автореферат диссертации по филологии, специальность ВАК РФ 10.02.04
диссертация на тему:
Семантико-функциональные особенности высказываний, направленных на поддержку адресата (на материалеанглийского языка)

  • Год: 1994
  • Автор научной работы: Голдбничая, Ольга Ивановна
  • Ученая cтепень: кандидата филологических наук
  • Место защиты диссертации: Киев
  • Код cпециальности ВАК: 10.02.04
Автореферат по филологии на тему 'Семантико-функциональные особенности высказываний, направленных на поддержку адресата (на материалеанглийского языка)'

Полный текст автореферата диссертации по теме "Семантико-функциональные особенности высказываний, направленных на поддержку адресата (на материалеанглийского языка)"

ид

• I .-( »,

1 - .и.

КиГвський деркавний л1нгв1стнчний щпверситет На правах рукопису

ГОЛУБЯИЧй Ольга 1ван1вна

СЕНАНТИК0-ФЗНКЦ10НЙЛЬН1 ОСОБЛИВОСТ1 ВНСЛОВЛВВАНЬ, СПРЯНОВЙНИХ НА П1ДТРИМКЯ АДРЕСАТА /на материал! англ1йськоГ мови/

Специальность 10.02.04. - герканськ1 мови

Автореферат дисертацП* на здоб^ття вченого стцпеня кандидата ф1лолог1чнз!К надк

КиГв - 1394

Дисертащсю е рукопис

Робота виконана на кафедр 1 граматики та хсторп анпийськог мови Кшвського державного лшгвютичного ун!вереитету

йауковий керкБник: кандидат фиологччних наук, доцент Л.СЛЕВ •

0ф1ц1йн1 опоненти: доктор ф1лолопчних наук, прсфесор В.С.ПЕРЕЕИЙШС

кандидат ф1лолопчних наук доцент ЕВ.ПАБЛ0В

Пров1дна установа: Горл1вський державний педагопчний шститут тааешш. шв

Захист в!дбудеться " " 1994 р. о годши

на зас1данн1 спещалзованох вченог ради К 113.14.01. по прису-дженню вченого: ступеня кандидата наук у Кигвському державному Д1нгв1стачному ушверситеп /252215, Кигв, вул. ЧервоноармШська, 73Л ' . ... - ■

3 дисертащею модна ■ ознайомити'ся ¿"наукой'й бШлютец! ушверситету. - =

• Автореферат роз зданий . 1994 р.

Вчений секретар

спеЩал1зовано1' вчено! ради | ЛЛСМ&ПЯКОВА

Одним з Пров!дних напрямк!в сучасно!" л1нгв1стики е вив-ченна мови у д!¥, цо 'зумовлюе важлив!сть досл1д«ення такого суттевого аспекта lï фуякцюнування, як вплив на адресата mobhoï комуШкацП. Лог1ка розвитку науки сп!влала в даному випадку з виыогани практики: увага досл!дник1в до феномену мовленневого впливу багато в чому пов'язана з ростом його значения в «итт! сучасно!" лидини. Практика иНособового oni-лкування вимагае з'асування основних законом1рностей мовленневого впливу, доб. з одного Соку, посилити ефективн$сть pl-зних його форм, а з другого - знайти засоби захисту особи в1д могяивого ман1пдлввання И св1дом1стп.

0станн1м часом з.'явився ряд колективних зб1рник1в та праць окремих автср!в, присвачених проблемам мовленневого впливу ГЛ.Й.Кисельова, В.В. Латинов, Г.Г.Матвеева, Иовлен-невий вплив у сфер! uacoeoï кокдн1кацП, 0птим1зац1я мовленневого впливу, I.П.Тарасова, Л.А.Федорова, И.С.Чаковська та ïh«J. Поняття мовленневого впливу ув1йвло в число тих. на яких базуеться сдчасна лрагмал!нгв1стика I1.П.Сусов1.

Вамив! дяя рсзум!ння мовленневого впливд положения м1-стяться в роботах, присвачених висловлюваннв. зокреыа. таким його аспектам, ав фдшпЦондванна g ситуацП' сп!лкдвання, м1-сце в систем! коидвИатнвних одиниць, прагматична сутн!сть Ш.Ф.Йллен. Р.Еерра. Н.Д.Арутвнова, М.М.Бахт1н. В.В.Бвгда-нов, Д.Г.Богумевмч. В.Г.Гак. В.З.Дем'янксв. П~Л5ёабав, А.Й.Маргарян. О.Мецлер. BJ.Haep. О.В.Падучева, Г.Г.Почеп-цов. Г.Г.Почеоцов (иол.). 0,Г.Почепцов.6.Й.СтарГикова^1 .П.Су-сов. Л.Л.Чахояа, R.Fiehler, D.S.Xaufer, R.S.Lanigan та lus.].

Разом з тим проблема мовлеяиевого'впливу заливаетьса багато в чомд недосл1даено*. Потребуе подальяого вивчснкз

- с -

саи иехан1зм ыовленневого впливу, способи та форми його реа-л1зац1Т, особливосп зд1йсненна впливу на особа за допоногов Р1зних вид1в висловлввань, «о й визначило виб!р теми даного досл1д!ення.

Яктцальн1сть вибрано! теки зуиовлена

- загаяьною спряаованНтв сучасно\ лингвистики на до-слЦяення шзви у процес! II функц1онування, вакливЮтв вив-чення такого суттевого аспекту иовноГ коыуншацП'. як мов-ленневий вплив;

- необх1дн!ств подальвого анал!зц Л1НГв1стичиог Днтер-претацП М1яособових в!дносин, зокрема, 1'х позитивного полюсу; '

- потребою у гуман1зацП' р1зних вид!в д1яльност1, пов'-язаних з використанняк ковних засоб!в впливу на особу;

- ванлив1ств визначення' загальинх закономерностей мов-ленневого впливу для пЦвицення його ефективност!, оптии!за-цП комдн1кативних лроцес1в.

Дана дисертац!а присвячЬна доайд^еннв висловлввань, -цо функц!онуптъ у сфер! м1хособових в!дносин.

Об ' е к т дослЦнення становлять висловлввання, спрямован! на Шдтримку адресата, у сучастй англ1йськ1й ио-^

В1.

Предметом вивчення е семантичн! та функц1о-нальн! особливост! даних висловлввань.

Основна мет а дисертаШйного досл!двення полягае д внд!ленн1 висловлввань. спрямованих на Шдтриику адресата, та комплексноиу одис1 1"х сейантнко-функц1оналышх особливос-тей.

Мета роботи здмовила неойх!дя1сть вир!вення таких

з а в д а н ь:

- 1дентиф1кдаатй висловлввання. спряыован! на л1дтринку адресата, та виавити контексти 1'х вживанна;

- визначити м!сце названих висловлввань в систем! ыов-ленневого впливу:

- встановити основн! екстралзнгв1стичн1 фактори, во зу-иовлввть формування та функц^онування висловлввань, спряко-ваних на п1дтриыку адресата:

- визначити особливосп фднкщонування даних висловлввань в залеяност! в!д ситуацп спикування;

- видалити корпус новних одиниць, здатних виявляти та набувати значения психолог1чно1 Мдтримки;

- виявити невербальш засоби виравення п1дтринки та встановити Гх роль у реал1зац1Ъ' ПиенцАнального зи!сту висловлввань, яш анал!заиться.

Н а т с р 1 а л о к досл!двення послуили 3000 Фраг-ыентзв текстов, цо настать висловлввання, слрямован1 на п1д-тринку адресата. Приклади вибиралнся аетодои суц1льноУ ви-

í с

бзрки 13 худоян1х твор!в англ1йських, аыериканських та ав- , стралШьких авторов XX стол!пя.

а процесс вир1вення поставлених завдань були внкориста-н! и е т о д и функцЮнально-сеиантичйого, контекстуально-ситуативного, актоиовленневого, 1нтенц1овального та орей-нового анал131В, а таков елекенти к1льк1сного анал1зу.

Методов.ог1чид освой яосл!дяеяна становлять д1алектнчштД принцип вЬпобрапення. полопсшш ©1лосо©11 про едн!сть ыози та нислення, д1алектику зм!сту 1 Форш, йети 1 засобу. а такоз базов! полокениа психояогП яро д!альн1сть лздкни, природу особн, сферу Н потреб 1 но-

тивацП, специф1ка м1хособових в1дносии.

Н а у к о в а новизна дисертацП визначавться комшгексним сскантико-функц1ональним описон висловлввань, спрянованих на гпдтриикц адресата, як комун1кативних оди-нщь, по фаркуються з ыетов психолог$чного впливу на особу i здатн! виявляти та/або набувати у контекст! значения психолог i4HQl пЦтриики; визначенняи рол! невербальних засоб1в комцшкацП, як! використовувться при фориуванн1 висловливань. «о впливапть на емоц!йну сферу адресата, одерзанниы нових даних про иехан1зн мовленневого впливу, його способи та форни.

Основн! п о л о я е н н я, як! виносяться на за-

хист:

1. Висловлввання, спрямован! на п!дтримку адресата, яв-лявть собой незанкнену групц.коыун1кативних одиниць, то иа-пть сгйльне семантичне напсвнення - еьшатЮ, та використовц-вться в мовленн! з метош шШпяення еиоц1йного стану адресата. В дан!й груп! вщЦлявтьсз: висловлввання розради, п!дба-дьорення, схвалення та сп!вчцття.

2. Висловлввання психолог1чно1 п1дтриыки Фанкц1онувть ак односпряаован1. Вони не передбачавть вербальнэ! в!дпов1д1 сгиврозыошшка, а призначен! для вшшву на його емоц!йниА стан. Об'ектоа пШримки иове виступати власне адресат /пря-мий адресат/, слухач /непряний адресат/ та иовець /як прямий або непракий адресат/.

3. ПсихояоПчна питриака зд1йснветься висловливаннями, спрямованими на шдтримку адресата,, у двох формах: спонукан-ня та Пнроркувания. Перше реал1зуеться як спонукання до 1) пешпташя енощйного стану адресата, 2)роздуи1в та 3)д1й,

до сприявть. в кшцевоау рахднку. усунеклз негативно!" еиоцП' адресата.-Дрцге реая1здетьсз ак 1нфорадвання.про I)св!т (фа-кти)„ 2)оц1нкд иовцем адресата та 3)в1дноаення новця до адресата. Пров1днии критерием в!дборц шфориацП' в даноиу ви-падку е здатшсть позитивно впливати на еаоцайний стан сп!в-розмовннна. Бпяив зд!йснюетьея виславдЕвамшай Шдтршки двояа способами: безпосередньо та опосередковано.

4. Основними екстрал1нгв1стнчниан факторами, до зцаов-ливть Формцвання та фдшцЮндваиня висловлввань, спрянова-них на Шдтринку адресата, в.стереотнпноау акт! коыцн1кац1Г вистдпапть адресат (представлений такой процесдальнов пснхо-лог1чнов характеристикою, ак негативней еноцШшй стан), но-вець (представлений такими р1вневими психолог1чннки характеристиками. як здатн1сть до емпатП та альтруЮтично! повед1-нки). в!дноиенна И18 комдн!кантани 1 обставини комун]кац11. Два осташП з нерел1чених фактор!в нерелевантн1 для появи висловлввань. спрямованих на пЩгримку адресата, але вшшва-ють на форид даних висловлввань та виб!р вербалышх 1/або. невербальних засоб!в "1'х форнуванна.

5. ВисловяЕвання, спрямован! на Шдтрныкн адресата, но-ауть супроводяцватися вс!аа видали невербальних засоб1в ко-мцн1кац11чт!,Флнац1йни«и»- к1несичнию1;- гакёснчияый та проксе-шчншш, -д, перевагоз.фонацШшх. БибГрнёвербавь}шх"засоб1в '" зукрвлветься, иетогг ыовца 1 залевить в 1д вндд психолог 1чно5 гндтрикки, нотивацП' новця, характеру ситнацП спЬтедвашш, психолог,Иного стану-адресата. Внкористашш невербальних за-;об!в коиун1кац1Г спостер1гаеться т!льки у висловлевэннях, :лрямованих на л1дтринки власне адресата. ,Назван1 засобз? г [Шспрямовашии, св1доко розрахованиаи на психолог1чнмй

вплив. ковуть не т!льки супроводвувати вербальн1 засоби, аяе й замНшти 1х.

Теоретичне значения дисертацП поля-гае у тому, чо дане досл1д«ення е подалыою розробков проблем мавленневого впливу як суттевого аспекту мовно! комун!-кацН. Проведено вид1ленна та коиплексний опис конун!катив-но-се*антнчио'£ грнпи висловлввань, спрямованих на пШримку адресата, як таких, цо формувться з метоп психологичного зпливу на. особу; зд!йснений анал!з вербальних та невербаль-них засоб!в психолог1чного впливу. що використовуються в емоц1огенн1й ситуацП; отриман1 певн! дан1 про мехашзы ыов-яенневого впливу, його способи та форми.

Практична ц 1 н а I с г ь досл!Д1ення зуиов-лвёться ко1лив1ств використання його окремих положень та ви-сновк1в у лекц1йному курс1 з теоретично! граматики (роздал "Ко«ун1кативн1 типи речень"), у викдаданн! практики англ!й-съко! нови при навчаннТ д1алог1чноиу мовленнв. у спецкурсах з прагкал!нгв1стики та парап!нгв1стики, при написанн! курсо-. внх та диплоиних робхт. а тако» в орган!зац!Х практично! робота, пав'язаноТ з психологичное Шдтримков.

Струвтц.. ца. робот. Дисер.тац1а складаеться 1з вступу, трьох роздШв, висновк1в, списка основно! вико-ркстано! литератдри, списку лексикограф!чних дверел та списку даерел 1лвстративного натер!аду.

3 в с т у п 1 даеться обгрунтувашя тени, внзначаеть-ся IX актдальн!сть» вказувтъся об'ект та предмет медленна. висдвавться мета 1 завдання роботи, розкриваеться II новизна. теоретичие значения 1 практична ц!нн1.сть, форкулювть-ся основн! положения, *о виносяться на захист.

й первому. розд1 л! аютзться основн! те-оретичн1 полояення, на баз! яких формуеться концептуальний апарат досл!дження, розглядаеться висловлввання як однниця мовленневого впливу, встановлветься категорЗальний статус поняття "шдтримка". з'ясовуетьСя сутн1сть п1дтримки як виду психолог1много впливу на особу.

Я другому р о з ц I 1 ) доел!дхуються ОСНОВН1 екстрал!нгв!стичн! фактори. *о зумовлвить Форыування та фун-кц1онування висловливань, спрямованих на п1дтримку адресата, у сфер! м!1особових в1дносин. визначаитьез специф1чн1 особ-ливост1 ситуацП психолог!чшн п!дтримки як емоЩогенно1, проводиться класиф!кац!я висловлввань, спрямованих на п!д-тримку адресата, за об'ектом психолопчного впливу. пропону- • еться досвЦ фреймового анал1зу типово! ситуацП" шдтримки.

3 третьому р о з д I л 1 визначаються зм!с-товн! аспекти висловливань, спряиованих на п1дтримку адресата, проводиться класиф1кац1я даних висловливань за способом та формами мовленневого впливу., розглядапться вербальн1 з'а-соби виравення психолоПчно!' пЦтриыки, визначаеться роль невербальних засоб!в коыун1кацИ у висловлвваниях дано! гру-тш.

9 висиовках узагальнивтьез результати лрове-деного досл!двення, форкулввться висновки 1 наа!чаиться пер-слективи подальвого досл^аення.

Апробац!я роботи. Основн! положения дясг-ртацП були висв!тлен1 у допов1дях на трепй ы1янародн1й конференцП "Мова та культура" (Кя1в, 1994). на ы1внародя!й кокференцП" "Л1нгв1стичн1 та нетодичн! основа викладання шз-вн як ^нозеиноГ (Полтава. 1994). в тезах виступ1в на Всеро-

с1йсък!й aagKQBiô коноереицП' "Принцип» оушц!онадьного спи-су нови" (Катеринбург. Ш4). на конферекцП" *Функц!овальна л!нгв!стика" (Ялта, 1394). на перш1й нац1оналыпй конферен-qiï "English in an Opes Society* îKkib, 1S94î, на зас!данн1 кафедри граиатики та icTopiï анпййеыш! нови Кй'вського державного педагог1чного !нстггутд 1н»зе»них юв (ÎS33).

Основ ний з I I ci робота.

Сучасна л1нгв!стика досл!дауе р!зн! аспекти швленнево-го впливу. 3 датй po6oTi в!н розглядаеться у ракиах конкретного кокунГкативного акту, де виступае як а) пета коиушка-тивного акту, б) результат акту коыун!кацп (який моие i не сп1впадати з иетоп) i в) зас!б досягнення мети. Як единица цовленневого впливу на цьолу р!вн! функц1онуе висловлввання. Еа думку деяких автор1в, саке !снування висловлввання як ембливо! л1нгвхстично"1 единиц!1 зумовлено фушпЦеп впливу УиГ.Богуиевич]. При цьому ии розуи!ено висловлввання як в1кальну кокун!кативну одиницв, котра е нивньов иеаев дискурсу i мае р!зний обсяг - в1д одного слова до ланцюяка ре-ченъ.

Висловлввання. взяте як готовий ыовленневий тв!р, вшот-нуе фуншдп засобу мовленневого впливу, а як номент ц!ле- . спражованох ковленнево!' д!яльност! - Шкутивний акт, воно е спо.ссбоа иовленневога впливу. При цьоиу впллв становить !ло-щташдэ силу йиашмшвашш, а йог о перлокутивниа ефакт ззжяе собак результат юшдакахкнного акту [.Дг.Я.0'ст1а.Д^.Р.Серль1.

ï paSœrï. m рефедргрься. дасМдарггься ешшэ, який здгйснвЕтьса вжжшлввашвгай,, ищишташвет ш !ндгриику адресата /дал! - висловлввання: гпдтришш/. З'ясуванна катего-piajbHoro статусу поняття "п!дтриика" та диферешцац^я И за

видами /ф1зична, психолоПчна. орган1зац1йна/ св!дчить про те, що досл!дядван) висловлввання слу«ать реал!зац1ев сане психолог1чно'1 Шдтриики. Психолог1чна пшринка, розглянута у план! циеспрямованост1, виявляеться, в своя чергу, р!зно~ видом психолог!чного впливц, *о трактуеться як д!я на р!зн1 структур« псих1ки лвдини з певноп метов [В.Н.Кулшов1.

За под!бн1 структури уиовно прийиаемо рац!ональну, еио-цГональну та вольову, виходячи з того, цо психолог!чний вплив мо»е адресуватися особ! у р!зних 51 проявах - як та-к!й, в|о мислить. перевивае та вир!вуе. Не заглиблввчись у проблему сутносп та взаемодП названих "сфер впливу". вра-ховувчи Гх едшсть [С.Л.Руб1н1тейн1, П1дкреслкно, цо под1л проводиться на р!вк! припустииого в даноиу випадку абстрагу-вання з нетов з'ясування особливостей психолог!чнох п1дтриы-ки. Адресована особх в Шлоиу, вона спрямована, в к!нцевоыу рахунку, на еиоц1ональнд сферу псих!ки, мавчн на мет! пол!п~ аення емоц1онального стану лвдини.

Висловлввання Шдтршки формувться та оункц1онувть у нонкретних ситуац!ях а1яособового сп!лкування. Б ранках ок-реаого акту кОиун1кэцП Шдтринка реал1зуеться у в1днонен-н! одного коиуншанта до другого: "суб'ект - Шдтриика -об'ект". Активною стороной даного вхдновення виступае суб'ект мовм. Психолог1чнои основой фораування висловвввань п1д-тркизи е ехпат1я. по трактуеться в науков!й л!тератур! як вавлква лвдська здатн!сть розун!иня 1нвого у його почуванн1 [Г.П.Гаврилова, ЬС.Кон, К.Роджерс]. До основних мотив!в Щдтриикн висловлвванняыи ни в!дноснмо моральн! переконання 3 необх!дност1 д!яти в!дпов1дним чином у певних ситуац1ях, юзитивне в1дношення до сп1врозмовника. альтруУстичну еиоц1в.

Д1яльн1сть вовця а рол! суб'екта пШринки передбачае необх^Шсть розп!знати негативна еыоц1а адресата, виявити сп!вчуття. обрати форму психолог!чно1 п!дтримки, наШльв адекватна данин обставинаи. особливостям сшврозиовника та характеру причин, цо викликали иегативн! перевивания адресата, I. наревт!, знайти в!дпов!дн! вербальн1 та невербальт засоби для И реал!зацП".

Я представлен^ д!яльност1 иовець реалгзуеться на резких р!внях - когн!тивноиу, емохЦональноиу та вольовоыу. При формуванн! висловлввань п!дтриики актдал!зуетьса увесь його досв!д, особливо знания про. об'екти свпу та основн! схеыи д1лльнаст! у певних ситуац!ях. Раза* з тим иовець повинен бути здатний до екпатП' та альтру1стично1" поведанки,

Якчо активноп стороной в!дновення "суб'ект - Шдтрим-ка - об'ект" е сдб'ект, то його визначальнов стороной ви-ступае об'ект. 3 ньомд - причина появи висловлввань п!дтрии-ки та кета иовяенневого вшшвд. Негативний еиоц1ональний стан робить особу потенц1алымв об'ектои п!дтриики та слу-вить ©акторон породвення висловлввань, цо И реал1зувть. При цьо»у причину появи означених висловлввань (негативна еноц!я особи як об'екта иовяенневого впливц) треба в!др!эняти в!д причини появи само! негативно! еноцП'(р1зного роду утрати, труднощ!. тоцо).

При розгляд! адресата як об'екта психологично! пДдтрии-ки ии виходиио з 1снувчих в пауков1й литератур! класиф!ка-Шй, зокрема, коиушкативно! типологП адресата [Г.Г.Почеп-цов] та класиф!кац1! форм сШлкування з урахуванням специф!-ки коиун!кативного партнера [В.С.Каган1.Були проанал!зован! у цьоиу план! висловлввання Шдтриики,- вд в!р.р1знявтьса об'-

ектон впливу /у тому числ! особлив! випадки аовноГ Шдтримки лидини. що.завЗдоио несприйнятлива до вербального каналу ко-нушкаци, наприклад. хворого д непрнтоанону стан1, саиоп1д-трикки у фора1 молитви, мрП. тоцо/.

Як свЗдчать результат» анал1зу, адресатов внсловлввань Шдтриики ионуть виступати власне адресат, тобто реалышП партнер по конун1кацп (пряний адресат), слухач, тобто тре-ПЯ учасник конунЗкацП", ¡зо в1др!зняеться в!д того, до кого звертапться Снепряиий адресат) та новець у рол] пряаого або 1епряаого адресата. Визначення фактора адресата ак об'екта пдтримни дозволае розд1дити висловлгвання п1дтриккп на 1) 'исловлавання, спряаован! на п1дтриикн власне адресата прямого адресата), 2)висловлгвання, спряиован! на Шдтршжу :лухача (непряного адресата) та 3)висловлввания, спряаован1 га п1дтриыкд аовця /як пряного чи непрямого адресата/,

У висловлпваннях Шдтрикии власне адресата та аовця (у ол1 прямого адресата) адресат сл!впадае з сб'ектоя п1дтрии-и. Я висловлвваниях, спрямованих-на Шдтришгу слухача та -овца (у ролЗ непряного адресата) адресат не сп1впадае з об'-ктом пЦтринки. 3 наступит схен1 наводиться под1я висловлн-ань п!дтри*кн за видок адресата. ССхегга 1).

Сиеиа 1.

Висловлэванна л1дтриики

прямого адресата • непргчого адресата

засне адресата , мовця ' слдхача

- 12 -

Приклад висловлввання. спрямованого на тПдтримку власне адресата: Грег, дов1даввись про те, що його дрц»ина чоразу засмучуеться на полвванн! через необх!дн1сть вбивати тварин, заспокове П. об!цявчи винайти 1ншу розвагу:

"Greg - darling - " Stephanie took a deep breath. "Let's not kill any ноге - please?"

Greg sailed. "Don't worry. Steph. I'll think up another for® of entertainment" (R.Miles!.

Приклад висловлввання, спряиованого на п!дтримку «овца /у рол! прямого адресата/: Тара страадае через необх1дн!сть з'явитися "ы новхй подобГ' та П1д чувим именем у своему вла-сноиу дом!, серед людей, чо були Гй колись близькими. I вона пост1йно подумки Шдбадьорве себе. Експресивн^сть висловлввання посидкеться повтором з модиф^аЩею за рахунок 1нтен-сиф!кувчого присл1вника:

Then she griily pulled herself together. It's going to be a long weekend, she told herself. Bold on. 3ust hold on.

[R.HilesL

Наступний приклад авляе собов фрагмент бесЦи молодого худогнкка Токг, його MaTepi та подруги Доиийк. Завкди не-впевнений у соб1. Тон! хвилветьса б1льие, коли д!знаеть-ся, «о на його виставку мае прийти в1доний критик. Мати. не под1лявчи його занепокоення, сво!и запитанням посилве по су-т1 хвилввання сина. Тому висловлввання Дом1н1к, адресоване матери насправд! призначаеться Тон1 i е спробою пЦбадьори-ти його. Це - приклад висловлввання, спрямованого на п!дтри-мку слухача:

"Don't you believe in yourself?" Kate was watching her

son.

- 13 -

"Of course he does." Ooainigue said" [S.Sheldon]. £k cnociô психолоПчного впливу висловлювання п1дтриики é односпрямованими. Ix призначення полагав не у взаеаодП коиун1кант1в. а у дп (впливов!) ка адресата гз заданов иегов. Вони з самого початку передбачаитъ не в1дпов1дь адресата. що виракена у його вербальних та/або невербальних д!ях, баяаних для иовця, а змши enoqiовального сакопочуття адресата, бакан! для нього самого. Н1нШзац1я негативно!' емоцП" адресата або оптимизация його неявного стану розц1нюеться як результат висловлввання п1дтри»кн 1 служить показником його ефективност!. Анал1з фактичного матерШу показав, ио висловлввання п1дтримки не завнди реал^здпться в баяаноыу напряи-ку. иожлива i протилежна реакц1я адресата.■

HapiBHi з мовцен як суб'ектом гпдтрияки та адресатом як И об'ектои вазливи роль у функцхонуйанн! внсловлввань п1д-тримки вШгранть так! компоненте ситуац1ï. як в!дносшш Mis комун1кантаии та обставили кокуШкацП. Поск1льки ситуац1я сп1лкування являе собой" не кехан1чну суку окремих елеаент!в, а складну систему компонент1в. йк! взаеыод1вть nia собоа, анал1з кожного 1з цих компонент1в як фактора» що зуковлве ФуншЦонування внсловлввань п1дтри*кн, вииагае досл1днення ïx у взаёмозв'язку. 3 ц1еи иетов g робот1 був проведений фреймовий айал!з ситуацП Шдтримки.

П1д фреймом ррзу*1етьса структура даних, призначених для представления стереотипно! сит s ац 11" 1К.М1нський]. При такоид п1дход1 типова ситуац1я п1дтри*ки коке бути подана g вигляд1 структура, кожен з елеиент1в яко! характеризуется рядои параметра - як пост1йних (обов'язкових), так i iktH-них. тобто таких, що наповнввться в конкретних ситуащах pi-

зник зм!сток. Зобразиио типову ситуац!в ладтринки схематично. (Схема 2).

Мовець представлений в типов!й ситуацП' Шдтриыки сводки психолог !чшми та сощальниии параметрами. Структура адресата м!стить т! г сам! параыетри у сп!вв!диовенш з параметрами ковца. П1д псияологхчниик параметрами розушвть стд-шнь зацгкавленост! мовця в иовленневоыу сп1лкуванш, еыоц!-ональний стан кокдн1кант!в, то^о. Л о ссщалышх - налевать р!в!псть чи р!зниця у соц1альному статус! комушкант!в, 1"х сощально-культурний р1вень та нпа. [А.Е.Чернова].

Пост!йниыи для мовця та адресата е психолог!чн! параыетри (для новця - так! р!внев! характеристики особи, як здат-н!сть до емпатП та альтруистично! ловедшки, для адресата -така процесуальна, як негативней еноЩоналышй стан). До зкшних налегать соц!алып параиетри комун!кант1в. ао забез-печуать виконання ними певшие .соЩаяьннк ролей: статусыих та сктдаЩйних,

У структур! в1дносин, до зв'язувть кондн1ка1п!в, внд1-.гясться як постШш - доброзичливе ставлеиня мовця до адресата (воно позначено д схеа! таз1!1ств п1дтринки, чо зд!Е-сяесться за йспокогоа шслговлЕваяь п1дтрникц). Як зы1нп! вн-

Схема 2.

Б!дносини

Суб'ект Мовець

Щдтринка -Висловлвваннз

Об'ект Адресат

ОСставинн

ступавть в1дносиня, цо визначавться за ступеней спортивности знайокства та 1нн. Обставини конун!кац1Г характеризувть-ся т1лька зыпшими параметрами, в залевностг в!д яких ситуа-ц!я розглядаеться як оф1ц!йна/неоф1ц!$на.

Фреймовый анал!з дозволив з'ясувати найб1льв характеря! конф!гурацП типово! ситуацП п!дтримки. Наприклад, е види дуальность для яких досить типовим е виникиення ситуацП' пгдтримки, тому ¡до вони пов'язан! з психолоПчним впливом на лвдину 1 потребують гуманного ставлення до не1. Н даному випадку сам р!д занять (наприклад, - вчитель, л1кар, свяченик) передбачае виконання рол! "того, хто пШримуе". (Схема 3).

Схема 3.

-Виносини: малознайомих лидей-

Суб'ект Мовець -

Шдтримка

Висловлввання

дорослий л!кар

Об'ект Адресат дорослий пац!ент

Обставини: рф!ц1йн1

9 иаступноыу приклад! л!кар у розков! з нац!ентков вва-sae за потр!бне супроводити 1нфоркац1в про стан II здоров'я [Цдбадьорлнвнми словами. 9 внсловлвванн1 використан! так! иовн! засобн, як лексика 1з сеиоп позитивно! оц1нкн, спону-кальн1 речения, звертання. Експресивн1сть вйслов^аваннп на-дае прикметник excellent зпост1йним значениям 1нтенсивнаст1 як1сно1 ознакн:

Не handed her soae pills.* "Take these. They'll help.

- 16 г

You're in excellent condition, Mrs. McGregor. Hot a thing to worry about. You run along home and teil the good news to your husband" fS.Sheldon].

Результата фреймового анал1зу свичать про те, ио со-Ц1алью параметр« комушкантхв, в^дносини Mis ними та обста-вини комун^кацП нерелевантн1 для появи внсловлшвань шдтри-мки, але зумовлввть в певтй uipi Форму даних висловлввань та вибip вербальних i невербальних засоб!в, до винористову-вться при 1х фориуванн!. Ситуация пЦтримки взноситься до числа стереотипних ситуатй и18особового сШлкування. Моьець сприйиае адресата пери за все як лвдину, що стравдае /неза-левно В1д в1ку, стат!, социального статусу та 1не./. U такому розум1нн1 висловлввання Щдтримки виступае як стереотип доброзичливого ставлення до лидини. Стереотипн!сть даноГ си-туацП дае ыоюшв^сть св^доио иоделввати. П. використовувчи висловлввання пШриыки з ыетЬш психологичного впливу на особу.

Я xosi анал1зу зк!стовних аспектгв висловлввань л!дтри-мки були вид1лен1 висловлввання розради (consolation), тд-бадьорення (encourageaentJ, схвалення (approval) та сШвчут-тя isyEpathy). Група висловлввань Шдтримки е незамкненов. тоото лередбачае можлив!сть вклвчення у неГ й 1ниих вид!в висловлввань, що в!дбивають pi3Hi в!дт1нки психолопчно!

ПШРИККИ.

3 ветов з'ясування сенантичних особливостей висловлввань Шдтримки проведена 1"х класиф!кац1я за такими параметрами, як cnoci6 та Форми мовленневого впливу. За способом мовленневого впливу вислрвлвваня под!ляшться на ивисловлв-вання з Сезпосередн1к способом Шдтрммки та 2)висловлшвання

з опосередкований способов пЗдтримки. 3 первокд випадка ви-словлзвання шдтривки адресуеться ледин!. до переживав, тоб-то спрявоваие безпосереднь» на еиоц1в адресата, змЗна яко! i е кИщевсп иетоо акта ксадя1кац!Г: Don't grieve. Наприклад:

"PIease don't look so tragic, Robie. Yen ought to be proud of Murdoch's: success" iA.J.Croniitl.

3 другоид вкладку виславглнвання адресуеться або ледуШ , m шелять Савешня да рацго): Think positive, або лвдшп, W ггрийтае piseaw (аггелшдз до вол;): Pull yourself together and do it. Виляв на ссгери рацЮнальнц (спонукання да разциавох д1альност1i або вальову (спанцкання до практич-ноГ д1яльност1) висгупае як aacifi досягнешш к1нцевоГ мети (пояснения еаацштлъногя стаяз), йащшшид:

"ffo» lie daan, ay darling firl, asd try to go to sleep. I'll he batrfe In a littls кШй tot see yoa, so don't воггу. da yoa hear? He'll talk ahant it then," [C. Mc.Culloughl

За дашгаогаа вясеашяетань рсзради та п}дбадьорення нов-яетгшгй шш на скоц1штз^ьн1] сферу лпднни ионе зд!йснвва-теса ж безяосередта, та®' I опосередковано i тобто нляхом вшшвд; на Егадааважытд та вольову сфери св!домост1). Для ви-сяовливавь схнадещгя' та «йвчуття характернин е опосередкований ciraclS- вплкву С через рац!ональну сферу).

Основними формами мовленнсвого"впливу на лвдину за дол .

поиогоа висловввань п1дтриикн е спонукання та 1н<5ориу ванна. Перне реал1зуеться як спонукання до 1)пол1пвення еиоЩональ-ного стану адресата, 2)роздуи1в та 3)д1й, що сприяпть. в Ki-нцевоиу рахунку. до поя1пвення еиоц1онального стану адресата. 1Ндтривка у фори! спонукання характерна для висловлвгмнь розради та Шдбадьорення.

1нфоркдвання зд!йснветься з установкой на Шлъове приз-начення висяовлввань Шдтримки. У висяовлвваннях розради та Шдбадьорення тдтриыка реал1зуеться як 1нфорыування про CBiT, у висловлвваннях схвалення - як шформування про оценку вовцеи адресата, у висловлюваннях сМвчуття - як ¡нфориу-вання про ставлення мовця до адресата. Як етикетн! фории ви-словлввань Шдтриики ввиваються компл!мент /coaplisent/ та ствчуття (рос. - соболезнование) /condolence/. Отве, для висяовлввань шдтриики основное виявляеться функция впливу, анформування служить засобои П реал1зацП". КореляцП спосо-б1в та форы впливу з видами висловяввань Шдтриики представлен! у cxeni 4 (с. 1S).

Висловлввання Шдтриики квал1ф1кувться як оШнШ, лос-к!льки у сво1й семантиШ м!стать оц!нн! смисли. Експресивна Функция висловлввань Шдтриики полягяе у тому, «об справити психолопчний вллив на адресата з метов пол1пиення його еио-Шонального стану. Впливати на емоцп адресата мокна не тальки емоц!ональнов, але й раШоналышш шформашеи [ВЛ.Ваховський]. Тому висяовлввання Шдтриики завжди екс--npecHBHi, але не завкйи реал1зувться емотивами.

Йнал1з вербаяьних засоб!в виравення психояоШчио!' Шдтриики та з'ясування частотности Ух використання показали, so у висловлюваннях розради га Шдбадьорення спонукання реа-л!зуеться у спонукальних речениях 1з емотивнини предикатами (Don't worry), предикатани розумово! д1яльнос71 (Think positive) та Ф1змчних д!й (Try to go to sleep); спону-кальних вигнках (There, thert. dere. Сове,сове) та иодальних д!есловах (You needn't ноггу. You Bustn't cry. You can do this). 1н@ормування реалзуеться у розповЗдннх речениях, цо

родина рр!дои1сть

!пос1б тливц

>ориа шливу

исдцолаваниа (дтриики

рац!о -

-э>- эмоц1о

-.вола

опасередкований

безпосередШй

шфориуванна

про ставленна про оц1нку новца до ыовцем

адресата адресата

про св!т

сп!вчутта

опасередкований

снонукання

схвалениа

розради пЦбадьорення

Шдтриака

- 20 - • вклвчавть форму to be going to та Цеслова у форм! Future Indefinite (You'll Jbe all right. Everything is going to be fine), з сентенция (Accidents can happen to anybody. Things do happen) та односкладсвих субстантивних речениях (Sionsense. Hot a thing to eorry).

ЬислсвяЕвання схвалеяня в1др1знзвться вирокин увивання«' лексики 1з сеыов позитивно! ощнки /brilliant, great, charoing, perfect/, а танов оцхнних конструкции та окличних речень (Но» fine you look! iihat a beautiful dress!). 9 ви-словлвваннях сп!вчуття cnocTepjraeTbca використання етикет-них предикат!в /1 syfipathize with you/. Для Bcix внд!в ви-словлшвань п1дтриаки е характерна« використання звертання. широке ввивання р1зних засоб1в !нтенсиф!кацП' висловлввання (еифатичного do, р!зних вид!в повтор!в).

Анализ мовних засоб!в виравення шдтримки сприяе певною HipOB розун!ншо самого вехан!зиу мовленневого вшшву. Висло-влшвзнна оргашзуеться таким чинок, гпстить у соб! (вира-гае за допояогои певних засобдв) пряму вказ!вку на Ti вяди aKTHBHocTi св1домост1 адресата (рацЮнальну, еноцЮнальну та вольову). як! приводать у результат! до шШпвення etso-щонаяьного станд адресата, тобто досягненна нети акти ко-

¡¡ГйШКацП. "" ' ..... •

" !Гвисловыюаинях Шдтриики застосоБувться. у.с.1 ридшнр-^.-и

i-iliif.-M'-V!, '-Mi'i .-'¡С ' ' ■ "

вербальнйх засоб!в комун1кац11УФонац!Ш,,,кЗнеснш.!,г-т§кегп;"

' .. •-(.■..' -' <■ . "."'¡Г, h I >i ¡>i U*-. = • ' ' !

сичн'1 та пр'оксеШчн!/, найбШв частотнад лз,рх,виявля|?т&-.; ся "ф'онац1йн1, позиция дое? бути р!зиро, -..гакоэ, передуе = висловлЕвеннв, супроводжуе абр. завервуе його. Невербальн! засоби ®уикц1онувть у висловлшаннях п!дтримки як уточнввач! та актная!затори 1яокутивно! сили висловлввання та як самое-

- 21 -

т1йн1 засоби психолог1чного впливу. Будь-яка немовленнева д1я у ситуацП' п1дтримки моае бути 1нтерпретована у план! позитивного впливу на негативна емоц!п адресата. Невербальш засоби комдн!кац!Т використовувться у висловлвванн! п!дтрим-ки св1Домо. Зб!льпення його впливово! силм досягаеться «ляхом використання р!зних вид!в невербальних засоб!в у комплекс! .

Н текст! невербальн1 засоби п!дтримки описувться за до-помогои певного набору лексичних одиниць. При цьому добрози-чливе ставлення, що означене даниаи засобами; ексшЦковано у значен»! вЦповшшх сл!в. Лексичн! единиц! або називавть ставлення (tilth love, «1th pity), або описувть його прояви (to pet, tenderly, soothingly). При анал1з! фактичного мате-р!алу в!дм!чена така тенденц!я: чим значн1иа мотивац!я niA-тримки - тик иирший контекстуальний опис невербальних засо-б1в.

Н висловлпваннях п!дтримки невербальн1 засоби комун!ка-ц1! в5ивавться у своему прямому значенн1, вони стандартизован!. по полегиуе розум!ння 1х адресатом. Використання невербальних засоб!в корелие певпи^ чином з р1зними видами ви-словлввань п!дтринки. Висловлввання розради та п!дбадьорення характеризуиться вироким застосуванням Bcix вид1в невербальних засоб1в та невербальних д1й. Висловлввання схвалення та сп1вчуття супроводвувтьса цонац!ев та к!песиков. Невербальн! засоби канун1кац11" використовувться т1льки у висловлвваннях, спрянованих на п!дтриику власне адресата.

Проведене в робот! досл^зсння далеко но в-ичерпуе 34ic ■ ту поставлено! проблем«. Викликае, зокремд, iiircpec г»пзгя'!д функц!описания висловлапань, вирахзвть психолог ¡чн^

триыку, з позицГГ адресата, вивчення мовленневого впливу як результату акта конушкацп, анал1з засоб1в та способ!в впливу з точки зору Ix ефективноШ. Перспективным уявляеть-са такок вивчення лхнгвастично! 1нтерпретацП позитивних емоцюнальних в!дносин в цШсному коиушкативному процес!, у д!алоз1, пор!вняльний анал1з р!зних способ1в вирааення до-' брозичливого ставлення -до лщини нос!ями р1зних мов.

Основе! пологення д и с е р т а q i i в i I о б р а t е н i у таких публ!кац1ях:

1. Высказывания, направленные на поддержку адресата, как стереотип доброжелательного отношения /опыт фреймового анализа/ - Черкассы, 1994. - 15 с. - Рукопись предст. Черк. гос. пед. ин-т. Деп. в ГНТБ Украины от 13.09.94. К 1868 йк 94.

2. 0 иеханизие воздействия высказываний, направленных на поддергку адресата //Принципы функционального описания языка: Тез. Всерос. науч. конф. - Екатеринбург, 1994. -4.1. - С. 35-37.

3. Невербальные средства коккуншацми в высказываниях, направленных на поддергку адресата //Язык и культува: III кеЕДународ. конф.': Докл. и тез. - Киев, 1994. - С.166-16?.

4. Высказывания, иаправленние на поддержку адресата, как средство педагогического воздействия //Л1нгв1стичн1 та методичн! проблсаи викладання нови як иноземноГ: Тез.,доп. та пови. - Полтава, 1994. - С. 107-108.

5. Роль ойьекта речевого воздействия в,функционировании высказываний, направленных на поддержку адресата //Функциональная лингвистика: Тез. конф. - Симферополь, 1394, - 4.1. - С. 21-22,'

- C.J -

6. Utterances fliaed at the Enccurageaent of the Addressee as an'Optiaal Model of Speech Effect Analysis //English in an Open Society: 1st National Conference -Kiev: Kiev State Pedagogical "Institute for Foreign Languages, 1994. - P. 52.

Голубничая О.й. Сенантико-функциональнне особенности высказываний, направленных на поддеряку адресата Сна материале английского языка). Диссертация на соискание ученой степени кандидата филологических наук по специальности 10.02.04. - германские языки. Киевский государственный лингвистический университет, Киев, 1934 г. В работе определяется место высказываний, направленных на поддержку адресата (высказываний утенения, ободрения, одобрения и сочувствия) в системе речевого воздействия, проводи-ел классификация названиях высказываний по способу, форке а объекту воздействия, моделируется фрейм ситуации об^эяая, вклшчавчей вербальную и невербальную психологичесяуи яод-деракд говорящим адре'сата.. внделяатся языковые и неязяказнэ средства, способные 'выражать и/ияи приобретать значение психологической поддерзжи. Высказывания поддервкя - одко-яаправденни, их цель - улучиение эноционального состояния адресата. ' \

{лвчевяе слова - психологическая иоддеряка, речевое воздел--:твие, высказывания поддержки, адресат, английский язык.

Solubnichaya 0.1. Seiantico-functional .Peculiarities if Utterances fliaed at the Encourageaent of the flddressoe on Material froa the English Language/. Dissertation

- 24 - .« ■

presented to ' acquire candidate degree in philology, speciality 10.02.04 - £sr»anic Languages, Kiev State Linguistic University, Kiev, 1994. In the thesis the status of utterances ained at encouraging of the addressee /utterances of consolation, encouragement, approval and syapathy/ in the speech effect syste» is detenined; the above-sentioned utterances are classified in regard to object, way and fori of the effect; the fraae of the coMunicative situation, including speaker's verbal and nonverbal psychological support of the addressee, is offered; linguistic and paralinguistic Beans uhich can express and/or aguire the leaning of psychological support are distinguished. Utterances aiaed at the encourageaent of the addressee are one-directional, their ai» is to iaprove addressee's eaotional state.

Key words - psychological support, speech effect, utterances of encourageaent, addressee, English.

//J?J? Tctp. S>z?