автореферат диссертации по истории, специальность ВАК РФ 07.00.03
диссертация на тему: Иммиграция и её место в социально-экономическом развитии Канады /1900 - 1939 гг./
Полный текст автореферата диссертации по теме "Иммиграция и её место в социально-экономическом развитии Канады /1900 - 1939 гг./"
?ï6 OU
i! »rOlepiiiBenbKHH державннй унЫерппст Im. Ю.Федысовича
На правах рукопису
СИЧ
Олександр 1ванопич
¡ММПРАШЯ ТА ÏÏ ШСЦЕ В СОЩАЛЬНО-ЕКОНОМ1ЧНОМУ РОЗВИТКУ КАНАДИ (1500 - 1939 pp.)
07.00.03 - Всесштня ¡сторш
Авторе ферат днеертацн на здобутгя наукопого ступеня доктора- ¡сгоричннх наук
Mcpiiiiutf 1994
Дисертац1ею е рукопис.
Робота виконана на кафедр} icTopii нового та нов1тнього часу Черн!вецького державного yHiверситету ¡м.Ю.Федьковича.
t
OJIц1 йн! опоненти: професор yniверситету <v.l.Лойоли /США/, 1ноземний член HAH Укра'ши УЛаркусь Вас иль Васильович;.
член-кореспондент HAK УкраТни, доктор !сторичних наук Свтух Володимир Борисович;
головний науковий сп1вроб1тник 1нституту icTopi'i Украхни HAH УкраКни, доктор |сторичних наук Барварцев Микола Миколайович .
Пров!дна орган!зац!я - 1нститут США i Канади
Рос1йсько'1 АН
Захист в!дбудеться "ЛЗ "¿ЮУШ^и994 р. о tfû _ годин1 ,1т эас!данн1 спец!ал1зовано1 Ради Д.07.01.02. в Черн!вецькому державному ун!верситет! (м.Ю.Федьковича за адресов: 274000, м.Черн!вц!, вул.Нафедральна, 2 /14-й корпус/.
3 дисертац!бк> можна'озНайомитизя у 61 бл! отец! Черн! вецького державного ун!верситету (м.Ю.Федьковича за адресога: 274000, м.Черн!вц!, вул.Л.УкраУнки, 23.
Автореферат розi сланий "их^ТОШОСЬя 91 р.
Вчений секретар спец!ал!зовано'1 Ради
Жалоба i.B.
I. ЗАТАИЛА ХАРАКТЕР ИЗТИКА РСБОТИ
Актуальн!сть течи. Необх!дн!сть науковоУ розробки даноУ ■ечи видаеться вадливою з ряду причин. 3 одного бону, !стор!я :1Х - XX ст. однозначно св!дчить, що м!гряц!Т як особливий вид 1ерем!цення /переселения/ людей сталть все б! льа роэповсюдже-1И».' 1 пом!тнич явищем в еконоч!чном\' та сусп!льно-пол1тичному -.итт1 багатьох краУн св(ту, з другого боку, наукове осмислення \ъого феномену ! його мгсця у св!тов!й (сторН н! в концептуальному, ш в фактолог! чнот<у плаш не можна вважати завершеним. 1ричому, тЛграцН останн!х десятил!ть ставали об'ектом до-:л!дження, то IX попередницяч "ющастило" значно.менше, хоча, тприклад, на другу половину XIX - пери! десптир! ччя XX ст. при-гсадае одни з величезних в I стор! I ч!грац!йних рух!в, який охо-пив б!льш!сть кра'1Н бпропейського й 1стотно позначився на роэ-витку низки краУн Лчериканського континент1в. Саме про м1грац(1 к!нця XIX - початку XX ст. в!домий н!мецький економ!ст Ю.Д/чин-ський писав: "Велика ем!грац!я з Европи мала виключне значения для роэвитку св1тового господярства"^. Б!льщв того, м!жнародн! м! грац* г вказаного пер! оду були водночас породженням I воображениям процесу 1нтернац!онал1зац!1 св1тово? системи государства, який тод! починався I спричинився, за думкою автора, до тих !нтвграц!йних тенденц!й, якГтак посилилися наприк1нц! XX ст.
Своер1дним показликом в!дсутност1 в наш!Я Iсторичн!й науц! ц!л!сноТ картини м!грац!Йних рух!в е те, що вони фактично не висв!тлюються у в!дпов!дних програмах I Шдручниках з !стор!1 чи у лекц!йних курсах, як! читаться в ун! верситетах. А вт!м, за с во Тки наел 1 дкачи ! значениям, м!грац!1 як [стэричне явитце
* Кучинский Ю. Очерки по истории мировогсГ хозяйства. - М.: Иностр. лит-ра, 1954. - С.129.
ц!лком пор1внян1, на погляд дисертанта, з промисловою революцию та 1ншими епохальними под(ячи в IcToplY нового та hobIt-нього часу. Невипадково багато хто э заруб!жних |сторик!в оц1-нюють ц1 м!грац1йн! рухи не т1льки як феномен соц!ально-еконо-wiчного характеру, але також роэглядають ïx як прояв експансН зах(дноТ цив!л1зац1К, культури I ц!нностей зах1дного сусп1льст~ ва тощо.
Тому в широкому значенн1 актуальн1сть теми дисертацП зу-мовлюеться передус1м назр!лою потребою в1дтворення ц1л!сно1 1с-Toplï «¡грац1йних рух!в, в як!й 1мм1грац1я до Канади пос!дав, безумовно, дуже пом1тне мЮце.
Важлив1сть теми диктуеться, принаймн1, ще дек{лькома обета' винами. Перша э них полягае в тому, гцо вивчення 1мм1грац1Т в необх!дною передумовою для б1льш глибокого I повного усв!домлеН' ня особливостей 1сторичного роз витку тих Kpaïн, як1 П приймали, ПринаНдно зазначимо, що канадське сусп!льство, як I американ-ське, нер1дко називають "eyentльством 1мм1грант1 в", маючи на уваз! не т1льки 1стор1ю його формування, яка нерозривно пов'я-зана э припливон переселение 1з р1зних краТн, але й той бага-тосторонн1й вплив, який 1мм1грац1я справила практично на вс! сфери життя цих держав. Вступ до книги "Древо канадськоУ с!м'Г\ яка к оф1ц1йним виданням канадського уряду, мае характерну наз-ву - "1мм1грац1я: ключ до канадськоУ icToplï"*. Щ слова дуже точно визначають одну з найб1льш характерних рис |сторичного досв1ду КраТни кленового листа.
Таким чиной, вивчення 1мм!грацИ, яке становить самост! й-ний 1нтерес, мае разом з тим неабияко значения для в!рного ро-
* The Canadian iarally Tree. Canada'o Peoples. - Don Mille: Cor-rue, 1979.
ум!ння багатьох специф!чних рис, притаманних економ!чному, остальному, демограф!чному, пол!тичному, нац(опальному розвитко-1! Канади в XX ст. УкраУнський вчений В.Б. бвтух слушно эауважив, |о "вивчаючи основн! под! Ч канадськоУ 1стор1У, неможливо об!йти мтання участ! в них I мм! грант! и 1 Ух на'цадк1 в, як! внесли ве-[ичеэний внесок в економ!ку I культуру крайни, справили в! дчут-гий валив на нац!ональний розвиток Канади"^.
Доводиться, однак, констатуватя, що в загальних працях з сторП' Канади, як! виходили в СРСР, роль 1мч!грац!Т 1, зокрема,
[У вплив на соц!ально-економ!чний розвиток ц!вУ краКни висв1т-р
1ен1 вкрай недостатньо . Канадськ! фах!вц!, що природно, прид!-тили ц}й проблем! б!льие уваги, не вдагачись, проге, до комплекс-•юго досл!дження вс!х стор!н цього явида в Тх взаемозв'язку й [сторичному контекст!.
Сл!д п!дкреслити, що !нтерес до вивчення 1ми!грац!У та У! м!сця в соц!ально-економ! чному розвитку Канади аж н!як не е чисто академ! чним, бо визначаеться т!еп гтключною роллп, яку в!д! — грав феномен ¡мм(грацП' в канадськ! й !стор!Г та еволюц!У канад-ського сусп!льства як такого. Справа в тому, що 1мм1грац!я й по-в'язан! з нею проблеми продовжують перебувати в центр! уваги ка-надськоТ громадськост!. Це эрозум!ло, бо 1мм!грац1я для Канади -це не т!льки 1стор1я, але й сьогодн!шня д1йсн!сть, б!лыпе того -нев!д'емна частика нац!опального буття. Як вписуються 1ш!гранти в сучасний соц!альний орган!зч краТни? Чи не призводить 1х при-плив до зниження життевого р!вня канадського населения, величеэ-
* Евтух В.Б. Историография национальных отношений в США и Канаде /60 - 70-е годч/. - Киев: Наук, думка, 1982. - С.123.
о
Див., напр.: Канада. 1918-1945, Исторический очерк /Отв. ред. Л.В.Поздеева. - М.: Наука, 1976; Тишков В.А., Копелев Л.В. История Канады. - М.: Мысль, 1982.
ни*/ державким витратам, перенаселеносп м! ст, забрудненню нав-колишнього середови-ца, заворушенням на rpyHTf расових проти-р!чь? Як стичулюе Ьм!грац!я систему соц!ального забезпечення приймаючоУ храгни, розвиток 'f'i економ1ки? Посилюють !мм!гранти соц!альну капругу у сусл!льств! чи Hi? Чи с майбутне у пол!тики етн!чного плюрализму? Дебати з цих i ¡ниих под!бних ! вель-ми актуальних для Канади литань, у ход! яких висловлюються ц!л-ком протилежн! погляди, не в-цухають^.
В сгнтл; цього звернення до iCTopi'i i грац! йно¥ проблеми, що майто в ycix своТх основних аспектах, як! пикликають такий неослабний громадський !нтерос, пер!одичн1 дискусТ/ й суперечки, виникла саче в перш! десятир!ччл XX ст., видасться важливим на-уковим завданням, якому притаманна i шштична актуальн! сть.
¡Це одним моментом, який визначае актуальность запропонова-Ho'f теми, е обрана парадигма, тобто спос!б розгляду 1мм!грац!У як складовоУ частини так званого людського фактору.
Останн!м часом пом!тно зр!с ¡нтерес профес!йних !сторик!в до анал1зу к!льк1сних i як!сних характеристик демограф!чних процесс, до з'ясування 'fx ч!сця в економ^чному та соц!альному роз-витку сусп!льства в минулому й нашому сьогоденн!. В сучасних умовах стае все б!лып очевидним, -до поглиблене ! всеб!чне вив-чення будь-якого сусп!льства, краУни, рег!ону немокливе без доел! дження людського фактору, п!д яким звичайно розум!ють ф!зич-
* Иеи Paces In Crowd. Economic and Social Impacts of Immigration. A Statement by the Economic Council of Canada. - Ottawa 1991) The iBffligration Dilenma /St.Globerman, editor. - Vancouver: Tho Praaer Institute, 199ii Kthnic Pluralism in Cana-<3ns Can it Work? An interview with Jean Burnet by Carol Bujeau // ICCS Contact.. - Autunn 1990. - Vol.IX. - N 2. - PP.10-15.
I та духоан! эд1бност! як окремоТ людини, так 1 певноУ сукуп-ост! людей I Ух реал1зац1ю в соц!ально значущ(й д1яльност1. Са-а лог!ка 1сторичного п!знання змушуе увачш!ше придивлятися до аких компонент!в сусп!льно-дертавного орган!эму як його соц!-льна, демограф!чна й статевов! кова структури населения, його |рофес!йний I нац!онально-етн!чний склад, трудова етика 1 особ-:ивост! нац1онально'1 психолог!У, географ!чне "розм!щення" 1 сопельна моб!льн!сть. Це необх!дно, тому що перерахован! компонен-'и /як ! деяк! !нш!/ безпосередньо впливали I впливалть на ма-'ер!альний ! духовний поступ, обумовлюючи у кПщевому п!дсумку, 1инам!ку ¡сторичного процесу на р!зних.етапах розвитку лвдсько-■■о сусп!льства. Так склалося, що вчек! прид!ляли б!льше уваги зпливу соц!ально-економ!чних, пол!тичних, рел!г!йних ! !нших хинни^в на демограф!чн( характеристики сусп!льства. Але не денш актуальною науковою проблемою в з'ясування зворотнього впливу народонаселения на розвиток самого сусп{льства, зокрема ;оц!ально-економ!чного, бо значною м!рою саме оптимальн! пара-иетри демограф!чних процес!в обумовлюють темпи I як!сний б!к прогресу.
Принаг!дно зазначимо, що вивчення демограф!чного чи у б!льш широкому значение - людського чинника, у вс!й р!зноман!т-ност! його зв'язкгв з ¡нгаими.елементами, як! складаготь обличчя сусп!льства, ^е не стало предметом ретельного доел!дження у в!тчизнян!й !стор!ограф!I, хоча на необх!дн!сть його науковоУ розробки неодкоразово наголошувалося*.
Враховуючи ви^есказане, вивчення м!сця !мм!грац!У в"!стор!У Канади, в як!й демограф!чний фактор завжди в!д!гравав велкку
* Див., иаприклад: Алексеев В.П. Актуальность неактуального // Вопроси истории. - 1988. - $ 3. - С.50.
роль, представляе безперечний 1 значний науковий 1нтерес. Як в1-домо, ця краУна утворилася як переселенська, 1 протягом вс!еУ I? !стор!У 1 мм!грац!Ян! процеси дуже суттево впливали на демограф! чнкй проф[ль канадського сусп!льства, що, у свою чергу,в!д-бивалося на тег,шах економгчного розвигку, напрямках соц!ального прогресу, формуванн1 його нац!онально-етн!чного складу, особли-востях внутр|щньопол!тичного становища. Тому канадська !стор[я падая досл!днику сприятлив1 можлиьост! для вивчення багатогран-ного впливу 1 клм! грац! У на життя приймаючого сусп!льства, в тому числ! в эагалыютеоретичному аспект!.
Нарешт!, кр!м великого науково-п!энавального значения, тема дисертац!У в сучасних умовах набувае ! очевидно!' пол!тичноУ ак-туальност! й практичноУ ц!нност!.
Посиления процесу 1 нтернац! онал! эац! У ев! тового государства I ринку прац! суттево посилило м!грац!йн! процеси, в тому числ! в м!ждержавних I м!жконтинентальних масштабах. В результат! цього демограф!чна ситуац1я в багатьох краУнах нер!дко скла-дасться безпосередньо внасл!док ! мм! грац! У або в!дчувае УУ вплив. Це породжуе часом складн! етнодемограф!чн!, етносоц!альн! таеконом!чн1 проблеми. В1домий американський !сторик А.Шлез!н-гер в одному !з своУх !нтерв'ю справедливо заэначив: "1стор!я св!ту значною м!рою являе собою !стор!ю э»!шання народ!в... Ет-н!чне I расове р!зноман!ття <5!льш н!ж коли-небудь стало харак-терним яви-цеч нашого в!ку,.. Етн!чн! 1 расов1 конфл!кти в наба-гато б!лып!й м1р!, н!ж !деолог!чн!, стали вибухонебезпечного проблемою напого часу"*. Отже, проблема гармон!зац1 У м1жнац1о-нальних стосунк! в у пол1етн!чних державах набувае великого пол1-тичзюго значения. Ось чому вивчення !сторичкого досв1ду Канади,
^ за: Шлезингер А. Этническая обособленность // Америка, -
Н><?2. - - С.12.
яка з багатьма проблемами, поа'язаними з масовою 1чч{грац1бП, з1ткнулася вже в перш! десятир!ччя нашого стол!ття, може бути вельуи корисним 1 повчальним.
Ще одна обставина п!дкреслюе важлив!сть даного у1ркування. Ми маемо на уваз! посилення \г!г.рац!У.них процес!в внасл!док со-ц!ально-шл!тичннх з>Лн у Сх!дн!Я европ! в 1989-1992 рр. I роэ-валу Радянського Союзу. К!льк!сть м1грант!в, яка доповнюеться б!женцячи ¡з район!в етн^чних конфл!кт!в, пост!йно зростае. Для деяких новоутворених держав цього репону, як! перебувають нин! у скрутному економ!чному становий [ неспрпможн! социально за-безпечити сво-1х громадян, поява великого числа м!грант! в створпз додатков! ,• часом бол!сн!,проблеми. 3 огляду на контекст обраного досл!дження можна П1д!йти до анал1зу цих проблем, розглядаючи Тх кр!эь призку досв!ду сус1д1в по планет!. Варто тому на приклад1 Канади п!ддати науково?/у анал[ зу яви-це iw.it грац! I та Г: соц!аль-них ! економ!чних насл!дк!в для приймаючого сусп!льства, щоби д1 стати практичн! уроки, як! можуть бути корисними в робот! !м-Играц!йних у станов, р;зних курс!в психолог! чно? адаптацН та шк!л з оволод!ння новими спец!альностями 1 т. !н. Актуальн!сть вивчення десертац!йно'/ проблсми обумовлюеться I т!ею обставиною, •до деяк1 групи населения Канади етн!чно пов'язан! з народами на-шоГ кра'/ни.
Ц! основн! м!ркування й визначили виб!р теми нашого дисер-тац|Иного досл!дження, дозволяючи в!днести П вивчення до пр!о-ритетних павдань !сторичноТ науки.
Об'скгом даного досл!дження е !мч!грац!я як {сторичне яви-де, процес 1 водночас певна сукупн!сть людей, об'еднаних статусом !м\"! гранта. Предметом свого досл!дження дисертант обрав вивчення рол! та м!сця !гращ!*1 в соц!ально-економ!чному ррзвит-ку Канади.
Хронолог! чн! ранки досл!дження охоплшть 1900 - 1939 рр. Такий виб!р невипадковий I пояснюеться тим, ¡до саме в цей пер!од р!зко посилився вплив !мм1грац!У на економ!чний I соц!альний розвиток Канади, сане тод1 гючалося перетворення 1мм!грац!¥ в пост!йно д1гачий фактор економ!чного прогресу ц!еУ краУни. Ц! сорок рок1в характеризувалися також зародженням тенденц!й, як! ба-гато в чому нам!тили основн1 напрямки И соц!ально-економ!чного розвитку в XX ст. Саме в ц! роки визначились ц!л!, принципи й форми канадсько'1 !мм!грац! йноУ пол! тики, як! залгапалися фактично неэм!нничн до 1960-х рок!в. Нарешт!, саме тод!, особливо з 1920-х рок!в, почала створюватися сучасна структура канадського госпо-дарства; !сторичн! корен! сучасжм етшчноТ ситуацН в ц!й краУ-н! також сягагать у зазначений пер!од. Нижньою хронолог!чного ме-кею досл!дження обраний 1900 р., тому що саме з цього часу 1мм! -грац1я почала набувати д1йсно масового характеру, а УТ масштаби вперше ! дуже (стотно - позначатися на темпах економ!чного розвитку Канади. Початок в 1939 р. друго'1 св1тово! в!йни, яка при-эвела до р!зкого скорочення припливу !мм!грант!в, став верхньою межею досл1дження. В ц!лому обран! хронолог!чн! рамки дозволили проел!дкувати як динам1ку 1мм1грац!йних процес!в, так I Тх дов-гостроков! насл!дки для Канади. Разом э тим автор !нод! вважав доц!лышм вийти за них, щоб б!льш предметно висв!тлити деяк! питания, що розглядалися в досл!дженн!.
Методолог!я дисертац! йного досл!дження грунтувалася на по-вднанн! дек! лькох методолог! чних п!дход1в ! принцип! в. Насампе-ред у своему пауковому пошуку й при вир1шеин! поставлених у робот! завдамь автор намагався сурово дотркмуватися головних принцип! в |сторичноТ науки - принцип! в об'ективчост! та !сторизму. Тому, вивчшочи феномен 1чч1грац!Т в I стор11 Канади, дисертант прпгнул пссл1яити це явиде п ус!й його багатогранност! I в кон-
- 9 -
кретно-Iсторичному контекст! обраного пер!оду.
Самий характер дисертац!йного досл!дження, який передбачав вивчення 1м»д1грац! ï в р!эних аспектах з метою максимально повноУ та об'ективноУ оц!нки ïï рол{ та м!сця в соц! ально-економ!чному роэвитку Канади, спонукав дисертанта не т!льки розширити коло джерел, але й звернутися до м!ждисципл! нарного п!дходу, викорис-товуючи методи, характерн! для таких наук, пк соц!олог!я, психолог! я, пол!тична eKoHOMÎ я. Так,- з урахуванням наявност! в дан!й прац! соц!олоПчних аспект! в законом! рним було використання автором методу системно-структурного анал!зу. Пор!вняльно-1сторич-ний метод допом!г виявити ! пор!вняти зм!ст ! спрямован1сть ка-надсько'1 1мм!грац!йноУ пол! тики на ïï р!зних стад!ях у вказаний пер1од, оц!нити внесок р!зних ! мм!грантеьких груп в економ!чний розвиток Канади, визначити характерн! риси процесу ïx адаптац!Y до приймаючого сусШльства. Сл!д в!дм!тити, 40 пор!вняльна методолог! я набувае все б!льшого поширення в наукових досл!джен-нях, в тому числ! при вивченн! под!бних !сторичних явищ або про-цес!в, як! мали шеце чи в!дбуваються в р!зних краТнах ! perlo-нах*. Тому в методолог!чному план! для дисертанта вельми корис-ними виявилися прац! ДжЛсаака, Д.Тафта, Е.Руб!на^ та деяких ^ Argentina, Australia and Canada. Studies in Comparative Development 1870-1965 /Ed. by-D.C.M.Piatt and Guido di Telia.-H.Y.i St.Martin's Press,1985; Comparative Methodology.Theory and Practice in International Social Research /Ed. by Else 0yen.-London: Sace, 1990.
p
Isaac J. Economies of Migration.- II.Y. : Oxford University Trees, 1947j Taft D.R. Human migration. A Study of International Movements.- II.Y. s The Ronald Press Company,1936; Rubin E. Immigration and economic (jrcivth of ttie U.S.: 1790-1914 //Research Grou.. l'or European Migration ГгоЫета. R.E.U.P.Bulletin.-Vol.7. - И -i. -Vj'-j).
1нших заруб!жних вчених, в яких розглянут! - головним чином на приклад! США - економ1чн! насл!дки Iмч!грац! Y, YY вплив на фун-кц1онуваннп основних складових господарського орган!зму ц!еТ краУни, а також на нагромаджеаня кап!талу, р!вень доход!в на душу населения, !нфляц1ю, зайняг!сть тоцо. Аналог!чний алал!з ди-сертант спробував зд!йнити при вивченн1 рол! !мм!грац!У як фактору еконон!чного I соц!ального роз витку Канади.
Дос/ть пошрений в соц1олог1У Й психолог! Y б!ограф!чний метод, зокре^а характерний для нього когортний ananis, був ви-користачий автором при досл!дженн! так званих особистих документ! в /листи, спомиии, ^оденники, дорожи! нотагки/, в яких предстають жив! лпди в Yx !ндив!дуальн!й неповторност! й разом п тим в Yx соц|альн!й типовост!. Цей метод, теоретично розроб-лений i вперше застосований Ф.Знанецьким 1 У.Томасом в 'fx вже ризнан!й класичною прац! "Польський селянин в Свроп! 1 АмерицГ i був вжитий автором дисертац!У при обробц! лист!в украУнських ем!грант!в, що допсмогло з'ясувати ряд суттввчх момент! в в про-цес1 Yx психолог! чноУ адаптацН, в зм!нах самосв! домоет! та со-ц!ального самопочування тощо, характерних певною Mi рою I для !н-ших 1"м!грант!в. При вивченн! лист1 в, спомин!в I особливо преси застосовувг.вся також метод контент-алал1зу, завдяки якому була виявлена р!зноман1тна й важлива 1нформац!я, яка розширила фактолог! чну базу досл!дження 1 дозволила внести суттвв! корективи в |нтерпрегац!ю низки розхожих уявлень, наприклад, про роль бри-тансьгих псреселенц! в в освоенн! канадського Заходу.
Все <51льие визначня серед вчених, як! займшоться проблемами м1грацШ, иабувас соц! ально-психолог! чний метод з його акчен-
* Томди V;. , "r.aniocki PI. Chi о р PoJski w Europe i Ameryoe. -■••'пгпголщ J/.Uovn j":' 1 d^ 1 e 1 riiи V.'ydowuiKzn, 197b.
том на вивчення ментал!тету, особливостей 1ндив1дуальной та ко-лективноУ психолог!I, самое ni домоет! людей ! т. }н. Автор також начагався застосувати соц!ально-психолог1чний ракурс розгляду р1зних аспект! в. ¡м>л!грац!йних процес! в у Калад1, наприклад, при з'ясуванн! причин, як! обумовили прагнення деяких !мч!грантських груп до етн1чно'1 та культурной в! дособленост! чи при визначенн! мотив!в активноi участ: частини !мм! грант! в у рухах сопельного протесту.
Кр!м перерахованих ви'це метод!в, дисертант у сво!й робот! спирапся на нетодолопю miждисцигшнарних досл!джень, яка прак-тикусться канадськими фах[ вця»и в галуз! вивчення !мм!грац!¥ та eTHi4iinx взаемин^, а також на прац! в"1домих канадських соц!оло-riв А.Р!чмонда i Дж.Портера. Так, А.Пчмонд запропонував ш!сть граф1чних моделей, як1 ¡люструють !снуюч1 теорП' соц!ально-еко-ном! 4hoY адаптац! f i M\ii грант! в у приймаючих сусп!льствах /на
приклад! Качади 1 Австрал! i'/, враховуючи процеси асим!ляц1Т, сор
ц!альноТ моб!льност1, зчПш n ix профес1йному статус1 тощо .
В ц!лому використання Miждисципл1парного п!дходу, на думку дисертанта, дозволило поглибити ступ!нь !сторичного п1знания, дало можлив!сть вийти на б!льш грунтовне осмислення феномену 1мч!граци' в канадськ!й icTopi'f.
1 Interdisciplinary Approaches to Canadian Society. A Guide to the Literature /Ed. by A.F.Artibise. - Montreal e.a.i McGlll-Queen'e University Ггезэ, 1990; Understanding Canada; A Multi-disciplinary Introduction to Canadian Studies /Ed. by W.Metcalfe. Introduction by n.F.Swanson. - N.Y. and L.: Hew York University Press, 1932.
p
Riclmond Л.Н., Subrcyclci J. Innieranto in Canada and Australia, - Vol.11. Ilcononic adaptation, - Toronto: York University, In-,
ot'ituto foi' Behavioural Reneai'ch, 19134.
- 12 -
Вивчаючи соц[ ально-економ! чне становище !мм!грант!в, причини Ух участ! в соц!альних рухах i деяк! imiii питания течи, автор скориставзя шдходами, притаманними марксистськ1й методолог!У, яка эбер!гае свое значения при анализ! р1зних явищ i под!й на-самперед софальноУ icTopii. Це, до pe4i, визнае багато хто 1з зах!дних t CTopvtKi в, як1 займагаться як методолог! ею !стор!У, так I конкретними !сторичними досл^дженнями^.
Ддсрельна база досл1дження. Складний i багатоплановий характер питань, як1 розглядалися п!д час роботи над дисертац!ею, вимагав залучення й критичного використання широкого кола р1зно-ман!тних джерел. Перш за все це pi зн1 документи i матер!али, як!
автор почерпнув у канадських apxiBax. Так, з фонд!в Нац!онально-
р
го арх1ву Канади дисертант залучив nosiдомлення канадських !м-м!грац1Йиих службовц! в, HKi м!стять ¡нформащю про поселения "галичан" /украУнц!в/, угорав, швед1в, н!мц1в, !сландц!в ! !н-ших переселение у Зах!дн!й Канад!, Ух матер!альне становище, побутов1 умови, господарськ! усп!хи тощо; допов!дну записку м!-н1стерства прац! м1н!стру 1мм1гращУ та колон1зац1У про ситуа-ц!ю на ринку прац! в 1920 р.; матер!али прес-бюро м!н!стерства 1ми|грац1У та колон!зац!У про основн! напрямки !мм!грантськоУ пол! тики федерального уряду в середин! 20-х рок!в; текст угоди 1925 р. м!ж MinlcTepcTBOM !мм1грац!У та колон1зац!1 та двома най-
* Див., напр.: Baraclou^h G. Main Trends in History. - H.Yr, X973| Uerstein U.K. Marxist Historiography and Theory // Studies in the Philosophy of History, 1931,- Vol.20.- IT 4.-Johneon ¡1. The Midi in Revolution. A Study of Regional Political Diversity, 1739-1793. - Princeton, 1936. - РЛ45. >.it 1 oral 'r-hivca of Cnr.adr., Inni^rai ion Uranch, RG 7b.
б!лыпими зал!зничними компан!ями "Кенейд!ан Г1асиф1к Рейлуей" I "Кенейд1ан Нешнл Рейлуей" про надання Ум особливих прав у спра-в1 вербування 1мм!грант1в 1з краУн Сх!дноУ бвропи та !нт! доку-менти. В фондах арх!ву в Гленбоу, де збер!гаються piзноман!тн1 матер!апи про д!яльн!сть "КенеЯд!аи Пасиф!к Рейлуей" в 1886 -1958 pp.*, яка брала саму активну участь в орган!зац!У !мм!гра-ц!У в 1{анаду та проведенн! колон!зац! Y зах1дних земель, нашу увагу привернув меморандум, niдготовлений для конф!денц!йного ознайомлення службовц!в м!н!стерства !мм!грац!1 та колон!зац!У э результатами д!яльност! ц! еУ компанП' в галуз! !vonграц1 У на початок 30-х pp. 1 насичений ц!кавим фактичним матер!алом з точки зору завдань, як! стояли перед цисертантом.
1з фонд! в apxiBy пров!нц!У Ман!тоба був використаний зв!т бюро соц1альних досл1цжень, niдготовлений в 1917 г. за вказ!в-
кою уряд!в трьох степових пров!нц!й з метою обстекення стану
2
с!льських поселень украУнських переселенц!в . В1н м!стить докладу! в!домост! про розселення украУнських !мм1грант1в, Ух Майкове становище I житлов! умови, сфери зайнятост!, осв!тн1й pt-вень, волод!ння англ1йською мовою 1 т. 1н.
Фонди 1нших арх!в!в, використаних дисертантом, мають допо-м!жне значения при робот! над темою. Так, в Державному арх!в1 Рос1йськоУ Федерац!У /м.Москва/ найб!льший !нтерес для дисертан-та мав фонд 102 /Департамент пол!ц!У - особливий в!дд!л/, де можна ознейомитися з допов!дною запискою рос1Йського консула в Канад! про австро-угорських п!дданих слов'янського походжекня, як! !мм!грували сюди, матер1оли про переселения духобор!в 1з
1 Qlenbow Archives. Canadian Pacific Railway Рарегв 18(36-1956,-M 2269. - File 1242.
2 Provincial Archives of Manitoba. - M7 МОЮ В I? (Microfilm reel).
Рос!У в Канаду 1 деяк! !нш!, а також матер! али фонду Великого княз!вства Ф|нляндського, зокрена про причини ! масштаби ем!-грац!I з Ф!нлянд!У та Норвег!У в США 1 Канаду. 1з матер!ал!в Центрального державного !сторичного арх!ву УкраУн! у Львов! ви-д!лино фрагмента листування мпйстерства влутршн!х справ Напади г 1мм!грац!йними I земелышми агентами э приводу роз>Фцення прибуваючих украУнських переселенц! в, як! збер!гаються у фонд! 309. Б!домост1 про важке становиде рос!йських п!дданих у Канад! та конфл!кт духобор!в з м!сцевою владоо виявлено в Центральному державному {сторичному арх!в! УкраУни в Киев!. Державн! арх!ви Льв!вськоУ й Черн!ведькоУ областей дають певно уявлення про масштаби I методи канадськоУ !мм|грац!йноУ пол!тики в Австро-Угор-щин! 1, зокрема, про д!яльн!сть тут агент!в вже згадувано'* "Ке-ней^1ан Пасиф!к Рейлуей", а також про ставлення австр!йськоУ ад-м!н1 страд! Т до виХзду м!сцевого населения в Канаду. Деяк! доку-менти з доел!джувано! теми були знайден! в Державному арх!в! рдеськоТ облает!.
Джерельну базу дисертад! 1 склали також оф! ц! йн1 ц/бл!кац!У канадських державних установ. В цр груду дкерел входять цор!чн! зв!ти про 1мм!град!ю ч!н!стерства внутр1шн!х справ за 1904-1912 рр., м!н!стерства !им!град!Т та колон!зад! I за 1918-1926 рр., м!н!стерства громадських роб!т П|вн1чно-зах!дних територ!й 1 пров!нд!Т Альберта, матер! али пост! йних парламентских ком!с!й з гогтань с!льського господарства та колон!зад! Т за 1906-1909 рр. тощо.
Боки м!стять р!зноман!тн! дан! про д! яяьн!сть I мм!град!йних агеиг1 в I витратах на проведения !мм!град!йноТ пропаганди, про чисельн!сть, статевий склад и етн1чне походясешш 1мм!грант1в, /дан! про над! ональну п.риналежн! сть потребуюгь уточнения 1 перс-
пров1рки/, про к!льк!сть вид1лених гомстед! вн t продаж земель
колон!стам-поееленцям, про динам!ку зростання населения пров!н-
ц!й I м!ст ! т. !н. Чимало ц!кавих даних про аг!тац! йно-пропа- -
гандистську д!яльн!сть канадського уряду, його витрати на сти-
цулювання ем!грац!Т э Свропи i США, про !мм!грац!йне законодав-
ство Канади, профес!йну структуру i чисельн!сть 1м»«1грант!в р!з~
них нац!ональностей, як! прибували до Канади, можна почерпнути
is другого тому натер!ал1в tMMiграц!йноУ ком1с1¥,.як1 були п!д~
готовлен! п!д кер{вництвок американського сенатора У.Д1лл!нгхе-
ма^. Деяк! корисн1 факти з теми дисертацИ в у двотомнику "Шк-
народн1 м!грац1'1"", видан! п1д редакц!en американського демогра-о
фа У.У1лкокса .
Серед опубл!кованих документальних джерел великий 1нтерес для автора дисертацН' мали р!зн1 статистичн1 зб!рники, як! вида-
3
валися статистичною службою Канади , де з!браниЯ докладиий ware-pi ал про стан с|льського господарства, розпод1л земл!, зайня-
* Гомстед - земельна д!лянка плоцею 160 акр! в /65 гектар! в/.
1 Abstracts of Reports of the . Immigration Commission in two volumes /Presented by W.P.Dillingham. - Vol.11.- Washington: Go-vermsent Printing Office, I9II.
2 International Migration3 /Ed. by W.F.Willcox. - Vol.1. Stat'is-i tica. - New York: National Bureau of Economic Research, 1929; International Migrations. - Vol.11., Interpretations. - New York, 1931.
^ The Canada Year Book 191k. - Ottawa, 1913; The Canada Year Book 1914. - Ottawa, 1915,- The Canada Year Book 1919. - Ottawa, 1920} Imperial Year Book for Dominion of Canada I9I7~I9I& /Ed. by A.E.Southall. Asoisted by C.H.Moody. - Ottawa: Mortimer, 1917.
TiCTb населения, робочу силу тощо. Взагал!, використаний у дисер-тац!йн!й робот! статистичний матер!ал був взятий э дек!лькох ви-дань. Варто передус!м згадати таке сол!дне видання, як "1сторич-на статистика Канади"*, де вм!щен! р1зноман!тн! дан! про стате-вов!ковий ! профес!йний склад 1 мм! грант! в, Ух етн!чне походжен-ня, р!ст канадського населения, структуру робочоУ сили, умови прац!, заррб!тну плату, розвиток промисловост!, торг!вл!, с!ль-ського господарства, безроб!ття, депортац!У, нагромадження кап!-талу i про багато !нших. покаэник!в, як! характеризують !сторич-ний розвиток ц!еУ краУни. На жаль, при всьому багатств! фактич-них.даних, що наводяться в ц!й книз!, вони далеко не завжди на-дають можлив!сть визначити, скаж!мо питому вагу !мм!грант1в у структур! робочоУ сили т!еУ чи t ьшо* галуз! канадського господарства чи Ух внесок у нац!оналышй доход краУни в пер! од, який нас ц!кавив. Тому для з'ясування под!бних момент!в дисертант залучав додатков! джерела 1 pi 3Hi св!доцтва.
Кр!м цього, багатий статистичний матер!ал м!ститься в роботах канадських автор!в, присвячених окремим аспектам !мм!грац!й-ноУ проблеми. Серед таких, в першу чергу, сл1д в!дм!тити сер!ю монограф!й, як! були П1дготовлен! на замовлення статистичного
бюро дом!и!ону п!сля проведения перепису населения в 1961 р. !
2
належать перу С.Остр!, Л.О.Стоуна ! У.Е.Кальбаха . Вони ц!нн! не т!льки численними статистичними викладками, таблицями, д!аг-
* Historical Statistics of Canada /M.C.Urquhart, editor, - Cambridge s University Eress, 1965.
2
OBtry.S. The Occupational Composition of the Canadian Labour Force, -Ottawa: Dominion Bureau of Statistics, 1967; Stone L.O. Migration.in Canada. Some Regional Aspects,- Ottawa: DBS, 1969» Kalbach W.E. The Impact of Immigration on Canada's Population. - Ottawat DBS, 1970.
рамами, граф!ками, але й грунтовними коментарями Ух автор!в.Пев-ний 1нтерес мала I книга "Статистика !мм!грац!¥ та населения", видана в 1974 р.
Велику ц!нн!сть як джерела вивчення багатьох питань, як! роэглядалися в дисертацП", мали переписи канадського населення. Вони в!дзначаються ptзноман{тностю Я багатством статистичних да-них. В чих подаються в! домоет! про чисельн[сть переселенц!в, Ух м!сце народження, тобто краУни ем1грац!У, t етн!чне походження, в!роспов!дання, соц!альний i профес!йний склад iwtгрант! в, час -Ух прибуття в Канаду, географ!чне розм!щення тощо. Тому Ух ре-тельному опрацюванню автором дисертацГУ була прид[лена особлива увага. Всього були вивчен! матер!али п'яти эагальнонац!ональних перепис!в - 1901, I9II, 1921, 1931, 1941 рок!в, а також переписи населення степових пров!нц!й 1907 I I9IG pp., де ос!дала велика к!льк!сть прибулих ! мм!грант! в. Анал!з перепис!в у эна'п)1й м!р! сприяв реал!зац!У ц!лей i завдань дисертац! йного досл!джен-ня. Наприклад, вивчення соц!ального та профес!йного склапу 1мм!-грант!в, який розглядався в його cniвв!дношенн! до м!сцевого економ!чно активного населення, допомогло б!лып рельефно показа-ти Уз? вклад у розвиток канадськоУ економ!ки, а вивчення Ух роз-селення - з'ясувати Ух роль в прискоренн! процесу урбан!зац!У. Анал!з матер!ал!в перепис!в показав також очевидний зв'язок м!ж етносом !мм!грант!в ! Ух соц!альним статусом у Канад!.
3 огляду на контекст доел!джуваноУ проблеми автором викори-стовувались р!зн! зб!рники документ!в, де зустр!чаються матер!а-ли з ¡мч1грац1йноУ проблематики - уривки 1з виступ!в ! листу ван-ня визначних державних ! громадських д!яч!в /Чакдональд, Лор'п, С!фтон/ про значения !мм!грац!У та колон1эац!Т для дол1 Iх крайни, витлги з стенограф!чних зв!т!в зас!дань канадського парла-
Immigration and population statistics. - Ottawa, 1974.
менту, де обговорювалися питання 1мм!грац!У Toqo. Серед них -"Канадська iстор!я в документах", "OcHOBHi документа в канадськ!й 1стор1У", "Гсторичн! документа Канади" та
Досить велику i важливу групу використаних джерел, як! дозволили внести "людський витр" у розум!ння багатьох cropiH м{-грац!йних процес! в, складають спомини, листи, щоденники, дорожи! нотатки як .самих 1мм! грант! в, так i сучасник!в, до побували в Канад! в часи масовоУ i мш грац! i, кка е об'ектом дисертац! йного досл!дження. Так, деяк! факти ! св!доцтва про соц!ально-еконо-м!чне становище переселенц!в, Yx громадське ! рел!ri йне життя, взаемов!днссини з м!сцевим населениям I т. !н. були запозичен!
автором ! з зб1рник!в спомин!в украУнських I польських !мм!гран-?
т!в , а також мемуар!в J лист!в поселенц1в ! мандр!вник!в !нших
1 Canadian History in Documents. 1763-1966 /Ed. by J.M,Bliss. -Toronto: Ryerson Press,I966j Basic Documents in Canadian History /By J.J.Talman. - Princeton, 1959} Historical Documents of Canada /General rditor: C.P.Stacey.- Toronto: Macmillan of
Canada, 1972} iieid J,H., McNaught K., Crowe U.S. A eource-book of Canadian history. Selected documents and personal papers.-Toronto: Longmans, Green and Co, I959i Documenting.Canada. A History_of Modern Canada in Docuaents /B.Waieer, D.De Brou, editors. - Saskatoon:Fifth House Publishers, I99I.
2
Greater Than Kings: Ukrainian Pioneer1 Settlements In Canada /Text by Z.Keywan,- Montreal: Clio Editions, 1977» bind of Pain, Land of Promise, First Регвоп Accounts by Ukrainian Pioneers 1891-191^ /Research and Translation by H.Piniuta. - Sae-katoons.Western Producer Prairie Books, 1978} Pamiqtniki eni-grantiw.- N I-I6. - Warozawas Institut Gospodarstwa Spolecz-nego, I97I| Samulski.J. Pamiqtnik emigrants polskiego w Kanad-zie. - Wrociew, 1978.
нац!ональностей^. Ц1нн! спомини про переселения в Канаду духобо-р!в I перших роках IX життя там залииили Л.Сулержицький I В.Д.Бонч-Бруевич^. До дього ж тицу джерел належить еп1столярна спадщина I мм': грант! в. Шд кутом зору теми дисертац! 'f були ре-тельно вивчен! десятки лист!в украхнських ем!грант!в, нагшсаних ними 1э Каиади cboim pi дниv i энайомим. Ц1 листи дають р!дк1сну можлив!сть подивитися на процес iMvlrpaqf'f, який втягнув в себе сотн! тисяч людей, як би "эсередини", очима самого ¡мигранта. Найб!льш типов! й зм!стовн! э них були видая! дисортантом окре-мою книжкою в Едмонтонх /Канада/ i Черн1вцях .
Звичайно, ! мемуари, ! листи, ! 'цоденники як специф!чний вид !сторичного джерела не позбавлен'1 фактичних помилок 1 неточностей, суб'ективних o^ihok i суджень, тот/у 'fx значения не треба переоц!нювати. А вт!м вони нер!дко дають найб!льш достов!рну ! реал!стичну картину багатьох cTopiH рдЧграцН. При критичному до них п!дход! та в!дпов!дн!й науков1й перев!рц! вони можуть бу-
I Broadfoot В. The Pioneers' years 1895-1914. Memoirea of Settlers Who Opened the.West. - Markham, 1976) Bickersteth J.B, The land of open doors. Being betters from Western Canada. I9II -191?. - Toronto and Buffalo, 1976; England R. Ethnic Settlers in Western Canada; Reminiscences of a Pioneer // The Canadian Ethnic Studies. - Vol.VII. - N 2. - 1976.
p
Сулержицкий JI. В Америку с духоборами /из записной книжки/. -М.: изд. "Посредника", 1905; Бонч-Бруевич В.Д. Духоборцы в канадских прериях.- 4.1. - Петроград, 1918.
О
' 3 "Йового краю". Листи укра'шських ем!граит!в з Канади /3!брав ! упорядкував, написав перед>»ову ОЛ.Сич.- Едмонтон: Вид-во Канадського !нституту украТнських студ!й, Альбертський уп!вер-ситет, 1991; Сич 0.1. 3 "Нового краю". Листи украТнських cv!-•rpaHTi в з Канади. - Черн! вц!, 1991.
ти одним !з джерел доел!дження такого явица як ¡мм1грац1я. По-р!вняння та анал!з ïx зм!сту дозволяе визначити деяк1 ïï характер! риси, краще зрозум!ти мотиви внУзду людей за океан, меха-
г
н!зм сприйняття ними нового середовища, особливост! ïx особисто'1 адаптац! Ï, !накше кг.жучи - психолог1чну сторону !мм!грац1У, яку важко в!дчути за сухими рядками оф!ц!йних документ!в або цифрами 1мм!грац1йно'1 статистики.
Джерельну базу дисертац!ï пом1тно збагатили матер! али преси того часу. Зокрема, автором були широко використан! газети укра-Унських переселенц!в "Новий край", "Канадийский фармер", "Кана-дийский русин", "Новини", "Канадиець" та imai, в яких можна знай-ти як корисну !нформац!ю про ïx життя в Зах!дн!Й Канад! в пер!од ÏÏ колон!зад!ï, так ! загальн1 дан! про господарство ! майнове становище населения цього рег!ону, ycnlxax переселенц!в—iмм!гран— т!в у галуэ! землеробства, ïx непростих, часом напружених в!дно-синах э великими аграриями, зал!зничними ! банк!вськими компан!я-ми ! т. !н. Окрем! факти з р!зних питань обрано'1 теми були взят! з газет "УкраУнський ем!грант", "Русск!й эмигранта", "Життя ! Слово", англомовного-журналу "Украг'нський канадець".
Нарешт!, чимало р!зноман!тного фактичного матер! алу, ви'кори-станого в процес! роботи над дисертац! ею, автор знайшов у працях заруб!жних вчених, з якими ознайочився в б!бл!отеках Торонто, Ед-монтону, Саскатуну, Москви ! Киева.
Стан HayKQBoï розробки проблеми. М!жнародн! м!грац!ï як в1д-биття глобального процесу !нтернац!онал!зацГ/ економ!чного життя людства !, зокрема, ïx вплив на KpaÏHH ем! грац! ï та !мм!грац1Т ще. не стали об'сктом спец!ального комплексного досл!,цження у в!т-чизнян!й !сторичн!й науц!, хоча перш! спроби вивчення ïx окремих аспект!в останн!м часом були зроблен!*.
1 Миграции и мигранты d -мире капитала: исторические судьбы и ся-
В радянськ1й !стор!ографг Y 70 - 80-х рр. з'явився ряд праць як в ц1лому з icTopii !\анади, так i присвячених ii окремим проблемам, в тому числ! iwMirpauiflHift. Проте,^ останн1Х було дуг.э чало. Чабуть, пайб1льш грунтовною серед них була книга Л.М.Фурсовой, яка досл'1 дила питания, багато в чому схож"! з проблематикою нашо! дисертацй", але на «--атер!ал! !ншого !сторичного nepiojjy; YY в1дзначаб здгйснений на основ! великого е»<тричного матер1алу серйозний анал!з таких питань, як динамка 1мч!грац!У, YY нац!о-нальний, соц1альний i профес[йний склад, вплив на зб!льшення ка-надського населения i етн!чн! процеси, розселення !мм!граит!в. Це дало можлив1сть дисертанту, який вивчав под!бн! питания в пе-р1од, хронолог!чно передував, з'ясувати витоки зародження ¡м-м!грац1йно1 проблеми, :генденц!Т YY розвитку в XX ст., найб1льш загальн! законом!рност1 формування сучасного етносоц!ального об-личчя Канади.
Вагомого доробку в досл!дженн! деяких валливих проблем, як!
прямо чи опосередковано стосуються теми дисертац!йноУ роботч,до-
сягли за останн! роки вчен! УкраУни. В цьому план! сл1д в!дм!ти-
ти прац! члена-кореспондента HAH УкраУни В.В.евтуха, в яких роз-
робле^! теоретичн! проблеми етн!чних в!дносин ! адаптац!У 1мм1-
грант!в в I нонац!опальному середови-q!, а також питания украУнсь-
о
ко1 етн!чност! в США ! Канад! . Зважаючи на методолог!чну ц!н-
временное положение. Сб. науч. трудов. - Киев: Наук.думка,1990.
* Фурсова Л.Н. йчмиграция и национальное развитие Канади. 19461970 гг. - М.: Наука, 1975.
р
Евтух В.Б. Иммиграция и национальные отношения в истории Канады //Проблемы историографии Канады /Под ред. и с предисловием докт. ист. наук В.А.Тишкова. - М.: Наука, 1981; Его же. Историография национальных отношений в США и Канаде /60 - 70-с годы/.- Киев: Наук, думка, 1982; Его же. Иммигранты в инонацио-
н1сть i'x узагальнень i висновк1в, вони прислужилися автору ди-
сертац!i при написанн1 п'ятого розд1лу. Певною Mi рою збер2гас
свое значения ведома моно'раф!я акадеч!ка НАНУ А.М.Шлеракова про
укра'Унську трудову ем!rpaqi ю в США i Канад!*. Деяк! положения
2
ц!еУ книги, а також його останн!х статей заслуговують на увагу як можлива методологiчна основа для подальших досл1джень в галу-з! 1мм!грац!йноУ проблематики.
В книз! й докторськ!й дисертацГУ киУвського вченого Л.О.Ле-
3
щенка , присвячених фермерському рухов! в Канад1 саме в той пе-р1од, який ц1кавив дисертанта, наводиться матер!ал про соц!ально-економ!чний стан фермерства, в тому числ! 1ноземного гюходження, Yx соцгально-пол!тичну активн!сть, фермерськ! opraHieaniY. Окре-Mt аспекти дисертац! Hhoi проблеми розглядаються в статтях проф.
нальной среде: проблемы адаптации //Миграции и мигранты в мире капитала... - CC.I70-I8I; Его же. Концепции этносоциального развития США и Канады: типология, традиции, эволюция. - К.: Наук, думка, 1991.
* Шлепаков A.M. УкраУнська трудова ем1грац1я в США i Канад1 /к!-нець XIX - початок XX ст./. - КиУв: Вид-во АН УРСР, I960.
о
Шлепаков А.Н. Международные миграции прошлого и настоящего: к оценке моделей и методов исследования //Зарубежный мир: соци-. ально-политические и экономические проблемы. Респ. межведомств, сб-к. ЕЬп.З. - К.: Наук, думка, 1983. - СС.79-85; Его же. Социальный облик переселенцев в США в прошлом и настоицем //Миграции и мигранты в мире капитала... - CC.5-I6; Его же. Соц1-альний портрет украУнсько-канадського стор!ччя //Всесв!т. -1991. - № II.. - СС.52-64.
о
Лещенко Л.А. Фермерское движение в Канаде /1900-1939 г г,./. -Киев: Наук, думка, 1978; Его же. Фермерское движение в Канаде /1900-1939 гг./. Дисс, ... д-ра ист. наук. - Киев, 1984.
ВД.Наулка 1 О.Ю.Макара з питань tCTopt'i й сучасного становища украУнськоУ етн!чноУ групи в Канад!*.
Безперечний науковий 1нтерес маять i досл!дження представ-ник! в акадеи!чного св!ту PociY, в яких висв! тлюються окрем! питания, пов'язан! з темою дисертацП. Серед них треба назвати пра-
о
ц! в!домого [сторика ! етнолога В.А.Ишкова ! професора Москов-
3
ського ун!верситету О.С.Сороко-Цюпи . Пом!тним внеском у досл!д-ження етн!чноУ lCTopiY стали книга ! статт! М.Я.БерзПюУ4. Проб-леми економ!чного роэвитку КраУни кленового листа проанал!эован! в працях Р.А.Фарамазяна 1 1.Ф.АнтоновоУ*\ В1дч1тимо й статтю Л.О.Баграмова I В.В.Попова "Особливост! економ1чного роэвитку Ка-
* Наулко В.И. Украинская этническая группа Канады //Расы и народы. Современные этнические и расовые проблемы. Ежегодник.Вып.14.
- М.: Наука, 1984; Макар О.Ю. Роль етн!чного фактору в !стор!У канадських украУнц1в //Нац! ональний фактор 1 м!жнац1ональн1 в!дносини: icToplfl та сучасн1сть. - Черн1вц1, 1992.
о
Тишков В.А. Освободительное движение в колониальной Канада. -М.: Наука, 1978; Его же. Страна кленового листа. Начало истории.
- М.: Наука, 1977.
о
Со]?око-Цюпа О.С. История Канады. - М.: Вне. шк., 1985; Его же. Рабочее движение в Канаде /1929 - 1939/. - М.: Изд-во Моск. ун-та, 1977.
^ Берзина М.Я. Формирование этнического состава населения Канады /этностатистическое исследование/. - М.: Наука, 1971; Ее же., Формирование этнических групп Канады //Национальные проблемы Канады /Отв.ред. д-р ист.наук Ю.П.Аверкиева.- М.: Наука, 1972. ^ Антонова И.В. Канада. Экономико-географическая характеристика. Часть I. — М.: I-Ьд-во 1972; Фарамазян P.A. Экономика современной Канады. - М.: Изд-во соц.-эконом, лит-рч, 1963.
нади"*. 3 точки эору нашого досл1дження певний (нтерес становила
о
монограф!я акад. О.Г.М!лейковського , деяк! положения i узагаль-нення яко'1 не застар!ли дотепер.
Характериэуючи як радянську, так i пострадянську ICTopi о-граф!ю; можна, однак, констагупати, цо дисертац!йна проблема в тому вигляд!, пк вона эапропонована автором, до цього часу не бу-ла предметом специального досл!дження, вивчалися лише деяк!, хоча,
3
безумовно, I важлив! П аспекти .
Наск!льки в!домо дисертанту, немае такого узагальниючого доел! дження ! в заруб! жн1й !стор!ограф!У, незважаючи на наявн!сть великого числа роб!т, присвячених власне i wi грац( 'f. 1з числа ос-танн!х сл!д вид!лити Ti, цо з'явилися в м!жвоенний пер!од^. На
* Баграмов Л.А., Попов В.В. Некоторые особенности экономического развития Канады //США: экономика, политика, идеология. - 1979. - № 9.
р
Милейковский А.Г. Канада и англо-американские противоречия. -М.: Политиздат, 1958.
о
Плетнев Э.П. Международная миграция рабочей силы в капиталистической системе мирового хозяйства. - М.: Изд-во ИМО, 1962; Хо-рев Б.С., Чапек В.Н. Проблемы изучения миграции населения /Ста-тистико-географические очерки/. - М.: Мысль, 1978.
4 Smith W.G. Study in Canadian Immigration.- Toronto: The Ryerson Press, 1920$ MacLean A.M. lioderm Immigtation. A view of the situation in immigrant receiving countries.- Philadelphia-London: J.B.Lippincott Co , 1925? Fairchild H.P. Immigration.- London: The Macmillan Co, 1925} Bryce P.H. The Value to Canada of the Continental Immigrant.- Winnipeg, 1928} Key H..Ths Hew Colonial Policy.— London:: Kethuen, I927{ Mazurkiewios R. Polskie wychod-stwo i oeadnictwo w Kanadzie.- Warszawa: Nakiadem Naukowego Institute Emigracyjnego,' 1920s Young Ch.H. The Ukrainian Canadi-
- 25 - ■
думку дисертанта, ïx ц!нн1сть полягае в тоту, що "fx автори були
по сут! 1 периими досл!дниками такого явища, як 1мм1грац1я, I
водночас його сучасниками, тобто писали, так би мовити, "по raprf-
чих сл!дах" под!й, точу ïx оц!нки i ч1ркування, з yctva властиви-
ми ïm проявами упередженост!, суб'gkthbî зму i тенденц! йност1, в
той же час позбавлеж певного акадеч!зму, свого роду "пригладже-
iiocTi", притаманних багатьом 6iльш шзн!м виданням. В них - що
немаловажно для сучасного досл!дника - "проступав" реакц!я як
оф!ц!йних к!л, так 1 громадськост! краУни на факт масовоУ !мм!~
rpaqlï; кр!м цього, в них подасться ц[кавий фактичний м?,тер!ал
/наприклад, в книз! У.См1та про канадську 1мм!грац1ю/, який а!д-
сутн!й в наступних працях з ICTopiï 1мм1грац1У.
Тематично, але i>o хронолог1чно близька до'проблеми нашого
досл!дження книга Гр1на "1мч!грац!я та повоенна канадська еконо-
MÏKa"^, де зустр! чаяться т!льки окрем! факти i эауваження цодо
пер1оду, який нас ц!кавив. Заслуговув на увагу робота Т.Бр!нл!
2
про вготв м!грац!й на розвиток м!ст , а також невеличка книжка, видана в 1948 р. в США, в як!й характеризуеться канадська 1мм|гра-
ц!йна пол!тика, наводяться дан! про чисельн!сть |м»«1 грант! в, що
g
прибували до Канади !з США, Воликобритан1 ï та {нших краУн .
При вивчекн! питания про вплив i мм!грац!У на демограф!чний розвигоя Канади дуже кориснкми виявилнся книги ! статт! вже зга-апэ. A Study of Assimilation /Ed. by H.R.Y.Reid. - Toronto! Nelson, I95I.--
1 dreen A,G. Immigration and thé Postwar Canadian Economy. - Toronto: Macniilan of Canada, 1976.
2
Brinley Th. Migration and Urban Development. - London: Methuen, 1972.
J International Migration and One World. Hationnl Co'-raaittec on Immigration policy. - TfevrYork, 1949.
дуваного У.Кальбаха*, який проанал!зував вплив !мм1грац!йних по-tokIb на канадське населения в етн1чному, географ1чному, статево-в! новому та !нших аспектах. Варто згадати видану канадським м! н! -
стеро гвом робочо'У сили та !чм1грац!¥ брошур£ "1мм1грац!йна про-р
грача"-. Де стислий, але зм(стовний нарис !чч!грац!йно¥ пол!тики та законодавства Канади, в тому числ! в пер!од, який розглядався в дисертац!Y.
Для написания четвертого розд!лу були використан!, кр1м зга-дуваних вище праць 1саака, Тафта, Руб! на, велика стаття Шпенглера*^ про економ1чн! насл!дки i чм! грац! 'f для приймаючих Vi крагн в пе-plод до 1939 р., а також грунтовна стаття Т.Старка^, де розгля-даються економ!чн! вигоди, як! дав ! мм! грац! я, а також можлив! витрати, як! постають для приймаючих краУн в!д надто великого на-пливу !мм!грант! в. Ц! статт! були важливими для дисертанта не ст!льки з фактолог!чного боку, ск!льки в теоретико-методолог!чно-МУ план!, а вт!м як ! матер!али симпоз!ума, проведеного в 1955 р. п!д ег!дою ЮНЕСКО, де йдаться про позитивний вклад !мм!грант!в у
* Kalbach W.E. The effect of immigration on population. - Ottawa! Department of Manpower and Immigration, 1974} Idem. Growth and Distribution of Canada's Ethnic Populations I87I-I97I //The Canadian Ethnic Mosaic. A Quest for Identity./l.Driedger, editor. -Toronto: McClelland and Stewaít, 1978. - PP.82-I04.
2
The Immigration program. - Ottawa, 1974. ^ Spengler J.J. Effects produced in Receiving Countries by Pre-1959 Immigration //Economice of International Migration /Ed. by B.Thomas. - London: Macmillan, 1958. - PP.I7-5I.
Stark 1, The Economic Desirability of Migration //The International Migration Review. - Vol.1. — N 2, — Spring 1967.f-PP.5-22.
розвиток приймаючих краг'н, эокрема США*. Примикае до них за cboïm
о
зч!стом t книга Л.Парая , який запропонував схему економ!чного впливу 1чм1грацП'. В Канад!, на його погляд, iмм|грац1 йна пол!ти-ка служила доповненням до пол!тики в галуз! робочоУ сили, бо ке-р!вництво держави усв!домило, що 1-мм1град1я бувае б!льш виг!дноо, н!ж п!дготовка нових або переп!дготовка старих кадр!в, а також визнало велику роль twirpaniï в зб!льшенн! розм1р1в внутр1шньо-го ринку.
У брошур! Е.Оергюсон "1мм!гранти в Канад!" прид!лена певна увага внеску !мм!грант!в в економ!чний розвиток ц! aï кра'Уни, а Д*.Бонав!а з!брав великий матер!ал про тих !мм!грант!в, як! за-вдяки cboïm зд!бностям, д!ловитост1, eHepriйност!, !н!ц!ативно-ст! збагатили р!зн! галуз! життя каладського сусп!льства^. Нале-жить згадати й невелику за обсягом, але важливу за своУми 1деями статтю Ст.Давидовича про роль етн!чних труп у nporpecl канадсько-го сусп!льства
Щоби скласти уявлення про м!сце ! мм! грант!в в еконоч!ччому ! социальному розвитку Канади в 1900-1939 pp., а також про харак-
^ The Positive Contribution by Immigrants, A Symposium prepared for Unesco by the International Sociological Association and the International Economic Association,- Paris: Unesco, 1955.
p
Parai L. The Economic Impact of Immigration. - Ottawa: Information Canada, I974-. ^ Ferguson E. Immigrants in Canada. - Toronto, 197^. ^ Bonavia G. Immigrants we read about. -. Ottawa, 1986.
r.
J Davidovitch St. The Role of the Ethnic Groups in relation to centennial planning and the contribution of the non-French and non-Anglo-Saxon groups to the development of Canadian society //Studies and Documents on immigration and integration in Canada.- Vol.1.- May 1962. - H 7. - PP.39-43.
тер J особливо^т! адаптацН 'fx до канадського cycniльства, ди-
сертанту довелося проробити численну л!тературу, присвячену ок-
ремим егн! чнич трупам, що виникли в qi й Kpai'Hi внасл1 дек 1мм!гра-
с
ц!йних процес!в. Серея них насамперед треба назвати книги з сет
р!Т "Покол1ння: i c-ropi" народ!в Канади" , як! виходили ni д за-гального редакц1ею професора соц1слог1У Йоркського ун!верситету
Дж.Барнет | доцента Налгарського ун!верситету, 1сторика Г.Паль-
р
мера, як1, до реч!, видали в сп! вавторств! окрему книгу , що е своер!дним вступом до Bciei' сер! Y I м!стить багато ц!иного фактичного i оц!ночного матер1алу. У написанн! книг ц!е-1 ceplY взяли .участь понад 40 фах!ВЦ!в р!зного проф!лю, як! спиралися на широку джерельну базу, використовуючи як власн1 розробки, так i результати доел!джень попередник!в, а також спец!ально проведен! опитування, {нтерв'ю ! соц!олог!чн! обстеження р!зних груп насе-
1 The Scottish tradition in Canada /Ed. by W.S.Reid. - Toronto: McClelland and Stewart, 1976; Loken S. From Fjord to Frontier:
A History of the Norwegians in Canada. - Toronto: M, & S., 1976} Radecki H., Heydenkorn B. A Member of a Distinguished Family. The Polish Group in Canada. - Toronto: M.& S., 1976; Anderson i.M., Higgs D. A.Future to Inherit: Portuguese Communities in Canada. - Toronto: M. & S., 1990; Chimbos P.D. The Canadian Odyseey: The Greek Experience in Cana'da. - Toronto: M. & S., 1980; From China to Canada: A History of the Chinese Communities in Canada /Wickberg Ed., editor. - Toronto: M. & S.,1982; A Heritage in Transition: Евваув in the History of Ukrainians in Canada. - Toronto: M. & S., 1982; Rasporich An.W. For a Better Life. A History of Croatians in Canada. - Toronto: M. & S., 1982 та !мш!.
Burnet J., Palmer H. "Coming Canadians": An Introduction to a History of Canada's Реор1ев,- Toronto: M. & S., 1988.
лення, тобто врахували i певним чином "акумулювали" 1снуюч! в канадськ1й науц! точки зору з вуэлових комент1в етн!чноУ !сто-pIY Канади I, безумовно, в!ддзеркалили позиц!ю канадського уряду в цьому питанн!.
Чимало корисно? 1нформац1У можна знайти в II брошурах се-
plY "Етн|чн! групи Канади", як! видавалися в 1982-1985 pp. Ка-
надською хсторичною асоц!ац!ею*. Дисертант ретельно ознайомив-
ся - п!д кутом зору теми свого доел! дження - I з {ншими числен-
ними працячи з icTopiY та сучасного станови-ца етн!чних труп Ка-о
нади . Зокрсма, треба в!дм1тити так! серйозн! I з фактолог!чноУ,
* Bumstead J.M. The Soots in Canada. - Ottawa! Canadian Historical Association, 1982; Higgs D. The Portuguese in Canada. -Ottawa: СНА, 1982; Ward W.P. The Japanese in Canada.- Ottawa: СНА, 1982». Avery D.H., Fedorowicz J.K. The Poles in Canada. -Ottawa: СНА, 1982; Johnston H. The East Indians in Canada. -Ottawa: СНА, 1984; Lindstrora-Best V. The Finns in Canada. -Ottawa: СНА, 1985; Gerus O.W., Rea J.E. The Ukrainians in Canada.- Ottawa: СНА, 1985; McLaughlin K.M. The Germans in Canada. - Ottawa: СНА, 1985 та !ни!.
2
Lehman H. The German Canadians 1750-1937. Immigration, Settlement and Culture. - St.John's: Jesperson Press, I986j Adachi Ь The Enemy That Never Was. - Toronto: M. & S., 1976,- Harney R. Italians in North America. - Toronto: Multicultural History Society of Ontario, 1978; Kostash M. All of Baba's Children. -Edmonton: Hurtig, 1977; Balan J. Salt and Braided Bread. Ukrainian Life in Canada. - Toronto: Oxford University Press, I9B4} Paris E. Jews. An account of their experience in Canada. - Toronto: Macmillan of Canada, 1980 та Irani.
I э концептуальноУ сторони, досл1дження, як книги Яр.Петришина t О.Мартиновича з iCTopt'f першоУ хвил1 у крат не ь ко i' 1мм1грацГУ до Канади*. Проблемам украУнськоУ д1 аспори в ГЦ вш чн! й Америц! при-святив ряд своУх праць професор yni Есрситет/ 1м.1.Лойоли /США/,
о
!ноземний член НА!{/ В.Маркусь . Дисертант також проробив велику к!льк(сть статей в! дповгдно'У проблематики, надрукованих в бюле-тенях "Канадськ! етн!чщ доел!дження" /видавництво Калгарського ун!верситету/. .
Опрацювання вказаних вице роб}т дало эмогу дисертанту з'ясу-вати як роль окремих 1м?Л грантських /етн! чних/ труп, так t визна-чити - на п1дстав! синтезу величезного масиву факт!в, hki mic-тяться в них - м!сце 1мм!грац1У в ц!лому в соц! ально-економ! чно-му поступ! Канади в зазначений пер!од.
В останн! десятшпття представниками академ!чного cbi ту Канади все част1ше використовуеться метод поглибленого вивчення вс!х стор!н життя невеликих труп, об-дин i нав1ть окремих с1мей 1м-м!грант!в протягом всього пер!оду Ух перебування в ц!й краУн!,що-би,•спираючись на отриман! при цьому спостереження й узагальнення, оц!нити 1сторичний досв!д етн!чноУ групи чи нац!ональноУ меншини, яку вони представляготь, в ц1лому 1, можливо, спрогнозувати Ух по-
дальший розвиток. 0дн1ею з перших i вдалих спроб застосування та-
3
кого методу можна вважати книгу Р.Харн1.та Г.Тропера , де вони
* Petryshyn J. Peasants in the Promised Land. Canada and the Ukrainians, 1891-1914.- Toronto: Lorimer, 1985} Martynowych 0. Ukrainians in Canada. Formative Period, 1891-1924. - Edmonton: ClUSj 1991.
p
Див., напр.: Маркусь В. Чому д1аспора: спроба iдентиф!кац!У по-няття //УкраУнська дlacпора. - 1992. - Число I. - CC.4-I3. Harney R.F. , Troper Н. Immigrants. A portrait of the urban experience ,"1890-1930.- Toronto e.a. : Van Ifostrand Reinhold, I975*
дали опис р1зних стор!н життя 1мм!грантського населения Торонто в 1890-1930 рр. Приблиэно такого ж типу в робота В.Л|ндстрем-Бест э Йоркського ун!верситету про ф!нських ж!нок-1мм1гранток*.
Автор дисертац!'/ вивчив роботи канацських !сторик!в з сопельно? !стор!Т, роб!тничого Й профсп!лкового рух!в, де хоча б а
як!йсь м1 р! висв1 тлгаетьея проблема участ! ! мм! грант! в у рухах сор
ц!ального протесту . ВисокоУ оц!нки заслуговуе книга Д.Евар! "Нв-
з
безпечн! !нозе»тц!", в як!й в!н об'ективно ! неупереджено проана-л!зував становище европейських роб!тиик! в-! мм! грант! в ! Хх участь в соц!альних конфл!ктах в 1896-1932 рр. Увагу дисертанта також привернули прад! з економ!чноТ !стор!Т Канади, в яких порушувть-ся тема 1мм1грац11<*.
1 Lindstrom-Best V. Defiant Sisters: A Social History of Finnish Immigrant Women in Canada. - Toronto; Multicultural History Society of Ontario, 1988.
2 Jamieson S. Industrial Relatione in Canada.- TorontoiMacmillan
Co. of Canada, 1957} Llpton Ch. The trade union movement cf Canada 1827-1959. - Montreal: Canadian social publications Imtd., 1966j The Character of Class Struggle: Essays in Canadian Working "Class History, 1850-1985 /Ed. by B.D.Palmer.- Toronto: I.I. & S., 1986f Bercuson D.J. Fools and wise men.- Toronto: McGraw-Hill Ryerson Lmtd , I973| The Canadian worker in tho twentieth century /Ed. by I.Abella and D.Millar. - Toronto: Oxford University Press, 1978 .
^ Avery D. "Dangerous foreigners". European Immigrant Workers and Labour Radicalism in Canada, 1896-1932.- Toronto: M. & 3., 137^
^ Approacheo to Canadian Economic History. Selection of eooayo edited and with an introduction by W.T.Easterbrook and M.T.Wat-kino. - Toronto: Macmillan of Canada, 1979» Harr ff.L., Pater-non D.C. Canada: An Economic History. - Toronto: MncmillBti of
- 32 -
' Ви'цеокресленими роботами заруб!жних вчених, зрозум1ло, не вичерцуеться список досл!джень, котр! стосуються р!зних сюжет!в теми дисертац!У Й використовувалися У У автором. Ми вказали перш за все на т! з них, як1, на нашу думку, маютЪ безперечний нау--ковий 1нтерес 1 можу^ь бути корисними для майбутн!х досл!дник!в.
Анал!э в!тчизняноУ та заруб!жноУ !стор!ограф!У дисертацШ-hoY проблеуи дае ni дстави констатувати, гцо вона до цього часу не стала предметом спец1ального наукового досл!дження, хоча не-обх!дн!сть' в ньому уявляеться назр1лою. Водночас, на думку ди-сертанта, уся сукупн!сть наявних джерел I Л1тератури, частково оха'рактеризованих вище, забезпечуе можлив!сть глибоко i всеб!ч-но досл!дити основн! аспекти обраноУ теми.
Виходячи з науковоi актуальност! й пол!тичноУ важливост! теми дисертац!У, враховуючи явно недостатн!й стан УУ вивчення в заруб!жн!й I в!тчизнян!й !сторичн!й науц!, спираючись на викла-ден! вище методолог!чн! принципи та п!дходи, дисертант поставив ,соб! за мету зд!йснити комплексне досл!дження рол! та м!сця !м-м!грац! У в соц!ально-еконоч!чному роз витку Канади в 1900-1939 pp. Керуючись таким бачэнням головноУ мети свого досл!дження, автору в ход1 роботи над дисертац!ею необх!дно було розв'язати так! эавдання: . .
- розглянути причини актив!зац!У канадськоУ !мм!грац!йноУ пол{-тики на меж! XIX - XX ст., У! основн! напрямки, принципи, орган! зац!йн! та законодавч! засади в зазначений пер!сд;
- показати динам!ку !мм!грац!Иного руху в Канаду в 1900-1939 pp., його. к!льк!сн! параметри та соц!ально-профес!йний ! статево-
Canada, 1980} Korrie К., Owrara D. A History of the Canadian Economy. - Toronto e.a.! Harcourt Brace Jovanovich, 1991} Eaeterbrook W.T., Aitken H.G.J. Canadian Economic History. -Toronto t HBJ, 1980. -
- 33 -
в!ковий склад !мм!грант! в;
- проел! дкувати зм!ни в соц!альн!й структур!, етн!чн1й композиту й демограф!чному проф1л! канадського сусп!льства п1д впливом 1мм1грацЦ;
- встановити сфери трудовоУ д!яльност! 1мм(грант1в ! Ух роль у розвитку господарства канадськоУ держави;
- визначити значения iM».nrpai;!i як одного з чинник1в економ!ч-ного 1 couíanbHoro поступу Канади;
- проанал!зувати ставлення канадського населения до прибулих
! мм! грант! в ! особливост! адаптацП' останн!х до приймаючого сусп!льства;
- охарактеризувати соц!ально-економ!чне становитце !мм!граит1в ! Ух участь в соц!а)Гьних рухах.
Бир!шення поставлених завдань дозволило дати об'ективну оц!нку впливу !чм1грац!У на економ!чний, демограф! чний ! соц!-альний розвиток Канади, зробити в1дпов1дн! висновки ! узагаль-нення.
Наукова новизна дисертацГУ визначаеться тим, гцо в н!й до-сл1джуеться актуальна проблема, яка в так! Я постанови! й хроно-лог!чИих рамках не розроблялась у в!тчизняшй !стор!ограф!У. Автор вперше зд!йснив спробу комплексного анал!зу рол! I м1сця !м-м!грац!У в соц!ально-економ!чн!й ¡стор!Т Канади в перш! десяти-л!ття XX ст. Такий анал1з посднувався з науковим опрацгаванням низки конкретных питань, якi складали основний зм!ст дисерта-ц!йноУ проблеми 1 або не вивчались sobcím, або ж доел!джувались лише фрагментарно. Вперше у в!тчизнян!й !сторичн!й науц! дисер-тант досл!див роль !мм!грац!У як фактора економ!чиого розвитку, виэначив деяк! суттдв! аспекти психолог! чноУ адаптац!У 1мм!-грант»в в канадському сусп!льств!, проанал!зував природу ксенофоб! i, пка була викликаиа "асового 1мм1грац!бЮ oct6 нсалглосак-
сонського походження, висвгтлив участь ! мм! грант! в у рухах со-ц!ального протесту, уточнив деяк1 моменти, пов'язан! з характеристикою !мм! грац! йноУ пол! тики Канади. Використана велика К1ль-к!сть джерел, значна частина яких вводиться в науковий об!г вперше 1 суттево розширюе ! поглиблюе !снуюч! уявлення з !с-торИ 1мм!грац!1 в Канад!. Дисертац!я »Лстить ряд нових оц!ноч-них положень I висновк!в з окремих конкретних питань доел!джува-ноУ теми. Новизною в!дм!чена троретико-методолог!чна база дисер-тац!Иного.доел!дження, в основ! яког лежить поеднання дек1лькох метод!в, характерних для 1сторично1, соц!олог!чно1 та психоло-г!чно'1' наук. Ц!лий ряд важливих аспект! в теми дисертацП' автору доводилося розробляти ц!лком самост!йно чи поглиблювати реэуль-тати досл!джень попередник!в.
Науково-практична ц!нн!сть доел!дження полягае в тому, що
V
воно дав можлив!сть заповнити певну прогалину в !сторичному знанн!, використати наведений в ньому фактичний ! оц!ночний матер! ал як при теоретичн!й розробц! проблем м!грац!йних процес!в, так 1 при п!дготовц! спец!альних ! узагальнюючих праць з канад-ськоУ !сторН" або.!стор!У !мм!грац!Г в ц!й кра1'н!. Матер! али ди-сертац!? можуть застосовуватися в робот! викладач!в системи се-редньоУ та вищо! осв!ти, зокрема при. викладанн! нормативних ! спец!альних курс!в з ново/ та нов!тньо! ЛсторН Канади ! США. Автор спод!ваеться, що з!бран! ним матер!али, отриман! узагаль-нення й спостереження можуть бути корисними в практичтй дг яль-ност! державних установ, як! займаються анал!зом проблем м!жна-ц!ональних в!дносин, б1женц!в, причинами етн!чних конфл!кт!в, розм!щенням трудових ресурс!в, при розробц! оптимально? !»«м!гра-ц! йно'/ пол! тики то до, бо дозволяють подивитися на ц! проблеми, як! стають у певн!й м!р! актуальними ! для нас, кр!зь призму !сторичного досв!ду тако'/ кра'гни,. як Канада.
- 35 -
На захист виносяться так! основн! положения писертацН:
1. В зазначений пер!од канадська !мм!грац!йна пол!тика за своими ц!лями, законодаочим I орган! зоцШшч яабвэтчмшян була п!дпорядкована касамперед вир!шешто найважлио!иих чакроеко-ном!чних ! соц! алыю~це"огрзф!чних заадань, як! стояли перед краУною, вона стала д!йовим !нстру<ентом в руках держави, гцо дозволяв активно впливати на течпи ! зн!ст економ!чних, со-ц!альних ! демограф!чних процес!в.
2. К!льк!сн1 параметри ! соц!ально-профес!йний склад !мм!грац!У також визначалися потребами ропнитку каиодсыгоУ економ!ки ! державной !мм!грац!йно» пол (тиком.
3. 1мм!гранти пробили великий внесок в т! галуз! канядського господарства, як! були ключовими для економ!чногл роявитку краУни в 1900-1939 рр., а !"м!грац!я в ц!лсму стшта о того часу нев!д*емнич компонентом прояуктипннх сил Каняди 1 ол"1 -ею з причин П вражаочого прогресу з XX ст.
4. Економ!чн1 ! соц!апьн! вигоди, як! отрицала Канада в!д »'ахового приплясу !мм!грант!в набагатг* пярекряпали пятр-тги, тя-кож пов'язач! з Ух гсоявою; до того ж 1'*<!грац1я пияпкяася, поряд э !гатми, додатковим ! вагсим пояитивиим чиннкком ноп!чного розвитку краТпи.
5. Шасл!док низки обставив /цеодкатових стартсг.их »«жлипостей соц{ально-еконои!чного характеру, неоднозначного, я К':р1 як'-(
! в!дверто псрожого ставлення з боку пеших яг?рств «Лсцовага населения Я Ъф!ц!йно'1 влади та Ппаих/ соц!алы1ий статус знач-ноУ <тстпн:г европейсьних ! аз!атських гряят! в, т е1япо~ в!дав тгиу вкладу, який вони внесли и екоио«1чний роявитпк ! соц!альнкЯ поступ ц! еУ краУни, що спричикад^я як т упос!ль-неноУ I часом бол! с но У алаптац! У до канядсьотго сусн1 льстг-1.
- 36 -
так ! до активно "У участ! багатьох з них в рухах соц!ального протесту. •
П. СТРУКТУРА I ОСНОВНИЙ ЗМ1СТ РОБОТИ
Характер, обсяг 1 зм!ст проблеми, яка досл1джувалася, д1 л! й завдання, поставлен! дисертантом, визначили структуру дисерта-ц!Иного досл^дження. Структурно дисертац!я складаеться ¡з всту-цу, п'яти розд!л!в, як! включають 18 параграф!в, висновк!в, при-м!ток, списку використаних ддерел ! л!тератури.
У вст.уп! обгрунтовуеться актуальн!сть теми, УУ хронолог!ч-н! рамки, формулюеться мета та завдання досл!дяення, розкрива-ються; методолог! чн! принципи, анал!зусться р!вень вивченост1 дисертац! йно'/ проблеми, визначасться наукова новизна та практичне значения отриманих результат! в.
В першому розд!л! "1мм!грац!йна пол! тика Канади" висв!тлю-вться причини актив!зацГУ 1мм1грац!йнох пол!тики Канади на рубеж! XIX - XX ст., УУ форми ! методи, основн! принципи ! законо-давч! акти. Головними джерелами 1мм! грац!'У в Канаду були Велико-британ!я, США ! краУни континентальноУ европи, Велику роль в орган! зац! У ! мм!грац!Иного руху в!д!гравали приватн! канадськ! компан!У, особливо "Кенейд!ан Пасиф!к Рейлуей".
У другому розд!л!- "Динам!ка !мч! грац!У в Каналу, УУ нац!о-нально-етн!чний ! соц!ально-профес!йний склад" розглядаються к1льк!сн! параметри !мм!грац!У та фактори, як! впливали на УУ динам!ку. Ур!зноман!тнення й ускладнення нац!онально-етн!чноУ структури ! мм! грац! У !стотно позначилися на етн!чн!й композицП' канадського населения. В розд1л! також характеризуються соц!-ально-профес!йний склад !мм!груючих ! Ух географ!чний розпод!л у Канад!.
Трет!й розд!л "1мм!грац!я та соц!ально-демограф!чний розви-
ток Канади" присвячений доел!дженнга впливу масовоУ !мч!грац!У на зростання населения, його статевов!кову структуру, зб!льшен-ня робочоУ с ил и, прискорення процесу урбан!зац!У.
В четвертому оозд!л! "Вшшв 1мм'1грац!1 на економ1чний роз-■ виток . Канади" проанал!зовано внесок ! мм: грант! в у поступ ка-надського господарства, в тому числ1 окречпх } «тм{ грантських груп; особлива увага прид!лена характеристик !мм!грац!У як фактора економ!чного розвитку.
В п'ятоуу роздШ "И1сце 1мм! грант! в у'канадському сусп!ль-ств!" показано сощалыго-еконе-'-¡не становище 1мч!грант!в ! чин-ники, як! його визначали; проанал! зовано особлипост! Ух сощаль-но-психолог!чноУ адаптац!У в канадському сусп^льств!, а також природу ксенофобних настро'Ув, як! поширилися' в ньому через масо-ву !мм1грац!ю; розкриваеться участь Ьм!грантчв у соц!альних рухах.
На основ! комплексного анал!зу дисертац!йноУ проблеми автор прийшов до таких концоптуальних положень 1 висновк!в.
Лктив!зац!я Ьзд грац! йноУ пол! тики Канади на рубеж! XIX -XX ст. ! перетворення УУ в пост!йну ! важливу функц!ю федораль-ного уряду обумовлювалося як об'ективни»»и, так ! суб'ективними причинами. До перпшх елгд в!днссти нагальн! потреби економ!чио-го /необхг дн!сть освоения захштх земель, пеможливого за рахунок власних людських ресурс! в, та Ьшн/ ! демограф! чного /знижзння народжуваност!, посилення ем!грац!У до США/ характеру, до других - бажання д1лопчх «¡л скористатас" можливостями суттево зб!льши-ти сии прибутки, залучагачи на виробництво дешеву !, як Ум зда-валося, слухияну робочу силу. Протягом всього пер1оду чгтко про-сл!дкопусться шдпоряпкепащеть канадськоУ 1мм1грац|йноУ пол!тики реал! зац! г '.'акрееконо"! чних 1 соц1 ально-де«ограф! чних завдань, гид "сп:"пого втог^пння яках залетав розвит^к Канади як держави.
Качадська '¡.у ржу аз 1 я наст!йливо прагнула I наприк!нц! першого де-сятир1ччя XX ст. отринала в1д метропол!1 право самоет!йно визна-чати 1мм!грац!Йну пол! тику ! регулювати пот!к 1мм! грант! в.
Дом!нупчим принципом допуску в краУ ну стала селекц!я прибу-ваячих за расово-нац! опальною ознакою, -цо, звичайно, ображало багатьох э них. Зд!йсню»чи селективну !мм!грац!йну пол!тику з олементами ялноУ дискрим!нац!У, иаиадсып власт! тим самим ство-рюволи умови, т<1 породжувяли проблсми в нац!онально-етн1чних стосунках, бо фактично вяо зазцалег1дь штучно в!дгороджували де-як! !м"!грантськ! групи в!д канадського сусп!льства як такого, утруднюючи Ум !нтеграц!ю в нього. Зробивши перший крок - ус!ляко заохочуичи !мм|грац!ю, вони явно затрималися з другим - створити р!дпов!дн1 умови для Ух повноц!нноУ ацаптац!У в цьому сусп!льст-в!, пропонуючи лише ор1бНтац!и на прискорену 1 ч!тко окреслену ясим1ляц1ю. Тому для значцоУ маси Ьшгршичв !з краУн Центрально!, Сх! дноУ Й Ш вденноУ европи, а також Лэ! У така !мм!грац!йна пол!тика зумовила складний характер Ух пристосування до нового соц!ального I етнокультурного середовища. Для них перш! кроки на шляху входжочня в це середови'це починалися, як правило, з важно!, НИЗЬКООПЛачуваноУ прац!, матер!альних злидн!в, часто !з знилоннп повального статусу пор!вняио з краУною виУзду, певноУ спг(1алы10-психолог!чно1 !золяц!У, яка посилювалася через мовний бар'ер, I просто ЫдчайдушноУ боротьби за ф!зичне виживання.
До того ж, вих1дц! з вказаних рег!он!в були представниками 1нших, Ид'Ннни.х в!д канадськоУ, культур ! цив!л1зац1й. Тому Ух чекми яопг| роки важкоУ психолог!чноУ адаптацП, яка сполучаля-<:л я попояанчям в! дчужсмппт! канадського соц!уму, гцо базуваляся па пшлирг-м! й дуц! прп то, -цо с:х! дноснропойсьп! та аз!атськ1 по-рргмрнц! п"т1 р| |;,Ч1ТЬ стачдартн I як|сть життя в Кянпд!, нозчатп! :«псс.-^?.< !г::с?,.,.ксгчг,ьк! ц! ннорт! т- т. Ц« полете сшачно поши-
рення ксенофоб!У, яка стала характерною рисога соц!ально-пол!тич-ного життя кянацсысого сусп!льства зазначеного пер! оду ! неви-падково зб!глася з хвилею мае о во 1 1 'м!грац[ У до ц! н I краУни. До реч!, ксенофобн! настроУ, притачанн! частин! • м!сцевого населения, були одн!ею □ причин, яка породжувала у деяких Iмм! грантсь-ких груп прагнення до нонсерпац!У власних взичаУв, мови, куль-тури ! нав!ть до само!золяц!Т, 'цо, в свою чергу, нер!дко викли-кало нов! сплески т!еУ ж ксенофобно'1 нетерпимост!. I хоча з роками така соц!альна ! етнгчна замкнут! сть послаблювалася, с п!д-стави ввачмти, цо значна частина ! №1 грант! в, особливо неангло-саксонського походження, до к!нця 30-х рокгв тце не !нтегрувала-ся в канадське сусп!льство, перебуваючи а марг!нальному стан! ! залишаючись, ф!гурально кажучи, "на узб!чч!" нац!онального бут-тя приймаючоУ краУни.
Живуч!сть забобон!в 1 насторожено-п!дозр!лого ставлення до I мм!грант!в п!дживлювалася участи багатьох з них у страйках, со-ц!альних заворушеннях, парт!ях I профсп! лках радикального на-прямку, внасл!док чого в сусп1льн!й св!домост!. слово "!мч!грант" почало асоц!юзатися з небезпечною д1яльн!стю, що п!дривав п!д-валини канадськоУ державност! й порядку. При цьо^, на жаль, гро'/адеька дука не заптли пом! чала очевидний причинний зв'язок, а сат/е багато в чому з".ушсний характер такоУ участ!, цо обу-мовлювапся жорстокою екеплуатац! ею ! в!двертою дискрим!нац!ею значног частини !мм!грант!в у р!зних сферах життя. Взагая1,ставлення до !"»'! грант! о з боку оф! ц! йних властей ! канадського населения було р1зним ! мсодчозначнич - вгд ус в! дочлемня Ух неа-биякоУ ц1нност! для краУни до байпужс-сполмвчого ! нав!ть вороного. Цс ставлення рано-' з с^локтивни'.' характере" !мч! град! йноУ пол! тик», яка з почтг^у И ччлвтла перэвагу вих!дцям !з
Р/Ог:«тбрптан! Т, СМ ! краТн II! пи! чно-Зах! пноТ Свропи, визначи-
ли наперед нер!вн! вих1дн! позицГУ й стартов! можливост! р!зних !мм! грантських груп, особливо щодосоц!альноУ моб!льност!.
Загалом, (нтеграц^я !мм!грант!ву соц! ально-економ!чну структуру Канади проходила у в! дпов! дност1 з тими об'ективними процесами УУ роэвитку, як! цга структуру формували. Природно, що I соц! ально-економ!чн! характеристики само? ! мм! грац! У, тобто У! соц!альний ! профес!йний склад, сфери трудово'У чи комерц!йноУ д!яльност! I т. 1н., повинн! були сполучатися з дом!нугочими тен-денц!ями економ!чного й соц!ального розвитку Канади. Шд IX впливон ! соц!альний склад, I профес!йна структура 1 мм! грантських груп почали наближатися до в!дпов! дних структур канадського сусп1льства, а глибинн! зм!ни в Ух середовшц! розвивалися все б!льш синхронно з загальноканадськими. Все це сприяло подальш1й економ!чн!й !нтеграц!У, соц!альн!й адаптацГУ й аккультурац! У 1м-м!грант!в, Ух самоствердженню в новому для них сусп!льств!, яке в перш!й половин! XX ст. само перебувало в процес! модерн!зац!У.
0ц!нюючи значения !мм!грац!У для соц!ально-економ!чного розвитку Канади в 1900-1939 рр., можна вид!лити так! основн! моменти.
По-перше, !мм!грац!я не т!льки суттево зб!льшила канадське населения, але й покращила його демограф!чн! характеристики. 1м-м1гранти були, як правило, ф!зично здоровими людьми, здеб!льшо-го чолов!чоУ стат!. Серед !мм!груючих переважали люди молодого й середнього, тобто найб!льш пропуктивного, в!ку. Отже, масова 1мм!грац!я 1900-1939 рр. означала таким чином I масове залученмя ново У робочоУ сили, яка була так необх1лна тод! канадському гос-подарству. Характерно, -до частка !мч!грант!в у його найважлив!-вих голуаях була пом!тно вище Тх питг»оУ ваги в населенн! краУни. Прир!ет працезлатного населения па рахунок сотень тисяч 1м-».<! гра.;т1 в попом! г педолати '¡■-•сприпт.-;дсограф! чн! тенденц!У,
як! загрожували усп!шному економ!чному I соц!альному розвитков! Канади. Демограф!чний вклад !м»л!грац|.У виявився також в тому.що вона посилила репродуктивн! можливост! канадського населения, сприяючн п!движению народжуваност!, а отже 1 зб!льше!!мп природного приросту.
По-друге, !мч!грац!я в значн!й м!р! сприяла нейтрал!зац!У негативних для Канади насл!дк!в еч!грац!У ТУ населения в сус!дн! США. Б!лып того, сприяючи економ!чному п!днесенню дом!н1ону в перш! десятир!ччя XX ст., вона у такий спос!б покрапывала за-гальну економ!чну ситуац!ю в краТн!, усувапчи тим самим або по-слаблюючи економ!чн1 причини мае о во г ем! грац!У населения. — По-третс, неабияке значения мала та обставина, що соц!аль-ний склад 1мм! груючих в ц!лому в!дпов!дав структурним вимогам канадсько У економ!ки, зокрема, попиту на неквал!ф!ковану робоцу силу ! землероб!в.
По-четверте, приплив Iда!грант!в зробив можливим гаирокомас-штабну розробку ! б!льш ефективне використання природних ресур-с!в, запровадження нових с!льськогосподарських культур, б1льга передо^их метод!в обробки земл! й нових техн!чних прийом!в у промисловост!, сприяв зялученню нових, в точу числ1 1ноземних, кап!тал1в, створював пост!йно зростаючий попит на споживч! това-ри ! послуги на внутр!шньочу. ринку, спричинився до появи винахо-п! в, нових 1дей, якг мали важлчвв значения для поступу иац!о-нальноТ економ!ки та соц1альноТ сфери.
Нарестг! , !м"!грац!я з!грала першорядну роль в заселенн! й господарськсму освокнн! Зах1дноУ Канади, 'цо мало життево важливе значения не т!льки для скопом! чного, але ! для соц!ально-пол!тич-нпго 1 державного рол витку краУни. Якби економ!чний внесок !мм!-гряит!в гб-тжився тальки Ух участи в освоенн! канадського Заходу, то I цього, 1<а пуку автора, булс б ц!лком достатиьо, ^оби вва-
жати 1мм1грац!ю для Канади !сторично виправданою. II ж вплив на соц!ально-економ!чний розвиток, як бачимо, був набагато р!з-носторонн1шим I багатогранн!шим.
Автор вважае, що вклад 1мм!грац!У в сконом!чний розвиток приймаючоУ краУни сл!д"оц! нювати не т1льки за його конкретними, наочничи масштабами I безпосереди! ми результатами /к1льк!сть поселень, розм!ри оброблених 1 засвоених земель, чисельн!сть ро-. Й1тник1в-1мм!грант!в в р1зних галузях I т. 1 н./„ але й за тим м!сцем, яке займали ц! галуз! чи сфери трудово'У д!яльност! в економ!чн1Й структур! держави в ц!лому. 3 оглялу на це м1ркуван-ня, роль 1мм!грац!У в розвитку канадського господарства уявля-еться виключно важливою, бо проведений анал!з св!дчить, що !м-м!гранти працовали саме в ключових його галузях, як! складали "несучий каркас" канадськоТ економ!ки. Зд1йснене досл!дження також св!дчить, що !мм1грац1я в КаНад! в1д!гравала роль окремо-го I дос! вагомого чинника /поряд з такими, як наявн!сть кап1-талу, м1стк!сть ринку тощо/, який в ц!лому позитивно впливав на економ!чиий розвиток, стимулюючи р!зн! його сторони.
М1сце !мм!грац!У в соц!ально-економ! чному розвитку Канади визначалося У У впливом на динам! ку екоиом!чних ! соц!альних процес!в, як! роэвивалися тод! в ц!й краУн!. Цей вплив сл!д ви-янати дуже значним, тому що масова !мч!грац!я перших десятил!ть XX ст. являла собою ту колосальну "енергетичну хвилю", яка значнею у! рою I зумовлювала динам! зм економ1чного 1 соц!ального прогресу канадського сусп!льства. Наприклац, ц!лком очевидно, що механ1зч такого явища як соц!альна моб!льн!сть эапрацгавав ппбагато швндше в пер! од масовоУ 1 >"■! грац! У.
Дигсртант д!йпгав висновку, що !-Играц! я 1900-1939 рр. пов-ч!гтг) а1 «пэе!лапа нац!оналыю-дор^агнн" Ыт'зрсса" Капали, 1 век-П сг:1! а."Ы!?го 1 екочо"!чного р~.титку в пери!й половин!
нашого стол!ття, безперечио, складався з урахуванням !мм!грац!й-ного фактору. 1мм!грац!я беэпосередньо впливала на траектор1ю, тет.'пи I форми розвитку канадського сусг>1льства, на його нац!о-нальне буття. Це I дозволяе, на думку дисертанта, в!днести цей феномен до основоположник /або системоутворюючих/ чинник!в ка-нацськоУ ¡стори, особливо в нац!оналыЦй, економ!чн!й 1 соц!аль-шй сферах.
АпробаЦ1Я роботи. Основний з"1ст [ реэультати, ключов! положения й висновки дисертащУ зчайшли воображения у виголошених автором допов!дпх I повгдомленнях на обласчих Iсторико-краезнав-чих конференциях, на IX, XI, ХЛ Всесоюзних конфоренц!ях !стори-К1 в-слав!ст! в /Ужгород, 1982 р., Мгнськ, 1988 р., Москва,1990 р./, на 1У - У1 сусп!льно-пол!тичних читаннях "Молодь ! актуальн! проблеми [СТорично"1 науки", на численних БсеукраУнських наукових конференф ях, на ВсесогошНй соц1олог)чн1й конференцГУ в Черн1в-цях в 1990 р., на Всесоюэн!й психолог!чн!й конференц!У в Черн!в-цях в 1991 р., на м!жнародних конференц!ях "Нм1грац1я населения зах! дноукраУнських земель до ШвнгчноУ Америки на рубеж! XIX -XX ст. Гт роль в освоснн! канадського Заходу /до 100-р1ччя ук-раУнсько'У ем! грацП/" в Чер.41вцях в 1990 р. I "УкраУнськ! канад-ц! 1924-1951: л;осл!джеипя пол!тики ! факт!в" в Едмонтон! /Канада/ в 1991 р., на конференцГУ ЖжнародноУ асоц!ац!У вивчення Ка-нади "Нац! ональн! проблеми в 1£анад1 та СРСР" в Черн!вцях в 1991 р., на конферонцГУ РосИськоУ асоц!ац5У вивчення Насади: "Канапд: поглпд а\ Сходу та Заходу" /Москва, 1993 р./, на м!жна-р^пшй мауково--практич1п й психолог! чн! й конференц! У "Природа, феноменолог! я та пина-чка конфл!нт!в у сучасному гв!т!" /Черн! вц!, 19-'Ч р./.
,''гсортачг вист.угт'ш г» р|лних аспект! в теми в УкраУнському ••/*><ч' л-чаг.и, в Счякачепчнсько";.' у|п рерситетг та Хнститут! !м.
П.Чогили /Саскатун, 1989 р./, Йоркському ун! верситет! /Торонто, 1991 р./. Дисертащя обговорювалась на кафедр! !стор!У нового та нов1тнього часу Черн!вецького держун!верситету !м.Ю.Федькови-ча, де вона отримала позитивну оц!нку 1 була рекомендована до захисту.
Науков1 розробки дисертанта були запроваджен! при виданн! зб!рника лист! в украУнських ем!грант!в э Канади, низки наукових 1 науково-популярних статей, читанн! лекц1й з нов1тньоУ !стор!У Канади на 1сторичному факультет! Черн!вецького держун!верситету ! т. 1н.
Основний зм!ст дисертацГ1 викладений в наступних роботах автора:
1. Борьба национальных меньшинств в Канада за свои права. Научно-аналитический обзор. - М.: ИНИОН АН СССР, 1985. - 67 с.
2. 3 "Нового краю". Листи украУнських ем1грант!в з Канади /3!брав 1 уперядкував, написав передмову 0.1.Сич. - Едмонтон: вид-во Канадського 1нституту украУнських студ!й Альбертського ун1верситету, 1991. - 66 с.
3. 3 "Нового краю". Листи украУнських ем!грант!в з Канади. -Черн!вц!, 1991. - 103 с.
4. Деяк! аспекти 1мм! грац! йноУ пол1тики Канади наприк!нц! XIX -на початку XX ст. //УкраУнський !сторичний журнал. - 1981. -» II. - СС.101-109.
5. В.И.Ленин об иммиграции рабочих в период империализма //Вопросы новой и новейаей истории. Респ. >-ежведомст. науч. сб-к. ЕЬп.35. - Киев: Вида школа, 1989. - СС.3-12.
!>. О роли славянской иммиграции в освоении канадского Запада /16>1-1?14 гг./ //Американский ежегодник. 1903. - М.: Наука, 19ЭЗ. - СС.ГЧ-ШЭ.
7. Иммиграция и экономическое развитие Канацы в 1896-1914 гг. //Науков! записки ЗакарпатськоУ асоц1ащГ молодих !сторик1в. - Уксород, 1990. - СС.146-160.
8. 0 жизненном хронотопе иммигрантов /на опыте Канады/ //Психология личности и время жизни человека. Сб-к науч. докладов по материалам Всесоюзной научной конференции. - Черновцы: ЧТУ, 1991. - СС.92-98.
9. Европейская и'"'играция и рабочее движение в Канаде /1900 -1914/ //Вопросы новой и новейшей истории стран Европы и Северной Америк;;. - Киев: УЖ ВО, 1992. - СС.38-56.
10. Влияние иммиграции на социально-демографическую структуру и национальный состав населения Каналы в ТП95-1914 гг. //Нац!о-нальпий фактор 1 чгжнац}ональн! в!дносини: 1стор!я та сучас-нгсть /зб!рка наукових праць ¡э загальноУ 1сторГ1-/. - Черн!в-ц1, 19Э2. - СС.74-85.
11. До питания про збереження нац!ональноУ самосв!домоет! в пол1-епп иному середов.'п! /на приклад! украТнц! в Югослав!? та Ка-нади/ //Там же. - ССЛ03-129 /в соавторстве/. - СС.114-127.
12. Букозинська преса як джерело вивчення ¡сторГУ украУнськоУ еч1грац11 до Канади /¡цнець XIX - 30—Т1 роки XX ст./ //Ук-раТнський !сторичний журнал. - 1992. - № 12. - СС.59-68.
13. Ксенофобия в Канаде накануне и во время первой мировой войны //Пробле«и !стор! 1 м1жнародних в!дносин /яб!рник ноукових статей/. - Черти вц!, 1993. - СС.19-40.
14. Фактори збереження етн!чноУ самосв!додаст! украУнських ка-надц! в //Ф1лоссфська ! ссц!олог!чна думка. - 1993. - № 5. -СС.69-77.
15. !Ь.<миграция в социально-экономической структуре канадского обцества /1900-1939 гг./ //Питания новоУ та нов!тньоТ !сто-р!У краУп Свропи ! Швн!чноУ Америки. Вип. другий. - Част.1.
- 46 -
- Черн!вц!, 1993. - СС.109-135.
16. Буковинська е»"1грац1я до Канади в документах Державного ар-х!ву Черн!вецькоУ облает! //ГИсник Центру буковиноэнавства. Сер1я Юторична. Вип.1. - Чержвц!, 1993. - СС.92-102.
17. До питания про роль евреУп у процос! украУнськоУ ем!грац!У
в США ! Канаду /к1нець XIX - перш! десятир!ччя XX ст./ //Питания ! стор! I но-вого та нов^тнього часу /зб!рник наукових статей/. Бип. трет!й. - Черн!вц1, 1994. - СС.35-43.
18. До питания про сфери трудово'У д^яльност! украУнськоУ 1мм! -
1 в Канад! в м1жвоснний пер1од //УкраУнська д!аспора. -19Э4. - Число 5.
19. 0 немецкой иммиграции в Канаде в 1874-1939 гг. //Вопросы германской истории. Немецкая диаспора и колонизация ХУШ -XX вв. Межвузов, сб-к науч. трудов. - Днепропетровск: Изд-во ДГУ, 1993. - СС.85-94.
20. 0 социальной адаптации иммигрантов в Канаде //Общественное сознание и общественные отношения в условиях перестройки /Материалы Всесоюз. научно-практич. конф. в г.Черновцы 15 -17 мая 1990 г. Часть П.- Москва-Черновцы,1990.- СС.70-72.
21. 0 методологических подходах зарубежных ученых к изучению миграционных процессов //Молодь ! актуальн! проблеми 1сторич-ноУ науки. Тези У сусп.-пол!т. читань 29 - 30 травня 1990 р.
- КиУв, 1990. - X. 150-152.
22. Про участь украУнських ем!грант!в у заселенн! та освоенн! каладського Заходу //Матер! али "1жнародноУ конф. "¿м1грац!я населения зах! дноукраУнських зе»ель до Швн1чноУ Америки на рубеж! XIX - XX ст. И роль в освоснм! канацського Заходу" /".о ЮЭ-р!ччя украУнськоУ е»мграц!У/. - Черч1вц1, 1990. -СС.141-145.
23. Про 1нтерпретац!ш причин украУнськоУ 0"[гряц!I по Кача-
ли // X ВсеукраУнська слав!стична конф. "Духовне в! дроджен-ня слов'ян у контекст! европейськоУ та св!товоУ культури" /теэи допов!дей/. - Том П. - Черн! вц!, 1992. - СС.161-162.
24. О межконтинентальных миграциях в период новой истории //Актуальные проблемы исследования и преподавания новой истории стран Западной Европы и Америки. - Одесса, 1992. - СС.49-52.
25. Об иммиграции меннонитоп Юга Украины в Канаду //Мгжнац!ональ-н! в!дносини на Швдн! УкраУни: !стор!я та сучасн1сть. Все-украУнська наук. конф. Теэи. 27 - 28 травня 1993 р. Части-
на I. Запор!жжя, 1993. - СС.36-40.
26. Канада в письмах украинских иммигрантов /конец XIX - начало 1930-х гг./ //Канада:, взгляд с Востока и Запада /тезисы международной конференции/, 7-10 июля 1993 г. - С.52 /на англ. мов1 /.'
27. Иммигранты в обществе: неизбежен ли конфликт /опыт Канады/? ' //Природа, феноменолог! я та динам! ка конфл!кт!в у сучасному св!т! /Тези допов!дей М!жнародноУ наук.-практ. конф./. -1921 жовтня 1993 року. Частина I. - Черн! вц!, 1933. - СС.158-159.
28. Распорич Э.У. В поисках лучшей жизни: история хорватов в Канаде: Реферат //Реферативный журнал. Общественные науки за рубежом. Серия 5. История. - 1984. - № 5. -СС.119-122.
29. Эмиграция из Северной, Центральной и Южной Европы! теоретические и методологические принципы исследования: Реферат //Там же. - 1985. - № 4. - СС.107-110.
Зг\ Соро'ко-Цгапа О.С. История Канады: Реферат //РЖ. Общественные науки в СССР. Серия 5. История. - 1986. - № 4. - СС.П6-И9.
31. В тесп защиту: война, этнические группы и канадское государство, 1939-1945: Реферат //РД. Общественные науки за рубе-жо». Серия 5. История. - 1990. - № 6. - СС.127-130.
- 48 -
Кравчук П. Вони обрали Канаду: Реферат //Там же. - 1992. -№ 4. - СС.61-64.
Норри К., Оврем Д. История канадского хозяйства: Реферат //Там же. - СС.78-82.
Новые лица в толпе. Экономическое и социальное влияние иммиграции: Реферат //РЖ. Социальные и гуманитарные науки. Зарубежная литература. Серия 5. История. - 1993. - № I. - СС.67-72.
Из загально! к!лькост! 63 опубл! ко ваших праць близько 50 стосуються теми дисертац!йного досл!джекня.
Шдписано до друку 17.10.94. Формат 60x84/16. Пап|р друкарський. Офсетний друк. Ум. друк. аркуш!в 2,9. Обл.- вид. аркуш!в 3,0, Замовлення 035. Тираж 100
Друхарня видавництва "Рута" Ч«>рн1ве;1Ы<ого державного ун!верситету м. Черн!вц|, бул. Кощпбинського, 2
33.
34.
Сыч А.И. Иммиграция и ее место в социально-экономическом развитии Канады /1900 - 1939 гг./.
Диссертация на соискание ученой степени доктора исторических наук по специальности 07.00.03. - всемирная история.
Черновицкий государственный университет, Черновцы, 1994.
Иммиграция играла и играет исключительно ванную роль в канадской истории. Автор, основываясь на межлисциплинарном подходе, анализирует влияние иммиграции на демографическую ситуацию в Канаде, экономическое развитие, социальный состав канадского населения и его социальную мобильность, урбанизацию, общественные движения /кооперативное, фермерское, рабочее/ и т.д. Иммигранты принесли с собой важные знания, мастерство, новые профессиональные навыки, которые легли в основу многих отраслей хозяйства, стимулируя развитие канадской экономики в первые три десятилетия XX в. Есть все основания говорить о чногостороннем вкладе иммиграции в экономическое развитие и социальный прогресс Канады.
Sych A.I. Immigration and ita place in Boclal and economic development of Canada /1900 - 1939/.
Dissertation submitted in fulfilment of requirements for the degree of doctor of historical science 07.00.03.- world history.
Chernovtsy State University, Chernovtsy, 1994
Immigration has played and is playing an exceptionally important role in Canadian history. The auhor of the thesis based on multidieciplinary approach analizes the impact of immigration on demographic situation in Canada, economic growth, social composition of the Canadian population and its social mobility, urbanization, social movements /cooperative, farmer, labor/ etc. Immigrants brought important knowledge, new craft and professional skills which formed the Ьав1в for a number of industries, greatly stimulating the development of the Canadian economy in the first three decades of the 20th century. There are all reasons for asserting the importance of many and varied contributions of immigration to Canada's economic growth and social progress.
Кяючов! слова: 1мм|грацГя, 1мм(грац!йна пол!тика, соц!алько-профес!йний та етн!чний склад, урбатзац1и, економ!чний розвиток, адаптац1я, ксенофоб1я, сусп1лыП рухи.