автореферат диссертации по истории, специальность ВАК РФ 07.00.06
диссертация на тему: Украинское национальное возрождение второй половины XIX - начала XX ст. в трудах польского историка Леона Василевского.
Полный текст автореферата диссертации по теме "Украинское национальное возрождение второй половины XIX - начала XX ст. в трудах польского историка Леона Василевского."
ІНСТИТУТ УКРАЇНСЬКОЇ АРХЕОГРАФІЇ ТА-ДЖЕРЕЛОЗНАВСТВА ^ ім. М. С. ГРУШЕВСЬКОГО
ГРАНЧАК Тетяна Юріївна
УДК 930.1 - 051(438)
УКРАЇНСЬКЕ НАЦІОНАЛЬНЕ ВІДРОДЖЕННЯ ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ XIX - ПОЧАТКУ XX ст. В ПРАЦЯХ ПОЛЬСЬКОГО ІСТОРИКА ЛЕОНА ВАСИЛЕВСЬКОГО
07.00.06 - історіографія, джерелознавство та спеціальні історичні дисципліни
АВТОРЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня , кандидата історичних наук
Київ -2000
Дисертацією є рукопис.
і і! ■ ■ ■
Робота виконана в Інституті української археографії та джерелознавства ім.М.С.Ррушевського НАН України, у відділі вивчення та публікації зарубіжних джерел з історії України.
Науковий керівник - доктор історичних наук, професор, члеи-
кореспондент НАН України СОХАНЬ Павло Степанович, директор Інституту української ' археографії та джерелознавства
ім.М.С.Грушевського.
Офіційні опоненти - доктор історичних наук, доцент КРАВЧЕНКО
, , . Володимир Васильович, Харківський
національний університет ім.В.Каразіна, завідувач кафедрою українознавства.
, - кандидат історичних наук,’ МИЦЬ Мар"яна
Ярославівна, Волинський державний університет ім.Лесі Українки, доцент кафедри = : археології та джерелознавства
Провідна установа - Інститут історії України НАН України, відділ
української історіографії, відділ всесвітньої ,, історіїта міжнародних відносин.
Захист відбудеться 29 вересня 2000 року о 13.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.228.01. в' Інституті української археографії та джерелознавства ім.М.С.Грушевського НАН України за адресою: ,01001, Київ-1, вул.Трьохсвятительська, 4
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту української археографії та джерелознавства ім.М.С.Грушевського НАН України.
Автореферат розісланий 2000 року.
Вчений секретар спеціалізованої ради
Однією з найбільш дискусійних проблем в українській історії є процес становлення української нації. В зв'язку з цим закономірний інтерес дослідників викликає українське національне відродження другої половини XIX - початку ХХст. З метою створення інтегральних багатофакторних досліджень з проблеми українського національного будівництва доцільне активне залучення широкого кола різноманітних джерел і літератури, в тому числі - творчої спадщини істориків різних наукових напрямків та шкіл, як сучасних, так і тих. які працювали в той час і мали можливість впливати на хід суспільно-політичних процесів. Всебічне урахування зробленого як вітчизняними, так і зарубіжними науковцями аналізу розвитку українського національно-політичного руху XIX - початку ХХст., їх висновків щодо його динаміки, рушійних сил, протиріч і помилок дозволить створити узагальнюючі праці з історії українського національного відродження. На жаль, значна кількість матеріалів цієї групи досі залишаються в тіні. До числа останніх відносяться і праці польського історика, дипломата, публіциста Леона Василевського, чия багаторічна діяльність і наукова спадщина не знайшли належного висвітлення у вітчизняній історіографії.
Актуальність теми
Леон Василевський (1870 - 1936) - один з найвидатніших польських істориків - знавців національних проблем та суспільних рухів кінця XIX -першої третини XX століття в. Україні. Основну увагу в своїх дослідженнях вчений зосереджував на проблемі, що залишається однією з найбільш складних і делікатних для сучасного суспільства взагалі і має особливе значення для України зокрема - проблемі становлення і розвитку націй, в тому числі і української.
Присвячені історії еволюції національного руху в Україні, праці Л.Василевського викликають інтерес саме тому, що вони написані поляком, більш того - польським патріотом, який мав достатньо внутрішньої сили і гідності, аби переступити через межі вузького націоналізму, визнати (в той час, як в польському суспільстві переважала націоналістична теорія Р.Дмовського) історичне право українського народу на незалежне самостійне національне існування. ,
Творча спадщина Л.Василевського має велику наукову цінність. Його праці - це підсумок багаторічних досліджень історика-фахівця, який уникнув спокуси розглядати історичні події під кутом зору сучасної для нього національної і суспільно-політичної боротьби.
Як поляк за національністю, Василевський стояв осторонь внутрішніх суперечок в українському національному русі. Його погляд на проблему українського національного відродження був “поглядом збоку” і, як такий, був позбавлений тієї упередженості , яка була часом властива українським науковим працям того часу. Крім того, в своїх дослідженнях вчений
використовував новий на той час метод інтегрального аналізу, що дозволяє його працям і зараз залишатися певним досвідом комплексного розгляду багатьох проблем.
Саме тому творча спадщина Василсвського допомагає сучасним вітчизняним дослідникам краще зрозуміти причини і наслідки багатьох подій того складного і неоднозначного періоду. Періоду, який великою мірою визначив сучасне нашого суспільства.
Виходячи з цього, автор поставила перед собою метою дисертаційного дослідження: розкрити і проаналізувати процес українського національного відродження 60-х - 70-х рр. XIX - початку ХХст. та висвітлити роль і місце в ньому творчої спадщини Л.Василевського в системі суспільно-політичних та культурно-національних тенденцій тогочасного суспільства.
Реалізація поставленої мети викликала необхідність вирішення таких основних завдань:
- проаналізувати суспільно-політичні і національно-історичні чинники, на тлі яких відбувався розвиток українських національних тенденцій другої половини XIX - початку ХХст.; .
- всебічно висвітлити специфіку поглядів Л.Василевського на проблеми українського національного відродження другої половини XIX - початку ХХст.;
- розкрити методологічну, ідеологічну та національно-політичну сутність історико-теоретичних поглядів ЛВасилевського;
- вивчити витоки історичних, національних і соціально-політичних поглядів Л.Василевського стосовно українського національного відродження у загальноєвропейському контексті;
- довести необхідність вивчення творчості Л.Василевського для створення об'єктивного, більш повного, всебічного погляду на розвиток українських національних тенденцій в контексті розвитку європейських національних рухів.
Хронологічні межі дослідження практично збігаються з періодом, що виокремлюється в історії українського національного руху, як організаційний, протягом якого відбувалось поширення українських національних ідей серед, народу, тобто український національний рух ставав масовим і поступово набував політичної основи. Його логічним завершенням було заснування перших політичних партій, які кінцевою метою своєї діяльності бачили незалежність України.
За початковий рубіж дослідження взято 1861р., а за кінцевий - 1905 рік.
Період, обмежений зазначеними вище хронологічними рамками, суттєво відрізняється від попереднього - періоду наукового зацікавлення українськими справами, - та наступного, що мав яскраво виражене політичне забарвлення і характеризувався загостренням партійної боротьби. Саме протягрм цього періоду відбувається усвідомлення українським народом себе як нації. Події цього часу великою мірою вплинули на весь наступний розвиток українського національного руху, мали визначальний характер для майбутнього
українського народу. Все це спричинило вибір дослідження саме такого історичного періоду - другої половини XIX - початку ХХст.
Предметом дослідження роботи, ідо пропонується, є історико-теоретичні . погляди Л.Василевського на процес українського національного відродження другої половини XIX - початку ХХст. в загальноєвропейському національно-політичному і культурному контексті.
Об'єкт дослідження - історико-публіцистичні праці, мемуарна та епістолярна спадщина Л.Василевського.
Наукова новизна дисертаційного дослідження
На основі можливого на сьогоднішній день урахування відомих праць, і біографічних даних Л.Василевського, застосування систематизації, узагальнення та аналізу фактичного матеріалу, вперше в Україні зроблена спроба визначити та проаналізувати специфіку історичних, національних і політичних поглядів вченого на процес українського національного відродження. Намагаючись дати всебічний аналіз та об’єктивний виклад вузлових проблем названої теми, автор аналізує їх на тлі загальних суспільно-політичних і культурно-національних подій у житті українського народу другої половини XIX - початку ХХст.
Основні ідеї та висновки, що становлять наукову новизну полягають:
- у комплексному вивченні і розкритті маловідомої історико-літературної спадщини Л.Василевського;
- у виявленні і коментуванні особливостей розвитку українського національного організму, відображених у творах Л.Василевського;
- у вивченні витоків історичних, національних і політичних поглядів
Л.Василевського на процес українського національного відродження у загальноєвропейському контексті XIX - початку ХХст.; .
- в узагальненні творчої спадщини Л.Василевського, присвяченої історичному шляху українського народу, що дає можливість зробити висновки щодо створення вченим власної теорії розвитку українських національних тенденцій;
- у доведенні необхідності вивчення творчості Л.Василевського для створення об'єктивного, неупередженого погляду як на процес українського національного відродження, так і на національні процеси і міжнаціональні стосунки в загальносвітовому масштабі.
Робота значною мірою вводить особистість вченого у контекст суспільно-політичної і національної боротьби того часу, досліджує його творчий внесок в історію .українського національного відродження в ко'нтексті складної загальноєвропейської національно-історичної ситуації кінця XIX - початку ХХст.
Теоретико-методологічною основою дисертації є загальні принципи наукового пізнання - об'єктивність, єдність історичного та логічного в застосуванні до еволюції історичних поглядів Л.Василевського, комплексний діалектичний підхід.
Розуміння історичних поглядів і оцінок Л.Василевського виявляється . можливим лише з урахуванням еволюції суспільно-політичних, національних, і культурних процесів, які відбувалися наприкінці XIX - на початку ХХст. Аналізуючи конкретний період, автор виходить з уявлень про поступовість як головну характеристику історико-національнош процесу. Методологічний підхід роботи базується також на розумінні взаємного зв'язку і впливу історико- політичних і культурно-національних умов формування “національного організму”, а також його основних політико-культурних характеристик. Це певною мірою спричинило звернення до оригінального доробку епохи і обумовило вибір джерельної бази дослідження; літературно-публіцистичних творів, творів суспільно-політичного характеру, мемуарної та автобіографічної літератури. Методика дослідження полягає також у системному підході до . вивчення історико-літературної спадщини Л.Василевського, розкритої в його працях еволюції українського національного руху другої половини XIX - початку ХХст. Саме такий підхід дозволяє досить повно виявити творчі принципи, які визначали специфіку історичного мислення Л.Василевського, проаналізувати застосовані ним методи і підходи до створення власного погляду на процес українського національного відродження.
Практичне значення дисертаційної роботи полягає в тому, що її матеріали, основні висновки та положення можуть бути використані при розробці широкого кола проблем з історії України. Насамперед це стосується дослідження еволюції українських національних тенденцій, українсько-російських та українсько-польських відносин, висвітлення історичних постатей суспільних діячів українського національного відродження, при підготовці узагальнюючих наукових праць, підручників і популярних нарисів, у лекційній діяльності, в курсах викладання історії України, Польщі й Росії. Вони можуть також бути використані громадськими та політичними організаціями для розвитку сучасних форм діяльності на користь плідного державно-національного розвитку українського суспільства.
Апробація роботи: головні положення та висновки дисертації знайшли своє відображення у 3-х наукових статтях автора, були викладені на. міжнародній науковій конференції “Український, польський і єврейський національні рухи у Східній Галичині в ХІХст.: порівняльний аналіз” (Львів, 1994р.), на науковому семінарі, присвяченому 150-річчю Слов'янського з'їзду в Празі (Ужгород, 1998р.), обговорювались на засіданні “Відділу вивчення і публікації зарубіжних джерел з історії України” Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України.
Структура дисертації відповідає меті та завданням дослідження і складається з вступу, чотирьох розділів (восьми параграфів), висновків, переліку посилань, списку джерел і літератури та додатку. У додатку вміщено листи Л.Василевського до М.Драгоманова і М.Павлика та їхні листи до нього. Текст дисертації займає 182 сторінок, перелік посилань з 425 позицій - 18 сторінок, список використаних джерел і літератури з 173 позицій - 9 сторінок.
Основний зміст дисертації
У вступі обгрунтовується актуальність теми, визначається предмет, мета, завдання, хронологічні межі праці, її наукова новизна та практична значимість.
У першому розділі - “Історіографія і джерела”, характеризується стан наукової розробки теми і джерельна база дослідження. Завдяки надзвичайній складності та водночас значущості подій, що відбувалися, українська історія другої половини XIX - початку ХХст. викликає закономірне зацікавлення дослідників. Однак, незважаючи на це, стан наукової розробки даної проблеми не можна вважати задовільним. Хоча в історіографії існує певна кількість праць, які в тій чи іншій мірі стосуються проблеми українського національного відродження ХІХст., однак відсутні дослідження, в яких містилося б її комплексне висвітлення.
У працях вітчизняних і зарубіжних науковців розглядалися лише окремі аспекти проблеми. Одним з найбільш вагомих доробків такого кшталту є видана у Львові збірка “Україна і Польща між минулим і майбутнім”1, де українські і польські автори аналізують конкретні історичні події, причини виникнення українсько-польського протистояння, еволюцію польсько-українських стосунків. Незважаючи на те, що статті цієї збірки мають більш публіцистичний характер, вони допомагають визначити головні тенденції українсько-польських відносин в їх історичному розвитку, причому враховуються позиції обох сторін.
Аналізу проблематики українсько-польських стосунків присвячена збірка статей “Poland and Ukraine. Past and Present”, що була видана Канадським інститутом українських студій2. Автори цієї збірки прослідковують історію польсько-українських взаємин, аналізують чинники, що ускладнювали українсько-польське порозуміння, вказують на можливі шляхи подолання перешкод.
Одним з найкращих на сьогодні залишається дослідження українсько-польських взаємин, зроблене М.Демковичем-Добрянським в його монографії “Українсько-польські стосунки у XIX сторіччі”3. Ця праця подає також ретельний аналіз загального національно-політичного розвитку українського суспільства в Галичині в зазначений період. Розгляду проблем національно-політичного існування українців в Галичині присвячено також грунтовні дослідження Ів.Лисяка-Рудницького4, Я.Дашкевича1 і значна праця
1 Україна і Польща між минулим і майбутнім.- Львів, 1991
2 Poland and Ukraine. Past and Present. * Edmonton, Toronto, 1980.
J Демкович-Добрянський M. Українсько-польські стосунки у XIX сторіччі.- Мюнхен, 1969.
4 L. Rudnitsky lv. The Ukrainians in Galicia under Austrian Rule // Nationbuilding and the Politics of Nationalism: Essays on Austrian Galicia.- Cambrige, Mass., 1982.,- P. 23-68.; Його ж. Польсько-українські, стосунки: тягар історії//Історичні есе.-т. 1.~ К.,1994.- С. 83-110.
Т.Дамбковського2. Різні аспекти цієї проблеми аналізуються в монографіях Дж.П.Химки3 та П.Р.Магочія4.
До наступної групи публікацій можна віднести праці, що безпосередньо вивчають розвиток українського національного руху XIX - початку ХХст. на українських землях, які входили до складу Російської імперії. Дослідження цієї проблеми у вітчизняній і зарубіжній історіографії мало певні особливості. До найбільш комплексних праць в цьому плані можна віднести монографічне дослідження вже 'згадуваного Ів.Лисяка-Рудницького “Нариси з історії нової України”5.
Вітчизняні історики першочергове значення надавали дослідженню більш вузьких питань зазначеної проблеми і розглядали лише окремі її прояви. Подібною працею є монографія Ф.Савченка “Заборона українства 1876 р. До історії громадських рухів на Україні 1860-1870 pp.”6, в якій аналізуються причини, що викликали репресії царського уряду щодо українського національного руху, а також наслідки заборони для подальшого розвитку українських громадських рухів. Вагомим внеском у дослідження культурно-просвітніх і суспільних проявів українського національного життя другої половини XIX - початку ХХст. стала праця О.Ф.Коновця “Просвітницький рух в Україні (XIX - перш, третина ХХст.)7, в якій простежується становлення і розвиток української публіцистики в загальному контексті зростання українських національно-політичних тенденцій.
На жаль, питання, пов'язані з розвитком українського національного руху, в радянській історіографії розглядалися дещо тенденційно і часто не об'єктивно. Зрозуміло, що за умов, які склалися в суспільстві протягом XIX -ХХст., у вітчизняній історіографії не було досліджено цю проблему в контексті становлення української державності, оскільки така постановка питання була табуйована пануючою ідеологією. Дослідження, що проводилися, переважно були спрямовані на підкреслення соціалістично-демократичного забарвлення українського руху XIX - початку ХХст. До праць на цю тему можна віднести дослідження А.К.Волощенко “Нариси з історії суспільно-політичного руху на Україні в 70-х - на початку 80-х років ХІХст.”8, В.Й.Борисенка “Боротьба
1 Дашкевич Я. Перегук віхів: три погляди на минуле і сучасне України Н Україна: Наука і культура,- Київ’,'
1993 - Вил. 26-27,- C.44-7S; Його ж. Східна Галичина: етнічні відносини, національні міфи та менталітети // Україна в минулому,- K.; Львів, 1994,- Вил. 6,- С.78-93.
3 Dabkowski Т. Ukrainsld rach narodowy w Galicji Wschodniej(l 912-1923).- Warszawa, 1985.
1 Himka J.- P. Socialism in Galicia: The emergence of Polish social democracy and Ukrainian radicalism (18601890).- Cambrige, Mass., 1983; Його ж. Galician villagers and the Ukrainian national movement in the 19-th century.- Edmonton, 1988.
4 Magocsi P. R. Ukrainian heritage notes: the Language Question in Galicia.- Cambrige, 1978; Його ж.
Galicia: A historical Surwey and Bibliographie Guide.- Toronto, 1983. .
3 Лисяк-Рудницький їв. Нариси з історії нової У країни.- Львів, 1991.
* Савченко Ф. Заборона Українства 1876 р. До історії громадських рухів на У країні 1860 - 1870рр.- Харків, Київ, 1930. "
’ Коновець Ол. Просвітницький рух в Україні (XIX - перша третина XX ст.).-Київ, 1992.
' Волощенко А.К. Нариси з історії суспільно-політичного руху на Україні в 70-х - на початку 80-х років XIX ст,- Київ, 1974.
демократичних сил за народну освіту на Україні в 60-х - 90-х рр. ХІХст.”',
О.Ф.Скакун “Политическая и правовая мысль на Украине (1861-1917)”2.
Прагнення відтворити об'єктивну історичну реальність процесів українського національного відродження другої половини XIX - початку ХХст. спричинило останнім часом появу ряду дисертаційних робіт, серед яких -Жданової I.A. “Художня інтелігенція Наддніпрянської .України в останній чверті XIX - на початку ХХст.” Геращенко Т.С. “Місце і роль самостійників в українському національному русі (кінець XIX - початок 1918р.)”, Н.О.Дорощук “Український культурно-національний рух у російській імперії (кінець XIX -початок ХХст.)” та ін., а також грунтовних історико-теоретичних досліджень, серед яких в першу чергу слід відзначити присвячені проблемам становлення української нації XIX - ХХст. праці Я.Грицака3.
" Проводячи аналіз окремих аспектів проблеми українського національного відродження ХІХст., історики приділяли значно менше уваги вивченню поглядів і позицій щодо національного розвитку українців другої половини XIX - початку ХХст. зарубіжних діячів того часу. Недостатньо дослідженими є і праці польського історика і суспільного діяча Леона Василевського. Власне, найбільш значною в цьому плані є стаття Л.Зашкільняка “Українське питання в працях та діяльності Леона Василевського” 4, в якій підкреслювалась обізнаність Л.Васшіевського і його високий науковий рівень в галузі розробки проблеми українського національного відродження і взагалі у національному питанні.
Бажання заповнити якоюсь мірою прогалину у вивчанні поглядів зарубіжних знавців українських національних процесів другої половини XIX -початку ХХст. підштовхнуло автора до вибору саме цієї теми, оскільки творча спадщина такої непересічної особистості, як Л.Василевський - це те дзеркало, яке відображує загальні державотворчі національні процеси в українському , суспільстві другої половини XIX - початку ХХст., висвітлюючи найбільш важливі вузлові моменти. Таким чином, виникає можливість і комплексного вивчення історичного контексту, і безпосереднього дослідження постаті і поглядів вченого.
Для вирішення поставлених завдань, а також, відповідно предмету і об'єкту дослідження, були використані різноманітні за змістом література і джерела. Перш за все - це творча спадщина Л.Василевського, яка за своїм характером поділяється на монографічні дослідження з історії українського відродження, публіцистичні праці, присвячені детальному аналізу окремих проявів українського національного руху і національним тенденціям1 сусідніх народів,
1 Борисенко В.Й. Боротьба демократичних сил за народну освіту на Україні в 60-90-х pp. XLX ст.-
Київ, 1980. .
2 Скакун О.Ф. Политическая и правовая мысль на Украине (1861 -1917).- Харьков, 1987.
3 Грицак Я. До генези ідеї політичної самостійності України // Україна: Культурна спадщина, національна свідомість, державність.- Київ, 1992.- Вин. 1,- С. 119 - 140; Його ж. Нарис історії України. Формування модерної української нації XIX - XX сг.- Київ, 1996,
4 Зашкільняк Л. Українське питання в працях та діяльності Леона Василевського // Польсько-українські, студії. Україна - Польша: історична спадщина І суспільна свідомість. - Київ, 1993.- С.142 -150.
його мемуари і епістолярна спадщина, зокрема - листування з М.Драгомановим і М.Павликом1,; Досліджено такі його праці, як “Современная Галиция” (1900), “Современная Польша и ее политические стремления” (1906), “Ukraina i sprawa ukrainska” (1.911), “Polítyka narodowosciowa Rosyi” (1916), “Rosya wobec polakow w dobie “konstytucyjnej” (1916), “Kresy Wschodnie. Litwa і Bialorus.-Podlasie і Chelmszczyzna.- Galicya Wshodnia-Ukraina” (1917), “Ukrainska sprawa narodowa w jej rozwoju historycznym” (1925), “Sprawa narodowosciowe w teorii і w zyciu” (1929), “Kwestia ukrainska jako zagadnienie miedzynarodowe” (1934)2, a також його спогади, присвячені культурно-національним процесам, які відбувалися в українському суспільстві в другій половині XIX - на початку ХХст.3. Серед досліджених публіцистичних праць вченого - серія статей, які він протягом кількох років вміщував в щомісячному журналі “Русское богатство”4, початок яким було покладено статтею “Новые течения среди галицких русин”- у 8 числі за 1893р.5.
Для більш детального дослідження українсько-польських та російсько-українських стосунків, розвитку української науки і освіти автор використовувала періодичні видання зазначеного періоду, серед яких комплекти газети “Kurijer Lwowski”6, журналу “Украинская Жизнь”7, “Записки Наукового товариства імені Шевченка”8,журнали "Krytyka"9, "Swiat Slowianski"10.
Відомо, що друга половина XIX - початок XX ст. відзначалися гостротою протиріч, що виникли всередині українського національного руху, а також в польсько-українських відносинах. З метою об'єктивного висвітлення процесів, що відбувалися, а також проведення аналізу їхнього зображення Л.Василевським, під час дослідження автор вивчала позиції конфліктуючих сторін. Погляди українофілів найбільш яскраво представлені працями МЛозинського”, К. Левицького, який висвітлював політичні і культурні події в українському суспільстві в Галичині з 1848 по 1914 pp.12, О.Барвинського1.
1 Центральний державний історичний архів України, м Львів. - ф.663.
1 Василевский Л. Современная Галиция, - Спб.,1900; його ж. Современная Польша и ее политические стремления,- Слб.,1906; Його ж. Ukraine і sprawa ukrainska.- Krakow, 191); Його ж. Polítyka narodowosciowa Rosyi.- Krakow, 1916; Його ж. Rosya wobec polakow w dobie “konstytucyjnej”.- Krakow, 1916; Його ж. Kresy wschodnie. Litwa i Bialorus.- Podlasie i Chelmszczyzna.- Galicya Wschodnia.- Ukraina.- Warszawa - Krakow, 1917;. Його ж. Ukrainska sprawa narodowa w jej rozwoju historycznym.- Warszawa - Krakow, 1925 (27); .Його ж. Sprawy narodowosciowe w teorii і w zyciu.- Warszawa - Krakow, 1929; Його ж. Kwestia ukrainska jako zagadnienie miedzynarodowe.- Warszawa, 1934;
1 Wasilewski L. Moje Wspomnienia ukrainskie. - Warszawa, 1932,- 35 s.
4 Русское богатство - 1895р.- № 3 (с. 92-108), Ns 4 (с. 147-152), № 5 (c.l 14- 128), Ws 6 (c.93-103), Л»7 (с. 105-112), № (с. 100-108), № [2 (с. 121-138).- 1896 p.- №2 (с. 62-85), №4 (с. 50-71), JV» 5 (с.76-96), №7 (с.67-89) № 11 (с.76-93).- 1897 р.- № 1 (c.l I 6-129), № 4 (с. 70-94).
’ Василевский Л. Новые течения среди галицких русин. //Русское богатство.- 1893.- Jfe 8,- С. 104-125.
‘ Kurijer Lwowski. - 1895 p., № 1 - 362. ,
^Украинская Жизнь- Москва, 1912-1915.-№№ 1 -12.
* Записки Наукового товариства імені Шевченка.-Львів, 1896,- кн.1 т.ІХ, кн.И т. X,- 1897.- kh.VI т. XX.-1902.- кн.1 т. XLV, КН.І1 т. XLV1.- 1908.- kh.V т. XVII.
9 Krytyka.- 1905.-№6,7.-1906.-№6.-1907.-№1,9,10. *
10 Swiat Slowianski. - 1905. - t.l, z..i, II. - 1906. - t.IX, z.I, II.
" Лозинський M. Польський і руський революційний рух і Україна,- Київ,1907.
ігЛевицький К. Історія політичної думки галицьких українців 1848-1914-Львів, 1926,- ч. І.-І937,-ч.П.
З'ясування позицій і прагнень москвофілів базувалось на вивченні праць Т.Флоринського, О.Мончаловського, Д.Маркова, С.Щоголева2.
З метою більш ретельного спостереження за еволюцією польсько-українського конфлікту автором враховувались не тільки праці українських, але й польських істориків, публіцистів та політичних діячів того часу, серед яких - грунтовне дослідження політичної структури галицького суспільства
В.Фельдмана3, праці Б.Лімановського4 Р.Дмовського5, Й.Грабеця6. Розумінню процесів українського національного відродження сприяло вивчення епістолярної, мемуарної, полемічної, біографічної літератури та автобіографій політичних та культурних діячів, які жили й працювали в той час. Серед джерел цієї групи - відкриті листи Б.Грінченка і М.Драгоманова, присвячені полеміці навколо української національної справи7, листування Ів.Франка і М.Драгоманова8, автобіографія М.Костомарова9, автобіографія М.Грушевського10, щоденники МГрушевського за 1888-1894 роки", спогади Б-Лімановського12, В.Василевської13, епістолярна спадщина Г.Франка14.
Досліджуючи формування і розвиток соціально-політичної структури українського суспільства, дисертант опрацювала і використала програмові і довідкові матеріали українських політичних партій кінця XIX- початкуХХст.'5.
Під час підготовки даної роботи автор насамперед керувалася принципом історичної об'єктивності, прагнучи уникнути соціологічних спрощень, оцінювати конкретні факти в їх діалектичному розвитку, визначити й осмислити тенденції, притаманні досліджуваній проблематиці.
У другому розділі - “Історичні умови формування світогляду і наукових принципів Л.Василевського як дослідника” - проводиться аналіз творчої діяльності Л.Василевського в освітленні проблеми українського національного
1 Барвінський О. Літопис суспільно? роботи і сили русинів австрійських.- Львів, 1885.
2 Флоринсккй Т. Малорусский язык и украинско-русский литературный сепаратизм.* Спб., 1900; Мончаловский О А. Положение и кужды Галицкой Руси.- М.,1915; Марков Д.А. Русская и украинская идея в Австрии.- Москва, 1915; Щеголев С.Н. Украинское движение как современный этап южнорусского сепаратизма.- Киев, 1912.
3 Feldman W. Stronnictwa і programy poliiyczne w Galicji 1846-1906.- Krakow, 1907.« т. I, т.11.
4 Limanowski B. Galicia, przedstawiona slowem і olowkern w opracowaniu Boleslawa Limanow$kiego z rysunkami Wlodzímiera Tetmajera.- Lwow, 1892.
5 Dmowski R. Polityka polska і odbudowanie panstwa- Warszawa, 198$.-1. Ї, t. II.
6Grabiec J. Dzieje narodu Poiskiego. Dzieje Porozbiorowe. - Warszawa, 1920.
7 Б. Грінченко * М. Драгоманов. Діалоги про українську національну справу.- Київ, 1994.
* Листування І. Франка і М. Драгоманова // Матеріали для культурної і громадської історії Західної України: вид. комісією Західної Всеукраїнської академії наук.- Київ, 1928.- т. 1.
9 Костомаров Н.И. Автобиографии // Костомаров Н.К Исторические произведения. Автобиография.- Киев,
1989. (
10 ГрушевськиЙ М-С. Автобіографія // Великий Українець.- Київ, 1992.
11 Грушевський М.С. Щоденники (1888-І894)/Л.3аишльняк (підлот, до вид., передне слово, упоряд., комент. і післямова); П.Сохань (відп. ред.) та ік. - Київ, 1997.
12 Limanowski В. Pamietniki (1870 - 1907).- Warszawa, 1958.
Василевская BJI. Страницы прошлого // Собрание сочинений. В б-ти тт/ Авториз. пер. с польск. и критико-биографич. очерк Е.Усиевич. Под ред. С.Евгенова. • М., 1955. - т. 6 - с. 277 - 334.
14 Інститут літератури Ім. Т.Г. Шевченка НАН України. - Відділ рукописів.- ф.З; Науковий архів Інституту археологіїНАН України. - ф.І.
15 Бзгатолартійна українська держава на початку XX ст.: Яроірамові документи перших українських' політичних партій.- Київ, 1992; Українські політичні партії кіиия XIX - початку XX століття. Програмові і довідкові матеріали.- Київ, 1993.
відродження другої половини XIX - початку ХХст., застосованої ним методології, розкриваються характерні ідейно-теоретичні, суспільно-політичні та національні умови формування наукових поглядів та дослідницьких принципів вченого.
Головну вісь, навколо якої розгорталися історичні події в цілому XIX сторіччі, складала боротьба народів за своє визволення з під панування великих абсолютистських монархій, а також за гідне життя пригноблених верств. Національне відродження України в цьому контексті представляло собою особливий приклад. На кінець ХІХст. український національний рух ставав значною силою, яку доводилося враховувати в складних зовнішньополітичних розрахунках і з якою потрібно було рахуватися у вирішенні внутрідержавних проблем.
Для Л.Василевського як поляка, проблема українського національного руху мала особливе значення і привертала до себе увагу ще й через загострення польсько-українських стосунків в Галичині, а також через те, що як для польського, так і для українського народів ключовим елементом державних інтересів, справою їх політичного існування було відношення до східного сусіда -' Росії.
Крім того, вивчення української історії і культури мало певні традиції в польській літературі у вигляді “Української школи”, яка розвивалася в контексті польського романтизму.
Досліджейня вченим українського питання базувалось як на вивченні літературно-публіцистичного матеріалу, так і на особистих стосунках з діячами українського національного відродження - Ів.Франком, М.Павликом,
В.Будзиновським, Ю.Бачинським та ін.
При розгляді праць Л.Василевського привертає увагу зроблений ним комплексний аналіз питань, загальне прагнення вченого до синтезу в історії, що відобразилося в його зацікавленості психологічною стороною історичного життя, його увазі до історії мови, урахуванні етнографічних даних.
Свої роздуми Л. Василевський будує, спираючись не тільки на певний фактичний матеріал і його аналіз, але в більшій мірі на виявленні причинно-наслідкових і системних зв'язків. . ■
Інакше кажучи, дослідження Л.Василевського в деякій мірі відображають перехід від традиційної для того часу “історії-оповідання” до “історії-проблеми”.
Третій розділ - “Л.Василевський про українське культурне відродження в Росії та Австро-Угорщині у другій половині XIX - початку ХХст.” - висвітлює погляди вченого на процес відродження української національної науки, створення інтелектуально-наукової бази української нації, роль у цьому процесі українських наукових товариств, перед усім “Південно-Західного відділення Російського Географічного товариства” та “Наукового Товариства ім. Т.Шевченка”, а також на загальний розвиток української національної художньої культури. Стосовно останнього, вчений намагався дослідити в першу чергу особливості становлення української художньої літератури,
публіцистики, театру як найбільш впливових і масових для суспільства проявів художньої культури.
Провідні думки Л.Василевського з цього питання зводились, в основному, до таких тез. Розвиток української культури в цілому, і зокрема науки, відбувався у виключно складних і несприятливих умовах: в межах двох ворожо налаштованих держав поряд з політично-пануючими польською і російською націями, під тиском урядової політики, за відсутності підготовленої літературно-наукової мови і т.д. Разом з тим, на думку вченого, ці умови певною мірою визначали демократичний характер української культури, що відобразилось на розвитку українського театру і художньої літератури, на спрямованості української публіцистики.
Специфічною рисою, властивою українському науково-культурному руху, Л.Василевський вважав, одночасне проведення роботи на різних соціально-культурних рівнях. Дослідження динаміки розвитку української науки і культури, їх кількісних і якісних змін, проводилися вченим не задля загального збільшення знань з історії культури, а в контексті його теорії формування українського національного організму, з метою доведення великого етнічного потенціалу українського народу, що було винятковим для представника польської науково-суспільної думки того часу і свідчило на користь новизни його наукового підходу і об'єктивності громадської позиції.
Л.Василевський був переконаний, що на початку ХХст. український науково-культурний рух досяг критичної межі і вимагав нових умов для свого подальшого розвитку, а саме - створення незалежної держави. Значною мірою, можливість цього переходу була підготовлена попередніми досягненнями в галузі науки і художньої культури. Про це свідчив, зокрема, вплив українського театру, який, за висновками вченого, пропагував ідеї українофільства і, певною мірою, компенсував брак публіцистики в російській Україні, успіх українського слова, української друкованої продукції, постійне зростання активної культурно-просвітницької діяльності, що спостерігалося в той час у суспільстві. Польський дослідник вважав, що саме під впливом національної науки і культури в українському суспільстві відбувалось формування духовної основи для існування нації - національної самосвідомості.
Як своєрідний наслідок українського науково-культурного руху вчений розглядав появу таких структурних елементів національного організму як єдина літературна мова, наука, художня культура, національна свідомість.
Четвертий розділ - “Погляди Л.Василевського на роль соціально-політичних чинників в розвитку українського національного руху”- присвячено визначенню поглядів вченого на російсько-українські та польсько-українські стосунки в другій половині XIX - на початку ХХст., зокрема польсько-український конфлікт в Галичині у зазначений період і заборону 1876р. українського друкованого слова в Росії, а також на боротьбу, що точилася в той час всередині самого українського національного руху.
Проведений Л.Василевським аналіз суспільно-політичного становища в’ Російській імперії і Галичині дав підстави для висновків вченого • щодо
подібності початкового ставлення поляків і російських урядових кіл до українського національного руху: і ті, і інші відверто заперечували існування окремої української нації і прагнули обмежити розвиток українства виключно етнографічними межами. В той же час дослідник підкреслював зумовлені політико-ідеологічними причинами суттєві відмінності в проявах цього ставлення. Російський уряд вирішив українську проблему “хірургічним” шляхом, видавши у 1876р. відомий Емський указ, в той час, як поляки, в наслідок залежного становища в Австро-Угорщині, були змушені вуалювати свої наміри стосовно українців, а інколи навіть використовували їх в своїй міжпартійній боротьбі. Ретельне дослідження Л.Василевським угодової акції 1890-94 рр., наслідків заборони 1876р., вивчення широкого спектру програмних документів українських і польських політичних партій дозволили вченому дійти висновку щодо впливу польсько-українських і російсько-українських стосунків на зміни в політичній структурі українського суспільства, динаміку і особливості розвитку українського національного руху.
Л.Василевський зазначав, що в той час як в Росії розвиток українства в другій половині XIX - на початку ХХст. відбувався переважно в межах художньої культури, в Галичині український національний рух одразу ставав на політичний грунт.
В справі українського національного відродження крім зовнішніх утисків і репресій, які чинили політично-пануючі російська, німецька та польська нації, Л.Василевський звертав увагу і на іншу проблему - відсутність внутрішньої єдності українських національних сил, його політично, освічених верств, які несли на собі відповідальність за напрямок політичної боротьби і, значною мірою, за майбутнє цілої української нації.
Вчений намагався прослідкувати еволюцію подібних тенденцій в українському середовищі, визначити їх взаємодію з зовнішньополітичними та соціальними факторами та накреслити шляхи зміцнення цілісності національного організму.
Основні результати дослідження подано у висновках.
В процесі дослідження українського національного відродження Л.Василевським було створено власну теорію формування і розвитку української нації, за якою формування національного організму відбувалось одночасно на різних рівнях і під впливом багатьох чинників. Для вченого був очевидним високий рівень синтетичності створеного національно-культурного простору і його відображення в відповідній національній свідомості людини і суспільства.
Творча спадщина Л.Василевського, що присвячена розробці українського питання, спрямована на обгрунтування історичного права українського народу на незалежне національно-політичне існування, на формування уявлення про українську націю, як таку, що має достатній потенціал для повноцінного національно-культурного розвитку. . .
Аналіз культурно-національного розвитку українського народу привів Л.Василевського до висновку, що національним процесам іманентні свої
• ІЗ
тенденції і закони розвитку. Соціально-політичні чинники, що впливали на процес національного становлення українського народу, визначені вченим як категорії динамічного порядку, які прискорюють, або сповільнюють розвиток національних тенденцій, але не визначають загального напрямку національного руху.
За теорією Василевського, українське національне відродження другої половини XIX - початку ХХст. відбувалось в контексті загальноєвропейського національного піднесення, але в той же час мало певні особливі риси, які позначилися на еволюції польсько-українських та російсько-українських стосунків, процесі створення науково-освітньої бази українського національного відродження, а також - на відсутності єдності в цілому українському національно-політичному русі, що в кінцевому підсумку призвело до значного ослаблення українських національних сил.
Л. Василевський стверджував, що в наступному Україна без сумніву піде наміченим шляхом національного розвитку і вдосконалення демократичних установ.
Основний зміст і положення дисертації викладено у таких публікаціях автора:
1.Польсько-українські стосунки кінця XIX - початку ХХст. Погляд
сучасника//Наукові записки. Збірник праць молодих вчених та аспіраігтів/Ред. кол. Г.Боряк, К.Вислобоков, В.Даниленко і ін. - Київ, Інститут української археографії та джерелознавства ім.М.С.Грушевського НАН України, 1999. -т.З.- С.246-261. .
2.Польський історик Л.Василевський про причини розколу в українському національному русі другої пол.ХІХст.//Проблеми слов'янознавства. Збірник наукових праць/Ред. кол. В.Чорній (відп. ред.), Ф.Бацевич, М.Гольберг і ін. -Львів, Львівський національний університет імені Івана Франка, 1999.- Вип.50.-
С.174-184.
3. Леон Василевський: погляд на процес українського національного відродження//Науковий Вісник ВДУ. Журнал Волинського державного університету ім.Лесі Українки. Історичні науки//Ред.кол. В.П.Колесник, П.К.Сміян, В.К.Баран і ін. - Луцьк, Волинський державний університет ім.Лесі Українки, 1999.- №5,- С.172-176.
4. Польський історик Леон Василевський і українське питання/Ядеї слов'янської єдності та суспільна думка на Закарпатті в ХІХ-ХХст. Доповіді наукового семінару, присвяченого 150-річчю Слов'янського з'їзду в Празі/Ред.кол. І.М.Гранчак (відп.ред.), Д.Д.Данилюк, В.Є.З&дорожний і ін. -Ужгород, Ужгородський державний університет. Закарпатський регіональний центр соціально-економічних і гуманітарних досліджень НАН України, 1999.-
С.78-89.
• АНОТАЦІЯ ,
Гранчак Т.Ю. Українське національне відродження другої половини XIX -початку ХХст. в працях польського історика Леона Василевського. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальність 07.00.06.- історіографія, джерелознавство і спеціальні історичні дисципліни. - Інститут української археографії та джерелознавства ім.М.С.Груиіевського НАН України, Київ, 2000.
Дисертацію , присвячено дослідженню специфіки відображення закономірностей і особливих рис процесу українського національного відродження другої половини XIX - початку ХХст. в творчій спадщині польського історика Леона Василевського. Проаналізовано діяльність історика в контексті українського національного відродження. Розглянуто створену вченим під час дослідження національної проблеми теорію формування і розвитку українського “національного організму”. Розкрито методологічну і національно-історичну суть поглядів історика на процес становлення української нації. Зроблено спробу визначити внесок Л.Василевського до вивчення проблеми українського національного відродження і місце його творчої концепції в контексті національно-політичних теорій кінця XIX -початку ХХст. ,
Ключові слова: українське національне відродження, “національний організм”, польсько-українські і російсько-українські стосунки, національна самосвідомість-.
АННОТАПИЯ
Гранчак Т.Ю. Украинское национальное возрождение второй половины XIX - начала ХХст. в трудах польского историка Леона Василевского. -Рукопись.
. Диссертация на соискание ученой степени кандидата исторических наук по специальности 07.00.06.- историография, источниковедение и специальные исторические дисциплины.- Институт украинской археографии и источниковедения им. М.С.Грушевского НАН Украины, Киев, 2000.
Диссертация посвящена изучению специфики отражения закономерностей и отличительных черт процесса украинского национального возрождения второй половины XIX - начала ХХст. в творческом наследии польского историка Леона Василевского (1870 - 1936), а также анализу деятельности историка в контексте украинского национального возрождения. Рассмотрена созданная ученым в процессе исследования национальной проблемы теория формирования и развития украинского “национального организма”, которая являлась прогрессивным словом в науке того времени и не утратила своей актуальности и сегодня. В соответствии с данной, теорией, украинское национальное возрождение происходило в контексте общеевропейского национального подъема, но в то же время имело определенную специфику, проявляющуюся в эволюции польско-украинских и российско-украинских отношений, процессе становления научно-образоватальной базы украинского
национального возрождения, а также - в отсутствии единства в украинском национально-политическом движении, что в конечном итоге привело к значительному ослаблению украинских национальных сил.
Раскрыты методологическая и национально-историческая сущность *3глядов ученого на процесс становления украинской нации. Главным стержнем национально-теоретических построений Л.Василевского является этношение к этническому признаку как к определяющему при формировании тации. В то жо время основной исследуемой проблемой для ученого стал троцесс трансформации этнической общности в полновесную нацию. Нацией П.Василевский считал объединение граждан одной этнической группы, збладающих ярко выраженным национальным самосознанием. Понятие национального самосознания для польского историка включало активную :ознательную деятельность в направлении развития нации. Установлено, что в :воих рассуждениях ученый придерживался идеи поступательного развития яаций и в этом контексте рассматривал создание независимого, :амостоятельного национально-политического устройства отдельных народов <ак основу для плодотворного национального развития, решения межнациональных конфликтов и установления дружественных межнациональных отношений. Подчеркнуто, что формирование П.Василевским концепции становления украинской нации происходило под злиянием демократических, романтических, национальных и революционных тенденций XIX ст., продолжая и развивая традиции “Украинской школы”, :уществовавшей в контексте польского романтизма. ■
Отдельный раздел работы посвящен анализу внутреннего аспекта исследования Л.Василевским процесса украинского национального зозрождения, а именно - взглядам ученого на развитие украинского штературного языка, науки, литературы, искусства - всего того, что вместе с »тическими и религиозными традициями составляет духоаные элементы сультуры. В диссертации показано, что рассматривая проблему польско-украинского конфликта второй половины Х1Хст., анализируя неоднозначную голитику Габсбургов в Галиции, а также - репрессий, проводимых травительством Романовых по отношению к украинскому национальному движению, Л.Василевский проявил широту исторического кругозора, глубокое юнимание общественно-политических тенденций в украинском обществе, зтменное знание политической структуры современных ему украинского и тольского обществ. В то же время отмечается некоторая _ тенденциозность ученого в том, что касается причин политики полонизации, проводившейся на ¡ападных украинских землях.
Аргументированно доказано, что трудам Л.Василевского, посвященным разработке украинской проблемы, присуща подтверждающая историческое траво украинского народа на независимое национально-политическое :уществование направленность.
Осуществлена попытка выяснения вклада ученого в изучение проблемы украинского национального возрождения и места его творческой концепции в контексте национально-политических теорий конца XIX - начала XX в.
Ключевые слова: украинское национальное возрождение, “национальный организм”, польско-украинские и российско-украинские отношения, национальное самосознание.
ANNOTATION
. Grarichak Т. Ju. Ukrainian National Revival of the Second Half oí XIX - the Beginning of XX Century into the Works of Polish Historian Leon Vasilewskij. -Manuscript.
Thesis for gaining the scientific degree of a Candidate of History on speciality
07.00.06.- Historiography, Source Study and Special Historical Disciplines.-M.S.Hrushewsky Institute of Ukrainian Archaeography and Source Study Science of National Academy of Sciences of Ukraine, Kyiv, 2000.
The dissertation is devoted to investigation of specific reflection of regularations and special features of the process of Ukrainian national revival of the second half of XIX - the beginning of XX century in creative legacy of polish historian Leon Vasilevskij. The activity of the historian was analysed in the context of Ukrainian national revival. The theory of the formation and development of Ukrainian “national organism”, which was created by the scientist during his investigation of national problem, was considered. Methodological and national-historic main points of views of the historian on the process of the formation of Ukrainian nation were revealed. The attempt to define L.Vasilevskij’s contribution in studing of the problem of Ukrainian national revival and to specify the place occupied by his theory in the context of national-politic theories of the end of XIX -the beginning of XX century was made.
Key words: Ukrainian national revival, “national organism”, polish-ukrainian and russian-ukrainian relations, national selfconsciousness.