автореферат диссертации по культурологии, специальность ВАК РФ 24.00.02
диссертация на тему: Рациональное соотношение упражнений оздоровительного направления в физическом воспитании школьниц 15-17 лет, которые проживают в радиационно-загрязненной местности, на уроках физической культуры
Полный текст автореферата диссертации по теме "Рациональное соотношение упражнений оздоровительного направления в физическом воспитании школьниц 15-17 лет, которые проживают в радиационно-загрязненной местности, на уроках физической культуры"
ВОЛИНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УН1ВЕРСИТЕТ 1МЕН1ЛЕС1УКРА1НКИ
#
/
/
РОЗПУТНЯК Богдан Дмитрович
УДК: 796.012.61
РАЦЮНАЛЬНЕ СШВВ1ДНОШЕННЯ ВПРАВ ОЗДОРОВЧОГО СПРЯМУВАННЯ У Ф13ИЧНОМУ ВИХОВАНН1 ШКОЛЯРОК 15-17 РОКЮ, ЯК1ПРОЖИВАЮТЬ В РАД1АЦ1ЙНО-ЗАБРУДНЕНШ М1СЦЕВОСТ1, НА УРОКАХ Ф13ИЧНО! КУЛЬТУРИ
24.00.02 - ФЬтна культура, фгзичне виховання р!зних груп населения
А ВТОРЕФЕРАТ
диссртащ'Г на здобутгя наукового ступеня кандидата наук з фгзичного
виховання 1 спорту
Лудьк — 2000
Дисертащею е рукопис
Робота виконана у Волинському державному ушверсите-п ¡меш Jleci Укра'шки, Мшютерство ocBira Укра'ши
Науковий кер1вник: доктор педагопчних наук, професор
Куц Олександр Сергшовнч, Р1вненський економко-гумаштарний шститут, декан факультету здоров'я, ф^зичноГ культури i спорту
ОфщШш опоненти: доктор медичних наук, професор
Сафронова Галина Боринвна JlbBiBCbKHÜ державний шститут ф!зично1 культури i спорту, професор кафедри ф13нчноТ реабштацп
кандидат педагопчний наук, доцент Круцевич Тетяна Юрпвна, Нацюнальний ушверситет ф1зичного виховання i спорту Укра'ши, завщувач кафедри теори i методики ф!зичного виховання, рекреацп та оздоровчоУ ф!зичио1 культури
Провщна установа: Тернопшьський державний педагопчний
ушверситет iM. Володимира Гнатюка, кафедра педагопки, MiHicTepcTBO осв1ти Укра'ши, м. Тернопшь
Захист дисертацп вщбудеться 25 лютого 2000 року о 15.00 годит на зааданш спещал^зованоУ вчсноГ ради К 32.051.02 у Волинському державному ушверситет1 ¡меш Jleci Укра'шки за адресою: 43021, м. Луцьк, вул. Винниченка,30.
3 дисертащею можна ознайомитись у б!блютеш Волинського державного ушверситету iMeHi Jleci Укра'шки (43021, м. Луцьк, вул. Винниченка,30).
Автореферат розюланий 21 с1чня 2000 р. /
Вчений секретар cпeцiaлiзoвaнoi' вчсно!" ради ^Й^^Цьось A.B.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальшсть теми дослщження. Чорнобильська трагед1я 1 пов'язаш з нею сощалып, еколопчш та економ1чш проблеми значно вплинули на життед1ялыпсть населения, в тому чиага д1тей 1 пццпткт, що проживали 1 продовжують проживати в зонах радюлопчного контролю. За данимн багатьох автор1в (О.В.Киричук, 1992; Г.Н.еременко,1992; 1.А.Панш, В.1.Панш,1996; О.С.Куц, 1997 та ш.) у переважно! бшыносп школяр!в, яю проживають у зонах радюактивного забруднення вщм1чаеться зниження розумовоТ \ ф1зичноТ працездатност1, психомоторного тонусу, р1вня психо-сощально'1 активное^, з'являеться схильш'сть до конфлшпв, попрнхуеться емощйний стан. У зв'язку з цим у робот1 з диъми 1 шдлггками в забруднешй зош необхщна модифкащя змюту, метод1в та оргашзацшних форм навчання I виховання. М1ж тим, дшча програма з ф1зичного виховання для загальноосвггшх шкш не враховуе особливостей психофункцюнального стану оргатзму школяр1в, як1 проживають в еколопчно забруднених мюцевостях.
Р1вень розвитку рухових якостей у бшыносп випускниць середньо'1 школи залишаеться низьким 1 не вщповщае вимогам, яга ставить суспшьство до ф1зично"1 шдготовленостс шдростагочого поколшня (Г.Л.Апанасенко, 1985; В.В.Чижик, 1993; О.Д.Дубогай, 1994; ВЛ.Завацький, 1996; О.С.Куц, 1997; Т.Ю.Круцевич, 1998 та ш.). Результата наукових дослщжень св!дчать, що вже в 7-8 класах у розвитку моторики Д1вчат спостер1гаеться деяка стабинзащя, яка в наступш роки схильна до регресивних змш (Л.Б.Корчагша,1979; Е.Я.Бондаревський, Н.М.Мамаджанов, 1981 таш.).
3 урахуванням сказаного доцшьно вважати, що стабшзащя й зниження до кшця навчального року показншав ф1зично1 тдготовленосп у д1вчат-старшокласниць обумовлеш низькою ефектившстю методики оздоровчо\' спрямованост1 ф13ичного виховання яка традицшно склалася в масов|'й практищ шкш (В.В.Д'яконов, 1982; е.НЛггвшов,1984; Г.Г.Кружило,1985 та ¡п.).
Незважаючи на те, що результата ф1зично1 подготовки школярок уже давно змушують спещалкпв критично ставитись до оргатзащУ 1 методов навчального процесу, емшричт шдходи вчител1в-практ1шв, незмшно збер1гаються (е.Я.Бондаревський, А.В.Кадетова,1987 та ¡н.). Вщсутш науково-обгрунтоваш рекомендащ'1 щодо рацюнального сшввщношення засоб1в оздоровчого спрямування в поурочному плануванш при комплексному вихованш ф1зичних якостей Д1вчат 9-11 клаЫв.
Особливо! актуальности безумовно, дана проблема набувае в реальних умовах рад]'ащйного забруднення райошв Волинсько'1 облает^ де за останш 10 роюв вщбулося сутгеве пщвищення захворюваност1 й понижения ф1зичноУ п1дготовленост1 д1тей шкшьного вжу. Даний факт свщчить про своечасшсть [ необхщшсть дослщжень в напрямку пошуку шлях1в тдвищення ефективност!
оздоровчого впливу занять фЬичними вправами на оргашзм школярок 15-17 рок!в.
Зв'язок роботи з науковими планами, программами, темами.
Дисертацшна робота виконана вщповщно до зведеного плану НДР Держкомспорту Укра'ши за темою 1.3.0. "Науково-методичне забезпечення занять ф1зичними вправами у еколопчно I рад1ащйно несприятливих умовах проживания 1 тренування" (номер державно!' реестраци 01900023494), а також за темою 2.2. "Сощальш 1 психолопчш проблеми захисту 1 реабштацн населения територп1 л1квщаторш аварн на ЧАЕС".
Мета дослщження - удосконалення методики пщвищення ф1зично!' шдготовлсиосуп д1вчат 15-17 ромв, як1 проживають в еколопчно несприятливих умовах.
Задач! дослщження:
1. Вивчити ф1зичний розвиток, функцюнальну 1 рухову шдготовлешсть школярок 15-17 рок1в, ям мешкають у несприятливих радюеколопчних умовах довкшля.
2. Виявити причини, що лежать в основ! попршення показнишв ф!зично1 шдготовлепостп школярок 15-17 рогав до кшця навчального року.
3. Розробити методику комплексного виховання рухових якостей Д1вчат 15-17 роыв на уроках ф!зичноТ культури.
4. Оцшити ефектившсть впливу методики комплексного виховання рухових якостей на р1вень ф!зично1 шдготовленост! 1 здоров'я старшокласниць в кшщ навчального року.
Наукова новизна. У робот]' вперше:
- був проведений пор1вняльний анал1з особливостей ф1зичного стану школярок 15-17 роюв (ф1зичного розвитку, ф1зично'1 шдготовленост! 1 стану здоров'я) до й теля Чорнобильсько!" катастрофи;
- проведений анализ кшьмсного сшввщношення ф1зичних вправ оздоровчого спрямування у загальшй структур! навчального року;
- визначеш р1вн1 взаемозв'язку рухово! активное^, ф!зично1 працездатност! школярок 15-17 рошв, як! постшно проживають в умовах шдвищено! радюактивност!. В екстремальних умовах зовшшнього середовища, пщтверджений факт про залежшсть р1чноТ динамики ф^зичних якостей старшокласниць в!д особливостей використання в р1чному цикл! занять засоб1в ф!зичного виховання оздоровчого спрямування.
Розроблена методика комплексного виховання ф1зичних якостей у школярок 15-17 рогав на основ!:
- рацюнального сшввщношення вправ оздоровчого спрямування в позаурочному плануванн! навчального процесу;
- чергування комплексних урок!в переважно виб1ркового впливу на ф1зичний
стан 1 здоров'я школярок.
Практичне значения одержаних результате. 3 урахуванням отриманих даних розроблеш й опублжоваш рекомендаци щодо планування засоб1"в ф1зичного виховання школярок старших клаав на уроках ф1зичноТ культури, а також методика комплексних уроив оздоровчого спрямування.
Впровадження основних матер1ал1в дослщження 1 розроблених рекомендашй у практику роботи шкш Волинсько'1 облаем позитивно позначилося на покращанш ф1зичноТ шдготовленосп1 стану здоров'я школярок, що шдтверджено "Актами впровадження результате дослщження" Волинським обласним Комитетом Червоного Хреста, Волинським обласним управлшням осв1ти державно'1 адмшктрапн, Волинським обласним лжувально-фвкультурним диспансером.
Особистий внесок автора полягае у науковому обгрунтуванш 1 розробш методики шдвшцення ф13ичноТ ш'дготовленост1 дтчат 15-17 роюв, ям проживають в еколопчно несприятливих умовах. У наукових працях, що виконаш у сшвавторств1 авторов! належить дослщження особливостей ф1зичного розвитку, функшоналытоТ та рухово! пiдгoтoвлeнocтi школярок.
Апробащя роботи. Висновки наукових дослщжень за перюд 1995-1998 рр. розглядалися на науково-практичних I теоретичних конференщях, нарадах спещалюта ф1зичного виховання, медичних робшнгав 1 соцюлопв. Зокрема, факти, висновки, пропозицн за результатами науково! роботи пошукувача багаторазово обговорювалися на республшанських 1' обласних науково-методичних нарадах (1989-1999 рр.), щорнших наукових конференщях професорсько-викладацького складу Волинського державного ушверситету ¡меш Лес! У кратки (1991-1999 рр.).
Публжацн. Основш положения дисерташйного доопдження вщображеш в методичному поЫбнику "Фвичний стан школяр1в, яга проживають на територ1ях радюактивного забруднення в Захщних репонах Укра'ши, та методи його ощнки", чотирьох статтях в наукових фахових виданнях та шести матер1алах гшжнародних \ всеукра'шських конференций.
Структура 1 обсяг роботи. Дисертащя складаеться ¡з вступу, шести роздшв, висновгав, практичних рекомендацш, списку використаних джерел, додатмв. Робота викладена на 190 сторшках машинописного тексту, м ютить 21 таблицю, 35 рисунюв, 11 додатюв. У робот1 використано 230 л1тературних джерел, з яких 26 ¡ноземних.
ОСНОВНИЙ ЗМ1СТ РОБОТИ
У встуш обгрунтовано актуальшсть проблеми, визначено мету та задач1 дослщження, розкрито наукову новизну I практичне значения роботи, особистий внесок автора, вказуеться сфера апробаци результаив дослщження.
У першому роздЫ дисертацп "Еколопя навколишнього середовища як фактор, що внзначас структуру та злнст ф1зкультурно-оздоровчоТ роботи з1 школярами" проанал1зовано та узагальнено пауков! даш про вплив рад1ащйно1 дп на организм людини; вшов1 особливоеп рухового розвитку та сучасний стан ф!зичного виховання школярок 15-17 роюв, яы проживають на тepитopiяx чорнобильського вар1анту забруднення. Це дало змогу визначити штегральш показники, що вщображають негативш тенденцн багатокомпонентного впливу рад1ацп на попршення стану здоров'я популяци дгёей, що проживае на територп рад1ащйного забруднення: зростання показниюв загального захворювання, шдвищення захворюваност! за основными класами хвороб, зменшення в популяци практично здорових д1тей, збшыпення гранично! ваги дггей з вщхиленням у ф1зичному розвитку, фу нкшо наль н им и розладами 1 хрошчними патолопчними процесами. Дослщжена литература з означено! проблеми свщчить про необхщшсть створення умов шдвищеного метабол13му, посиленого обм1ну речовин, мобшзащУ д1яльност1 вивщних систем з метою прискореного виведення ¡зотошв з оргашзму людини. Це, передуам, вимагае формування ф1зкультурно-оздоровчих технолопй, пов'язаних ¡з р13номаштними традицшними 1 нетрадицшними видами рухово'1 активное™ школяр ¡в в урочних 1 позакласних формах занять, ппешчними заходами. Проведен! теоретичш дослщження показали, що найважливтою проблемою в теорн 1 практищ шкшьного виховання старшокласниюв, як! мешкають у зон! тдвищено! радюактивност!, е вщсутшсть науково-обгрунтованих рекомендащй щодо рацюнального сшввщношення засоб1в оздоровчого характеру, ф1зичного виховання д1вчат 15-17 роыв на уроках ф1зично'1 культури.
У другому роздш дисертацп "Методи I оргашзащя дослщження" обгрунтовуеться система взаемодоповнюючих метсдав дослщження, що адекватш мет1! задачам, подаеться оргашзащя дослщження.
Для виршення сформованих задач застосовувались таю методи дослщжень: теоретичний анал13 ! узагальнення Л1тературних джерел, анкетування, бесщи, педагопчш спостереження, педагопчний експеримент, контрольш випробування (тести), медико-бюлопчш методи, дослщження розумовоУ працездатност1 за допомогою тесту з кшьцями Ландольта, методи математично'1 статистики. Отриманий матер ¡ал був опрацьований пакетом прикладних програм "Автоматизоване робоче мкце", "Статистика", ! пакетом прикладних програм "81а1§гарп". Для статнстично'1 перев!рки гшотез про достов!ршсть р1зниць використовувався критерш Стюдента для пов'язаних [ непов'язаних
виб^рок. Мета 1 задач! роботи визначшга хщ поетапного педагопчного експерименту. На першому еташ (1995 р.) вивчались л!тературш джерела впчизняних та заруб!жних автор1в. Даний етап дослщження був присвячений проведению констатуючого експерименту, пщ час якого був визначенйй ({шичний розвиток, функциональна рухова шдготовлешсть школярок 15-17 роюв, як! проживають у несприятливих радюеколопчних умовах довкшля.
У ход! другого етапу (1995-1996 рр.) були визначеш основш умови усування виявлених негативних фактор1в, що мають мюце в ¡снуючШ систем! оргашзацп навчального процесу з фгзичного виховання д1вчат старших клас1в.
На третьому етат дослщження (1997-1998 рр.) проводився основний педагопчний експеримент на баз1 середшх шкш №1, №2 м. Маневич¡. Було створено дв1 експерименталын ! одну контрольну групи. До першо!" експериментально!" фупи, (ЕГ-1) ушйшли д1вчата 10-а класу, до друго!' — 10-6 (ЕГ-2) середньо'1 школи №1. Контрольну групу склали д1вчата 10-а класу середныл школи №2 (КГ). Протягом навчального року ЕГ-1 1 ЕГ-2 працювали за програмами з однаковим плануванням засоб1в оздоровчого спрямування. Принципова р1зниця першо!' 1 друго! експериментальних програм (ЕП) полягала в структур! зм1сту й порядку чергувань комплексних урошв для школярок експериментальних груп. Школярки контрольно! групи вчилися зпдно з вимогами репонально!" програми ф!зичного виховання для д1вчат 10-11 клаав, за традищйною методикою проведения уроыв, установленою в сучаснШ систем! ф!зичного виховання. У вах групах уроки проводилися вчителями ф!зично! культури й за нашою участю. Складання конспекл'в урок!в ! контроль за дотриманням принципово важливих умов, що об'ективують сутн!сть експерименту, здшснювалися нами. Анал!з доцшьного ужитку в навчальному процес! вправ оздоровчого спрямування резюмувався з!ставленням експериментальних ! контрольних даних та пор!внянням Ух з критершми ращональност! фгзичних навантажень.
У третьому роздш! дисертацп "Порхвняльна характеристика ф!зичного розвитку I ф1зично1 пщготовленосп школярок 15-17 рокш, як1 проживають на територн Чорнобильського вар1анту забруднення" подано пор!вняльний анал!з даних ф!зичного розвитку, функционального стану, ф!зично! тдготовленост! та руховоУ активност! школярок 15-17 роюв, як! проживають в умовах тдвищеноУ рад!оактивност!.
Математично-статичний анал!з показав, що в бшыпост! випадшв у середн!х результатах вим1р1в довжини тша д!вчаток 1985 ! 1996 роюв досл!джування статистично достов!рна р!зниця в!дсутня (Р>0,5). Але, слщ вщзначити, що протягом всього в!кового д!апазону д!вчатка з "чисто!" зони випц в!д сво1Х ровесниць, ям проживають у зон! шдвищсноУ рад!ацп, на 2,5-3,2 см. Пор!внюючи результата дослщжень маси тша старшокласниць 80-х роыв
дослщження 1 теля аварп на Чорнобильськш АЕС, можна констатувати, що в бшыпоеп випадюв в1ропдна р!зниця також вщеутня (Р> 0,5).
Пор1'внялыгий анашз функционального стану (анал^зувалися показники частота серцевих скорочень, артер1ального тиску та життева емшеть легень) девчат 15-17 роюв до 1 теля ЧорнобильськоУ катастрофи не виявив суттевоУ р1знищ (Р>0,5), бтышеть показниюв серцево-судинноУ 1 дихально'У систем перебувають у межах норми. Проте тенденщя до зниження функцюнальних можливостей школярок теля ЧорнобильськоУ аварп явно простежуеться.
Для вивчення ф1зичноУ пщготовки школярок 15-17 роив ми використали тести, за допомогою яких можна визначити найбшьш важлив1 рухов1 якост! старшокласниць цього в1ку - швидюсть, силу, витривалють, спритшсть та гнучкють Анализ показниюв ф1зичноУ шдготовленост! школярок 15-17 роюв евщчить про те, що за р1внем розвитку основних ф1зичних якостей д!вчата мають вщшнност! залежно вщ середовища й терм ¡ну проживания в еколопчно несприятливих умовах, про що евщчать дат, наведет в табл. 1.
За даними таблищ, до юнця навчання в школ! швидюсть б!гу на 100 м у д!вчат вщ 15 до 17 роюв попршилась на 0,7 с. Под1бна тенденщя спостер1галась 1 до ЧорнобильськоУ катастрофи, що евщчить про недостатню увагу до розвитку швидкост! в цьому в!Щ з боку учшв, учител1в та недосконалкть шкшьних програм (Г.П.Богданов,1983; Р.Т.Раевський,1994).
Аналопчна картина простежуеться 1 в результатах дослщження розвитку швидюсно-силових якостей: результата в стрибку з мкця покращуються тшьки вщ 15 до 16 роюв (на 2 см), а вже з 16 до 17 роив попршуються на 0,6 см. Пор!вняльний анализ розвитку швидюсно-силових якостей до 1 шеля ЧорнобильськоУ катастрофи не виявив в1рогщних вщмшностей (Р> 0,5).
Про р!вень виявлення м'язовоУ сили у дослщжуваних школярок ми робили висновки за результатами кистьовоУ динамометр!!' сильш'шоУ руки. Анашз, поданих у таблищ результата дослщження сили кист! школярок 15-17 роив, дозволяе стверджувати, що в цьому вод в д!вчаток до 16 роюв вщбуваються позитивш зм!ни: вщ 15 до 16 роюв м'язова сила збшьшуеться на 3,2 кг. 3 16 до 17 рок!в вона зменшуеться на 1,9 кг. Пор!внюючи абсолютний прир!ст сили учениць 80-х ! 90-х роюв, дослщження виявило незначну перевагу в 15-р1чному в1ц! д!вчаток з "чисто'Г зони, а в 16-ти та 17-р!чному В1ц! невелика перевага була на бощ чорнобильських школярок. В уах випадках ступ!нь достов!рност! незначний (Р>0,5). Пор!внюючи в1ков1 зм!ни, можна констатувати, що зростання загальноУ витривалост! в д1вчат 16-17 рок!в проходить незначними темпами — лише на 0,22 хв. (Р>0,5). Оскшьки аналог!чних досл!джень витривалост! до ЧорнобильськоУ катастрофи на територ!У захщного рег!ону не було, оцшку отриманих даних ми провели за Державними тестами.
Таблиця1
Показники рухово'1 пщготовленосп школярок 15-17 роив 1985 I 1996 рсшв
дослщження
Вж (роюв) Р1к дослщжень N X ± т Т Р
Швидмсть (б1Г 100 м, с)
15 1985 97 16,6 0,56 0,11 >0,5
1996 103 16,7 0,67
16 1985 96 16,7 0,71 0,44 >0,5
1996 101 17,1 0,56
17 1985 98 16,8 0,64 0,62 >0,5
1996 80 17,4 0,73
ШвИДЮСНО-СИЛОв1 ЯКОСП (стрибок У довжину 3 М1СЦЯ, см)
15 1985 97 164,4 8,89 0,21 >0,05
1996 103 167,2 9,78
16 1985 96 168,7 7,89 0,04 >0,5
1996 101 169,2 9,34
17 1985 98 167,6 7,65 0,11 >0,5
1996 80 168,8 8,43
М'язова сила рук (динамометр1я кисп, кг)
15 1985 97 25,84 4,69 0,17 >0,5
1996 103 24,62 5,23
16 1985 96 26,47 3,76 0,05 >0,5
1996 101 27,82 5,46
17 1985 98 25,97 3,49 0,06 >0,5
1996 80 26,23 4,94
Витривал^ть (б1г 1500 12000 м, хв., с)
15 1996 103 9,16 0,34 - -
16 1996 101 12,45 0,67 0.25 >0,5
17 1996 80 12,23 0,56 - -
Спритшсть (човниковий б!Г 3 X 10 м, с)
15 1985 97 9,32 0,44 0,12 >0,5
1996 103 9,41 0,62
16 1985 96 9,38 0,38 0,62 <0,5
1996 101 9,42 0,53
17 1985 98 9,48 0,33 0,02 >0,5
1996 80 9,49 0,51
Гнучмсть (нахил тулуба вперед, см)
15 1985 97 7,57 0,38 0,07 >0,5 '
1996 103 7,54 0,14
16 1985 96 6,78 0,42 0,20 >0,5
1996 101 6,68 0,29
17 1985 98 8,13 0,36 3,89 < 0,001
1996 80 6,38 0,27
Як показали результата анашзу, у вах в^кових трупах витриватсть д!вчат
ощнюеться двома балами, що дае право зробити висновок про те, що для контингенту населения, яке проживае в зон) шдвшценоТ рад1ацн, необхщно розробляти окрем! ощшовалып таблиц! фпично}' тдготовленосп. Анашз, виявлених результат з човникового Спгу 3x10 м у д1вчаток 15-17 роив
дозволяе стверджувати, що в старшокласниць цього вшу чггко виявляеться тенденщя до попршення прояву спритностк Так, за останш три роки навчання в школ1 швидюсть подолання дистанца 3x10 м знизилась вщ 9,41±0,62 с в 15-piчнoмy вод, до 9,49±0,51 с в 17-р1чному виц.
Серед р1зних ф1зичних якостей, яга виховуються в процес1 ф^зичноУ культури, гнyчкicть мае суттеве значения для вирпнення задач, пов'язаних з гармоншним розвитком школярок. Як свщчать результати таблищ, у внц 15 роюв у д1вчаток гнучюсть досягае р^вня 7,54±0,14 см, а поим поступово знижуеться до 17 роюв до 6,38±0,27.
Пор1вняння гнучкостУ школярок 80-х I 90-х роюв дослщження виявило до 16 роив незначну ( Р> 0,5) перевагу школярок 80-х роюв дослщження, а в 17 рогав ця р1зниця стае статистично достов1рною (Р< 0,001). Пор1вняльний аншиз результата дослщження руховоУ активное™ до \ теля ЧорнобильськоУ катастрофи евщчить про значне зниження руховоУ активное™ школярок Маневидького району, яга проживали бшьш як 10 роюв теля аварп на ЧАЕС на данш територи. Так, у д1вчат 15 рогав загальна рухова актившеть склала 15,6 ± 0,43%, 16 роив - 13,8 ± 0,42%, а в 17 роюв - уже 12,2 ± 0,34%.
Зютавлення ф13ичноУ працездатносп школярок 1985 1 1996 роюв дослщження як у загальнш ф1зичнш працездатнос™, так 1 у вщноенш виявило перевагу д1вчат 1985 року дослщження. Причому, тшьки в 15-р1чному вщ ¡з загально'У ф!зичноУ працездатнос™ \ в 16-р1чному в ни ¡з вщносноУ ця р1зниця була незначною (Р>0,5). У реигп в1Кових груп вона була статистично значимою (Р< 0,05). Отримаш даш дозволяють стверджувати, що р1вень ф1зичного розвитку, ф1зичноУ пщготовленос™, руховоУ активности 1 ф!зичноУ працездатноси цщком залежнть вщ тр ив алое™ проживания на територ1У шдвшценоТ радюактивнос™, 1 вш, за винятком ф1зкультурно-оздоровчоУ руховоУ активное^ 1 ф1зичноУ працездатност], не набагато нижчий, шж у дией, яга проживають на еколопчно сприятливих територ!ях.
У практичному плаш це означае, що вчителям ф1зичноУ культури необхщно проявляти творчий пщхщ у шдбор1 зм1сту, форм та метод1в ф1зичного виховання з тим, щоб помгою збшьшити ст!йкють оргашзму школяр1в до рад1ащ Иного впливу.
Четвертой роздш "Анал1з злпету навчального процесу фЬичного виховання Д1вчат 9-11 клаав", присвячений характеристик юльюсному складу засоб1в ф1зичного виховання на р1зних структурних р1внях навчального процесу (урок, чверть, навчальний р1к). Паралельно виявлеш основш причини низькоУ якос™ навчального процесу ф1зичного виховання Д1вчат 9-11 клас1в. Це слугувало основою для розробки експерименталыюУ методики комплексного виховання рухових якостей Д1вчат старшокласниць.
Педагопчш спостереження й вивчення спешальноУ лкератури свщчать, що в школ! протягом ус1х роюв навчання, незалежно в1д того, що змшились сощальш та еколопчш умови, на уроках ф[зичноУ культури використовуються практично т! ж сам! види вправ. 3 вжовим розвитком школярок змипоеться лише 1хне дозування й ускладнюються вимоги до якост1 виконання.
У плануванш процесу ф1зичного виховання школярок неправо\прно вщсутш задач! збалансованого застосування вправ р1зноУ ди на м'язову систему (для рук, шг ! тулуба). В результат! преважний обсяг засоб!в у навчальному процес! складають вправи для розвитку м'яз!в плечового поясу й верхн!х кшщвок, ! незр!внянно менший обсяг займають вправи для м'яз1в тулуба. Однак, як показали результати дослщження, застосований у практищ ф!зичного виховання старшокласниць обсяг вправ для тулуба дозволяе добиватися позитивних зм!н. Показники ж, як! характеризують розвиток верхшх ! нижн!х кшщвок (незважаючи на значно бшьший циюр!чний обсяг засоб!в для Тх розвитку), до кшця навчального року не збшыыувались. Останне сл!д пов'язати з методично неправильним розподшом цих засоб!в протягом навчального року. Незбалансоване сшввщношення вправ для рук ! шг, безумовно, е одн!ею з головних причин, як! нер!дко простежуються в шкшьнш практищ диспропорщ1 на р!вш розвитку цих руш!йних ланок. За такоУ постановки питания реальн!сть Д11 в навчальному процес! принципу всеб!чного й гармон!йного ф!зичного розвитку учшв ставиться п!д сумн!в. Необх!дно, також констатувати, що у старших класах зац!кавлен!сть школярок р1зними ф!зичними вправами, незалежно вщ Ух виду (р!зновидност! б!гу, стрибк!в, метання та ш.), пов'язана переважно з суб'ективними почуттями й орган!зац!йно-методичними умовами виконання цих вправ. Чаете використання вправ, як! входять до числа контрольно-нормативних кпиэтв, стае серйозною причиною негативного ставлення д!вчат до урок!в ф!зичноУ культури. Понижения зацжавленост! школярок щодо змкту уроюв також пов'язане з недостатшм застосуванням у навчальному процес! кодового та ¡грового метод!в, а також методичних прийом!в, як! надають руховому завданшо емоц!йност! та мо;клнвост1 прийняття самост!йного р!шення.
У п'ятому роздш "Експериментальне обгрунтування рац1онального сп!вв1дношення ф1зичних вправ оздоровчого спрямування у ф1зичному вихованн! д1вчат 16-17 рок1в на уроках ф1зично1 культури в умовах пщвищено1 рад1ацГГ' проведене обгрунтування авторсько!' методики комплексного виховання рухових якостей школярок 9-11 клас!в, висвгглюються основн! результати експериментально'1 роботи.
Реал!защя експериментальноУ методики грунтувалась на дотриманш таких принципових вимог в оргашзащ! навчального процесу: рац!ональний розподш засоб!в оздоровчо!" спрямованост! протягом навчального року й збалансоваче
сшввщношення в навчальному процес1 вправ для шг, рук 1 тулуба. Ми виходили з того, що найпрослтшим вириыенням першо'У вимоги може бути врахування р!вном!рного розподшу засоб1в оздоровчоУ спрямованост! в структур! р)чного циклу. При цьому, зауважимо, штенсившсть 1 складшсть виконання використаних засоб1в поступово шдвищувалася, досягаючи максимуму в друпй 1 третш чвертях, I дещо знижувалася в кшщ навчального року.
3 метою визначення в навчальному процеа обсяг!в вправ для розвитку основних ланок рухового апарату учшв ус! засоби, як! застосовуються в шкшьнш практиц! ф!зичного виховання, ми роздшили за анатом!чною ознакою на три групи:
1-а. Вправи для м'яз!в поясу верхшх кшщвок: метання, кидки, передач! (м'яч!в), удари, колов! рухи, виси, упори, ошр та !н.
2-а. Вправи для м'яз!в поясу нижшх кшщвок: р!зновиди ходьби й б!гу, стрибки, присщання, випади, махи та !н.
3-а. Вправи для м'яз!в тулуба: повороти, нахили, прогинання, оберти та ш.
Для гармон!йного розвитку верхн!х ! нижшх кшщвок ми вилучали з
навчального процесу перевищення обсягу будь-якоУ групи вправ (1-1 чи 2-У) ! намагалися в поурочному плануваши приблизно однаковоУ частотност! Ух виконання.
У структур! змкту уроив в ЕГ-1 ! ЕГ-2 чгеко вщцляються дв! ланки засоб!в. Перша являе собою "спещшпзований блок" ! складаеться з дом!нуючоУ на уроц! низки вправ для розвитку груп м'яз!в плечового поясу ! нижн!х кшщвок. Ця ланка спещал!зованого впливу займае 60% часу на урощ (до 30 хв.), враховуючи п1дготовчу частину. Збшьшення спец!ал!зованоУ роботи на уроц! до 35-40 хв., викликало стшкий, пщвищений фон збудження вегетативноУ системи учшв, стан якоУ в!дносно нормашзувався (за показниками ЧСС) тшьки на 15-20-й хвилинах п!сля зак!нчення уроку. Питома вага роботи на уроках ЕГ-1 ! ЕГ-2 складала 40-65% в аеробному, 25-40% - змшаному, 5-10% - анаеробному режимах. Шдготовча частина уроку будувалася як тип спещал!зованоУ розминки. Винятки складали перш! хвилини уроку, коли вир!шувалися питания оргашзацшного порядку, пол!пшувалися елементи стройовоУ п!дготовки й обов'язково застосовувався короткочасний повшьний бп\ Для п!дготовки .оргашзму до виконання ¿нтенсивних навантажень необхщно пщвищити функцио аеробноУ системи. Перюд актив!зац!У останньоУ складае бшя 3 хвилин. Кращим для цього, як показують результата дослщжень, звичайно вважаеться б1г пом!рноУ штенсивност! (ЧСС 130-150 уд/хв.).
Вправи, як! складають "спещал!зований блок" застосовувалися переважно в Ш-1У зонах ¡¡ггеисивност!, тобто в тренувальних режимах навантажень (табл.2).
Таблиця 2
Структура тре1гувальних навантажень у 3MicTi експериментальних ypoKie в групах ЕГ-1 i НГ-2
ЗмЮТ уроку Компонента навантаження
Спрямоватсть i обсяг (у % В1д загального часу уроку) Зони ¡нтенсив HOCTi Середш показники ЧСС (уд/хв.)
Аеробна Аеробно-аиаеробна Анаеробна
Спещашзована розминка(до 10-хв.) 8-11 6-8 - I-II 136 ±24.6
Спешалволаний обсяг спрямованого м'язового навантаження на пояс верхних або нижшх кжшвок (20-25 хв.) 10-28 15-22 5-10 III-IV 162±41.2
Вправи для шших м'язових груп (до 15 хв.) 22-26 6-10 - I-II 129 ±2 6.6
Загальш показники 40-65 25-40 5-10 I-IV
Вправи для виховання швидкосп в короткочасних (до 10-15 с.) i вщносно довготривалих (до 2-2,5 хв.) рухах виконувалися переважно в III i IV зонах iHreHCHBHOCTi. За тривалютю щ завдання (з урахуванням часу на вщпочинок) займали на ypoui до 6-8 хвилин. Cпeцiaльним комплексам або руховим завданням, яю виховують силов1 й швидкасно-сшюв1 зд1бност1, вщводилося 1015 хвилин уроку. Ф1зичне навантаження переважно потрапляло у верхш меж! Il-'i i нижш III-Y зони 1нтенсивност1. Вправи на розвиток гнучкосп застосовувалися як спешально-тдготовч1 або у вигляд1 активних переведень пщ час виконання рухових завдань на швидгасть i силу.
Час на виховання витривалосп, залежно в|'д М1сця локал1зацн виб1ркового м'язового навантаження, складав на ypoui вщ 6-10 хвилин. Навантаження виконувалося переважно в И-й 30Hi интенсив но cri.
Шсля виконання завдань з цшьовим м'язовим навантаженням на пояс BepxHix (уроки ЕГ-1) або нижшх KiHuiBOK (уроки ЕГ-2) вводилися вправи для тих м'язових груп, на яю на ypoui ще не здшснювалося цшеспрямованоУ тренуючоТ ди. Продовження uiei частини уроку складало 30-40% загального часу й носило в основному шдтримуючий i вщновлювальний характер. Майже половину цього часу (до 15%) займали вправи для м'яз1в тулуба. При розвитков1 сили й статично1 витривалост1 цих м'яз1в враховувалися рекомендацп Л.Б.Корчапно1 (1979). Уроки в ЕГ-1 i ЕГ-2 можна вщнести до занять комплексно1 спрямованосп, тому що на кожному з них паралельно вир ¡шугаться задач1 виховання декшькох рухових якостей. 3 сшввщношенням pi3HHX груп вправ i 3aco6iB ix виконання ni уроки правом!рно вщнести до занять переважно виб1рково1 pi Y. Адже переважна бшышсть вправ на ypoui цшеспрямовано (виб1рково), в тренувальних зонах навантаження, д!е на
конкретну частину опорно-рухового апарату учшв, а значно менша частина 3aco6ÍB, в основному шдтримуючого i вщновлювального характеру, залучае до ф!знчно1 роботи íhihí pyxoBÍ ланки, причому в зонах оптимального навантаження.
В основному педагопчному експеримени апробувалися дв1 експериментальш програми, за якими працювали вщповщно I-a i Н-а групи школярок. Поурочне планування фпичного виховання для школярок I-i групи передбачало проведения уроыв тшьки виб1рково1, а в П-й - переважно загально!' ди. У педагопчному експеримеггп знайшли широке застосування ¡гровий метод виконання вправ i завдання за вибором самих учшв. U,i завдання часто застосовувалися теля реал1зацн "спещалпованого обсягу" в 3Míctí ypoKÍB ЕГ-1 i ЕГ-2. Bn6ip вправ на уроках здшснювався з урахуванням даних про ставлення школярок до p¡3HHx 3aco6ÍB ф1зичного виховання. Найбшьш чаете застосування на уроках знайшли вправи, ям отримали позитивну ощнку школярок.
Результати основного педагопчного експерименту дозволяють стверджувати, що чергування ypoKÍB з вщносно постшним с1пвв)дношениям вправ оздоровчо'1 спрямованост! дозволяе протягом усього навчального року забезпечувати pÍ3Ho6Í4Hy ф!зичну п1дготовлен1сть старшокласниць. При цьому необхдао пщтримувати доцшьне стввщношення вправ оздоровчо'1 спрямованост!: для виховання швидкостп, включаючи cnpiiraicTb в1дводити -15-20% всього навчального часу, сили i швидюсно-силових зд1бностей - 2530%, витривалост! - 20-25% i гнучкост1 - 10-15%. Саме така оргашзащя навчального часу дае можливють вилучення з pÍ4HOií динам1ки ф1зично! п1дготовленост! старшокласниць регресивних 3míh (табл.3).
Таблиця3
Темпи приросту (у %) аоказниив ф1зично! п1дготовлсност1 (протягом навчального року)
д|вчаток експериментальних груп)
Експериментальш групи
Показники фвичноГ ÍIpnpicT
тдготовленосп ЕГ-1 ЕГ-2
(п-23) (п-21)
Eir 100 м, с Абсолютний 0,5 0,8
% 2,87 4,6
Eir 3x10 м, с Абсолютний 0,81 1,1
% 2,92 3,96
Eir 2000 м, хв., с Абсолютний 1,1 1,8
% 3,96 6,48
Стрибок у довжину 3 Абсолютний 12,0 17,8
М1СЦЯ, см % 43,2 64,1
Динамометр1я khctí, кг Абсолютний 6,6 4,1
% 23,8 14,8
Нахил тулуба вперед, см Абсолютний 5,02 6,52
% 78,7 102,2
До кшця навчального року, як свщчать дат табл.3, бшьш високий прирют ф^зичних якостей (вщ 4 - 64%) досягаеться пщ час чергування уроыв переважно виб1рково1 дп, у яких дом1нуючий обсяг рухових завдань (до 60% уроку) здшсшос спрямоване м'язове навантаження на верхш та нижш кшщвки.
Впровадження експериментально! методики сприяло статистично в1ропдним зрушенням у розвитков1 основних фгзичних якостей.
Пор1вняно з вихщними даними до кшця навчального року швидысть покращилась на 2,9 - 4,6%, спритшсть - на 2,9-4,0%, витривал1сть - на 4,0-6,5%, швидкюно-силов! якоси - на 43-64%, м'язова сила - на 14,8-23,8 %, гнучкють -на 78,7-102,2%.
Широке застосування на уроках колового, ¡грового та змагального метод1в тренування, а також використання завдань за вибором самих д1вчат сприяло значному збшьшенню обсягу рухово'1 активное^ старшокласниць: бшьш як 50% з них до кшця навчального року були зараховаш до числа учтив з помтрним 1 високим р1внем рухово!" активность
ГПд впливом експериментальних уроюв у д!вчат реально збшыпилися показники ф13Ично"1 працездатносп (Р< 0,05), пщвищився стан геодинам1чних мехашзм1в, як! забезпечують р1вень ф1зично1 працездатносп оргашзму людини. При цьому вдоначено зниження скоротчуваносп серця в сташ спокою й ЧСС. Експериментальна програма значною М1'рою позитивно вплинула й на тдвищення розумово\' працездатносп д1вчат (Р< 0,05).
Наведеш дан! свщчать, що авторська методика тдвищення ф1зичноУ тдготовленосп школярок 15-17 роыв за рахунок ращонального стввщношення оздоровчих вправ у ф1зичному виховашп д1вчат старших клаав е ефективною 1 може бути рекомендована для впровадження в практику робота шкш в умовах шдвищеноТ рад1ацп.
У шостому роз дин "Анал1з 1 узагальнення результатов дослщження" отриман1 три групи даних: пштверджугоч! (1група); даш, що доповнюють ¡снуюч1 розробки (2група) та абсолютно нов1 з дано!' проблеми (Згрупа).
В дослщжеш шдтверджеш даш: пщ впливом систематичних занять ф1зичшши вправами актив1зуються вс1 органи й системи, пщвишуеться здатшсть оргашзму протид^яти негативному впливов1 навколишнього середовища, шдвшцуеться розумова й ф!зична працездатшсть. При цьому вщбуваеться перебудова не ильки функци окремих систем в оргашзм^ але й взаемозв'язки м1ж ними (Б.М.Зайцев, 1985; Г.Н.еременко,1992; О.С.Куц, 1997 та ш.). Пщтверджено також даш., що у девчат вжом 15-16 роюв результата прояв1в щвидкосп, сили, витривалост!, спритносп спочатку неухильно збшыиуються, але з 17 роюв, навпаки, поступово знижуються, що узгоджуеться з вщповщними отриманими даними (1.А.Панш, В.1.Пашн,1996; Г.Г.Кружило, Л.Г.Ратушно'1, 1987; С.В.Севдал1ев,1997 та ш.).
Доповнеш даш Г.Г.Кружило (1985), Г.П.Богдановен (1987), О.С.Куца (1997) у яких встановлено, що без цшеспрямованого педагогичного впливу в навчальшй чверт1 на окрем! сторони ф1зично1 тдготовленосп школярок старшого в1ку на piBHi ix розвитку вщбуваються cyrreBi регресивш змши.
Абсолютно новими е вщомост! про доцшьне сшввщношення вправ оздоровчо!' спрямованостк для виховання швидкост! вщводити 15-20% всього навчального часу, швидмсно-силових зд!бностей - 25-30%, витривалост! - 2025% i гнучкост1 - 10-15%. Саме така оргашзащя навчального часу дае можливють вилучення з р1чно1 динамши ф!зичноТ шдготовленост! старшокласниць регресивних змш. Дане дослщження показало, що застосування в четвертному плануванш вправ для рук, Hir i тулуба в обсягах вщповщно 40%, 45%, i 15% дозволяе школяркам реально покращувати результата в ycix видах контрольних ¡сшгпв навчально!' програми.
До uie'i групи даних належить також розроблена методика комплексного виховання ф1зичних якостей школярок в урочнш форм! занять.
висновки
1. Анализ лггературних джерел дозволив видшити найважлив1ш1 дослщницьи проблеми в систем! ф!зичного виховання старшокласшшв, як! проживають в рад!ацшно-забрудненш мгсцевостг Одна з них - це вщеутшеть науково-обгрунтованих рекомендащй щодо ращонального сп!вв!дношення вправ оздоровчого спрямування при комплексному вихованн! ф1зичних якостей у д!вчат 9-11 клаав на уроках ф!зичноУ культури.
2. Проведен! через десять ройв шеля аварн на ЧАЕС доогвдження ф!зичного стану школярок 15-17 роюв, як! мешкають на територ!ях з гадвищеним рад!оактивним фоном, евщчать про неоднозначш змши:
- у д!вчат 15-17 рогав не виявлено ч1тко вираженого вщетавання у ф!зичному розвитку й функцюнальних показниках (Р>0,05);
- показниками руховоТ активност! й ф!зично!" працездатносп чорнобильськ! девчата 15-17 рок1в значно поступаються ровесницям 1985 року дослщження (Р<0,05);
- показники ф13ично\' пщготовленоеп в результатах тестування 1995 року квантитативно нижч! (Р<0,05);
- у режимах занять дослщжуваних груп визначилися тенденци до зниження р!вня ф!зичних навантажень;
- виявлена значна кшьмсть школярок (з числа досл!джуваних), як! мають низький piBCHb фЬично! шдготовленостк Зауважимо, ¡снуюча методика оцшки ф!зичноТ п!дготовленост! за величиною середнього показника недостатньо точна, тому що узагальнена середня величина приховуе емпл!цитно присутнш
значний вщсоток школярок з низькими характеристиками ф1зично'1 т'дготовлеиост!;
- даш, яга характеризують ф1зичну шдготовлешсть, рухову актившсть 4 ф1зичну працездаттсть, лягли в основу побудови моделей р1вня \'х розвитку: низького, середнього та високого.
3. Традицшно установлен! в шкшьнш практищ планування й використання в навчальному процеа засоби ф1зичного виховання не сприяють статистично достов!рному приросту (Р<0,05). Як правило, до кшця навчального року за бшышстго показниюв ф1зично1 шдготовленосп в д1вчат 15-17 ромв вщбуваються регресивш змши.
В основ; низько! ефективност1 урочних занять з ф1зичного виховання школярок 9-11 клас^в лежать так! причини: нерацюнальний розподш засоб1в р ¡31101 спрямованосй за навчальними чвертями; переважання в змюп навчального процесу вправ для розвитку нижшх кшщвок при значно меншому обсяз1 рух1в для м'яз1в рук, плечового поясу та тулуба; низький тренувальний ефект уроюв; вщсутшсть достатньо'1 защкавленост1 школярок засобами фпичного виховання, яю застосовуються на уроках.
4. Плин уроюв з вщносно постшним стввщношенням вправ р1зноУ спрямованосп дозволяе протягом усього навчального року здшснювати р1зноб1чну ф1зичну подготовку школярок. При цьому в кожт'й навчальнш чверт] доцшыю пщтримувати таке сшввщношення оздоровчих засоб1в, за якого вправам на виховання швидкосп, включаючи спритшсть, выводиться 15-20%, сили й швидгасно-силових зд1оностей - 25-30%, витривалосп - 20-25% 1 гнучкосл - 10-15% вщ загального часу урогав, що дозволяе запобнти в р1чнш динамш! ф1зично1 шдготовленосп старшокласниць регресивним змшам.
5. Упровадження в практику запропонованих методичних положень дозволило суттево тдвшцити ефектившсть оргашзацн навчального процесу й р1вень ф1зично1 тдготовленосп старшокласниць, а саме:
- диференцшований пщхщ до вибору засоб^в та метсццв розвитку ф1зичних якостей справив позитивний вплив на ргвень Ухнього розвитку: швидгасть збшьшилась на 0,5-0,8 с (2,9-4,6%); швидгасно-силов! якосл - на 43-64%, м'язова сила - на 23,8%, гнучюсть - на 78,7-102%;
- ефектившсть розроблено'У методики репрезентуеться й збшьшенням обсягу рухово! активносп школярок - бшыпе 50% Д1'вчат 15-17 рогав до кшця навчального року були зараховаш до груп з пом1рним I високим р1внями рухово'У активности;
- комплексний шдхъд до розвитку ф1зичних якостей сгфавив позитивний вплив на фпичну працездаттсть школярок: у Д1вчат експергшентальних груп суттевий прир1ст загально'1 ф1зичноУ працездатност1 склав у середньому 138-165 кгм/хв., вщносноУ - 3-4 кгм/хв./кг (Р<0,01);
- упровадження комплексно! методики використання засоб!в та методш у ix рацюнальному сшвв1дношенш сприяло шдвищенню моторноУ щшьносп урок1в ф1зичноУ культури до 65-70%, а також усшшшй пщготовщ до складання нормативних вимог Державних тест1в (бшыце 50% школярок експериментальних груп виконали нормативи на оцшку "добре");
- доведено, що послщовне застосування вправ оздоровчоУ спрямованостс забезпечуе скорочення пропусюв навчальних дшв через хворобу на 14,2%, при цьому в контрольних класах за цей же перюд вщбулося збшьшення цього показника на 12%;
- програма педагопчного експерименту сприяла шдвищенню розумовоУ працездатностк швидюсгь переробки зоровоУ шформащУ збшьшилася на 21,931,6%, коефвдент точное™ - на 7,4-27,9%, час просто!' руховоУ реакцй' за тепшнг-тестом - на 8,5-13,0%, загальна усшшшсть з предмету "Ф1зична культура" покращилася на 0,29-0,33 бали.
6. Результата дослщжень переконують: ращональне сшввщношення вправ оздоровчоУ спрямованоси та Ух реал!защя через виб1ркову дЬо можуть стати дшовим фактором протидн' негативним наслщкам авари на Чорнобильськш АБС.
СПИСОК ОПУБЛ1КОВАНИХ ПРАЦЬ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦН
1. Розпутняк Б.Д. Ф1зичний стан школяров, ям проживають на територ!ях радюактивного забруднення в Захщних perioHax УкраУни, та методи його оцшки / Методичний nociÖHHK для вчител1в ф13ично'У культури i лжар1в. - Луцьк,1999. -83 с.
2. Розпутняк Б.Д. Пор1Вняльна характеристика ф1зичного розвитку i ф1зично'У пщготовленост! школярок 15-17 рогав, як! проживають на територй' Чорнобильськото BapiaHTy забруднення // Педагопка, психолопя та медико-бюлопчш проблеми ф1зичного виховання i спорту: 36. наук, праць гад ред. Срмакова С.С. -Харыв: ХХП1, 1999.-№ 19.-С. 29-34.
3. Розпутняк Б.Д. 3MicT урочноУ форми занять з ф1зичного виховання п'ятнадцяти-с1мнадцятир!чних школярок // Науковий вюник Волинського державного ушверситету iMem JIcci УкраУнки. - Луцьк. -1998 - № 8.- С.94-96.
4. Розпутняк Б.Д. Планування процесу ф1зичного виховання школярок, яга проживають на рад^ацшно-забруднешй MicneßocTi // Науковий вкник Волинського державного ушверситету iMCHi Лес1 УкраУнки . - Луцьк. - 1999.-№ 7.- С.130-134.
5. Куц О.С., Леонова В.А., Розпутняк Б.Д. Системно-структурний пщхщ до розвитку ф1зичних якостей у школяр1в на уроках ф1зичноУ культури в умовах шдвищеноУ рад1ащ'У // Ф1зичне виховання, спорт i культура здоров'я у сучасному
сусшльствк 36. наук, праць Волинського державного ушверситету iMeHi Jleci Укра'шки, 1999. - 432-435.
6. Розпутняк Б.Д. Зм1ст i методи направлено!" ф1зичноУ пщготовленост1 Д1вчат 15-17 роив, ям проживають в зон1 шдвищеноУ рад1ацн, з врахуванням вимог державних тест1в // Ф1зична культура, спорт та здоров'я наци: Зб1рник наукових праць. - Кшв-Вшниця, 1998.-С.200-202.
7. Куц A.C., Леонова В.А., Розпутняк Б.Д., Мищишина Л.А. Основные направления организации физкультурно-оздоровительной работы со школьниками в условиях повышенной радиоактивности // Фгзична культура, спорт та здоров'я наци: Зб^рник наукових праць. - Кшв-Вшниця, 1998.- С.183-186.
8. Галайдюк H.A., Куц A.C., Леонова В.А., Розпутняк Б.Д. Взаимосвязь структуры физической подготовленности школьников, проживающих в зоне повышенной радиации, и уровней развития физических качеств // Фвична культура, спорт та здоров'я наш!': Зб1рник наукових праць. - Кшв-Вшниця, 1998,- С.122-124.
9. Розпутняк Б.Д. Основи застосування вщновлюючих 3aco6iB у спортивному тренуванш // Матер1али XXXVIII науково-практичноТ конференцп професорсько-викладацького складу ВДУ iM. Лeci УкраУнки. - Луцьк. - 1994. -С. 186.
10. Розпутняк Б.Д. Заохочення як один 5з основ них методт виховання на заняттях ф]'зичною культурою // Матер ¡ал и XXXVIII науково-практичноУ конференцп професорсько-викладацького складу ВДУ ¡м. Лес1 Укра'шки. -Луцьк. - 1995. - С.268.
11. Шфака Я.М., Розпутняк Б.Д. Пщготовка вчителя ф1зичноТ культури для робота в районах, як! постраждали внасл1док аварй' на ЧАЕС // Матер1али 2-1 всеукраУнськоУ науково-практичноУ конференцй' "Концепц1Я пщготовки спещалшта ф1зичноУ культури в УкраУн1. - Кшв-Луцьк: Вежа, 1996 - С. 22-23.
АНОТАЦН
РОЗПУТНЯК Богдан Дмитрович. Рацюнальне сп1ввщношення вправ оздоровчого спрямування у ф!зичному вихованн! школярок 15-17 pokib, яы проживають в рад{аН1йно-забрудне1ий мкцевосп, на уроках ф1зично'У культури. - Рукопис.
Дисертац1я на здобуття наукового ступеня кандидата наук з фшгчного виховання i спорту за cneuiaubHicTO 24.00.02 - Ф1зична культура, ф1зичне виховання р!зних груп населения. - Волинський державний ун!верситет ¡м. Леа УкраУнки, Луцьк, 2000.
У дисертацн теоретично обгрунтована й експериментально перев1рена авторська методика шдвищення ф1зичноТ шдготовленос™ Д1вчат 15-17 роив, що проживають в еколопчно несприятливих умовах. Запропонована методика дозволила якшно пщвищити ефектившсть оргащзащТ навчального процесу й р1вепь фЬичноУ шдготовленост1 старшокласнидь. Комплексний тдхщ до розвитку ф1зичних якостей справив позитивний вплив на розумову i ф1зичну працездатшсть школярок.
Ключов! слова: ф1зичне виховання, рацюнальне сшввщношення, оздоровче спрямування, рад!ащйне забруднення, методика, учбовий процес, комплексний пщхщ.
ROZPUTNYAK Bogdan Dmitrovich. The rational correlation of the exercises of sanitary orientation in the physical upbringing schoolgirls of 15-17 years who dwell in radiation-befouled locality, on the classes of physical culture. — Manuscript.
Thesis for a candidate degree in physical sport by specialty 24.00.02 - Physical culture, physical education of the different groups of population. - Volyn State University named after Lesya Ukrainka, Lutsk, 2000.
Author's methods of upbringing schoolgirls of 15-17 years who dwell in radiation befouled locality is theoretically substantiated and experimentally checked in the given thesis. These methods give opportunity to improve the organization of educational process and to raise the level of physical training of senior schoolgirls. Complex approach to the development of physical qualities influence mental and physical capacity for work of schoolgirls.
Key words: physical educational, rational correlation, sanitary orientation radiation pollution, methods, educational process, complex approach.
РОЗПУТНЯК Богдан Дмитриевич. Рациональное соотношение упражнений оздоровительного направления в физическом воспитании школьниц 15-17 лет, которые проживают в радиационно-загрязненной местности, на уроках физической культуры. - Рукопись.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата наук по физическому воспитанию и спорту по специальности 24.00.02 - Физическая культура, физическое воспитание разных групп населения. - Волынский государственный университет им. Леси Украинки, Луцк, 2000.
Целью исследования есть усовершенствование методики повышения физической подготовленности девочек 15-17 лет, которые проживают в экологически неблагоприятных условиях.
В исследовании решались следующие задачи: изучить физическое развитие, функциональную и двигательную подготовленность школьниц 15-17 лет, которые проживают в неблагоприятных радиоэкологических условиях окружающей среды; определить причины, которые лежат.в основе ухудшения физической подготовленности школьниц 15-17 лет, в конце учебного года; разработать методику комплексного воспитания двигательных качеств девочек 15-17 лет на уроках физической культуры; оценить эффективность влияния методики комплексного воспитания двигательных качеств на уровень физической подготовленности и здоровья старшеклассниц в конце учебного года.
Научная новизна работы состоит в том, что впервые был проведен сравнительный анализ особенностей физического состояния школьниц 15-17 лет (физического развития, физической подготовленности и состояния здоровья) до и после Чернобыльской катастрофы. Проведен анализ количественного соотношения физических упражнений оздоровительной направленности в общей структуре учебного года. Определены уровни взаимозависимости двигательной активности, физической работоспособности школьниц 15-17 лет, которые постоянно проживают в условиях повышенной радиоактивности. Разработана методика комплексного воспитания физических качеств у школьниц 15-17 лет на основании: рационального соотношения упражнений оздоровительной направленности во внеурочном планировании учебного процесса, чередования комплексных уроков преимущественно избирательного воздействия на физическое состояние и здоровье школьниц.
Практическое значение полученных результатов состоит в: разработке и внедрении в практику роботы школ Волынской области, новой методики повышения физической подготовленности девочек 15-17 лет, которые проживают в экологически неблагоприятных условиях.
В первой главе «Экология окружающей среды как фактор, который определяет структуру и содержание физкультурно-оздоровительной работы со школьниками» проанализированы и обобщены новые научные данные о влиянии радиации на организм человека; возрастные особенности двигательного развития школьниц 15-17 лет; современное состояние физического воспитания школьниц 15-17 лет, которые проживают на территориях Чернобыльского варианта загрязнения.
Во второй главе «Задачи, методы и организация исследования» обосновывается система взаимодополняющих методов, которые адекватны объекту, предмету, цели и задачам исследования, подается организация исследования.
В третьей главе «Сравнительная характеристика физического развития и физической подготовленности школьниц 15-17 лет, которые проживают на
территории Чернобыльского варианта загрязнения» представлен
сравнительный анализ данных физического развития, функционального состояния, физической подготовленности и двигательной активности школьниц 15-17 лет, которые проживают в условиях повышенной радиации.
Полученные результаты разрешают утверждать, что уровень физического развития, физической подготовленности, двигательной активности и физической работоспособности целиком зависит от продолжительности проживания на территории повышенной радиоактивности, и он, за исключением физкультурно-оздоровительной двигательной активности и физической работоспособности, не значительно ниже, в сравнении с детьми, которые проживают на экологически благоприятных территориях.
Четвертая глава «Анализ содержания учебного процесса физического воспитания девушек 9-11 классов» посвящена характеристике количественному составу средств физического воспитания на разных структурных уровнях учебного процесса (урок, четверть, учебный год). Параллельно определены основные причины низкого качества учебного процесса физического воспитания девочек 9-11 классов, что в свою очередь было использовано в процессе построения экспериментальной методики, комплексного воспитания двигательных качеств девочек старшеклассниц.
В пятой главе «Экспериментальное обоснование рационального соотношения физических упражнений оздоровительной направленности в физическом воспитании девочек 16-17 лет на уроках физической культуры в условиях повышенной радиации» теоретически обоснована и экспериментально проверена авторская методика повышения физической подготовленности девушек 15-17 лет, которые проживают в экологически неблагоприятных условиях. Предложенная методика позволила качественно повысить эффективность организации учебного процесса и уровень физической подготовленности старшеклассниц. Комплексный подход к развитию физических качеств оказал положительное влияние на умственную и физическую трудоспособность школьниц.
В шестой главе «Анализ и обобщение результатов исследования» полученные результаты разделены на три группы данных: подтверждающие, данные, которые дополняют существующие разработки и совершенно новые данные.
Ключевые слова: физическое воспитание, рациональное соотношение, оздоровительная направленность, радиационное загрязнение, методика, учебный процесс, комплексный подход.
Розпутняк Богдан Дмитрович
Ращональне сшввщношешы вправ оздоровчого спрямування у ф13ичному вихованш школярок 15-17 роюв, як! проживають на рад1ашйно-забруднешй мюцевосп, на уроках (¡»зично! культури
Автореферат дисертацй на здобутгя наукового ступеня кандидата наук з (¡мзичного виховання 1 спорту
Пщпис. до друку 18.01.2000 Формат 60x84/16. Пашр офсет. №2
Друк. офс. Ум.друк.арк. 1,43 Обл.-вид.арк. 0,93
Гарштура "Л тез New Котап
Зам. № 32 Тираж 100 пр. Безкоштовно
Видавництво ДП "Лщер" ПЧТЕЮ^ГЕТ центр.
263000, м.Луцьк, пр.Вол! 1а.