автореферат диссертации по истории, специальность ВАК РФ 07.00.03
диссертация на тему:
Индийская эмиргация в Канаду в исторической ретроспективе

  • Год: 1997
  • Автор научной работы: Панцир, Сергей Иванович
  • Ученая cтепень: кандидата исторических наук
  • Место защиты диссертации: Черновцы
  • Код cпециальности ВАК: 07.00.03
Автореферат по истории на тему 'Индийская эмиргация в Канаду в исторической ретроспективе'

Полный текст автореферата диссертации по теме "Индийская эмиргация в Канаду в исторической ретроспективе"

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМ. Ю. ФЕДЬКОВИЧА

ОД

чС!\ «ЯЯ7

ПАНЦИР СЕРГІЙ ІВАНОВИЧ

УДК - 971

ІНДІЙСЬКА ІММІГРАЦІЯ В КАНАДІ В ІСТОРИЧНІЙ РЕТРОСПЕКТИВІ

07.00.02 - Всесвітня історія

Автореферат

дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук

Чернівці - 1997

Дисертацією є рукопис.

Робота виконана на кафедрі всесвітньої історії та політології Чернівецького державного університету ім. Ю. Федьковича

Науковий керівник - доктор історичних наук, професор

Сич Олександр Іванович

Офіційні опоненти:

• доктор історичних наук, член-кореспондент НАН України

Євтух Володимир Борисович

- кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту всесвітньої історії РАН .

Коленеко Вадим Олександрович

Провідна організація - Інститут світової економіки та міжнародних відносин НАН України

Захист відбудеться 27 грудня 1997 року о 10 годині на засіданні спеціалізованої вченої Ради Д. 76. 051. 03 в Чернівецькому державному університеті ім. Ю. ФедькоЕича за адресою: 274000, м.Чернівці, вул. Кафедральна, 2 (корпус 14).

З дисертацією можна ознайомитись в науковій бібліотеці Чернівецького державного університету ім. Ю. Федьковича (274000, м. Чернівці, вул. Лесі Українки, 23).

Автореферат розіслано «_______»_________________1997р.

Вчений секретар спеціалізованої вченої Ради

АЛОБА і.Б.

Актуальність теми дослідження. У сучасному світі імміграція стала дуже поширеним явищем ■ В історії теперішнього снігового господарства, яке почало складатися з другої полонини 19 століття, обмін робочою силою через міграційні процеси, с одним з вшначальних факторів поряд п світовою господарською спеціалізацією, міжнародною торгівлею та іншими чинниками. Багато вчених-економістів підкреслюють особливе значення імміграції в індустріальному становленні розвинених країн світу.

Крім ролі в розпитку світового господарства та економіки окремих індустріальних країн, міграційні процеси стають важливим аспектом міжнародної соціокультурної та політичної інтеграції. З імміїрацією пов'язане формування характерного для 20 століття особливого типу громадянського суспільства, що визначається в науковій літературі як ітоліетнілне. Полі етнічна форма суспільства, що утвердилася на американському континенті, на нинішньому етапі набирає поширення в традиційних моноетнічнпх державах Європії

Вивчення індійської іммітрації в Канаду обумовлене ще й тією обставиною, що вона була складовою частиною такого специфічного історичною явища як індійська еміграція. Започаткована в 30-х рр минулою століття, вона зразу ;к набула світового значення, охопивши такі регіони як Південно-Східна Азія, Східна та Південна Африка, Латинська Америка та Океанія. Про значення цієї еміграції в міжнародних міграційних процесах говорить той факт, що протягом довгого часу - з середини 19 століття до початку Друг ої світової війни - Індія посідала дев'яте місце серед найбільших "експортерів" робочої сили світу і питома вага індійської еміграції в світовому мііраціпному потопі становила 2,2%. Внаслідок цього індійці стали домінуючою етнічною групою, наприклад, в таких країнах як Британська Гвінея та Фіджі. Утворення на початку 20 століття сикхської діаспори в Канаді та США стало абсолютно новим явищем, бо це були індустріально розвинені країни. В наш час такий тип діаспори зустрічається все частіше не тільки в англосаксонських країнах, але й має місце навіть у Швейцарії та Австрії. Відомо, що і Україна вже знайома з імміграцією з Індії, правда, поки що транзитного характеру. Але є всі підстави вважати, що за умови збереження критичної демографічної сшуації в Індії та успішної модернізації української економіки індійська діаспора може стати реальністю і для нашої країни, що потребуватиме відповідної імміграційної політики. З цієї точки зору ¡«позбавлений драматизму сторічний канадській! досвід у галузі імміграції може стати найкращим "навчальним посібником"

Актуальність теми дисертації пов'язана і з однією з найгостріших проблем сучасності - міжетнічними конфліктами, історіргшій досвід

засвідчує., що масовий наплив іммігрантів може посилити соціальну напруїу в приймаючому суспільстві, оживиш існуючі расові забобони, ускладниш міжнаціональні відносини. спровокувати націоналістичні виступи прогп засилля "чужинців" Тому ретельне вивчення цьою досвіду спроможне допомогти урядам приймаючих країн виробити найбільш оптимальну політику, щоб уникнути міжетнічних конфліктів.

Безперечно, що проблема індійської імміграції займас особливе місце в історії Канади як одні сі з шісокорозвинутих країн світу, якій притаманне велш;е розм.іїггя етнічного складу. Протягом останніх ста років в Канаду' прибули іммігранти ч понад 40 країн. Починаючи з середини 1960-х років в потоці імміграції в цю країн}1 помітно стала зростати доля вихідців з країн " третього світу” - Латинської Америки, Азії та Африки, і вже у 90-х рр. їх частка в загальному імміграційному потоці в Канаду' складає 70%, а тільки з Азії - 43%. Таке зросгашія стосується, зокрема вихідців з Індії. Індійці являють собою помітну етнічну групу в "канадськії! мозаїці" і за своєю чисельністю, згідно з переписом 1991 р., займають 10 місце (324 800 чол., або 1,2% від усього населення) серед етнічних груп цісї країни За таким показником як mrro.ua вага в населенні Канади цс практично дорівнює голландській групі і наближається до української. Якщо брати розподіл індійського населення по пронншіям, то серед етнічних іруп Ньюфаундленду воно посідає 7 місце, в Онтаріо - 9, в Британській Колумбії - навіть 4 (2,7% населення провінції) Значною с доля індійців у населенні таких великик міст як Торонто (3,7%) та Ванкувер (4,2%)

Отже, індійська етнічна група стала невід'ємною «ладовою частиною поліетнічного канадського суспільства. З огляду на це, важливість вивчення основних тенденцій становлення індійської общини б Канаді, що значною мірою пояснює' сьогоднішній стан, проблеми та перспективи цісї етнокультурної груші, видається цілком очевидною. Зауважимо, що дослідження історії індійської імміграції в Канаді привертас увагу канадський та інших зарубіжних дослідівікіб і тому, що вона с одиісю з найстаріших в Канаді, і в 1997 р. індійська діаспора в цій країні перегортає 100-річну сторінку своєї історії.

Історія індійської імміграції в Канаді становить неабиякий інтерес і в контексті проблеми глобалізації процесів соціально-економічного, культурного, політико-правового розвитку різних регіонів земної кулі, особливо б такому ключовому напрямку світової інтеграції як "Схід-Захід". З цього приводу ще Б 1920-х рр. один з перших дослідників індійської імміїрації в Канаді та США Р. Дас зазначав, ш.о "Індія зі своїми багатими природними та людськими ресурсами, духовним та інтелектуальним багатством, спільно з західною цивілізацією об'єктивно входтггь в епоху

ро¡будови ПОКОЇ СИНОВОЇ ШІВІЛІЗаЦІЇ". причому основою піп розбудови Í "здібності, побажання та ідеали" простих ліодей. які в умовах індійського традиціоналізму їалішіяюіься "інертними та пасивними".

Стміііп, ГіИІІЧСІІІІЯ проблеми. Проблеми індійської імміграції в Канаді дотепер ие були об'єктом у паї и вітчизняної індології та кападознавстна. Ü радянській історіографії 19í0-1960-х рр в коїггексті історії революційних рухів народів Азії, індології Деняткіна Т Ф. та Рийков A.B. досліджували діяльїпсіь індійських революціонерів у Канаді та С1ІІ/Ч. Декілька сторінок роботи Семенової Н.І "Історія сикхською руху' в Індії" присвячено ранній історії імміграції. В 1976 р Іисппут етнографії Дії СРСР видав колекіпвну монографію "Індійці та пакистанці за кордоном" в якій імміграція індійців у Канаду, на жаль, не була представ-ієна.

В зарубіжній історіографії одним з перших грунтовних досліджень індійської імміграції в Канаду та США стала робота індійською історика та соціолога Р.Даса "Індійські робітники на Тихоокеанському узбережжі", видана н 1923 р. 'Í багатьох питань, зокрема економічною та соціально-культурного характеру, ця робота залишається чи не єдиним джерелом інформації про початковий етап індійської імміграції. Цінність дослідження безперечна іде й тому, пю Гюю основні положення ірунгуготься на свідченнях самих іммігрантів та представників адміністрації, котрі безпосередньо співпрацювали з індійцями.

Після другої світової війни, г> час активізації боротьби індійців за іромадянські права в Канаді та США, індійський історик С. Чандрасекхар прочитав курс лекцій в Каліфорнійському університеті, присвячений історії індійської імміграції в США та Канаді. Ці лекції були кидані в 1945 р. під назвою "Індійська імтшірація в Америку".

Новий етан досліджень проблем індійської імміграції розпочався в 1970-х рр в зв'язку з політикою багатокулмурності в Канаді. В 1971 р. канадський історик Дж.Норріс видав роботу присвячену історії етнічних труп Британської Колумбії, один з розділів якої був присвячений історії індійської общини в цій провінції з акцентом на проблемах культури. З цим же акцептом було підготовлено досить серйозно соціологічне та історичне дослідження індійця Р. Срівасташі, що побачило світ в 1974 р.

Одним з найкращих досліджень історії сикхської діаспори Британської Колумбії г робота канадського історика Дж. Скетона "Сикхи Ванкуверу", видана в 1977 р. Автор зібрав багатий матеріал щодо соціальної та духовної адаптації індійців у 60-70-ті рр.

В 70-х рр, розпочав свою роботу чи не єдиний фахівець з проблем індійської імміграції в Канаді X.Джонстон. В 1975 р. він видав фундаментальну монографію, присвячену інциденту з пароплавом "Комагата Мару", а в 1984 р. брошуру “Індійці в Канаді". Остання поки то

сдши узагальнююча робо пі з історії індійської етнічної груші в Канаді, яка. щоправда, носигь науково-популярний характер і не охоплює багатьох актуальних проблем. Отже, незважаючи на певні здобутки в розробці зазначеної теми можна констатувати, гдо і в зарубіжній історіографії поки що відсутні комплексні, узагальнюючі дослідження з історії індійської імміграції в Канаді

Хронологічні рамки дослідження охоплюють період з 1897 р., коли в Каналу почали прибувати перші іммігрант з Індії, до 1991 р. Цей рік -1991-Й - обраний не випадково, тому що аналіз даних перепису, проведеного в цьому рош Дає підстави вважати, що саме на межі 80-90-х рр. індійська іромада стала помітним фактором національного розцінку Канади з усталеними характерними рисами та певніш місцем в етнічній мозаїці країни. Додамо, що аналіз соціально-економічного етановшца Індії та визначення причин імміграції до Канади вимагали від авшра звертатися - за логікою дослідження - до більш раннього періоду, ніж означений кінець 19 століття.

Щодо методологічної бази дисертаційної роботи слід зауважити, що, ставлячи перед собою складне завдання дослідіші індійську імміграцію в Канаді як ціпісне історичне явище зі столітньою історією, дисертант обрав методологічним принципом ретроспективний аналіз Це означатиме, що історія індійської імміграції в Канаді розглядагимеїься не суто в хронологічній послідовності з обов'язковим висвітленням усіх сторін самого процесу імміграції індійців до Канади, а крізь призму аналізу її ключових складових, які саме і визначили сучасне місце індійської іромади в Канаді. Іншими словами, дисертант намагався поглянути на історію індійської імміграції в цій країні з висоти сьоіодсння і сучасних наукових уявлень про сутність міграційних та етнічних процесів. З цією метою були проаналізовані найбільш суттєві для розуміння сучасного становіпца індійської діаспори в Канаді компонент феномену індійської імміграції. Серед таких були: еволюція іммираіідйної політики Канади стосовно вихідців з Індії, динаміка чисельності. розселення, соціально-професійний ' склад, особливості економічної діяльності, громадсько-політична адаптація в зв'язку з проблемою расової дискримінації, духовне життя індійських іммігрантів. Логіку та структуру дослідження схематично можна уявіїти у вигляді оберненого вниз трикутника. Майже всі вказані компоненти, що розглядаються и другому та третьому» розділах, причинно-наслідково зв'язані із своїми "коріннями" у дослідженні причин індійської імміграції в першому розділі. Так, навіть специфіка імміграційної політики Канади щодо індійців безпосередньо сполучається з проблемою політичної інтеграції Індії в Британській імперії і відповідно з політико-правовтши аспектами мотивації до Імміграції, або фактором імперської свідомості. Оіже, кінцевою точкою ретроспекції в будь-якому випадку є індієць - потенційний суб'єкт імміграції в Канаду.

Крім юго. для даного дослідження базовою була мегодолої ія соїнально-психолопчного іа градитіїного і соціально-економічною) підходів вивчення мирашиннх процесів. Соппдьно-лсихолопчний аналіз засгосог;\ва вся при визначенні мотивації та бо’.посередніх причин еміїраціі до Канади її з'ясуванні регіональної специфіки останньої. Він також бук необхідним в дослідженні деяких аспектіїї адаптації індійських іммігрант? V Канаді та природи ксенофобних настроїв в канадському суспільстві, що гальмували її. Соціально-економічний підхід був застосований у процесі вивчення соціально-економічного розвитку Індії в другії! половині 19 століття, а також соціально-професійного складу імміграції та процесу скоіюиі11ної адаггтації.

В той же час. вивчаючи механізм мотивації до еміїраціі, пов'язаний

з общинної« та кастовою свідомістю індійців, застосовувався поширений в сходознавстві структурний аналіз. Аналізуючи релігійну свідомість сикхів, а також розробляючи поняття "раціональної мотивації кращих економічних можливостей'', дисертант звергався до "баї атофакторної" методології М.Вебера, історнко-стлтпстнчннн метод застосовувався в дослідженні чисельності, соціально-професійного складу іммпраиіі ГІри аналізі різних аспектів адаптації індійців був надзвичайно корисним порівняльний метод Слід також підкреслити, що в процесі вирішення поставлених завдань автор намаїався дотримуватись ключових принципів історичної науки - принципів об'єктивності та історизму.

Об'єктом даного дослідженім віїсту на і- індійська імміграція в Канаді як історичне явишс. а предметом свого доолі/скепга дисертант обрав вивчення основних напрямків становленій та еволюції індійської діаспори в Ка на лі.

Дисертант поставив перед собою меіу здійснити реіроспектнвне дослідження індійської імміграції в Канаді відповідно до сучасного її значеній, як невід'ємної складової канадського поліеінічного суспільства. Для досягнення ідеї мети автору необхідно було розв'язати такі завдання:

• впявши причини індійської еміграції до Канади;

• встановити мету' та характер індійської імміграції б Канаді:

• проаналізувати імміграційну політику Канади щодо вихідців з Індії;

• показати динаміку чисельності індійської імміграції першої та другої хвилі та прослідкувати специфіку розселення індійських іммігрангів:

• встановиш сфери трудової діяльності вихідців з Індії, характер та напрямки процесу' їх соціально-економічної адаптації;

• розкріпи еволюцію ставлення канадського суспільства до індійських і.мміграіггін та шляхи їх боротьби за громадянські права;

• визначити особливості соціальної та духовної адаптації індійських іммігрантів.

Джерельну базу дисертації складають опубліковані документи Важлива інформація щодо різноманітних аспектів колоніального правління в Індії в Бріпанську імперію та її наслідки:, іпо зумовлювали причини імміграції індійців в Канаду, була почерпнуіа із збірника "Індійські консппуціііні документи". Досліджуючи економічний розвиток Індії', автор використовував оцінку економічної політики колоні за горів, кризових явищ в економіці, дану в резолюціях з'їздів Індійського національного конгресу, що містяться у збірці "Боротьба Індії за свободу" Інформація про кризові явища в економіці Індії та соціально-економічний розвиток Пенджабу представлена в таких джерелах як звіт комісії по вивченню голоду та в географічних довідниках (газеттирах) дисгриктів Хізар, Джалландар та Хош'ярпур. Важливим джерелом щодо колоніальної політики Англії в Індії с доповідь віце-короля Індії лорда Керзона.

Джерельну базу дисертації складали іакож офіційні публікації канадських державних установ. Серед них в першу чергу слід назвати звіт департаменту торгівлі та комерції від 1911р., де вперше подані якнайповніші дані про чисельність та розселення індійських іммігрантів. Одним з найцінніших джерел з історії індійської імлії рації першої хвилі г матеріали комісії Законодавчої асамблеї Британської Колумбії про діяльність азіатських іммігрантів, що містять детальні статистичні дані про чисельність, сфери Діяльності, оцінку приватної та орендної власності індііісвких імміїрангів в 1910-1920-х p.p. Інформація про чисельність, професійний склад, місце попереднього прожнваніія індійських іммігрантів другої хвилі запозичена із звітів департаменту громадянства та імміграції за період з 1952 по 1966 p.p., народонаселення та імміграції за період з 1967 по 1976 p.p.. а також департаменту зайнятості та імміграції за період 1977 по 1982 pp.

Базовим документом в дослідженні імміграційної політики Канади щодо індійської імміграції першої хвилі стала доповідь Маккензі Кінга в парламеші в 1908р., в якій викладені основні аргументи запровадження рестрнкціонізму проти індійських іммігрантів. Необхідні статистичні дані щодо економічного становища індоканадців в І970-Х-1980-Х pp., а також матеріали про дискримінацію на ринку праці будуть знайдені в матеріалах спеціального комітету в справах меншостей і Королівської комісії з питань рівності у працевлаштуванні.

В дисертації також широко використовувалися статистігчні збірники, що видавались офіційною статистичною службою Канади. Найбільше документів, що стосуються початкового етапу індійської імміграції в Канаді /до 1915р./, опубліковано окремим розділом в збірнику "Документ зовнішньополітичних відносин Канади". Серед них тексти розпоряджень та законів, що регулювали імміграцію індійців, одне з перших грунтовних досліджень цієї імміїрації, проведене британськими чиновниками міністерства в справах Індії і оформлене окремим меморандумом.

адмінісграінвна іа міжурядова переписка, то розкриває багато "білих шяи" історії рестриьніпної політики Канади шоло індійців, а також всі матеріали, шо сюсукмься інциденту 'і пароплавом "Комаїата Мару". Матеріали щодо останнього містяться також у звіті слідчої ьомісті під керівництвом С Роулегга. Про те, як вирішувалося питання про надання іро.млдянсьміх прав індійськими ідшіїрлнілм її Канаді на імперських конференціях Британської Спіг.дру;кності йдеться в документах, опублікованих у виданні "Документизовнішньої' політики Канади"

Нони ¡на даною дослідження полягає в тому, що запропонована іеча с абсолютно повою для вітчизняної ісюрюграфії. хоча вона безпосередньо ні’язапа з загальними проблемами імміграційної та стічної історії’ Канади, гцо розробляються кафедрою Всесвітньої історії та політології Чернівецькою дсржупіверситеїу. Представлена дисертація є також чи не єдиним багатобічні™ дослідженням індійської імміграції в Канаді і в світовій історіографії, незважаючи на оіначену витце актуальність. Вже згадувана робота X. Джонстона "Індійці в Канаді" не може претендувати на комплексне дослідження через те, що є невеличкою брошурою, носить ііа\ково-популяртгпй характер і відповідно не обладнала необхідним науковим апаратом, не висвітлю* багатьох важливих аспектів та іенденцій. що потребують опрацювання точних статистичних даних Наїомгсть дисертація значною мірою заповнює ці прогалини. /Тля більш грунтовного дослідження проблеми актором запропонований новий концептуальний підхід - на відміну від попередніх робіт, що висвітлювали історію індоканлднів, так би мовтгти, в канадській "системі координат", тобто крізь призму тільки канадської історії, в даній дисертації вона досліджена в більш широкому історичному контексті, а саме з урахуванням специфіки історії Британської Співдружності, Індії та індійської еміграції взагалі. Вперше до вивчення ісюріі даної гр\ нп іммігрантів застосовувався соціально-психологічний метод аналізу. Також принципово новим є. підхід у вивченні механізму мотивації до імміграції індійців в Канаду. Автор застосовує вперше і якнайповніше документ зовнішньої політики Канади.

Практичне значення одержаних результатів. Результати дисертації можуть бути використані, в розробці рекомендацій для Державного комітету України у справах національностей іа міграцій про необхідність вносити певні корективи в міірацінну політику' Щодо азіаіських іммігранті, імміграція яких в Україну на сьогоднішній дань стає реальністю. Тут неохідно підкрссліпи. що на базі запропонованого схематичного механізму мотивації можна складати анкети для іммігрантів, на базі яких процес економічної, соціальної та духовної адлггіації стає передбачуваним і, до певної міри, керованим, а це дає можливість запобігати конфліктності Важливими є висновки про досвід ресгрикціпної політ ики Канади.

Теоретична значення поля і ai в тому, що методологічна концепція, запропонована і; дисертації, дозволила комплексно дослідиш і викласти у ПОрІвіШІО стислому вигляді історичне явище цілого століття и широкому контексті проблем БСЄСВІіШ.ОЇ історії

Крім того, фактичний матеріал та висновки можуть бути використані в учбовому процесі при чігганш курсів чи підготовці посібників і всесвітньої історії та методології історії.

Особистий внесок здобувача тп публікації. Особистий внесок автора вбачається в розробці коштеїпуальнш підходів до вивчення історії британською колоніалізму в Індії, проблем розвитку традиційних суспільств Сходу, причин міграційних процесій та історії етнічної груші країни-еміграціі в діаспорі. Автор вперше дослідив сторічну історію індійської групи в Канаді, визначнії ЇЇособливості.

Разом із здобувачем розробкою теми дослідження займалися доктор історичних наук, професор кафедри Всесвітньої історії та політології ЧДУ

О.І.Сич в коїггексті історії імміграції в Канаду, імміграційної політики, методології та етнічної історії, а також кандидат історичних наук, доцент тієї ж кафедри С.В. Сахііовськтш з пптаннь причин індійської імміграції в Канаду' та політичного жігггя індоканадців.

Наукові публікації по темі включають чотири наукові статті, що відбивають зміст основних розділів дисертації. Дві статті опубліковані у співавторстві з вищевказаними науковцями. Особистий внесок дисертанта ь статтю "Трагсдгк "Комаїата Мару" /из истории индийской иммиграции в Канаду кануна первой мировой войны"/, підготовлену з доцентом С.В. Сахновським, складає близько 60%, що включають всту п та висновки, ранню історію індійської імміграції, причини, наслідки та деякі факти з ішдпденту "Комаїата Мару". Особистий внесок в статтю "Про сучасну азіатську iMMiqiauiio в Канаді", опубліковану в співавторстві з професором О.І.Сичем складає близько 50%, що включає матеріал про чисельність, економічну діяльність та культурне життя іммігрантів з Азії.

А п [і (та ці я д осл іджен 11 н. Дисертація та публікації пропиши обговорення на кафедрі Всесвітньої історії та політології Чернівецького державного університету ім. Ю. Федьковича., в Іистиіуті США та Канади РАІІ, Інституті етнології та антропології РАН. Основні положения дисертації відбиті в чотирьох публікаціях. Результати дослідження соціальної адаптації індійських іммігрантів доповідались на міжнародній конференції.

Положення, що виносяться на залигт:

1. Сикхам, па відміну від піших груп азіатських та інших іммігрантів,

була притаманна мотивація кращих економічних можливостей, що Гі

о

зумовило цільний, поселенський характер індійської імміграції в Каналу та відповідно прискорення економічної адлпіагш імм^чаїпін з Пенджабу 2- Неузгодженість іппапня британською підданства. сіала ключовою

причинок) виникнення специфічного імміграційного законодавства щодо іпіхідпіи з Індії, а також сприяла посиленню расової напруги і утвердженню позиції канадської адміністрації шодо невшнання громадянських та соціалт.них прав індійських іммігрантів

3. Здобуття Індією незалежності та здійснений нею дипломатнчнпй

тиск поклали краіі правовій дискримінації індоканадцік

4 Сучасне економічне становите індійської общини - не результат

успішного оволодіння канадським ринком прані під час другої хвилі імміїрапіі (з початку 1950-х років) по пріоритетним напрямкам розвилку економіки. Індійці запропонували якнайширший спеклр соціально-професійних груп, на які був попгп на ринку праці.

5. Найскладнішою ланкою процесу адаптації іммігранпв з Індії с духовна адаптація, що навіть для найстаріших індокападців не завершилась і до тепер. Крайніми полюсами цього пронесу с повна асиміляція і строп їй індійський консерватизм. Духовна доктрина індійської діаспори передбачає "середній курс" між цими полюсами, але за сторічну історію він гак і не наповнився реальним змістом. Знайти спільні точки західної гл східної кульгу р в реальнн'і духовній сфері виявилося досіпь важко.

Структура диссріації

Завдання, характер та мета дослідження визначили структуру дисертації в обсязі 182 с. Робота складається із вступу (с.3-20), трьох розділів (с.21-176), висновків (с.177-182), списку використаних джерел ла літератури, то в ключа с 124 найменування (с. 183-102) ла двох додатків (А.Б), що вміїщоють одну схему(додалок А) та 12 таблиць(додаток Б) (с. 193197).

Основний зміст дисертації

У н ступ і обгрунтовано вибір теми. її актуальність, хронологічні рамки, об'єкт та предмет дослідження, йою мету і завдання, визначено ступінь розробки проблеми.охарактеризована джерельна база, розкрита наукова новизна та практичне значення.

В першому розділі - " Причини індійської імміграції в Канаду" (с 21-74) - на базі концептуального та історіографічного аналізу проблеми досліджується сої вально-економічний та політичний розвиток Індії в другій полонині 19 ст. з точки зору причин імміїрації індійців у Канаду.

Оскільки імміграція в Канаду носила трудовий характер, то спершу основну увагу привертають питання економічної політики британського

колоніального уряду та кризові явища в економіці, хоча нріоршег останніх серед причин емігранті' в сучасній історіографії не є безперечним. Останнє зауваження, на думку дисертанта, особливо суттєво для індійського суспільства, характерні риси якого ( соціальна врівноваженість, консервативна стабільність, натуральне іосподарство, звичніш низький рівень життя основної маси населення, славнозвісна культурно-психологічна прив'язаність індійця до традиційного середовища) стояли на заваді розвитку заокеанських міграційних процесів. Останні мали місце з 1830-х рр., але вони були позбавлені, так би мовити індійської мотивації, бо у вивезенні індійської робочої сили в заокеанські колонії ініціатива належала метрополії, яка бу'ла надзвичайно зацікавлена і стимулювала її, як правило, "пропагандистськими" засобами

Тим не менше, остання третина 19 ст. в Індії - це епоха лихоліть та потрясінь в економіці, а імміграція в Канаду якраз і починалася на рубежі століть. Серед цих криз найсерйознішими були найбільші в історії Індії епідемія бубонної чуми та посухи ("голод") 1896. 1898 рр., шо охопили більшу частину території Індії. Руйнівний характер цих кріп безперечний, проте, на думку автора, немає достатніх підстав твердити, що воші мали безпосередній вплив на стимулювання еміграції. По-перше, посучи - це звичне явище для індійського господарства і традиційний "імунітет" на нього був підкріплений запобіжними заходами брігганського уряду По-друге, ні голод, ні чума не зачепили Центральний Пенджаб - основне джерело імміграції індійців у Канаду. 1 все-таки ці явища займають свос місце серед об'єктивних стимулів еміграції, адже поряд з інфляцією, високими бюджетними втратами, звуженням кредитної бази, малоземеллям і відповідно жорсткі»! фіском вони позбавляли ефективності індійський ринок. Ллє й тут зауважимо, що ці об'єктивні стимули набирають ваги для заокеанської сміїрації в Канаду' гіриу,мові, якщо для суб'єкта господарювання та еміграції характерна так звана мотивація кращих економічних можливостей, іншими словами, наявність ринкової психології, приватної ініціативи що легко долає фактор віддаленості та труднощі адаптації.

Дослідження колоніальної політики та соціально-економічного розвгпку Пенджабу'. - основного джерела імміграції в Канаду, показує,, що ринкові перетворення бріпанців у цій провінції після анексії 1849р. були найбільш ефективними і вона поглинала найбільше капіталовкладень з другої половини 19 сг. Це стосується залізничною будівництва, найбільшого на той час проекту' зрошення пустельних земель, впровадження нових технологій виробництва зерна та технічних культур. Однією з причин цього успіху було те, що пендлабці (особливо сикхи, що складали третину населення провінції) бу'ли готові до таких перетворень, що й було відбито британськими чиновниками в обтрушуваннях економічних проектів. Ще до британців, в сикхскій сільській общині типу бхайачара утвердилась аллодійна власність

на землю, близька ло приватної, з особисіою фіскальною відповідальністю безпосереднього виробника та токарно-грошові відносини. Ці прогресивні риси доповнювались ір\ довоіо еіиьою сикхізму та касти джатів блиіькою до протестаїгіської сінки, про яку пнсан М.Вебер. Ці аргументи і доводять притаманність сикхам, ба гаю ; яких на рубежі століть емігрували в Канаду, мотивації кращих економічних можшкосіей. З такою могпваціпо по-іншому отнююіься економічні умови. Останні з Центральному Пенджабі для більшості індійців були б більш, ніж сприятливими. Туг практично не було гтоеух, середнім розмір земельних ділянок в 5 акрів ддя "виживання" був достатнім, гостро не стояла Гг проблема боргів. Ллє сикх не хотів вести збиткове господарство. Йому потрібно було не 5, а 8-10 акрів, кредит на закупівлю кращих соргів зернових та технічних культур, па технічне забезпечення, в кінці кіннії; здоровий і широкий ринок, що забезпечив би збут ного продукції. Вказані кризи в індійській економіці, відсутність ринку' кредитів, ріст населення та нескінченне дроблення земельної власності через непорушність традиції спадку рівнішії долями. Потрібні були кращі економічні молслнвості, і сикхи з 1870-х років починають і\' шукати, виїжджаючи г» іорпвельні тури по всій Азії та Лфрпні. йдучи на службу в британську ариио та поліцію. Вони були готові до тимчасової трудової еміграції в будь-які куточки евну, але не до переселення.

Иа засаді переселенської еміграції (а саме такою стала з часом еміграція до Канади) стояла досить сипыт психологічна (близька до табу) прив'язаність індійця до родинного колектив}' та традиційною середовища Потрібна була мотивація відриву від нього середовища. 1 підстави для неї знайшлися, навіть у тій же сикхській традиції та культурі.

В 19 ст. сикхізм як релігія переживав кризу і багато йото поножень було забуто. Але з кінщ 19 ст. боротьбу за поширення релігійної свідомості в дусі чистого первинного сикхізму розпочала нестернізована сикськ.ч інтелігенція, ііулн відтворенні розуміння сцкської релігійної общини (хальси) як наді ери юріальної духовної спільності, і місіонерські установки сикхізму , необхідність поширення сикхів та сикхізму по світу'. Це було більш, ніж привід до переселення, це було необхідною психологічною санкцією, .

Та сама інтелігенція, а також сикхські священники (махаїттн) активно проповідували лояльнісп. до британської імперії. Повну відданість імперії сповідували і сикхські селяни, що служили б британській армії і не раз виміряли маршем територію імперії. Іх переконали в близькості і належності до неї і як до власної іериторії в тому числі. Таї; званий фактор імперської свідомості перекривав індійську і забезпечував психологічну санкцію до переселення в іншу частину імперії, якою і була Канада. Власне солдатні відкрили у 1897 році Канаду' для сикхів, а перші групи сикхських

селян [ірибуш Б 1904 році після переконливих листів родичів та земляків і Канади як "Британського ельдорадо" для підданих імперії.

У другому ікііділі - "Чисельність, розселення та соиіаль непрофесійний склад індійської імміграції в Канаді" (с.75-13 І). - досліджуються основні параметри процесу формування індійської діаспори в Капа,'її. кількісні, гериторіальїн та економічні.

Індійська імміграція в Канаду, шо почалася століття тому, и 1897 р , } огляду на належність її суб’скгів до британської імперії, потенційно мала добрі перспскі ивіі до свою чисельного зростання. /Vue саме це викликало до Жіігія специфічну ресгрикційну імміграційну політику канадського уряду, започатковану в 1908 р. і спрямовану протії індійської імміїрації. Щоб не порушувати норми імперською "ліберальною" правління, аіптгіндійський характер цьою законодавства приковувався, але йою положення практично позбавляли індійців можливості іммігрувати в країну. Індійці повинні були прибувати з батьківщиіш прямим репсом, якого фактично не існувало, а також мати в наявності 200 дол., що було ддя шк значною сумою. Окремі інструкції забороняли в'їзд жінок та дітей іммігрантів. .Якщо з 1904 но1908 pp. в Канаду прибуло більше 5 тис сикхів, то після введення в дію вказаного законодавства імміграція з Індії практично припинилася. Череї труднощі на ринку праці та расову дискримінацію почався відтік індійців у США. Так, у 1912 р. в країні залишалось близько 2 тис., а в 1921 р. тільки більше 1 тис. Після 1918 р. уряд пішов на поступки в питанні права на в'їзд жінок та дітей іммігрантів з Індії, і на початок 40-х pp. в Канаді проживало 1,5 тис. сикхів. Після домовленостей 1952 р. канадського та індійського урядів про

встановлення імміграційних квот індійців починається друга хвиля індійської імміїрації в Канаду. В 196S р. квота система була відмінена, і індійська імміїрація продовжувалася на загальних засадах. В 60-х pp. в Канаду починають прибувати індійські іммігрант з Східної Африки та островів Фіджі, і до початку 80-х pp. їх доля в 150-гисячній індійській общині складала близько 50%. Станом на 1991 р. індійська імміїрація в Канаді нараховувала вже більше 300 тис. чол., посідаючи 10 місце серед найбільших етнічних груп "канадської мозаїки".

Під час першої хвилі основними регіонами розселення індійців була провінція Британська Колумбія, хоча декілька десятків їх проживало в провінціях Онтаріо, Ньго-Брансуік, Квебек, Манітоба. Слід підкреслити , що ддя сикхських іммігрантів, па відміну від японських та китайських, було характерне розсіяне розселення, залежне виключно від пропозицій на ринку праці. Іншим фактором, що викликав їх локалізацію переважно на тихоокеанському узбережжі, був морський шлях з Індії до Канади, що забезпечував зв'язок з родинами іммігрантів на батьківщині. Піднесення економічного розвитку центральних та східних провінцій, а також відкриття повітряних шляхів сполучення стали причинами переважного розселення

індійських іммігрантів другої хвіпі поряд з Британською Колумбією в Онтаріо, Саскачекані, Квебеці та 1 Іью-Брансуїку 'Зараз індійці проживають іі усіх провінціях Канади, але більше 40% зосереджено в Оіпаріо Слід особливо підкреслити, і по проіягом столітньої' історії імміїрації 'і Індії індіппі залишились переважно міськими жителями.

Індііісі.ка імміїрація в Канаді починалась як тимчасова, заробіічанська. але значні економний успіхи індійців у перше десятиріччя імміїрації стали головною причиною зміни її характеру на постійний, переселенський. Більшість сикхських іммпрангів першої хвилі були зайняті в лісопій промисловості. Надзвичайні виробничі якості дозволяли індійцям заробляти на рівні з англоканадцями, шо поруч з режимом жорсткої економії давало їм можливість досип, швидко накопігипи необхідні капііали для засіювання фермерських юсподарсів іа відкрипя власної підприємницької справи. До кінця 1910-х рр. індійці вже були власниками невеликих деревообробних заводів у Дункані, Лейдісмігі. Кутабсі та Ванкувері. Міцно тримались на ринку такі індійські компанії як "Танзор ламбер компані", "Майо ламбер компані", "Віржпнія ламбер компані" та інші У фінансовій та торгівсльнпі сферах діяли "Гуру-нанак бенкін енд трасі компані" та "Бомбей трейдіш компані". Загалом прошарок індійських торпвців, фінансистів та промисловців першої хвші складав близько 10"о общини. В сільському господарстві було зайнято 15% індійців Загальна земельна власність індійських іммігрантів оцінювалась в 210 тис доларів в середині 20-х рр.

Під час другої хвилі професійніш склад індійської імміграції був надзвичайно різноманітним. Протягом 60-х рр. більше 60% іммігрантів з Індії були дипломованими спеціалістами з різних наукових, технічних та промислових галузях. До початку 80-х рр їх частка зменшилась до 20%), хоча бреґш-лрейн з Індії продовжується і в наш час Канада також заохочувала імміграцію індійських висококваліфікованих робітників, частка яких, щоправда, протягом 60-70-х рр. зменшилась від 30% до 10%. Близько 20% індійців працювали службовцями та клерками, серед яких високий відсоток сіановішн жінки. Праця останніх постійно набувала великого значення і на початку.80-х рр. становила 39% серед індійських працівників.

У третьому розділі - "Соціальна та культурна адаптація індійських іммігрантів у Канаді" (с. 132-176) - досліджуються проблеми громадсько-політичного ла духовного життя індійської діаспори в Канаді.

Однією з головних проблем соціальної та духовної адаптації індійських іммігрантів Канаді були ксенофобія та расова дискримінація. Що панували у канадському суспільстві до початку 60-х рр 19 ст.. Перші імміїранти з Індії зразу зіштовхнулися з ворожим ставленням канадських профспілкових та іро.мадських організацій, політичних партій та адміністрації В результаті на 1008 р. , з утворенням "Літ виключення

азіагів". що ініціювала Ванкуверський бути, та введенням в дію рестрикшшіого законодавства, котре позбавляло індійців громадянських прав, між індійськими імміїраігтами та англоканадцями складається конфліктна ситуація, з розвіпком якої лідери індійської общини стають на пошті радикал,>но-нзиюналісл ичного напрямку боротьби з расовою дмскрнмінацісю Серед ннх найбиіьш відоміші) були представники індійської інтелігенції Таракнаг Дас, Рачім ла Кумар, що діяли через Об'єднану Лігу Індії. На 1914 р. панівною в індійській общині була революційна ідеологія парні "Гадар". В результаті інцидешу з пароплавом "Комагага Мару", тцо слався в го.му ж році, революційний рух зазнав поразки, що сприяло закріпленню безправного становища іммігрантів з Індії.До середини 20 ст. індійська община перебувала на периферії канадського суспільства і базовими слруклурами її соціального жшля залишались засноване в 1907 р. Товариство Хальса-Діван та сикхські храми - іурдвари, навколо яких об'єднувалися не тільки сикхи, але й нечисельні індуїсти ла мусульмани.

Існували два шляхи боротьби за громадсько-політичні права індійців у Канаді. До першого відносимо співпрацю індійської ішелііепцц та лідерів сикхської общини з прогресивними силами Канади з мелою захисту інтересів індійських іммігрантів у законодавчих органах, послаблення ксенофобних настроїв у Канаді. Туї відзначились такі громадські організації як Іидокашдська Лііа, ''Індостан Сварадж Сабха", а також активісти з середовища індоканадцІБ, зокрема адвокат Д.Панд'я, журналісти Катар Сінгх та І.Когалт Другим шляхом була дипломатична діяльність прогресивних індійських урядовців 1920-30-х рр. Шасірі та М.Шафі, ям піднімали проблему індійської імміфації в Канаді па імперських конференціях, а також тиск уряду домініону' Індія на канадський уряд з приводу надання індіїіцям в Канаді громадянських прав. Саме під дією цих факюрів в 1947 р. індійські імміїранти оірнмалн громадянські права, що давало молслнвість всебічно ішсіруватись в канадське суспільство.

Духовна адаптація індійських іммігрантів у Канаді також позначена протиріччями та конфліктами Спочатку це був конфлікт з англоканадцями з приводу релігійних атрибутів епкхізму, на які останні реагували вкрай негативно. Соціальна воляція акцентувала значення духовних традицій в житті індійських іммігрантів. Загалом вони дотримувалися ешорелігійних правил зовнішнього вигляду ла харчування, що мали особливо значення б енкхізмі. Разом з тим серед вищих соціальних прошарків індійської громади і дітей іммігрантів, які навчалися в канадських школах ще в 20-30-х рр., стала помітною тенденція до асиміляції та вестернизації світогляду, культурних цінностей Напочатку 50-х рр. між традиціоналістами та радикалами мала місце низка дискусій та конфліктів, що призвели до розколу сикхської общини. Більшість в общині була за радикалами, які, розуміючи необхідність збереження етнокультурних традицій, розробили концепцію л'ак званого

"середньою курсу", згідно з якою індійці не повинні були копіювати канадський спосіб жппя, але мали позбутися пережіпків сикхського традиціоналізму, особливо л иигатші релігійних а дрибуті б іншою характерною рисою духовної адаптації індійської громади з кінця б0-\ рр. стадо п структурне розмежування на груші етноконфесійних відмінностей, коли в окремі спілки виділялились мусульмани, індуїсти га парен

У висноиках т две депо підсумки дослідження і наголошується на наступному:

1. Перші індійські імміїракш з'явишся в Канаді в результаті дость складного механізму формування причин до еміграції, головними рушійними силами якого були раціональна мотивація кращих економічних можливостей та психологічні мотиви відриву від традиційного середовища. Факторами формування мотивації крайніх економічних мо.клиг.остеи були результати економічної інтеграції Індії в світовий ринок: твердження інституту приватної власності, комерціалізація сільського господарства, іршаціґша політика, внутрішня колонізаиія, розвиток комунікацій. Внутрішніми факторами стали трудова етика сикхізму га касти джагів, прогресивні тенденції в соціально-економічному устрої общини типу бхайачара.

Такі мотиваційні передумови, як нробританська пропаганда енкхст.кнх СБЯщенпків-махат іі>, просвітницька діяльність сикхської інтелігенції за відновлення ідеалів енкхізму і; дусі бріпанського лоялізму, а також служба пенджабських селян в британській армії сприяли становленню психологічних мотивів до відрішу від традиційної о суспільства. До них належали фактор імперської свідомості, що викликав у сикхів ставлення до Врішінської імперії як до батьківщини, а також місіонерські установки сикхізму, які знімали у світогляді терторіальну детермінованість.

Для другої хвилі індійської імміїрації характерне спрощення причин виїзду до виключно економічних мотивів.

2. Загроза необмеженої імміграції з Індії на основі юридичного факгу рівності прав індійців з іншими підданими Британської імперії, за умови нерівності статусів Індії та Канади в імперії викликали до життя специфічну', завуальовану, але жорстку рестрикціпну політику останньої щодо індійських іммігрантів, яка остаточно була скасована лише в 1960-х рр.

3. Чисельність індійської імміїрації залежала і; основному від імміграційної політики Канади. Під час першої хвилі чисельність залишалась сталою в межах 2 тис. чол.. а з початком другої відрізнялась стрімким ростом в геометричній прогресіі і станом ня 1991 р. складала вже більше 300 тис. чол., враховуючи народжених Канаді,

4. Одним з головних регіонів розсолення індійців від початку

імміїрації до сьогодення залишається Британська Колумбія, але в наш час помп проживають в усіх провінціях Канади, та найбільшо і\ зосереджено в Онтаріо. •

5. Мотивація кращих економічних можливостей, високі виробничі та економіко-адаїпа шині якості індійських іммігрантів сіали головною підставою їх швидкого економічного успіх)' В час першої хвилі основними сферами зайнятості індійських іммігрантів були лісоия промисловість, сільське господарство і торгівля. З 50-х рр внаслідок канадської поліпши брейн-дрейну більше половини іммігрантів з Індії становити фахівці різних наукових, технічних та промислових професій.

6. Головною перешкодою процесу соціальної адаптації індійських іммігрантів були ксенофобія та расизм, що панували в Канадо,кому суспільстві. В результаті з початку імміграції особливого значення для індійців набули ірадиційні сикхські інститути громадсько-політичного та духовного життя - іурдварті, керовані Товариством Хальса-Діг.ан, У взаєминах з англоканадським середовипгем головним завданням було домогтися злагоди і отримати рівні громадянські права, що і було досягнуто в 1947 р. під впливом громадської о та дипломатичного тиску.

7. В духовній адаптації прослідковувалась еволюція від строгого традиціоналізму, що не втратив свого значення і в наш час, до повної асиміляції молодою покоління ще за часів першої хвилі. Конфлікт між традиціоналістами та радикалами завершился прийняттям в 50-х рр. компромісного "середнього курсу" як поєднання традиції та нових впливів.

8. Індійська імміграція к Канаді на сучасному етапі виступає як адагпована в канадське суспільство етнічна меншина, і разом з тим в ній окремо виділяються етнокультурні групи сикхів, мусульман та інших.

Основні положення дисертації викладено ущк-их публікаціях:

1. Паиїдір С.1. До проблеми адаптації сикхських іммігрантів у Канаді //

Питання історії нового та новітнього часу (Збірник наукових статей). - Впп.5. - Чернівці, 1997 - С.244-248. '

2. Панцир С.1. Індійські традиції в Західному суспільстві (3 історії суспільного і культурного лаптя індійців у Канаді) II Політичні студії (Збірка наукових статей). - Чернівці, 1997. - С.118-125.

3. Сахновскші Е.В , Панцир С.И. Трагедия "Комагата Мару" (Из истории индийской иммиграции в Канаду кануна первой мировой войны) И Первая мировая война: страницы истории. - Черновцы, 1994. -С. 100-113.

4.Сич О.І., Панцир СТ. Про сучасну азіатську імміграцію в Канаді // Політичні студії (Збірка наукових статей). - Чернівці, 1997. - С.109-117.

Паннир С.І Індійська імміграція в Каналі гі ісіорпчнпі ретроспективі - Рукопис

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00 02 - Всесвітня історія. - Чернівецький дер,ка«ннйуніверснгет їм ¡О Федьковігча, Чернівці, 1997.

Дисертація присвячена проблемам становлення індійської ет нічної групи і; Канаді з 1897 по 1991 рр. На базі розробленої автором комплексної схеми ретроспективного аналізу досліджено основні чішнлки розвитку та характеристики індійської імміграції до Канади причини імміграції, імміграційна політика Канади щодо вихідців з Індії, чисельність іа розселення іммігрантів, соціально-професійний склад та сфери зайнятості, процеси соціальної та духовної адаптації. Було встановлено, що індійська імміграція в Канаді відповідно до особливостей свого формування склалась як інтегрована в соціально-економічну та політігту систему Канади етнічна меншина з етнокультурними підрозділами сикхів, мусульман, індуїстів та парсів. Висновки дисертації мають рекомендаційний характер щодо імміграційної та етнічної політики держави. Перспективним с їх використання в навчальних курсах з історії Індії. Канади та британського колоніалізму.

Ключові слова: індійці, сикхи, імміїрація, мотивація, адаптація.

Ка і іа да

Панцир СИ. Индийская иммиграция в Канаду в исторической ретроспективе. - Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата исторических наук по специальности 07.00.02. - Всемирная история. Черновицкий государственный университет им. Ю.Федьковича, Черновцы, 1 997.

Диссертация посвещена проблемам становления индийской этнической группы в Канаде с 1897 по 1991 гг. На основе разработанной автором комплексной схемы ретроспективного анализа исследовано основные факторы развития и характеристики индийской иммшращш в Канаду: причины иммиграции, иммиграционная политика Канады по отношению к выходцам из Индии, численность и расселение иммигранте, социально-профессиональный состав и сферы занятости, процессы социальной и духовной адаптации. Было установлено, что индийская иммиграция в Канаде, согласно особенности своего формирования, сложилась как интегрированное в социально-экономическую и политическую системы Канады этшгческое меньшинство с этнокультурными подразделениями сикхов, мусульман, индуистов и парсов. Выводы диссертации имеют рекомендационный характер для иммиграционной и э гнической политики государств. I [ерегтектпвгл.гм

IS

является их использование к учебных курсах по истории Индии, Канады, оршанского колониализма

Ключевые слова: индиипы. сикхи, пммшрацш, мотш;ацш,

адаптация, Канада

Pantsyr S 1. Historical Mrmpecttw of the East Imlian immigration into Canada. - Manuscript.

Dissertation for the Candidate's dcgiee in the field of historical sciences, specialization 07.00.02 - Woild history. Chemivtsi State University named alter Yu. Fedkovych- Cliernivtsi,1997

The dissertation is devoted to the East Indian cthmc milionty group in Canada during the period of 1897 till 1991. There has been research conducted concerning the relevant factors involved in the development and activities of the East Indian immigrates in Canada on the bases of the general theme which has been stated by the author. The main factois are as follows: political legislature regarding, East Indian immigration into Canada; ieasons for immigration; quantity and locations of immigrants; social/professional status: social/cultural adaptations. The reseaich has proved that the East Indian immigrate minorities were composed of Sikhs, Pars, Hindus, and Muslims. The characteristic conclusions drawn from this study can be adapted by the government of Canada to implement new governmental policies and piocedures The research information obtained may also be used as subject mattei in the teaching of history as in regard to Canada, British colonialism, and India.

Key words: East Indians, Sikhs, immigration, motivation, adaptation, Canada