автореферат диссертации по социологии, специальность ВАК РФ 22.00.03
диссертация на тему:
Социально ответственное поведение военнослужащегов процессе воинской деятельности: структура, показатели,социально-психологический механизм.

  • Год: 1996
  • Автор научной работы: Яременко, Юрий Федорович
  • Ученая cтепень: кандидата социологических наук
  • Место защиты диссертации: Киев
  • Код cпециальности ВАК: 22.00.03
Автореферат по социологии на тему 'Социально ответственное поведение военнослужащегов процессе воинской деятельности: структура, показатели,социально-психологический механизм.'

Полный текст автореферата диссертации по теме "Социально ответственное поведение военнослужащегов процессе воинской деятельности: структура, показатели,социально-психологический механизм."

Мб

нацюнлльна академ1я наук украгни

1НСТИТУТ соцюлогн

На правах рукопису

ЯРЕМЕНКО Юрт Федорович

СОЦ1АЛЬНО В1ДПОВ1ДАЛЬНА ПОВЕД1НКА В!ЙСЬКОВ.ОСЛУЖБОВЦЯ В ПРОЦЕС1 В!ЙСЬКОВО! Д1ЯЛЫНОСТ1: СТРУКТУРА, ПОКАЗНИКИ, СОЦ1АЛЬНО-ПСИХОЛОПЧНИЙ МЕХАН13М.

Спещальшсть 22.00.03 — сошальна структура, сощальш шститути

- та сощалыи в1'дносини

Автореферат дисертацп на здобуття паукового ступени кандидата сощолопчних наук

Кшв—1996

• ■ •'« ' Дисертащею е рукопис?

Дисертащя внконана у вщдШ сощально! психолога 1нституту сощологи Национально! Академii Наук Украши

Науковий KepiBHUK — член-кореспондент HAH Украшн, академж БалтшськоТ педадопчно! академп, доктор фшософських наук СОХАНЬ J1. В.

ОфМйш опоненти — 1. Доктор соцюлопчнпх наук МАК66В С. О.

2. Кандидат ф!лософськнх наук РАЗУМЦЕВ О. Г.

Пров1дна оргашзац!я — кафедра вшськово! сошологи, психологи та права Ки1в-ського BificbKOBoro ¡нституту управлшня та зв'язку.

Захист вибудеться »JAiwOiiüfZ. 1996 р. о J0.00

годин] на зйепдапш

спешал1зовано1 вчено! рад ¡¡Я). OJ.O^.Oi при 1нстнтут1 сошологи Нац1онально1

Академп Наук У кражи (Кн1в—21, вул. Шовковична, 12)

3 дисертащею можна ознайомптнея у науковш бШлютец! 1пстнтуту сошоло-rii HAH Украши

Автореферат роз!сланий » ^¿¡)'0<^UJL Р-

Вченнй секретар спешалЬоваши вченоУ ради, кандидат фшософських наук Q О

и

О. I. ВИШНЯК

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Формування та функцюнування Збройних Сил Украши, ям створено 8 фудня 1991 року, передбачае всеб1чне сощально-исихолопчне забезпечення цього процесу. Головною постаттю в армП як соц1альному ¡нститут! е особа вШськовослужбовця, 1 тому в процес! реформування Збройних Сил Укра1ни, розширення демократична засад 1х функц(онування сощ'ально-психолопчний аспект стас все б!льш значущии. 1Лн пов'язусться з тдвищенняи вииог до особи в!йськовослужбовця, його якостей та соц1альнШ поведшки. Так! зм1ни зумовлен1, з одного боку, ускладненням си-стеии армШсько! орган1зацИ, з Шитого - розширенням иеж свобо-ди та особисто! вщпов1дальност1 в!йськовослужбовц1в за виконан-ня власних профеайних обов'язгав.

Зв1дси випливае основна проблема, розробщ яко! присвя-чено дисертац!ю: це взасмод!я особистих ц!нностей, мотивов, упо-добань та вимог арм1Йсько! оргашзаци.

1Ндпов1дно, упорядкування нормативного забезпечення вШськово! орган!зацП та д!яльност1, узгодження особистих та шституц!ональних пр!оритет1в та ц1нностей у жигп вМськово-службовця - с першочерговими завданнями з точки зору збере-ження армН як ц1лого та II подалыпого розвитку як одного з най-важлив1ших (нститупв нового украшського сусшльства.

Актуальнкггь темя досюджепня

Аргумента^я актуальное™ теми дослщження полягае у насту п ному:

- реформування армп, яке стосуеться II структури, способов комплектування, функцюнального призначення та сощаль-них завдань, яю вона виршус, фактично ор1ентоване на створен-

ня нового типу вшськово! оргашзацП як елемента сощально! си-стеми нового украшського сустльства. За таких умов е актуаль-ним теоретичний анал1з умов та фактор1в, яю обумовлюють фор-мування сощально вщповщально! поведшки особистост1 в процес1 вшськово! служби;

- специф1чн1, нер1дко екстремальш обставини вШськово! служби включають довол! жорстт вимоги до особистих рис вШськовослужбовщв. В сучасшй арми стушнь вщпов1дальност1 може вим1рюватись життям. Як наслщок, актуальним уявляеться як вивчення загальних контекстов формування сощально вщпо-вщально! поведшки, так i реконструкц1я сощальних та соц1ально-психолопчних мехашзм1в цього процесу;

- практична реал1защя демократичних принцишв в арми передбачас !х оргашчну едшсть ¡з законами функцюнування вшськового оргашзму, безперечними Д1ямк у в1дпов!дност! з ста-тутним порядком, що, у свою чергу, вимагае зростання свщомост! та сощально! вщповщальносп в!йсысових кадр1в як командного, так 1 рядового складу.

Наведет вище положения щодо актуальное™ теми дослщження можуть бути конкретизовам та уточнен! шляхом визначення р1зномаштних аспект1в формування та здШснення сощально в1дпов1дально1 поведшки. Варто окремо вказати на важлив1сть дослщження рол! та м!сця традищй у механ1зм! регу-лювання сощально в^дповщально! поведшки вШськовослужбовця. Заслуговуе на увагу ! той факт, що час служби молод! в арми -це час активно! сощал1зацП, час формування та удосконалення сощально значущих якостей особистосп, тшцо.

У щлому актуальность теми дослщження пов'язана ¿з зро-стаючою в умовах побудови демократичного сустльства зна-чущ1стю категорн вщповщальност! особистост! за свою поведшку

та д1яльшсть у зв'язку ¡з розширенням свободи вибору особист1с-тю житгевих щлей, щнностей, прюритепв, форм самореал1заци.

гшотеза досхщження

В умовах Збройних Сил поняття сощально! в1дпов!даль-ности та соц1ально в(дпов(дально! поведИжи с дещо специф!чни-ми. ВШськова служба пов'язана ¡з значним ф1зичним та психо-лопчним ризиком. Задля зниження останнього основними для армм с вииоги взаемоузгодженост1 д!й окремих оаб та форму-вань, п!дтриика на вс1х р!внях в1йськово1 орган1зацП единона-чальносп та суворо! тдпорядкованост1. Ненормованкть, дов!льн1сть д1й в1йськовослужбовц(в е синон!маии морально! поразим арми у мирний час та ф1зичного знищення - у военний.

Таким чином, у в1дношенн< до армП трансформуеться саме поняття сощально в1дпов1дально! поведшки. Безперечне слщу-вання Статутам, вШськовим законам, нормам арм1йського життя, за якими сто!ть реальний досв1д ведения в1йни, 1 с сощально в<дповщальним для вМськовослужбовця. Але ж з другого боку -немас армП поза сусп!льством, немас армп, в1льно! вщ сощальних норм та ц!нностей, властивих сусп1льству у ц!лому.

Отже, основну ппотезу нашого досл!дження можна сфор-мулювати наступним чином: р1вень соц!ально! в!дпов1дальност1 вШськовослужбовця, сформовашсть його сощально В1дпов1дально1 повед1нки перебувае у прямШ залежное^ в!д ступеня засвосння, штернал1зацп особист1стю вШськовослужбовця як сощальних норм та щнностей, так 1 власне в1Йськових щнностей на норматив, включно Статупв та вимог вшськового законодавства.

Стан наукою! роз робки теми

Поняття в1дповщальност1, сощально! вщповщальност1, сощально вщпов1дально! повед!нки не с новими. Проблема В1дпо-

в1дальност, зокрема, вивчаеться фахгвцями багатьох галузей наукового знания, р1зш II аспекти знайшли воображения у нау-кових працях сусшльствознавц^в. В рамках комплексного досл1дження сощальних вщносин сучасного сусшльства проблему соц1ально1 в1дпов1дальност1 висв1тлено у роботах А.А.Амвросова, Н.ПДубшша, М.М.Мокляка, АА.Мосорова, С.1.Попова, Л.Н.Суворова та шших.

Д1алектика сшвв1ДИошення необхщност!, свободи та социально! вщповгдальнот, анал1з останньо! у стввщношенш з шшими явищами сощального життя висв1тлюються у працях С.А.Ануфр!ева, ЛЛ.Буево1, Д-А.Кер!мова, АТЛисливченка, Ю.К. Плотникова, В.1Толстих, АВ.Федотова та шших

Досить широко обговорено в л!тератур! сощолопчний аспект проблеми в1дпов1дальност1 - сутнкть, структура, критерП вщпов1дальност1, значения категорП сощально! в1дпов1дальност! для соц!ального шзнання та дШ, взаемозвязок вщповщальност! та активное^, в1дпов1дальност1 та морали Д1 питания вщображеш у працях В.С.Башрова, Б.П.Басова, Ю.£.Волкова, З.Г.Кул1ева, £.В.Левченко, С.В.Матяша, ВХ-Мордковича, АЛ.Ореховського, В.Л. Оссовського, А.Ф.Плахотного, Б.О.Рутковського, СЛ.Серебрякова, Г.Л.Смирнова, Л.В.Сохань, ВХСперансысого, О.СШкуби.

Розробка проблеми формування сощально вщповщально! поведшки особистост! знайшла свое воображения в л1тератур1 з питань формування потреб, штереЫв, морально! культури осо-бистос-п, соц1ального плануввання, ефективност! виховно! роботи (иублшаци Г.В.Атаманчука, Г.С-Батщева, Е.М.Бабосова, А.ГГорак, О.А.Донченко, А.Г.Здравомислова, Е.ВЛльенкова, Л.Н.Когана, О.С.Манохи, е.Н.Мануйлова, А.В.Мисуно, В.Л.Оссовського, А.В. Петровського, ВЛ.Тарасенка, В.О.Тихоновича, ВЛ.Черноволенка, ВА.Ядова та !нших).

Значно слабше розроблено проблему сощально! в!дпо-в1дальносп в умовах вшськово! д1яльность Питания методо-лог(чного анализу сощально! в1дпов1дальност! щодо специфики суб'екта вщповщальносп, морально! вщповщальност! вШськово-службовця; взаемозвязку морально! та правово! в1дпов1дальносп; св{домосп, дисциплши та в!дпов1дальност1 мгстяться у роботах

A.В.Барабанщикова, П.Ф.Бондаря, А.М.Василевського, ГЛ.Вая-новича, Ф.В.Во!нова, ЛД.Вялих, Н.Г.Гомалача, В.В.Кирилова, А .В Лечипорука, АЛСкрильника, А.Ф.Тумиловича та ¡нших досл!дниюв.

Попри досить велику к1льюсть л!тератури з проблеми в1дпов1дальност1, звертас на себе у вагу те, що серед дослщниюв немас едност1 у пщходах до II анал(зу, не розроблено в1дпов1дш поняття, що й ускладнюс соц{олопчний анал1з проблеми, ствставлення та використання результате соцюлопчних досл1Джень. Дещо грунтовн1ше розроблено проблематику рол1 традицШ, у тому числ1 в1йськових, в процес! формування сощально! вдо10в!дальн0<п4 особистосп.

Питания виникнення, розвитку та функцюнування тради-щй воображено у публ1кащях ВЛ.Андрущенка, Р.А.Ануфр1сво!, О.Воропая, 1В.Суханова, В.ФЛлахова, Н.С.Сарсенбасва, О.М. Кравця, Е.П.Утк1на, М.М.Громика, Н.В.Солнцева, Т.П.Прошчево!,

B.М.Федосова.

Проблеми функцюнування традицШ в умовах вШськово! д!яльност1 розглянуто в роботах Г.П.Велоконева, А.Д.Глоточкша, ЮЛ.Зверева, А.П.Кривицького, ВЛЛовшова, О.А.Осипова, Л.В.Рощ1на, В.А.Семенова, ЕЛ.Утлша, Н.Ф.Феденко та ¡нших. У той же час немас наукових розробок, у яких би розглядались роль та мкце традиций в реал^зацп социально в1дпов1дально! по-ведшки вшськовослужбовця

Мета та завдания дослдження

Мета дослщження полягас в анал1з1, з урахуванням особ-ливостей вШськово! д1яльност1, уиов та мехашзну соц1ально в)дпов1дально! поведшки особистост1, рол1 та мкця традифй у цьоиу мехашзмь Засобои досягнення цш досл1дження с побудова концептуально! нодел1 сощально вщповщально! поведшки вшськовослужбовця.

Досягнення поставлено! мети вимагае вир1шення низки достдницьких завдань. Щ завдання наступн1:

- розкриття поняття та структури социально в1дпов1дально1 поведении як системно! властивосп особистосп;

- розробка концептуально! модел1 соц1ально в1дпов1дально! поведанки особистосп у процеа в1йськово! дояльносп;

- обфунтування сощально-психолоНчних показниюв со-щально вщповщально! поведанки вШськовослужбовця;

- дослдження сощально-психолопчного мехашзму форму-вання та регулювання сощально вщповщально! поведшки особистосп в процесс вШськово! дояльносп;

- визначення рол1 та мм:ця традиц1й в мехашзм! сощально в1дпов1дально! поведшки вШсыювослужбовця.

Поза цим, автор вважае сво!м завданням також приверну-ти увагу соцюлопв, кер^вництва держави та мшстерства оборони до подальшо! роз робки дано! проблеми.

Ткорктико-мктодолопчш засади дослзджкння

Методолопчт та теоретичт засади дослщження складають науков1 розробки в1тчизняних та заруб1жних соцюлопв, що роз-кривають основы! принципи наукового анал1зу сощальних явищ, питания цшсного розвитку особистост1, у межах яких ! розкри-васться проблематика дисертацп - а саме поняття, модель та ме-

хашзм сощально в1дпов!дально! поведшки особистост! у процес! вшськово! дояльность

Емтричною базою досл1дження с соцюлопчш досл1дження, яю були проведен! автором у 1902-1990 роках як самост!йно, так ! у склад! творчих колектив!в, в тому числ! у ход! реал1зацП проекту, який виконувався фах!вцями 1нституту сощолоп! НАН Украши на замовлення ММстерства оборони Укра!ни, "Теоретико-методолопчне обгрунтування оптим!зац!! нормативного регулювання та саморегулювання повед!нки в^ськовослуж-бовц1в у процес1 демократизац!! Збройних Сил Укра1ни, ор!енто-вано! на загальнолюдсып ц1нност! та нерепресивн! методи управлЫня".

Широко використан! матер!али пер!одичних видань, у тому числ! вШськових, а також особистий практичний досв1д роботи автора у вШську.

Ов'ект ТА ПРВДМЕТ дослджкння

Объектом достджеппп в дисертацЛ с соц!ально в1дпов1даль-на повед!нка особистосп' в!йськовослужбовця в процес! вШськово! • д!яльност!.

Предмет дослщжеиня, в1дпов!дно, склали - структура, по-казники, концептуальна модель та мехашзм соц!ально вщпо-в!дально! повед!нки особисотст! в процес! в1йськово! д!яльност!, м!сце та роль в1йськових традищй у цьому мехашзм!.

Наукова новизна дискртащТ

Наукова новизна роботи полягас, передуам, у тому, що тут вперше зроблено спробу застосувати наявний науково-теоретичний та прикладний доробок з проблематики сощально в^дповшально! поведажи до анал!зу реашй арм1йського життя.

У зв язку з цим зд1йснена у дисертаци розробка концептуально! модел1 сощально в^дповщально! повед!нки особистост! в!ськовослужбовця, специф1ки та мехашзму тако1 поведшки в умовах реформування Збройних Сил Укра!ни мае значний стутнь науково! новизни.

В райках концентуальнЩ модел! висунуто на захист низку положень, ям описують сутшсть та основний змкт модель Ц1 положения стосуються поняття сощально в1дпов1дально! повед!нки, системи показнигав вцщов!дно! сощально! реальност!, тощо.

Сощально вщповщальна поведшка особистост! вШськово-службовця розглядасться як система прояв!в якостей Шдивида в процес! передбачення сощально значущих наслщюв сво!х д!й; система дШ особистост! в процес! вибору оптимального для даних обставин вар!анта дШ при урахуванн! сощальних норматив!в та прийняття на себе сощальних санкщй у випадку !х порушення.

Ефектившсть регулювання процесу сощально в!дпов!даль-но! поведшки особистост! в1йськовослужбовця досягасться на тдетав! удосконалення системи нормативного регулювання, роз-ширення демократичних засад, додержання принцишв сощально! справедливост!, шдвищення загально! культури вШськовослуж-бовця, його сощально! та громадянсько! зр!лостй

Нарент, на захист виноситься також положения про те, що у мехашзм1 сощально в1дпов1дально! поведшки вШськово-службовця особливе мгсце займають вжськов1 традицн, яю оркн-товаш на саморозвиток та пщтримку духовних щнностей, загалом виконують важлив1 регулятивш функцп у вшськових колективах.

теоретична та практична значущють роботи

Теоретична значущ^ть роботи полягас у розробщ соцю-лопчно! концепцП соц!ально в1дпов1дально! поведшки особистост!

вшськовослужбовця в npoueci вшськовсн д1яльност1, у досл1дженш його структури i мехашзьпв, а також рол1 та мкця у ньому вШськових традиц1Й.

Практична значущкть дисертацИ полягае у тому, що И теоретичний доробок, отриман! протягом дослщжень дат та вис-новки можуть бути використан1 для подальшого наукового анал1зу вШськовини сощологами процесу прояву та формування сощально в1дпов1дально! поведшки особистост! в умовах вШсько-во! д!яльиост1; практичгй висновки можуть бути використаш в практик управлшня соц1ально-психолопчними процесами у Збройних Силах; в ход! подальшо! розробки концептуальних по-ложень в1йськово! реформи в Украш!; у планувант та проведенш виховних заходов з особовим складом частин та п!дроздшв укра!нсько! армИ, а також в учбовому процеы у в!йськово-навчальних закладах

Апровацш результатпз дослджеппя

OchobhI результати дисертацИ апробовано протягом вико-нання досл1дження "Теоретико-методолопчне обгрунтування оп-тим1зац1! нормативного регулювання та саморегулювання поведшки в!йськовослужбовц1в у процес! демократизацп Збройних Сил Укра1ни, ор1ентовано1 на загальнолюдськ! ц!нност! та нере-пресивш методи управлшня", проведеного фах^вцями 1нституту соц1ологЛ HAH Укра1ни на замовлення М!н1стерства оборони Укра!ни за участю автора; на неуково-практичшй конференцп "Укра!нська держава та украшська арм!я" (Ки!в, 1992 р.); на м1жнародшй науково-практичн!й конференцП "Арм1я та ду-ховн1сть" (Ки1в, 1995 р.), на всеукра!нськ!й науковШ конференцп "Проблеми полггично! психологи та !! роль у становленш грома-дянина Укра!нсько! держави" (Ки!в, 1995 р.), на засщанш кафед-

ри вШськово! соцюлогп, психолог» та права Ки1вського вШськово-го шституту управлшня та зв'язку (1996 р.).

Матер1али дослщження були використаш при шдготовц1 директивних документе Шшстерства оборони про организащю bhxobhoí та соц1ально-психолопчно! роботи у вШськах, а також методичних рекомендащй командирам, штабам, оф1цер.ам оргашв виховно! та сощально-психолопчно! роботи.

Материала дисертащ! використовувались у лекщях та виступах перед особовим складом управлшь центрального апара-ту MiHÍcrepcTBa оборони Украши, а також частин Кшвського гаршзону. Результати досл^дження знайшли свое воображения в низщ опублшованих автором po6ÍT.

Структура ровотм обумовлена метою та завданнями

дослщження. Дисертащя складаеться з вступу, трьох роздШв, bhchobkíb та б1блшграф11. До тексту дисертацИ включено 4 схеии, в таблиць, б1бл1ограф1я вмщуе 200 першоджерел. До тексту до-даються два додатки, як1 м1стять текст анкети для експертного опитування та опис його основних результат.

ОСНОВНИЙ ЗШСТ РОБОТИ

в ступ дисертацй присвячено обгрунтуванню актуальное^ теми, висвггленню стану розробки проблеми, визначенню предмета та об'екта, мети та завдань дослщження, onncoei теоретико-методолопчних та емтричних засад роботи. У встуш також роз-криваюгься наукова новизна роботи, П практична та теоретична вагом1сть, викладаються положения, що виносяться на захист. Наводяться bíaomoctí про апробащю роботи, ochobhí даш про об-сяг та структуру дисертаци.

У першоиу роздш - "Сощально вщповщлльнл по-

ведшка осовистост1: поняття та соц1лльно-нсихологпш поклзнвкн" - наводиться анал1з л1тературних даних щодо понять вщпов1дальност1, сощально! в1дпов1дальност1, сощально ввдповщально! поведанки.

Проблему в1дпов1дальност1 квал1ф1ковано як одну з найак-туальшших у сучасному сусшльствознавств1. Обгрунтовусться думка, що така значна cTyniHb актуальное™ обумовлена перш за все сучасними тенденщями у розвитку сусшльства, а саме - зро-станням свободи людини у BH6opi CBoix вчинмв, а отже - й збишшенням особисто! В1Дповщальнос*п за них.

Дал1 викладаеться опис особливостей сощально! вщпо-В1дальност! саме в^йськовослужбовця. Iii особливост! пов язуються !з специфтою армп як соц1ального ¡нституту, якому притаманна висока питома вага шституцюнал1зованих норм в систем! ре-гуляцЛ поведшки учасниюв оргагазащ!.

Проблема сощально! В1дпов1дальност1 розглядаеться у першому роздш в двох аспектах: як проблема сощально! вщпо-в!дальност1 в щлому та як власне проблема социально! вщпо-вщальност! вШськовослужбовця залежно В1д особливостей армп як сощалыюго шетитуту.

Тут же анал!ауються прояви сощально! в!дпов1'дальност1, яка може виступати на р!внях:

- усв1домлення (уевщомлення вщповщальносп);

- почутпв (почуття вцщовщальносп);

- поведанки (сощально вщповщальна поведаика);

- сусгальних вщносин (сощальш сустльш вщносини).

Сощальна вщповщальшеть розглядаеться як багатор!вневе

та полктруктурне утворення. В сощальшй в(дпов1дальност1 видйшються наступи! дв! шдсистеми в!дносин: це ретроспективы!

в1Дносини, коли особист!сть або стльнота в1дпов1дае за ди, яш мали мкце в минулому, та вщповщальшсть людей один перед одним за нормами, що с даючими у сусшльстви

Щодо сощально! в1дпов1дальност1 вШськовослужбовщв -особливим с аспект в1дпов1дальшнгп за життя та майбутне людей - шдлеглих, товариш!в по шдрозд1лу тощо. Мова йде про вцщо-в!дальне ставлення до життя, яке мае бути найважлив1шим чин-ником социально! в1дповщальносгп вШськовослужбовця.

Зважаючи на все це, у роздШ аргументусться такий вис-новок: для вШськовослужбовця сощально в1дповщальна повед!нка с насамперед п1дпорядкованою жорсткШ систем! норм, фшеова-них у вШськових законах, Статутах тощо.

У першому роздШ з'ясовуеться також 1 проблема форму-вання сощально В1дпов1дально! поведшки вШськовослужбовця, розглядаються р1зноматтш П аспекти. Найважлившою тут на даний час с невщповщшеть особистих норм та цШностей вШсько-вослужбовцям нормам та цшностям, як! с закршленими законо-давчо та Статутами, а також певною частиною вШськових тра-дицш. За умови тако! невщповщност! та враховуючи визначення сощально в1дпов1дально1 поведшки вШськовослужбовця, год! сподгватись на прояви сощально! вщповщальност! як профес!йно! навички в сучасшй украшсьюй армН.

Остання частина розд1лу присвячена розробщ понять, як> пов'язаш з сощальною в!дпов!дальн!стю та сощально в!дпов1даль-ною поведшкою; обговоренню об ектних та суб ектних показнимв останньо!. Зокрема, сощально вщповщальна поведшка розгля-дасться як одна з найважливших моральних потреб, як системна характеристика прояву вах основних пгдсистем особистост! тощо.

Нарепт, засовами визначення особливостей середовища та умов д1яльност1 в1йськовослужбовця обгрунтовуеться така система показниюв сощально вщповщально! поведанки:

а) об'сктш показ ни ки - результат даяльносп та ретельисть;

б) суб*сктн1 показники - обов'язковкть; стараишсть; инвда-тившсть; добросовкшсть; взасмодопомога; мотиви поведанки.

Кожен з названих показниюв - як обектних, так 1 суб'ектних - детально обговорюеться. Даються вс1 необхщш визначення та ¡нтерпретаци, провадиться аргументами показниюв з боку результатов соцюлопчних достджень.

Другий роздал дисертацП - "Концептуальна модель

СОЦ1АЖЫШ В1ДПОВ1ДАЛЬН01 ПОВЕДШЕЙ ВЙСЬКОВОСЛУХВОВЦЯ в ПРОЦЕС1 вгйськово! димьносп" - присвячена власне викладенню авторсько! модел! сощально вщповщально! поведанки.

Концептуальна модель описусться у наступшй сггц1 характеристик:

- сощальш норми та щнност!, у тому числ1 В1Йськов1, яю складають систему нормативного регулювання;

- життсв1 цшност1, пршритети, мотиви сощально! поведш-ки, яю складають систему саморегулювання поведанки.

Сощальна норма визначасться як зовшшшй, з точки зору особистост1, ориентир д!яльност1. Норма - це прийняте у данш сшльнот1 правило дп, яке визначае споыб поведшки в Т1й чи шипй ситуаци. Норма визначае власне меж), за яга не мае вихо-дити поведшка людини, в яких людина мае шукати засоби для досягнення сво!х щлей. Найб1льший штерес з точки зору теми дисертацП та особливостей об'екта викликають шетитуцшнальш норми, осюльки !х питома вага в регуляци професШно! поведшки вШськовослужбовця найбшьш значна.

Другий найважливший компонент системи регулювання поведшки вШськовослужбовця - це цшность Цшшстю може бути будь-який матер!альний або ¡деальний обект, якщо вш с фокусом прагнень, бажань груп або окремих oci6 та розглядаеться ними у якосп важливо! умови кнування та здойснення певних функщй.

Ц1нност1 та норми разом'складають мехамзм нормативного регулювання поведшки особистость Ця система виконуе роль пускового та контрольного механ!зму поведшки, дозволяе квал1фшувати результати П здМснення. Проте для нормально! д1яльност1 нормативно! системи потр1бно, щоб 30BHimni вимоги та BHyrpiuim пршритети були у шй гармон!йно узгоджен!. Якщо таке узгодження не проведено, реакщя об'екта регулювання на регу-лююч! впливи може бути негативною

Особливу увагу в роздш, враховуючи сучасний стан та проблеми функщонування системи нормативного регулювання поведшки в1йськовослужбовця, прид1лено власне саморегулюван-ню. Тут найважлившим компонентом регулятивно! системи с мехашзми, пов'язаш з формуванням щлеспрямовано! повед!нки. Видклено i докладно описано наступи! мехашзми: смисложит-тсвий, моральний, ц1ншсний, власне нормативний, щльовий, осо-бисткно-ор1ентований та механ!зм, пов'язаний з В1дсутн1стю ба-зових регулятивних засад. Bei мехашзми описано на матер!алах достджень поведанки В1Йськовослужбовщв.

Анал1зуючи дан!, як! стосуються врахування тих чи шших мехашзм1в особисто! саморегуляцп поведшки, формулюються висновки та рекомендаци щодо пол!пшення ефективност! регулювання службово! поведшки вШськовослужбовщв за рахунок вико-ристання можливостей впливу на ix мотиващю та пршритети.

Окр1м прямих форм регулювання поведшки, до яких належать власне нормативы та щншеш, анал!зуються й непрям!. Од-

н1ею з найважливших непряиих форм регулювання поведшки с досягнення сощально бажаних щнностей за рахунок спрямування особистосп на власт.

Решта розд1лу присвячена анал1зу умов формування та зд!йснення сощально в1дпов1дально! поведшки в украшськ!й арми. Зокрема, розглядаються особливост1 процеав демократи-зацп, наявний стан соц1альних в1Дносин в армШських колективах включно "нестатутт вщносини", правов1 аспекти регулювання поведшки в1йськовослужбовця, тощо. В анал1з1 широко викорис-товуються дат сощолопчних дослщжень, спещально! лггератури, пор1вняльна шформащя про досвщ заруб1жних арм<й.

Трет1Й розд1л - "традиц11 в механ13м1 соц1алыю в1дп0в1дальн01 поведшки вДськовосужвовцш" - присвячено специальному розгляду проблеми рол1 та М1сця традицШ у сучас-н!й арми, адже традицП виступають важливим компонентом си-стеми сощально! регуляцп повед!нки.

У роздШ дасться фунтовний анал13 понять "традищя", "ритуал", "звичай". Визначасться, що суттевою рисою традици с те, що вона являе собою наступшсть, завдяки яюй сусшльство В1ДТворюс себе, збер^гае та передае в незмшному вигляд! накопи-чений минулими поколшнями досв!д. Тому традици притаманш всякому сусгйльству та вст сощальним шститутам.

Практика свщчить, що виховш можливост1 вшськових тдроздшв у галуз! сощально вщповщально! поведшки перебу-вають у прям1й залежност! в!д наявностч та юлькост! позитивних традищй та звича!в, сила яких полягае в тому, що вони згурто-вують 1 обеднують людей, прищеплюють во ¡нам почуття обов'язку та в1дпов1дальност1. Значну виховну роль вшськов1 традици виконують тому, що вони в процеа свого ¡снування набу-

вають сили сощальних норм. 1м притаманш там функци, як об'еднання людей, транслящя досвщу та сощального контролю.

У процес1 формування системи в1йськових традиций Зброй-них Сил Укра!ни необхщно зберкати 1 рацюнально використову-вати позитивна традицп, яю 1снували в Радянсьюй Армп та в шших вШськових формуваннях на територи Укра1ни (козацтво, УПА). Поновлеш традицП необх!дно переносити в сьогодення з урахуванням сучасних вимог, вШськового мента.ттету. При цьому в першу чергу потр1бно передавати сучасним вШськовим колек-тивам таю моральш якосп, як в!рн1сть В1тчизт, Бойовому Прапору, кодекс чесп, В1Йськова товарисьюсть 1 тЛн.

Сл1д зазначити, що в практищ повсякденно! виховно! робо-ти з особовим складом сьогодш оф1церам доводиться мати справу як з позитивнимии, так 1 з негативними тради^ями. Деяк! з ¡снуючих ниш традицШ негативно впливають на моральну атмосферу вШсьвових колектив!в, виступають стримуючим елементом службово! активносп вШськовослужбовщв.

Сл1д пам'ятати, що негативш традищ! не виникають на по-рожньому М1сц! - вони е насл1дком адмшетративно-командного нищення системи звично! поведшки. Вакуум, що виникае в результат! нищення традищй минулого, лише посилюе дестабшза-1дю, дезоргашзащю в реальнШ поведшщ в1Йськовик!в.

Потр1бно докласти ус1х зусиль, щоб вщродити славш украшсьш вШськов1 традищ!, бо лише св!дома свое! спадщини людина може бути надШним захисником Батьювщини. В1Йськов1 традицП, котр1 виконують значш виховн! функци, можуть ! по-винн1 вплинути на формування здорового морально-психолопчного кл1мату у в!йськових колективах 1, таким чином, працювати на шдвищення боездатност1 Укра!нських Збройних Сил.

У "ЗлкшченнГ наводяться основш пщсуики та результати роботи. Констатуеться доведешсть ппотези дослщження: р1вень сощально! вщповщальност1 вШськовослужбовця та його сощально вщповщально! поведшки прямо залежить вщ ступеня ¡нтер-нал1защ! особист1стю вШськовослужбовця як сощальних цшно-стей та норм, так 1 власне вШськових цшностей, норматив1в, ви-мог вШськово! оргатзацИ

Висновки

1) Сощально вщповщальна поведшка як феномен свщомост1 та практично! дП с найвищою моральною потребою особистост!. Без розвитку у особистост! потреб у сощально значущих щнно-стях, у тому числ1 у сощально в1дпов!дальнШ поведшц!, настае "вакуум" щеал!в, бездуховтсть.

2) В мехашзм! сощально вщповщально! поведшки провщну роль вщ1грае посднання нормативного регулювання та саморегу-лювання особистост! вШсысовослужбовця.

3) Опора особистост! в регулюрованш сощально вщповщально! поведшки на якусь окрему форму регулювання (особисткну, щльову, щншсну, власне нормативну тощо) с не-можливою. Система регулювання дое як цшсна, тому надання переваги окремШ форм! деформуе як регулятивну систему, так ! поведшку, що регулюеться.

4) Нормативы! вимоги тшьки тод|" е регуляторами сощально вщповщально! поведшки особистост!, коли вони штернал!зоваш, засвосш та прийнят! особистктю, перетворен! !з системи зовшшшх вимог у систему внутр!шшх засад поведении.

5) У комплекс! способ1в та норм регуляцп сощально вщповщально! поведшки вШськовослужбовщв виняткова роль нале-жить традищям та ритуалам, яга е специфичним р!зновидом со-

Дальних норм. За допомогою традицш здШскюстьсн управлшня та регулювання сусшльних та внутршньооргашзащйних в1дно-син.

в) Завдання оптим1заци нормативного регулювання та са-морегулювання сощально В1дпов1дально! поведшки вШськово-службовця може бути виконаним за умови створення та впро-вадження едино! системи, яка б охоплювала:

- ращональн1 сощальш норми, яю несуть у соб1 вШськов! та шип закони Украши, статутш вимоги, накази та розпорядження командування, а також оф1щйно визнаш та розповсюджеш у Збройних Силах традицп, ритуали, тощо;

- цшшеш, включно "смисложиттсвГ, оркнтацп вШськово-службовщв, вШськов! традицн, як1 с саморегуляторами 1х со-щальних дай та вчингав, сощально вщповщально! поведшки.

ЗШСТ I ПОЛОЖЕНИЯ ДИСЕРТАЦЙ ВИКЛАДЕШ В НАСТУШШХ ПУБЛШАЦШХ:

1. Яременко Ю.Ф. В1йськов1 традицИ Соц1ально-психолог1чний ас-

пект // ВШсько Укра!ни. - 1996. - N3-4. - С10-11.

2. Яременко Ю.Ф. Формування сощально в1дпов!дально! поведШки

особистост! в умовах вШськово! служби // Арм1я ! духовшеть: свобода сов1ст1 та в1ровизначення: Тез. допов. М1жнар. наук,-практ. конф. - Ки1в: Право, 1995. - С76-78.

3. Яременко Ю.Ф. ВШськов! традицИ як фактор формування сощально вщпов1дально1 поведшки в!йськовика // Проблеми пол1тично! психологИ та роль у становление громадянина украшсько! держави: Тез. допов. Всеукр. наук. конф. - Ки!в: Реклама, - 1995. - С160-162.

4. Яременко Ю.Ф. Сощально вцщовщальна поведшка вшськово-службовця: поняття, сощально-психолопчш критери // Ак-туальш проблеми сощально! психолог!: Тез. допов. 2 з'!зду то-вариства психолопв Укра!ни. - Ки!в: BiTa, 1996. - С.41-43.

Яременко Ю.Ф. Социально ответственное поведение военнослужащего в процессе воинской деятельности: структура, показатели, социально-психологический механизм.

Диссертация в виде рукописи на соискание ученой степени по специальности 22.00.03 - социальная структура, социальные институты и социальные отношения. Институт социологии HAH Украины, Киев, 1996.

В диссертации на основании изучения и обобщения литературных источников, данных экспертных и массовых опросов, опыта работы в войсках проведен комплексный анализ понятия и явления социально ответственного поведеня военнослужащего. Исследованы сущность, основания, проявления такого поведения, предложена его концептуальная модель. Особое снимание уделено анализу современных условий формирования социально ответственного поведения в армии, дан анализ содействующих и препятствующих факторов.

Отдельно рассмотрены состав и характеристики системы регуляции и саморегуляции поведения военнослужащего, дан их анализ с точки зрения специфики армии как социального института. Детально рассмотрен вопрос о воинских традициях как важнейшем регуляторе поведения военнослужащих.

Результаты и выводы диссертации апробированы как в научных обсуждениях, так и в практике работы в войсках, использованы при подготовке директивных документов Министерства обороны Украины.

Jaremenko Ju. F. Socially-responsible behaviour of servicemen in the process of military activities: structure, indicators, social-psychological mechanism.

Disertation for a scientific degree in speciality 22.00.03 -social structure, social institutes end social relations is presented in the form of a typescipt. Institute of Sociology of the NAS of Ukraine, 1996.

The dissertation gives a complex analysys of the notion and phenomen of the socially-responsible behaviour of servicemen on the basis of study and evaluation of literary sources, data of expert and opinion polls, experience gained from working in the field units.

The research and analysys of the esence, roots and demonstration of such behaviour is made and the conceptual model is suggested. The emphasis is laid on the analysys of current conditions forming the socially-responsible behaviour, its contributing and hampering factors.

Special attention is given to the elements and characteristics of the regulation and self-regulation sistem of the servicemen behaviour. These elements and characteristics are evaluated with the view that the army is a specific social institution. Detailed consideration is given to the military traditions as an important regulator of servicemen's behaviour.

The dissertation results and conclusions have been practically tested in scientific discussions, field military practice and used during preparation of instructional documents of the Ukrainian Ministry of Defense.

Kjmdhobi cîoba: 36poftni Chjih yicpaîhh, couiajibno Bi^no-Biflajibiia noBeflitflca, BiftcbKOBocJiyxcOoBeub, TpaflHigjL