автореферат диссертации по искусствоведению, специальность ВАК РФ 17.00.08
диссертация на тему:
Деятельность киевских библиотек по обеспечению культурных потребностей населения в 1921 - 1929 гг.

  • Год: 1995
  • Автор научной работы: Ступак, Виктория Леонидовна
  • Ученая cтепень: кандидата исторических наук
  • Место защиты диссертации: Киев
  • Код cпециальности ВАК: 17.00.08
Автореферат по искусствоведению на тему 'Деятельность киевских библиотек по обеспечению культурных потребностей населения в 1921 - 1929 гг.'

Полный текст автореферата диссертации по теме "Деятельность киевских библиотек по обеспечению культурных потребностей населения в 1921 - 1929 гг."

КИ!ВСЬКИЙ ДЕРЖАБНИЯ 1НСТИ1УТ ШЬТУРИ

На -правах рукопису

ОТУПАК В1КТ0Р1Я ЛЕ0НХД1ВНА

ДГЯЛШСТЬ КИТВСЬШ БГШОТЕК ПО ЗАБЕЯШЕЕНЭ КУЛЬТУРНЖ ПОТРЕБ НАСЕЛЕНИЯ У 1921 -.1929 РР.

Спец1алън1оть I7.00.C8 "Теор1я та 1стор1я культури"

АВТОРЕФЕРАТ дисергац!? на здобуття наукового ступеня кандидата гсторкчних наук

/Р Р

КИ1В - 1995

Дисертацхею е рукопис

Робота викокака в КиГвсь.чому державному институт! культури

Науковий керхвник-- кандидат педагоггчних наук, npoiecop СКНАР Валентина Кирилгвна . ,

Od?)хцгйнI опоненти:

1. Доктор icTopU4HHx наук Даниленко Виктор Михайлович

2. Кандидат Цторичних наук Волощенка Аза Киршпвна

Провiдна органхэащя: ЩБ хм, В Л. Вернадского HAH Унрагни

Захист вхдбудеться о годиш 25 травня 1995 р. на

эасхданш спецгалхзованох' вчвног ради Д 01.34.02. при Кихвському державному хнститут! культури /Ки'хв, вул.Щорса,36/

3 дисертац1сю можна оанайомитися в б1бл10тец1 Кихвського державного гнституту культури /Ки1в, вул.Щорса,36/

Автореферат розгсланий "_" _ 1995 року

Вчений секретар CneqianiaoBaHoi вчаног ради

ЗАГАДАРЧУК Р.М,?

I. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальн1сть д о с л i д я е н н я.- У.розбудов1 i духовному в:дродженн1 незалежноТ Украхнсьжп .держави суттспу роль ßiflfграе национальна- хсторико-культурна спсс~;<.':а. Поп;:„:;: -¡.чч реал1зац1я завдань культурного вгдродження потребуе звэрненнг до його витокхв, в тому числ1 у ccf^epi б1бЛ10течн01 справи. Глибог'о розкриття icTopii б1бл1отечнох справи в Украпчх неможлкве без вив-чення icTopii розвитку б1бл1отечно1 справи в окремих, найбхлыа розвинутих в економхчному, науковому, культурному в:днотенн: ."летах. Б цьому контекст1 досл!дженкя icTopii розвитку тадхлльнсстх бхбл!отек м.Киева у 20-х рр. XX ст. становить пезний интерес'для науки, сучасних бгблготекознавцхв, пращвнпк'в бхблхотек piöhuix систем i в1домств.

1 Дослгдження, проведен! в архивах м.Киева, 1нститут1 icTopii HAH Укра1ни, ки1вських б1бл1отеках, дозволяють нам.розглянутн питания органхзаци дхялькостх бхблготег. м.Киева у 1920-х рр. та про-анал1зувати форми роботи, як! використовувались б1блхотечними пра-цхвниками в даний перход. Сьогоднт особливого значения набувають ' питания оргашзацГх бхбл1отечно1 громадськост1 навколо единого центру для спхльного пошуку шляххв полхппення стану б:бл1отач:-:о1 справи. Тому, важливим с повернення до гсторичного снулого, до досв*ду, накопиченого учасниками Ки1вського б1бл1отечного об"еднан-ня.

Отже, досл!дження розвитку та д1«льност1 б1бл1отек м.Киева в I92I-I929 рр. по забезпеченню культурных потреб населения е. ак-туальним i сприяс задороленнэ каукових штересхв б1бл:ствкознавц1в та фах1вц1в в галузх бхблхотечног справи. Вода допо.\:о;;:е якхено i по-новому пхдхйти до розробки проблем бгбл1отечно! дхяльнос : на сучасному еташ.

Стан н а у к о в о i роз роб.к.и теми. Проведе-. ний науковий пошук та аналгэ наукових праць, розрхзкених докумен-тальних джерел дозволяс нам вид: лот и публхкаци, в пких простеку-ються загальнх тецденцхх розвитку бхблхотечно! справи з Украхнх в радянський час та розглядаються pi3Hi капрямки бхблштечнох д;лль-KOCTi. Бхблхотекознавц1 В.С.Бабич, 6.В.Гтмальдшова, ЗЧО.&декко, Т.l.Kißaap, Д.П.Одинока.О.К.йл!"клченко.Т.П.Самгйленко.В.К.Скнар, Е.П.Тамм.А.С.Чачко, Г.М.ыевчук розребили науковх шдходи щодо вив-чення бхблхотечно! справи в Украхн1, якх були використаш нами для обгрунтування теоретичних засад до<уйдження. При вивченнх стану .

бхйл10течн01 справи у м.Киевх в 20-т1 роки XX ст.наг,® були проана-л1зован1 документ», як1 дають -мояишвхсть розглянути рганобгчну дх-яльнхсть кшвських б1бл1отек по задоволенню культурних потреб населения. Особливо* уваги заслуговують статт1 1920-х рр^автори якш беспосередньо брали участь у б1бл1отечному буд1вництв1 в м.Ккевх в досл1дко/в;;.т:1; перход.

ПублЪсацп, виязлёнг при дослтдаенях, дають уяву про орга-нхзадхю обслуговування населения м.Киева б1блготечними прац1вника-:.гс-в 1?20-т1 роки. Структурно-зм1стовн1 особливостх бхблготечнох снстеми м.Киева в той час розглядались в роботах Й.Залевського, В.Ктрова, А.Кровкцькох. Проблемам розвитку та дхяльноотх окремих ипвських бхблхотек,' пздлеглих Наркомосвхтх, присвятили сво'х стат-тх М.Балк, О.Ееззо, С.Гольденберг, 1.Лев1т, 1,1Нтельман, О.Руден-чик. Однак, г(ля цих публхкадхй характерне дещо спрощене викладен-ня глатерхалу, оппсовхсть. Представлен! в них факти доситъ уривчас-т1, еп13одичн1, а цифри, як1 таи наводяться, писали суперечлив1.

Серед б1блхотечних Д1яч1в, котрх в свохх працях висвхтлюва-ди д1яльн1сть ки1всышх б1блхотек, б^блхотечне життя. м.Киева в 1920-тх рр. взагал1, окремо необхадю видхлити 1мена Д.А.Еалики,' Я.И.Керекеза, Н.Я.Фрхдьево1. 1х науковий доробок представляв на-укову цпшгсть для сучасних йах1вц1в та науковщв в галузх б1бл:го-течнох справи. 33 ход! дисертацхйного дослхдження нами були виявле-Н1 окрекн видання та журнальнх стати Л.Биксвського, опублхкован1 в Берлхн1, Мюнхенх, Подебрадах. Знаходячись в емхграцй', автор'звё ргаеться'дб проблем, пов"язаних з Д1яльн1стю УН1К"у, Нац1онально1 б1бл1отеки Украши, висв1тлюе затальнх питания б 1бл:готечно1 справи.

В ходх розвитку б1бл1отеч|Ю1.справи гласовх бхблготеки коор-динували свою дтялънхсть з пройспхлковиш! б!бл10теками. Цей проце< спостерхгався те в 20 -х рр. Тому, хоча дхяльнхсть профспхлкових 01бл1отек м.Киева не е головною темою нашого дослдаення, заслуговують на увагу матерхали про б1блхотечну роботу спхлки радторгслу: бовд1в, кооперацп, якх представили на сторхнках пертодики С.Гинзбург, В.лрасовсъкий. Бони доповнюеть наш1 вхдомост1 про бхблготеч-иу роботу в м.Киевт х сприяють створеншо цхлхснох картини б1блз:о~ ?ечпого життя дього мхста в 1920-т1 рр.

У лроцесг вивчення досвтду ки1вських б1бл1отек, накопичено-п 20-х рр., особлива увага ввергалась на публхкаци, якх вис-•!члкитъ ддяльнхсть кпхвських гроыадських бхблготечних органхза-

цгй та об"еднань, що отворювалися { д!яли на той час, роботу б!б-лготечяих форум!в, як1 проходили в-ы.Кизв!. идею пр<Юл«я.'.втпкоу займалкоь П.Зеикович, Я.Кэрекбз, Я.^аякоБсьюш, Н.Фр^дьева:- Зав-дяки роботам згаданих автор!в створен! умови для досл!д«юлш» ¡сто-р!! внникяення Ки!вського б1бл!отечного об"еднашш, шго орган!за-ц!йно! структура та основних напрягав дгяльносл.

Звичайно, В1домо0т!, наведен! з публ!кац1ях 20-х роА!в XX ст., не дають позно! уяви про ста» 5!5л!отечно! справа у м.Киев!, але вони в базою для сНдьш поглибленого аиал!зу процесс, що' вьцбу-валпся в б!бл!отечному ;штт1 м,Киева в 1920-т! роки. _ • '

Сучасн! досл!дйики недсстаткьо узаг:; придЬлиють вивчегг::? гг.:-" тань орган!зацп б!бл!отечно! справ« у м.Кпав! в досл!даува:л:й пе-, р!од. Деяк! публ!кац11 Г.1 .Ковальчук, Н.В.Козаково! далть уязу про д!яльн!сть УШКУ. 3 матер!алаки про ;хиття та Д1яльн!сть б1бл1отеч-них д!яч!в 20-х рр., що предавали у м.Киев!, молена'озяалом^тксь-у роботах I .Я.Кагакова, С.Коло;лйького, М.Колок!йцево1, I.Корнв/лика, Н&ролевич та !н» ' •

Для об" активного"висв!тленяя розвлтку й!5Л1 отечно! спрази у М.Киев! на протяз! означеного гсторичного вир^ку мали потреоу у ззерненн! до праць гсторпк!в, лкл досл1даували со и! ально-еллга-М1чя! та культурн! процеси, ¡цо в!дбувалися з УкраШ, ¡, зокрл'ла, з м.Киев! а 20-Т1 роки XX ст. На/,и були викор«стан1 загыгьнондуко-в!, фуяда,\:ентальн! прац! з 1стор11 УкраТни «иГруоевського, I .Крл-п"якевича, К.Полонсько!-Василенко, 0.Субтельного, сучаеш публ{-каш! В.^акиленка, С.Кульчицького, ¿О.Курносова, Г.Касьянова. Надз-впчайно ваклйвими для дисертацьшого досхл^кення тако,х е пубЛ1ка-цн, безпосерйдньо присвячен! вторичному мкнулому м.Киева. Це ро-боти М.серлинського, ё.ьол;, С.5"$ре.'лоза та ¡н.

Проте, вс! охарактеризован! пращ езтдчать про необх1дн1сть всеслчного досл1даення.б1йЛ1 отечно! дгяльност! у м.Киев! в 1920-хрр.,

""оск1льки в них висв!тлювал«ся лпшз окрзм! напрямки розвитку б!бл!отечко! справи в м.Киев!.

X р о н о л о г I ч н I р а м к и д о с л I д ж е н н я . Пер10Д 1921-1329 рр. обраниЛ автором не впяадково, адав в "¿0-х рр. XX ст. в!ками понезо.даваний украшсъкил народ переливав бурхливе вЦродкення.пробуджшня нац!онально1 самосвгдомост! г самопошана"х.

1« Гунчак Т. Укра1на5 перша половина XX столггтя: Нариол пол!тич-но! тстор!I. - К., 1993. - 0.194.

В 1921-1923 рр. урядом УкраКни закладалися основи розвигку культури, б!бл! отечно'/ справи. Тому розглядати питанця розвитку та д1яяьност1 бхбл!отек м.Киева по забезпеченшо культурних потреб населения з 1921 р. е доц!лЬним.

Як свхдчать документу в 20-х рр. XX ст. в Укра'/н! в!дбувало-ся отановлення мереж} б!бл!отек: масових, наукових, галузевих, '/х зростання та зм!цнення. Завдяки пол!тиц! „укра'/н! зад! ¥, яка проводила-ся у той час, б!бл1отечн1 прац!вники д!стали можлив!сть формувати фовди б1блхогек л!тера1урога, виданою мовами р!зних нац!ональностей, що проживали в Укра!н!. Для б!лын повного забезпечення !кформац!й-них, культурних потреб населения створювалися окрем! б!бя!отеки,-як! обслуговували представник!в певно'/ нац!ональност! 1 формували сво'/ фовди переважно л!тературою на мов! ц!сI иац!ональност!, Так, у 20-х роках в м.Киев! в!дкрилася Польська державна б!бл!отека,. Св-рейська державна б!бл!отека, як! на к!нець ЙО-х рок!в XX ст. перетво-рилися у крупн! методичн! центра для б!йл!отек нацменшин в УкраШ.

В цей пер! од б!йл!отеки раэом з !тш.?и установами культури та учбовига заклацаш розв"язували багато проблем, в тому числ! вони взяли участь у борртьб! з неписьменй!стю, орган!зовували числекн! масов! заходи, як! допомагали населению п!двшцувати-св!й осв!тн!Й, культурний р!вень. ' ' .

■В 1920-х роках для б!0л!оТечнкх прац!вник!в було характерна.? пошук форм актив!зац!й свое'/ д!яльност!, практично'/, методично'/ до-помоги. В той час в багатьох м!стах Укра'/ни: Киев!, Одес!, Харков!, Полтав! та !нших, • створювалися б!бл!отечн! об"еднання, головню,? ,эав-данням яких було п!двищення квал!ф!кац!'/ б!бл!отечних .кадр! в, орга-н!зац1я методично! д!яльностьВ 1924 р. було орган!зоване Ки'/вське б!бл!отечне об"еднання. Наради, семхнари, койференцН, курси, як! влаштовувалися учасникаш Ки'/вського б!й)1!отечного о'б"еднання, сприя-ли обм!ну досв!дом мЬ:{ б!блхотекарями, поширекн» Чх знань, п!двшцен~ ню професхйно'/ майстерност!. В цхлому д!яльн!сть Ки'/вського б!бл!о-течного об"еднання справила значний вплкв на розвиток б!бл!отечно'/ справи у м.Киев1.

Напрншнцх 20-х рр.' XX ст. в!дбуваеться згортанвд укра'/шза-цх'/, починаються теоретичш дискус!'/ на "книгознавчому фронт!", па-нуе пр!оритет щейно'/ спршованост!. Н.Ф,Королевич, характеризуючи цей пер!од, в!дзначае "Великим п!днесенням закхнчувалися 20-п роки в У крапп. Це був час рэзкв!ту ! нац!й в!тчкэшно1' науки ! культури, пер1од нац!оналыюго вородження. А дал! наступили тякк! для укра'/н-

ського народу ЗО-Ti роки, 8 УкраУнсько? академп наук було вирвано найкращх сили, репреоовано тйсяч! Пйсьиеннкк1в, д{яч1В культури. Запшули ма-кешавсышй УН1К, бхблхологхчне товариство, припишшг кнування "В1бл1олог1ЧН1-.aicri", На-початку 30-х poidB--'псевдовче-------

Hi" розпочали у npeci, на конференциях i народах атаки "паукового невхгластва" на здобутгя книгознавства, ШсШотекознавства, i did-лхографГх 20-х рошв".* Тому 1Сторичнил пер1од, обрашш автором, за-вершуеться 1929 роком.

Д о с » о з j-p в i с I ь д о с л i д ж е и н я тпдтверд-греться шляхом комплексного викорцстання системк взаспоцоповмоючих методi в вивчення дано? проблема, широко? джерелознавчох" бази, результатов апал!тико-спнтот1г1но? обробки швчених маг-ерiалiв,

!,! е I о д з j о r-i ч н о дисертацЬ"! грунтуетъся на загально-наукових принципах niзнания: !сторичному, логншому, системному та 1нформацШшму.

BiporiflHiCTb наукових положень та висновк!в забезпечуеться ви-корисганням комплексу взаеиодоповшшочих матодгв {сторичного дослтд-щент:

- !сгорико-гецетичного,

- !сторико~пор!вш>зального,

- 1СТОрИКО-ТШЮЛОГ1ЧЯОГО,

- хсторико-систешого.

При викорисговуванш того чп хншого загальнохсгоричного методу застосовувалися загальнонауковх глетоди, як! виступають як конкретно п!знавальн! засоби, необх!дш для реал!зац1У П1дход1В та принцип!в, як} л екать в основ! провхдного методу. Це анализ документальних дже-рел з icTopi'i сйбл!отечно? справи, сум!жних наук; статистичний ана-л1з №тер!ал!в; анал!з документ!в та ix яеоретичне узагальнення.

3 метою обгрунтування методолог! чних принцип!в дослдаення ви-ксристовувались праид б!бл!огекс :авцхв ОВД: K.I.Абрамова, А.М.Ванеева, М.С,Карташова, В.В.Серова, 1.М.Фрум!на, О.С.Чубар"яна тощо.

Даередоэнавчу базу доол!цж'ення складаить документи, що знаходяться в Центральному Державному Арх!в! Вищих OpraniB Влади Украши, Державному apxiBi м.Г-Сиева, Державному apxiBi Kiii'pnbKo'i обдаст!, ВаддШ pyitonaciß ЦНБ хм.ВЛ.Вернадського HAH Укра¥нк.

1 Королевич Н.Ф. Украшськки бхблшграф Ю.О.Меяенко /1892-1969/: Б1бл!ограф!чкий нарис. - К., 1ЭЭЗ. - C.I2-I3.

Серед фондхв ЦЦАВО Украхни для нашого дослхдаення найб!льшиЕ хнтерес становить фонд К 166, Матерхали, якх Эбер1гаються в пъащ-за описом № 1,дають уяву про" ктлькхсть, отан та роботу б1бл1отек -м.Киева в 20-х рр. XX от,, мхстять в ooöi окрем! вхдомостх про ко-мплектування а також ,к1льк!сний та якхсний склад фонд!в кихвських 01блхотек, про деякх аспекта дхяльноотх opraHiB керхвництва б1блхо течною справою у м.Киевх, Pi4Hi звхти та плани роботи бхблготек м.Киева, зокрема бхблхотеки 1м.ВКП/б/, ВБУ при B7ÄH, бврейськох державно? бхблхотеки, Польсько]£ державно? бгблхотеки, окремг в!до-мостх про кожлектування ix фовдхв, про кошти, що видхлялись-на ix утршашш, нами виявлено в справах опису \Ь 6. Iiirai документа, якг зберхгаються вфсшд1 -tf 166 i були наш проанал!зован1, дозволяють розглянути питания щодо створення, „ органхзацхХ мере а i селяноьких ; будинкхв в Украхн1, i, зокрема в м.Киавх, числа ix учасникхв, 3mic ту та форм работа цих закладгв'. У фонд! J5 1738 1ЩАВ0 Украх'ни наш було знайдено справа, в яких мгститься 1нформацхя про д1яльн!оть Секцп народннх будишйв та робхтничих клуб1в, оргая!зовану в 1919. про культурно-ос в iTHi заходи, якг проводились в доследований nepi-< ' од в м.Киева Довхдки про хсторхю створення та стан роботи Державно i 1Сторичнох б!блхотеки Укради були.знайденг в фонд! ti 2 apxtey Ч±тку уяву про д}яльнхстъ 1ш?вських 0хбл1отек у 20-х рр. дае вивчення фактограф1чнох,о>матер1алуг який будо виявлено у фондах . . Державного арххву м.Киева, Опрацювання справ фонду ]s 163 дае мож-лив1Сть .досл1дити стан'та Д1яльнхсть безкоштовних народних öiöjiio-•тек-читаленъ, якх були.орган1зованх,в м.Киевх ща до револквд'х, а такок тих, що вгдкравалиоя в 1918 - 1919 рр. У фонд! эбереглися справи ,18 статутом кихвських м!сышх безкоштовних народних чита-лень, хз статутом бхблхотечних товариств, якг дхяли при цих ötöxi-отеках, а також вхдомост! про Д1яльн1стъ трудово! б1бл1отечно1 шко-ли у м.Кизв!, про утршання Ки?воько? MicbKoi публ!чнох. б1блхотеки lä.ta. Документы, знайден! наш при дооладаешп у фонд! й Р-1~ та JS Р-4,вмхщають звхти, плани та довхдки про роботу кихвських б1блх-отек, будшкхв кулвгури та клуб{в м.киева,'в 20-х роках. Важливим для дослхдження е справи, як£ зберЬаютфоя у фонд! й P-I i даюсь уяву про ic/лътурно-освхтню роботу серед трудящих нацменшн, .що проживали в м.Киевх. Це загальнх вадомостх про-постановку- культурного обслут'овуваяня"кйда - представникгв р1зних национальностей у ~Т. о ii~ перход, конкретнх цифри, факт.и, що !люструють

роботу еврейських, польських культурно-осв1тн1Х закладов.

1Ид час написания дкссртац:'! ка-лг зг:кор::сгак! до;^—:::rs мат ер: ал;:, ekî з результат! кауковогэ кчщту 67л:: _

" 'Дёр^ГвнокГ арНву'ШвеькоУ обл.'- ""ri. Iük, у *. ." 142 о..' , ' спраз;:, в котрпх влкладек? ¿акт;: орган:г>ац: ; c'..-'г" "

hoï справи в k.Hitcbî у 1020-х -ска::, oüiiny ôii.ïîcte:-: та ; .¡:; книг, як: пере.1шл2 з загахьпоксродну зтиокг'тт-, у ." 144 -- -J ■

. домост1 про стан кк'1'вськкх б1сШптек на по»ая">к 30-х g ¡татерхал, лк:::1 позволяв дзсл:д.:т1; окре: :-я.'.то:-; ■..■: г"

турногэ буд1вц::цтзй г, ¡«.¡feesi. 3 uisï точк;: зору для нас бул:: к:р;:е-нши фонда 708, :: 7Ю, ш, из. з ppxi-'i ъ-х^:-^" бу

ли Биявленх i гнш1 документа, 3tîCBiw;oTif picni acrr2::rrr-iлiотот::г-? д!ялькост1 б к.Ккез! в 1920-х pp.

йоцдк :: чП, 52, :: 50 В:дд:лу рукопкслз Z'.Z iîï.3.1 ."¿сггхггъкг •го HAH Украшх цхкав: для нас документами, з яг.пх &бэгегл5юя ал к про дхяльнхсть окремкх киУвсьяю: бгбл'отек, лкстузанкя. riz тип-ми cnibpoöitkhkai.ni тощэ.

При досд{д;хеннЛ проблем;: на!.:;: булк проакал1зоЕак: i гккорпота-HÎ в!до:-.оот!, спублхкэваш на сторхнках згдань Hap;:c::ncn:?;: - "Piip-î них до::рот!5, наказ is та рсзпоряд-ень из Гарэднэ:- к;:.::ату .• ri ту. 7?С?" та "Бзлстслъ o£ir,i&îbi:;:x рэзлэрлдзель : ;:. р

осглтк", а тахз?. пор: од::чн:;;: з;иа:;ь "Бхблхс.юг!-:;: ; :-\!.

библиотекарь", "Сог;1ад!ст:пна культура'' та ïk.

Пктаккл д:ялы-;ост: к:лзськ::х ôiàîioreK i" "С-:: pp. IZb 'т. сдй в1добр&?.еп5я в ен";::клэпедкчк;:х та дов:дкое::х , с;тат<:":тг

нг:х 36ipKi:i:ax.

О б " s к .т о .дослал ж е н к я е оргарлзацхя дгяль-Hocîi бхбл1отек м.Киева я:: со^гально-культурнкх o6"ck?ïb сусптльот-ва.

Предмет д о с л i д к э н н я - оргашзагШшо-струк- ' турннй та з:.:1стознкД аспект;: сггстег.ги бхблхотек г.Киева у I921-Ï923pp,

*' е ï а д о с л i д s е н н я полягае з тому, щоб на основ: каукозого HOLyr.y, акалтзу та тоореткчцэго узагалькепдя широкого кола до:ерел, збер!га:эгься з apxfaax та 5:бл:этеках к.Киева, досл}-днтк Д1яльнхсть кгпвськкх б:бл!отйс у Ю21-ГЭ2Э pp. по забезп ечонт культурных потреб населения.

У зв"язку з поставлено?) мето:о було влсунуто таку г i п о т е -з у : загачьна картина б!бл10течн01' д1яльност1 по забезпеченно культурних потреб населения м.Киева розглядаеться.як об"сктивне вхдобра-

кення культурних процесгв, що були характер^ для розвитку установ культури Украши в £0-х роках "XX ст. " ............. "

У в1дповгдност1 до гтлотваи були визначеш так1 з а в д а н -н^дослхдження:

- бисв1тлити :сторичн1 умови, в яких развивалась б1бл1отечна справа в м.Киевх в 20-х рр. XX ст.;

- визначити основнх налрямки д1яльностх бхбл^отек м.Киева та .|*орм;! роботи, як1 використовувались ки'хвськими б1бл1отекаряш з метою забезпечоння культурних потреб украХномовного та рос1йсько-мовного населения;

- вивчити умови створення та розвитку книжкових фоцц1в кихвсь-них бгблштек як основи для забезпечення задоволення культурних, ш?ор.<ац1йн! х потреб читач1в;.

- проанадхзувати та узагальнити досвхд дхяльностх ки1вськик громадських б1бл1отечних оргашзац1й;

- досл1дити основнх заходи щодо нацхонально-культурного будхвництва в м.Киевх та висв1тлити дхяльнхсть б1бл1отечних аак-, ладгв, якх обслуговували представникхв рхзних национальностей що проживали у м,Киев1 в той час.

Наукова новизна. Вперше на основ! вивчення та узагальнення широкого кола документальних джерел, эведено воедино матерхал та зроблено аналгэ дхяльност1 ких'вських бхблхотек, спряыо-ванох на забезпечення культурних потреб населения. В науковий об!г введено значну к1льк1сть матер1ал!в, як1 ран1ше не публхкувалися.

Практична значим! сть полягао в тому, що висвхтлений наш досв1д кихвських б1бл1отек, накопичений у 19211929 рр., може сприяти потуку найбхльш. егЬэктивних форм обслугову-вання читачхв, задоволенню хх культурних, хнформацхйних потреб на сучасному еташ.

Зм!ст та теоретичш положения, висновки дисертац1Х можуть по-слукити базою для подальшого досл1дження данох проблеми. Матерхали до сложения можуть бути використаш спец1ал1стами при написанш уза гальнюа^их праць з гстгоргI бхбл10течн01 справи в Украхн1, а такоас при читшш лекц1й та спецкурс1в по хсторико-б1бл1отечшй тематик в вищих та середшх спец1альних учбових закладах.

11а захист в и носиться наступи! п о л о а е н и я:

I/ у 1920-х рр. ыдбувалосн становления мерэо бгбл1отек м.л;п;ва як систоми;

- IT -

2/ об"ективне досл!дження д!яльност1 щпвських б1блготек по■забезпеченню культурних потреб населения неможливе без розгляду проблеми-ка- загальному {сторичному~та"культурному"фон!;

3/ в 1920-Ti роки велика увага прщцлялась питаниям напДо-нально-культурного буц1виицтва в м.Киев!;

4/ д!яльн!сгь Ки'/вського öiöjii отечного об" ел нання с прияла п1двшценда квал!ф!каци б^блхотечних кадрхв, орган!заци методично! та практично! допомоги б!бл!отекал м.Киева, !х координагпт.

Апробация робот и. Основн! положения i виснов-ки досл!дження висв!тлен! в публ!кац1ях у спец!альних виданнях, а такса на наукових конференциях професорсько-викладацького складу та асп!ранг!в Ки!вського державного iHCTHTyry нультури /199^, 1995 рр./ I науковШ ceoi! 1нституту б1бл10текознавства HAH Укра!ни /1992р.,/.

Структура д и с 6 р т а ц i i , Дисертащйне досл1д-«ення складаеться з вступу» двох роздШв, висновк!в, списку викори-стано! л!тератури t додатку, в якому вм!щено перелпс apxiених документ! в, що розкривають доел i днуаа!;/" щаблвку."

П. ОСНОВШЙ 3MICT РОБОТИ.

7 в с т у п i обгрунтовуеться актуальном дисергащиного досл!даен'ня, визначаеться його мета, об"ент та предает, розкрива-ються заедания,наукова новизна та практична значимiсть дисертацГ!.

Впершому р о з д i л i "OohobhI напрямки дгяльноот! ÖldJiioTeK м.Киева по пгдвшценню ргвня оевгти та культури населения у .1,921-192$ рр.-" розглядшоться opraHi3aaiiiHi питания бхблхотечного буд!вництва у-м.Киев! в 20-х рр. XX ст., простежуеться взаемозв"я-зок б!бл1отек м.Киева та !нших закладдв куль тур и i осв1ти у cnpasi (пдвшдення рхвня ос в гги населения, забезпеченн! !х 1нформац1йних, культурних потреб, визначаютьоя ■ аная1зутаться форми роботи, як! використовували б!бл!отечн! прац!вники м.Киева у сво!й д!яльност! у- 20-Ti роки XX ст. •

В 20-х рр. XX ст. в розвитку бхблхотечно! справи в M.KiieBi вхдбулися зм!ни, як!'справили значний вплив на головн! принципи д!яльност1 кит'вських бгблготек та ргвеиь обслуговування нили спо~ живач!в 1нформац1У. Вивчення докумгнтальних джерел дозволяе конста-тувати, що, насамперед, перетворення торкнулися орган! зап.! йно-струк-туриого та зм!стовного аспект!в б!бл!отечно! системи м.Киева.

Досл!дяения стану б!бл!отечних ресурс!в у M.KHeBf у 19211929 рр. потребув зверлення до i сторичного шнулого, оок!льки icTopifl розвитку б!бл!отечно! справи нами розглядаэться у зв"язку з !сторичною ситуаЩею. У дисертацП охарактеризован! !сторичн! пронеси, як! в1дбувалися у 20-х рр. XX ст., викладен! сучасн! оц!ики тих ¡сторичних под!й,

Лнал1з арх!вних документ!в та матер1ал1в, опубл! койаних в розр!знених дяерэлах, дав п1дотави ствержувати, що поряд 1з склщ ними еконокйчшши проблемами, як! вир1шувались Урядом'в той час, питаниям культури також прид1лялась увага. Для кер!вництва роботом заклад!в культури в 1918 р. в склад! Тимчасового роб!тничо-селянського Уряду Укра1ни був створений В!дд!л нароДно1 осв1ти, який в!дав шк!льною та позашк!льною осв!тою. На Ки!вщин! В!дд!л , народно! осв!ти був орган!зованш при Виконавчому ком!тет! Ки1в-сько! Ради. Створений у структур! державних орган!в влади, для б1льш гглIдно! роботи в!н вир!шив включити до свого складу пред-ставник! в в{д культурно-осв!тн!х kom!c1ü,j профсп!лок, фабзавком!в м!ста, 1шшх орган!зацШ. .

Ыбл! отечна справа була одн!ею з важливях ланок культурного буд1внйцтва, про яку турбувалися органи влади* 3 метою забез-печення збереження та охорони книккового майна у склад! КиТвсько! губнаросв!ти була створена Секц1я охорони б!бЛ10тек. Головна ува-. га прид1лялася створенни? единого книккового фонду м.Киева, охорон! та зосередкен о книккового матер!аду. Поряд з öi бл!отечною Секц!ек при Виконзвчо(',г ком!тет! Ки!всько1 ради депутат!в утворилася Сэк-ц!я народних будишсiв та клуб!в» II д!яльшсть була спряыована на в!дкриття та участь у робот! культурно-освiтн!х установ клубного типу, як! разом з б1бл!отеками були покликан! пЦняти культурний р!вень трудящих м.Киева, ндцати допомогу у подоланнi неписьменно-ст!.прилучити !х до в!тчизнянЬго та св!тового культурного надбан-ня.

Ки1вський в1дц!л народно! осв!ти проводив культурно-осв!т-ню роботу не т!льки серед киян, але й турбувався про орган! защю д1Яльност! б10Л10тек та !нших заклан!в культури в с!льськ!й м!сце-вост!. В poöoii розглядаеться !стор1я створення та д!яльн!сть се-лянських будшшв /сельбуд!Е/ Ки1вщини. Прац^ники сёльбуд!в на-магалися, щоб зм!ст !х дпшьнос'п в!дпов!дав piзноб1чним iнтереса^ селян ! тим самим сприяв розвиТку-зд1бностей в!дз!дувач!в, шд-

вшденню р!вня 1х осв!ченност!. З'ц!ею метою при селянських бу-динках КиТвщини працивали гуртки украиюзнавства, драматичн! ,

- хоров! j пол!тичн!, природничо-науков!^-Ыльськбгооттодарсък!т-л!-----------

тературн!. При сельбудах та хат'ах-читалънях працюпалк лпшепп, д1яльн!сть яких була спрямована на знищення иеписьменност1 та малописьменност! серед населения. В1дзначалися р!зноман!тшстю I т! заходи, як! проводилися в той час роб!и:пками селянськпх, . будинк!в: г/Лтинги, голоси! читки, стпш1 та "жив!" газети, ¡;а':!г-суди, пол! ттурш ри, спектакл!, концерта, л^тературпо-музи'пп ьа-чори,

В дисертаци виэначаоться та зиял! зувться фуакц!!як! реал!зовували ки!вськ} б!блхотеки в 1921-1929 рр.: педагогична, культурно-оов!тня, !нформац!ина та-!н. Значна уваг; прид!лязть-ся орган!зацН 61 бл!отеками саг.<оосв!тньо! роботи серед киян.' До-сл!дження питания д!яльност1 юпвських 61бЛ10текар!з по зэбезла.-' . ченню культурних потоеб населения потребуе визначення тих кате-_гор!й читач!в, з якими працювали роб!тникн б1бл1отечних -закяадгв. Анал!з документ!в дозволяв констатувати, що в 20-х роках в м.Киев! найб!лыж\ш за чисельн!стю були групи роб!тник1в I службовщв; в медичних, педагог 1чних, кулътурно-осз!тн!х устаноьах -¡сиян було зайнято значно меньше. Знайдзш катер!атги св!дчать про те, на початок 20-х рок1В XX ст, населена! м.Киева було представлено разними сошальними групами. шд б!бЛ10Течких прац! зкирлз цэ ви-магало отворепня мережл б1бл1отек, я:о б задовольшш: культурн! потреби киян, врахозуючи р! знил ргзень 1х осв1ти, провес ьпю! шдготовки, фахов1. особливост!.

Як сп!дчатв документа, в 1920-т! роки, попри вс! тру™нощ!, пов"язан! з макам пол!тячаим~ та еконог/л члим становищем, в м.Киев1 в:;:е д!яли тйК1...51бл1отечн'1 заклади» Так, працювали дв! крупн! ки!вськ1 Згбл!отеки - Бтбл;отека Лк.ЗКЦ/б/ та В£У при ВУАН< районн! роб!тнич! б1бл!отеки - Под1льська, Солоы"янська, Лук "ян I вська, про£сп!лков! б!бл! отеки - Сшлкк швей'никгз, Сг1л-кп друкар!в I т.1н., б{бл1отеки учбовпх заклагЛв, при клубах та ¡я* 0ск!лыш матер!альпе, кадрозе заоезпечення цих б1бЛ10тек ■ на той час було слабки:/., члтач! для задоволення сво!х ¡ниормаги-- • них, культурних, пших потреб зворталися до,ЬБУ, Ы<5л1отека ¡м. ВК1Уб/>-61 бл! стеки Наркомвуг!лля, 61 йл!отеки трамвайншив. Тому в робот! частково висв!тлшться 1х д!яльн1сть у 1920-х рр.

Розглядаючп проблеми орган!зац!I, розвитку та д!яльност! ки!вськ11х'й1бл10тек у £921-1929 рр., становить науковий !нтерес Вивчення та.анал!з тих форм культурно-осв!тньо1 роботи, як1 ки!в-ськ1 51бл10текар1 використовували-у ово!й практик, В роздШ пред-, ставлен! матер! али, якГ характеризуют широкий спектр форм б1бл!о-течно! д1ялыюст1, що тод{ застосовувалися б!бл!отечйими прац!вни-

• кш, Злачна увага прид!ляеться питания.; вивчення читана, яке' активно розроблялось у 20-х рр. 1 залишаеться актуальним для сьогоден-ня, Враховуючи те, що в. 1920-х рр. певна частина населения м.Киева не волод1ла граь:отою, ки!воьк1 б!бл!отеки взяли участь у боротьб} '

. з неппськешпстю та малоплсъменн!стю. Виявлен! матер!ачи дозволяють зробитн впсновок, що в 20-х рр, б1ил!отеки починшоть частково вико-

• нувати функцН, притаманн! осередкам.народно! осв!ти. В диоертацП, висв1тлювться заходи, як! влаштовували б!бл!отечн! прац!вники з тою подолання иегшсъменност!, шдвищення осв!тньаго р!вня киян.

Таким чином, розвиток б!бл!отечно! справи у м.Кизв! в 1921-1 ■ 1929 рр. характеризуемся створенчям нових орган!в кер!вництва ро4-ботою заклад!в культура, бргая!зац!ею сметами 31Сл1отечних закла-." д!в, якГбули покликан! задовольнити р1Эноб!чн! культурн! потреби киян, та використанням у б!бл!отечн!й прйктиц! нових ! традищини^ форм роботи,

У д р у г о м у р-о з д 1 л { . ■''0рга^!зац!йно-{4етодична ' д!ялыисть б!бл!отечних прац!вник!в, мДиева в;20-х рр, XX от," ни-' с]э!тлюбться 1стор1я розвитку та основа! напрадки д^яльност! Ки!всь-кого б! бл!отечного обеднения, пших £ромадоьких б}бл!отечяих ор-ган!аац!й, як! д!ялк в м,Кидв! у топ пер1од, розглядаються заходи, що зд! ис.нювалидя б!бЛ10течними. прац!внизами м«КИ££_а_в_20-х рр, XX ст. щодо нац!оналыю-культурного буд!вництва.

Проблема отворення та д!яльност! б!<5л! отечних об"еднань бу-ла ! залишаеться актуальною на протяз! багатьох десятил|ть для пра-■ ц!вник!в б!бл|отек, Вне на початку 20-х рр, XX от. виникла потреба

, у створенн! профес!Цно| структури,.яка 0 виконувада организации!, координации!. та методшя! функиП для б!бл! отек м.Киева, и! бл\ о-течн! пращ вилки вели активний пошук форм сп!лкування I сп!впрац!, намагалися сб"еднатися для виршення сво!х профес!йних питана. До них мояна вынести "акумулввання теоретичних досягнень в галуз1 б!-бл!отакознавотва та б1бл1ографознавства, його, практично вт1лення,. узаг^льнэння досв!ду роботи, набутого киТвсьцими б!бл!отеками, роз-

- 15 -

в"язання проблем пздвшцення квалгфхкацг? б1блх:отечних кадрхв

тощб. 3 вдею метою прадшшки шивоькю бхблхотек орган1зува)ш у_______

1921 р. бхблхотечну асоцхавдю, яка була покликана дати шпульс розвитку бхбл1отечно1 справа у м.Киевх. Однак, бхблхотечна дхяль-н1:сть Кихвсъкох б1бл1отечнох асогдащ:! тривала недовгий час. Пхс-ля припинення II 1снування пращвники юпвсъких бхблхотек не зали-шили хде? щодо отворення профес!йно1 бхблхотечнох орггдгзацхх. В вересн1 1924 р. робхтникима'совах, академхчнпх. вхлськових, дптячих та хнших бхблхотеи орган1зували Кихвське б1блхотечне об"еднання, дхяльнхоть якого позитивно впливала на розвиток ,б1бл10течп01 спра-ви в м.Кисвт.

Члени Кихвоького б±блх:отечного об"еднання бачили свога завдан-ням розробку питань науковох' постановки- б 1блхотечно1 справи у м.Ка-вв1, опрацювання б1блхотечно1 методики, переподготовку бхблгатеч-них прац1вник!в. В II роздых дослхджуються напрямки роботи бхблхотечного об"еднання, аналхзуютьоя заходи, якх влаштовувалися учасни-ками Кихвоького бхблхотечного об"еднання, вмйцуготься матерхали про роботу/' бтблготечних товариств при безкоштовках б1блтотеках-чит8ль~ нях у м.Киев1 на початку XX ст. 1х досвхд був корисним г знайшов СВ1Й розвиток при орган1зац11 дхяльностх Кихвоького бхблхотечного об"еднанпя. Але ¿деЗт, якх використовувалися при роботх бхблхотеч-нйх товариств на початку XX ст., не переносилися механ1чно в Кихвське б1бл1отечне об"еднання. його учасники подходили творчо до до-свхду товариств, що працювали при киЗЕвських бхблхотеках-читальнях, вадбирали в ньому позитивн! момента I вносили сво1 догювнення. Як-що б1бл10течн1 товариотва, створенх при кихвоьких бхбл1отеках-чи-талы-тях на початку XX ст., бзгли в бЬ1ЫП11?м£рг органами керхвшщт-ва, то Ки1всъке б1бл:хотечне об"еднання, органхзоване в 1924 р., було оргшпзацхйно-методичним центром, мхсцем живого спглкування бхблхотекархв м.Киева.

Одним з головних напря!лк1в роботи Кихвоького бхблхотечного оо"еднання було отворення Кабшету бхблхотекаря у 1925 р. Гюго организатором I першою завхдугачою була Н.Я.ФрхдьТва, льдина яка все свое киття присвятила бхблхотечнхй справх. Всю свою роботу Кабхни-г б1блх:отекаря проводив в таких папрямках:

- облхк досв1ду б1бл10течн01 роботи;

- опрацювання питань бгблгатечнох теори, практики та ;лет<х— дики на основ1 облз:ку досвхду б1блхотечнох роботи;

- втхлення вивчених питань у б!бл1отечну практик;,'.

Вгетливе мхсце в дхяльност1 бгблгогечного об"сднакня сдавалось гпдготовцх га перепхдготовц! бгбл!отечнпх кадргв. 3 Д1яльк1сгп Каб1нету б1блхотекаря пов"язака робота Ккхвоького глсысого сешнару б1бл!от.ечш:х працгвшпив, який почав працаватк ка початку 1926 р. Керхвшщтво подготовкою взяв на ообе. Кабптет. В дисертац1'1 доводиться, що оргашзагЦя 61 бдхотечного практикантства для роб1тн;:к1в г:а-совкх б!бл10тек гл.Киева була вахливою справою, яка дозволяла кадатк ' б1блхотекаряг.; основш практичш навцчкк, необххдш для роботк в бхб-Л10тец1, ознайо?л;хти ix з найб1льи суттевшлк пктапкпш бхблхотечноУ

д}ялыюст1 .

Серед пигань, що вирхшувались учаснихсамк КкУвського бхбл!отечного об"еднаккя, одною з найва'мпвших була проблема формування фон-Д1В. В 20-х роках б1блхотечш працхвнпки м.Киева надавали великого значения- вивченю цього питания. В результат! паукового поауку нами булн вкявлеш розр1знен1 I суперечлизх арххвкх документа, якх не дозволяють зробити поглпблений адал!з та остаточнх висновкк щодо ямского та шлыисного складу фонд!в кнУвських б!бл1отек в той перход, впзначитц стутпнь задозоленнл читачхв Ух наповнекням. В хо-Д1 дцеертащйного доелгцкення г.ти .зцНгалгс висновку, цо' ця проблема вшлагае бьхьш поглибленого. впвчення першоджерел I може бути предметом для самостийного, окр ем ого наукозого дослхдження.

Однак, матер1алн, якх були зкайдеш нами в фондах ЦдАВО УкраУ-ни, державного арх!ву г,¡.Киева, дають можлив}сть розглянутк ! в за-гальному виглдц} представитп галузезкй схаад книжковпх фркд!з 6x6-лхотек г,г.Киева, сиад фэццхв за х.говктт принципом та деякх хншх ас-пекти, цо характеризуйте склад та стан б1бл!отечнпх фокд}в м.Киева, як} вивчалися членами КиУвського б1бл}отечкого об"еднання.

Б1бл!отечк1 прагивнпкк п.Киева, якх булк учас кикам;: КиУвського б1бл1отечного об"еднання, орган!зовувалп обслуговузакня не г1лбкгг украУномовного та рос}йськомовного .населения, але й намагалися за-довольняти кудьтурш потреби представник!в р!зкпх нац!окалькостей, як} проживали в той чао а'КиёвТг Проблема органхзацхх культурко-освхтньоУ роботи серед представший в национальных тленшн, неодноразово була предметом специального обговоренкя на бхблхотечних нарадах, як1 регулярно скликалмея учасниками КиУвського б1бл!отечного об"ед-нання.

Проблемам национально-культурного будгвннцтва у 1920-тх роки "1Гадавалося велике значения. При КиУвсыий мхськрадх у цей пер!од

д1яло Нацменбюро, яке керувало культурно-осв!тньою роботою закла-дхв культурн, що обслуговували представнимв р1зних нацшюльно-

____стай, населявших_м,Ки1'в:_поляк1в,_ еврехв, _чех!в,_ латиицв,..н!мц1Б

! т.д. Особлива увага звертолася на забезгхечешш наиелення л1те-ратурою, ввданою рхзнш.ш гдоващ. 3 метою задоаолення читацьклх терес1В спожнвачхв шформащУ р1зних нацхокальностей у м.Кяез1 були додатково организован: двх державн! 61блхотеки - Державка Польсыса та бврейська б!бл!отеки. В розр!зненях докумептальних дперелах за-ф1ксовано, що з структур! деядих масових бхблхоток, у б!бл1отеках клубхв та на гпдприемотвах були створен! нац1 опалый в!дд!ли. В 1н-щпх б!бл!отеках так! в1дд!ли из функц!окупали, алз у Ух кнпжкэвих фондах збер!галася л!тература, видана р!эяк»и моваиа. Це стало ыож-ливш.1 саме в 20-х рр. XX ст., в часа, коли в УкраУш проводилася политика "украУн!зац!У". В роздШ представлен! матер!али про роботу хншкх культурно-осв!тн1х заклад1в: будинк!в культури, клуб1в, таких, наприкдад» як Латиський роб!тничий клуб "Леесма", клуб китайського населения та 1н. Незважаючи на деяк! недол!ки в робот! цих заклад!в, пЬв"язан! з матер!альнкмя,кадровими, !ншшли труднощами, Ух працхв-йики докладали чималих зусиль, аби сприяти п!двищенню культурного, освхтнього р!вня представникхв рхених национальностей, що проживали в м.Киев! в той пер1од, збер!гати та посилювати наидокальш тради-ц!У, ззичаУ, нац!ональну культуру.

Отже,прагнення прац!вник!в киУвських б1бл!отек об"еднуватися для сп!льного виршення своУх професпших питань спрцчинкло с творения КиУвсысого б1бл!отечного об"еднання, яке в 20-х рр. XX ст. виконувало орган!защйн!, методичш функц!У щодо бIблI отек м.Киева. . -Дисертацхя не претевдуе на вичерпний розгляд ус!х аспект!в наукоьоУ' проблеыи.

Ш. Е1СН0ВКИ.

Проведене диоергацхйне доел:дження дозволяв зробити гак! ви-ловки.

Становления мереж1 держаыш;; паоових бхбл1отек 1?.Киева В1дбу-лося у 2С-х роках XX ст. Кер!пнггт—/ работою цих заклад! в взяв на себе п!дв1с,;1л позашмльлоУ оовРги, якпп входив до складу В!дд!лу нар одно х осв!ти, с твореного у 191-3 рощ при Виконавчому ксг.цтет! КиУвськоУ ради депутат!в. По/лпильний в!дц!л розпод!лявся на се-

.цы: бгблхотечну, народних будинкхв та клуб1В, тощо', коша а яких нтдповхдала за органхзацхю. роботи'в окрег.ш! галузх культурного буд1-вництва. Крхи вхддхлу народно! освхти, яким працював при Ки!вськ1й радг депутат1в I надавав допомогу в роботх державних б1бл1отек, такт ж в^ддгли ддяли I при' профспхлковкх органхзац1ях та осередках I турбувалися про створення мереха прсйопхлкових культурно-оов1т-нхх закладгв, в тому числ1 й бхблхотек.

На основх аналхзу опублхкованих та неопублхкованих докуглен-Т1в .в дисертац1йному дослтднених розкритх бункцхх^ якх виконували ОхблЬтеки м.Киева в 1920-х роках: культурно-освхтня, хнйормацхйна,' дсзвЬшсва. Особлива увага звертаеться на здхйснення к;пвськими 61-блтотекамн Функцхх, притаманно! осередкам народно! осв!ти - участь у .подоланнх неписьменностх та малописьменноот± населения. 3 Ц1ею метою у 20-х ро'-^х при гапвських б1бл!отеках та хатах-читальнях створювалися I дхялл пункти по лшвхдацй' неписьменностх,.гуртки для малописьменних.

В дисертацх! доводиться, що при практичн!й реалхзацх! цих Функцгй, б1бл10течн1 працхвники м.Киева використовували рхзноманхт-Н1 форяи роботи, яким були властивх в1дпов1дальн{сть культурним та 1нформац1йним потребил киян, застосування 'засобхв наочно! пропаган-ди, видовшдасть. Вечори книги, бесхди, конфереквд!, книяковх вис-, тавки I багато хиших форм- б1бл1отечнох роботи допомагали в1дв1дува-чам ки!всышх бхблхотек шдвищувати свхй культурний, освхтнхй, профессий рхвень, ц1каво I змОтовно органхзовувати 1 проводити свое дозвЬшя. , '

3 метою сп!льного пошуку шлях1в покращення б1блхотечного обслуговування кихвоьких читач1в, вирщення ттер!альних, кадрових. та тнших проблем кхпвських б1бл1отакар1в на початку 20-х рок1В XX ст. у м.Киев1 створювалися бхбл±отечнг громадсыи орган 1зац1х. Як св1д-чать документа, ъ 1921 р. була ортпзована йп'вська бхблхотечна асоцгацм, яка об"еднала представникхв кихвських бхблхотек рхзного типу. Головною метою дхялыюст! б1блз:отечно! асовдацх:! була розроб-ка проблематики б1бл1отечло! теорх! та практики, .

' П1сля припинення !х хскувания, гдею органхзацх! б1бл1атечно! громадськост1 навколо единого центру була реал1зовано при створен-Н1 у 1924 р. Ки!вського бхбл1отечного об"еднання. До нього ув1ишт пргщЬ-шкн масових, академхчних, вхйськових та хнших б1бл1отек г;. Киева. Члени Кихвського бхблхотечного об"еднання пхд чао свое! д1,;';т'"лст1 ставили та внршували так! завдання, як розробка питань

щодо науково? постановки (Шлхотечног справи в m.Küsbí, oniy->■, - •• "--ня бхблхотечно1 методики За практики, пхдвнщення кваягЗхк^ди 0i('~f отечних nrvaptn.----------------------—.— - ----------------------■------------------ ------

Птг, час досл1дження розтлянутг та проеиал!зован1 з;\у.урд, .<r/i адхйснювалиоя учасниками бхблхютечного об"еднання мКисва з метою впровадаення окреслених положень в бгблтотечну практику. Однт» з головних напрямкхв дхяльностх Ки'хвського б1бл!отечного об"еднаиня було створення Кабхнету б1бл10текаря в 1925 р., якпй надквпэ дсгл-гогу у пгдвищенн! професгйного ргвня працхвникгв б1блхотек гг/й'прл. Р1зна за змхстом та формами робота, яка проводилася в 20-х роках Ки!вськйм kadinetom б!бл1отек?ря, справила познтпвгай зплп -ir" дл-яльн1сть б1бл!отечних установ м.Киева, що в свою чергу, сгворюва-ло умови для покращення обблутовування таивських читачхв, зрдово-лення IX кулътурних потреб.

Учасники Ки1Вського -б:ЬШотечного об"еднання особлщу увагу прид4ляла проблемам розвитку б1бл1отечних фонД1в кглвськпх б1блхо-тек. Прац£вники б!блз:отечних установ м.Киева вивчали к1льк1сниД та як^сний склад книжкових фонд4в, намагалися зв1льняти ix вхд котикового баласту та компдектувати лхтературою, яка корпстуэаласд попитом у читач1в. Науковий аналхз розпорошенпх арххзшпс д?:;ерел дозволив зробити висновок, що в 1920-х pp. фонди kkíbclkhx ótóaioTOK комплектувалйся Л1тературото по р1зним галузям знапь, видано;: рхз-ними мовами. Принщши формування фондхв кигвоьклх б1блхотек у 20-тх роки, зокрема комплектування лгтературою, видаиою рхзнжн шзаии, використовуеться i в сучасних б1бл10теках, залишаючись важлпвим фактором розвитку национально! культури, традинд";.

Досл£цкення показало, що 20-х роках XX ст. б1бл1отечн1 пра-дхвники м.Киева органхзовували обслуговування ire тгльки укггтно-та pociñcbKOMOBHoro населения м.Киева, але к представник1в 1ш;шх нахйональностей, .якг населяли в той пер1ад m.Kiiíb. Державна поль- , ська та Державна еврейська бгблтотеки, irnui культурно-ocBÍTHÍ за-'клади та осередки, що працгсвали в 20-тт роки, намагалися якомога повн1ие задовольняти нацхонально-культурн1 потреби княн.

Наукового щнн!стю для сучасних б1блк:течних фах1ввдв та нау-ковц1в е публ±кац11 Д.Валики, Л.Еиковського, Я.Керекеза, С.Комсько-го, 1.1.!етельмана, С.С:срополка, Н.0р1ДЬевох, якг працивали в тол пе-р0од ^ м.Киев! i займались активною практичною та науковою Д1яльн1-стю.

На ochobí аналхзу та узагальнення широкого кола джерел з про-блеми мокна висунути деяк! практичн! РЖШШДА1Ш.

Б результат! науково-пошуковоУ роботи по тем! дисертац!йного дослдаення впявлеН1 арх!вн! документи, як! дос! не були в науково-му об!гу. Робота над цетли матер!алами переконуе в необх!дност! до-повнення джерелознавчо? бази з 1стор!У б!бл!отечно1 справи УкраУни, створенн! пут!вника по арх!вним фондам; як! м!стять в!домост! з 1стор!У б!бл!отечно? справи в м.Киев!.

Проведено досл!дження показало необх!дн!сть б!льш глубокого вивчення першодаерел з питань стану та динам!ки розвитку фонд!в ки-Увських б!бл!отек у 1920-х рр. та зд!йснення самобтШого, окремого досл!дасення з цШ проблем!. _

Вццаеться необх!дним'створення на сучасному' етап!'б!бл!отеч-ноУ асоц!ац!У /об"еднання/ для сп!льного вир!шення наукозих та прак-тичних проблем в галуз! б!бл!отечноУ справи. При орган!зацП асоц!а-ц! I /об"еднаняя/ може бути використаннй досв!д, накопичений учасни-ками КиУвЬького б!бл!отечного об"еднання в 20-х роках XX ст.

3 метою посилення загальноб!бл1отечно! п!дготовки сл!д ввести в учбов! плани заклад!в, що готують прац!вник!в в б!бл!отечн!й галу-31, таку дисципл!ку, як !стор!я б!бл1отечно¥ справп в м.Киев!. На сучасному етап!, каш м.КиУв став столицею незалелсноУ, самостЫноУ держави - УкраУни, вийчення цього курсу е доц!льним.

. Основний зм!ст дисертац!У викладено в таких публ!кац!ях автора: •

1. Белова В.Л. Наукова л!тература у фондах б!бл!отек Киева' /1928-1930 рр./ //Досл!дження фонд!в наукових б!бл!отек .УкраУни. Сучасний стан та перспектпви розвитку: Тези доп. ПершоУ' науковоУ сес!У 1нституту " бл!отекознавства, КиУв, 29 жовт. 1992р.- К, 1992. - С.37.

2. Ступак В.Л. Взаемод!я б!бл!отек у задоволекн! нац!онально-кулвтурних потреб населения м.Киева у 20-30-х рр. XX ст. // Культу-* ра УкраУни: 1стор!я ! сучасн!сть: Тези доп. ШжнародноУ наук.теор. конф.-,. Хармв, 25-26' зковт. 1994 р. -X., 1994. - СЛ07-Ю8.

3.- Ступак В.Л. Д!яльн!сть КиУвського б!бл!отечного об"еднання у 20-х роках XX ст. // 1стор!я б1бл!отечно? справи в УкраУн!: Збгр-ник наукових прадь:-ВиП.1. -'К., 1395. - С.24-29, -

4. Ступак В.Л. Орган!зац!я обслуговування читач!в в б!бл!оте-ках м.Киева у 1920-30-х ррках // Тези ХХУ зв!тно? кауковоУ конферен-д! I професорсько-викладацького складу 1 асп!рант!в факультету б!бл!о-течно-!нформац!йнцх систем за 1993 - 1934 навч. ргк - К., 1994. -0.13-1*.

СТУПАК Е 1 "Деятельность киевских библиотек по обеспечению культурных потребностей населения в 1921 - 192.9 гг."

Диссертация на соискание ученой степени кандидата истори-~ ческих-наук-по специальности-17. 00.08 г теория и история культуры, Киевский гос. ин-т культуры, Киев, 1995.

В диссертации рассматриваются основные направления деятельности киевских библиотек в 1921 - 1929 гг. по обеспечению культурных лотребностей населения, Формы и методы работы, которые использовались работниками библиотек г. Киева в 20-е гг. XX в. , история создания и деятельность Киевского библиотечного обьединения.

Установлено, что:

1. Наибольших успехов в удовлетворении культурных потребностей населения библиотеки Киева достигла в 1923 - 1929 гг.

2. В 20-е годы XX в. особое внимание уделялось проблемам национально-культурного строительства в г. Киеве.

3. Деятельность Киевского библиотечного обьединения была целесообразной.

Ключов1 слова:

Д1яльн1сть ки1всь.ких б1блютек, 1921-1929 pp. , культурш потреби

Stupak V. L. Activity of Kiev libraries in provision of cultural requirements of population in 1921 - 1929.

The Thesis of competition for the Bachelor of Historical Scince (speciality 17.00.08) - The Theory and the History of Culture, Kiev State Institute of Culture, Kiev, 1995.

The thesis touches of the main activities of Kiev libraries in provision of cultural requirements of population in 1921 - 1929, forms and methods of work in Kiev"s libraries in the 20 th of the XX century, history of creation and activity of library union of Kiev.

It Is determined that:

1. The libraries of Kiev succeeded much in provision of cultural requirements of population during 1923 - 1929.

2. The great attention was drawn to the problems of national a cultural building in Kiev in the 20th of .the XX century.

3. The activity of the library union of Kiev was expedient.