автореферат диссертации по истории, специальность ВАК РФ 07.00.03
диссертация на тему:
Развитие сотрудничества Украины с пограничными европейскими странами (1980-1990 годы)

  • Год: 1996
  • Автор научной работы: Цирфа, Галина Александровна
  • Ученая cтепень: кандидата исторических наук
  • Место защиты диссертации: Донецк
  • Код cпециальности ВАК: 07.00.03
Автореферат по истории на тему 'Развитие сотрудничества Украины с пограничными европейскими странами (1980-1990 годы)'

Полный текст автореферата диссертации по теме "Развитие сотрудничества Украины с пограничными европейскими странами (1980-1990 годы)"

ргь и«

Донецький державний університет

На правах рукопису

Цирфа Галина Олександрівна

Розвиток співробітництва України з прикордонними європейськими державами (1980-1990 роки)

&у с?4

Спеціальність: 07.00.01 - Історія України

Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук

Донецьк - 1996

Дисертацією є рукопис.

Робота виконана на кафедрі історії України Донецького державного університету •

Науковий керівник - доктор історичних наук,

' доцент Добров П.В.

Офіційні опоненти - доктор історичних наук,

’ професор Лихолат A.B.

- кандидат історичних наук, доцент Задніпровський 0.1.

Провідна організація - Інститут національних відносин і політології Національної Академії наук України

Захист відбудеться 1996 р. о •/

годині на засіданні спеціалізованої ради К. Об. 06.01 по присудженню наукового ступеня кандитата історичних наук в Донецькому державному університеті (340055, м. Донецьк, вул. Університетська 24, корп. 2, ауд. 38).

З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Донецького державного університету (вул. Уніаерситегьська, 24).

Автореферат розіслано " /ґ1996 р.

Вчений секретар спеціалізованної ради кандидат історичних наук

Актуальність теми дослідження обумовлена нинішнім політичним, соціально-економічним і духовно-культурним станом в Україні, можливістю використання недавнього історичного досвіду для його покращення та подальшого розвитку. П'ятий рік Україна є самостійною незалежною державою. Декларація про державний суверенітет України, прийнята Верховною Радою країни 16 липня 1990 року1 , Акт проголошення незалежності України від 24 серпня 1991 року , підтверджений 1 грудня 1991 року на всенародному референдумі, сповістили про нову історичну реальність - створення нової суверенної держави України. За ці роки відбулося визнання молодої країни світозим співтовариством, зміцнення міжнародного авторитету України. Українська держава як суб'єкт міжнародного права здійснює безпосередні зносини з іншими країнами на визнаному рівні посольств, укладає з ними угоди, бере участь у діяльності міжнародних організацій. У 1995 році Україна була прийнята до Ради Європи, Що стало першим кроком приєднання 'Держави до Європейської співдружності. Міжнародні зв'язки, взаємні візити керівників України та глав інших держав,взаємні підписання масштабних угод про співробітництво у різних галузях створюють умови для забезпечення національних інтересів України у політичній, економічній, соціальній, науково-технічній, екологічній, культурній та інших сферах. •

Україна є рівноправним учасником міжнародних відносин, активно сприяє зміцненню загального миру і міжнародної безпеки, бере участь у загальноєвропейському процесі, маючи при цьому власні національні інтереси на міжнародній арені. Значний міжнародний резонанс викликала відмова України - третьої за величиною з ядерних країн - від ядерної зброї. Це зумовлює необхідність глибокого осмислення змісту та форм зовнішньополітичної діяльності України, приведення їх у відповідність до реалій та потреб сьогодення, зокрема відмови України від ядерної зброї, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, участі у миротворчій місії у Боснії та Герцеговині тощо.

До таких реалій слід віднести і внутрішню ситуацію в Україні, яка характеризується економічною та періодичними політичними кризами, зниженням життєвого рівня більшої частини населення, падінням моральних устоїв та наростанням негативних процесів практично в усіх сферах суспільного життя. Хоча у 1995 році дещо вдалося стабілізувати економічне становище, насамперед у фінансовій сфері, знизити темпи спаду виробництва, до повного подолання кризи ще далеко.

Однією з причин кризи національної економіки, яка обумовлює кризові явища в інших сферах, є , як відомо, розрив народногосподарсь-

1 Декларація про державний суверенітет України //Правда Украины. -1990. -

17 липня. ,

2 Акт проголошення незалежності України //Політика і час.- 1991.- 12. - С. 3.

ких зв'язків між суб'єктами господарювання України та колишніх радянських республік, нині незалежних держав, і країн колишньої Ради Економічної Взаємодопомоги (РЕВ), в основному країн Східної Європи. Незалежність держави ніяк не повинна означати її ізольованості. Навпаки, політична самостійність тоді буде мати міцний гатунок, коли більш інтернаціоналізованою стануть політика та економіка держави. Чим більше буде інтернаціоналізована та інтегрована економіка країни, тим більш широкими і глибокими ■ стануть її наукові, технічні та культурні зв'язки. Тільки інтегрована у світове співтовариство у політичній, економічній, соціальній та духовній сферах держава може вважати себе по-справжньому незалежною.

Функціонуванню, розвитку і поглибленню міжнародних та інтеграційних зв'язків у минулі роки, зокрема у 80-ті роки, сприяло місцеве співробітництво між окремими областями, містами, конкретними трудовими колективами України та інших країн, в першу чергу країн-членів РЕВ. Ці зв'язки , зародившись як форма співробітництва у середині 50-х років, пройшли певний еволюційний шлях - від окремих контактів до поглиблення змісту і збагачення форм, найвищого рівня розвитку у середині 80-х років і до спаду й практично повного руйнування наприкінці 80-х років. '

Співробітництво на місцевому рівні' впродовж трьох десятиліть здійснювалось у політичній, економічній, соціальній та духовно-культурній сферах, а його суб'єктами виступали місцеві органи влади, місцеві комітети правлячих партій (на ті часи - виключно комуністичних та робітничих партій соціалістичних країн), профспілкові й молодіжні комітети та організації, інші громадські об'єднання, творчі спілки, учбові та наукові заклади, трудові колективи підприємств і установ, спортивні організації тощо.

Звичайно, переоцінювати роль місцевих зв’язків у 80-ті роки не варто. Вони відзначалися перш за все формалізмом, який пронизував усі сфери співробітництва. З іншого боку, зв'язки на місцевому рівні були занадто зарегламентованими з боку місцевих партійних органів, навіть коли йшлося про співробітництво з партнерами з несоціалістичних країн. Відсутність у цьому плані самостійності у рішеннях та діях у органів місцевої влади, профспілкових та молодіжних комітетів, трудових колективів негативно впливала на динаміку й гнучкість зв'язків, знижувала їх ефективність. Нарешті, місцевим зв'язкам бракувало справжньої діловитості і конкретності, які приносили б користь обом сторонам партнерства і робили б їх зацікавленими у розширенні та поглибленні співробітництва на взаємовигідних засадах.

І все ж, незважаючи на зазначені та інші недоліки, місцеві зв'язки у 80-ті роки відігравали значну роль у міжнародному співробітництві, інтеграційних процесах, приносили відчутну користь. Стратегія соціально-економічного розвитку України на сучасному етапі гостро ставить питання докорінного оновлення, осмислення досвіду минулого, пошуків нових

шляхів великомасштабного співробітництва України з країнами СНД, суміжними країнами Східної Європи, державами далекого зарубіжжя.

Зараз, коли місцева влада в Україні стикається з безліччю проблем та невирішених питань, коли підприємства простоюють через відсутність сировини, комплектуючих, збуту продукції тощо, поновлення старих та встановлення нових зв'язків на місцевому рівні на якісно нових ринкових засадах, що будуть не заформалізованими, а дійсно взаємовигідними, є актуальним завданням. Ця актуальність зростає також з уваги на розширення прав і повноважень місцевого самоврядування, закріпленого у Конституційному договорі між Президентом і Верховною Радою України1. У цьому плані запозичення досвіду країн Східної Європи, далекого зарубіжжя у веденні муніципального господарства, прямі

коопераційні зв'язки між підприємствами, широке культурне

співробітництво сприятиме зміцненню фундамента розбудови незалежної держави - становленню сильних господарських одиниць і сильних регіонів.

Тому актуальними постають питання дослідження та вивчання досвіду місцевих зв'язків у минулі роки, узагальнення їх позитивних і негативних аспектів. При ' цьому важливий історико-об'єктивний та історико-критичний підходи у такому аналізі з тим, щоб чітко визначити

позитивні риси й усі недоліки співробітництва на місцевому рівні,

врахувати його позитивні форми і методи у сучасній практиці.

Особливо цікавим і корисним є дослідження періоду з 1980 по1990 роки, коли динаміка місцевих зв'язків була найбільш стрімкою -від піднесення до повного занепаду. Саме цей період і визначає хронологічні рамки дослідження. На початку 80-х років місцеві зв'язки досягають найбільшого розквіту, з середини періоду, що досліджується, здійснюються спроби їх перебудувати на нових засадах, а в кінці періоду відбувається їх руйнування. Відродження місцевих зв'язків на новій основі припадає вже на 90-ті роки.

Предметом дослідження є динаміка і тенденції розвитку зв'язків регіонів, трудових колективів України та країн Східної Європи.

Об'єктом дослідження виступає діяльність органів місцевої влади, партійних комітетів, громадських організацій, трудових колективів України по здійсненню міжнародних зв'язків на місцевому рівні.

Стан науковоТ розробки теми. Проблеми взаємовідносин між колишніми соціалістичними країнами, у тому числі зв'язків на місцевому рівні, завжди викликали у суспільствознавців підвищений інтерес. Літературу з цих питань можна поділити на дві групи.

До першої групи відносяться праці, присвячені розробці питань, користуючись термінами того часу, соціалістичної інтеграції в цілому. Темі співробітництва країн-членів РЕВ у політичній, економічній, науково-техніч-

1 Конституційний договір між Президентом і Верховною Радою України, підписаний 8 червня 1995 р.//Відомості Верховної Ради України. - N 18. - Ст. 133.

ній, соціальній, дипломатичній, духовно-культурній, військовій та інших областях у 50-80-ті роки було присвячено чимало досліджень:

монографій1, брошур, статей2, інших наукових праць радянських, у тому числі українських3, та зарубіжних дослідників . їх значимість полягає у тому, що на широкому історичному фоні аналізуються процеси у колишніх соціалістичних країнах , їх міждержавні стосунки, у науковій обіг вводиться значна кількість нормативних та архівних матеріалів, робляться певні узагальнення тих чи інших тенденцій.

1 Породненные социалистическим нтернационалйзмом И.Н.Мельникова

(отв.ред.) - K.: Наукова думка, 1980; Укрепление братской дружбы и сотрудничества стран социалистического содружества. - К.: Наукова думка, 1981; Попов B.C. XXVII съезд КПСС о сотрудничестве братских социалистических стран на современном этапе //Актуальные проблемы дальнейшего повышения эффективности всестороннего сотрудничества социалистических стран на современном этапе. Части 1-я и 2-я. -М.; АОН при ЦК КПСС, 1983; Сотрудничество общественных организаций стран социализма. - К.: Наукова думка, 1983; Интернационализация социально-

экономического развития европейских стран-членов СЕВ. К.: Наукова думка, 1987 ; Интернационализация опыта стран социалистического содружества: экономика, политика, идеология. /Редкол.: Б.С.Попов (отв.ред.) и др. - М.: Мысль. - 1987; Актуальные проблемы дальнейшего повышения эффективности всестороннего сотрудничества социалистических стран на современном этапе. - М.: Политиздат. -1987 ; Курас I. Короткий довідник з історії України K.: 1994.

2 Чоломбитько M.І. Братерство юних (інтернаціональні зв'язки молоді

України). - К.:3нання, 1969; Расширенное воспроизводство и экономическая интеграция в социалистическом содружестве. //Плановое хозяйство. - М., 1980 -№ 2; Гранчак И.М., Кизченко А.Ф. Чехословакия в социалистическом

содружестве. - К.:Вища школа, 1984 ; Мошняга В.П. Путь единства и борьбы. Актуальные вопросы междуна- родного молодежного движения. - М.: Знание, 1984; Иноземцев H.H., Синяков Ю.А. СЕВ: социалистическая интеграция в действии. - М.: Педагогика, 1986; Замлинский В.А., И.Ф.Курас, Л.Н.Нагорнаи. Осуществление

ленинской национальной политики в СССР. - К.:Вища школа, 1987. -

3 Попов К. Экономическая интеграция стран социализма ~ воплощение ленинских идей. //Внешняя торговля. - М.,1981. - Ns 4 ; Рыбаков О. XXVI съезд КПСС о дальнейшем развитии экономического сотрудничества государств.

- //Плановое хозяйство. - М., 1981. - № 5.; Шепа В.В., Апмаши А.А. Нові интегровані формування // Закарпатська правда. - 1987. - 8 травня.

4 Zozulak Michal. KomunistisKa vychova v socialistickom zvaze mladoJe - Smen_, 1981; Дочкал Милослав. Проверено временем. Перевод с чешского. - М.: Молодая гвардия, 1982; BetuS Lubomir . Podiel míadeze Vychodoslovenskeho kraja na rozvijani druzobnich stikov s organizaciami komsomolu v Zakarpatskej oblasti USSR // O mladezi. Zbomik prispevkov z krajskej ¿itatelskej konferencie. - PreSov, 1982; Социалистическа България в дати и събития: Хроника. - София: Наука и изкуство, 1984; Anna Nagyova. Vychovna praca v Kluboch mládeze //Teória. Metodika. Prax. -1987. - № 3; Roman Mistri. Periodizácia sutazi ajjrehlidok v oblasti mimoSkolskej vychovy a vzdelávania a celloslovenskych podujati ZUC v rokoch 1986-1990 // Teoria. Metodika. Prax. - 1987. - № 3.

Другу групу складають дослідження’ та статті2, що безпосередньо розкривають зміст, форми і методи здійснення зв'язків на місцевому рівні. Багато з них присвячено побратимським зв'язкам областей і міст України та країн Східної Європи3. Такі праці, як правило, грунтуються на багатому фактичному матеріалі, розкривають конкретні форми місцевого співробітництва, містять певну суму пропозицій щодо їх удосконалення.

Проте слід зазначити, що практично вся література, що виходила в гой час по вказаній темі, була надмірно заідеологізованою, носила апологетичний характер, обходила проблемні питання і наростаючі

1 Плоды братского единения. Ужгород: Карпаты, 1980 ; Породненные

социалистическим интернационализмом: Дружественные связи и сотрудничество породненных областей и городов УССР и братских стран социализма. С.В.Виднянский (отв.ред.) - К.: Наукова думка, 1980; Колесник В.П. Розвиток і вдосконалення основних форм і напрямів прикордонного співробітництва областей Радянського Союзу і Європейських соціалістичних країн //Історичні дослідження. Історія зарубіжних країн. Випуск 8. - К.: Наукова думка,1982 ; Він же.

Интернациональные связи трудящихся приграничных областей СССР и європейських социалистических стран. Львов: Вища школа. - 1984 ; Знакомтесь: опыт друзей. - М.: Политиздат, 1984; ВидянскийС.В., Кулинич И.М. Мельникова И.Н. Интернационализация материальной и духовной жизни славянских народов в содружестве социалистических стран (Основные направления, формы) //Історія, культура, фольклор та етнографія слов'янских народів. Доповіді. - К.: Наукова думка, 1988 ; Сюсько И.Н.

Интернациональное сотрудничество молодежи приграничных областей братских стран //Zakladne otazky pohranicnej spoluprace krajin - clenov RVHP. - Kosice, 1988.

2 Фадеев H. Ленинские принципы социалистического интернационализма - в действии //Внешняя тогровля. - 1980. - № 6 ; Миронкж А.Д. Единение побратимов.

- Львов: Каменяр, 1981; Соколов А. Новые горизонты социалистического содружества //Мирцвая экономика и международные отношения. - М., 1981. - Ni 9; Чистякова Л. Национальные и международные социалистические зкономичские отношения. //Вопросы экономики. - М., 1981, Nj 8 ; Відянський C.B. Братерство в праці. - К.: Знання, 1986; Казначеев А.А. Сотрудничество в духовной сфере: новые формы международных отношений. Приложения. - М.: АОН при ЦК КПСС. - 1989 ; Руденко А. Контакты напрямую //Правда. - 1989 - 20 октября.

3 Угкин Э. Социалистическое соревнование трудовых коллективов стран СЭВ

//Вопросы экономики. - М.,1979. - № 4; Чуканов О. Специализация и

кооперирование производства: Новые возможности сотрудничества стран - членов СЭВ //Плановое хозяйство. - М.,1980. - № 9 ; Ширяев Ю. Роль международных производственных систем во взаимодействии национальных производственных процесов //Изв. АН СССР. Серия экономики. - М., 1980. - Ыя 5 ; Ширяев Ю. Международная кооперация производства //Вопросы экономики. - М., 1981. - № 1 ; Betuï Lubomir. Podiel mladeïe Vychodoslovenskeho kraja na rozvijani duïobnich stikov s organizaciami komsomolu v Zakarpatskej oblasti USSR //О mladeîi. Zbornik prispevkov г krajskej citatelskej konferencie. - Preïov, 1982 ; Шманько Г.И., Студняк П.Ю. Дружба между людьми - дружба между народами. - Ужгород: Карпати, 1984 ; ШутовВ.В. Открою город заново: Очерки о Донецке. - Донецк: Донбасс,1985; Бисага Ю.М., Галас В.І., Матьовка М.П., Петрище П.А. Інтернаціональні зв'язки молоді Закарпаття з молодими організаціями сусідніх соціалістичних країн //Закарпаття: минуле і сучасність. - Ужгород, 1986 ;

кризові тенденції, не містила рекомендацій щодо їх запобігання. Увагаздебільшого акцентувалася на позитивних моментах взаємовідносин між країнами соціалістичної співдружності та місцевих зв'язків; навіть коли у другій половині 80-х років у соціалістичних країнах почалися перебудовчі процеси, у науковій літературі вони майже не знайшли належного відображення. Слід також зазначити, що видана у ті роки література, навіть написана і. видана в Україні, була в основному російськомовною. .

Тому об'єктивне і критичне історичне дослідження місцевих зв'язків України у 80-ті роки з позицій сьогоднішнього дня є актуальним як для історичної об'єктивності, так і для врахування позитивних аспектів місцевого співробітництва у практиці сьогодення. Саме це й визначило вибір теми дослідження, мету і завдання дисертаційної роботи.

Метою дослідження є комплексний історичний розгляд питань місцевих зв'язків областей, міст, районів, трудових колективів України з порідненими адміністративними та господарськими одиницями країн Східної Європи у 80-ті роки, їх історико-критичний аналіз та вироблення на їх основі рекомендацій щодо відновлення зв'язків, що існували, та встановлення нових з урахуванням тенденцій розвитку демократії й становлення ринкових відносин. Дослідження виконано на матеріалах зв'язків областей, міст, районів України з регіонами країн Східної Європи.

Відповідно до мети дослідження в дисертаційній роботі вирішуються такі основні завдання:.

• розглянути методологію та історію питання з точки зору пануючої тоді теоретичної думки, науки і дати їх сучасне бачення;

• прослідкувати динаміку соціально-економічного співробітництва на місцевому рівні за період 1980-1990 років;

• проаналізувати співробітництво у духовно-культурній сфері, виявивши причини і показавши неминучість його кризи;

• розкрити організаційне забезпечення здійснення місцевих зв'язків з

■___________ продовження

Гаврилов Ю. Новий етап соціалістичної інтеграції //Закарпатська правда. - 1987. - 23 січня ; Віднянський С.В. Інтернаціональне змагання трудових колективів УРСР та братніх соціалістичних країн.- К.: Знання, 1988 ; Кореганин В.М. Роль местных комитетов братских партий в осуществлении дружественных приграничных связей. -Zakladne otazky pohronicnej spoluprace krajin -clenov VHP.-Kosice1988; ГІрудницаС.Ю. Роль и место советских обществ дружбы в расширении и углублении сотрудничества приграничных областей УССР и сопредельных стран социализма. - Zakladne otazky pohraniïnej spoluprace - krajin-ÏJenov RVHP - Kosice, 1988 ; Реднюк Т.Г. Приграничное сотрудничество молодежных организаций Черновицкой области УССР и Сучавского уезда СРР //Развитие приграничного сотрудничества стран-членов СЭВ и прямых связей между предприятиями СССР и социалистических стран. - М.: ВЭО, 1989 ; Гранчак И.М., Приходько В.А. Некоторые черты современного этапа приграничного сотрудничества молодежи СССР и ЧССР //Развитие приграничного сотрудничества стран-членов СЕВ и прямых связей между предприятиями СССР и социалистических стран. - М.: ВЭО. - 1989 .

к

аналізом його сильних та слабких сторін, формалізмом і зарегламенто-ністю;

• на основі проведеного історико-критичного аналізу виробити

пропозиції та рекомендації по відродженню місцевих зв'язків у сучасних умовах з метою більш глибокого і плідного співробітництва України із зарубіжними країнами. .

Наукова новизна дисертаційної роботи полягає у тому, що в ній зроблена спроба комплексного конкретно-історичного дослідження міжнародних зв'язків України на місцевому рівні. Вона визначається вирішенням поставлених автором завдань і полягає, зокрема, у:

• розгляді методології та історії розвитку місцевих зв'язків як з точки зору офіційної на той час теоретичної думки і науки, так і з позицій їх сьогоднішнього бачення;

• висвітленні динаміки економічного і духовно-культурного співробітництва на місцевому рівні у 80-ті роки та їх організаційного

■ забезпечення;

• аналізі упущень, недоліків та невикористаних можливостей ^ при здійсненні місцевих зв'язків ;

• розкритті причин, які привели до розпаду РЕВ і зв'язків на місцевому рівні.

На захист виносяться дві головні проблеми дисертаційного дослідження: конкретно-історичний аналіз міжнародних зв'язків України на місцевому рівні у 80-ті роки та вироблення рекомендацій по їх відродженню у сучасних умовах на нових засадах.

Методологічну основу дисертації становить система наукових принципів та методів пізнання, які спираються на здобутки вітчизняної і зарубіжної історичної науки і спрямовані на об'єктивне висвітлення процесів і тенденцій на базі історико-критичного підходу.

Джерельну базу дослідження складають архівні документи та матеріали, поточні архіви державних та колишніх партійних органів, історичні, економічні та соціально-політичні наукові праці українських, російських та зарубіжних авторів, періодичні видання, центральна і місцева преса України та країн Східної Європи. Оскільки місцеві зв'язки у 80-ті роки регламентувалися, направлялися і керувалися колишньою КПРС, то в роботі поданий аналіз партійних документів з питань функціонування місцевих зв’язків, прийнятих на різних рівнях, а також документів органів державної влади і громадських організацій.

В дисертації використовуються результати проведеного у 1990 році в Закарпатській області кафедрою світової політики Київського інституту політології і соціального управління соціологічного дослідження, в якому брала участь автор роботи.

Здобувач виносить на захист дисертації результати дослідження, які можна сформулювати у таких основних положеннях. .

По-перше, матеріальною основою соціалістичної інтеграції була інтеграція економічна. Проте адміністративно-командна система, яка

склалася в СРСР і соціалістичних країнах Східної та Центральної Європи, не дозволяла належним чином оцінити необхідність глибоких перетворень в галузі науки і техніки. Не були здійснені практичні кроки у справі оволодіння прогресивними технологіями.

Звідси робиться висновок, що здійснення інтеграції можливе в умовах багатоукладної ринкової економічної системи, рішучої демократизації методів управління економікою, що не було здійснено у досліджуваний період.

По-друге, проблеми інтеграції країн колишньої соціалістичної співдружності розглянуті у динаміці, зроблена оцінка як досягнутих результатів, так і не вирішених проблем. Наголошується, що був втрачений час, збільшувалося відставання від розвинутих країн Заходу в економічному розвитку, науково-технічному прогресі.

По-третє показано, що в полі зору побратимських трудових колективів і регіонів були проблеми вироблення і здійснення економічної та соціально-культурної політики, які вимагали постійного аналізу ситуації, що складалася, та оперативного аналізу зміни ситуації. Накопичений протягом 80-х років досвід економічної інтеграції доцільно використати Україні, країнам Східної Європи та СНД в умовах переходу до ринкової економіки.

По-четверте, в історико-хронологічній послідовності аналізується співробітництво України з сусідніми державами на місцевому рівні в духовно-культурній та науковій сферах.

Наголошується, що на етапі становлення державності, який переживає Україна, невпинно зростає роль політичної культури у розвитку суспільства, консолідації його здорових конструктивних сил. Політичним партіям, громадським організаціям важливо звернути увагу на розроблення сучасної концепції взаємовідношень суверенних і незалежних держав, привернути до них увагу широкого загалу.

По-п'яте, осмислення всієї різноманітності явищ і процесів, які мали місце в досліджуваний період, дає підставу для висновків про неухильне зростання в інтеграційних процесах ролі профспілкового і молодіжного рухів. В період тоталітарізму на шляху їх розвитку виникало багато перешкод. Лише в умовах відродження політичного плюралізму, формування правового суспільства та забезпечення справжньої демократії можуть розкриватися їх потенційні можливості загальнолюдського, гуманістичного характеру.

Практична значимість роботи полягає у тому, що на основі історико-критичного аналізу місцевих зв'язків у 80-ті роки сформульовані пропозиції та рекомендації органам місцевої влади України, громадським організаціям, трудовим колективам по відновленню зруйнованих і встановленню нових міжнародних зв'язків на місцевому рівні. їх реалізація в певній мірі сприятиме виходу України з економічної кризи, удосконаленню усіх сфер муніципального життя, налагодженню

ю

прямих контактів між спорідненими підприємствами різних країн на взаємовигідних засадах.

Матеріали дисертації можуть бути корисними при підготовці узагальнюючих досліджень з історії України, праць з проблем зовнішньополітичної та зовнішньоекономічної діяльності. Результати дослідження збагатять інформаційно-джерельну базу вивчення у навчальних закладах окремих тем співробітництва України з країнами Східної Європи.

Апробація роботи. Основні положення дисертаційного дослідження доповідалися на науково-практичних конференціях "Суспільна свідомість та суспільні відносини в умовах перебудови" (м.Чернівці, травень 1990 року), "Сучасні соціальні технології: сутність, різноманітність форм та впровадження" (м.Бєлгород, квітень 1991 року), "Профспілковий рух в Україні: актуальні проблеми теорії, історії та сучасності” (м. Київ, листопад 1995 року).

Окремі розділи дисертації обговорювалися у 1990-1991 роках на кафедрі світової політики Київського інституту політології і соціального управління; дисертація розглядалася на кафедрі історії України Донецького державного університету. По темі дисертації автором опубліковано 5 статей загальним обсягом 2,3 друкованих аркушів.

Структура роботи. Дисертація складається зі вступу, чотирьох розділів, висновків, списку використаних джерел і літератури.

У вступі обгрунтовується актуальність теми, хронологічні рамки, аналіз стану дослідження проблеми, характеризується джерельна база, визначаються мета, завдання роботи, її наукова новизна та практична значимість.

У першому розділі - "До методології та історії питання" -

розкриваються методологічні аспекти й основні етапи розвитку взаємовідносин між країнами-членами РЕВ (або, по прийнятій тоді термінології, між країнами соціалістичної співдружності) у 80-ті роки, в рамках яких здійснювалися й місцеві зв'язки. Головною теоретичною підвалиною, на якій будувалися ці відносини, була ідея соціалістичного інтернаціоналізму. Інтернаціоналізація, як явище в цілому, імманентна суспільному розвитку взагалі. Вона обумовлюється все більшим сплетінням об'єктивних політичних, економічних і соціальних інтересів різних країн і народів, їх все більшою взаємопов'язаністю та взаємозалежністю, в першу чергу інтеграційними процесами в економіці, розвитком комунікаційних зв'язків, рядом інших факторів. Навіть при значному посиленні ідей національної самосвідомості та національного самовизначення інтернаціоналізація суспільного життя, на думку автора, виступає ведучою тенденцією сучасного розвитку.

Що стосується інтернаціоналізму соціалістичного, то він, хоча і доводив у певні періоди історії свою силу, врешті-решт не витримав перевірку часом. Адже події в Угорщині у 1956 році, Чехословаччині у 1968 році, багатолітня військова авантюра в Афганістані теж проходили

н

під гаслами соціалістичного інтернаціоналізму. Швидкоплинний розпад колишніх країн соціалістичної співдружності, СРСР, СФРЮ, затяжна війна у колишній Югославії, російсько-чеченський конфлікт показали його нежиттєспроможність на даний час. Та в період, який розглядається у дисертації, він був ідейно-теоретичною основою взаємовідносин між країнами соціалістичної співдружності, включаючи і місцеві зв’язки.

У 80-ті роки співдружність увійшла з непоганими показниками. Хоча у другій половині 70-х років намітилось зниження темпів економічного розвитку в більшості соціалістичних країн, все ж темпи економічного зростання країн-членів РЕВ у 70-ті роки були вищими, ніж у розвинутих капіталістичних країнах; обсяги промислового виробництва збільшилися на 84 відсотки при зростанні цього показника в країнах Заходу на 37 відсотків .

80-ті роки поставили перед країнами РЕВ нові завдання і нові проблеми, пов'язані з підвищенням ефективності економічної інтеграції, екологічної рівноваги, новим витком конфронтації із Заходом, розв'язанням ряду наростаючих внутрішніх ускладнень. З точки зору сучасного історико-соціального аналізу 80-ті роки у розвитку соціалістичної інтеграції логічно поділяються на три чітко окреслених періоди.

Перший період, який охоплює 1980-1985 роки, характеризується збереженням і певним розвитком співробітництва країн РЕВ у політичній, економічній, військовій, дипломатичній та інших галузях. Пануючою була теза, що поступове зближення соціалістичних країн є закономірністю розвитку світової соціалістичної співдружності2. В усіх країнах було проголошено курс на "удосконалення розвинутого соціалізму".

Другий період доцільно, на думку автора, окреслити рамками з ' 1985 до 1989 року. Ці роки характеризуються, з одного боку, спробами перебудувати зміст і глибину соціалістичної інтеграції, насамперед економічної, надати їй динамізму, адекватного розвитку індустріальних країн, підвищити ефективність усіх сфер співробітництва. З іншого боку, цей період визначається накопиченням негативних тенденцій у внутрішньому розвитку кожної із країн співдружності, нарощенням суперечностей, у тому числі й антагоністичних, все більшим відставанням політичного керівництва від реалій життя. Протиріччя між новими вимогами часу і старими структурами, адм (істративно-командною системою, пануючими ідеологічними догмами і с ^еотипами, які своєчасно не помічалися і не вирішувалися, вели до вг оільшого наростання і

1 Попов Б.С. XXVI съезд КПСС о сотрудничестве братских социалистических стран на современном этапе // Актуальные проблемы . дальнейшего повышения эффективности всестороннего сотрудничества социалистических стран на современном этапе. Часть 1. М.: АОН при ЦК КПСС - 1983 - С. 10.

2 Актуальные проблемы дальнейшего повышения эффективности всестороннего сотрудничества социалистических стран на современном этапе. - М.: Политиздат, 1983

- С. 20, 34, 44, 100, 151 и др.

прискорення кризових явищ у політичному житті, економіці, соціальній та духовній сферах.

Третій період починається з 1989 року. Це період глибоких політичних і соціально-економічних криз, соціальних революцій у країнах Східної Європи, відмови від соціалістичного вибору, відходу від влади правлячих комуністичних партій, період початку руйнування економічної інтеграції, соціалістичної співдружності в цілому.

В дисертації розглянуті об'єктивні та суб'єктивні причини, які призвели до таких наслідків. Це, на думку автора, адміністративно-командна модель соціалізму, яка вже віджила своє, диктат з боку СРСР у політичній сфері, неадекватність в економічних і торговельних зв'язках, ігнорування національних особливостей кожної із країн та нерозв'язання внутрішніх і зовнішніх суперечностей, відсутність у розвитку демократичних свобод, ізоляція від зовнішнього світу, серйозні помилки у політичному керівництві.

Процеси і тенденції, що були характерні у 80-ті роки для міжнародного співробітництва у рамках РЕВ, повністю віддзеркалювалися і у місцевих зв'язках України та країн Східної Європи.

Другий розділ - "Динаміка соціально-економічних зв'язків України на місцевому рівні у 80-ті роки" - присвячений аналізу основного компонента місцевих зв'язків - співробітництву в економічній та соціальній сферах.

Під місцевими зв'язками маються на увазі зв'язки та співробітництво між окремими областями (округами, краями, воєводствами), містами, районами і трудовими колективами різних країн. Вони отримали розвиток з середини 50-х років, коли державне і партійне керівництво СРСР прийняло узгодженне з керівництвом країн Східної Європи рішення про встановлення прикордонних зв'язків між областями СРСР ( в основному це були області України - Закарпатська, Львівська, Чернівецька) та адміністративно-теріторіальними одиницями Польщі, Чехословаччини, Угорщини і Румунії . Позитивні результати прикордонного співробітництва дали поштовх для налагодження зв'язків і між іншими областями та містами України, Білорусії, Росії і країн Східної Європи. До середини 80-х років більше 100 республік, країв, областей та округів СРСР підтримували дружні зв'язки із 150 побратимами країн співдружності . В Україні усі 25 областей, практично усі обласні центри та великі міста мали побратимські стосунки. Київ, наприклад, здійснював співробітництво з Лейпцігом, Краковом, Братиславою, а також з Тампере, Флоренцією, Тулузою, Кіото.

Місцеві зв'язки дозволяли переводити міждержавні відносини у

1 Интернационализация социально-экономического развития европейских стран-членов СЭВ. - К.: Наукова думка, 1987. * С. 199.

2 Интернационализация опыта стран социалистического содружества: экономика, политика, идеология. - М.:Мь»сль,1987. - С. 64.

конкретну площину, брати безпосередню участь у них мільйонам людей, обмінюватися досвідом практичної діяльності, пропагувати спосіб життя, історію та культуру різних народів й окремих регіонів, розширювати масову базу інтеграції.

Для соціально-економічного співробітництва на місцевому рівні у 80-ті роки характерна та ж періодизація, що і для соціалістичної інтеграції в цілому: 1980-1985 роки - певні їх розвиток і поглиблення; 1985-1989 роки - спроби їх перебудови; починаючи з 1989 року - їх руйнування. В дисертації місцеві зв'язки класифікуються по сферах суспільного життя, по носіях зв'язків, по теріторіально-виробничмх ознаках, по характеру діяльності, по ступенях організації та по характеру спілкування. Виходячи з територіально-виробничої ознаки, їх можна розглядати на трьох рівнях. По-перше, це регіональний рівень - соціально-економічні зв'язки областей (округів, воєводств, повітів), міст і районів. По-друге, співробітництво на рівні господарських одиниць, їх трудових колективів. І, по-третє, зв'язки на рівні структурних підрозділів підприємств - цехів, ділянок, бригад, а також окремих працівників.

На першому рівні співробітництво концентрувалося на обміні досвідом у розробці та здійсненні перспективних і поточних планів соціально-економічного розвитку регіонів, удосконаленні ведення комунального господарства, містобудування, побутового обслуговування, транспорту, охорони здоров'я, освіти, міського господарства. Суб'єктами зв'язків на регіональному рівні виступали місцеві органи влади. Найбільш поширеними формами таких зв'язків були обміни делегаціями органів влади, групами спеціалістів для вивчення конкретного досвіду, соціально-економічною інформацією, науково-технічною документацією, інформуванням про життя своїх регіонів тощо. Це приносило певні результати.

Наприклад, представники Саболч-Сатмарської області Угорщини вивчали у Закарпатській області хід реалізації планів соціально-культурного будівництва на селі. Закарпатських представників цікавив досвід угорських побратимів в організації навчання керівників сільських органів влади, створенні молодіжних фондів, спорудженні молодіжних центрів .

Плідним було співробітництво будівельників Івано-Франківської області та Марамурешського повіту Румунії. Був перейнятий досвід марамурешців у використанні форм малої архітектури, удосконаленні будівництва у сільській місцевості. Румунські будівельники вивчали і впроваджували метод бригадного підряду у будівництві, який мав поширення у ті роки1.

Багато взяли із румунського досвіду чернівецькі спеціалісти для удосконалення житлового і шляхового будівництва, а в Сучавському повіті

1 Державний архів Івано-Франківської області України (ДАІФОУ). - Ф.1. Оп.45. - Спр. 129а. - А. 14,36.

Румунії був впроваджений досвід роботи міжколгоспних будівельних організацій'.

Велика увага приділялася важливому рівню місцевого соціально -економічного співробітництва - прямим зв'язкам між спорідненими за профілем підприємствами, установами, організаціями. Так, у 1984 році прямі зв'язки підтримували більше 4 тисяч підприємств та організацій країн РЕВ. Серед завдань, які вирішувалися на Цьому рівні співробітництва, головними були вивчення досвіду управління виробництвом, соціального розвитку колективів, підвищення продуктивності праці та якості продукції, економічного й морального заохочення працівників, ефективного використання техніки й обладнання, економії сировини та матеріалів, впровадження передових технологій, передача передових методів праці. Навіть далеко не повний перелік цих завдань показує ті глибинні потенційні можливості, які містили прямі зв'язки підприємств.

Ряд підприємств розширювали виробничу кооперацію. Ще на початку 70-х років були встановлені зв'язки між ВО "Хлорвініл" м.Ка/іуша Івано-Франківської області та Тисайським хімічним комбінатом м.Лехшивароша в Угорщині. Етилен, що служив сировиною для виробництва олефінів, поставлявся до Калуша по збудованому етиленопроводу. Пізніше єдиний технологічний процес виробництва олефінів і транспортування напівфабрикатів зв'язав ВО "Хлорвініл" також з хімічними комбінатами м. Залужи (Чехословаччина), м. Белен {Східна Німеччина), м.Тімішоаре (Румунія) та м.Панчево (Югославія)2.

Більше 200 трудових колективів виробничих підприємств, закладів науки, освіти і культури м. Києва підтримували зв'язки з порідненими колективами міст Братіслави, Кракова, Лейпціга. Близько 160 агропромислових господарств Закарпатської області встановили прямі контакти з колегами із Східно-Словацької області Чехословаччини, Саболч-Сатмарської області Угорщини і Сату-Марського повіту Румунії. Тільки за 1987 рік між ними було підписано 27 договорів про встановлення виробничих та науково-технічних зв'язків 3.

Нарешті, третій рівень місцевого економічного співробітництва найбільш опредмечував побратимські зв'язки. Це зв'язки між окремими цехами, ділянками, бригадами підприємств, між окремими виробничниками. Форми співробітництва на цьому рівні були більш

1 Державний архів Чернівецької області. - Ф. 1. - Оп 2. - Спр. 3296. - А. 33-34; Спр.3367. - А. 22-23.

2 Державний архів Івано-Франківської області України(ДАІФОУ)- Ф.1.- Оп.62. -Спр.145. - А.38-39; В.Мигович. Трасса дружбы - Правда. - 1980. - 5 марта.

3 Поточний архів Закарпатського обкому Компартії України. Довідка Закарпатського облвиконкому “Предложение по дальнейшему улучшению налаживания предприятиями (организациями) Закарпатской области прямых производственных связей с предприятиями (фирмами) стран-членов СЭВ и третьих стран, а также дружественных связей с Саболч-Сатмарскою областью ВНР, ВосточноСловацкой областью ЧССР и Сату-Марским уездом СРР”, 1989.

адресними: обмін робітниками і спеціалістами для роботи на конкретних робочих місцях, обмін кращими методами організації праці на технологічній ділянці або робочому місці, впровадження раціоналізаторських пропозицій, змагання не лише в масштабах усього колективу, а й бригад, окремих виробничників. Такі способи реалізації зв'язків давали можливість вивчати і використовувати кращий виробничий досвід, впроваджувати ефективні форми використання робочого часу, передові технології, методи організації праці.

Так, завідуюча фермою колгоспу ім. Леніна Лебединського району Сумської області двічі Герой Соціалістичної Праці М.Х.Савченко

неодноразово бувала у своїх колег - кооператорів м.Кнежа, зокрема, керувала там школою передового досвіду, на семінарах-практикумах передавала досвід машинного доїння, догляду за худобою . Протягом

1986-1987 років було здійснено обмін 23 комбайнерами колгоспів "Україна", ім. Калініна Чернігівської області та кооперативів "Світанок", "Гавличкин Брод” району Гавличкин Брод із Чехословаччини. На

збиранні врожаю на протязі 10 днів в обох країнах працювали інтернаціональні екіпажі; вивчений також досвід покращення побутових і виробничих, умов праці комбайнерів . Під час жнив-88 на полях

закарпатських господарств працювало ЗО комбайнерів з екіпажами із Східно-Словацької області, а пізніше українські механізатори допомогами словацьким хліборобам. Аналогічні приклади наведені в дисертації по багатьох регіонах України.

В цілому, наголошується у дисертації, соціально-економічні зв'язки на місцевому рівні були важливою складовою економічної інтеграції, давали відчутний результат у підвищенні ефективності виробництва, вирішенні соціальних завдань, переводили співробітництво між країнами на предметний й адресний рівень.

Разом з тим були реалізовані далеко не всі можливості цих зв'язків, їх економічна і соціальна ефективність значно знижувалася формалізмом, зарегламентованістю, відсутністю у місцевих органів прав на прийняття рішень, іншими об'єктивними та суб’єктивними факторами. У розділі сформульовані рекомендації щодо відродження місцевих соціально-економічних зв'язків України на новій основі у руслі сучасних загальносвітових тенденцій.

У третьому розділі - "Співробітництво у духовно-культурній сфері: від розвитку до кризи" - аналізуються місцеві зв'язки України у політичній, ідеологічній, науковій та культурній сферах. Керівництво цими зв'язками здійснювали місцеві комітети правлячих у колишніх соціа-

1 Центральний державний архів громадських об'єднань України (ЦДАГОУ). - ф.1. . Оп. 257. - Спр. 151. - А. 88-90.

2 Поточний архів Чернігівського обкому Компартії України. Довідка про інтернаціональні зв'язки трудових колективів Чернігівської області. Матеріали відділу пропаганди і агітації за 1987 р.

лістичних країнах партій. На основі міжпартійного співробітництва будувалися зв'язки між профспілками, закладами науки, освіти і культури, громадськими організаціями.

Систематичними були обміни делегаціями партійних комітетів поріднених областей, міст і районів. Наприклад, делегації Одеського обкому партії вивчали у Варненському окрузі Болгарії досвід розвитку наставництва, індивідуальної роботи з молоддю, організації змагання’. А партійних працівників області Баранья з Угорщини цікавили у львівських колег питання розробки та впровадження комплексної системи управління якістю продукції, практики проведення соціологічних досліджень серед інтелігенції .

Профспілкові і молодіжні комітети та організації крім обміну делегаціями використовували й інші форми зв'язків. На початку 80-х років в Івано-Франківській області працювало 450 клубів інтернаціональної доужби, у Чернівецькій-362, 0деській-400, Львівській-130, Волинській-115 . Здійснювали зв'язки місцеві відділення товариств дружби, Червоного Хреста, "Знання", Українського Комітету захисту миру, ДТСААФ, спортивних, ветеранських і жіночих організацій, творчих спілок. Значна увага приділялася взаємодії органів засобів масової інформації. Аналіз обласних газет України за 80-ті рони свідчить, що не було жодної обласної газети, на сторінках якої не висвітлювалися б зв'язки з побратимами. Редакційні колективи встановлювали і безпосередні контакти, як, наприклад, чернівецьких газет "Радянська Буковина", "Зориле Буковиней" і газети "2огк пеі" Сучавського повіту Румунії. Плідним було співробітництво у сфері освіти та науки. 35 вузів України мали договори про співробітництво з 67 учбовими закладами країн Східної Європи, у тому числі по 5 договорів уклали Київський, Харківський та Донецький політехнічні інститути, 4 - Ужгородський університет, 3 - Київський інженерно-будівельний інститут, а Київський університет ім. Т.Г.Шевченка співробітничав з 9 вузами4. Чехословацький Інститут зварювання успішно впроваджував у виробництво методи рафінування металів електрошлаковим і плазменно-дуговим переплавом, які були перейняті у колег Київського інституту електрозварювання ім. Є.О.Патона5.

Важливою складовою співробітництва поріднених регіонів були культурні зв'язки. Львівський Український драматичний театр ім. М.Зань-ковецької мав дружні стосунки з театром ім. Ванди Семашкової

1 Важное звено. По сообщениям корр. “Правды" - Правда. - 1980. - 21 марта.

2 А.Столмакова Породнились навсегда. Развиваются контакты областей -побратимов. - Львівська правда. - 1980. - 5 жовтня.

3 Колесник В.П. Интернациональные связи трудящихся приграничных областей СССР и европейских социалистических стран. - Львов: Вища школа. - 1984. - С. 167.

4 Породненные социалистическим интернационализмом. - К.: Наукова думка.

- 1980. - с 168. ■

5 Там же

м. Жешува з Польщі, а Закарпатський народний хор - з польськими ансамблями пісні і танцю "Мазовше" та "Шльонськ .

Партнери по місцевих зв'язках проводили спільні заходи. У травні 1981 року у м.Ужгороді у рамках зв'язків Закарпатської та Східно-Словацької областей пройшов науковий семінар "Соціальний розвиток і молодь", в якому взяли участь практичні працівники та вчені Академій наук України і Словаччини. Своєрідним апофеозом у здійсненні місцевих зв'язків ставали Дні поріднених міст та областей, які мали комплексний характер і в яких брали участь практично усі суб'єкти місцевого співробітництва. На проведення таких Днів до побратимів направлялися художні і творчі колективи, спортивні команди, поїзди дружби, художні та тематичні виставки, кінофільми тощо.

Співробітництво у духовно-культурній сфері на місцевому рівні у 80-ті роки, як і місцеві зв'язки в цілому, слід розділити на три періоди: кількісне прирощення і певне поглибленя; спроби перебудувати зв'язки при наростанні кризових явищ, які так і не були реалізовані; входження у кризу, послаблення і розірвання зв'язків, що особливо характерно для політичного та ідеологічного співробітництва.

У четвертому розділі -"Організаційне забезпечення зв'язків на місцевому рівні" - розкриваються форми і методи організації місцевого співробітництва та контролю за його здійсненням. Аналіз практики місцевих зв'язків у 80-ті роки свідчить, що їх основою було співробітництво місцевих комітетів правлячих партій. Правлячі на той час партії зрослися, по суті, з державою в усіх соціалістичних країнах, виконували у суспільстві усі владні функції державні, політичні, економічні, підміняли державні та господарські органи, громадські організації. То ж не дивно, що місцеві зв'язки в усьому своєму комплексі будувалися на міжпартійному співробітництві.

Вони були жорстко централізованими на всіх етапах їх здійснення, починаючи з планування зв'язків. Спочатку Центральний Комітет КПРС приймав план співробітництва з кожною із правлячих партій соціалістичних країн, розрахований на два роки. Такі ж плани розроблялися й центральними комітетами інших партій. Плани регламентували не лише міжнародні зв'язки, а й визначали співробітництво центральних органів влади і управління, а також кількісні та якісні показники місцевих зв'язків для усіх їх суб'єктів. Тобто регламентація йшла з самого верху, що не давало місцевим органам самостійності у прийнятті рішень і діях. Аналогічний план приймався потім ЦК КПУ, яким регламентувалися зв'язки України, а тільки після того - обкомами та міськкомами партії. Останні й ставали основою регіонального співробітництва, визначаючи зв'язки місцевих органів влади, профспілок,

1 Породненные социалистическим интернационализмом. -К.: Наукова думка.

- 1980. - С.214-215; Державний архів Закарпатської області України (ДАЗОУ) - Ф.28.

- Оп.19. - Слр.21. - А.57-58.

громадських об'єднань, трудових колективів. Ці суб'єкти зв'язків складали свої дворічні плани співробітництва вже на основі партійних планів.

Проведений у дисертації аналіз таких планів свідчить, що на протязі усього десятиріччя вони практично не змінювалися; партійний диктат і формалізм у місцевому співробітництві закладалися вже при його плануванні. В той же час планування місцевих зв'язків малр й позитивні сторони: попередні узгодження з партнерами, планомірність і

комплексність, можливість контролю. Та й сама практика співробітництва перетворювала пряму директивну лінію у живу різномаїть та багатобарвність.

Головним завданням усіх суб'єктів місцевих зв'язків була реалізація прийнятих планів співробітництва. Найбільш поширеною їх формою були обміни делегаціями та групами з метою вивчення досвіду у тій чи іншій галузі. Кожна поїздка вимагала копіткої підготовки та певних витрат, тому ставилося завдання отримувати від неї максимальну ефективність. Та центральною проблемою було впровадження вивченого досвіду. У Берегівському районі Закарпатської області, наприклад, прийшли до висновку, що результати кожної поїздки групи спеціалістів до поріднених областей приносили у середньому 12 тисяч крб. прибутку . Але в цілому ці питання залишалися найбільш гострими; ефектйвність місцевих зв'язків могла б бути значно більшою.

У цьому зв'язку посилювалася роль контролю за здійсненням місцевих зв'язків. Можна виділити дві основні його форми: розгляд виконання планів і результатів співробітництва у місцевих органах та звіти перед вищестоячими органами. Перша форма не мала систематичного характеру, друга визначалася певною періодичністю. Перед своїм місцевим органом звітувала кожна делегація, група спеціалістів після поїздки до колег. Інколи результати співробітництва розглядалися на спільних зустрічах керівництва місцевих органів побратимів. У структурі партійних та профспілкових комітетів, місцевих органів влади були створені спеціальні підрозділи, які здійснювали організацію, координацію зв'язків та контроль за ними. Але в цілому контроль високою ефективністю не відзначався. Практично не склалася система підготовки кадрів та навчання працівників, які займалися організацією зв'язків. Все це, безумовно, негативно позначалося на змісті, глибині та ефективності місцевого співробітництва.

У висновках і пропозиціях підбиті підсумки та зроблені узагальнення дослідження, сформульовані рекомендації по відродженню міжнародних зв’язків України на місцевому рівні на нових засадах, які адекватні сучасним умовам переходу країн Східної Європи на рейки розвитку демократії, ринкової економіки, загальноєвропейської інтеграції.

1 Бондровский Г. Есть над чем поразмыслить //Правда. -1988. -

11 апреля.

Основні положення дисертації викладені у публікаціях:

1. Деякі питання партійно-політичного забезпечення формування інтернаціоналістскої свідомості. - Тези доповідей на Всесоюзній науково-практичній конференції "Суспільна свідомість і суспільні відношешення в умовах перебудови",- Москва-Чернівці, 1990. - 0,3 друк.арк. - рос. мовою.

• 2. Східна Європа: співробітництво чи конфлікти? - Тези доповідей на

Міжнародній науково-практичній конференції "Сучасні соціальні технології: сутність, різноманітність форм і впровадження". - Бєлгород, 1991. - 0,2 друк. арк. - рос. мовою. _

3. Місцеві зв'язки - веління часу. - “Профспілки України”. -Всеукраїнський науково-популярний і методичний журнал - 1995. - N 3-4.

- 0,6 друк. арк.

4. Місцеві зв’язки на новій основі //Віче. - Журнал Верховної Ради України - К.: 1996. - Ns 2. - 0,9 друк. арк.

5. Профспілки і міжнародні зв'язки України на місцевому рівні. -Тези доповідей на науково-практичній конференції "Профспілковий рух в Україні: актуальні проблеми теорії, історії та сучасності". - Київ, 1996 -0,3 друк.арк. (у виробництві).

Аннотация

Г.АЦирфа “Развитие сотрудничества Украины с приграничными Европейскими государствами (1980-1990 годы)".Диссертация на соискание ученой степени кандидата исторических наук по специальности 07.00.01. - история Украины, Донецкий государственный университет, - Донецк, 1996.

Проведено комплексное историческое исследование вопросов местных связей областей, городов, районов, трудовых коллективов Украины с породненными административными и хозяйственными единицами стран Восточной Европы в 80-е годы, их историко-критический анализ, на их основе выработаны предложения и рекомендации по возобновлению существовавших связей и установлению новых с учетом тенденций развития демократии и становления рыночных отношений.

Annotation

G.A Tsirfa *Development of the Cooperation of Ukraine with Neighbouring European Countries in 80th". The thesis for Candidate of Science (History), on speciality 07.00.01 - History of Ukraine, the Donetsk State University. - Donetsk, 1996.

A complex historical studying on the problems of local cooperation of regions, cities and towns, districts and enterprises of Ukraine with twin administrative and economic units of Eastern European countries in 80th and crytical historical analyses of this cooperation have been carried out.

On this basis the proposals and recomendations concerning renewal of former relations and establishing on the new ones in view of the tendencies in democracy development and transition to a market economy have been worked out.

Ключові слова : Міжнародне співробітництво, економічна

інтеграція, місцеві та прикордонні зв’язки, процеси демократизації і становлення ринкових відносин.