автореферат диссертации по истории, специальность ВАК РФ 07.00.01
диссертация на тему:
Подготовка и использование государственных трудовых резервов Украины в период Великой Отечественной войны

  • Год: 2000
  • Автор научной работы: Бомбандерова, Ольга Анатольевна
  • Ученая cтепень: кандидата исторических наук
  • Место защиты диссертации: Киев
  • Код cпециальности ВАК: 07.00.01
Автореферат по истории на тему 'Подготовка и использование государственных трудовых резервов Украины в период Великой Отечественной войны'

Полный текст автореферата диссертации по теме "Подготовка и использование государственных трудовых резервов Украины в период Великой Отечественной войны"

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ ІНСТИТУТ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ

СО

). _

І

%

■ ■ ■ ■■

І БОМБАНДЬОРОВА Ольга Анатоліївна

І

... УДК 947.085. 6 ( 477 )

ПІДГОТОВКА ТА ВИКОРИСТАННЯ ДЕРЖАВНИХ ТРУДОВИХ РЕЗЕРВІВ УКРАЇНИ В ПЕРІОД ВЕЛИКОЇ ВІТЧИЗНЯНОЇ ВІЙНИ

07.00.0^ - Історія України

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук

с- Щ

Київ - 2000

Дисертацією с рукопис.

Робота виконана на кафедрі історії України

Національного педагогічного університету ім.М.П.Драгоманова.

Науковий керівник - доктор історичних наук, професор, лауреат Державної премії України, заслужений діяч науки і техніки України Коваль Михайло Васильович, завідувач відділу історії України періоду Другої світової війни Інституту історії України НАН України

Офіційні опоненти: - доктор історичних наук Кучер Володимир

Іванович, головний науковий співробітник інституту політичних та етнонаціональних досліджень НАН України

- кандидат історичних наук, професор Банраківський Анатолій Іванович, завідувач кафедри гуманітарних наук Київського інституту зв"язку

Провідна установа - Київський Університет імені Тараса

, . Шевченка, кафедра новітньої історії України

Захист відбудеться 2000 р. о 15. ЗО на

засіданні спеціалізованої вченої ради Д 56.235.01 в Інституті історії України НАН України (адреса: 00101, Київ-1, вул. М. Грушевського, 4).

З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту історії України (адреса: 00101, Київ-1, вул. М. Грушевського, 4).

Автореферат розісланий " А У" Уп&ХО 2000 р.

Вчений секретар спеціалізованої вченої ради доктор історичних наук

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРАЦІ

Війни XX століття і особливо остання, Велика Вітчизняна, переконливо юдемонстрували першочергове значення економіки та її складової -одського фактору у досягненні перемоги над ворогом. Саме тому у ісертаційній праці здійснено спробу з нових позицій розглянути проблеми,

о постали перед країною у досліджуваний період і проаналізувати заходи їдянської держави щодо впровадження ефективного механізму гафесійно-технічної освіти для забезпечення народного господарства іаліфікованою робочою силою.

Основою політики держави щодо трудових резервів стали всебічне іахування надзвичайних умов передвоєнного та воснного часу і реалізація юбхідності безперебійного постачання промисловості навченими »бітниками і виконання силами учнів замовлень для потреб фронту. У істемі заходів по зміцненню обороноздатності СРСР слід розглядати і ворення державних трудових резервів, які стали породженням командно-;міністративної системи з властивою для неї надмірною централізацією керівництві, жорсткою регламентацією навчально-виховного процесу, іимусом щодо молоді при комплектуванні навчальних закладів, ірушенням законодавства про працю неповнолітніх. Все це зображувало лінію тодішнього керівництва радянської держави та КПРС здо освіти і професійно-технічної, зокрема.

Нові підходи при розгляді складних питань та введення в науковий ііг невідомих досі архівних матеріалів, а також потреба їх оцінки з ізицій сьогодення продиктовані об"єктивним аналізом висвітлених в ¡сертаційній роботі подій і процесів.

Актуальність дослідження. В сучасних умовах структурної

ребудови економіки України заклади професійно-технічної освіти 'нкціонують у складних і несприятливих умовах. Економічна криза гативно Еплинула на стабільність роботи як галузі в цілому, так і кожного її зрозділу, що призвело до зменшення обсягу підготовки кваліфікованих бітників, закриття багатьох професійно-технічних училищ, різкого гіршення умов навчання та проживання учнів у них. Тому великого ачення набуває досвід по подоланню кризових явищ, що мали місце у енний та післявоєнний періоди і, зрештою спричинили реорганізацію офесійно-технічної освіти. На думку дисертантки, вивчення та аналіз свіду минулої екстремальної ситуації може значно полегшити рішення актуальних проблем сьогодення, в тому числі й проблем, в’язаних з функціонуванням закладів професійно-технічної освіти в раїні.

Отже, є підстави визнати, що дослідження історії професійно-снічної освіти, особливо, в період Великої Вітчизняної війни в

Українськії! PCP є актуальним і в сучасних умовах, коли перед суспільством постали проблеми дещо схожі на ті, які довелося подолати протягом 1941-1945 pp. Водночас, вивчення і аналіз діяльності закладів трудових резервів дозволяє краще зрозуміти ситуацію в економіці воєнного часу.

Дослідження проблеми особливо актуалізувалося в умовах переходу України до ринкових відносин, коли гостро постало питання про роль і місце професійно-технічної підготовки в адаптивних процесах молоді до виробничої діяльності та її соціального захисту. Адже, більшість дітей з малозабезпечених сімей, дітей-сиріт можуть продовжити освіту лише у професійно-технічних навчально-виховних закладах, де їм надається повне матеріальне забезпечення, більш ранні строки оволодіння професією, а також можливість набути повну середню освіту. І тільки досконала, законодавчо сформована професійно-технічна школа зможе вирішувати проблеми, що постали перед країною сьогодні.

Предметом дослідження є теоретичні засади та прояви

соціальної політики радянського уряду у сфері професійної підготовки молоді через систему державних трудових резервів у роки війни. Структура предмету дослідження відповідає таким вимогам обгрунтування тематики: Г характеристика професійно-технічної підготовки молоді на початку війни; 2) стан та рівень участі українських трудрезервників у воєнному виробництві; 3] значення системи державних трудових резервів у здійсненні соціального захисту молоді в роки війни.

Об’еісгом дисертаційного дослідження є навчальна те

виробнича діяльність закладів державних трудових резервів, яка булг спрямована на впровадження в життя заходів загальної трудово' повинності, формування та використання трудових резервів України е інтересах функціонування соціалістичної економіки і залучення де виробництва всіх працездатних верств населення.

Хронологічні рамки дисертації охоплюють період 1941 ■

1945 pp., що обумовлено початком і завершенням Великої Вітчизняної війни.

Географічні межі дисертації охоплюють територік

Української PCP в межах кордонів, що існували в означуваний період територію РРФСР (Західний Сибір, Урал) та республіки Середньої Азії, д< працювали евакуйовані з України вихованці трудових резервів.

Основною метою роботи є дослідження ефективност означеної форми підготовки кваліфікованих робітників в умовах воєнногс часу та заходів, здійснюваних урядом для зміцнення системи примусово праці із залученням зусиль підлітків. У відповідності до поставленої мети j дисертації вирішуються наступні наукові завдання:

- дослідити механізм розробки та впровадження радянською владок принципу примусової підготовки кваліфікованих робітників чере:

систему державних трудових резервів;

розкрити зміст професійної підготовки молоді через заклади трудових резервів; ,

показати особливості діяльності навчальних закладів, умови життя і праці

української молоді в евакуації у східних регіонах;

проаналізувати масштаби втрат, що їх зазнали трудові резерви України через воєнні дії, евакуацію та недоцільність реевакуації до республіки абсолютної більшості навчальних закладів;

■ оцінити обсяги використання на виробництві праці трудрезервників, а також міру ефективності залучення підлітків до виконання технологічно складних робіт;

показати соціальне становище вихованців трудових резервів в умовах воєнного часу та оцінити сутність соціальної політики радянського уряду щодо молоді.

Стан наукової розробки теми. Проблема підготовки трудових резервів а використання їх потенціалу в роки війни хвилювали в першу чергу її часників. Вже в кінці 1945 р. з’являються спогади, історичні нариси, що істили відомості про діяльність конкретних закладів трудових резервів, [інність перших праць в тому, що їх автори, як правило, керувалися пасними уявленнями про суть описуваних подій.1 Разом з тим вони осили публіцистичний та агітаційно-партійний характер і не містили зкументально підтвердженого матеріалу можливо в силу певних цензурних Змежень. Автори ставили за мету доводити “переваги соціалізму”, що рактично виключало можливість об’єктивно висвітлювати події.

Протягом 50-х-60-х років радянськими істориками, в тому числі й <раїнськими, опубліковано десятки праць, в яких тією чи іншою мірою ззглядалися певні аспекти політики держави щодо трудових резервів. Щоправда, проблеми, які досліджувалися, подавалися у контексті “партійної фботи про підготовку кадрів”, “ідейно-політичного виховання молодих

1 .Глушман М.С. Лучшая на Украине школа ФЗО № 14 угольщиков.-М., )48; Золотарёв Ю.Е. Трудовые резервы страны Советов.-М., 1947; Логинов А. олодые отряды рабочего класса СССР. -М., 1945; Мовшович Г.С. гечественная война и подготовка рабочих кадров.-М., 1945; Мохова В.В. )сударственные трудовые резервы-важнейший источник пополнения рабочего iacca в СССР. -М., 1950. В кн.: Народное хозяйство в СССР.-М.,1950;

энин М.Е. Подготовка и использование рабочей силы,- Куйбышев, 1942; энин М.Е., Мирошниченко Б.А. Подбор и обучение рабочих кадров в юмышленности. -М., 1944.

робітників”, 2 з акцентом на проведенні різних патріотичних рухів сере трудрезервників у “всенародній справі перемоги” та ін.

В 70-х-80-х роках у розвитку вітчизняної історіографії робітничого клас розпочався новий період, який характеризувався розширенням та поглиблення: предмету дослідження. Так, певне значення для розуміння економічни аспектів періоду Великої Вітчизняної війни мають праці Кравченка Г.С Морехіної Г.Г.3 Вони дозволяють дещо по-новому підійти до оцінок подій і фактів. Не обмежившись розкриттям загальних понять “створенн економічного потенціалу“ радянської держави, автори, на конкретни прикладах діяльності трудових резервів у евакуації проілюстрували патріотиз: і працьовитість вихованців, при цьому залишивши поза увагою трудной матеріально-побутового характеру.

Більш грунтовними виявилися дослідження Синявськог С.Л.Дельпуховського Б.А., Митрофанової A.B., Ворожейкіна І.Є.4

На основі залучення архівних матеріалів авторам вдалося в певній мір висвітлити питання організації матеріального забезпечення та побутови проблем. Однак, не можна погодитися із версією в працях Митрофанової А.Е щодо вдосконалення організаційної та навчальної роботи , яке ніби проходил завдяки діяльності новоутворених управлінь і відділів при РНК СРСР. Бе сумніву, державні установи здійснювали певні координуючі і контролюю1 функції. Проте, поліпшення становища відбувалося поступово, і перебазуванням економіки на схід і включенням трудрезервників у виробни1

2 Веселов А.Н. Профессионально-техническое образование СССР. М.,1961; Гильманов З.И. Об источниках пополнения рабочей силы промышленности и сельском хозяйстве в первый период Велико Отечественной войны // Учен. зап. Казанского госуниверситета.-Т.117.-Кн.10 1957; Клименко В.И. Ленинский комсомол - верный помощник партии коммунистическом воспитании трудовых резервов в период Велико Отечественной войны Советского Союза.-К.,1953; Позняко К.И.Коммунистическая партия в борьбе за подготовку квалифицированны кадров рабочего класса в системе государственных трудовых резервов в 194С 1950 гг. -К., 1954; Кравчук М.І Трудовий подвиг робітничого класу Радянське України в роки Великої Вітчизняної війни в 1941-1945 pp. - K., 1967.

3 Кравченко Г.С. Экономика СССР в годы Великой Отечественно войны (1941-1945).-М., 1970; Морехина Г.Г. Рабочий класс-фронту. Подви рабочего класса СССР в годы Великой Отечественной войны 1941-1945.-М 1962.

4 Синявский С.Л., Тельпуховский Б.А. Рабочий класс СССР (1938-1965). М., 1971; Митрофанова A.B. Рабочий класс СССР в годы Велико: Отечественной войны.- М., 1971; Ворожейкин И.Е. Летопись трудовог героизма. Краткая история социалистического соревнования СССР. - М., 1984.

процеси.

Заслуговують на увагу дослідження, що стосувалися діяльності грудових резервів Української PCP в евакуації. Абдуганієвим А., Ашировим

2.1., Абдурахмановим Е.Е., Зінов’євою Т.Г., Цукровим В.А. вивчалися читання організації життя та побуту трудрезервників.5 У працях цих іауковців, окрім Цукрова В.А., в основному йдеться про інтернаціональні ¡агони, а діяльності українських трудових резервів не приділялося уваги. При іивчєнні проблеми розміщення евакуйованих навчальних закладів по регіонах, іаводилися лише дані загального характеру, а місце розташування сонкретних колективів, їх діяльність не досліджувалися.

Важливий матеріал міститься у працях Данилюка М.З. і Панчука М.І., Іолурезова В.Г., Куманьова Г.О. та ін.,6 де на загальному фоні “героїчного юдвигу” робітників окремих галузей, показано практичну діяльність рудових резервів на оборонних підприємствах і особливо їх участь у рудовому змаганні.

Найбільш дослідженою в історичній літературі є проблема діяльності рудрезервників у відновленні власної навчально-виробничої бази та участі у ¡ідбудові народного господарства. Це пояснюється певним соціальним амовленням на показ найбільш яскравих сторінок в історії трудрезервів як і (оступністю архівних матеріалів з означених проблем. Українські автори Буцко Л.О., Денисенко Г.Г., Кікалов Г.Т., Приходько Ю.А. були чи не найпершими

5 Абдуганиев А. Роль партийных организаций Узбекистана в подготовке адров рабочих в период Великой Отечественной войны //Научные аписки Ташкентского финансово-экономического института. - Вып. 9,- 1959 .; Абдурахманов Э.Э. Некоторые вопросы борьбы Коммунистической артии Узбекистана в обеспечении рабочей силой эвакуированных редприятий в годы Великой Отечественной войны (1941-1945) //Научные руды Ташкентского гос. университета.- 1968. - Вып. 333; Аширов С.И. осударственные трудовые резервы Туркменской ССР 1940-1945 гг.//Известия ,Н ТССР. -№ 3. -1963., Зиновьева Т.Г. Размещение эвакуированных училищ и гкол трудовых резервов в Западной Сибири в Великой Отечественной войне. Сызыл, 1973; П ж: Подготовка рабочих кадров в системе трудовых резервов ападной Сибири (1941-1945) // Известия Сибирского отделения АН СССР.-овосибирск, 1971; Цукров В.А. Труд горняков Донбасса в сибирском тылу в )ды Великой Отечественной войны.-Кызыл, 1973.

6 Данилюк М.З., Панчук М.1. На служб! фронту \ тилу.-К., 1984.; Куманев .А. На службе фронта и тыла.-М., 1976; Полурезов В.Р. Коммунистическая артия Украины-организатор трудовой активности рабочего класса.-К., 1969; 1уранов Л.П. На угольном фронте. Коммунистическая партия-организатор 1звития угольной промышленности восточных районов страны в годы еликой Отечественной войны (1941-1945 гг.).-Кемерово, 1975.

дослідниками цієї групи питань.7

Багато праць радянських вчених містять перекручення фактів, недомовки, поспішні висновки.8 Адже автори 50-х - 80-х років не мали змоги послідовно і всебічно висвітлити ту чи іншу проблему з питань функціонування державних трудових резервів в першу чергу через брак об’єктивної інформації, зумовлений втаємниченням великої кількості архівних матеріалів, які стали доступними тільки в останні роки. Так, питання відновлення матеріальної бази трудрезервів після звільнення території України та участі учнів ремісничих училищ у відбудові народного господарства, знайшли своє відображення в кандидатських і докторських дисертаціях. Необхідно відзначити кандидатську дисертаційну працю, видану як монографія, Терещенка Г.І., де досліджується розвиток професійно-технічної освіти у 1940-х-1970-х рр.9 Але автор, як і багато інших дослідників, не зміг в силу об’єктивних причин використати матеріали нововідкритих архівів. А тому висвітлення проблеми участі колективів ремісничих училищ та шкіл ФЗН у відбудові народного господарства має

7 Буцко H.A. Коммунистическая партия - организатор всенародной помощи Советской Украине в восстановлении народного хозяйства в годы Великой Отечественной войны.-К., 1962.; Денисенко Г.Г. Мобілізація молоді на відбудову промисловості УРСР // Укр.іст.журнал. -1979. - № 7.; Кикалов Г.Т. Участие комсомола и молодёжи в восстановлении промышленности и транспорта Западных областей Украины в 1944-1945 гг. // Вопросы общественных наук. Вып. 8. - К., 1972; Кучма И.П. Восстановление горнорудной промышленности Украины. Из опыта работы партийных органов Криворожского и Никопольско-Марганцевого бассейна 1944-1950 гг. -Донецк, 1957; Приходько Ю.А. Восстановление индустриии 1942-1950. -М., 1973.

8 Брылев К.А. Подготовка и воспитание трудовых резервов в годы Великой Отечественной войны. В кн.: "К 40-летию Великой Октябрьской социалистической революции". -Краматорск, 1957; Васильев А.Ф. Партийное руководство подготовкой рабочих кадров в годы Великой Отечественной войны //Вопросы истории КПСС. -1975.-№ 2; Смирнова Г.С. Политика коммунистической партии в области профессионально - технического образования в Советской стране в восстановительный период. -Львов, 1958; Гордиенко Л.И. Деятельность партийных организаций по подготовке кадров рабочего класса для тяжелой промышленности в системе государственных трудовых резервов /1943-1945 гг./. -Днепропетровск, 1974; Котляр Э.С.Государственные трудовые резервы в Великой Отечественной войне.-М., 1975.

9 Терещенко Г.І. Організаторська діяльність Комуністичної партії по підготовці робочих кадрів на Україні. За матеріалами навчальних закладів професійно-технічної освіти 1939-1970 pp. -K., 1974.

:уттєві прогалини. Хоча у них йдеться про створення системи трудових )езервів, їх структуру, підготовку кваліфікованих кадрів робітників, ¡иробничу діяльність, але замовчуються труднощі, які мали місце при сомплектуванні навчальних закладів, важкі умови навчання та праці підлітків, і особливо факт поширення на учнів трудових резервів карного іаконодавства із широким колом репресивних заходів.

У наукових працях Коваля М.В., Новик Н.К., Синицина А.М.10 рунтовно розроблялися проблеми участі трудової молоді (окремі дані пгосувалися трудрезервників) у патріотичних акціях допомоги фронту та юлгоспному селу. Означені проблеми є одними з небагатьох, де на широкому фактичному матеріалі досліджувався вплив патріотичних рухів на темпи іідбудови економіки і зміцнення боєздатності Збройних сил.

Вивчення економічного розвитку Радянського Союзу і, особливо /країни, періоду Другої світової війни в західній історіографії носить ¡ибірковий характер. Це пояснюється недостатнім знанням української ематики зарубіжними авторами. Але у фундаментальних працях, в яких [осліджувалися якісні характеристики радянського робітничого класу та його часті у соціалістичному змаганні все ж можна знайти цікаві спостереження та іцінки.11 Наприклад, австралійський вчений Шарндорф В. у праці "История СПСС" 12 коментуючи Указ РНК СРСР “Про створення державних трудових •езервів”, стверджує, що цим актом було легалізовано примусову працю і юрмування трудових армій, що означало остаточну мілітаризацію праці в 'РСР. Отже, не можна не брати до уваги наявності певного інтересу арубіжних вчених до розгляду проблеми робітничого класу в Радянському 'оюзі.

Таким чином, аналіз літератури, присвячений підготовці та икористанню державних трудових резервів в Україні у період Великої Іітчизняної війни показує, що значна робота з досліджуваної теми вже

10 Коваль М.В. Общественно-политическая деятельность трудящихся гкраины в период Великой Отечественной войны. -К., 1977; Його ж: Все для еремоги. -К., 1970; Його ж: Україна: 1939-1945 .Маловідомі і непрочитані горінки історії. -K., 1995; Його ж: Україна в Другій світовій і Великій ¡ітчизняній війнах /1939-1945/. Спроби сучасного концептуального бачення. -

1994 ; Новик Н.К. Коммунистическая партия - организатор помощи ронту в ходе освобождения Советской Украины от фашистских іхватчиков.-К., 1975; Синицин А.М. Всенародная помощь фронту. О атриотическом движении советского народа в годы Великой Отечественной зйны 1941-1945 гг.-М.,1975.

11 Ir. Bauer, A.Inleles, C.Kiyckhohn. How the Soviet System Work/. Cultural, sychological and Social Themer.-Cambridge.-1957; T.Stamuelly. Russia tikky yar fter the Ghgist for Soviet Man.-“Spectator”., 1967.

12 Шандорф В. История КПСС.-Оксфорд , 1970.

проведена, створено певний фонд монографічної та періодичної літератури Але , оскільки він сформувався переважно в другій половині 60-х та 80-> роках, йому притаманні специфічні риси суспільствознавчої літературі: радянської епохи. Отже, існують суттєві прогалини та викривлення : досліджуваної теми, що спричиняє потребу в її подальшому поглибленому вивченні.

Джерельну базу дисертаційного дослідження складає комплекс архівних та друкованих документальних матеріалів, багато з яки? вводяться до наукового обігу вперше. Більшість архівних джерел використаних автором, зберігаються у фондах Державного Архів) Російської Федерації (ДАРФ), Центру збереження документів молодіжню організацій (ЦЗДМО), Центрального державного архіву вищих органів Bnaflt та управління України (ЦДАВО України) та Центрального державного архів) громадських об'єднань України (ЦДАГО України).

Опрацьований нами матеріал названих архівів можна умовно поділиті на дві групи. До першої належать документи радянських, партійних т: комсомольських органів, що містять відомості про політику держави в галуз професійної підготовки молоді. В ДАРФ до таких належать: матеріа,1» “Рада Народних Комісарів СРСР - Рада Міністрів СРСР” (Ф. 5446), колекці? документів "Державний комітет Ради Міністрів з професійно-технічної освіта в СРСР” (Ф. 9507). У фондах ЦЗДМО “Центральний Комітет Всесоюзно Ленінської Спілки Молоді. ЦК ВЛКСМ” (Ф. 1), особливо “Документи відділ) робітничої молоді” (Оп. 8). Серед документів ЦДАГО України цікав матеріали містить колекція документів "Центрального Комітету ЛКСІу України” (Ф. 7), а також документи “ ЦК Компартії України” (Ф. 1), д< зберігаються матеріали з'їздів, конференцій, пленумів ЦК Компарті України. Серед них значна кількість таких, що вводяться дисертанткою де наукового обігу вперше. Це, зокрема, звіти відповідних відділів Щ ЛКСМУ, доповідні записки Головного та Республіканського управліні трудових резервів, інформаційні повідомлення, листи і звернення, Щ( проливають світло на події, пов'язані з діяльністю трудових резервії Української PCP в 1941-1945 роках.

Друга група використаних архівних матеріалів - це документи, як містять звіти закладів трудових резервів з навчальної, виробничої, політико виховної та військово-спортивної роботи. До таких належать “Управлінні справами Ради Народних Комісарів Української PCP” (Ф. Р-2) та “Річний зві: Республіканського управління трудових резервів по відбудовчій ті навчально-виробничій роботі за 1944 рік” та “Звіт про робот) Республіканського управління трудових резервів за 1945 рік. Відділ училищ шкіл ФЗН” (Ф. Р-4609). Це документи про мобілізаційні заходи уряду щодс трудових резервів у 1943-1945 pp., підсумки кваліфікаційних іспитів роботу навчально-методичного кабінету, про організацію політико

иховної роботи, воєнної підготовки і спортивно-масових заходів. )соблива група звітів містить відомості про організацію "соціалістичного магання" по відбудові закладів трудових резервів України та участі ихованців у виробництві. Опрацьовані документи містять досі не шубліковані дані про діяльність конкретних навчальних закладів, проливають вітло на труднощі, які виникали перед трудрезервниками в роки війни та на усилля щодо їх подолання . Всього опрацьовано більш як сім фондів ;ержавних архівів Росії та України.

Основну групу друкованих джерел становлять документальні бірники, присвячені подіям 1941-1945 рр., особливо документи і матеріали іро діяльність радянських і партійних органів Головного та 'еспубліканського управлінь трудових резервів.13 До іншої групи належать бірники документів і матеріалів обласних державних і партійних органів. Іротягом 50-х - 70-х років вийшла друком ціла низка документальних бірників, побудованих за регіональним принципом.14 Навіть незважаючи а виразну тенденційність та однобічність добору документальної бази, ці

13 Важнейшие законодательства и постановления Советского государства а время Великой Отечественной войны (1941-1945). Государственные рудовые резервы. Сборник официальных руководящих материалов. -М., 945; Директивы КПСС и Советского правительства по хозяйственным опросам. 1917-1957 гг. Сборник документов. В З-т.-М., 1957; История ордена [енина завода "Ленинская кузница" (1862-1962). Сборник документов и іатериалов. -К., 1967; Коммунистическая партия Советского Союза в езолюциях и решениях съездов, конференций и пленумов ЦК. -Ч.ІІІ. 1930954 гг. -М., 1954; Промышленность и рабочий класс Украинской ССР 933-1941 гг. Сборник документов и материалов в 2-х ч. -К., 1977; Сборник іатериалов по учебно-методической работе в учебных заведениях рофессионально-технического образования.-М, 1971; Советская Украина в оды Великой Отечественной войны 1941-1945 гг. Документы и іатериальї. В 3-х т.-К., 1985.

14 Партархив Кузбасса в годы Великой Отечественной войны (1941-1945 г.) . Документальный сборник. -Кемерово, 1986; Вінничина в період еликої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. Збірник документів і матеріалів,-Ідеса, 1971; Донецкая область в годы Великой Отечественной войны 1941945 гг. Сборник документов и материалов.- Донецк, 1980; Житомирщина у еликій Вітчизняній війні в 1941-1945 рр. Збірник документів і матеріалів.-К., 969; Крым в период Великой Отечественной войны 1941-1945 гг. -Симферополь, 1973; Куйбышевская область в годы Великой Отечественной ойны (1941-1945). Документы и материалы. - Куйбышев, 1966; Луганщина в эды Великой Отечественной войны в 1941-1945 гг. Сборник материалов и окументов.-Донецк, 1969; Николаевщина в годы Великой Отечественной эйны 1941-1945 гг. Документы и материалы. - Одесса, 1964, тощо.

збірки є важливим джерелом для вивчення політики радянського уряду і КПРС в Україні в 1941-1945 рр. (за умови критичного переосмислення опублікованих документальних джерел і обов'язкового їх розгляду у контексті подій, враховуючи недосконалість їх добору).

Наукова новизна дисертації полягає в тому, що в ній:

- політику радянського уряду в Україні з питань підготовки молодих робітників виділено в самостійний об'єкт спеціального наукового дослідження;

- розширено джерельну базу досліджуваної проблеми, до наукового обігу залучено значну кількість архівних даних і документів, друкованих джерел;

- зроблено спробу відійти від традиційних ідеологічних схем, що призводило до однобічного та тенденційного висвітлення історії українського народу в період Великої Вітчизняної війни;

- зібрано, опрацьовано та подано у вигляді додатків до основного тексту дисертації інформацію, яка унаочнює виклад загального матеріалу і дає змогу краще уявити перебіг подій, про які йдеться;

- досліджено ряд питань означеної теми, що не знайшли належного висвітлення у науковій літературі : механізм впровадження професійної освіти через державні трудові резерви та створення системи примусової праці; види, форми і методи використання праці підлітків на підприємствах; створення і функціонування мережі професійної освіти в період війни; соціальна політика радянської держави щодо молоді тощо.

Праьггичне значення дисертаційного дослідження полягає в тому, що її результати можуть бути використані в процесі дослідження проблем новітньої історії України, підготовки нормативних та спеціальних лекційних курсів, написання підручників та навчальних посібників з історії України, зокрема з історії професійної освіти. Деякі узагальнення, зроблені автором, можуть бути використані як практичні рекомендації для реформування профтехосвіти України на сучасному етапі.

За обсягом джерельної бази, масштабами опрацьованої літератури, комплексним характером постановки проблеми, концептуальним визначенням основоположних моментів дисертація " Підготовка та використання державних трудових резервів України в період Великої Вітчизняної війни" має підстави вважатися грунтовним науковим дослідженням.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Тема роботи пов’язана з розробкою комплексної наукової теми Міністерства освіти України "Наукові проблеми державності України ", а також темою наукової роботи кафедри історії України Національного педагогічного університету імені Михайла Драгоманова " Дослідження проблем гуманітарних наук".

Апробація дисертаційного матеріалу. Дисертацію обговорено на засіданні кафедри історії України Національного педагогічного університету

. М. П. Драгоманова, на засіданні відділу історії України періоду Другої ітової війни Інституту історії України НАН України. Результати дослідження говорювалися на щорічних науково-звітних конференціях викладачів та івробітників НПУ ім. М.П. Драгоманова в 1990-1999 рр.; на науковій нференції “50 - річчя перемоги над фашизмом: наслідки та уроки” ( м. іїв, УДПУ ім.М.П.Драгоманова, 1995 р.); доповідалися на міжнародній уковій конференції “350-річчя держави Богдана Хмельницького” (м. Київ,

1У ім.М.П. Драгоманова, 1998 р.); публікувалися в науковому збірнику аць НПУ ім.М.П. Драгоманова, в Українському історичному журналі, ірнику "Історія України: Маловідомі імена, події, факти". Основні положення сертації апробовані автором у шести наукових публікаціях.

Структура дисертації зумовлена методологічною вимогою онологічно-проблемного підходу до розкриття досліджуваної теми і шовідас меті та завданням праці. Вона складається з вступу, трьох зділів, поділених на вісім підрозділів, висновків, списку використаних ;ерел, літератури та додатків. Обсяг загального тексту - 205 сторінок, новного тексту - 161, літератури і джерел - 33, 214 назв, додатків - 10 зрінок.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЇ

У вступі обгрунтовується актуальність теми, обумовлюються знологічні та географічні рамки, мета, завдання дослідження, подається іасний стан вивчення проблеми, аналізується джерельна база, доводиться /кова новизна та практичне значення дисертаційної праці.

Перший розділ має назву "Воєнна перебудова промисловості та острення проблеми робітничих кадрів”. У першому підрозділі -олективи ремісничих, залізничних училищ та шкіл фабрично-юдського навчання на початку війни, їх евакуація до тилу” - розглядаються зедумови, шляхи і методи формування нової системи профтехосвіти на шторії України. Цей процес можна умовно поділити на декілька етапів, чатковим являється організаційний , коли закладалася законодавча основа створювалася матеріально-технічна база майбутніх училищ та шкіл, ступним етапом став новий навчальний рік та перший випуск учнів іл ФЗН. Третій етап збігається із початком війни, евакуацією змисловості та закладів трудових резервів на схід. В цілому , :приятливі обставини, брак часу та матеріальних ресурсів не дали змоги шою мірою запровадити нову систему професійної підготовки молоді.

Другий підрозділ - "Навчально-виховна робота в закладах трудових ервів в тилових районах" - присвячується розгляду адаптації навчальних )^зам та планів до умов воєнного часу. Це проявлялося в концентрації уваги виробничому навчанні, яке підпорядковувало всі види діяльності на :онанні планів воєнних замовлень. Зведення викладання теоретичних

дисциплін до мінімуму унеможливлювало використання трудрезервників на технологічно складних роботах, а тому виникали нові форми підготовки кадрів - навчання шляхом освоєння окремих технологічних операцій безпосередньо на підприємствах. Виховна робота носила агітаційно-пропагандистський характер і мала на меті зміцнювати трудову дисципліну у складних матеріально-побутових умовах життя і праці в евакуації.

Третій підрозділ - “Залучення учнів ремісничих училищ та шкіл фабрично- заводського навчання до виробничого процесу” - розкриває процес зрощення виробничого потенціалу трудових резервів з базовими підприємствами східних регіонів. Підкреслюється, що інтенсивно експлуатуючи трудрезервників, режим не міг не враховувати елементарних соціальних потреб молоді - забезпечення продуктами харчування, житлом, медичним обслуговуванням, а це в свою чергу, створювало певну соціальну захищеність молодих робітників у роки війни. Дисертантка приходить до висновку, що включення трудових резервів до виробничої діяльності (випуску боєприпасів) дало змогу істотно збільшити виготовлення життєво необхідної для фронту продукції. Загалом встановлено, що держава змогла в основному використати потенціал трудових резервів і спрямувати його в інтересах створення матеріально-технічної бази Збройних сил.

У другому розділі - “Поновлення роботи навчальних закладів трудових резервів на визволеній території” - розкриваються основні засади політики радянської влади по відшкодуванню матеріально-технічної бази та забезпечення навчального процесу в ремісничих училищах та школах ФЗН після звільнення території України від німецьких загарбників.

У першому підрозділі - “Відновлення навчальних закладів трудових резервів, забезпечення їх матеріально-технічною базою”- досліджуються основні шляхи відбудови системи профтехосвіти в Україні. Підкреслюється, що через недоцільність реевакуації, заклади трудових резервів створювалася фактично заново. Школи ФЗН та ремісничі училища відновлювали, насамперед, у вугільній, гірничо-рудній, енергетичній промисловості на територіях Ворошиловградської, Дніпропетровської, Запорізької та Харківської областей. Об'єктивно труднощі матеріально-побутового характеру ставили трудрезервників за грань людських норм життя. В рамках існуючих політичних і соціально-економічних умов продовжувалося формування навчальних закладів на основі примусового набору, утримання підлітків відповідно до законів воєнного часу із застосуванням усіх можливостей впливу репресивного характеру. Формально навчальні заклади поновили свою роботу у довоєнному рівні на кінець 1944 року, але в цілому економіка республіки потерпала від нестачі кваліфікованих робітників.

Другий підрозділ * “Навчально-виховна, культурно-масова та військово-спортивна робота в ремісничих, залізничних училищах та школах ФЗН”. В ньому розглядаються основні напрямки відновлення теоретичного навчання та

завдання виховної роботи. Згідно встановлених фактів можна стверджувати, що

і після звільнення України пріоритет надавався скороченим термінам навчання, а результати кваліфікаційних іспитів свідчили про перевагу середньо і низько кваліфікованих спеціалістів. Як напіввоєнна організація, система трудових резервів зберігала свій адміністративний характер, що проявлялося у перевазі командної педагогіки та заідеологізованих виховних методів. Навчальні плани урівноважували, з одного боку, політзаняття і воєнну підготовку, а з іншого -загально-технічні та спеціальні дисципліни. Саме такий підхід дозволяв готувати кадри “морально-витриманих”, “ідейно-загартованих” уніфікованих спеціалістів.

У третьому розділі - “Участь трудових резервів у відбудовчих роботах і подальшому розвитку народного господарства”- досліджуються основні напрямки та форми участі трудрезервників у виробничих процесах на підприємствах.

Перший підрозділ - “Трудові резерви на відбудові залізниць та промислових об’єктів” - присвячується висвітленню проблеми залучення трудрезервників до відбудови народногосподарських об’єктів. Йдеться про характеристику участі учнів у відновленні базових підприємств як форми виробничої практики, при якій 50% здійснених робіт зараховувалися як планове постачання, де особливе значення мало виготовлення для підприємств інструментів. Кваліфіковану допомогу здійснювали комсомольсько-молодіжні загони, які спеціалізувалися на будівництві окремих об’єктів і характеризувалися виконанням повного циклу робіт. Окремо формувалися загони для відбудови технологічно складних об’єктів. Широко практикувалося впровадження соціалістичного змагання, як особливої форми підвищення продуктивності праці. Дисертантка у зв’язку з цим робить висновок, що зсновна частина трудрезервників використовувалася як дешева робоча сила на зідновлювано-розчисних роботах, обслуговуванні інфраструктури підприємств га в інших трудомістких сферах.

Другий підрозділ - “ Участь колективів державних трудових резервів у виробничих процесах на відбудованих підприємствах”. В ньому досліджуються іміни в характері випуску продукції, пов’язані з поступовим переходом до іалагодження цивільного виробництва. В 1943-1945 рр. на підприємствах /країни працювало близько 350 тис. трудрезервників. Найбільш учнів залучали Ю праці в шахтах та гірничо-рудних об’єктах, де простежувалася низька нтенсифікація виробництва. Тому саме в означених галузях впроваджувалася це з 1941 року 80% оплата праці учнів. Для решти галузей - існувала 50% шнагорода. Аналізуючи фактори, що впливали на продуктивність праці рудрезервників, слід відзначити практику проведення соціалістичних змагань, ю яких фактично залучалися більшість учнів. Негативно на виробничій цяльності вихованців відбивалися низький технічний стан оснащеності іиробництва, низький рівень кваліфікації спеціалістів, незадовільне

матеріально-побутове забезпечення. Автор відповідно оцінює ефективніші використання праці учнів трудових резервів у виробництві.

Третій підрозділ - “Шефська допомога трудових резервів Червоній Арм та колгоспному селу”. Проблема розглядається в розрізі допомоги у відбудої матеріально-технічної бази, забезпечення кваліфікованими робітникамі виконання воєнних замовлень та виготовлення запчастин дп сільськогосподарської техніки. Якщо означена допомога була виправданою позицій використання професійного потенціалу трудових резервів, то деш іншої оцінки потребує т. зв. шефська допомога. Нами встановлено, що масоЕ відволікання учнів училищ та шкіл ФЗН на збирання врожаю, ремонт сільськи будівель тощо, призводило до втрати майже половини навчальних годин, ш негативно впливало на якість підготовки спеціалістів.

В результаті проведеного дослідження дисертантка дійшла висновкії основні з яких виносяться на захист:

- в основі політики радянської влади щодо трудових резервів знаходивс принцип загальної трудової повинності, його реалізація пов’язувалася застосуванням методів мобілізаційного комплектування навчальних закладі: воєнізованої системи навчання та виховання, поєднання навчання виробничою практикою;

- метою створення системи державних трудових резервів було цільове і повне визискування потенційної робочої сили;

- в умовах воєнного часу принцип загальної трудової повинності набу організаційного оформлення у вигляді примусової праці і розповсюджувався і всі верстви населення, включаючи підлітків;

- “система примусової праці” - комплекс заходів, спрямованих ? мобілізацію й організацію загальної і обов’язкової праці, облік і реєстраці: трудових резервів, обмеження неконтрольованого пересування та плиннос робочої сили;

- рівень підготовки трудрезервників в основному відповідав тодішньою технічному оснащенню підприємств;

- соціальна політика радянської влади не сприяла в повній мі] підвищенню якості навчання та продуктивності праці, стимулюванн виробничої активності і поєднувала в собі морально-заохочувальні заходи жорсткий примус із значним домінуванням останнього;

- державні трудові резерви розглядалися радянським урядом як важлш джерело поповнення кваліфікованих робітничих кадрів, що маг використовуватися з найбільшою ефективністю та мінімальними затратами;

- реформована система професійної освіти в Україні була складово частиною загальносоюзної і передбачала широку фахову підготовку робітники

Спмсок опублікованих автором праць за темою дисертації:

. Відновлення мережі закладів трудових резервів на території У PCP (19431945 pp.) //Український історичний журнал.-1989.-№ 10 . -С. 73 - 77;

. Державні трудові резерви на відбудові енергетичних та металургійних підприємств України (1943-1945 pp.) / / Наукові записки НПУ ім.М.П.Драгоманова. XXXV.-4.4.-K., 1999. - С. 201-210;

. І ставали за верстат ’’фезеушники”, “реушники”... Як гартувалися трудові резерви у роки війни //Віче ,1999.-№ 6 . - С. 121-125;

. Участь державних трудових резервів у відбудові промисловості України. Збірник "350-річчя української держави Богдана Хмельницького”. Матеріали міжнародної наукової конференції //15-16 грудня 1998 р./. -K.,1998. - С.124-130;

. Трудові резерви на відбудові колгоспного села //Збірник наукових праць “Шляхи розвитку слов’янських народів”. Актуальні питання історії. -Вип.2-3.-К.-1992.-С. 156-163;

. Уроки минулого (До 60-річчя утворення державних трудових резервів) //Наукові записки : Збірник наукових статей НПУ імені М.П.

Драгоманова. Бюлетень № 2-4.-K., 2000 .-С. 201-207.

Анотації

Бомбандьорова O.A. Підготовка та використання державних рудових резервів України в період Великої Вітчизняної війни. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за теціальністю 07.00.01 - історія України. - Інститут історії України НАН країни, Київ, 2000.

Автор, досліджує проблеми підготовки та використання кваліфікованих збітників у період Великої Вітчизняної війни в Україні. На широкому колі зхівних джерел досліджено комплекс питань, пов’язаних із необхідністю творення централізованої системи професійно-технічної освіти, зміцнення її атеріально-технічної бази та впровадження навчально-методичної концепції, перше здійснено спробу комплексно підійти до вивчення проблеми ¡користання потенціалу державних трудових резервів України в період іакуації, відбудови господарства республіки та подальшого задоволення угреб економіки кваліфікованими робітниками. Розглядаються та дповідно оцінюється соціальна політика радянської влади по дношенню до молоді в роки війни, а також особливості становища іудрезервників, пов’язаного з їх участю у виробництві воєнної продукції. На :нові комплексного аналізу зроблено висновок про доцільність створення їнтралізованої системи підготовки кваліфікованих робітників напередодні йни, а принципи, на яких базувалася професійно-технічна освіта, в цілому дповідали економічному та соціально-політичному устрою радянської

держави.

Ключові слова : державні трудові резерви, трудрезервннки, фахов; підготовка, трудове законодавство, експлуатація праці підлітків позаекономічний примус, соціальна політика уряду.

Бомбандёрова О.Л. Подготовка и использование государственны: трудовых резервов Украины в период Великой Отечественной войны. -Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата исторических нау] по специальности 07.00.01 - история Украины .- Институт истории Украинь НАН Украины, Киев, 2000.

Основной целью работы является исследование с помощью комплексной анализа архивных материалов и литературы, особенностей политики советской правительства в Украине по подготовке и использованию государственны: трудовых резервов в период Великой Отечественной войны, а такжі мероприятий, реализованных государственными органами с целью вовлечена всех трудоспособных слоев населения на основе всеобщей трудової повинности в процессе формирования системы принудительного труда.

Для реализации такой цели диссертантка решила следующие задачи исследован механизм создания и осуществления советским правительство.', принципа принудительной подготовки квалифицированных рабочих чере: систему государственных трудовых резервов; раскрыто содержаниі профессионально-технической подготовки молодежи через ремесленные железнодорожные училища и школы фабрично-заводского образования выявлены особенности деятельности заведений трудовых резервов в эвакуацш и показаны условия жизни и труда украинских трудрезервников проанализированы масштабы потерь заведений трудовых резервов в результаті боевых действий, эвакуации и непроведенной реэвакуации большинств; учреждений в Украину; оценены объемы использования потенциала трудовы) резервов на производстве и степень эффективности подросткового труда исследовано социальное положение воспитаников профессионально технической школы в условиях военного времени и показана сущності социальной политики советского правительства в отношении их.

В результате проведенного исследования диссертантка пришла і следующим выводам: в основе политики советского правительства і отношении подготовки квалифицированных рабочих через систему государственных трудовых резервов заложен принцип всеобщей трудової повинности; его реализация была связана с внедрением методог мобилизационного комплектования учебных заведений, воинизированно? системой обучения и воспитания, совмещения обучения с производственно? практикой. Целью создания системы государственных трудовых резервов былс целевое и полное выявление и использование потенциала рабочей силы. Е условиях военного времени принцип всеобщей трудовой повинности приобрел

рганизационное оформление в виде принудительного труда и распространялся а все слои населения, в том числе, и подростков. Созданная система ринудительного труда - это комплекс мероприятий, направленный на :обилизацию и организацию всеобщего и обязательного труда, учет и егистрацию трудовых резервов, ограничение неконтролируемого еремещения и текучести рабочей силы. Качество подготовки валифицированных рабочих в основном соответствовало уровню ехнического обеспечения предприятий. Социальная политика советского равительства в целом не содействовала повышению качества обучения и роизводительности труда трудрезервников и являлась соединением морально-гимулирующих мероприятий с жестким принуждением с преобладанием оследнего. Однако, следует отметить и огромную социальную значимость истемы государственных трудовых резервов в годы войны, посколько ее эспитанники были защищены от беспризорничества, голода и имели эзможность получить рабочую специальность. Государственные трудовые езервы рассматривались советским правительством как важнейший источник ополнения квалифицированных рабочих, который должен использоваться с аибольшей эффективностью и минимальными издержками.

Усовершенствованная система профессионально-технического эразования в Украине предусматривала специальную подготовку рабочих. В ;лом советское правительство смогло использовать потенциал )сударственных трудовых резервов Украины в военно-экономических целях.

Ключевые слова: государственные трудовые резервы, трудрезервники, рофессиональная подготовка, трудовое законодательство, эксплуатация труда эдростков, внеэкономическое принуждение, социальная политика эавительства.

Bombandyorova О.А. The preparation and employment the state labour ssorves of Ukraine during World War.- Manuscript.

The dissertation on competition of a scientific degree of the candidate of storical sciences on speciality 07.00.01- history of Ukraine.-Institute the Ukrainian story of Ukranian National academy of sciences. Kyiv, 2000.

The author researches into the preparation and employment of qualified orkers during the Second World War in Ukraine. The focal point of the research is study and development the complex subject of establishment of centralized system icacional professional and technical trainning. Author has used a number of chives files, dovemmental data bases as well. Also author researches into fortifing e material and technical background, as well as improving of its educational imework. It is the first attempt of a complite systemetic research, of the potential of e state labour reserves in Ukraine during World War (in particular in the period of acuacion).

Economic reconstruction of Ukraine and future ensurence of requirements in gh qualified workers. It is studing the signs of social policy of the soviet rule in

attitude to the youth during the Second World War. The place of youth workers or their participation in the martial industry is discussed in this research as well. In this work author has made the conclusion about the expediency of creation of the centralized system for training of qualified workers on the eve of World War II. The principles, which professional technical education was based on, in common were corresponded to the economic, social and political govern of Social State.

Key words: state labour reserves, professional training, labour law, tee-nagcres exploitation, govenmental social policy.