автореферат диссертации по истории, специальность ВАК РФ 07.00.03
диссертация на тему: Проблемы развития сельскохоэяйственного производства в Донбассе в 70-е годы
Полный текст автореферата диссертации по теме "Проблемы развития сельскохоэяйственного производства в Донбассе в 70-е годы"
ДОНЕЦЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
рГ5 ОЛ '
У А ігі'} На правах рукопису
» »'і * і і’ * •
Яковлев Володимир Олексійович
ПРОБЛЕМИ РОЗВИТКУ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ВИРОБНИЦТВА В ДОНБАСІ Б 70-ТІ РОКИ
Спеціальність 07,00,0^- Історія України
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук
Донецьк - 1995
Дисертацією є рукопис
Дисертація виконана на кафедрі історії України Донецького державного університету.
Науковий керівник - доктор історичних наук, професор» заслужений працівник народної освіти України Лях Р.Д.
Офіційні опоненти:
Кравченко Володимир Іванович - доктор історичних наук«
Лещенко Віктор Сергійович - кандидат історичних наук,
Провідна організація: Запорізький державний університет
Захист відбудеться ". к " 1995 р. ..
год. на засіданні спеціалізованої вченої ради К.С6.06.0І по присудженню вченого ступеня кандидата історичних наук 8 До-нецькоцу державному університеті /340055, «.Донецьк - 55, вул, Університетська, 24, корп.2, ауд.38/.
З дисертацією можна ознайомитись в науковій бібліотеці Донецького державного університету /340055, м.Донецк,-5б, вуп.Університетська, 24/
Автореферат розісланий " ЗО" 1995 р.
Вчений секретар ,
спеціалізованої ради ,
кандидат історичних наук, доцент' ' 0.Б.Крапівін.
ЗАГАЛЬНА ХАРАІГГЕРИСТИКА РОБОТИ.
Актуальність дослідження. Сільськогосподарське виробництво е важливою складовою частиною народного господарства кожної держави взагалі, а особливе місце посідає воно в економіці України, яка традиційно була хліборобською. Жорстока суцільна колективізація, що супроводжувалася ліквідацією куркульства, фактичним розсвлянюванням України, завдала непоправного зсіитк/ сільськогосподарському виробництву. Колгоспно-радгоспна державна організація сільського виробництва виявилася нездатною забезпечити потреби суспільства сільськогосподарською продукцією. Країна була змушена імпортувати зерно та інші продукти. Добробут сільських трудівників був злиденний. У другій половині 50-х рр. була зроблена спроба реанімувати сільське господарство, до того ж іде підірване німецько-фашистською окупацією. Проте певні зрушення були нетривалими, бо не враховували інтереси і настрій землеробів. Переконавшись під впливом невблаганної злиденної дійсності у рішучій необхідності посилення уваги до аграрного сектора економіки, керівні органа панівної тоді комуністичної партії, розробляють уйму директив, спрямованих на нарощування сільськогосподарського виробництва. Одна програма чередувалася з і'Ишою.Не стихнув іде бум навколо спеціалізації, концентрації та міжгосподарського кооперування, як був проголошений курс на індустріалізацію сільськогосподарського виробництва. Слід визнати, що ці програми забезпечувалися значними капіталовкладеннями, поставками техніки, розбудовою сільської інфраструктури особливо помітно- з 70-ті рр. Але особливих зрушень у сільськогосподарському виробництві не відбулося. Ось це протиріччя ~ мгк посиленням уваги до сільського господарства і
низькою його віддачею - становить важливу проблему, яка і
- З -
становить зміст дисертації, ііри фому основна, у jara автором приділяється дослідженню сільськогоеіюдарського виробицгьа в одному з найрозвиненіших індустріальних регіонів України -Донбасі.
Стан наукової розробки нооб.еки. a аграрній історіографії Уи-х рр. виділяється два періоди, перший - це з Iü'/t і до кінця Ш-х рр,, другий - з рубежу ои-Уи-х рр. і до наших днів.
Перший період характеризується тим, що внаслідок засилля компартійної ідеології література, яка розглядала в тій або іншій мірі стан справ у аграрному секторі, не розкривала глибину процесів, які відбувалися в сільському господарстві. Автори цих праць приділяли увагу здебільшого успіхам, різноманітним заходам та починам, розповідали про досвід окремих господарств. Колгоспно-радгосша (}орма організації сільського господарства подавалась як єдино можлива, ііро стан сільських господарств з інших ідеологічно-політичних. систем ними, зрозуміло, навіть не згадувалось. За своїм характером їхні твори були агітаційно-пропагандистськими, Ь ранках цьиго періоду літературу по проблемі мотаа поділити на 4 групи.
До першої віднесені праці.а історії України вцілому* а та. .... . 2 кож з історії сільського господарства республіки.
Другу групу - становять праці,.написані безпосередьо на матеріалах Донбасу. Заідеологізовано розглядається.' проблема-
^История городов и се.1 Украинской ССР. Донецкая обдасть,-K.,1976; История городов и сел Украинской ССР. Ворошиловоградская область. К.,1970} История Украинской ССР. - T.IÜ. - К*, 1985 та іклі.
^Історія народного господарства Української ЇСР. - Т.З. ин.2. - К.,ІУЙ7} Панченко П.іі. Развитие се яь cao го хозяйства Украинской ССР. I959-I9Ó0 гг. - ü.,1982 та інші.
- 4 -
в лрацях з історії обласних організація комуні стичної партіїї р .
Б ряді статей поряд з традиційними проблемами сіпьського господарства досліджувалися спеціалізація і концентрація виробництва на базі міжгосподарської кооперації і агровиробничної" інтеграції, вивчалися матеріальні укови 'вдття колгоспного селянства. Певний інтерес викликають брошури та статті керівників чи спеціалістів сільського господарства, зокрема, Донеччині . . .
НИТ 1І цих працях висвітлюється досвід передових підприємств,
застосування в них е{іектлвігга методів праці, передових технологій та інші питання. Бони написані на конкретному фактичному матеріалі, який дозволяє глибае з'ясувати сутність процесів,
;до відбувалися в сільському господарстві регіону. Ці видання свідчать, що деякі успіхи окремих колгоспів і радгоспів мали місце завдяки окремим керівникам господарств, які зуміли протидіяти тоталітарній системі.Питання соціального розвитку регіону розглядалось в кандидатській дисертації^ Певний матеріал . з розвитку сільського господарства містять історико-краєзнавчі
^Очерки истории Ворошиловоградской областной партийной организации.- К.,1979; Очерки истории Донецкой областной партийной организации. - Донецк,1970*
О
Заднепровский А.».,лях 'Р.Д. Цедрое поле. - о кн.:Страноп возвеличенный Донбасс.- Донецк,1987;1ях Р.Д. Крестьянство и сельское хозяйство Донецкой области на современном этапе. - В <?зі.:І1роблеми истории советского крестьянства,-М.,1981 та інші.
О
^Бабенко А.Г.Дородная нива,- Донецк,1981; БусЬшко И.Н. и др. Кормовой клин совхоза.- Донецк,1964; Павленко Ф,Я.Золотое поле Срибного.- Донецк,1982;.Янатьев Э.В. Технический центр колхоза. - Донецк,1988 та інші.
^Лихачева Л.Б. Деятельность Советов Донбасса по социальному развитию села в 70-е гг. Автореферат диссертации на соискание ученой степени канд. ист.наук,- Харьков,1989.
-5-
. I
нариси, присвячені окремим населеним пунктам;
Іретя група репрезентована працями економістів, котрі здебільшого присвячені проблемой економічної ефективності виробництва, аяа побіжно розкривають і історичні аспекти проблеми.
Це в першу чергу праці узагальнюючого характеру, а такс« брошури, в яких висвітлюється ведення хліборобства і тваринництва, запровадження прогресивних технологій, спеціалізації та концентрації виробництва, проведення меліоративних робіт, вико.. . 2 рисганнл досягнень агрохімії, розвиток техшчной бази.
Четверта група літератури представлена різноманітними бро-иурамн, написаними спеціально для пропагандистів, лекторів та
о
інзіих ідеологічних працівників. Ця література характеризується насиченістю фактичні«.: матеріалом, поданого, проте, тенденційно, в "рожевому" кольорі, мала агітаційно-пропагандистське спрямування.
Другий період історіографії проблеми представлений нечисленними дослідженнями, оскільки розробка теми з нових позиций тільки почалася. Надруковані статті, в яких автори по-новому
*Алексеева Л.И. Бороаіиловоград: Путеводитель.-. Донецк,
1986; Бойтенко Н.Г. Марьинка: Путеводитель,- Донецк,I9ÖI; Ко-лодядный H.A. Ясиновка:Исторический очерк.-Донецк,1990 та інші,
2
Губко В.Р., Цілуйко A.C. Комплексна механізація сільськогосподарського виробництва.- K.,I93J; Зубец М.В. Перевод сельского хозяйства на передовые рубежи научно-технического прогресса.- К.,19Ь6; Ефективність використання капітальних вкладень у сільському господарстві.- K.,I9ö4; Найденов B.C. и др. Десятая пятилетка: эффективность, уровень жизни. /Па материалах Украинской ССР/,- К.,1987 та інші.
3
Донецкая область в десятой пятилетке,- Донецк,1977; Край родной - Донетчина,- Донецк,1971; Трудящиеся Донецкой области в борьба за выполнение заданий девятой пяти тетке. - Донецк,
1975 та і на і.
розв’язують ті чи іщі питання сільськогосподарського розипгку регіону, ставлять під сумнів виключні переваги колгоспно-рад-гослної системні
Отже, огляд опублікованої літератури свідчить про те, що
незважаючи на дослідження окремих питань, вцілому проблема не здобула наукової розробки. Актуальність, а таїсоч недостатня
вивченість і визначили вибір теми дисертації "Проблеми розвитку сільськогосподарського виробництва в Донбасі в 7и~ті роки".
Територіальні межі дослідження становить Бородиловоградсь-ка та Донецька області, які є основним виробничим ядром Донбасу. В ме'їах зазначених областей регіон розташовується в иіаден-но-східній частині республіки. Його територія становить 53,2 тис.кв.км, ідо складас В,із відс. України. Населення цих двох областей в І98и р. складало 7.9 млн. чол., з яких на долю сільського приходилось ІЗ відс.
Хронологічні рамки дисертації обмежені о основному 1971-
1980 рр. Специфіка цього періоду заключається в тому, що саме в ці роки почали проявлятись застійні явища і тенденції в усіх сферах життя суспільства, а т.ч. а сільському господарстві.
Мета дослідження полягає в тому, щоб здійснити комплексне вивчання проблем сільського господарства Донбасу з метою висвітлення проблем його розвитку в 70-ті рр.
Для досягнення цієї мети«передбачено вирішити такі завдання: простежити формування і степінь ефективного використання матеріально-технічної бази сільського господарства; проаналізувати ії вплив на розвиток аграрного виробництва; розгпянугн
^Гаврили« О.Ю. Соціальний розвиток села в ушвах перебудови: проблеми, пошуки.// Український історичний журнал,- 1990.
- №3; Котельников В. Опыт анализа социального развития /донецкая область/. //Вестник статистики, - 1990. - №2 та інші.
_ 7 - •
ocuoeai підсумки і шляхи їх досягеннг. с сільському господарстві Донбасу в 70-ті pp.; висвітлити матеріальні і культурно-побутові умови життя трудівників села; з’ясувати причини, котрі привели аграрний сектор регіону в передкризовий стан на початку Ш-х рр.
Методологтя:Ліхя розв'язаннл поставлених завдань застосовувались загально-наукові методи - історичний і логічний. Автор прагнув дотримуаатись таких принципів пізнання, як принцип об*ективності, системності, детермінізму, єдності аналізу й синтезу.
Для написання дисертації використані різноманітні дкерела, Ііершу групу складають законодавчі акти щодо аграрного виробництва. Пера за все, це Конституція Української PCP, а такок різноманітні закони щодо сільського господарстваї
Автором використані гако* матеріали органів державного управління, а саме постанови щодо сільського господарства, які дають можливість простежити основні віхи аграрної політики держави, зрівняти рішення, що приймались у той час,з практичними наслідками розвитку галузі. Певний інтерес мають документи політичних та громадських організацій. Ця група джерел представлена матеріалами, комуністичної партії, рішення і постанови якої з’ясовують наслідки партійного керівництва аграрним сектором економіки. Матеріали профспілки робітників сільського господарства надають можливість вивчити питання щодо соціального захисту працівників,.стану життєвого рівня насе-
^Конституция Украинской Советской Социалистической Рес-дублики. - К.,1976; Земельний кодекс Украинской ССР. - К.,
1981 та інші.
- в -
т
лсішя ззагалі,
'І дослідженні широко використані .матеріали статистичних
П
збірників, перш за псе статистичних щорічників? Але особливу цінність мають статистичні збірники* присвячені роззитяоді ехпьсъчогосподарського виробництва областей Донбасу. Проте, цінність ці с 'і частини джерел знижується внаслідок того* по подрукований я П'.п: .матеріал в більшості випядкіз підібр?»;?:!!!
спрямовано, показує тільки позитивні напрямки розвитку рлрно’і "."лігзі народного господарства, Î все ч дана група д.се-"ол ;п:ї Зілул лезно "ідебра'їзе етан сільськогосподарського г/ь робугицгва,
0 .граці використані матеріали періодично? преси» Дзитраят,-пі, республіканські, обласні :га раі!с:.ш гпззтп друпуваглі ріи-•леманітш матеріали, які відпосятсл до ^.осліддувплої тзї.г.ь.
Cr:6j багато дторел опубліковано в виданнях та статисгзч-:п’л збірника::, Ало апачниП матеріал автор азяо -з зрісішппс Jtk -дів, Тл;;3 з ¡Іоидіз Центрального державного ар:сіпу шеция ерга-ліз д<5ртаоної влади і - орган і з державного упраалінпя ап гор од-лр-”o,d інігдліації обласних сільськогосподарськая упразліпь щодо Т).іж»ои5ц1тйия питань аграрного виробництва, річ;': ош~п з об-
■^і'см'дуніїстическяя партия Украины о резод-эциях и ршенияя сьоздоз-, ксіфренциП ;! нлёнуиов Ції,— Т.2Л94І-І976.- It., 1977’, РеэеНяя партии и правительства по сельскому хозяйству /1965-1С74 гг,/.- М.,1975*, Решения партии и правительства по жтй-ствонны! вопросам. Сб.документов.- Т.ІЯ.- М.,1979} Справочник ■партийного работника,- Ек’Н.13.- М.Л§73; ЛШ сьезд проф-асеяо-йальных союзов Украинской ССР. Стенограф.отчот,- К.»1982 ’га інші,
О „
’''Народно господарство Українськой PGP, у 1971 р.- К,Л572; Народне господарство Українсьной FCP у I960 р.- К.,Г£81. та і;ш,
^Народное хозяйство БорогппловогрздскоИ области.- Донецк,
1975; Народное хозяйство Донецкой'области.-Донецк,1972}-Народное -.юзяїіетво Донецкой области. - Донецк,1981 та інші і
—9 -
лаитої про стан землекористування, матеріально-технічну базу колгоспів та радгоспів. У Центральному державному архіві громадських об'єднань України вивчено стенограми нарад, які проводились в Ції Ш1У з питань аграрного виробництва, доповідні записки, які надходили з.міністерств, інформації обкомів про хід виконання постанов ЦК (ШРС та ЦіЧ К11У.
Б державних архівах Вороній ловогродської та Донецької областей автор опрацовав протоколи конференцій та пленумів обкомів комуністичної партії, постанови бюро, доповідні записки, довідки та інформації, які торкалися сільського господарства. Іанож.використовувались протоколи засідань виконкомів обласних Рад депутатів трудящих, результати перевірок органами народного контролю. Цікаві матеріали мають фонди обласних сільськогосподарських управлінь, які містять матеріали семінарів робітників сільського господарства, річні звіти з галузей виробництва та інші.
Усього у 4 архівах міст Києва, Луганська та Донецька автор вивчив майне ИСи справ 8 фондів. Ці документи містять багатий матеріал, який відсутній у статистичних збірниках, але його треба використовувати обережно, бо це документи своєї доби і у них простежується прагнення прикрасити дійсність.
Наукова новизна дисертації полягає в тому* що вперше в українській історіографії з позицій сучасних надбань історичної науки, на засадах об'єктивного, реалістичного підходу здійснене комплексне дослідження стану сільського господарства в умовах великого індустріального регіону - Донбасу у 70-ті рр.
Апробація роботи. Дисертацію обговорено і схвалено на засіданні кафедри історії України Донецького державного університету. Основні положення праці викладені в публікаціях, оголошені на науковій конференції в Донецьку /1995 р./.
- 10 -
Практичне значення роботи полягає в тому, що її основні положення можуть бути використані для розробки щляхін та методів удосконалення соціально-економічних стосунків, практичного розв’язання проблеми постачання промислових центрів продуктами -сільського господарства, викладання історії України в учбових закладах.
На захист виносяться такі поноження: І. Повільний розвиток сільського господарства змушував керівні органи влади посилювати увагу до аграрного сектору економіки. Спробами реформування в цьому напрямку були рішення березневого /1965 р./ пленуму ЦК КПРС, який прийняв чергову програму піднесення сільськогосподарського виробництва і виконання якої лрнпадас на 70-ті рр.
2. Ііа основі цієї програми в сі іьське господарство Донбасу були направлені значні інвестиції дія розвитку матеріально-технічної бази, а не їх використовували неефективно.
3. З метою підвищення ефективності виробництва з середини 70-х рр. посилюються процеси спеціалізації та міжгосподарської кооперації. Робляться спроби застосування прогресивних технологій та нових форм організації праці.
4. Проте, всі ці заходи не спразили позитивного впливу на стан аграрного сектору Донбасу. Все помітнішими ставали тенденції знижування виробництв. До того г. це сприяло зияиленне застійних явид і у соціальній' сфері сеча.
5. Подальший розвиток сільського господарства мочтиаиЯ дише б тоцу разі, коли будуть створені умови, в яких селянки буде відчувати себе господарем на землі.
СТРУКТУРА І ЗМІСТ РОБОТИ.
Структура дисертації обумовлена поставленю метою та зав-данняки. Робота складається із вступу, трьох розділів, заклв-. чення, списку літератури і джерел.
У вступі обгрунтована актуальність теми, визначені хронологічні та територіальні рамки дослідження, викладені мета та завдання роботи, її наукова новизна і практичне значення,
У пеотому позділі "Нароцування матеріально-технічної бази сільського господарства і проблеми її раціонального використання" аналізується стан матеріально-технічної! бази сільського господарства Донбасу у 70-ті рр. Б цьому напрямку відбувались певні позитивні зруиення. Досить високого рівня ДОСЯГ обсяг капітальних вкладень у аграрне виробництво* збільшувались енергетичні потужності. Сільське господарство отримувало багато нових тракторів, комбайнів, автомобілів. Почалось здійснення -комплексна! механізації виробничих процесів. Проведення меліораційних робіт дозволяло поліпшувати земельні ресурси, Збільшувалось застосування добрив.
Проте у той же час багаточисельні факти свідчили про те, що рівень матеріально-технічної бази сільського господарства Донбасу не відповідав вимогам дня. Темпи росту інвестицій у регіоні були неоднакові: якщо в роки дев*ятої п'ятирічки вони систематично і чимало збільшувалися, то в наступний період -їх ріст стабілізувався. Внаслідок того, ідо колгоспи були слабо-розаинені, виросла питома вага державних асигнувань. Бади в забезпеченні будівельними матеріалами, дорожнеча капітального будівництва та інші причини приводили до порушення-строків введення в експдуатацію будинків та споруд, до їх низької якості. Техніка не завпеди ефективно використовувалася. Комплексна ме~
- 12 -
ханізація виробничих процесів знаходилася тільки у стадії часткової механізації» Негативно вшшвапо на стан матеріально-технічної бази зростання вартості технічних засобів. Меліорація земель Сула неефективною. "Мале зрошування" давало позитивні наслідки лише в окремих сильних господарствах, в той час Як основна маса колгоспів та радгоспів через брак засобів освоювала його повільно. До того ж, у багатьох господарствах темпи росту урожайності на зрощуваних землях були навіть нижчими, ніж на богарі. Поставки мінеральних добрив швидко зростали, але використовувалися вони нераціонально, Вцілому засоби, які направлялися у сільське господарство, застосовувалися недоцільно, віддача від них була незначною.
Це призводило до уповільнення темпів росту сільськогосподарського виробництва якщо і були, то вкрай незначні.
У другому розділі "Уповільнення темпів росту сільськогосподарського виробництва Донбасу” розглядається стан сільського господарства в Донбасі у 70-ті рр. Автор показує, що в краї стабілізувалося землекористування, практично без змін залишалися посівні площі. У землеробстві переватяш вирощувалися зернові та кормові культури, соняшник, овочі та картопля, урожайність яких протягок 'десятиріччя мали тенденцію до незначного зростання. Складовими частинами тварин-гвіцтва були м'ясне та молочне скотарство, свинарство, виробництво вовни та вирощування птиці. Господарства регіону нарощували поголів’я худоби та птиці, трохи підвищувалася продуктивність тварин. Спостерігались певні зрушення у розширенні процесів спеціалізації та кооперації виробництва. Проявлялися намагання застосовувати нові технології, а також вдосконалювати форми організації праці»
- ІЗ -
Але всі ці заходи не робили суттєвого вллицу на розвиток сільського господарства. Динаміка земельних площ свідчила про вичерпання резервів їх екстенсивного росту, але землі використовувалися неефективно, іікрай попільно зростала урожайність культур. Так, за роки 9-й п’ятирічки в Донбасі урожайність зернових культур зросла на 10,4 аідс., а за роки ІО-й - лише на 6,6 аідс. Це призводило до недобирання великої кількості продукції. Наприклад, в Донецькій області валовий збір зерна за рік 2-й п'ятирічки був 1833 тис.т, а за рік ІО-Й - 1966 тис.т, або зріс усього на 4,4 відс. Більшість колгоспів та радгоспів не виконували плани виробництва та продажу продукції.
Поголів'я худоби та птиці використовувалося такоя неефективно, внаслідок чого збільшення продукції в суспільному тваринництві в основному відбувалося за рахунок зростання чисельності тварин. Низькими були, надої молока від корови. Зокрема, на Донеччині в середньому за 9-ю п’ятирічку вони состааляли 2600 кг, а за ІО-у - 2532 кг. У Борошиловоградської області цей показник був ще нижчим. Невисокою була вага ЬРХ та свиней, виробництво вовни. Це було наслідком того, що протягом досліджуваного періоду не вдалося створити міцної кормової бази.
Ь умовах командно-адміністративної системи низьку ефективність мали процеси спеціалізації сільськогосподарського виробництва, створення міжгосподарських підприємств, Тварин-Яицькі комплекси в більшості випадків мали низьку економічну віддачу. Не були Створені сприятливі умови для впровадження у діяльність колгоспів та радгоспів госпрозрахунку та інших
- 14 - ‘
нових форм організації праці, які також виявились несумісними з існуючою суспільною системою. Не одержали широкого розповсюдження передові технології та інші технічні досягнення. Недосконалими були система планування та управління аграрним сектором, які нерідко стояли осторонь від докорінних завдань виробництва. Не виявляло суттєвого впливу на стан справ і партійне керівництво.
Все це свідчило,- що у аграрному секторі не склалися умови для нарощування виробництва продукції. Затрати зростали швидкій, ніж валова продукція. Збільшувалась собівартість продукції; знижувалася рентабельність, росла чисельність збиткових господарств. Це було наслідком відсутності особистої зацікавленості працівників, втручання у господарську діяльність колгоспів та радгоспів адміністративних органів.
Протягом десятиріччя поступово скорочувалося виробництво сільськогосподарської продукції в особистих підсобних господарствах, які зазнавали всіляких утисків від спрямованої на комунізацію сільського господарства тоталітарної системи. Так, в середньому за 1971-1975 рр. особисті підсобні господарства Донбасу виробили 242 тис.т молока, а за 1976-1980 рр.
- 207 тис.т, яєць відповідно 357 і 339 млн.шт., вовни - 46 і 42 т.
Тобто у сільському господарстві Донбасу уповільнювалися темпи розвитку виробництва, наростали застійні явища, що привело галузь у перекризовий стан.
У третьому розділі "Суперечності соціального .-розвитку' села" автор розглядай соціальний розвиток села краю. На його дукку, у 70-гі рр. для поліпшення соціальної сфери було зроб-
- 15 -
лоно чикаю. Будувалось житло, відкривались нові школи, лікарні, клуби, збільшувався обсяг побутових послуг, розширювалася і.:ере’(а підприємств торгівлі та громадянського харчування, введення гарантованої оплати праці колгоспників та наступної підаичєння оплати праці сільських трудівників сприяло збільшенню їх реальних прибутків. Баяшівйм заходом виявилося зста-новленнн пенсії! для колгоспників. Все це сприяло підвищеним рівня теття на селі.
Проте, стан сільської соціальної сфери значно відставав від міського. Залишалась невиріїленою до кінця яитлова проблема, темпи будівництва житла знижувалися, і зоно було низької якості, Зувиіиіувалися виграти на потреби народної освіти, скорочувалася кількість шкіл з українською &ооою навчання, На низькому ріпні було исди--іно обслуговування сільського нйсаябн-ал, -Загострилася екологічна ситуація. Слабо буз організований культурний відпочинок трудівників, осоЬлиео енорт!!£но-масова робота, Занедбана була сфера послуг, Значно нижчим гід міського .був рівень торговельного обслуговування. Пізерноа залишалася оплата праці у сільськогосподарському виробництві. Чимало ирорахункіо було у роботі а кадрами. Великої втрата аграрному сектору нелосяла політика поділу сіл на перспективні та неперспективні.
Ослаблення уваги до соціальної сфери,низький рівень лиття на селі у порівнянні з місто:! негативно впливало на демографічну ситуацію на солі. Багато мешканців, особливо молодь, покидали села, що призводило до відтоку робочих рук та етоорєн-нв напруженого стану з робочою силою у сільському господарстві, Шнусоріш був природний приріст сільського населення.
- 16 -
ї заключній частині підведені підсуши дослідження, с{ор-цульовакі загальні висновки. Сільське господарство донбасу за 70-ті рр. пройшло складний й суперечливий шлях. На думку автора, ці роки включаються у період деякого зміцнення аграрного сектора, початок якоиу поклав березневий /1965 р./ і:пе-нуы ЦК КПРС, а кінець його припадає на початок вО-х рр. В фому періоді кожна виділити два етапи. Перший /1965-1975 рр./
- коли були внйті. і спроби виробити та здійснити ефективну аграрну політику. На цей етап приходилось значне збільшення капітальних вкладень, які використовувались для укріплення матеріально-технічної бази аграрного виробництва. У цей період відбувалося деже піднесення сільського господарства регіону, як і України вціиому.
Другий еїап /1975-1980 рр./-ко чи у сільськогосподарському виробництві стали помітно знижуватися темпи росгу. На цьому фоні робилися спроби підняти рівень виробництва з допомогою поглиблення процесів спеціалізації, ширие починає упроваджуватися міжгосподарська кооперація. Еживапися заходи по впровадженню прогресивних технологій, робилися спроби застосування госпрозрахунку, цехової системи управління і т.п.
Проте, асі ці заходи не виявили істотного впливу на розвиток сільського господарства Донбасу у 70-ті рр. Тенденції сповільнення, а то і зникення сільськогосподарського виробництва ставали все помітнішими. Проявлялися застійні явила, які привели аграрний сектор економіки ьо застоо.
Де було наслідком того, що в умовах адміністративно-тоталітарного засилля сільськогосподарський працівник не почував себе господарем на земні, не був зацікавлений у результатах
- 17 -
слові праці. Порад з цлч, колгоспи та радгоспи зазнавали високого визиску. Вироблена продукція вилучалася доржавос майже за безцінь. Необхідні були корінні аміни, на які компартійне керіьняцтйо не йшло. Зарадити оправі прагли на-півзаходами, які бажаних наслідків не давали.
По темі дисертації автором опубліковані такі праці:
1. К вопросу об истории перевода материально-технической бааы сельского хозяйства Донбасса на индустриальную основу
в 70-е года // Летопись Донбасса: краеведческий сборник. -Донецк, Донбас , 1994. - С.174-176.
2. К вопросу интенсификации сельскохозяйственного про-
изводства в Донбассе с помощью орошаемого йвмяедедия э 19651960 гг. - Донецкий ун-т. - Донецк, 1994, - 13 с. - Деп. в МТБ Украины Л&-І609. - Ук94 от 15.08.94. '
3. Состояние сельского хозяйства Донецкой области, в начале 70-х гг. - Донецкий ун-т. - Донецк, 1992. - 19 с. - Деп. в УкрНТЭИ Госплана Украины № 1775 от 02.10.92.
4. Роавиток сільського господарства Донбасу у 70-ті роки // Теей Шостої Всеукраїнської наукової конференції з історичного краазиаьства - / м. Луцьк, вересонь - жовтень К., 1993. - 0.144-145.
5. К вопросу о истории интенсификации сельского хозяйства Донбасса на основе специализации'и меяхозлйствонно!! кооперации производства в 70-е годи. - //Изучение истории Украшш и учебных заведениях. - Тезиен докладов региональной научнопрактической конференции,- Донецк,1995. - С. 121—Iîî2.
Аннотация
Яковлев В,Л. "Проблемы развития сельскохозяйственного производства в Донбассе в 70-е годы". Диссертация на соискание ученой степени кандидата исторических наук по специальности 07.00.02 - история Украины, Донецкий государственный университет, Донецк,1995.
В диссертации исследовены проблемы сельскохозяйственного производства в Донбасса в 70-а и1. В результате работ!? автор пришел к пшоду о том, что в аграрном секторе региона все заметнее становилось енпяение темпов производства.Главная причина такого положения заключалась, в том, что в су-цоетвущих условиях; крестьянин переставал чувствовать собя хозяином на земле, на бул заинтересован в результата:: своп-го труда.
Как следствие, на протяжении десятилетия в сэльском хозяйстве Донбасса нарастали застойные тенденции, коториЗ' привели аграрный сектор края на рубеже 70-80-х гг. а предкризисное состояние.
_ Abs tract
Yakovloir Y.A, "The prebleros of deyelopntent agriculturat production In Donbass at 70-th years."
The Dissertation fer corcetition of acaderaïc digren of. condi-d-ite of hlstorical scionce for spcciallty 07.00.02. - tfto Histgry of Ukraisi Donetskiy State universlty. Donetsk, 1U95.
In dissertation, «ere investigated the problems of Agricultural production in Donbass at 70 years. As a result of work the suthor cane to conclusion about it that in agrarian sector of region noticablier were becoming lowering race of production* The sain cause of such condition concluded in that in existing conditions c peasant steped to feel tsiaself as a easter on earth wasn't personal interested in results his labour. As « corollary for a distance of tenth anniversary in agriculture of Dohbast grew Stagnant tendencies which brought agrarian sector of land at the line of 70-80-th years before krisis condition.
Ключові слона: сівьоькогосподароьке виробництво, мвтсрій.шю-техаічив безе, колгосп, радгосп, урояайність, худоба, трактор, меліорація, спеціалізація.
й