автореферат диссертации по политологии, специальность ВАК РФ 23.00.04
диссертация на тему:
Еврорегиональное и трансграничное измерение европейской интеграции

  • Год: 2000
  • Автор научной работы: Дикарев, Александр Иванович
  • Ученая cтепень: кандидата политических наук
  • Место защиты диссертации: Киев
  • Код cпециальности ВАК: 23.00.04
Автореферат по политологии на тему 'Еврорегиональное и трансграничное измерение европейской интеграции'

Полный текст автореферата диссертации по теме "Еврорегиональное и трансграничное измерение европейской интеграции"

НАЦЮНАЛЬНА АКАДЕМ1Я НАУК УКРА1НИ 1НСТИТУТ СВ1ТОВО! ЕКОНОМ1КИ I М1ЖНАРОДНИХ В1ДНОСИН

РГб од

1 Ь НОЯ

Д'тарев Олексаидр ¡ванович

УДК327(4):341.24

еВРОРЕПОНАЛЬНИЙ I ТРАНСКОРДОННИЙ ВИМ1Р еВРОПЕЙСЬКО! 1НТЕГРАЦП

23.00.04 - полггичш проблеми

\пжнародних систем 1 глобального розвитку (полггичш науки)

А втореферат дисертацн на здобуття паукового ступени кандидата полипичннх наук

Кшв - 2000

Дисерташею е рукопис.

Робота виконана у вщдш европейських та американських дослщжень 1нституту свгговоУекономжи i м1жнародних вщносин HAH УкраУни

Науковий KepißiniK: доктор ¡сторичних наук, професор

Нацюнапьного педагопчного ушверситету ¡м. М. Драгоманова Хижин к Irop Антонович

Офщшш опонснтн: доктор ¡сторичних наук, професор

Дипломатично! академп Укра'ши при МЗС Укра'ши

KipceiiKO Михайло Володимирович

кандидат шштичних наук, старший науковий ствроб1тник 1нституту CBiTOBOi економжи i кижнародних вщносин HAH Укра'ши Кононенко Cepriii Володимирович

Провщна установа: 1нститут м1жнародних вщносин

Кшвського нацюнального ушверситету ¡м.Тараса Шевченко

Захист вщбудеться 23 листопада 2000 року о 15 год. на засщанш Спещал1зованоТ вчено'У ради Д 26.176.02 позахисту дисертацп на здобуття наукового ступеня кандидата полггичних наук при 1нституп св1товоУ економши i \нжнародних вщносин HAH Укра'ши за адресою: 01030, м. Кшв, вул. Леонтовича, 5, актовий зал.

3 дисерташею можна ознайомитися у б^блютеш 1нституту CBiTOBOi еконо\пки i \пжнародних вщносин HAH Укра'ши, 01030, м. Кшв, вул. Леонтовича, 5.

73

Автореферат роз1сланий^^ жовтня 2000 р. Вчений секретар Спещал1зованоТ вченоУ ради

кандидат полггичних наук Сушко О. В.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальжсть теми даного дослщження визначена багатьма новтпми явищами. процесами. чинниками та обставинами сучаеноТ системи «¡жпародних вшносин (MB). Идеться про iiiTcipauiio як багатоаспектне явище. У межах дано! дисертацп дос.пджуються найменш представлеш в украТнськш пол'ггичшй дум Iii теоретичш та функцюналын засади гврорепопалыюТ i транскордонноТ штеграци, породженоТ шслявосииою практикою MB. Такий важливнй напрям репональних доыиджень. як вивчення прикордонноТ сшвпращ репонш. реал1зовувався в УкраТш i за кордоном злебшьшого у форм1 реакцп на вже ¡снуючу рсальшсть. Полтолопчне осмислення них процесш дошльне з ногляду можливосп шштичного забезпечення мшнародних та внугрншнх inxcpcciri УкраТни.

УкраТна мае серйозну можлив1сть транскордонного розвитку на одному з iT найважЛигшпих кордош'в - захшному, де вже налагоджено прикордонне cniBpoöiTHUHTBO. Так. за участю Укршни формусгься еврорепони "Нижшй Дунай", "Верхнш Прут". УкраТна взяла участь у створенш "Карпатського" еврорег'юну, веде жваву роботу у розвитку еврорепону "Буг". Вплив ефекту прикордонноТ cnienpaui в цих еврорепонах з Польшею. Угорщиною, Румутсю на украТнськ! репони спостер1гасться у Львшськш, Волинськш, Закарпатськш областях.

Ироте означений штеграцшний потенщал використовусться несповна. Дисертант подЬяе точку зору на прикордонне сшвробтшцтво як мшнародне за своею cyniicTio. Вже хоча б тому, що воно вшбуваеться вздовж державних кордошв. Теоретично i практично значимим с i той факт, що мехашзми регулювання взаемовшносин метевих та репональних органш влади у рамках м!жнародного права, зазвичай. позбавлеш единого вим1ру.

Зв'язок дисертацп з науковими програмами иолягае в тому, шо дана робота здшенена в рамках плановоТ науковоТ роботи виинлу европейських та американських дослшжень 1нституту cbitoboT економ^ки i м1жнародних вшносин HAH УкраТни "Проблемы штеграци, кризового управл'шня i безпеки на евроатлантччному npocmopi" (державныйреестрацшний номер 01994000993, шифр роботи П.93/02.99 ).

Актуалынсть теми дослщження зумовила основну наукову проблему дисертащйноУ роботи: характер 1 спрямовашсть учасп УкраУни в сврорепональних штеграшйних процесах, сшвм1ршсть вщповщноУ практики з ¡спуючими науковими тсор!ями концепцшми.

Виршення шеУ науковоУ проблеми зумовлюс вибф основноУ копцепцп дослщження: керуючись нацюнальними штересами, в рамках дпочих м^жнародних угод та конвеншй кожна суверснна держава розробляг власш вар1анти прикордонного сшвробтшцтва у вщповщноеп до стратеги своп зовшшньогкштичноУ пол^ики, але з урахуваниям позици партнер1в.

Об'скт даноУ диссрташйноУ праш - еврорегюнальна ¡нтеграшя. полгтична стратепя СС та УкраУни в сфер1 транскордонноУ сшвпращ. Предметом дослщження стали процеси утворення нових титв акторт МВ в Сврош, особливосп репональноУ полггики СС, умови реал1зацн, копцепцп та принципи вщповщноУ полггики УкраУни.

Метою дослщження дисертант визначас узагальшоючий 1 вссбшний аналЬ еврорепо1пв як поняття I явища, з'ясування перспектив сврорегюнальноУ псштики УкраУни. На цш основ1 визначено 1 основш завдання даноУ науковоУ пращ: 1.Цшсно та еволюцшно представити етапи формувапня та зм1стовне наповнення розробок у сфер1 регюнал1стики. 2.Систематизувати сучасш концепцп поширення штеграшйних вщносин на свропейському континент! з урахуваниям триваючоУ глобал1зацп МВ. 3.3'ясувати «¡сне УкраУни в загалыпй схщноевропейсьЛтй псштиш СС. 4. Подати узагальнене теоретичне визначення сврорепошв як учаспикт МВ. 5. Вщтворити основш риси 1 прояви транскордонного мехажзму сшвпраш в СС. 6.Критично проанал1зувати зм!ст 1 спрямовашсть участ1 УкраУни в прикордонному 1 транскордонному сшвробггництв1 з европейськими державами, маючи, зокрема, на уваз1 переосмислення досвщу сврорепонального сшвробтшцтва в рамках Центрально-СхщноУ Свропи (ЦСС). 7.На основ! анализу сврорегюнальноУ пол^ики УкраУни подати авторське бачення п перспектив, розробити вщповщш висновки та пропозицп.

Хронолопчно дисертащя охоплюс здебщьшого перюд 90-х рок1в. але еволюцшний пщхщ автора до вивчення проблеми еврорепошв спричиняе постшну потребу в ретроспективному анал1зг

Наукова новизна дисертацм нолягас в тому, то в ш'й автор з використаниям сучасних иолгголопчних метанв зробив спробу цшсного анализу стану 1 перспектив гврорепональноУ 'штеграцИ'. В дисертацп. як шдтверджус наше ознайомлення ¡з станом науковоУ розроблсност1 поставлено'!' проблеми. вперше в УкраУш з сучасних полполопчних позицш проведено ш;нспий аналЬ: 1.Взагмозв'язку 1 взасмовпливш прикордонного, транскордонного I континентального вим1р1в ¡нтеграцшних процеав у Сврош кргзь призму авторського бачення > тлумачень м|'сця УкраУни в ползши СС тодо держав ЦСС. 2.Ступеня > характеру вплив1в процес1в глобалпаци МВ на характер та еволюцпо еврорегюнальноУ штеграцп. 3 .Значения сврорепошв як дедал1 актившших учасниюв системи МВ ¡з спешальним наголосом на значенш субрепошв для всього комплексу полггичноУ стратеги СС. 4.Мехашзми транскорлонноУ сшвпраш в СС з огляду на офщжну концепцмо зближення УкраУни з щпо ¡нститушею. б.Впливи ншпшнього сврорепонального сгнвробтшцтва УкраУни з сусщшми державами ЦСС на майбутне нашональноУ ¡нтегращйноУ стратеги.

Теоретичне I практичне значения дисертаци визначасться також тим, що: 1.В сучасшй пол'ггичнж думш проблеми сврорепонального сгнвробп'ництва здебшьшого подаються у вшрив1 вщ загапыюУ стратепУ СС. При цьому недооцшюеться значения учасп украУнських репошв у такому сшвробтшцтв1 для перспектив зближення УкраУни з СС. Дисертант здшснив спробу теоретично обгрунтувати необхишсть I складов)' подолання цього розриву з використанням методично! бази дослщження та принцишв функшоналыю-системного та пор1вняльного аиалпу, дескриптивного та прогностичного методт полгголопчних дослщжень. Нами беруться до уваги слабость загальноУ вивченосп проблеми та низький р1вень узгодженосгп ¡снуючих теоретичних напрацювань. В дослшницьких закладах УкраУни тшьки розпочата розробка концепцп репонального розвитку. Однак вже ниш анал1з стану пасмовоУ ¡нфраструктури виявляс великий потенщал пол1тики сприяння освоению капггаш'в у прикордонних районах. Така Д1ялынсть мае бшьше вишовщати вимогам просторовоУ полтки СС, що сприятиме входженню в штеграцШне поле ЗахишоУ Свропи (ЗС).

Джерельна база диссртащйного дослщження може бути роздшена на кшька фундаментальних частин: 1.Теоретичш напрацювання провиних украУнських

та закордошшх маукових установ - (нституту cbítoboí ckohomíkh та м|'жнародних вщносин НЛП УкраТии (О.Бшорус. Ю.Пахомов. В.Булк1н. В.Гура. С.Камшський. OIIoTexiii, В.Кириченко. Б.Канцелярук. С.Коноиенко, О.Передерш га in.). Нацюнального ¡нституту стратспчних дослщжень (О.Белов. О.Власик. Г.Перепелиця. В.Приходько), Национального ¡нституту укра'шсько-росшських вщносин (Б.Парахонський. О.Клинченко). [нституту регюнальних дослшжсиь НАУ (П.Беленькш. М.Долпшйй. H.MÍK-ула), Росшського ¡нституту стратепчпих дослщжень (В.Кривохижа. Ю.Хромов, ЮЛванов), Датського ¡нституту прикордонних дослшжсиь - IFG. (матер]али дослцшення програми GC LACE -Nordic), Свропсйськсм acouiauiï прикордонних рспошв (AEBR), Швсйцарського центру дослщжень perioum Свропи (COEUR). Стокгольмського м1жнародного дослщницького ¡нституту миру (SIPRI), Кшвського центру 1нституту Cxi л - Захщ. Вашинггонського ¡нституту Пол1тичних дослщжень. Acouiauiï зовшшньо'1 пол^ики Словаччшш. Японського Центру слов'янських дослщжень ушверситсту Саппоро

2.Геопол1тичш анал1зи та футуролопчш прогнози можливих сценарн'в ¡нтеграцшних npoueeiß в Сврош та мкця в них Укршни представник1в p¡3HHX пoлiтoлoгiчниx шкш. Идеться, зокрема, про iipaui украшських полгголопв С.Камшського, М. Поповича. В. Дергачова, В. Бебика. В. Мадксона. росшських вчених - П. Циганкова, O.naHapiiia, К.Боршпольц. американських аиагптимв - С.П. Ханпнгтона,

3.Бжезшського, П.Кеннеди Р.К.Pina, Д.Веста. Дж. Б. Мангейма, Д. Едварда. французьких науковщв - M. Жирара, Р. Жандарма та шших. 5.Видання Карпатського Сврорепону (КС).

Апробашя дослщження. Дисертацпо обговорено i рекомендовано до захисту на засщанш вшдшу свропейських та американських дослщжень ¡нституту cbîtoboï економжи i м1жнародних вщносин HAH Укршни. Ochobhí положения дисертацн адаптоваш в xoaí доповщей i обговорень на конференщях: на м1жнароднш конференцй в Сату - Маре (Румушя) 1999 року: (Мжнародного симпоз1уму "Перспективи репонально! сшвпраш краш ЦСС шел я Вашинггонського саммггу НАТО", який вщбувся пщ егщою Н1СД в м. Ужгород! в червш 1999 року, 1\/Кжнароднш науково - практичнш конференцй "Mexan¡3M. створення та функщонування спешально'1 зони "Закарпаття" 1999 р.. в практичнш д1ялыюсп

дисертанта в якосп старшого паукового сшвробггпика вииплу мош'торингу репоналышх аспекп'в репональноУ безпеки ЗакарпатськоУ ([»¡л¡V Н1СД.

Публ1каци. Основш положения диеерташйноУ роботи викладено в 10 наукових публжашях автора.

Структура днсерташйного доапдження зумовлепа його метою 1 завданиями. Дисерташя складаггься з вступу. чотирьох роздЫв. висновкж, списку використаних джсрсл I лЬератури. ВСТУП

РОЗД1Л 1. КОНТЕКСТУАЛЬНИЙ ВИМ1Р ЕВОЛЮЦ11 ПОЛ1ТОЛОПЧНИХ Г11ДХОД1В ДОТРАНСКОРДОННИХ ШТЕГРАЩЙНИХ ПРОЦЕС1В В СВРОШ

1.1.Становления й еволюшя дослщжень транскордонмого сшвробтшцтва в СРСР. незалежнж У крапп I Росжськш Федерацп.

1.2. Загалып ш'дходи захщних досшдникш штеграшйних проиеав. РОЗД1Л 2. 'КОНЦЕПТУАЛЬНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ I ПОЛ1ТИКО-ПРАВОВ1 АСПЕКТИ Д1ЯЛЫ10СТ1 Г1РИКОРДОННИХ ТЕРИТОР1Й 2.1.Понятпип та концептуальш засади репоналпму.

РОЗД1Л З.ФУНКЦЮНАЛЬНИЙ ВИМ1Р РЕГИОНАЛЬНО! 1НТЕГРАЩ1 У МЕЖАХ СС

3.1.Сучасш особливосп функцюнування штеграшйних утворень в Сврогп: репональний аспект.

3.2. Субрепоналый утворення в Сврош.

3.3. Рег'юнальна пол"|тика СС..

РОЗД1Л 4. ПРИКОРДОННЕ ТА ТРАНСКОРДОННЕ СП1ВРОБ1ТНИЦТВО ЯК СКЛАДОВ1 1НТЕГРАЦП УКРА1НИ 3 КРА1НАМИ СВРОПИ

4.1. Участь УкраУни в реп'ональних штеграшйних процесах Свропи: практичний контекст.

4.2.Проблеми прикордонного сшвробтшцтва в ЦСС.

4.3. Досвщ учасп УкраУни в Сврорепонах. ВИСНОВКИ

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

Загальний обсяг диссрташйноУ роботи - 165 сторшок. Список використаних джерел 1 л'|тератури - 24 стор. (257 иайменувань).

ОСНОВНИЙ ЗМ1СТ ДИСЕРТАЦП У встуш визиачено суппстьта стан наукоиоТ проблеми. ТУ актуалыйеть, обгрунтовано мету, завданпя га джерельну базу дисергацшпого дослщження. дана його загальна характеристика.

У першому роздЫ дослшжуеться сволюшя паукового дискурсу гюлполопчного забезпечення европейськоТ прикордонноТ штарапн. В шлому схему авторського аналву штеграцшних процеав у Сврош побудовано з урахуванням еврорепонального контексту на мстодолопчних засадах, прийнягих у европейськш школ1 пол1тичноТ думки. Проте. в роздЫ дослижуються й роботи вчених СРСР. Слщ звернути ува1у на те. що саме в СРСР було розробленс важливе теоретичне положения про можливють переростання еконолпчноТ штеграци прикордонних рспош'в у м1жнарод1П комплекси. Ця думка сьогодш активно реалиуеться в нракгичних д1ях СС. Тим часом, на посградяпських територ^х вона здебшьшого лишаеться об'сктом тсоретичних дослщжснь науковщв В.Дудчака, В. Будкша, П.Аламшева. В.Колесникова та шших.

Основоположником украТпськоТ школи гсопол1тични.\ дослщжснь виправдано вважасться вщомнй географ академж СЛ. Рудницький. який придщяв особливу увагу визначешно меж': цънсноТ територп та продовжував розробку геополггичного коду УкраТни. започатковану М.П. Драгоманови.м 1а М.Н. Грушсвським. УкраУнсью нол1тологи-м1жнародники чаив незалежносп у своТй бщьшосп слушно вважаюгь. що кардинальне значения для вибору зовшшньополггичноТ стратеги УкраТни мае те, шо в сучасних умовах поступово наростас вплив глобальних фактор1в при зростанш процест взасмозалежностг Зокрема. в цьому роздш розглянуто гмдходи до типолопзацп конфлжтщ у сучасшй систем! МВ америкашета С.Камшського, концепщю проблем нелогичного прогнозування в полполопчному дослщженш кр1зь призму м1ждисциплшарного шдходу Б. Канцелярука. методолопчш засади анал1зу МВ полгголопв А. Дашкевича. С.Кононенко. Н.'Гурчак. У першому роздш даеться й оцшка концеицш росшських полгтолопв: А.Курагова.. Тихомирова. О.Панарша. У концептуальному контексп високу практичну значимшть бачимо самс у комплексных розробках захщних полгтолопв. Багагьох сучасних иолтолопв об'еднуе погляд па глобально майбутне з точки зору локального (Шуман Мннель

з США. Дж.Бартон I Великобританп). Загалом же. маемо достатш п'1лстави стверджувати. шо в захинш полпичнш думш переважають концепцп 1 пшходи. базоваш па ч|'ткому усвщомлешп падшня рол1 нашопальних держав (И. Ферпосон. Дж.Розенау (США).

Загалом же. ироблеми. як1 дослшжуються в дашй дисертацшнж роботь тлумачаться у вггчизнямш 1 заруб1'жт'й по.'итичшм думш надто но-р1зпому. 1'оз\одження мосять не спльки теоретичнин. скЬьки с\то ¡деолопчний 1 нрагматичний характер. Р14 у тому, шо б!лы1псть захьишх пауковшв схилясться до вивчепня вже ¡снуючого пронесу штеграни. Зпачпо рщшими у полгголопчних достижениях г спроби випереджати практику.

В другому роздЫ пивчаються полпичш й правош засади концептуального погляду в СС на "свропейський репональний просп'р як (|)1лосо(|)по". а репональпу пол ¡тику -як уш'версальний мехашзм регуляш'У МВ. Авторська позишя на участь УкраУни нолягае у розумшш домшування принципу перспективное^ биьшою мфою, шж реальносл пронесу. Для дисертанта важливим г пошук онтимальних, ушверсальних алгоритм1в репоналгзацп. В другому роздЫ вшображено пронес пошуку фундаментальних основ, тобто видшення того, шо г обов'язковим для вс!х держав I парод1в. як1 пригднуються до ¡нтеграшиного пронесу.

Загалом же. концептуально дослиницька структура еучасноУ репонал1стики включас в себе сукупшсть певних позишй 1 складових. Серед них гак!: 1) уточнения рол1 I перспектив полггичних актор1в: 2) системне осмислення явит репональпого сусшлыюго життя як на р1вш аналгзу копкретних подш. так 1 теоретичного узагальнення (доктрина «перифержних по.пос|'в». тсорп «рспоналышх ядер» та ствробтшцтва м1ж прикордонними репопами: 3) виб1р ¡нструментарно та системи, шкали. типологи оцшкн явит. процеав. пов'язаних з репоначи.

Анал1тичний перегляд дефнпшй репонал1етики дозволяг прийти до певних висновкт:1.Транскордошй об'еднання г формою адапташУ та мобЫзацп зусиль м1сиевоУ ел1ти. Офщшне визнання лептимносп транскордонноУ сш'впраш в 80-Т1 роки уможливило шдвищенпя впливу репональноУ елгги, яка створила певцу фьлософио. Свечениям г шдвишепня активносп прикордонних комун СС. як1 тиьки у 1996 рош нисунули 122 нншативи та виконали 2500 проекти.

2.Як правило, прикорломш актори починали .\пжнародне ешвробггництво в галу.м транспорту та енергетики. комунального господарсгва. попм сшвробгшшйво ноширювалося на охорон\ природи. науку й освпу. виробництво. З.На остамньому еташ ¡де розрив нацюнального протекшошзму \ формування самостнпшх транскордонних виробничих агломерашй у фор\н гврорегюшв. 4.0смльки еврорепони створювалиеь для кооперацп в технолопчних галузях 1 сфер1 послуг. Тх д1ялыпсть вимагала нових органгзашйно-правових форм.

Анал1зуючи науков1 розробки заруб)жних иол^олопв. приходимо до висиовку. шо еврорепони стали акторами МВ завдяки нрикордонним вщносинам. Авгорське тлумачсння транскордонного репону с р1знор1вневим. Просторовий пщхщ визначас три основш слсмснти: зопальний, нолюсиий. адмнпстративний. Вщповщно до завдань транскордонного сшвробггництва. а гакож його суб'гкпв видЬясмо р1вш рсгулювання: м1жнародиий. дсржавний, репональний. локальний.

В третьему роздЫ з максималышм погднанням тсорстичних 1 прикладних аспсктт дослщжустьея роль транскордонних актор1в МВ в процесах репонально! штеграцп в ЗС. маючи на уваз1 здебЬьшого пол1тичний ¡нтерес УкраТни, пов'язаний з реалпашпо п можливого сврорепонального штеграцшного сценарио.

Оскшьки нами досльджуються полгголопчш проблеми. для диссртанта важливим е самс акцент на поведшш актор1в регюналыюТ сшвлрацг Дисертант у цьому аспект! подшяс погляди Г.АванесовоГ на сутшсть поличного ви\пру в дослщжешп репошв. а саме: про необхщшсть аналву державно-адмппстративного подшу та здатносп локально1 сшльноти до сошалыюТ самоорганпацп й но.птичноТ штеграци.

Видозмжеш полпичш процеси в ЗС створюють для життапяльностз репонт нове полггичне та господарське оточення. Полггичним наслшком цих процеав с часткове зняття IX виключноТ залежносп в1д столиць своТх держав, розширення ареалу ¡нтерес1в та можливостей на просторах СС. Екопомшш та полггичш змиш в кражах ЦСС, що сталися за останнг десятилптя. створили нове середовище для транскордонно? спшпраш. Але кооперашя з ними все ще породжус ! додатков1 проблеми. пов'язаж з вщсталктю прикордонноТ ¡нфраструктури. неконкурентними виробпицтвами, розходженнями у законодавсга тощо.

У межах ГС все те нема? пшсного ужверсального ¡нсгрумснту чранскорлонпо!' ствпраш. Головним правоформуючим актом, що регламенте Bci напрями. принципи. форми i засади ¿нялыюсп СС та шдиовьчних perioiiiB. г Маастрихтський догов1р. Bin викликав нолем1ку самою мождпшетю вплину па потеншал розширення С С. 3 ¡нших док-умен™ СС останнього часу, у яких безпосередньо йдеться про розширення. привертають до себе увагу TeopeniKÎB i практишп. Заключения СвропейськоУ Ради у Кельн! (3 - 4 червня 1999 р.) та Г'ельсшкськоУ СвропейськоУ Ради, яка вщбулася у грудш 1999 року. Самс в xoji останньоУ було вироблено "Сшльну CTpaTeriio Свропейеького Союзу щодо Укра'ши". п як!й наголошуеться на важливост1 появи демократично'!, стабшыюУ. вщкритоУ, економтно успшжоУ Укра'жи як видатного актора у новж CBponi. На погляд дисертанта. визнанням геостратепчного значения УкраУни пронес тшьки ппцпоггься. lloTpi6ni числешп зусилля С С та УкраТии по його фактичному шдтверджешмо. Слщ враховувати гакож. то для сучасноУ Свропи характерце зростаиня кшькосл субрепональних актор1в. Пронеси субрепоналыюТ взасмодн иабувають ознак виршалыюсп для европейеькоУ етабиплюсп, Поки то така взасмод1я демонструе бгтьшу ефективжеть у рамках СС. Вона мае ш'дносно давж традишУ уже повогнних 4aciB. flpHMipoM. Бельпя, Шдерланди. Люксембург в лютому 1958 р. в Taaji шдписали угоду про утворення економ1чного союзу жд назвою Бежлюкс. 3 тих nip ui краУпи разом творять Сшлышй Римок. Розвиток cnienpaui придунайських кра'ш почався в рамках mopiMiioro форуму "Дунай - piKa сшвпрацГ (вперше форум вщбувся в Bepecni 1989 poni в БелградО. Одш'ею з перспективних форм субрегюналыюУ ежвпраж вважапься Центральноевропейська iiiiuiaxuBa (CEI), яка виникла тд епдою 1талн. Неоднориний склад них угруповань. як1 об'еднують члежв GC, САСТ. НАТО, краУни ЦСС визпачае р1знишо по.<птичпих inTepecie учасникт. 1тал1я. наприклад. бачить можлив1сть посилити евш вплив на Балканах, втрачений з крахом фашизму. Aecrpin. 3i свого боку, крЫ проблеми ГНвдснного Т1ролю, стурбована станом довколишнього середовища та атомнимии електростаншми в прикордонних районах 1талн. Разом з тим.. субрепональна епшпраця проклала Anci pii шлях до СС. 3 1991 року постала "Вишеградська rpyria" у скла/и Полыш. Чехословаччини та Угорщини

Поступово вона переросла в Цснтралыюгвропейську Aconianiio Hi;ibiioi Topriujii (ЦСАВТ).

Об'сктивпий. ¡сторично визначений характер сшвробггництва па субрегиональному pinni. утворення полггико - еконо\пчних угруповань в Свро1Й дозволяс стверджуваги. шо ni пронеси i падал! будуть иоглиблюватися.

Делал i виразшше стае фьтософнто СС законодавча. адмпйстративна, фшансова шдтримка прикордонно! criienpaui. Bona реалгзусться гид гаслом "Cepopcrionn с рушшним мотором штеграци". Однак практика показала, то ефективжсть роботи perioniB не завжди була високою. насамперед через нсскоординоважсть Д1Й та вщсутжсть ч1тких методолопй i'x Д1ялыюеп. Реакшя кершництва СС проявлясться у створешп КомЬсту perioniB, покликаного представляги рспоналып штереси й надавати копсультацн з конкретних питань. Майже водиочас було створено Асошашю свропейських прикордонних perionie (АСГ1Р). Репопальна пол^ика. Структурний фонд, прикордонна сшвпраця ¡нститушональпо закр1плен1 за Першою KOMicicio цього ком1тсгу та АСГ1Р. 12 адмппстративних оргашв Асощацн CTBopeni у прикордонних perionax для шдтримки коопераци свропейських прикордонних perioniB. Основною метою оргажзашйпоТ д1яльносп все те с адапташя загалыюевропейськоТ фшософп трапскордонного сжвробтшцтва як чинника поеднання perionajibiiHX та глобальних ¡нтереЫв.

Економ1чна й географ1чна карта СС вже зараз почипае вщр1знятися вщ полггико -адмнпетративноУ. Через програму ""]нтерег-2" в м1жрепональнс апвтовариство увшшли прикордонш райони TpcTix краш (Норвегп. ЦСС. Прибалтики. Середземномор'я). Само завдяки участ1 в таких програмах можливо залучитися до трансрепонального товариства perioniB i захщним реп'онам УкраУни. аби скористатися рядом переваг ще до формального залучення в члени ЦСАВТ та С С. Ужфкуються умови розвитку, стас предметним o6Min досвщом управлшня, зближуються мехажзми прийняття та виконання piuienb на мшцях. Спещальним напрямком регионально! полггики в СС вважають просторове планування. У червж 1997 р. в Нордвшу був прийнятий "Перший офщшний проект Свропейсько1 перспективи просторового розвитку". Вже створюсться Можторингова мережа Свропейського просторового планування (ESPON), визначаються полгсичж папрями.

В осташпй час рспони освоюють виип форми еконогшчноУ спшпраш. у тому чисш проегорове планування при опттпзапн використання ресурав та розмнцення виробничих сил, створсиня ба>шв розвитку. прочислОвоУ кооперацп та т.д.. На шй баз1 в диювий лексикон СС увшшов нав1ть спешапышй термш "змережування". У зв'язку з цим експерти Комггсту реп'ошв СС передбачають. шо мережа контаючв м1ж регюнами та м1сцевими админстрашями знраг ировщпу роль у розвитку вах сфер свропейського життя, в тому числ1 1 у полтин. Прикордоши рспони' беруть все актиш-пшу участь у ¡«¡»народному житп. у сшвираш з закордонними сусщамн. перетворюючись у актор1в МВ.

Викладене в роздЫ дас можлив1сть стверджувати, шо транскордонне сшвробтшцтво мгж сусщшми краУнами на р!вн1 репоналыюУ та мшцевоУ влади с одним ¡з найважливших питаиь поточного свропейського порядку денного. У ЗС використовують переваги пол1арх1чноУ модел1 з огляду на и можливхть посднувати штеграцпо з процесами децентрал!зашУ та репонашзацп. Не ели забувати 1 про структурно-оргашзацшну р1зномаштшсть европейськоУ ¡нтеграцп, активном членом якоУ прагне стати й УкраУна. 3 одного боку, цс пронес формування блокш держав усередшп Свросоюзу. Коалщп, односторонш ипшативи т1еТ чи шшоУ краУни стосуються тих сфер, де вони с лщерами 1 де вони найбьльше шдготовлеш до виршення вщповщних проблем.

В четвертому роздЫ продовжуеться дослшження прикордонноУ та транскордонноУ штеграцп УкраУни з краУнами Свропи. У цш частиж роботи дисертант вважае за доцшьне одразу вказати, шо вш подшяс погляд укра'шських фахшшв па репональну пол1тику кр1зь призму визнання основними пол1тичними суб'сктами (держава, партГУ, рухи тощо) факту репоналыюУ дискретное^ свого простору, нер1внозначимост1 репошв за шлями та формами розвитку. Не менш важливим е у ньому зв'язку I постулат про необхишсть диференцшованих форм управлишя.

Саме у цьому контекст! у дисертацн докладно розглядаеться ) критично аналпусться участь в еврорепонах. 3 цих причин дисертант у своУй концептуальшй позицп виступас як прихилышк поступовоУ шдготовки бшьш слабких в еконокпчному вшношенш держав до ¡нтегрування в стабшып 1 мшш ¡нтеграшйш формування.

1нший аспект таксм копцепп'п полягае у вшстоюванш дошлышач поперелмього творения мпп - ппеграшйннх блошв. до яких входили б псрсхшш дсржави. маючи на \ieri у перспектив!' досить посилитися аби претендувати на входжепня. скажшо. до €С. Ми проти вштворсння явищ \ ситуаш'й. ггритаманних холод1пй вшж. коли ршень МВ залежав ви памуючих ¡деолопчних принцишв та уподобань. Особливо цс проявлялося у вшськово - полпичшй сфер1. а на репональному р1вш - у шдтримш супердержавами певноУ конфл1ктуючоТ еторопи. За такого стану речей постжно ¡спувала загроза персростання репонального конфлжту в глобальний. як це було, прим ¡ром. жд час кубинськоТ кризи або афгансько! вшни. Звичайно. далеко не вся сшвпраця визначалася ¡деолопчними унодобаннями. проте цс була одна з головних рис холодноТ вшни.

Проведений у роздш спежальний анагпз учаеп Закариаття в сврорепональному ствробтшцпм гпдтверджуе концептуальну правоту вчених. як1 вважають. шо \нжнародна штеграшя стас ефективжшою ¡з вишайденням ширших сшльностей, базованих на цивтзацшних елементах. Нам бачиться особливо ефективною ¡нтеграшйпа модель на засадах »засмоли нацюнальних культур, представлених у вщповщних репонах. Сл)'дом за колишжми партнерами по сошалютичному блоку розгортасться вщповщна дшльшсть 1 в Укра'нн. Саме ащ науковшв нашей держави походить конкрстний проект створення Карпатського Сврорегюну, а в 1993 р. -масштабна пропозишя про утворення евроиена,ко! зони стабыьность У дисертанта с пщетави вважати, шо саме гпд тиском чи впливом науковшв, як1 безпосередньо дослщжують проблеми м1жнародно1 жтеграцп, того ж року в Дебрецеж (Угорщина) представниками прикордонних областей, воеводств та окрупв УкраУни. Пол ыш й Словаччини було прийнято декларашю про сш'вробггництво народ1в Карпатського репону. а також Статут цього м1жнародного об'еднання. УкраТна бшьш активно може користуватися своТм ужкальним геополггичним положениям в Сврош. яке визнаеться й СС. Так, в Упш про сшвробпншдтво мЬк УкраТною та СС с окрема глава "Транскордонж послуги \пж Сшвтовариством та Украпюю". зпдно з якою сторони повинш вживати всеб1чних заход1в по розвитку ринковоТ економжи та сприянню добросусиським в|'дносинам.

За критершми СС, пронес репональноТ ¡нтеграцп розглядаеться як такий. шо

допускас ирискореие входження до Союзу тшьки тих кра'пк як! зумпоть швидше подолати вщставаиня у Bcix сферах життя вщ провшних краш-члешв СС. Прикладом цього с те. то в таких кражах членах Карпатського Сврорегюну. як Польша, Угоршина. Румушя i Словаччина. mini здшснюггься коннептуальний перегляд узгодженоеп членства в 1ДСДВТ, КС. С С. Для УкраТни с важливим вивчеиня i'x досвщу репональноУ cninnpani з СС i швидке запровадження його у полпичну практику шляхом сшлыюУ учасп в КС.

IllnpoKi експерименталыи транскордошп програми в Сврош свщчать про масштабну роботу шодо розробок нових схем i приннишв оргашзацп розвитку на мюневому та регюнальному р1внях. а також шодо створення технологш управлшня на XXI ст. Одним ¡з найважливппих результатт них процеав е формування нового простору взаемод1У груп inTepecie i суб'скт1в розвитку в мюцевому, регюнальному. загальподержавному й транснашональному масштаб!. Грансформуеться 3MicT д1яльносп. перерозподшяються функшУ управлшня й сфери вщповщальностт М1"ж ними суб'сктами. Мехажзмом територ1алыюго розвитку та подолання вщмшностей у екоиомйчному pieni р!зних територш можуть стати шститушйш сгруктури Сррореп'ошв як форми сшвробптшцтва адмш1стративно-територ!'альних одиниць межуючпх краУн вщповщно до дво - чи багатостороншх угод кра'Ун-засновниць.

ЗАГАЛЬШВИСНОВКИ Посилення репонашзму i взаемозалежност1 ниш фактично набуло характеру загальносвгговоУ тенденцп. Нашональна держава все бщьшою Mipoio змушена координувати свою д1яльшсть не тшьки 3i cboVm найближчим оточенням, а й репональними групами, союзами i наднашональними структурами. Авторська концепшя спонукае нас до того, шо для повноти анал1зу дщльносп КС вкрай важливим с и пор1вняння з аналопчним досвщом ЗС. У цьому контексп здшснений дисертантом анашз призв1в до таких положень i висновщв: 1.У ЗС учасники прикордонного сшвробптшцтва мають бшьше переваг у cnpaei розвитку прикордонних perioniB. Разом з тим. певне вщставаиня КС у цьому плаш пояснюсться тим, що створення вшповшних структур - складна, довготривала справа, яка потребувала серйозних оргашзашйних i фшансових зусиль з боку економшно розвинутих держав ЗС. Саме ним викликана бщыпа проблемшсть КС у

порпшяиш ii сврорепонами ЗС. 2. Посппшпсть y niR cifiepi можс бути шюдливою i завдаги нспоправноУ школ и внутрншпм вщносинам м!ж краУнами-учаснинями. 3. Еволющя иод1'й у краУнах КГ с прикладом ;палектики балансу регионального та глобального piBiiie MB. 4. Глобапзашя сучаспоУ системи MB позначаггься на конкретних планах i д'шх КС. Скажчмо. вступ трьох сусщшх з УкраУною держав (Польша, Угорщина та Чех1я) до НАТО й особливо близька перспектива Ух входження до С С вже призвели до вгзового конфлшу. Але саме в межах КС вдалося знизити пегативний сфскт вид введения в1зових обмежень. Зроблено це через спсшальш контакти з представниками кершних структур СС. 5. Використання ¡нтеграшйного потешна.!у КС у нашоналышх масштабах УкраУни. иередуам. залежить 1нд СС. Иого управлшськч структури, тим часом, обмежеш у прийнятп piiueiib не тшьки проблемами загальнонацюналыюго масштабу. а Й вщетаванням украУнських чи, скажшо, словацьких регюшв в економ1чному розвитку та в становленш сучаспоУ шфраструктури. Гут без демонстрацп' полппчноУ вол1 владних структур УкраУни обштися неможливо. 6. Для прикордошшх областей УкраУни основною особлшпстю с геополпичпе розташування «¡ж Заходом i Сходом. ГНвшччю i ГИвлнсм. Тому, розробляючи концепщю зовншшьополггичноУ стратеги' держави. доцшьно видшяти проблеми транскордонного сшвробтшцтва. 7. В укра'шськш иолЬичнш думш icnyc багатовим1ршсть погляд1в щодо Bnyrpiiuiiix i зовншпнх векторш розвитку perionm. Широким с й диапазон партшних погляд1в. Дисертант подьчяе позишю тих украУнських полпчзлопв. яю вважають, що а) врахування реформаторами досв1ду аналопчних сошалышх трансформацш MttiÏMtjyc витрати; б)розвитку periouio УкраУни заважають невУаповьиюсп юридичпого статусу громад та наявних pecypciB для виконання безпосередшх функшй; в )norpi6ni hobî ппщативи демократичних сил на iihbî реформування системи мшцевих рад на засадах повношнного самоврядування. а мнпм1заци' можливих при цьо.му розкольницьких тенденцш сприяють адекватш дн вшцих оргажв влади УкраУни. 8. Досвш cnieiipaui з СС шдтверджус потребу змшиення Нашоналыюго Секретар!ату КС, тому що С С сшвпрацкк з м1жнародними органгзашямн -ильки через своУ офхи. Участь КС в АСПР, а гакож той факт, що Виконавчий директор КС. обраний до виконавчого компету АСПР. може змщннти позишю КС. але тыьки у випадку

шдтримки з боку напюнальних уря;йв. 9.Портнялышй антиз дозволяс сгверлжувати \ про необхщшсть подальшоУ децентралгзапп управлшня шляхом падания додаткових повноважень органам самоврядування. Через сшвробгшицтво з репоиами Угоршини та Полыш можна закласти передумови для продовження вмьноУ торпв;й шеля Ух встуиу до СС. 10.Сшвробгшицтво з репоиами У кражи полегшило б функщонуванпя ехшного словапького кордону, шо у перспектив! стане кордоном ГС. Вдалося б заспокоТти потеншйпу напрут в репони спричинену пертдичними нагадуваннями ¡сторичних кривд, упередженнями й невжлаством. Водночас. Словаччина ч1тко б продемопструвала союзу свою здатшеть сшлкуватися з мганародною сшльнотою 1 створювати цишости вартюп для вих члеш'в СС. 11. Членство в СС с надзвичайно важливим для вс!х кра'ш -члежв КС кандидата в СС \ з огляду на обсяги взагмноУ торпвли 12.Як вщомо, ¡спуе килька вар1а<тв розширенпя СС. але найбшьш ¡мов1рним с вариант епшыюго вступу 41'. Полыш та Угорщини у першому раунд} розширення. Шсля цього настане кипькар1чна перерва з наступним вступом Словаччини та Румунп. У такому рази сусщнж з УкраУною Словаччи1Й слщ готуватися до здшенення полггики. спрямованоУ на: а) скорочення пром]жку лнж власним вступом 1 вступом своТх трьох сусЫв; б) розв'язання комплексу проблем, пов'язаних ¡з змжами умов у Цеитралыпй Свропи зумовлених незбалансованим вступом до союзу; в) розробку стратеги прискореного зближепня з СС. 13.В КС паростають побоювання, то будь-який вартнт жтегрування матиме паелщком введения в1зового режиму, що для члежв Асошаци можс означати рЬке скорочення прикордонноУ сшвпраш. 14.КС досяг позитивиих результате, але розвиток сшвробггництва стримусгься р|'зними р1внями економ|'чпого розвитку к-раУн-учаспиць. недолжами ¡нфраструктури. розб1жностями у митному 1 податковому законодавеш тощо. 15.Нсузгоджежсть м1ж програмами ФАР1£ \ ТАС15 також ускладшое сшвпрашо м1ж репоиами украУнського кордону та репоиами шших члеш'в КС. Вирйпити ш питания може тьтьки Свропейська Комшя. Обнадшливим с розумжня того, що вшьне перемщення людей не е один з фундаменпв СС. 16.В жлому, доевщ прикордонноУ сгйвпраш УкраТ'ни евщчить. що репональне ежвробпництво може стати важливим фактором у виршенш ¡снуючих економ1чних 1 сошальних проблем краУн з перехщною економ1кою. Дисертант згоден

з прош'лмими укра'шськими фах1впями. що для розвитку 1 поглиблення учасп Укра'ши у транскордонному сшвроиггпшшм необхшною с рсалгзашя таких нрюритепв: вщродження европейськоТ ¡дентичносп: полита активного нейтралитету: змншення 1 розвиток- стратепчного партнерства ¡з США: розвиток р1вноиравних I взасмовигщних вшносин з РФ: сильна региональна пол1тика (пошук шляхш. шо ведут!, до постугювого неретворення всього евро-азжського гсонол'|тично!'о простору - «¡л Атлантики до Тихого океану - на цивь'нзовану епшыюгу суверенних держав без домшування якогось одного центру); змщнення особливих вщносин ¡з стратепчцо важливими сусщами; активна участь у створснш свропейських I евро-азшських транспортних коридорт. 17.Для оптим1зацп полЬики Укра'нш на захщному напрямку с;йд було б повшше використовувати переваги пол'!арх1чноТ модел1 як такоТ. що дозволяс поеднати штеграцпо в репош з процесами децентралпапп та репоналгзаци. веде до контаюзв мгж окремими громадинами, недержавними оргашзащями та структурами, оформления Укра'нш як держави з сильними рспональними ¡нтересами та полггичною багатовимфшетю .

Законом'фно. то ниж початковий доевщ дшлыюст1 КС тлумачиться як важливий для вЫп Укра'ши саме з точки зору його можливого використання в ¡нших проектах, зокрема. еврорепош "Буг" (устаиовч1 документи було подписано в 1995 рощ у Луцьку укра'жською стороною та Польшею.. У 1998 рощ до репону присдналася Биорусь. Ниш еврорепон "Буг" охоплюе територно майже 82 тисяч1 кв. км. де проживас 5,3 млн. мешканшв), еврорепош "Нижнж Дунай" (Одеська область з 1998 року с учасником еврорепону "Нижшй Дунай", у сыиш якоТ також повгги Румунп та Молдови), "Верхнш Прут" (У кража. Молдова та Румушя парафували текст Угоди про створення цього еврорепону 10 ачпя 2000 року) чи Донецькому репош. Участь в репональному, транскордонному ¡нтеграшйних континентальних нроцесах - шлях, який. безумовно. може також наблизити виконання угоди про партнерство з СС.

ПУБЛ1КАЦН АВТОРА ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦП

1 .Сврорепональш штеграшйш пронеси та У краТна: органгзаш'йний викпр / Дослщжения свгговоТ поломки. - Зб1рник праць вчених.- К.: - ICEMB НАН Украши, 1998. - Випуск 3. - С. 41 - 51.

2.Сврорегюнальне сшвробтшцтво cthocIb / Дослщжения св1товоТ политики. -Зб1рпик праць вчених,- К.: - ICEMB НАН УкраТни, 1998. - Випуск 4. - С. 43 - 50.

3.Транскордонний аспект евроштеграцп в дослщженнях захщних пол!'толопв / Дослщжения свгговоТ пол1тики. - Зб1рпик праць вчених,- К.: - ICEMB НАН УкраТни, 2000. - Випуск 11. - С.3 - 9.

4.Дкарев O.I.. Гаврилко П.П. Транскордонне сшвробтшцтво: аспекти м1жнародних вщлосин. права, економжи. - Ужгород: Патент. 1999. - 184 с.

5.М1жнародно - правовий мехашзм регулювання сошальних проблем м1жнародного життя / Матер1али доповщей та повщомлень М1жнародноТ науково -практичноТ конференшТ "'Соцтльна робота: теор1я, досвщ, перспектива" (Ужгород, 21 - 22 жовтня 1999 року). Ужгород: УжДУ, 1999.-Частина 1. - С. 205 -212

6.М1жнародж ржи i транскордонна сшвпраця. Як використання водостоюв УкраТни може прислужити штеграцн до Свропи // Людина i влада- 1998,- №¡4 -5.- С. 98 -101.

7.Аналитические инструменты международной политики / Спещалышй випуск журналу "Науковий bichhk Ужгородського державного ушверситету. Сер1я "Економжа". - Випуск №5. - Ужгород: УжДУ. 2000. - С. 219 -223.

8.Геополггичний погляд на спешалын економ!чш зони / Мехашзм створення та функцюнування спешалыюТ економ!чноТ зони "Закарпаття",- Матер1али М1жнародноТ науково - практичноТ конференцп. - Спешальшш випуск журналу "Науковий в1сник Ужгородського державного ушверситету. Сер!я "Економша". -Випуск №4. - Ужгород: УжДУ, 2000. - С.98 -105.

9.Transfrontier Scenario of the Central and Eastern European Countries' Moving towards the European Union // Relatii romiino - ucrainiene, iastorie $i contemporaneitate. - Satu -Mare, 1999.-P. 465-477.

Ю.Дшарев 0.1.. М1тряева С.1. Репональний фактор \пжнародних економ1чних вщносин // Науковий вгашк Ужгородського державного ушверситету. Сер1я "Економша". - Випуск №5. - Ужгород: УжДУ. 2000. -. С.111-139.

АНОТЛЦ1Я

Джарсв О.1. Сврорепоналышй 1 транскордонний вимф ееропсйськоТ штеграцн. - Рукопис. Дисерташя на здобутгя паукового степени кандидата полпичпих наук за сисшалыпстю 23.00.04 - пол'пичш проблеми мЫ<народних систем 1 глобального розвитку. - 1нститут свпт>во1еконоинки 1 м1жнародних виносин ПАИ Укра'кш, Кшв, 2000.

В дисертацп дослыжуються еврорепональна ¡нтеграшя, полггмчна стратепя С С та Украши в сфср1 транскордоино? сгпвпраш, а також пронеси утворення новнх тиши актор ¡и МВ в Сирот, особлнвосп регюналыю! полггики СС. сучасш полггичт концспцн розширсння \ поглиблення ¡птеграцнших процеЫв на свропсйському континент!,' прикордонш та транскордонш, сврорепоналыи модел1 сшвпраш м¡ж територшьними сгйльиотамп, сшвпраця р1зннх ¡мститупв СС та Украши в транскордонному вимф1 МВ, явище сшвробтшцтва свропсйських репошв, витоки, умови реалпацн, концепцн та принципи, набаз1 яких зд1йснюеться вшповмна полкика УкраТни.

Ключов1 слова: Сврорепон, ¡нтеграшя, СС.

АННОТАЦИЯ

Дикарев А.И. Еврорегионалыюе и трансграничное измерение европейской интеграции. - Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата политических наук по специальности 23.00.04 - политические проблемы международных систем и глобального развития. - Институт мировой экономики и международных отношений НАН Украины, Киев, 2000. В диссертации исследованы еврорегиональная

интеграция, политическая стратегия ЕС и Украины в сфере трансграничного сотрудничества , а также процессы образования новых типов акторов МО в Европе, особенности региональной политики ЕС, современные политические концепции расширения и углубления интеграционных процессов на европейском континенте, приграничные, трансграничные и еврорегиональные модели сотрудничества между территориальными объединениями, сотрудничество различных институтов ЕС и

Украины в трансграничном измерении МО. явление сотрудничества европейских регионов, истоки, условия реализации, концепции и принципы, на базе которых осуществляется соответствующая политика Украины. Ключевые слова: еврорегион, интеграция, ЕС.

ANNOTATION

Dikarev A. I. Euroregiona! and transfrontier dimension of European integration. -Manuscript.

The dissertation is for Ph. D. Degree in Political sciences in the field 23.00.04 -Political problems of the international systems and global development. - Institute of World Economy and International Relations. Kiev, 2000.

The dissertation is presents the analysis of Euroregional integration, the EU's and Ukraine's political strategy in the transfrontier co-cooperation's sphere, as well as new types of European international relations actors" formation process, the EU's regional policy peculiarity, modern European continent political concepts of integration process' broadening and deepening, border, transfrontier and euroregional models of co-cooperation between territorial authorities, the EU's and Ukraine's different institutions co-operation in transfrontier dimension of international relations, European regions' cooperation phenomenon, sources and conditions of realization, basic concepts and principals of the Ukrainian's transfrontier policy. Key words: Euroregion, integration, the EU.