Офіційні опоненти— доктор історичних наук, '
. професор Мигрин Г. П.
кандидат історичних наук, доцент Чернега П. М.
Провідна організація— Київський військовий інститут управління
та зв’язку
Захист відбудеться «26» листопада 1993 року о ~і5~ годині на засіданні спеціалізованої ради Д 068.18.05 при Київському університеті ім. Тараса Шевченка за адресою: 252601, м. Київ, вул. Володимир-ська, 60, ауд. 349.
З дисертацією можна ознайомитися в науковій бібліотеці університету (вул. Володимирська, 58). -
Автореферат розісланий - *__________________________1993 р.
Вчений секретар спеціалізованої ради, доктор історичних наук, професор
Ю. А. ГОРБАНЬ
Друкарня КІВПС. 1 друк, аркуш. Зам. 645.
КИЇВСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ ЇМ. ТАРАСІ ШЕВЧЕНКА
На праг.ах рукопису
ФІЛІП0Б ВІКТОР КЛІЗЖНТІЙОВКЧ
ВЗАЄМОДІЯ ВІЙСЬКОВИХ РАД ВОРОНЕЗЬКОГО ЇРОНГ/ З ПАРТИЗАНСЬКИМИ -іОИЛУВАНННггИ.- МІСЦЕВЕ® ОРГАНАМИ ВЛАД! ПІД ЧАС ВИЗВОЛЕННЯ ЛІВОЕЕРЕШ)! УКРАЇНИ / 1943 ру
Спеціальність 07.00.01 - Історія громадських.рухів ■
■ і політичних партій
Автореферат-дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук
Київ
- І Э 9 З
■ Актуальність теми. Становлення України як незалежної, самостійної держав*,, висуває одне із важливіших завдань побудову її Збройних Сил. Уысгк соціально-економічних і політичних перетворень, що переживає нині Україна, вимагають створення такої народної армії, яка була б вільне від ідеологічний догм і стереотипів, змогла б в будь-який час захистити незалежність держави. . .
Створюючі нове, не мокна обійтись без уроків ігенулого, без історичного досвіду, як колективної паипяті народу. Саме такое подією, яка назавжди задивиться в паняті поколінь, е Велика Вітчизняне війна.
Вивчення і узагальнення досвіду боротьби українського народу проти гітлерівських загарбників є актуальним завданням історичної науки, оскільки виховання підростаючих поколінь на героїчних прикладах із ниття свого народу, е і буде важливим нал- ' , рямко'м роботи кожної держави.
Залишиться священною пан"ять про тих, хто поклав своє кит- -тя за свободу і незалежність. Саме про це і говориться в Укгзі Президента України про всенародне відзначення 50-річчя визволення України від фашистських загарбників^.
Червона Армія в роки Великої Вітчизняної війни відіграла вирішальну роль у визволенні України. Однак, радянська історіографія висвітлювала її дії однобічно, даючи аналіз в основному • проведеним тим чи іншим військовим операціям, оскільки вони бу- ' ля найбільс дієвими і результативними. Проте тільки цим дії армій з лартизанськиїяі загонами, мисцєеики органами глади під час визволення України, зокрема, Лівобережної її частини силами Воронезького фронту, як однієї складової успішної наступальної операції, не досліджувалась. Дим, на наш погл>я, в значній мірі збіднювалася уява про роль цього фронту, е такая про вклад"народу України в разгром гітлерівських військ.
Військові ради фронтів, армій були наділені широкими повноваженнями і несли відповідальність перед Ш партії. Державним Комітетом Оборони за керівництво військами.
І. Народна армія. - 1993. 25 березня.
Еони відігразали велику роль у виробленні планів операцій, організації взаємодії з партизанами, налагодженні матеріально-технічного постачання військ, відновленні місцевих органів ди, відродженні народного господарства. Виступаючи від імені партії і уряду, Військові ради направляли роботу місцевих пар -тійних і радянських органів на зміцнення бяиннього тялу, і мо -білізаціп його зусиль на допомогу фронту.
В зв"язку з цим вивчення військово-організаційної та суспільно-політичної діяльності Військових рад Воронезького фронту під час визволення Лівобережно! України дає .можливість виявити еб"єктивні закономірності та джерела отриманої перемоги показати роль і значення людського фактору на передакних етапах історії. Цим також визначається актуальність дисертаційного дослідження. •
Актуальним напрямком реферованої роботи є вивчення як гіо -зитивного так і негативного досвіду з діяльності Військових рад Воронезького фронту та місцевих органів влади, що має из-тільки наукове, а й практично-політичне значення в умовах розбудови Україною своїх Збройних Сил.
Хронологічно дисертація охеплпє 1943 рік, тобто період визволення Лівобережної України. '
Предметом дослідження автор обрав взаємодія Військових рад: Воронезького фронту і партизанських загонів під час.визволення Лівобережної України, їх участь у відновленні-місцевих радянських і партійних органів та координації дій у відродженні народного господарства.
Автор виходив з об”єктивної оцінки реальної суспільно-політичної ситуації на Україні в період Великої Вгтчиз.чгкої війни.
При цьому врахувувалась та обставина, що на той час правлячою і керуючою була комуністична партія, діяльність якої визначала спосіб життя суспільства та від імені якої діяли всі органи війсь -е '
коеоі влади. ■ •
Стан_^укової_2оз£обки_п£облеми^ В історичній літератур: негас спеціальних узагалькгвчих праць з обраної теми. Однак, питання, .які піднімаються а реферованому дослідженні, знайпли певне висвітлення в працях з історії Великої Вітчизняної війни.
. - з -
Статті та нариси, в яких розкривалася допомога партизанів частинам Червоної Армії під час визволення України, участь Війкових рад відновленні органів влади та відродженні народного господарства з"кзипись ще в роки Великої Вітчизняної війни, Однак, всі боні: носили не стільки науковий, скільки публіцистичний характер*.
Окремі питання проблеми, що досліджується, знайшли певне відображення в наукових працях, присвячених боротьбі українського народу проти фашистських загарбників, опублікованих до сере- ■ динк 60-х років. Попри суттєві веди ідеологічного 'характеру та обмеженість джерельної бази вони були фактично першою спробою узагальнити досвід військового опору ворогоЕІ. .
З другої половини 60-х років починаються новий етап розадт<-ку радянської історіографії, який характеризувавсь більш глибо т ким вивченням проблеми дослідження, підготовкою багатотомних колективних праць, йдеться, насамперед, про шеститомник "История Великой Отечественной войнн Советского Союза. 1941 - 1945 гг,", "История второй мировой войны. 1941 - IS45 гг." в 12 тоиа:., тритомник "Українська PCP у Великій Вітчизняній війні Радянського Союзу. І94І-І345 pp." та інші. В них значній джерельній базі роз^ гладавтьея питання взаємодії військ і партизанських формувань .під час визволення України, процес відновлення партійних та.ра *-дянськкх органів, відбудови народного господарства республік-,!.' . Ці праці збагатили історіографів проблеми, однак- надмірне, обу=
1. їотаглстенко U.A. Партизанская война протав немецких фаши-
стов на Украине. - Киев:Укрпслиті!Здат, 1341. - 8 с.; Зленко А. Еопьсєеїістскоє подполье в тылу номцев на Укр гіг не Л' Партийное строительство. - 1г42. - №3. - С. 30-33.; Пономагюнко П.К. Партизанское двидение в Ееликой Отечественной войне // Большевик. -- 1э43. -t ІЗ. - C.I6-2».; Строкач Т.А. Партизаны Украины. - 51.: 40 с.;
Шеремет Й.С. В лесах Украины. - И'.: - 1244. - £3 с.
2. Партизаны Украины в борьбе против не-йецко-фаяистских захватчиков: Справ. - Киев: Политиздат, 1947; Клоков B.I., Кулик I.T. Слинько 1.1. Народна боротьба ка Україні в роки Великої Вітзпзня-
. ної війни. - Київ: Вид-во АН України. Іг57. - 22 с.; Маргкпевгький К.П. Допомога 1-го Українського фронту трудящим/'Український іє~о-ричний г^урнал- - 1964. - #5. - C. 5-13.; Кизя Л.Е. Правди не затьмарити. - Київ: Знання, 1Э65. - 86 с.; Тракгуев М.И. Восстановление партийных н советских органов на освобоаденной территории СССР в годы Ееликой Отечественной войны//Вопросы истории КПСС.- 1955.
- і 2. - С. 72-80. • .
хсвленз апологетичною •^'нкаіев радянського суспільствознавства,
возвеличення ролі гарті І при одночасному ігноруванні глибокого аналізу причин політичної стратифікації населення України а процесі визвольних змагань, обумовили однобічність вказаних досліджень. ■
Еагэтий фактичний матеріал з проблемі дослідження опубліковано з документальных збірках і, зокрема,, у 3-томніЯ збірці "Советская Украина з годы Великой Отечественной войны /і94І-І94^,' а також з багатотомній "Історії кіст і сіл Української РСР".
Суттєвим знеском у розробку проблем історії України б роки війни стали прані И.С.Булька, З.О.Замлинського, 3.І.Клокова, _
У.В. Козял*, В Л .Кучера, І .Т.ІіукоЕСького, 1.1,Слинька, М. І, Суп-рунечкл, Л .1 .Ткачоеої, Г.М.Уткіна, А.С.Чайковського, з яких .лорди з дослідг.внням різноманітних форм народної боротьби, пока -зоы зідрсд'кенкя суспільно-політичного яиття, відбудови народного господарства визволеннях районів України, розглгдаатьср окремі аспекти участі ВіЯськовях рад військ у вирішенні цих проблем.
Взаємодія Військових рад фронтів та армія з партійними оо -гг.кізаді.-;« та миссе виии органами зладк, рсзгд .«далася з працях Л.П. Григор^-'г-з, З.І.Зінченка, З.У.Нем"*тсго, Ф.А. їїетляка1, а такол з аоног?"рії 1.5. Кураса і А.В.Коиті.і, автори якої в окре-**сму рмаілі розкривають геханізм ззгєисдіТ Зіїїськоьих рад фронті к і Українського нтабу партизанського рух}' /УШР/'ч
1. Грягоро-’?« Ц.<5. йдеЯно-псчитическая деятельность Кокцуни-ртич-'-скоЯ партии Укпаинч р г’йч Велико!! Отечественной воЯім. -Кирз: Политиздат Укра’/!п.\ 1983. - 157 с.: Зиниенко С.И. Есевое ьзаиуодейстяко партизан с частл«! лраской Аруии на Украине 15411944. - Кує з: Наук?за дуука, 1^2. - 187 с.; ЗккчонхгГО.И. Советы ^’утЕтоз труіи-і.’/хс? У конской ССР в года ВсликсЯ Отечественной 3'‘І'./’42-7¿45. - Киев: Наукова думка, І¿89. - 127 с.; Неия- . тий Й..Ч. Е б^гьб:ї за сп;р грабительских планов фашистской Герма -н/и, - лйов: Политиздат Украину >.8Я. - 230 с.; Петляк а.А. Партийно ’ гукозодств? Соаотаї/г на Украине з годы Залитой Отечественной йр?«-': уі^4І-Гі45/. - Кееэ: Вида зк?гя, 1*86. - 182 с.
2. лур-чс И.Ї., йтнти!? А.З. Штаб непоко^ен’мх: Украинский !К-чі5 гаптиЬгнсхсго движения в года Великой Отечественной -войны.-п'изз: Политиздат Украины, ІУ86. - 330 с.
Привертають увагу -і отсреиі статті Д.Д. Пихи, ".їжакова,
А.Б. Полякова, Н.НЛовгопояого, О.Н.Вербкла^, в яких фрагкан- ■ тарно також висвітлюється роль Військових рад Воронезького фронту під час визволення України. ,
Дисертантом'проаналізовано і рад дисертацій, в яких розглядається, тема Військових рад у'відновленні політичного, господарського та культурного еиття України після її звільнення від окупантів. Де, зокрема, кандидатські дисертації В.О.Балуха, Л.А. Зайцева, Ю.1. Озерського, Б.М. Роанатовського^. У вказаних дн -сертацида проблема дослідження розглядалася авторами в ігашх хронологічних рамках та соціально-політичних умовах - в період визволення Правоберєнної України і, як свідчить аналіз, досвід Діяльності Військових рад Воронезького фронту був ьккорястанка на Правобере&хі Військовими радаїда 1-го, 2-го, 3-го, 4-го Українських фронтів,
' Вааляве &начзнкк дяк дослідника мали шкуарк учасників визвольної боротьби. Серед КЙХ СКІД ВІДДІЛИТИ СПОГОДМ ГЛС. ІіуЕСЕ*,
О.И. Васквевського, К.Г. Москаленка, І.-С. Кокєва, М.І. ІСазахс^а,
■ І. Пкха Д.Д. Участь Чесвокої Армії з соці елі сткчкоа«у 6y£it-нщтві. /Український історичний курная. - 1968. -5 2. - С.¿»-35; Поляков A.S* Вклад вокиов - освободителей Советской Украины к ' аовроцвение экономика республики //Во главе нерушимого братства. Каев: 1985. - С.253-253; Вербило О.Н. Допомога Українського на -■ рода фаонту у пеоісд пероыогного завершення Великої Вітчизняної війни/Український історичний курнал. - 1951. - № 4. - С.5.: Долгополов H.H. В труде как в бов/Комг/унист Украины. - 1235. -В 3. - С.БЗ-З?; Рудапсп II. Роль Военных советов Фронтов в ар:жй в руководстве боешми действиями партизан в года Великой От-зчес-твеняой войны//Возкно-ясторическЕЙ гурнак. - IS62. - І? 7.-С.З-І4.
2. Балуя В.А. Восстановление и укрепление шстках советов на освобоаденяой территории западных областей УССР s годы Вілїі -кой Отечественной войны /IS44-I945rr./: Авторэф.дис... канд. истор. неук. - Львов,I»S4; Зайцев Л.А. Восстановление-и ykpénse-ние местных органов государсгЕенной .вгасти-УССР после изгнанк.т немзцкогфашястсккх захватчиков: Автореф. -дне... кагтд.юр. наук. -Харьков, 1979; Озерсшй D.H. Роль военных советов, политорганоз и партийных организаций Красной Армии в восстановлений политической, хозяйственной и культурной жизни Украинской ССР /1943-1944/ гг. : Автореф.дис... канд. истор. наук. - Киев, 1330; Рокнаторс-кий Б.Н. Помощь Военных советов к полкторганов Советской А ¡экий s восстановлении в развитии неродного хозяйства УССР/1943-ISoO гг,/; Авторвф. дис... канд.истор. наук.’-Киев, ISS5.
С.’і. ІЛ'Є!.ї.?л’а'і і-г, і50сш>чальнкхів, а також організатор*!: та
керіскяхів лпр?5чансьрого руху: Т.А.Строкача, 0,5. Федорова, С .А. Козп&кі« ¡8.1. Чгучоьа, 0,М. О.бург.з?. та інгрлх^ .
7 гтрст:.с: дослідження пробя'ли агтос врзхузаа л“1 ; ¿»У ;/3"
кузріз як ісуорхччога дгерела, притзиашиЯ їм суб"сктл’із:і у від^о?і 'ктерпзптш.::і сЬгтіпс
Т-кл-ім докои, корсткяП огляд сснозчих преаь показує, і?о іс~ ТОрККЗМІ зроблено чимало ДЛЯ ВССОбІЧЧОРО БИС8ІТЯРЧНЯ участі українського народу у боротьбі проїі! ¡разлїстськиу загсрбьикіз. Разом л 'Гик, цілком очевидно, :до перзд історлчноо н;>укоп постає гід^оз:д.'С!Ь'-;е заздакнл - на 5мі всього того, ~,о було спубліко-р*“0 рачісс, залучивша нові докупити і матері ал-:, відкинувши гг::і ідеологічні тори, створити ке ксн"Ектурнг, а аб"єктавяі &.-гС£к?ктлльні дсслЪулсннл корінчсх проблем участі українського народу у ггззояыш* зучганнле в ціг.оуу, лого пог-сиод:з арж -єю яокрйна,
Кет?. : основні защіпці!!» дссліджзння. Биходг-ш з нзуковзі, практичної і політично” значимості геі*и, звертаючись до урокіз війни, спкрашксь ан досягнення історично* науки у з:ізчон;іі цієї ероблвук та воаховувчи її актуальність і недостатнв з:'эче -нісїь дисертант прагнув проаналіаузатя і сиссекатазовано всхлист;: роль військ Воронезького фронту у гкзйолєнні Ліаоберогноі України; показати стан і завдання партуяакськсго руху у пьсгу регіоні; розкрити узханізм взаємодії Військових рад фронту з гтодставництьами УЗЇІР "одо нааьгедяення спільних діл військ та партизанів; проаналізувати участь Бійськовик ряд фронту у від-
I. Василзос кий A.M. Дело всей кузни: в 2 к;:. - М.: Политиздат, 1988. - Кч.1. - 320 с. - Кн.2. - 301 с.; Уу'ов Г.К. Боспоки-нпн'/л и размышления. Изд-зо АПН. 196У. - 751 с.; Казаков ?J.-
И. !1ац картой Силах срахегг/й. - М.: Военизлат, • ГэС5. - 224 с.; Ксвпак С.А. От Путивля до Карпат. - К;'-?в: Поянтиздрт, 1975. -¿3-4 с.; Конев К.С. Записки кома^дугц-ггэ Фронтом, 1У43-1^'»4. - М.: Бо - • синода?, 1972; Иауупв М.Й.. Уинелъсчге* похолу.- М.; ТУ 54.; Строкач Т.А. Нал гтозигний - свобода: В 2 кн.- И:;1в: Радянськи" письменна«, 1964.- Кн.1. - 5С2 с.; £здоров A.i. Подпольный обком яейст-густ. - Ккоп; Политиздат Украины, IS86. - 732 с.; Етеменко С.М. Генеральный штаб в годы войны. - М.: Еоениздат, х'аоЭ. - 415 с.
ноБігєнкі радянських та. партійних органів у визволених районах; просте"/.та участь Військових рад фронту і місиезих органів влади у відбудові народного господарства; узагальнити досвід організації і здійснення політичної роботи серед населення; досяі -дити специфіку допомоги трудящих визволених районів воїнам фронту. .
Основним дазрелом для написання дисертації послуякли матеріали ряду архівів.
Найбільший масив документів, пов"язаний з діяльністю Військових рсд та військ Воронезького фронту на Іівобереггній Україні, зосереджено б Центральному архіві Міністерства оборони військ ОЩ /ДАНО/. Дисертантом опрацьовану документи фондів Військової ради, і політуправління Воронезького фронту, Військових рад та по-літвідділів аруііі, політвідцілу тилу Червоної Армії, Головного політичного-управління Червоної Армії.
' Значна кількість дог^кентів, пов"кзаних з діяльністю УШР, представництв УШР при Військових радах фронтів і, зокрема, Во ~ ронезького, участ» партизанських загонів у визволенні України, зберігається у Центральному державному архіві громадських об'єднань України /іЩАГО України/. Докуданти цього архіву дають змогу в достатній иірі дослідити процес відновлення партійних органі -зсці£ та місцевих органів влади, з"ясувати в усіх аспектах роль, оперативних груп при Військових радах фронту в налагодженні суспільно-політичного 2ИТГГ і відродженні народного господарства визвслешіх районів. Цінний матеріал про роль Військових рад фронту у відродаенні народного господарства, головним чином сільського, виявлено і опрацьовано дисертантом у фондах Центрального дераапного архіву вііедіх органів влада і управління Україна /іШАБЗ України/.
Узагаяьнввчі дані, е багатьох аспектів проЗяеки, кипвлені автор:« у фондаз:- Російського центру зберігання г& вивчення доку-
і.:е:;гів новітньої історії/РіЩЦНУ/.
* Наукова новизна дисаргаці у епоначаеїьо.г.: '
- новки підходом дисертанта до аналізу діяльності Військо-ї;.х рад Воронезького фронїу під -чпе вяввояенчя ЛісоберзаноІ Ук-
paira - автор намагається селективно, баз апологетики ролі ко:-!у- . ністичної партії, як це було раніше, дати оцінку їх ролі '' організації взаємодії військ з партизанами;
- критичним осмисленням ролі- Військових рад фронту .і значе-
ння їх допомоги оперативним групам у відновленні партійних органів та органів місцебої влади; .
- на основі нових документів і матеріалів, нового концептуального підходу до теми, розкрито такий не досліджуваний досі аспект, як організаційна і масово-політична діяльність Військових рад Воронезького фронту в прсцесі визволення України;
- більш .глибоким досяідгенням історії українського народу в період війни, діалектичним осмисленням політичних, соціально-економічних та моральних аспектів його участі в боротьбі за своє визволення; .
- вклоченням до наукового обігу вітчизняної історіографії
масиву документів і иатеріалів, які ранісе дослідниками не аналізувались. О
Практичне значення розробки те?яі полягає в Спробі дисертанта з урахуванням сучасних досягнень історичної науки по новоцу. подивитись на ті процеси, що відбувалися в Україні під час війни. На думку'автора це дає можливість даяиїтк дійсні погляди та ціклу ностні орієнтири, а на їх основі і практичні дії не.абстрактного українського народу, а конкретних соціальних груп, ідо вели вію -сольну боротьбу. ■ '
Результати дослідження, його практичний матеріал ігогеуть бути використані спеціалісти.?!: при написанні наукових праць лх з проблематики історії України періоду Другої світопої війни, таї' і історії Збройних Сил України.
Фактичний матеріал, узагальнень’;* і висновки, цо с в дгс^тс-ііії, коауть бути використані в декціях з історії суспільних рул » і політичних партій та з спецкурсах з питань новітньої історії.
• 0?>яр?.’ульоБзні пропозиції можуть сприяти координатї і визначенню актуальних напрямі "і в педельзої наукової робота ь галузі дослідження проблем історії України період/ Другої снітозої віХни.
- 5 ~ ' ■
Алроиачгу роботи. Основні полсх>е»іія і вясновга дапертгщії'" обговорювались на теореїичігид і гсгтодоло гіишх сйкінаргл викладачів суспільних наук Киїьеьного інстатучу військо Бо-поьітряпгс сил України, знайзди и*с&ітляквя у ьгс-гупах актора м& »ігфеепуб-ліканськіК та Всеукраїнській каупозз-георетичних конференціях«
,Нс спільному з&сідздиі відділі о Ікстьтусу исі;кі,-;слі.;:;-:х підксог:-і політології АН України ьйн& була рзкоі'-зндоб&ле. до захисту.
. Структура х осног.ний $ міст д;=гес":г^ ?. ’ У відповідності с завдаїшгт-: дос8іллмі>«?« його гнутріЕіа'п-. логіко», днслртаці к складаться з вступу, трьо:: розділім, гахлоченкл та списку бчяо-ристанах дазрек і літератури. - ,
В паояоку сопділі - "Ваазіадхя Зі^сь.ссвїїх рад $ро;пу с парїїізанеьісикй формуваннями пі/; аао шзюлекни Лі соС'ерсгміюі України* ~ уз8і-л«Е,Узться С5к: партигпаг'ькогс руху України тс зпз-даг:,~, с..о сто та; перед пгртт:зансь'т-г,п-и формувач»лки па початок . Еизьогекигі 'ічдогархі рсспубліп:. Послі д-’гння свідч;--; гь, що нг- '
'иечатру в'йнк партпзаксьїйй рух гнаг-сод^ся г стадії о?«чоалскн.«4 адтз до 'гінця 1942 раку ві“ степ зкздно» Цг.оьу сг.ркіїлс і
створзкпя Зі.) їрагня 18-12 роцу -
Українській птаб пар'ї’йзенсьясго путу звбозпечував централі-зовакз керівництво і управління Со^оитаг. г.ар’гкзангг. Іклю
здійснх-залесн як з бс^у еауогк ¿табу, чех і через Я отериторіальні • і фронтові органи - обласні ггс'би партизанеьк^го руху ..і. представництва при ВіГ.ськовлл радах фронті&» У с.чузі дія Воронезького фронту, військ:- якого 'низеоі.л;:;: енську, «зр::ггівсі ку, Полтавську і.Лівобережну застану Київської-області, діяли відповідні обласні штаби партизанського руху. .
У дисертадії стверджується, що починаши з 1942 року дії • народних кзеникіі підпорядкозуються оавдонилу, я;і стояли перед частинами Червоної Аркії. Сама о початком визвольний України бойова взаємодій військ о партизана!«', нибувас постійного характеру і враховуетьсг Д&рлагчи* Кскітеток Оборони при планусанні наступальних операцій. Тг-к, в оперативко^’ підпорядкуванні 'представництва УПЛР при Військовій раді Воронезького фронту перебувало ІЗ партизанських загонів чисельністю понад 3 т;*.сячі чоловік.
- 10 - ' , . Бзгіенодія партмзадів з військаїа §рок5у здійснггагізасл- гя по яі- . нії організації іпровздоннк'розвідувальної робота з інтересах віЯеьк, так і з здійсіієйні спільних операцій.
. Зорекезьіий фронт /хомакдутий І.Ї.З. Ватутін, члени Військової ради - II,С. Хрущов, С.й. Шатілоз та інз./ діяв на одному із аггжігж калртокіп - Київському. В його складі у 1943'році було '
II 35гальію-5Ійськоаах, талкога і повітряні армії. З заходом зійськ фреиту до Дніпра Військова рада разом з представниками агабу УЖ1Р роаробяял агвя зсжспаоиия герсправ *.врвр Дніпро та Десну на ділянці Кліз - 0-!уіііго - Остер, Для безпосереднього керівництва ДІЯ-.чп п.ц!’"?рся;;іа з птаб фронту прибув начальник УППР Т.А.С?рокач.
П:л: К*о:. :сч.тЧ раді ¿ренту буга створена опвратагна група. І хота СЛЗрЄ?Я2!!КЙ Г.ХЯЯ 7і ПОГ.НОМУ ОбСЕЗІ ВЯЗОИЬТИ НЗ ВДйЯОСЯГ- з ряду о6“"хтп',гік:іч причині яартазаїкм а частякекі зійсьн Фронту здалося '«опоуватя годні яереаої'и і утрзі^увакі трявахий час захоплені
їл-с-іж! з аналізу С7«їу партг’.згисьхого руху а сиузі дій • ";ороі:ез--;і'ого фронту ка печатку визволення Лівобзрекної України, .гїісер-їт..:;!- гокезуз, па хід і раз/льзатя бойової ззаскодії партаза- . ні 5 з одязяншаї фронту, бугк сплановані і підпорядковані наступальній огер?.пії діючої ар»<ії.
Лналівузта участь українського- народу у боротьбі проти за-гї.рбь".-;кіз, агтер псказус, що з гвцах діЗ Воронезького фронту н^ було іі-лгої с:іпн, хрім радянськая партизанів і підпільників, які спіГі'Дяя? з вхВсьхшй фронту. Українська погетіиісьна армія голов-г:-л чштоя діяла з західних регіонах Україна і з-різних'прячкн не ■є-ге-?:: збройної боротьба на Лізоберееті. • -
. . Згеетадія .Військових рчд Фронту з представяіщтвани .МІР ■ сттр:-:пла уїгедхзннз-дій народах тенпхів з військаш. В подальшо г/у д»£і ДСС2ІД е?ав сдннм з визначальних факторів успішого газ-:-?С7.гннгі і ЛЬіБсберзккої України.- . ' '
З гштояу кс5>і::т - "Участь Військових рад у формуванні і стачозяокня органЬз г4с;?епої дзади" - дослідиться діяльність Військових 'ред та позіторганів 'фронту у відродженні партійних
комітетів та місцевих органів влади на визволеній території' та координації« їх дій для подальшої нормалізації киття населень,-Відновлення цих органів, як свідчить аналіз, відбувалося на базі оперативних груп, які були створені при Військовій раді фронту ЦК ЕЧП/б/та ЦК КП/б/У, до складу яких сходили члени .
ЦК КП/б/У, наркоми та їх заступники, секретарі обкомів, місько-"мів та райкомів партії, голови виконкомів рад, відповідальні господарські працівники. В основу практичної діяльності оперативних груп була покладена постанова ЦК ВКП /б/ та РКЇ СРСР від 21 серпня 1943 р. "Про невідкладні заходи по відбудові господарства в районах, визволених від німецької окупації".
Однак, лк свідчат дослідження, під час визволення Лівобе -рехної України мали місце випадки, коли представнику! оперативних груп були відсутні, і тоді їх права брали на себе Військові ради і політорг&ни, командири частин і підрозділів. На фактично відповідало Указу Президії Верховної ради СРСР "Про' зоєн«й стан” від 22 червня 1941 року. Так, представниками 47-ї армії у вересні - яовтні 1943 року були відновлені сільради, підібрані голови сільрад і колгоспів у більш як 60-ти населених пунктах Полтавської та Чернігівської областей.
■ Аналіз показує, до відновленню партійних органів та місцевих органів влади відбувалося не демократичним шляхом, а -кляхск призначення. Фактично населення не приймало участі у ньому процесі і позбавлялося конституційного права обирати і бути обра-. ким. Е розділі наводяться приклади, коли призначені голови рзд зовсЬ: на знали специфіки робот/, або з моральних обставин но кали прана займати ці посади. •
В розділі аналізується такси діяльність Військових рад ■ фронтів по розгортанню роботи військових комісаріатів, гиявяя-кться недоліки в їх роботі. Основним г, них, як свідчить дослід-кення, був той, що призовників каггаь.тяли у діючу армію без відповідної підготовки, ц€ призводило до невиправданих жерга.
. Важлива« напрямком п діяльності Військових рад та політ-органів Сула політична робота серед на соленая визвольних районів. В розділі висвітлюються різноманітні форми, методи і засоби цієї роботи: проведення мітингів, зборів, лекиій, бесід,
- 12 - ; організація агітпунктів. Документи свідчать, ¡до існуючий в таї-, ні режим спрямовував спої зусилля на відтворення у звільнених від фашистских окупантів районах системи ідейно-політичного впливі' на уаси, використовуючи для цього Збройні Сили та їх партійно-політичний апарат. Політично-пропагандистські інститути армії працювали на відродження і поширення серед населення звільнених районіэ ідеологічних міфів про "найспрвЕедлизіпе" соціалістичне суспільство.
Аналізуючи викладений матеріал, дисертант підкреслив, що арміл буяє відбитком держави, яка створювалась і виховувалась, навіть репресивними методами, на ідеях комуністичної партії. Вона була ке тільки голосним знаряддям в розгромі ворога, але і засо ~ бом відновлення державних органів влади. Спирашксь са^е'на силу зброї партія насаджувала у визволених районах той апарат, який відбивав її уявлення про владу і .«кий не зніт би підняти голос за національне відродкєння України.
У третьому розділі - "Взаємодопомога військ фронті' і гіепе-вого населення у відбудові народного господарства та підвищенні О боєздатності військ" - розкрито основні форми діяльності Військових рад фронту та місцееих органів влади в цьої/у напрямку. Так, Військова рада Воронезького фронту 5 жовтня 1943 року прийнгяа постанову "Про надання допомоги частинам Червоної Армії населенна районів України, визволених від німецької окутанії", в якій, зС^ крема, наголошувалось, що всі військові частика з період відсутності бойових дій повинні надавати зсебічну дспоуоіу щецевоиу населенна у відбудові народного господарства.
В розділі аналізується.і розхрязапться напряхг» цієї робота, суть лкої зводилась до створення елементарних уіЬл лиття населення. Відразу я після визволення війська фронту допечатали нагег?ч-Н» у будівництві і ремонті житла, забезпеченні його зпеобзг-.-г, і;,-нувзннр. Особовий склдд тилових частин, разом з місцевим населенням працював на відбудові заводів, фабрик, електростанцій, триі -спортних артерій, мостів. - .
Безпосередню участь брали воїни частин фронту у відродженні сільського господарства. З ціез метоп, відзначається в розділі.
- із - ' .
представники фронту зустрічалися з керівництвом колгоспів, з"я- ' совували необхідну їи для проведення сільгоспробіт допомогу, виділяли для цього особовий склад військ. Колгоспам надавалась допомога транспортом, паливом та іншими матеріальними ресурсами.
Успіхи на Фронті значною мірою залежали від допомоги населення визволеннях районів військовим частинам. Воно активно працювало на будівництві інженерних споруд, укріплень, відбудові промислових об'єктів, які випускали - необхідну для військ продукцію.
Важливе значення мало піклування населення про поранених на фронтах воїнів. У дисертації наведені узагальнвючі дані такої допомоги. •
З початком визволення України отримує новий імпульс рух за зміцнення фонду Оборони. Передаючи гроші, коштовності до нього, трудящі просили побудувати .на них танки, літаки, на яких би їх 1 земляки могли громити ворога. Так, на кошти, здані'до фронту.Обо--рони, побудовані танкова колона "Колгоспник Червїгіваліни”, авіаескадрилья "Київ" та інша бойова техніка. -.
. Значним фактором піднесення морального стану воїнів була шефська допомога населення. Для них збиралися теплі речі, продовольство, предмети побугу.
■Автор робить висновок, цо цей патріотичний рух свідчить про те, ще? трудящі тилу і воїни жили однією думкою та бажанням - ско-ріае розгромити ворога. ' - '
Аналіз матеріалу, що був використаний, дає підстави стверджувати, ідо допомога частин фронту місцевий органам влади у відбудові народного господарства сприяла не'тільки забезпеченню фронту всім необхідним, але такок відродженню всього життя на визволених землях. При-цьому було спільне бажання як в армії так і серед населення - вигнати -ворога з рідної землі, вільно і щас -ливо зажити. ' .
- ї_закліоч5.нні_ робляться висновки про досвід і уроки визволь-
ної боротьби українського народу в роки війни:
Визволенню Лівобережної України від німецько-фааистеьких окупантів сприяла активна участь в бойових операціях не тільки частин ЧерЕоної Армії, які виступали знаряддям відновлення іс»
•j .
. - lu „ _
чуючої системи, а й партизанеьких загонів, які об"еднували зір- . них і відданих.цій системі громадян України, переконаних у її життєвості і соціальній'довершеності. Більше того, cave парти -згнський рух, його активна підтримка кісії^іим населенням, і став одним з вирішальних чинників розгрому фашистських окупай -ті в. *
Водночас, весь процес визволення й відновлення Радянської влади проходив під визначальним впливом існуочої в довоєнні часи командно-адміністративної системи. Фактично населення визволених районів усувалося від участі у виборах своїх представим -ків до. органів влади, про легітигність яких, як і в попередні десятиліття, не могло бути й мови. .
У гой час остаточно склалася практика участі армії у розв’язанні не властивих їй народогссподарськкх'завдань. Оправдала з умовах війни така хибна практика продовжувалася і в післявоєнні десятиліття.
У процесі визволення Лівобережної України воїнн-украінці, партизани і підпільники .України проявили масовий героїзм як у боротьбі з нЬ.'еі’ькс-^а.тастськиїяї загарбника}*?., так і у відбудові народного господарства. Участь українського народу у Великій Вітчизняній війні була адекватна його'соціально-економічному $ політичному становкіду в складі Союзу PCP. його вікова бездержавність не «огла не позначитись і в годі Другої cdîtobcï війни, q
Практичні рекомендації, ¡до випливають з дослідження, спрямовані на активне використання досвіду минулого в сучасних умовах: ’ ■
- сьогодні, коли відбувається процес будівництва Збройних
Сил України, вадливим, на най погляд, с не деполітизація, як вважають деякі опоненти, а їх повна департизація, оскільки ар -uif повинна бути інструментом в проведенні державної політики, а не політики будь-якої партії; . .
- сучасний стан Збройних Сил показує недоцільність їх використання у розв"язанні народогосподарчих завдань в мирний час. Виключенням мояуть бути екстремальні ситуації, коли армія, її технічна озброєність,- професійна підготовленість, злагоджена система організації і управління використовується на благо народу;
- основою державної політики має стати піклування уряду,
народу про свої Збройні Сили, які о гарантом безпекя та стабільності суспільства; . ■
- у вищих військових яб^ладах доцільно було б ввести МІВ -ченнк досвіду участі українського народу у визвольних змаганнях.
Основний зміст-дисертації викладено в публікаціях автора:
1. Филиппов В.К. Взаимодействие .партизан с частями Воронеж» ского фронта при освобождении Левобережной'Украины. Тезисы меж*-республиканской научной конференции, посвященной 50-летио нача* ла Великой Отечественной войны /19 - 21 .июня 1991 год/, Минск, 1991,' 0,3 др.арк.
2. Філіпов В.К. З історії діяльності вінницьких партизанських загонів у роки Великої Вітчизняної війни. ГГята Всеукраїнська наукова конференція з історичного краєзнавства. Тези допові -дей і повідомлень. Кам"янець-Подільський, 1391, 0,2 др.арк. .-
• 3. Фхліпов В.К. В боях за сБободу і відродження України '
/До 50-річчя визволення Лівобережної України від німецько-фашистських загарбників./ - К.; КІШСУ, 1993, І др.арк. _ ,
• 4. йіліпов В.К. Допомога Військових рад Врронезького фронту
у відродженні народного господарства Лівобережної України. Тези доповідей та повідомлень Всеукраїнської конференції з історичного краєзнавства. - Луцьк» - 1993, 0,5 др.арк.