автореферат диссертации по социологии, специальность ВАК РФ 22.00.08
диссертация на тему: Формирование управленческой культуры менеджера в условиях становления рыночных отношений
Полный текст автореферата диссертации по теме "Формирование управленческой культуры менеджера в условиях становления рыночных отношений"
ХАРКШСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНИВЕРСИТЕТ
На правах рукг су
ЛАПШИНА BiKTOpin Леоншвна
ФОРМУВАНЫЯ ynPABJIIHGbKOÏ КУЛЬТУРИ МЕНЕДЖЕРА В УМОВАХ СТАНОВЛЕНИЯ РИНКОВИХ ВЩНОСИН
22.00.08. — сощолопя управления
Автореферат
дисертаидТ на здобуття паукового ступени кандидата соидолопчннх наук
XapiiiB —1995
Дисертащею е рукопйс.
Дисертащю виконано у Харк1вському державному ушвер-ситеть
Науковий кер1вник — кандидат ({нлософських наук, доцент
АНДРЮЩЕНКО Ал1са 1лл}вна
Оф1щйш опоненти: доктор соцюлопчних наук, професор
С0Б0Л6В Василь Олександрович;
Провщна оргашзащя — Украшська державна юридична
акадекия, м. Харкчв.
Захист в1дбудеться . Л/ " ^^¿^¿11995 р. о на
заиданш спещал1зовано! вченоТ ради, Д 02.02.06. Хар1«в-ського державного ушверситету за адресою: 310077, м. Хар-юв, вул. Мироносицька, 1, ауд. Л
3 дисертащею можна ознайомитися у Центральнш нау-ковш б1блютещ Харк1вського державного ушверситету за адресою: 310077, м. Харк1в, пл. Свободи, 4.
Автореферат роз!сланий „ " -ЛМ)¿Тло 1995 р.
Вчений секретар спеща.^зо""""'-'
кандидат фиософських наук, доцент РЕЗНИКОВ Петро Петрович
вчено! ради, доцент
Шеремет I. I.
1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОрОТИ
1.1.Актуальн1сть проблема. Перех!д НкраТни до нових соц:аль-но-економ1чних вЦносин передбачае кардинальна реформа управления, створення принципово ново1 П модел!.Вир1шення ц1е1 задач! немозливе без формування культури управления 1 упра-вл!нсько1 культури кер1вника,як! базуиться на 1ниих системах ц!нностей, цо передбачае зм!ну особиспсних настанов I . цгнносних ор1ентац!й кер1вник1в.це означае, що до управляя повинн! бути залучен! профес!онали, цо машть спец1альну п!д-готовку в галуз! менеджменту, яким притаманне нове управ--л1нське мислення.пЦприемницький пЦхЦ, передбачаичий 1н1 ц!ативн1сть, готовн!сть до ризику, новаторство у вир1шенн! проблем управления. Таким чином,на зм1ну традтдйному кер1-внику повинен прийти кер!вник нового типу - менедкер.
Становления ринкових вЦносин в Укра'Ш в1дбуваеться сьогодн! в умовах кризового соц!уму.Соц1ально-пол!тичн! зм1-ни. що сталкся шсля розпаду СРСР.сприяли виникненни кризи. яка охопила ус! сторони сусп1льного гиття знов утворених дергав, в тому числГ й УкраЗни.' Поруиення' В1Длагодяеного господарсько-економ1чного механ!зму привело до пад!ння виробкицтва.розбалансованост! ф!нансово-кредитно! та гроао- . в01 систем, що проходять на фон!, иридично! непроробленосп закон1в,як! зд1йснш!оть правове. регулввання процесу роздер-аавлення. У соц1альн!й сфер! спостер1гаеться глибока дифе--ренц131ия сусшльства,формування• нових клас1в, соц!альннкх( прошарк!в та груп.
В таких умовах зростае роль соц!ального упразл!ння у
визначешп шлях!в виходу з кризи, цо склаласа.В той же час 1 сама систиа управления знаходиться у призовому стан!, обумовленому кегстовн1ста функц!онувати у нових соц!альнс-
ёконом1чних реалиях. Отае, необх!дне формцвання принципово
1
нового типу управл1ння, створення остального прошарку менеджеров, як! волод^еть в!дпов1дним р!внем управлЗнсько! культури. При цьоыу вааливик завданням е приведения успх елемент!в системи управл1ння у в!дпов1дн1сть з потребами сучасного р1вня розвитку сусп1льст'ва, а такоа розв'язання протираччя ьпя реальним р1внем зр1лост1 управл1нсько1 культури менедаера й потребами сусп1льства. Цим обумовлена нобх1дн1сть вивчення ссобливостей та механ!змлв формування управл1нсько! культури менджер1в, як! працювть в умовах становления риккових вЦносин.
1.2 Ступ1нь науково! розробле.чост! проблем». Специф1ка науксво! розробленост1 проблем« визначаеться двома фамо-рамк. Перший пслягае в тому, що управлпюька культура менедаера багато в чому детерменована особливостями соц!ально-економ1чного розвитку сустльства.' Тому управл!нська культура кер1вника в умовах тотал!тарно'1 дераави, менеджера у кап-1тал1стичному сусп!льств1 або перехЦному до ринкових в1дносин мае суттеву р1зницю 1 потребуе глибокого науково-го анал!зу. Автор тдкреслае, цо як2*о характеристика управ-л1нсько1 культури соц!ал1стичного кер1вника (див. прац1 М.Бочарова, В.Пихало, Д.Кайдалова, А.Китова, А.Омарова, В.йфанас'ева) та кап1тал1стичного- С прац! М.Вудкока. Д.Френсиса, М.Х.Мескона, Н.Пчи. М.Й.Деванна, Р.М.Фалиера. К.Киллена) у науков!й л!тератур! представлена досить широко, то анал!з управлшськог культури менедаера. який д!е в пер 1 од становления ринкових вЦносин. практично в!дсутн1й.
Другою особлив 1 с тш теоретично! розробки проблем« управ-лиюько! культури менедзера е те. ¡¡¡о ця категор!я перебузае на ме:?л р1зних наук - менеднменту. культуролог!!. ф!лософ! 1 соц1ально1 психолог!1, соц1ологП управления та 1н. Тому 1снуе р1зниця у подходах до вивченна управл1нсько1 культури менедзера. Так. економ1сти та фах!вц! у галуз! управл!ння (М.Бочаров. Г.Попов. А.Панов. Г.Попова. В.Григор'ев та 1н.) основний акцент роблять на анал1з! уравл1нсько'1 д1яльност! менедаера та '¡1 впливу на ефективн!сть функ^онування об'екту управл1ння: фёлософи та культурологи (Е.Маркарян. Н.Ег.итейн. 1.В1тан'1 та 1н.) - на загалыий культур! менеджера. де в!н виступае 1 як тзорець. ! як твор1ння (культи-вування лвдини): соц1алып психологи (А.Китов. А.Свенциць-кий. В.'йепель. Д.Кайдалов. С.Су1менко, та 1н.). характеризуйся управл1нську культуру менедзера. основну увагу звертаать на його ¿ндивгдуальн! ссобливостх.
У соц1олог1чн1й л1тератур! в останн! роки поязилися досл1дзення управл1нсько'1 культури менедзера (робсти ¡5.Гриценко. Л.Евенка. С.Климово'1. I.Петраиово'!. В.Соболева. ?.Тихонове!]. 61льипсть з яких присвячен! вивченнш проблем соц1ал1зац11 менедзера в нових 1сторичних умовах.
Проанал1зувавии' наукову Мтературу,автор прийаов до вксновку.йо доследяувана проблема не розроблена в достатн!й м!р!.Сьогодн! вазливо вивчати не т!льки особливост! адап-тацП менеджер1в до нових умов д!яльност1,але й механизм формування нового типу менеджера з в!дпов1дним р1внеа управл1нсько! культури.
1.3.Предмет та об'ект дослЦзення. Предметом досл!дзенна г реальний р!внь зр1лост1 управл!нсько! культури менедаера. мехатзм його формування та удосконалення в умовах
. становления ринкових в!дносин.
Об'ектом досл1дження виступають менеджери середього та вицого р!вн1в управл!ння Суправл!нсько1 та 1нституц1ональнсп категорий) . пЦприБмств.засиованих на р!зних формах власностк
1.4. Мета та ' задач1 . досл!дження. Головною метою дисер-тацп1ного дослЦження ; е анал!з сут 1 управлщсько!культури менеджера,П структури,функкц!й та механ1зм1в формува!ння й
удосконалення в умовах становления ринкових вЦносин. Досягнення ц1е1 мети передбачае вир1шення таких досл!д-ницьких задач:
1.Анал1з теоретико-методолопчних тдход!в та уточнения категор^йного апарату проблема з метою вироблення сучасно! концепцп управлхнсько! культури менеджера.
2.Визначення сут! 1 р!вн1в соц!ально1 зр1лост1 управл!н-сько1 культури менеджера, а такой 'П впливуна ефективн!сть управл1нсько! д1яльност1.
о.'Розробка критерПв та показниюв вим1ртвання р1вня зр!лост1 управл1исько1 культури менеджера.
4.Проведения типолог!чного анал1зу управ.-пнсько! культури менеджера за р!внем и зр!лосп.
Э.Визначення та анал1з фактор1в,що детерм1нушть р1вень зр1лост1 управл!нсько1 культури менеджера.
Б.Розробка .социально! технологи 'фораування управл1нсь-ко1 культури менеджера та пЦвищення р!вня 'И зрглост!.
1.5. Ппотези досл1дження. Н в1 дпов!дност! --з метою та задачами дослЦження у робот! сформульован! так1 гчпотези. Головна_ гипотеза:Соц1альна зр!л!сть управдшсько! культури менеджера може вважатися як!сноа характеристикою ступени И сформоваиость
- 7 -
Пмтун^сл1_дства_. Мозна припустити, цо:
- управл!нська культура менедаера визначаеться системою соц1альних якостей (профессиях, диових, особиспсних, м!2особист!сно-ксмун!кативних), як! необх!дн1 менеджеру для -овслодншя афектквниаи методами управл!ння та успгвного виконання упрзвл!нських функций;
- сп!вв!дноа;ення I в!дпов!дний прояв цих соц^альних якостей характеризуй ргвень зр!лост1 управл1нсько1 . культури менедзера, який в!добразуе ступшь в2дпов1дност1 11 основних елемент!в потребам ефективного функц!онування об'екту упразлгння; .
- ревень зроост! управл!нсько1 культури менедкера детерм!-нуеться взаемозв'язком 1 взаемод!ею об'ективних умов I суб'ективннх фактор!в у- ??роцес! формування управлшсько! культури 1 виявляеться на трьох р1внях - реальному, оптимальному 1 реальному:
- Формування управл!нсько1 культури менедзера виступае як прсцес досягнення пезного р!вня 11 зр!лост!;
- перехЦ до ново! системи соц1ально-економ1чних в!дносин потребуе формування менедкера з вЦповЦним р1внем зр!лост1 управльчсько! культури, яка характеризуеться гпдвищенням рол! д^лових якостей у 11 структур!, таких як 1н!ц!атив-н!сть, новаторство, ГОТОВН1СТЬ до ризику, вм1ння прогнозу-вати розвиток подп'1 тощо.
1.6.Новизна дисертац1йного дослЦяення. Наукову новизну досл!д2ення складаять наступи! моменти:
1.Розробка сучасно! ■ концепцП управл!нсько1 культури менедзера,уточнения теоретико-методолопчного та методичного п!дход!в до соц!олог1чного анал!зу проблеми.
2.Зклгаяежяжй еястенкий аяаягз иехйрДзйи фсри^'&айУ.я I 1\
- 8 -
управлшсько! культури сучасного менеджера.
3.Визначення сут 1 та розробка основних критерпв та показник1В вим1рн;вання р1вня зргмост! управл1нсько2 культури менеджера.
4.Типолог1чний ' анализ управл'1нсько'1 культури менеджера за р1внем 'П зр1лост1.
5.3апропонована социальна технология, що дозволяе вивчити механ!зм формування управл1нсько! культури.менеджера та нам!тити шляхи п1двищення р1вня 'и зр!лост1.
1.7.Теоретичне та практичне значения.Теоретичне значения полягае в розробц1 орипнально! концепцП управлшсько! культури менеджера, за!ст якоТ полягае в обгрунтуванн! доц1льност1 використання категорП соц1ально'1 зр!лост1 як комплексного системного крктерр1вня и сформованосп. Це дозволило вид1лити три р1вня зр1лост! ( Цеальний, оптимальний, реальний ) та розробити в1дп0в!дн1 ссц1альн1 модел1 особистост! менеджера.
Результати досл1дження можуть бути викоркстан!: -для д1агностики реального р1вня зр1лост! управл1нсько1 культури менеджера;
-для створення рандомазованих груп у центрах подготовки та перешдготовки менеджеров;
-при складанн1 програм нав'чання менеджер!в; -при викладанн! учбових кур с I в' "Соц1олог1я управл!ння", "Основи менеджменту" та 1н. у ВНЗах.
1.8. Апробац1я результатгв досл1дження. Основн! положения та висновки дисертац1йного дослЦкення знайвли воображения в опубл!кованих роботах автора, а таков допов1дались на М1а-народн!й науковн! конференци "Маевтика у систем! психолог!-чних знань" Сквиень 1393 р.), М1жнародних наукових читаннях
"Актуальные проблемы современной психологии" (вересень 1993 р. ), методолог1чному сем!нар! соц1олог!чного факультету Хар-к1вського деркун!верситету (литий 1994 р.), теоретичних сем!нарах кафедри соц!ологп npaqi та управл1ння Харк1всь-Чкого держун1верситету (1992-1994 p.p.)
1.9. Публ1кац11. За темою дисертацП опубл!ковано чотири науков! роботи загальним обсягом 0,8 д.а.
1.10. Обсяг i структура дисертацП. Дисертац1я складаеться
1з вступу, двох роздШв та заключения, викладених на ___
стор1нках машинописного тексту, що вклшчав 10 схем та таб-лиць, И малюнк1в та графШв, а такоз б1бл1ограф1ю ( 205 джерел) та додаток з 13 таблиць.
2. 3MICT РОБОТИ
Н встчп! обгрунтовуеться актуальн1сть, висв!тлюеться розроб-лен1сть проблеми, сформульован! мета, завдання, г1потези, визначен1 основы! положения, що виносяться на захист, науко-ва новизна та практичне значения роботи. В першому роздШ "Теоретико-методолог1чн1 основи вивченна механ!зму формування управл1нсько! культури менеджера" дос-л!джуеться управл1нська культура менеджера як соц1олог1чна категор1я, тобто проводиться анал1з теоретико-методолог1чних niдход1в та уточниеться категор1йний апарат проблеми з метою розробки сучасно! концепцП. Соц1олог1чний анал1з категорП "управл!нська культура менеджера" дозволив автору виявити об'ективн! умови та суб'ективн1 фактори, як! безпосередньо або опосередковано впливають на механ!зм формування. управл1нсько'1 культури. Враховуючи, що процес формування управл1нсько'1 культури менеджера повязаний з впливом макро-
та Ы1кроумов його функц1онування, велика увага прид!лявться анал1зу специф!ки впливу сучасних соц1ально-економ1чних вщносин.
В робот! заропонований принципово новий пЦх1д до вивчення управл1нсько1 культури менедаера, янгснош ознакош яко'1 виступае р1вень П зр1лост1, визначен! основа критерП та показники вим1рнтання р1вня зр1лост1 управл1нсько1 культури менеджера, розроблен1 реальна, оптимальна', та реальна модел1 особистост! менедаера.
Другий розд1л "Соц1олопчний анал!з механ!зму формування та шлях1в удосконалення управлхнсько! культури менедаера" присвячений вивченнш управл1нсько1 культури ненедаер!в дер-аавних, приватних, кооперативних, сум1сних,■ акц!онерних та орендних тдприемств. Н робот1 була запропонована методика визначення реального р!вня зр!лост! управл1нсько1 культури менедаера, яка дозволила виявити специфЛчн! особливост! управл1нсько1 культури сучасних менедаер!в. Це дало змогу нам1тити напрямки удосконалення управл1нсько1 культури менедаер1в тдприемств з р1зними формами власност1, а також розробити соц!альну технолог!«) п1двищення IX управл!нсько1 культури.
Н з'аклвченн! викладен1 основн1 шдсумки дослЦаення, про-понувться практичн1 рекомендацП по пЦвиценню р1вня зр1лост£ управл1нсько! культури сучасног'о менедаера.
3. 0СН0ВН1 ПОЛОЖЕНИЯ Тй ВИСНОВКИ ДИСЕРТЙЩЙН01 .Р0Б0ТИ
н
3.1.Реал1зований соц!олог1чний п!дх!д у досл1джен1 катего-. 'рп "управл1нська культура менедаера" та механ1зму II' формування. I
Соц1олопчний анал1з категорП "управл1нська культура менеджера" дозволив зд1йснити комплексний системний анал1з проблеми, виявити р1зноман1тн1 зв'язки та вЦношення як м1я
стрцктчрними елементами об'екту, так 1 в його ¡взаемодп з
I
зовн1шн1м середовицем,тобто проанал1зувати д1алектику взае-мозв'язку об'ективних умов та суб'ективних фактор!в у ме'хан1зм! формування управл1нсько'1 культури менедзера. Такий шдхЦ передбачае, що властивост! об'екту, як [цлосно'! систем», визначаиться не пльки впливом його окремих елеменпв, але й як1сно новими характеристиками, як1 виникаить у результат! системотворчо1 взаемодП його елеменпв, Ц:ез як1сно новов характеристикою автор вваяае зрШсть, тобто стан управл1нсько! культури менедгера.який забеэпечуе моялив!сть 'досягнення на1Шльшо1 ефективност1 управл1нсько1 д1яльност1. Иого мояна розглядати як комплексний показник, що характеризуе ступ1нь сформованост! та несуперечливост1 основних елеменпв управл1нсько1 культури, до яких в1дносяться загальний р!вень культури, со-ц!альн1 характристики менеджера, культура управл1нського мислення, культура мови та службового сшлкування тощо. Саме аналхз соц1ально'1 зр1лост! управл1нсько1 культури менедзера як як1сно'1 характеристики ступени 'П сформованост1 розкривае сутн1сть авторського п!дходу.
3.2.3апропонована сцчасна концетиз цправл1нсько1 кчльтурк менеджера.Теоретико-методолопчний анал1з проблеми дозволив запропонувати нову концепцш управл1нсько! культури менедзера,¡?о потребуе уточнения категор^йного апарату.а саме ви-явлення взаемозв'язку та взаемодП категор1ями "культура", "культура управл!ння","управл1нська культура менедяера". Використовушчи д!яльн1сний п!дх1д до анал1зу категорП I
"культура" як базов'о! для категорий "культура управл1ння" та "управл!нська культура менеджера".автор розгладае культуру як соц1ально-прогресивну д!яльн!сть лшдства,яка е д!а-лектичною едн1ств процесгв опредмечування (створення норм, 1инностей,знакових систем) та розпр'едмечування (освоения культурно! спадщийи) I направлена на перетворення д1йсност1, всеб!чне виявлення 1 розвиток сутн1сних сил людини.
Тому, анал!зуючи культуру управлСня як частину -загаль-но1 культури, автор припускае, що у широкому значенн1 культура управл!ння включае створення основних норм та принци-п1в функц1онування системи управл!ння та використання гх у процес! управлшсько! д!яльносп з метой досягнення оптимального стану або результату функц!онування об'екту управлС-ня. Отзе, культура управлСня формуеться на стику загально! теор!1 управлшня, Де створшвться основн! норми та принципи управлСня, та управл1нсько! д!яльносп. де вони реал1зу!оть-ся на практик. Таким чином, культура управл1ння - це сукупн1сть способ!в, метод!в та результате д1яльност! системи управл1ння, що забезпечуе ефективне функцхонування та розвиток об'екту управл!ння.
Управл1нську культуру менеджера автор розглядае як частину культури управл!ння, яка вЦображуе стутнь оволод1ння менеджером знаниями, способами та методами управл!нсько'1 д1-яльност! та використання !х на практиц! у в1дпов1дност1 з рхвнем розвитку власно! нСрокультури. Враховушчи, що нос!ем управл!нсько1 культури с менеджер, особу ■. якого ми розглядаемо як систему штелекту'альних, сощально-культурних та морально-вольових якостей,як! в^дбивааться в 1ндив1дуаль-них особливостях його свгдомосп й Д1Яльност1, анал!з управл1нсько! культури менеджера передбачае 1х дослЦження,
оск1льки якост! е центральним елеыентом управл1нсько1 культури 1 иозуть виступати показником и сформованост1. 3.3. Да€ться анал1з систеаи соц!алнкх акостей як центрального елементу управл!нсько1 культури менеджера. Протягом к1лькох десятир!ч у науков1й Л1тератур1 ведеть-ся дискус!я з питания визначення "особист1сних" якостей ке-р1вник1в.~л9 ц!й дискусП склалося дв1 основн! точки зору. Так прихильники теорП рис ввазашть, що статус кер1вника породзуе певний комплекс в1дпов!дних йому якостей особи, а завдаиня науки полягае у визначенн1 цього комплексу та роз-робц! квантиф1ковано1 модели
■ За ьнеои концетцЕВ фактором, ко визначае управльчську ефективн1сть, вважаетьса ситуативн1сть, ака виб!ркозо структуруе рухоа! та М1нлив1 модел1 "гарного" менеджера.
Автор ввакае, цо серед якостей менеджера, якг той мае. Сабо повинен матиЗ е специф!чн1 константи, як! не залезать в 1д ситуаци;, однак розвиток суспьаьних в1дносин в ц1лому та системи упразл1ння, зокрема, щоразу зм1нве 1х пропорцП та сп 1 е-в 1 дновення. Тому весь комплекс сощальних якостей. що характеризуясь особу менеджера, можна умовно под!лити на чотири блоки: 1) 1ндив1дуаяьно-особист1сн1 якост!: 23профе-С1йн1; 3) д!лов!: 4Э м1жособист1сно-комун1кативн1 якост!, Саме нзявн!сть та сп!вв!дноиення названих якостей, найб!льа повно характеризуясь особу менеджера, визначають специф!ку його управл1нсько1 культури. Однак, в залежносп в!д конкретних умов д1яльносп в структур! особи менеджера визначавться пр!оритетн1 якост!, як! сприяать досягненнш найвицо! ефективност! управл1нсько! д1яльност!.
3.4, Уточнена категор1я соц!ально1 зр1лост1 управл1нсько'1 культури менеджера 1 запропонован! нов! принципи
• кдасиф1кацЛ 11 р1вн!в.
Формування управл1нсько1 культури менеджера - процес
складний 1 багато в чому суперечливий,' оск1льки передбачае
взаемод1ю ц1лого ряду П елеменпв. а саме: загально!
культури; соц^альних якостей, що характеризушть особу
менедаера; культури управл!нського мислення; культури мови.
та службового стлкування та !н. При т1сному !х звязку кожен 1 , з них е автономним, цо вЦбиваеться на загальному стан!
управлшсько! культури. Тому в залежност! в !д ступени
узгодяеносп та в!дпов!дност! основних елемент!в уп-
равл!нсько! культури менеджера потребам ефективного функцоо-
нування об'екту управл1ння можна говорити про р!зн! р!вн1
11 зр1лост!.*
В робот! використовуються нов! принципи класиф!кацП управл1нсько1 культури менеджера за р1внем 11 зр!лост1, ос-новним комплексним критер!ем яко! е стушнь сформованост! та реал1зацП особистих характеристик менеджера - !деальний, оптимальний та реальний , що, вЦповЦно, вЦобрааувться у трьох типах соц1альних моделей особи менеджера.
1деальний р!вень зр!лост! управл1нсько1 культури менеджера #забезпечуе . досягнення найвищо1 ефективносп управл1н-сько! д!яльност! в !деальних умовэх. В!дпов!дно, соц!альна модель !деального менеджера в!дбивае теоретично розроблену концетцш найб1льи ефективного виконання менеджером 'управл!нських функц!й в !деальних уаовах функц!онування. Така модель виконуе, по-перше, функц!ю базово!''модел! при
* Див.: Кайдалов Д.П.,Суименко Е.И. Психология единоначалия и коллегиальности: Вопроси теории и практики взаимодействия руководителя и коллектива.-М.1979.с.18-20
анал1з1 61лыз конкретних р!вн1в зр!лост1 управл1нсько! культури, а по-друге, е ор1ентиром для самов'досконалення особистост! менеджера.
Оптимальний (еталонний) р!вень зр1лост1 управл!нсько! культури менеджера вгдтворие максимальну можлив1сть реал!за-ц11 !деальних характеристик суб'екту управл1ння в реальних умовах фуккцгонування об'екту. Така в1дпов1дн1сть знаходить свое вт!лення у соц1альн1й модел1 оптимального менеджера, яка теоретично розробляеться на основ! анал!зу конкретних об'ективних умов д!яльност! об'екту та суб'екту управляя.
Реальний р1вень зр!лост1 управл!нсько'! культури менеджера визначаеться проявом оптиыальних характеристик у практичн!й робот! менедгер1в. Це виявляеться у соц!альн!й модел! реального менеджера, яка створжеться на основ! анал!зу реальних соц1альних портрет1в кер!вник!в.*
Саме сп!вв!дношення оптимально! та реально'! соц!альних моделей менеджер1в дае конкретну 1Нформац!ш про реальний р1-вень зр1лост! управл!нсько! культури менеджера, тому склада-еться моглив!сть розробки соц!ально! технолог!! формування б!льи високого р!вня зр!лост! управл!нсько! культури !, в!д-пов!дно, б!лыи високого р!вня ефективност1 управл!нсько! д1-■яльност!.
* Сл!д розр!зняти поняття "соц!альний портрет особи" та,"со-щальна модель особи". Соц1альний портрет особи - це сукуп-н!сть характеристик, одержаних внасл!док анал!зу !ндив!дуа-альних особливостей та д!яльност! певно! особи. Соц!альна модель особи - теоретично розроблена система якостей особи, що функц!онуе у певних соцгальних умовах.
3.5. Розробле.ча система критерпв та показник1в вим1рн:вання р1вня зр!дост1 упрзвл1нсько1 культури менеджера.
Автор вважае, н?о в основ1 виморювання р!вня зр1лост1 управгансько! культури менеджера покладен! так! критерп: ступень розвиненосп 1 несуперечливост! соц!альних якостей, чс характеризуить особу менеджера; ц!ннЛсне в!дноиення менеджера до свое! професхйно! д!яльност1; ступ!нь реал!зацП управл!нсько1 культури менеджера в практична д1яльнсст1.
Основним показником ступеня розвиненост1 у менеджера со-ц1альних характеристик, цо входять у .професхйний, д1ловкй, особистий та м1жособист1сно-комун!катквний блоки, е ефектив-нгсть управл1нсько1 д1яльност1.
1нва група критерПв вим1равання р1вня зр!лост! управл1-нсько1 культури менеджера характеризуй внутр1ин! та 'зовн1вн1 спонукання до управл!нсько1 д1яльност1. Вони можуть бути виявл8Н1 через анал1з цшнЛсного вЦноиення менеджера до свое'1 профес1йно1 д1яльносп. перш за все до тих 'П сторон, як! забезпечуять формування та удосконалення управлшсько! культури.
Це знаходить свое воображения у ц!нн1сних ор1ентац1ях, як 1 характеризуить спрямован1сть 1нтерес1в особи. Б1льш высоким р1внем ц!нн1сного в1дношення до профес!йно1 д1яльност! е мотиви - конкретно внутр1шн1 спонуки до дП. цо в1дбиваать усв!донлення менеджером об'ективних умов д!яльност1 та перех1д в 1д спонукання до само! д!яльност1.
В механ1зм! д1яльносп менеджера. внутр1шй! спонуки доповнкються зовн1ин1ми - стимулами, як! вЦбивашть специф!ку вимог зовн1шнього середовица. Взаемод1я мотив1в 1 стимул1в у конкретних умовах д!яльност! виступае як механ!зм саиорегулкшання управл1нсько! повед1нки менеджера. В
ynpaBJiiHCbKift повед1нц1 як зовн!аньому прояв! управл!нсько1 д!ялькостi та управлiHCbKo'i культури''проявляеться установка менеджера - тобто готовн!сть до реал!зац!'! ц!лей сб'екту управлпшя.
В к!нцевому п!дсумку внутр!ынн1 та зовнiehi спонуки до управл!нсько'! д!яльност! виявляяться в задоволеност! менеджера своей прсфес!йною д!яльн!стк, тобто у результат! узгод-ження потреб i спряаувань ссобкстост! менеджера в певних умовах,
Формування визначенного р!вня зрьюсп управл!нсько'! культури менеджера ¡¡¡е не означав.цо в!н будо р8ал1зований ч конкретней профосiйпiи дёялыюсп .Тому автором були розроб-лен! показники реал!зацП управлшсько"! культури,до яких в!дносяться стиль управлшсько! д!яльност1 ,'i'i форми.методи. а такок рузультат.Третя трупа критерпв вимёрювання piBHa зр!лост! управлёнсько! культури менеджера характеризуе показники Г! реал!зац11. П!дсумковим показником е ефективн1сть чправл!нсько1 д1яльност!, яка. обумозлена як суб'ективними Факторами.тобто знаниями. умьчнями та досв!дом менеджера, так i об'гктивними умовами упразл1нсько1 д!яльносп. ski або сприяить, або переикоднуать реал! зац I'i управлёнсько'! культури.
7 r ^'-{.члiзЧ-Стьi*-в пли в новнх соц 1 -коном 1 чних веалей на
управл1нську культуру менеджера.
Переход Укра!ни до ринкових в!дносин передбачае проведения роздержавлення,тобто наяви1сть.. i широкий розвиток р!зних Форм власносп.
В робот! пЦкреслюеться.цо п1дприемства,як1 створюються в наслёдок роздержавлення,i.Bifin03ifiH0.'ix кер5вник!в умовно моана под1Лити на дв! груг.и.До nepmo'i в!дносяться дераавн!
та створен! на ix баз1 акц!онерн1 та орендн! п!дприемства. Вони виникаить на мхсц! вже функц!онуючих 1 найчаст1ше машть певне виробництво та кер1вник1в, у яких е досв1д управ-л1нськс1 д!яльност!.Улравл1нц1 на таких п!дприемствах вир1-шущть коло питань.пов'язаних перш за все з пристосуванням вае !снуючого виробництва до 'нових умов господарювання.' Друга група вклшчае кооперативн!.приватн! та сум1сн1 п!дпри-емства 1 значно в1др1зняеться в!д першо!,0сновн1 £пдм!ни по-лягаать у тому, що, як правило,вони створиться заново,а до кер1вництва ними часто приходять люди,як! не машть управлш-ського досв!ду.Тому менедвери вир!шук!ть завдання в1д визна-чення проф!ла дёяльност! та органезацп виробництва до подбору та розставлення кадр1в.
Однзк.незваяаЕчи на ргзница в завданнях,що стоять перед кер1вниками,вони д1ють в однакових соц1ально-економ!чних уаовах,як1 характеризуются високим ступеней д!нам!чносп, еконсм!чнон! та пол!тичное нестаб!льн1стЕ,соц1альною напру-жен1ста,в!дсутн!стю нормального правового забезпечення д!яльност! п!дприеаств,Все це впливае на управлшську культуру менедаер!в,примушуе пристосовуватись до незрыих соц!-ально'-економ!чних вёдносин.Так,для ефективного функц!онуван-ня в сучасних умовах менеджерам доводиться:гнучко 1 ввидко реагувати,а,по аонливост! ,й передбача?и,коливання економ!ч-но1 та пол!тично! ситуацП;вм1ти налагодити д1лов! зв'язки та зорган1зувати виробництво в нових умовах господарювання; не боятися та ум1ти ризикувати,тому щ'о нестЫкий характер економ!ки передбачае поруч з можлив!стю одераання високих прибутк1в небезпеку збитк1в та банкрутств;з появош конкурен-ц!1 необх!дно пост1йно експериментувати з новими Целки,удо-скокалжвати виробництво та управления, а також вм!ти не
•т!льки знайти та застосувати готове "ноу хау",але й самому запропонуватк нестандартне р!иення.
Таким чином. специфСа сс1пально-еконсм1чно"1 ситуаци по-требуе переварного розвитку д!лових якостей в систем! осо-бнстих характеристик менедаер!в,але це супроводзуеться роз-балансован!стю в структур! уг.равл!нсько'! культури,тобто роз-виток одн!е'! групп якостей зд!йснюеться за рахунок 1нво1. 3.?.Проведений пор!вняльний анал1з р!вня зрьчост! улравл!н-сько! культуркТменедзерев' п!дприсмств.заснованих на р!з-них формах власност!.
йнал!з соц!олог1чноТ !нформацГ!,одержано"! автором.дозволив визначити сглвв!дноиення основних соц!альних характеристик у структур! управл1нсько"! культури менед:гер!в з р!зними Формами власност!.При цьому була виявлена немозлив!сть роз-робки едино"! социально! модел! реального менедвера.оск!льки в суспельств! зараз сп!в!снуе два типи кер!вник!в (див.3.6). Тому автором булн розроблен! доI соц!альн1 модел! менедвера. со в!добравують реальний р1зень зр!лосп '!х управл!нсько1 культури.
При анал!з! лрофес!йних якостей було виявленс.що !снуе значна р!зниця у ступени; 1х розвиненост! як в середин! означеного блоку,так 1 в структур! управл1нсько! культури р!зних груп менедяер1В.Так у менеджер!в дерзавних,акц1онер-них та орендних п!дприемств компетентн!сть у виробнич!й сфе-Р1 значно вища,н!з в економ!чн!й (значения !ндекс!в,в!дпо-в!дно. 0.61 та 0,19).Для менеджер!в кооперативних,приватних та сум!сних п!длриемств картина диаметрально протилекна (в!дпов1дно,!ндекси складаить 0.28 та 0,61).Причинами цъого. на паи погляд.е р!зниця в освIт 1 ( 5?.АУ. кер!вник!в I групи мають вишу техничну осв1ту,а 46.22 менеджер!в II групи-вищу
економ!чну) та в досвт управл!нсько'! д!яльност! ( 68,62 менеджер!в I групи мавть стаз 5-10 рок1в,а 41,82 менеджер!в II групи-менше I року).
Наибольший ,зб1г анал!з самооценок респондентов виявив в ступени розвинеЦост1 особист!сних якостей у структур! управ-л1нсъкс1 культури менеджер1в обох груп (розб!г в 1ндексах складае 0,05).
Великий досл1дницький !нтерес викликав аналоз-р1бннз розвиненост! д!лових якостей,оск!льки мав пЦтвердити або спростувати г!потезу про переважний '1х розвиток у структур! соц!альних характеристик менеджера. В робот! виавлений в1д-носко нкачий р!вень розвитку д!лових якостей у кер!вник!в I групи (I сер.=0,2?) у пор!внянн! з менеджерами II групи С1сер.=0,50). На думку автора, це по.вязане з тим, цо адм!-н!стративно-командна система ор1ентувала управлшщв на ч!тке виконання директив, а не на прояв особисто! Шциати-ви. новаторства, готовност! до ризику. Тому руйнування стереотипу в психолог!'! менеджер!в дасть мозлив!сть подолати суб'ективн! перешкоди, проявити себе самоспйними, незалеж-ними срган!заторами роботи колектив!в, виробити якост!, як! забезпечать самореал!зац!в в сучасних умовах.
Найб!лыза розница к!к менеджерами I та II груп простежу-сться у ступени розвитку м!жособист!сно-комун!кативних якостей. Заф!ксоване р!зке пад!ння значения цих якостей для менеджер!в кооперативних, приватних та сум1сних п!дприемств, тод1 як у кер!вник!в державних, акщонерних та орендних п!дприемств вони переважають у структур! управл!нсько"! культури (в!дпов!дно, 0,18 та 0,45). Отже спостер!гаеться згор-тання демократичних начал у нових структурах, що приводить до. зниження р!внз толерантност! менеджер!в, росту суб'екти-
в!зму в кадровик псштиц!, посилення соц!ально"! напруженос-тк Для подолання таког розбалансованост1 у структур! якос-тей необх!дне усв1домлення менеджерами значения розвитку м1жособист1снйх в 1дносин у п!двищенн! ефективност! управл!-нсько1 д1яльност1. Однак. вир!шення ц!е1 проблеми немозливе без розвитку сусгильних в!дносин в ц!лому, удосконалення сис'теми ■ управл1нн55. Наявн!сть р1зноман!тних форм власност!, затвердження ринкових умов господарювання повинн! забезпечити в!льний розвкток п!дприемництва, виникнення системи соц!аль-но-економ!чних та правових регуляторов д1яльност! менеджеров, що сприятиме формуваннш соцоально-цонних якостей особи кер!вника. рсзкропаченнш його зд!бностей. 3.8. Пропонуеться схема соц1ально1 технолог!! формування та удосконалення управлшсько! культури менеджера.
В робот! запропонована схема соц!ально'! технологи формування управл!нсько! культури менеджера та п!двицення р!вня Г! зрьюстьяка включае три етапи.
На первому етап! зд!йснветься оц!нювання реального р!вня зр!лост! управл!нсько'1 культури,яке передбачае.по-перие,виз-начення показник!в.що характеризуясь управл!нську культуру Идеальна модель):по-друге, розробку оптимального сп!вв!дно-ше'ння основних показник!в управл!нсько'! культури (оптимальна модель); по-третс, анал!з реального р!вня зр!лост! управ-л!нсько1 культури, який визначасться на основ! створених до-слЦником соц!альних портрет!в менеджер!в; по-четверте, 31с-тавлення оптимального та реального р!вн!в зр!лост! управльч-сько1 культури менеджера.
Другий етап пов'азаний з корекц1ею управлонсько! культури менеджера у в!дпов!дност! до потреб оптимального р!вня зр!лост!.Це передбачае процеси формування (як!сни зм!ни) або
удосконалення (к!льк1сн1 зьпки) управл!нсько1 кулыури шляхом навчання з використанням традиц1йних ! нетрадиц1йних форм та ыетод1в. ■
Завершальним б трвт1й етап, пЦ час якого зд1йсншеться оц!нювання ступенш в1дпов!дност1 досягнутого р!вня зр!лост1 управл!нсько1- культури менеджера оптимальному.У випадку на-явнот тако! вЦповЦност! завдання вважаеться виконаним, якщо н1 - цикл повторветься,починаючи з другого ртапу.
Отже, запропонована схема соц!ально! технологи м!стить алгоритм вир1вення задач1 формування та удосконалення управл^сько! культури менеджера.
Соц1альна технолог!я формування та тдвищення р!вня
зр1лосп управл1нсько1 культури передбачае удосконалення
вс!с1 системи об'ективних умов та суб'ективних фактор1в
функц1онування менеджер!в.
Об'ективною тдставоа цього процесу е розвиток ринко-
вих в!дносин, стабШза^я та посилення соц!ально1 ор!ен-
тац!1 економи;и, надп^не правове забезпечення д!яльносп,
и.
менеджера. незалежно взд форм власност1 шдпремств.
Суб'ективн1 ' фактори формування та удосконалення управ-л!нсько! культури менеджера повязан! з необхЦшстю освоения нйвих знакь," ум!нь, навивав д!яльносп, вироблення якостей, як1 забезпечать ефективне його функц!онування в сучасних обстаЕИнах.Так.удосконалення управл!нсько1 культури менед-аер!в державних,акц1онерних та орендних тдприемств полягае у формуванн1 та розвитку в структур! !х особистост! д!лових якостей (орган!заторськ! зд1бност!,'1Н1ц1ативн1сть.новаторство тощоЭ.Для менеджеров кооперативних.приватних та сум!с-них п1дприсмств основним завданням е розвиток м1жособист!с-но-комун!кативних якостей (ум!ння сп1лкуватись,толерант-
н!сть, емпат!я тощо).
Реал1зац1я соц!ально"! технологи дасть можлив1сть л!к'в1-дувати розбалансоватсть у систем! соц1альних характеристик менедяер1в ' та досягти б!лын високога' ревня зр^осп управлшсько! культури, що, в!дпов1дно, сприятиме шдвищенни ефективносп управл1нсько"! д!яльност!.
4.ОПУБЛ1К0ВАН1-Р0Б0ТИ
Основа положения дисертацП в!дображен! в таких публ!-кац!ях автора:
1.К вопросу о разработке социальной модели личности руководителя в условиях становления рыночных отношений.//Сборник научных работ аспирантов Харьковского государственного университета. - Харьков,1992. - с.48-52.
2.Д1лов1 ¡гри у систем! формування управл1нсько1 куль-тури кер!вника//Майевтика у систем! психолог!чних знань: Ма-тер1али м!жнародно! науково! конференц!!. -Ни!в,!993. -с.205-206. . .-
3.Социальный портрет современного менеджера//Сборник научных работ аспирантов Харьковского государственного университета. - Харьков,1993. - с.176-181.
4.К вопросу об управленческой культуре менедяера//Акту-альнне проблемы современной психологии: Материалы научных^ чтений. - Харьков,1993. -с.144-147.
Лапшина В.Л. Формирование управленческой культуры менеджера в условиях становления рыночных отношений.Диссертация на соискание ученой степени кандидата социологических наук по специальности 22.00.08 - социология труда,социальных
процессов и управления.Харьковский государственной университет. Харьков.1995.
Защищается научная работа,которая содержит социологический анализ сущности и механизма фрмирования управленческой культуры менеджера в условиях становления рыночных отношений. Установлено,что современное развитие Украины требует формирования нового типа управленческой культуры,определяемой системой социальных качеств,необходимых менеджеру-для овладения эффективными методами управления и успешного выполнения управленческих функций.В зависимости от степени соответствия основных элементов управленческой культуры потребностям эффективного функционирования обьекта управления в работе определяштсн и анализируются три уровня зрелости 'управленческой культуры менеджера'.идеальный, оптимальный, реальный.
Осуществлено внедрение результатов исследования в учебный процесс на социологическом факультете Харьковского госуниверситета.
Кличовё слова:менеджер,управлшська культура менеджера,pi-вень зр1лосг1 управл1нсько1 культури,соц1альна модель осо-бистост! менеджера.
Lapshina Victory L. The Forming of Management Culture under Conditions of Market Relations Formation.
The dissertation is submitted for an acadesuc degree of Candidate of sociological science in speciality 22.00.08 -sociology of labour, social processes and management. The Kharkov State University. Kharkov, 1395,
Four scientific publications including sociological
analysis of main points and mechanisms of the forming of management culture under conditions of market relations formation are presented. It was ascertained that Ukrainian postsocialist development demands creation of a nea pattern of manager professional culture which is defined with the system of Social qualities that are necessery to a manager in mastering effective methods of management and successful accomplishment of management functions.
Three levels of management culture maturity depending on degree of compliance of the main elements of management culture with the needs of the effective acting of managing objects are defined and analysed: ideal, optimal and real ones.
The results of the investigation are utilized in the educational process of the sociological faculty of the Kharkov State University.
4>
Шдл. до друку 18.01.95 формат ' 60x84Д6
Пап1р друкарський. Друк офсетний.
Тираж 100. Заказ & 26. Р-т "СШ". Безкоштовно.
310825, м.Харк1в, лр.Московсышй, 183, АО "Серп л молот.