автореферат диссертации по истории, специальность ВАК РФ 07.00.03
диссертация на тему: Социально-экономическая адаптация иммигрантов в США (1970 -90 гг. XX ст.)
Полный текст автореферата диссертации по теме "Социально-экономическая адаптация иммигрантов в США (1970 -90 гг. XX ст.)"
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУіг УІСРАЇНИ
- - лп ІНСГИТУГ ІСТОРІЇ УїСРАЇНИ
гі b иД
1 9 ИЮН 1895
На правах рукопт-су ОСЇЛПЧУК АНДРІЙ АЦДРІЙОЬИЧ
СОЦIAJ1ЬНО-ЕІЮНОЬІ1 ЧИ А АДАПТАЦІЯ ІММІГРАНТІЬ У СШ /1970-90 p.p. XX ст./
07.00.03 - Всесвітня історія
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата історі'чн”х наук
Л-'ї в - І99Ь
Дисертацією е рукопис.
Ьобота виконана у відділі Америки Інституту світової економіки : міжнародних відносин Академії наук Україні*
Науковий керівник - доктор історичних наук
НАМІНСЬКИІІ Сгген Свмено!/•'(
0) іпійні опонент”:
1. доктор історичних наук Хміль Іван Сергійоїл'ч доктор історичних наук л.уз і к Степан иирі'лович
Провідна організація - Інститут мистецтвознавства, фольклористик!' та етнології ім.^.Т.Рильського НЛН Україні1, ь'істо Київ.
Захист відбудеться "ЗО" УрїКА'______________ В*Чй_р. о /у год.
на засіданні спеціалізованої вченої раді* ДО Іи.31.01 в Інституті .історії України НАН України / адреса: £ЬИ)0І, Київ-1, в.ул.
!и. Гр.ушевського, 4/.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту історії України НАІі України / адреса: 2Ьк00І, Київ-І, вул.Іл.Грушевського ,4
Автореферат розісланий
^уїсі^/иЬ______199 р.
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради,
V т
доктор історичних наук ■ ІТІНЧУК Ю.А.
ОСІІОиНИЙ ЗМІСТ дМСЫ’ГАЦШЮ! РОБОТИ
Загальна характеристика дослгд'кеннн. і; умовах, які виникли внаслідок розпаду Радянського Союзу, дезінтеграції соціалістичної системи і значного послаблення гострот” міжнародної обстановки з поля зор.у науковців колишніх країн соціалізму почал” зовсім и’-падг тм проблем." '7‘ття ->озвинуТ"х країн Заходу, цо колись були об"^ктог. надмірної ідеологізації суспільної внкривальності. У так"й спосіб по-перше, створюються підвалин” для нового етапу суб'єктивізму в рцінках ситуації в державах з р”нковою структурою економік»- і західною демократією; по-друге, ряд напрямків досліджень здійснюються некомшіексно, хиб.уз на односторонність, певному і, врешті неточність у з"яс.уванні реальної картин»* розвитку суспільства; по-трето, ідеалізація процесів у державах так званого західного світу, постійне повторення ТЄЗИ про існування іу*БІЛІ30ВСН''Х країн на відміну від тих, що н”ні перебувають у стані пошуків виходу з соціально-економічної скрута і політичної кризи, гальмують розвиток гуманітарної науки, звужують рамки досліджень суспільства до спроб адаптації відомих принципів і моделей ,відволікають від аналітичної роботі', спрямованої на віднайдення власних ор'тіналь-них концепцій і практичних програм перетворень; по-четверте, такого роду спрямованість гуманітарної наук”, зокрема, політології ВКЛЮЧНО 3 еТНОПОЛІТОЛОГІСЮ, спричиняється ДО пест-мізму та пасивності оскільки шлях, котрим пропонується пройти посткомуністичним країнам до стабілізації і наступного зрівняння з "цивілізованим світом", розтягується на десятиліття. І .врешті, некритичний ПІДХП у даному випадку сприяв механічному перенесенню у життя, скажімо, держав Центрально-Східної Европи моделей з власними їм вадам”, які
- а -
на Заході, у тому числі Сполучених Штатах Америки. В тім, видабіесл незаперечно важливим вивчення шляху, яким йшли західні держави, зокрема Сполучені Штаті*, від сегрегації і таконодавчо закріпленої дискримінації "чужинців" до встановлення демократичних норм співжиття десятків різних расово-етнічних груп, до їх адаптації до умов функціонування державних інститутів і механізмів, що надає їм необхідні можливості регулювання міжрасових і міжетнічних стосунків, створює простір для соціальної мобільності і виявлення творчого потенціалу на засадах правової рівності.
Хронологічні рамки дисертації визначаються їх завданнями і метою й в основному охоплюють І9Ш-ІУУ4 рр. Початок періоду пов"яза-ний з тим, що на цей час припадас зміна курсу щодо нової хвилі імміграції і освоенная нею визначальних принципів суспільного життя. Це безпосереднім чином вплинуло на процес адаптації нових іммігрантів, котрі, як, приміром, українці вже мають організовані групи вихідців ідентичного етнічного походження.
Разом з тим, спроба комплексного підходу, намагання розібратися у проблемі еволюції політико-правової основи забезпечення / на тому чи іншому рівні/ процесу адаптації імміграційних потокіе спонукали дисертанта до відходу від жорсткого дотримання хронологічних рамок і невинесення їх .у назву роботи. На нашу думку, знання витоків дало мо.'Ливість біл:>ш органічно поєднати принципи історизму і проблемності.
Певні аспекти американської імміграційної політики можуть б.ути застосовані при формуванні загального курсу національної і міграційної політики та організаційного і структурного її забезпечення.
- з -
Історична наука в СРСР, Україні і за кордоном досягла зна’-’н-'х результатів у плані осмислення і узагальнення політики СшА в гал.упі етнічних стосунків, аналізу причин і наслідків м імміграції до США, вивчення концептуальних засад у контексті співіснування етнічн”х груп.
Актуальність тем’» дисертації. Сполучені Штати •/ер,'К" належать до категорії держав переселенського типу, тобто таких, чнс населення здебільшого складається на основі імміграції вихідців з інших континентів і країн, чіідтак історія США є історією іммігрантів. За даними офіційних джерел, понад 7Ь відсотків всіх людей, котрі коли-небудь залишали землю батьків, поселилися на американській землі'*'. До певрної міри унікальним с поняття "американська нація", оскільки вона сформована з представників іцонайменш Ю6 основних етнічних груп, до яких слід додати ще понад 170 вихідців з корінних племен*^. Унікальність в цьому розумінні полягає у тому, що майже всі вони сприймають свою приналежність до сднної нації без застережень і сумнівів, а в основі американського федералізму відсутня ідея етнічності як підстава для територіальних розмежувань між окремими штатами. Характерно, ідо й нові іммігранти, незалежно від країни походження, одразу після одержання статусу громадянина /натуралізації/ поповнюють не просто населення, а саме американську націю.
В умовах гострих етнічних суперечностей та конфлікту ріж процесами і силам-' інтеграції та дезінтеграції, якими значною мірою визначається сучасна ситуація у світі, відносно безконфліктний
1. Immigration to America. - ЦЦІА. - 1991. - p.1.Cri«topiier К. 2-» Oatman Б. ethnic Groups and Minorites. - TI3IA, 1991 - p.P.
досвід творення національної єдності у СіїіА заслуговує на особливо ретельне і, головне, комплексне вивчення. Існує наукова і політнко-прчкладна потреба окремо досліди ті* такий важливий аспект даної цілісної проблему, як соціально-економічна адаптація іммігрантів до одержання нммн громадянства і на перших етгшах після натуралізації. Ьезумонно, адже, що саме феноменом іюзі'тнвноеті цього процесу багато і. чому визначається / або мас визначатися / наступне ставлення громадян до нової країни.
З іншого боку, спостерігаються численні спрощення процесу входження іммігрантів в американське суспільство, перебільшення гвак.ичної значимості відомої концепції "рівних можливостей", в основі якої летить ідея, теза Д.Ьедісона про те, що "основним завданням уряду " с захист "відмінностей у здібностях людей, з котрих випливають права власності". Як один із батьків-засновників СІІ.А, вік ызажав, що моральні та релігійні mot'-l-h у даному випадку другеряднімі у порівнянні з притаманним системі демократизмом^.
Слід враховувати ft те, що свої погляди і підході' американські верхи завжди прагнули подати як взірець для всього людства. ц,е Т.Джефферсон писав: "gopva правління , встановлена mw, несе благо всьому лчдстьу"*. ЗаЛ'Ч'іасться в арсеналі американської історичної науки і теза про богообраність Америки, її місце як Нового іьдему^.
1,е оди:■; лліект актуальності полягає у Tuf/y, що міграція населен мя, яка. існувала затедм, в ситуації сучасної відкритості держав та пріор"гету практично повсюдної економічної і політичної інтеграції стас нині загальним, масовим явищем.
1. „,і и<-і с! L-iLL-o of ї.;к; Harly Republic. ка by К.С;к . .-U.Y.-'1%5-p.b2-83, ?. о.; Г if о cu.u '/.('lrfcocd '«ritiujs of 'г’ооооз Jfi'i 'oi-aon.ild.by A.LCoch,
...i-uutiU. - і.. . - p.V29.
3» outjfoi-U Cti.rii'*n for jr’arosliae. jiurope oin bho Au.ori.can
• oral tiutiuiu - Urbans, - h-61 _ n м
- b -
Тому особливого значення набуиао досвід СІьЛ у сфері законодавчого забезпечення процесу соп:яльно-економічної адаптації іммігрантів. Помітну роль тут Гіідіграе І ступінь ВІДПОВІДНОГО рОЗЇІі'ТК.У окремих ЄТНІЧНі'Х груп, ПІД. ЧОГО теж ЗОЛечИТЬ ЯКІСНІ ИОКадН-'К" процеоу адаптації. Практична доцільність спонукала дисертанта окрег/o зу;."Н"-Тт'Сн на ц’*х иомеитях ситуації в українській етнічіГ V групі і- С..„;
Ступінь дослтд~тс.ності_ тематик”. Постійна гострота національної проблемі» із США, ічз Фактично стала невід"смноп і постійною складовою політичного буття країна упродовж всього періоду її існування, сьогодні відійшла на ладній план у вітчизняній історичній і поліТ"ч-ній думці, тоді як цей те чинник спонукає американських вчен-х займатися онопленням теоретичних схем, вдавп тея до розробка радикальних пропоз'-’шполітикам щодо внесення змін у їх позиції і практичні дії у ц;Г сфері, перегляду засад, цо традиційно використав, валися для пояснення та обгрунтування, у тому числі на рівні зовнішн політичної пропаганда, урядового курсу ІЗашінгтону у сфері міч-національн’-х. стосунків. Серед іншого , про це свідч-ть значне і постійне зростання кількості розробок, присвячених ргсн-t/ аспектам національних проблем у Сполучених Іігатах, зокрема, такій ваклні;іf:, якою с адаптація до нового соціально-єкономічноуо, повного, культурного і т.п. оточення. Слушною рратасмо тут точку зору норвезького етнополітолога Ьарга, на думку якого дана обставина о одніон -КЛЮЧОВИХ пр'” розгляді проблем етнічності^.
"1. Barth?’, iittmic ■ ;і <; upc and bounCories. Tho social oivnisnM.n: of culture аігі orifice, - liiiio. ~ T-.69.
, - б -
Складність ситуації на цій ділянці американської дійсності підтверджується і постійним зростанням кількості наукових праць. Національно-етнічна проблематика .у даному контексті практично не сходить зі сторінок як спеціальної, так і масової періодики, ;г'ск.ут,'стьсл на різноманітних наукових конференціях і симпозіумах, залишається У центрі уваги дисертаційних і монографічних дослідже-
■у
нь
Заслуговує на увагу .українська зарубіжна історична література вона загалом об"єктирно висвітлює реальні процеси тогочасної дійсності.
Слід мати на увазі, що появі таких праць помітно сприяв політичний характер певної частини еміграції 70-.< p.p. минулого стзліття. Хоча мова тут моке йти майте виключно про еміграцію до ььропн / зокрема, Іл.Драгоманов і його група у Ілн-йцарії/, закладені нею дослідницькі традиції з часом позначалася і на діяльності американських українців.
Особливу роль відіграв на цій ниві А.Гончаренко, колишній учень Київської семінарії, що прибув до Ьостона ШиЬ року. Переїхавши до Нью-Йорку, він працював, зокрема, редактором біблійного тпізар’-стиа. Згодом на Аласці опублікував російсько-англійський
1. .ЛІС, , Ґ СІ і... ‘Гигпегд. TOv;ardS li CO^Ilit ive 14;.i.Of inLtion of
Lbo зосіоі iiroup. - In: Social Identify and inte^roup Helations.
- С:ігЛд‘і&«. - 1(JU?{ Berge van den, Pierre 1,. .-J tranter in their livwt. - buuver. - 1‘jbVi Coruectj, A.iithiiic : the I’estru-
. uria.-.; t>£ :.iorul fchoory. - Alban,,. - 19^0. o 01-.
словник для торгових л-оцей, мандрівників і гт-тслів та видавав двомовну газету "Аляска Геральд"^. З точін' зору поставленої у дисертації метг', ватлг'во підкреслити, іцо саме Гончаренку налягать перші публікації українською мовою на тем", які у тій ч” інші і’ мірі торкалися проблемі' адаптації іммігрантів. Мова йде, зокрема, про переклад Конституції США, військових статуті:? : ;аного п>т,-му,
?
тощо . Не обходив Гончаренко і публікацій про політичні проблем:' Америки та пиття лр”булнх до цієї країні' вихідців з іню^х континентів, підкреслююч", зокрема, прояв" расизм.^ .
Але його робота, стало л'*ше прологом до поступової появ’-' наую вих розвідок. Першою серйозною спробою узагальнення стала праця Юліана Бач”Нського, видрукувана у Львові під назвою "Українська імміграція в а "єднаних Державах Америк'*". На основі величезного числа офіційних матеріалів, статистичних даних, почерпнутих з архівів Росії, Австро-Угорщин» та СІМ, а та кож з використанням соціолог; них дослідів газети "Свобода" він, по-перше, здійснив спробу подат"
загальну кількість українців, прибулих до США, та проаналізувати
•• . 4
їх соціально походження .
Хоча на той час знаний згодом соціолог і Ш'К'їнупчі'й обов"язк”
посла УНР у США ІО.Ьачинський мешкав в Україні, саме йін поклав
початок становленню американської Україністики.
Настуинмй крок на цьому шляху тех було здійснено за мечами СиА а саме у столиці Австро-Угорщини Бідні, де вийшла друком книга
О.Кириленка " Українці в Америці" / 1916 р./. ,
1. Alaska Herald. - 1968. - March 1. - April 15.
2. Free Press and Alaska Herald. - 1868. - May 9*
3. Calendar of Svoboda fir 1957. - Jersey City. - 1957«
~ p.73-bO.
4. БачинськиЙ Ю.Українська іміграція в 3"еданинх Деркавах Америк".-Львів —ІУ14» - с. 103-114.
Привертає у^агу, ідо вже у перших працях на їм тому всерйоз ставилися питання адаптації іммігранта в нових .умовах киття.
Особливо наголошувалось, що спокійній течії цього складного процесу
заважали звичаї та упередження, привезені українцями з конкретного
- .... т
регіону евоі;і оагьківщинм . Водночас підкреслювалось, що збіднілі,
малоосЕічені, позбавлені можливості одеркат»/ фахову кваліфікацію
вихідців з України корстоко потерпілі' на перших порах імміграційного б.уття^. '
Ьеличєзну роль у нормалізації процесу адаптації відіграла газета УНСоюз.у "Свобода", сприяючі* вивченню англійської мови, розміщуючи об"яв>' про наявність робочих місць , розповідаючи українцям про Амеїи'ку і американців, тощо .
и найбільш узагальненому вигляді все вніцеозначене відображено .у комплексна наукових розвідках так^х відомих авторів, як Н.Дмитрів,
Л.!л''иуга, А.Драган, Ji. Холопко, С.Рев"гак, СлСуропась. Однією з перших
- 4
комплексних праць стала книга м.Ьастасгвського .
З точк” пору створення фінансово-допомогові-х і кредитних установ та оцінки їх ролі у житті перших іммігрантів з України розглядав проблему соціально-економічної адаптації згаданий іі.Дмитрів, від зокрема, ішажас, що поява організаційно структуроваш-х форм
киттсдіяльностг вихідців з України допомогла їм більш-менш безболісно лоо,. чатг* процес .-^агітації та асиміляції зі спробами збереження етніч-
I. ьач»-иськ"І! І. Українська іміграція в 3"едннннх Дер-кавах Америки.--лььів, -IIі 14.- с.103-114.
P. lialcii, йтіїу. Our Slavic Citizens. - U.Y.-li.'x .-Т>10. - p.143.
3. Свобода /джерсі Сіті/. -І894-І896 p.p.
4. НастасівськиГі !.і./Михайло Хкач/ .Українська ім,;іграція в Сполучених Державах, - Ньо-Иорк .-1934.
- 9 -
ної самобутності і традицій^.
Цю Ж пробЯ'Л'.у» але Вже ПІД кутом зору ВПЛИВу релігії І иерКЬИ на організованість українських громад, створення атмосфер” взаємодопомоги, жертовності, відмови від взаємозвинувачень і чвар ро.чгля-дав і'.Гродськт'й".
Дещо інакше давився на роль організаційного ’-"-мийка €.Геі'"стк, відомий діяч української імміграції j> С1ІІА, один із тих, хто стояв біля джерел перших українських товариств у цій країні. Одним з перших серед дослідників иісї проблеми він, хоча Г; дещо опосередковано, в”сунув і нею поєднання двох патріотизмів - українського та американського, маючі* на увазі, що сумлінна праця а американській економіці здатна створите можливість для надання допо моги національно-вмаволнним силам України на європейському континен
З •
ті . В ідентичному напрямку висвітлював сеос бачення проблеми багато
літній редактор газети "Свобода" А.Драган, підкреслюючи особливе
.. . . 4
значення саме фгнрноовнх інституцій діаспорі' .
Дисертант хоче підкреслити проблем" соціально-економічної
адаптації українських іммігрантів, коли мова йде про Сполучені
Штати Америки, не можуть розглядатися як такі, цо знайшли комплексне
і цілісне відробра-п;ння У дослідженнях зарубіжної україністики, лтчиє
окремі її аспект’-, приміром, проблема входження політичних імміг-
I. Настасівськнй !л. Аіихайло'Гка'ч/ . Українська імміграція в Сполучених Державах. - Ньо-і1орк.-ІУ34.
2. Дмитрів Н. З початків нашого ж”ття в Америці. Золотий ювілійний альманах УНСогаз:/, ІШ4-ІУ44.-Джерсі Сіті .-1944-е.246-249.
3. Рев”юк Є.Розвій політичного світогляду українського іммігранта. Ювілейна книга МІС.-ДкерсіСіті.-1936.- с.300-323.Січинськ-й 1л. Народна справа в Америці.-Ньо -Ґ!орк.-І9ІУ.
4. Dro^an.A. The Ukrainian national Association its poet and j/rosent.
- Jersey City. - 1964.
рантів з Україн” в американське суспільство,дійсно знайшли більш-менш повне висвітлення.
Окремі, вкрай важливі для вивчення поставленої в дисертації проблем», зокрема, такі, як "робоча инла та іммігранти", "законодавча база і працевлаштування" всерйоз розглядалися майже виключно за мерами наукового напрямку, що його можна віднести безпосередньо до українознавчого^. Це ж иевною мірою стосується і питання соціального захисту населення^, оскільки в американськії! україністиці воно переватно піднімалося представниками лівих , часто прорадянськи настроєних авторів, чим обумовлювались однобічність і навіть ідеологічна запрограмованість висновків^.
Ьищеозначене дас додаткові підстави, аби стверджувати про неповноту і *!евну однобічність підходів американської /і зарубіжної взагалі/ україністики до поставлених дисертантам цілей і завдань. Підштовхує до цього і те, що навіть проблеми широко і кваліфіковано висвітлені в дослідженнях вітчизняних вчених, ставились під кутом зору класового підходу . Усвідомлюючі' об"сктивн.у обумовленість цієї ситуації, дисертант, однак, вважає за доцільне повернутися до її аналізу в сучасних умовах. Не можна віднести навіть до висвітлення періоду першої хві/лі української імміграції в СПА. Мова йде про висунення ідей, здатних внести певні доповнення до існуючої картини, торкнутися полемічних аспектів, не претендуюч” на вичерпність і
1. iianpower and. I lamination Politicies in the US. A special Report oi‘ fchu national Coimission for iienpower tolicy. - '«Vasb-78»
2. roriinan. Iiiatory for trade Unionism in the ll.S.-I^atmillan. -VP.?.,
j. Tolopkol L.'.Vorlvin^ Ukrainians in the U.S.A. - ii.Y.-1966.
безумовність лр:ю'"Єнь і висновків. Головне для дисертанта т.,т-врахуватн , що міграція населення, подібно до інших соці плі.но значимих явищ, " не лише соціально, а й історично обум-рлен'-м процесом.
Джерельну бату дисертації становлять переважно текст” законодавчих актів США з галузі імміграції, відп^чині поста-заяви та звернення уряду і конгресу, статистичні звіті', численні монографічні дослідження і статті американських істориків, соціологів та етнополітологів, у мю’х широко представлені базові документ’ пов"язані з етнополітикою СІІ1'\, статті періодики Сполучених Штатів, у яких наводяться відповідні урядові документі-, подасться і коментується поточна інформація з цих питань.
Спеціальне місце в джерельній базі дослідження посідають узагальнюючі, комплексні прані представників різних шкіл америкапсь кої історичної наукт.'^, які спеціалізуються на етнічні політиці. Окремо виділено у цій структурі американську .україні стикуй. Ьузло-ві проблем” американської етнополітнк” , змістовні дослідження різних етапів /хВ”ль/ еміграції з України^ порушуються у працях .українських і російських нукогців. Окремі з них позначені і несло-гізованим” підходам'-, що певную мірою познач,-лось на їх науковому рівні.
Вирішальне значення .у роботі над дисертацією мали численні наукові журнали СіоА, Канади, Англії, повністю присвячені проблєупм "міграція і мігрант-'", "етнічна політика і право" тощо.
1. Archdeacon Тії. Problems and Possibilities in the study of American Iirai^rotion and othnic history.p.112-134.
2. Halich,.V. Ukrainians in the United States.-Chicago.-1937.
3. Шлепако. A.H. Иммиграция и американский рабочий класс.-Июсква.
- 1966, Ьагрг.мор J1. Иммигранты в С1ІІА -М.-1957:
4. Українці .у з_ср.убгкному_світі.-гі.-І99і, Зберігаюча етнічну самобутність. -гі-199>2, Камінськ”? 6.Американці українського гюходген ня: хто к во:--? Україна, -І9б9.-*?4б!
- in -
Серед нт'х "Ачнал” ’імернканської академії політичних і соціальних наук". "Ьтнічні і расові дослідження", "Американська етнічна історія", "ї/,і--няродне імміграційне рев"ю тощо. •і’ч/.пло публікацій цих журналів безпосередньо торкаються .т.гектів соціально-економічної .адаптації ноя"х ікмі грантів’*'.
Разом з т-м, :/ trx монографіях і снєціалізовнн”х журналах відсутні спеціальні комплексні дослідження ЦІЄЇ темт’, здебільшого вона розглядається у иг-роком контексті міграції населення.Піднімаються найчастіше такі її аспект”, як взаємозв'язок збереження етнічності і пристосування іммігрантів до американських .умов , впл”в законів СііІА на становище різних категорій іммігрантів ,
А
соціально-економічні проблемі' окремих ЄТНІЧН'"Х груп , ПОЛІТИЧНИХ біженців, соціальних верств, ОСВІТНІ проблем’' ’ОЩО.
Специфічне значення мають матеріал" органів пресі/ українських організацій у Сполучених Штатах. Це, насамперед, газеті* "Свобода" "Америка", "Народна воля", які видаються громадським" об"єднаннями,
іі н"х постає конкретика соціально-економічного кнття окремих груп і подій, які відбувалася в середовищі українства.
1. О'ИеіІІ О.І'Л. , С'коііі. .[.Affirmative action in the labour market//!' tie Annals, A.A.P.fiS - 1^2. - Vol,'j?3. - p.Ub-103.
2. Steinberg,S. T'ae Ethnic Myth. Raise, ethnicity, olid Class in America. - Bioton. - 19o1.
3. !lardy,iI.S. lio^ulation of Illegal Aliiens//.Vestern State University L. Rov. - 1v7o. - T.4.
■?. Hcrtzbcr^jA. Tljo Uev.’s in Ar,erica: Po'.vs Centres of an Uneasy Kncountor. - N.Y.-1v'89.
- 'ІЗ -
Мета дослідження полягас у току, щоб через осмислення концептуальних засад американської етнополітчки і правової основи позиції владних структур США у пій сфері відтворити соціально-економічний зміст еволюції окремих імміграційних ПОТОКІВ і його динаміку, комплексно дослідити специфіку адаптації українців у Сполучених Штатах у її проблемності та суперечностях.
У цьому контексті було поставлено ряд конкретних завдань:
- розкрити спільне й особливе в основних американських наукових підходах до етнсполітики в цілому і до нової хвилі і«мігран тів, зокрема;
- чітко з"ясувату напрямки, зміст і проблеми, з якими зіштов куються кожен іммігрант перед одержанням громадянства США;
- виділити основні, з точки зору практичного'.життя , положенн і статті американського імміграційного законодавства;
- з"яс.увати роль і функції служб і відомств США, на які покладено відповідальність у сфері влаштування і підтримки іммігрантів;
- дати відповідне тлумачення американських реалій у справі сприяння нов"м іммігрантам та їх облаштування;
- дослідити стан.американських українців під кутом зору соціально-економічних здобутків і проблем.
Теоретична та практична значимість дисертації полягає у тому що дослідження процесу соціально-економічної адаптації нових іммігрантів у США , його політико-правопого забезпечення, вимог, які ставляться до нових поселенців , етапів на шляху до одержання
статусу громадянина проливає додаткове світло на розуміння американ ської дійсності. На основі дисертації можливе краще усвідомлення суті, характеру і напрямків етнічної політики офіційного Вашінгтона Ьодночас ряд положень, висновків і конкретних прикладів можуть допомогти подоланню існуючих в українській масовій свідомості неадекватних і навіть хибних уявлень про саму ситуацію, у яку потрапляє новий іммігрант у Сполучених Штатах.
Дане дослідження , до того т, становить інтерес насамперед ДЛЯ ЗОВНІШНЬОПОЛІТИЧНИХ служб України, органів, які ведуть роботу з громадянами, що мають намір емігрувати до США. Разом з тим, ряд положень, висновків і фактів , наведених в дисертації, можуть бути використані у лекційних курсах викладачам!» суспільних наук.
Наукова новизна даної праці полягас в тому, що зроблена спроба історико-порівняльного аналізу процесу соціально-економічної адаптації іммігрантів в американських умовах. При цьому головна увага зосереджена на відповідних процесах, що відбувалися у 1970-на початку 90-х рр-, а звернення у більш віддалені часи забезпечуй цілісність дослідження проблеми, дає. можливість проаналізувати відповідну політико-праоову базу та підходи і оцінки окремих наукову течій. 3"яеовано характерні ознаки і сутність динаміки соціально-економічної адаптації іммігрантів у СІІІА із спеціальним виділенням "українського випадку". В"ділено різні правові категорії іммігрантів у США і досліджено основні обставини та вимоги, пов"яза ні з процесом натуралізації.
На основі аналізу широкого кола джерел розкрито основні сфери напрямки і суперечності у створенні і життєдіяльності так званого
- Іо-
етнобізнесу, зокрема українського, його роль у підтримці нових іммігрантів.
У дисертації висунуто ряд положень, полемічних на тлі дони-нішніх уявлень про політі'кс—правові дії офіційного Оаиіингтона щодо нових іммігрантів. Новизна авторського підходу полягав тут у тому, що ця категорія розглядається у контексті / а не, як це Прийнято, у єдності/ дослідження окремих етнічних груп у США.
На основі співставлений законів та інших нормативних актів, конкретних ситуацій процесів на різних етапах історії проаналізоь, но такі питання:
- розкрито практичне значення американських: соціологічних та етно,політична доктрин і течій .у їх історичній еволюції;
- з"ясовано специфіку концептуального бачення проблеми адапг ції іммі гранті і* американським" україністами;
- в еволюційно?.:у контексті досліджено процес соціально-економічної ’адоптації іммі грантів., що ьалекать до різних імміграційних потоків;
- рчділено ".український напрямок" процесу адаптації / а особливим наголосом на проблемах працевлаштування, підключення до ділової активності, житлового забезпечення, здобуття освіти тощо/.
Таким чг'ном дисертантом обрано коло проблем, які поки цо не набули цілісного вивчення у вітчизнянії; історичнім науці.
' Дана дисертація с
узагальненням досліджені, автора, здійснених за час навчання в аспірантурі в інституті світової економіки і міжнародних відноо-н
- Ги -
п'АІІ України / 89-94 рр./, а такси у Міжнародному інституті ?-;єііод -менту / 1993 р./ то. під час відрядження до Сполучених Штатів / 1993 р./. Окр^іи: думк* та ції дисертант? знайшл»* своч відобракен-ня у підготовленому спільно з науковим керіші”ком д.і.н. б.Є.Каміи-ськ-'м аналітично-адресному довіднику "Зарубіжні .українці а сфері бізнесу” / К»*г я - [99Н/ та пер^дан'-'х до КЗС України аналітмш'/х довідках і пропозиціях. Апробація окремих полокень дисертації була здійснена і під "ас г'-етупів на семінарах у й'.-Ки с в та в ході відрядження до СШ.
За структуро?-) дисертація склпдпоться із вступу, трьох розділів в»»сноьків та сп"ск.у використаних гілерсл і літератур!'. Загальні обсяг т;-;:с !'.у д.- •. - ІЬ9 с., списку використаних дкерел і
літератур” - 20 с., таблиць - 3 с.
У вступі обгрунтована актуальність дослідження, в”значен і’.ого предмет, хронологічні шлі, сформульовані мета та .завдання, вкачано на наукозу новизну і гтракт>'ЧНо значення дисертації.
У пертому розділі - "Американська історіографія проблема" характеризуються основні наукові тегл' яжол”, які відіграла основну роль на проблему адаптації ішлігрантів в американське суспільство.
Ще "батька.мм-ззсновннка?,:н" країну було взято курс на формування суспільства з домінуючого роллю англо-саксонськ"х норм і звичаїв, ■ протестантської коралі. Стазилося завдання швидко повертати сам спосіб мислення нових поселенців, незалежно під кольору шкіри і країн;1 походження, саме у це асиміляційне русло^.
1. Xavcndor,A. Frcnch Huguenots: From Mediterranean Catholics to
V/hite Aujjlo - Saxon Protestants. - U.Y,-T^O.-p,197“^99»
У цьому руслі значною мірою формувалася законодавча база країні.
Протягом значного періоду понад *00 - річного існування СІІА підходе і принципові позиції прихильників примусової американізації явно б.улм домінуючими і брали гору над концепціям!’ інших шкіл і напрямків.
Інша концепція формування і розвитку американської нації відома під назвою концепції "амальгамації" /злиття, змішування/, їх прихильники, на відміну від англоконформістів, від самого початку підходили до проблемі» .у той спосіб, що розглядали американську націю як своєрідне новоутворення, складене внаслідок вільного злиття представників різних овропейськнх народів та їх націоальних культур у одине ціле під впливом нацто специфічних американських умов. Характерною ознакою її підходу з ідеалізація шляхів формував ня, становлення і розвитку американської нації.
Слід відзначити, що найвиразніша сутність "амельгаміетськогс напрямку відображена в оцінках американських соціологів, які однозначно тлумачать практичне значення даної концепції .у контексті "плавильного казана" , тобто обов'язкової асиміляції всіх, хто ир”йма.; рішення стати громадянином CM. Ьідтак проблема адаптації нових поселенців як он втрачас цілий ряд атрибутів і зводиться до соціально-економі чної сфери.
Дисертант хоче підкреслити, що з псриними застереженням!" можна вважати вся історія СкА до появ:» самої теоретичної моделі розвивалася на основі "плавильного казана". '
1. Gibson, A. Lavfti АїД’і to Іі.ші'^гцііои ai:J Kufcionnlitj^. —
Wash. - 1-353.
- Ш -
І все ч ево.тчііл суспільно-політичної ст'туаиії .у СІІіА,
СТ"ХІПН<) І’- ОІІ"сКТ"]ШО В"Н*'КапЧГ конфлікт!* НО Н”ВІ ЄТНІЧН<'Х стосунків, соціально-економічні домінант'* породжували потребу у перегляді ТППЧ”11ІІЇН”Х ЄТНОСОЦІОЛОГІЧН”Х теорій, концепцій і програм. Плюралістична модель етнічних стосунків насувалася як альтернатів на кп!.;,нгст"чі'.п’::, майбутньому тоталітаризму. Така точка зору поступово став домінуючою в американській етносоціології^.
Ллє, на підміну від янглоконформізму і амальгамізм.у, концепція "культурного плюралізму" здебільшого існувала саме як модель ч'.' теоретична розробка, а на практиці як до середини 60-х років XX от. практично не застосовувалася.
У другому параграфі досліджується "Проблема адаптації у
»»
в”світлені амер’-канської україністок;*.
11р;*вертао увагу, ігто вуіє у перших працях на цю тему всерйоз став”л''сн питання адаптації іммігранта в нових умовах життя. Особливо наголошувалось, що спокійній течії цього складного процесу зава»плі' звичаї та упергдга-ння, пр"везені українцям!' з конкретного регіону своєї батьківщі-Н" . водночас підкреслювалось, що збіднілі , мпло'ігпі’;єні , позбавлені можливості одержати фахову кваліфікацію в*'хідці я Україна жорстоко потерпіл*» на перших порах і ь'.м і грапі ііно г;! буття ^.
На моральн-к стан порчах поселенні» з У країн*' на а«ерг*кан-с ь;. і і; земле нега г-вне яраженнл справляла разюча відмінність між. т*'м, тло г,он!' спот ч,вал"ся і?ідна!:т« в Америці і що насправді знайшли,
То Д'Чіно, ЧО лпгед аі■ іганськ'нм>• українцями одразу постала проблема в,'’,м,Е,апнл за допомогою власних структур.
3. Заісіі, Лііі;’. Сиг оіотіс Оііііі.оцо. - М.ї.-К.ї. - -
р.1'1-3. '
Таким чином мочна сказатч про соціально-економічні тр.удноці, з якими зіштовхнулися представники еміграції з України до Сполучених Штатів які являються достатньо вивченим''1.
•6 найбільш узагальненому вигляді все вищеозначене відображено у працях Н.дмитріва, Л. 1-л-ьчуги, А.Драгана, Л.Толопка, ^.Рев"юкс С. ауропася.*
Другий розділ дисертації, котрий таксч складається з двух
II
частин присвячено Сізолюції ішгграцііінмх іютокій і соціально-економічниіі аспект."'
Автор характеризує, щи в усіх соціально-економічних досягненнях Сій А роль імміграційних потоків, їх соціальної специфіки,
професійних та освітніх характеристик, інших кількісних і якісних показників була і я/іл«іиасться в. рай вачливоа, а нерідко й вт»з начал ною.
У першому пп[г графі аналізується динз.\.гка сошально-економіч ного розвитку і ммі грант і її у СІЛА.
Дисертант підкреслюю, що в основному зї'Гляьн”Й рівень, кількісні і якісні показник” імміграційних потоків в "американському випадку" залс-чали від потреб економічного ч”ття країні'.
У другому параграфі розглядаться основні демографічні ознак регіони розселення української діаспор'.' у СиЛ.
Автор стверджує , що головні досягнення української діаспорі^ в США демать саме у площині двоі дилем: збєречення етнічної самобутності к інтеграції у місцеве соціальне /богато етнічне / оточення.
І. ;{уропась С. Спогаді’ з Ук аїни і оО років в Америці .-Чіміаго Л9і.->3
Заголом підсумовуючи, автор підкреслює, що по-перше міграції ппрего'-'на кількість .українців мешкало компактно у штатах північного сходу і Каліфорнії. По-друге , не можна недооцінювати позитивного г.пл"ру нл вказані процесе здобуття Україною незалежності. ГЬ-третс зберігається тенденція до створення і розвитку організаційних структур етнічних українців як політичного, так і суто ділового ч" фінансового характеру.
Третій розділ дисертації присвячено проблемам імміграційної політиці офіційного Ьашінгтона і проблем,” адаптації іммігратів.
Лзтот. аналізує базові підходи офіційних кіл США , передав-сім трьох основних гілок влади, до даної проблем»* неможливо об"ектнвно оцінити глибинну сутність процесу адаптації, його підстав!*, нормативну основу, с.уперечноет'*і і проблем!*. Головне своє завдання дисертант вбачас у комплексному дослідженні пробле м” на її макрорівнях - законодавчому і політико-правовому. Автор зауважує, то в останні десятиліття офіційна позиція США щодо забезпечення крани*х умов для адаптації нових іммігрантів зазнала зрушень у бік демократизації.
Нревертао до себе увагу той фак, по у більшості з такого роду проблема моціально-економічної адаптації нових іммігрантів розглядаються у тісному взаємозв'язку із власне процесом вживання етнічн"х груп.
У "Висновках" сістяться основні підсумк** дисертації.
Особистий внесок дисертанта у розробку досліджуваної проблем** полягас, у прагненні аз тора відійти від усталених в недалекому минулому одномірних суджень, наблизитись до зваженої, науково об'єктивної характеристики соціально-економічної адаптації . З цією метою ним були залучені нові, раніше невідоміджерела
- 21 - .
документальний фактичний та статистичний матеріал.
Осббливий внесок автора у розробку наукових результатів, що виносяться на захист, акумулюється в тактгх положеннях та висновках:
- відносна стабільність, якої сьогодні досяглі* СкІА в галузі забезпечення прав етніч их машин, безспосереднім чином пов:язана з використанням ^дей і позиції' американської суспільної душе у; ■
- чому саме на зміну англоконформійським та асиміляціоніст-ськнм моделям етнічної політики в СІ1ІА дедалі помітніше виходить культурно-плюралістична модель, що вже дас позитивні наслідки для суспільства;
- складність процесу соціально-економічної адаптації іммігрантів з України значною мірою пов"язана з високим ступенем їх ідеологізації і внутрішніми розходженнями;
- постійний приплив іммігрантів і селективність у справі їх допущення в україну - одна з базових причин басатства СІМ;
- які наслідки має наближення стандартів життя українців у США до середньостатистичних у цій країні;
- показати залежність рестрикціонізму в американській імміграційній політиці від економічних потреб і реакції громадської думки;
- встановити рівень довершеності соціг.льно-економічної адапт ції американських українців.
Основний методологічний принцип даного дослідження полигає, у том, щоб на основі осмислення концептуальних підходів сучасного суспільствознавства, полгтикопряво ої основи, діючої у США, щодо етнічних груп та іммігрантів, окремих законів і дій американських
керівн-к структур в^знач^Т" найбільш суттєві ознак” соціально-еконсь'ічкої адаптації, епілстав"т" обстав”Н" і дії на різнгх ісі’пр-чн”х етапах, з"исоБую1:" у такі'й спосіб головне і другорядне, стратегічне і стуаційно.
ПІДСУМКОВІ 3”СН0РКМ, ЩО Вт'ПЛг'ВЯПТЬ з наукового дослідження, сформульовані автором у так’'й спосіб: :
- тр»'Рал''іі час у СіііА домінувала теоретично-концептуальні і
ПОЛІТ"ІСО-ПраКТ'.’ЧНІ ПІДХОД" ПНГЛОКОНфОрМІСТІВ, ТОбТО Пр!'ХмЛЬН”КІВ
прг'Мусово-о^ов"язкорої амер”канізапії всіх неанглосаксів . З І960-: рр. вон" почал" поступаТ”ся ідеям расової стриманості спочатку у формі амальгамації, тобто змішування итн"чн”х груп як способу утсорення особливої нації переселенського ТТ'П.у.
Щоб УН”КІ1УТ” небглпн’-х КОЛІЗІЙ і зіткнень, ІЮТрІбН'-Г; був докорінно норт'й підхід. І він зчял”вся у п'тляді культурно-плюралістичної моделі із захистом окремих етнічних груп.
Іміграція населення, завдяк» якій власне і була створена американська "пця, залицяється суттєвою складовою динамізму соціально-економічного розвитку США, успіху країн" у цій плоцт'Ні суспільного Х'’ТТЯ.
Головні досягнення американських українців метать у досгть оптимальному поеднанні етнічної самобутності та інтеграції у місцеве оточення, патріотизму щодо Сполучених іі/гатів У і Україну.
Соціально-економічна адаптація іммігранта узалежнтоється його приналежність до певної категорії - від "нелегального іноземця" до "громадян"!!а". Зді йспюсться це? процес у рамках законодавства США, ЯК’1 постійне еволгапгснус У ВІДПОВІДНОСТІ не Л"ШЄ з внутрішньою, але іі міжнародною ситуацією.
Gstapchuk A.i. Уосіо-осоиошіс Adaptation of Inaiicivants in the United .itatoa о С Атьегіс!» /1970'=-: - 199^ь о-С tlio XX th Century/. The ThoBia /K&nu»c)-iot;/ is on* a sciontific decree of & Candidate of Historical Усіепсеь. Speciality 07.00.03 - World History, History of икгнілк Inbtitute, National Acadejny of Sciences of UVrnine, Kiev, 1У9‘+-
Socio-economic adaptation of iauigrunts in the United States of America ia investigated. The «.neriean hlbbo.rii«g]*»vb of the problem is bUHlyeftd. and the лаіті scientific toc-ndо in the ethnopolicy am investigated. Lec±bl>ttion of the United States; of Acierica are analysed. Spheres of eraployiaenti; and problems of assimilation in American Society are considered. The major demographic, pecula riti and the regions* of .inhabitation of the Ukrainian lliatpora in the USA are shovrn.
А К Я О T А Ц И Я
Остаггчук А.А. Социаяьно-еконоьыческая адаптация иммигрантов в Ш\ /1070 -90 гг XX ст/.Диссзртация /рукопись/ на соискание ученой степени кандидата исторических наук по специальности 07.00.03 - Всеобщая история, Институт истории Украины НАН Уксаиьы, Киев, 1995' год.
Исследуется Социально-еконоьшческая адаптация иммигрантов в С1ІІА.Анализируется основные научные течения в втнополитике СІЇІА, рассматривается американская историография проблеми. Указана эволюция ишиграгдаонних потоков. Рассматривается миграционная политика официального Вашингтона и законодатель етва СПА, Показаны основные с^еры занятости и проблемы вживания /"новых"/икмигрантов в амере-канское общество.
Ключові слова:
Соціально-економічна адаптація іммігрантів, інтеграція, вживання, розселення, асіміляція.