автореферат диссертации по истории, специальность ВАК РФ 07.00.03
диссертация на тему: Советско-британские политические отношения накануне и в начале второй Мировой войны (сентябрь 1938-1 января 1942 гг.)
Полный текст автореферата диссертации по теме "Советско-британские политические отношения накануне и в начале второй Мировой войны (сентябрь 1938-1 января 1942 гг.)"
Б ОД ДОНЕЦЬКИЙ ДКРЖАБНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ДПО ■
ІІІН І. • '
На правах рукопису
Посредников Дмитро Володимирович
' РАДЯНСЬКО-БРИТАНСЬНІ ПОЛІТИЧНІ ВІДНОСНІМ НАПЕРЕДОДНІ і НЛ ПОЧАТКУ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ (вересень 1938 - І січня 19-12 рр.)
Спеціальність 07.00.03 - всесвітня історія
Автореферат
дисертації на здобуття вченого ступеня кандидата історичних наук-
Донецьк - 1995
Дисертація є рукописом. ■ ■ ...
Робота виконана у Донецькому деркагнсшу університеті
Науковий керівник: кандидат історичних наук, доцент ВЛ Ласальський.
Офіційні опоненти: доктор історичних наук, професор
Провідна організація: Харківський державний університет ім. О.М,Горького
Захист відбудеться "21”. квітня 1995 р, о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К.Об.Об.01 із захисту дисертацій на здобуття вченого ступеня кандидата наук при іс?о ричпому факультеті Донецького державного університету /310055, м.Донецьк, вул.Університетська, 24, корпус 2, ауд.38/
3 дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Донецького
Б.М.Гончар
кандидат історичних наук, доцент Л.Є.Леонтьева. •
державного університету*
Автореферат розіслано " ІУ " . _ 1995 р.
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради
кандидат історичних наук, доцент •
О.В.Крапівін
з
• І. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
. Актуальність дослідження обумовлюється рядом причин. По-перше, сьогодні у зв'язку з виникненням нових, раніше недоступних матеріалів досить чітко визначилась проблема переосмислення найважливіших явищ тих рокових для Європи років, коли у КІНЦІ І930-Х років історичний процес призвів до найруйнівної за весь час існування людства другої світової війни. У числі її.жертв, учасниць і переможниць булк, як відомо, СРСР і Великобританія, аід яких залежало дуже багато у спрямованості динаміки світових подій у тих умовах, коли спільна для них загроза з. боку Німеччини була найнебпэ-печчітою за усю .їх історію. Тісний радянсько-британський союз у рамках Антифашистської коаліції, куди входили і інші країни, анли цю загрозу і забезпечив перемогу, яка визначила наступний хід глобального Суспільно-політичного розвитку. Нині, у річницю 50-річЧЯ перемоги над фашизмом людство, що пережило величезну трагедій -війну, на може не замислитися над її наслідками і уроками,
. Останнім часом, слідом за розсекречуванням документів і особливо після оприлюднення секретних додаткових протоколів до радянсько-німецьких договорів 1939 року, вітчизняна історіографія поповнилась рядом досліджень, присвячених ЗОВНІШНІЙ політиці РЭДлН-ського Союзу напередодні і на початку другої світової еіііім. У той. же час історія радянсько-британських відносин ще не од^ргіяв належного висвітлення.
Разом з тим сьогодні е очевидним зростання РЗПйМНОГО інтересу народів - колишнього СРСР і Великобританії, іцо спричиняв розвиток культурного, наукового, ділового обміну і партнерства, пот-. ребу у сучасному баченні історії співробітництва для кращого взаєморозуміння. На цьому фоні, уявляється вельми своєчасним переосмис-
лити історію радянсько-британських відносин в один з найважливіших періодів ХУ. століття, грунтуючись на широко відомих і нещодавно відкритих архівних матеріалах, а також найновішій літературі.
По-друге, Проблеми ліквідації німецького фашизму, що таїв у собі реальну Багрозу цивілізації, потягла за собою перший, що народжувався з труднощами, міжнародний досвід усвідомлення небезпеки і вирішений глобальних проблем, що вимагав від політиків концептуально нового мислення. Після ліквідації фашизму співробітництво Радянського Союзу і Заходу, що не розсіяло невирішені протиріччя, трансформувалось у протистояння "холодної війни", у ході якої а історичної сцени зійшли обидві найкрупніші імперії -Британська і радянська, давши життя деспткаи національних держав, що утворили дні Співдружності, суспільно-політичний устрій яких тепер не с предметом для конфронтації мій ними, а у разі збереження значного віддалення кордонів, що тягне за собою зниження рівня напруженості, дасть змогу оптимістично дивитися на розширення і поглиблення всеобічного співробітництва, у тому числі і З ГІИ- . тань безпеки.
Саме тому, коли у сучасному світі спостерігається процес глобальної перебудови політичної системи, вивчення передвоєнних міжнародних відносин є актуальним у плані знайомства я досвідом необхідності своєчасного усвідомлення небезпеки упущення джерел агресії для вироблення у сучасних умовах конструктивної зовнішньої політики, а також спільного вирішення планетарних проблем, що постають перед людством. '
Досліджуваний період передодня і початку другої світової — війни /вересень 1939 - І сіяня І&12 p.p./ посідає особливе місце в історії радянсько-британських відносин. Де - літопис трьох років суперечливого шляху. Розпочатий з часу чехословацьких по-
дій і Мюнхена, що штовхнули Європу до виникнення ситуації, однозначно визначеної поняттям "передвоєнна політична криза", він завершився підписанням рядом деркав декларації про співробітництво у боротьбі з блоком агресорів і вступом у війну Антифашистської коаліції.
Як відомо, у радянській історіографічній традиції наукова періодизація зовнішньополітичних відносин СРСР, переломлена призмою класового підходу, давала можливість виділяти особливий, "передвоєнний період" вітчизняної історії, а також оперувати таким поняттям, як "зміна характеру другої світової війни". Між тим, якщо дата I-З вересня 1939 року чітко визначила закінчення тяжкої передвоєнної європейської кризи і початок другої світової •війни, що мала для усіх країн і народів, які боролись з фашизмом, справедливий, визвольний характер, то конкретна дата вступу у Неї Радянського Союзу у зв’язку з наявністю полярних точок зору на радянсько-польську і радянсько-фінляндську'кампаній стає спірною.
На цьому фоні напад Німеччини на СРСР 22 червня 1941 року практично не змінив загального характеру війни. І він зберігався аж до створення Антифашистської коаліції. В останньому факті, на думку автора цієї роботи, вбачається закінчення першого періоду другої світової війни - періоду роз’єднаного протиборства з блоком держав-агресорів.
Разом з тим, процес створення коаліції Великобританія-СРСР-США мав одну немаловажну дату, що відіграла свою роль і у формуванні "Великого союзу", і в консолідації антифашистських сил, і у післявоєнному світоустрої - І січня 1942 року, коли 26 держав підписали Декларацію Об’єднаних націй. Ця дата маркируй не тільки початок нового періоду, що ознаменувався переломом на радянсько-німецькому фронті у битві За Москву, вступом у війну СІМ і
усіх основних її учасників, які чітко визначили свою мету - ліквідація фашизму, не лише початок міжкоаліційного протиборства, а й перший крок, що юридично закріпив перестановку сил, які почали відігравати провідну роль у нелегкому післявоєнному глобальному співробітництві. Таким чином, виділений період - вересень 1930 -І січня 1942 року являє собою самостійний етап в історії радянсько-британських політичних відносин.
Вибір регіону дослідження визначається інтересом до історії деох найкрупніших країн, що мали вирішальний вплив на хід світового розвитку у подіях другої світової війни. Незважаючи на втрату деяких позицій у другій половині XX століття, вони зберігають значення могутнього фактора і на міжнародній арені сучасного світу. Практично не викликає сумнівів, до визначальну роль у цьому відіграв унікальне географічне положення обох країн. Враховуючи географічний фактор, неважко усвідомити закономірність взаємовпливу і дії обох країн на світову політику протягом їх співіснування;
У досліджуваний період зоною спільності і зіткнення радянських та британських інтересів в основному стала Європа, де їх взаємовідносини прямо залежали від дій інших держав і, перш за все, від експансіоністських устремлінь гітлерівської Німеччини, що у кінцевому підсумку примусило Радянський Союз і Великобританію взятися за побудову альянсу за досвідом попередніх воєн, створити перевагу’ сил і перемогти.
Як об'єкт дослідження даної роботи виступають взаємодії держав на міжнародній арені у динаміці розвитку їх зовнішньополітичних курсів, мотивація і умови вироблення зовнішньої політики.
Опис воєнних дій, що хронологічно відносяться до теми дослідження, діяльність позаурядових політичних організацій, а також дипломатичних представництв не нходить до прямої; компетенції розробки
проблеми. Предметом дослідження е радянсько-британські політичні відносини з наросня ІУ38 по І січня 1912 року, що розші/,р..':ксг> у залежності від; нагнітання напруженості і розростання '¡[¿илстськоУ ,агресії і у напряму об'єднання зусиль для її ліквідації.
Таким чином, обршш тема характеризуються науко г-он та політичною актуальн і сто. Хронологічні рамки га регіон дослідники -даютьзмогу простежити закономірність виникнення спільності інтересів і виділити протиріччя у радянсько-британських політичних* відносинах напередодні і на початку другої світогої війни. У той *о час ьивчення цих аіднесш- мав практично значення у плані «(користання позитивного досвіду співробітництва в умовах сучасності.
Ступінь наукової розгобленості тематики дисгртації. Пх'оеле-ма-радянсько?британеьких політичних відносин вже давно привернула до себе увагу вчених., спільними-зусиллями яких було немало зроблено для її -розробки. Разом з тіш радянські історики, явлені триЕдлпЯ час.прлцвдати у рамках ідеологічних установок КПРС і дозволених до використання документів, ио мали можливості для всеобічного і глибокого аналізу досліджуваної проблеми. Тему в сснссніЛ споїй мне і їх праці, які мимоволі відображали певні по-лігччиі стереотипи, нині вимагають з ряду важливих аспектів суттєвого корегування, і'до адекпатне документам і матеріалам, які від кривагться шіерзе; У зв’язку з цим наявну літературу з проблеми,, що-нас цікавить, тта умовно розділити на дві основні групи,
До першої групи відносяться узагальнюючі праці- з історій зовнішньої'політики СРСР, істерії другої світової;
а
ііНни.", що містять багатий фактичний матеріал, однак зберігають у с і перераховані недоліки. Крій зазначених і цілого раду інших ^/ниамо’.нта.чьних робіт, ця група представлена дослідженнями, радянських вчених, до бззпоспродньо розглядаються питання взаємовідносин Радянського Оогзу і Великобританії. Повне місце у віт-'Н’Зіт.чіГі історіографії з даної проблематики займають праці '¡'.Д.Болког-о^, Б,І.Попоьа^, А.И.Красильникова“*, В.Л,Рижикова®, ї цих роботах радянсько-британські політичні відносини розглядаються як показовий приклад миролюбності зовнішньої політики , Ргшпіського Союзу й агресивності головного ініціатора Мюнхена, політики потурання і заохочення воєнних устремлінь Німеччини проти СРСР, що лише частково відповідає об'єктивним науковім даним.
' і!ес!.їірнан история: В 10 т. / Гл. рсушкции: Б.Ы.Жуков к др.
- Т.й. - : Соцукіиу, ІЬЄй. - 74У с,; ЇЛО. - М.: Совдкшз,
Ь65. - 7іі7 с.; Исїоуш. Енсьііаіі іллигвки ’СССР.' ІУІ7~ІУй6: В..2 т,
/ Іісд ред. А.л.ірсіїьш, Ь.іі.ііоНоиарева.■- 5-е над. - ¡.і,: Наука, Хі'йб. - Т.І. - с,; Исторд мел’дуїшродаьх отношеїщіі и щіевіней
волитлки СССР. ІУІУ-ІьиУ: В'У ї* / Над ізед. 0.і1./іНї»*шіа-иіоскав-чеьт и др. - Т.І. ІУІ7-ІїМЬ. - к.і кіе.здуяар. отношения, ІУШ.
<1І2 с.; /Історія второй ші-оеой воШш. В 1% т. / їл. '
редакция: А.А.Іречш к др. - №.: Воешіадит, іу74-ІУЬі:. - Ї.2. -47іі с.; 'X.¿і» - ЬіО с.; И др. .
^ Воліглі Ф.Д. СССР-апшія. Гл:9-1У45 її1. - І, і.: ке/.дунар. от-
- ноаеш'-я, 1964. - ЬЬУ с.
'■* Иопоп В.И. ¿.шиомыгические отношении іісаду СССР в Англией (ййУ-ЙШ)і - М.: Ыеэдунар. отя«и:,ешін, ІнбЬ. - 516 с. .
• 4 красшіішіков А.Н. СССР я лшяия. Советеко-шіяийские оїлоиєнлд т> 1УГ7-ІУ67 іт. - І«.: Ьншше, 1967. - ,48 с. .
ь Ршжков В.А.Уігзаїм дипломатии Лондона. С Из истории соїзК-сісо - английских отношений)« - Ьі.: Ыцздунар. отношения, ІУ73. - . '¿16 с.; Он ко. Ооветско-енглийскне отношения. - М.: Ьіездунар. отношения, 1У87. - 276 с. . . ' . " .
Крій того слід мати на увазі, до й дисертаційні дослідження радянських істориків череь відсутність у науковому обігу відповідних документів, а також відоме партійне трактування політичної ролі СРСР і Великобританії напередодні і у перші роки другої світової війни лийо частково хронологічно охоплювали період 19381941 років*.
Друга група літератури включає в себе праці російських істориків, що з'явились на початку 1990-х років і грунтуються на розсекречених а'рхірних матеріалах, які торкаються окремих аспектів теми, що нас цікавить. Це, у першу чергу, прйявилось у роботах ,
Н.В.Загладіна^і ІІ.І.Семирягиа, Г.Л,Розанова^, де здійснено серйозну спробу проанаііаувати зовнішньополітичні дії радянського керівництва у порівнянні а міжнародною ситуацією передодня
....-"т---------- ’
. Матвеев В. Мшхенскья политика западных держав-в 1'М9~ .
1940 годах - провал попитом образования единого антисоветского фроНїа, капиталистически* деркав: Автораф. дне. ... ішдц. ист. наук. - Ы., ІУ5І; - 17 с.; цайкин А. Аніяо-совєїскиє ошшення в начале.Великой Отечественной ройш (¡¿¡і июня ІУ^І - 26 мая ІУ42. гг.): Авторйф. дис. ... канд. ист, наук. - М., М!53» - 57 с.; Мельник.Е. Провал мюнхенской политики Англии и йрашда в отношении СССР в 1933 ходу: Автореф. дис. і., канд, ист. наук. - Каев, 195Ь. -16 с.; ГІотв В.И» Оавет&ш-английшше дипломатические отношения. І92Й-ІУ39.гг.: Автореф. дис. ...-долг, ист. наук, -М., 19611. - 4У с.
. ^ загладлк Н.В. История успехов и неудач советской диплома-
тии. - М.: Ые.тдунар. отношения, І^аО. - '¿¿2 с.
а Семиряга М.І1. ТаЛны сталинской дипломатии. 193*ЫУ41. -М.: Внеш. шк,, І9ЙІ. - 303 с. . . ' ■ '
^ Розанов Г.Л. Оталин-Ійтлср: Документальный очерк советско—германских даглзтитекях отношений, І93У-ІУ4І гг. - М.; Междунар. отношения, ІУУІ. - 224 с. .
другої світової війни. .
При цьому автори, прагнучи виявити реальну картину історичних подій, відзначають, що сьогодні поки що неможливо відновити її в усій повноті.
На рубежі I980-I9SÖ-X років у ході внутрірадянської дискусії, що розгорнулась на сторінках періодичних видань, з’явилась значна кількість публікацій, у яких одержали висвітлення актуальні проблеми зовнішньої політики Радянського Союзу напредодні і на початку другої світової війни, при цьому були порушені деякі аспекти тематики цієї роботи^. Однак у вітчизняній історіографії картині' радянсько-британських політичних відносин у повному обсязі 3 неупереджених позицій історизму, об'єктивності і все-обічнссті кивтсння поки що не відновлено.
Зарубіжна і, зокрема,.британська історіографія^, останнім Часом поповнилась роботами М.Кітчена^, С.М.Майнера^.
Мілане® А.Г. Аніуиіііская политика гарантій и переговори ьіаж-ду Веліікобркташеіі, «раНциеіі и СССР в 'ІіШ г. // Военш-оконо-мическае а дивлсшатичаские acnejrru исіорші второй мировоіі воіінц. Сб. ниуч. ар. - Краскодар, ІУУО. - C.VC-ЬУ; Меішов А.1., Турнов B.'V. Оборонний ютенцдал СССР и ехо оцшка is Велидсбриташш
Ііакалуне ЕТОрОІІ МИрОВОЙ ЕОІЦШ // ВОЄПІЮ-ОКОНОМ1ІЧЄСЩІЄ И Д1 ІЛ’ИЖІ*-
тичосіаю аспектц_истории нгорой мирової! воііїш. - G.V/-6I.
_ ^ Addioon P. 5he road to ‘19Z*5* Britioh politics and the
Second World War. — L. J Cape, 1975. - 33^ P. I Coates W.H.,Coates Z,A. Hiatory of Anglo-Soviet relations. - Vol.1. - L., 1958( ïiock W.R. AppeaseEent oa trial, British foreign policy and its critics, -1938-1939. - Archcn books, 1966« - 365 P»
^ Kitchen Ai. British policy towards the Soviet Union during^, the Second World War. - Ьясиіііал ргевв Jûïï), 1986. - 309 p.
^ Miner B.M, Between Churchill and Stalin. 2he Soviet Union,
' Groat Britain end the origins of the Grand Alliance. - Jj. | Chapel hill і 3he University of Horth Carolina press, 1988319 P«
п
П.Городецького*, які намагаються дати повий погляд на проблему радянсько-британських відносин у період другої світової війни.
‘ Таким чином, короткий історіографічний огляд свідчить, що спільними зусиллями вітчизняних та зарубіжних істориків проі:еде~ но значну роботу щодо вивчення радянсько-британських політичних відносии. Разом з тіш спеціального дослідження, присвяченого історії взаємовідносин Радянського Союзу і Великобританії перодод-ня і початку другої світової війни поки що ноішо.
Загальна мита роботи - відновити картину і розкрити характер радянсько-британських політичних відносин напередодні і на початку другої світової війни, Но претендуючи на вичерпно висвітлення усіх аспектів обраної теми, дисертант зробив спробу вирішити такі завдання: з’ясувати особливості відносин СЬСІ’ та Великобританії .в умовах передвоєнної кризи /вересань 1033 -серпень 1939 pp./, висвітлити радянсько-британські політичні відносини на першому етапі другої світової війни /вересень I(JS9-I січня І&12 pp./.
Методологія і методика дослідження; Тооретико-методологіч-ну базу дисертації становлять кращі досягнення історико-філо-софської думки, що орієнтуються на загально-людські ціїшості, які стверджуються у працях А.Тсйіібі^, К.ЯспсрссЛ1, Ї.А.Ільїна*.
П Gorodet3ky G. Staiford Cripps 1 mission to Moscow. IÇ’iO-19^2. - Cambridge University Iress, 19W, - 361 p.
^ Тоілсііі А.Д.с. 1іости;кеіШй исторіш / Ііир. c aaxu. ; Co а. А.Гі.Оіурьрв; Вступ, err. В.іІ.Уколовой; ütuui. сач й.Ь.РаніісоБСКо-10. - М. : Прогресе, Г39І. - С. ¡355-05;}.
а Ясперо А. Смисл а назначєиие Исторш / ііер. с ншл. - №. : Политиздат, іуУІ. - С.ІЬ5-239.
^ Іільш И.А. О грядущий РоссйИ. іізбр. ст. / їїод ред. ії.В. Полторацкого. - ДжорцаїіЕїші, Кьш Йорк: іізд-во Св.-Тродцшіо монастиря и Корпорацій "Телоко", 1991» - С. 13-76.
У їх роботах стверджуються такі загальні принципи, що стосуються проблематики міжнародних відносин, як: взаємозалежність і необхідність співробітництва країн та народів, розв'язання спільних проблем невоєнними засобами, перспективи об’єднання творчих зусиль у світовому порядку тощо.
Гірокодячи дослідження, оізтор керувався такими найважливішими принципами ісюричного пізнання, як принципи Історизму, об’єктивності і Есообічності вивчення.
При розробці дисертації автор користувався порівняльно-історичним, ретроспективним і проблемно-хронологічним методами.
Лч'.Р'-льну базу дисертації склали державні, урядові, дипломатичні та партійні документи Радянського Союзу і Великобританії Крім опублікованих раніше радянських*, британських^ та
и wuzepmuiu uauyua mojoii шірогой іюілш: Т) 2 ч.
- 'i'.ü. j»xcit:r /Uija-.cuna (Іїмо-itoy). - м.: lbсш.щітмці-пї, ііДШ—-
töö c.; i.oiiuc ;:.L'j:y;,jCHTii y. 6 .лсториа Ш&оші і Рціисол.: И.іі. ізимо-r.on і; др. - і.:.: Юсио.шкздаї, ІУЬб. - 100 с. і Докупити еноіішсіі кожній» СО..Г. - Т.Іи. - і:..: Іисіи.'Шїиздиї, ІУ'Лі. - VI« с.; Со-гоїсі:о-йи.:і'.!.ские оикасінш го r-і єни Вилдкоі; Стечесткишюіі roil— і.«, Туіі-IJjü: дскумсити а і.;ахц.::аш: В Ü т» - ’і.І. ln-tl-lМі.~ и.: ііО::;уї:у.\>і>:гі , Ivcii. - ;.»!ü с.; 1іц;ишска іірчцсєдиїб.ід Совита ¡¿шстіов CUCT’ с из'иа’даи ai.it CUV и куог.ьср-иииіст^ииі Ви^гшОрп-їеник ”0 }'і’С.,-л Оїичссї^аціоі; гоіаш, .ІУ4І-ІУ'*Ь іт.:
"Р Ü іj .1. с У.Чорчшльм и к.уатлі (вшь Ij^I - ио-
«бІ'Ь 1V.J0 x’Jü-e иид. - і.і.: Гю-шквакаг, Ixbij.- dtii с.; it др.
Frarlinrcentnry Debates. House of Coraacna. Official Keport.-L., 1939. - Vol.;Л5,35-1. - 'ISA'I. - Vol.372,373 J bocumentn on British Уогеісп I-olicy, '19'19-'1939 / Ed. by E.L.Woodv/ard, R.Butler.
- iJcr.3. ~ t bajooty* r Stationery Office, '195'1« - Vol.ll.
64-7 p. - Vol.Y. - Є1П p. (Jieuil: DBi'P)( 3he foreign Office and
the Xrenlin. British documents on Anglo-Goviet Helationg. WH-19^5. - Cambridge University Ітесе, 303 I’. ■
ІЗ
інших^документів і матеріалів, ВВТОр дослідження в осногному спирався на розсекречені у 1909 - 1993 роках документи, ипер-яо надруковані у збірниках^. Важливу групу джрел стзнсиляп. по— опубліковані матеріали великих фондів Архіву зовнішньої політики Міністерства закордонних справ Російської Федерації, Державного архіву Російської Федерації, Російського 'Центру зберігання, вии-чення документів НОВІТНЬОЇ' історії. '
У пошуку шляхів зближення СРСР і Великобританії помітну роль відігравали політичні діячі: М.їгІ.Литвічюв, '.иі;сь;п\ії, А.хдсн, С.Кріппс, У.Черчилль. Про їх вносок у цьому напрямку розповідають мемуари і біографічна література^.
—... ->Т" ..
Documenta on American Foreign Holatione / W. bj Іі.їп. Gr>o>5-rich. - Vol.lY. - July 1941 - June 19^2. - Booten і 'Aorld jonc»; foundation, 1942. - 899 P» (Д«йі : DA.P«) \ Akten, wt Ccutochíu Ли.»—
víffrtigon Politik. 1910-'19/+5. Лиз dora Archiv dun deutchr.n mi.svj?irtj.~ gen Amtes. Leitende Hi-ag. Rsynond Janea BcntT-g .-tier.’0('*9}7-19'v5)• -Bd.. 2.-Baden-Baden > Impr. nationale, 1961 .-578 о. ОіпЛІ: ЛРЛЇ).
. ¿ Ход iq-іізаса. іазЙ-ІУаа: доку..мгеи п ьх^ериили: В И т. /
Pc днол. : Л.И.Бондирсако и др. - ¡л.: ¡іолиїиздпт, 1Уу1>. - T. Т. - . 555 с. - Т.ü. - 4Ы с.; документы шодеіі шдщчиш СШ'. іуЗу. Т.ХХІі: В l¿ ка. - : Leayimp. аглоіп&я», IfSA¿. - wi.l. - Vja с.;
СССР- Германия. ЇУІ:ЬІУ4І: Документы л. гі.їеїлал! о ссрсїг;:<.о-гермаїїсдих отаошедшх: В ü ч. / Сост. іи. j j ; г і ш с jcj і і і. - Шлымс: Ьіоислас, ІУЬУ. - Ч.Т. - Iüü с. - 4.Ü. - Ілі с.; її др.
МяПский Я.і/і. Восшмшашія солотскохс посла: Б кн.- jüí.2*
- Ьі. : Наука, 1й64.-~ЫЬ с.; Он ке. Восшмшашія сонет ско го дишо-мата. Іілг&-ІУ40 гх\ - ¡2-е иуд. - k. : ие.їдунар. атноьшшш, IütV. -?Ь4 с.; i>i.¡upn л. і.,оя ікшшгчсакан аизпь.- М.: Иэд-ео ¡"¡остр, лит., I960. - 6Ы> с. ;. Тдехшюізсішіі В. Г. Лтоіаі ¡^ен. CrjciBii^i ащшИ-ской дипломатии, üÜ— ЬО—ходы. — ¡л. : киг;дунар. іяношьцшл, 1Ь7б. — 4¡d4c. ; Gilbert М. Yiinaton Churchill. - Vol.?. - X>. іНеіпєшапп, 1986. - 1417 р.; Черчилль Ї. Вторая мірояші гойна: В З іш. -
U. : Роениздаї, Ii/Ul. - Кн.I. - 'і.1-Й. - -Ш с. - Кн.Й.’ - T.3-4.
- G7I с. , . ■ ' ■
Цінним дмерєлом є матеріал, відібраний дисертантом з періодичних мі,дань аа І9М - 19-11 роки.
, Наукова новизна дисертації полягає; у. тому, що автор на базі доступних до середини 1590-х років джерел і найновішої літератури робить спробу відновити’динаміку радянсько-британських політичних відносин.у період, ідо розглядається. При цьому ряд ■ документ і і» введено у науковий обіг вперше, що дало змогу одержати нові, підмінні від раніше існуючих в історіографії, висновки. .
Конкретні пеобіиіюсті внеску дисертанта у розробку проблеми визначаються тим, що автор вперше в історіографії радянсько-британських відносин обгрунтовує виділення періоду передвоєнної кризи і першого етапу другої світової війни /вересень 1938 *•
І січня 1042 рр./, що у сукупності з раніше невідомий матеріалом, що вводиться у науковий обіг, дало.змогу по-новому подивитись на причини неспроможності СРСР і Великобританії до досягнення компромісу у справі запобігання війні та ьиявити джерела їх майбутнього післявоєнного протистояння. .
Теороічічна та практична значимість дослідження полягає, на дамку автора, у підмові від трактування історії через призму класового підходу і я методологічному переосмисленні проблеми радянсько-британських взаємовідносин з позицій загальнолюдських цінностей. Матеріали дисертації можуть бути використані при підготовці узагальнюючих праць і посібників, вузівських лекційних курсів та спецкурсів з всесвітньої історії й історії міжнародних відносин.
Апробація роботи.. Основні положення і окремі проблемні питання даної дисертації були викладені автором на міжрегіональних науково-практичних семінарах у 1991 - 1992 роках, науковій
науковій конференції професорсько-викладацького складу Донецького держуніверситету у 1993 році. Дисертаційна робота обговорювалась, була схвалена і рекомендована до захисту на здобуття вчено- ■ го ступеня кандидата історичних наук на засіданні кафедри української історії і етнополітики, а також кафедри нової і новітньої історії Донецького держуніверситету.
П. СТРУКТУРА 1 ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЇ.
Структура дисертації відповідає названим вище завданням дослідження-і складається із вступу, двох розділів, висновку, а . також списку використаних джерел і літера'тури, '
У вступі дано обгрунтування проблеми, визначено її актуальність, хронологічні рамки і об’єкт дослідження, міститься огляд літератури.з теми і характеристика джерел, визначено мету і завдання дослідження. —
У першому розділі - "Особливості відносин СРСР і Великобританії в умовах передвоєнної кризи /вересень 1938 - серпень 1939 років/" - висвітлюється зовнішньополітична діяльність обох країн, спрямована на встановлення взаємодії на шляху запобігання розв'язуванню другої світової війни блоком фашистських держав, У розділі відзначається, що основною особливістю зовнішньополітичних відносин Радянського Союзу і Великобританії протягом.усього періоду передвоєнної кризи стало панування принципу икожниП_ сан за себе". . " •
Сьогодні не викликає сумнівів, що вирішальний поштовх до поглиблення передвоєнної кризи було дано у Мюнхені, де британський уряд допустилЬ фатальний прйра'хуной, поставивши Радянський
Союз у стан ізоляції, що строрило прецендент досягнення домовленості а агресором аа рахунок території суверенної Чехословаччини,
• Відмова Англії від співробітництва а СРСР була багато в чому зумовлена, крім попереднього негативного досвіду взаємовідносин, врахуванням наслідків тоталітарного перевороту, що мав у ньому місце, знекровив державний організм у воєнному, адміністративному та інших відношеннях, породив у західних демократій сумнів у його "союзоздатності", що призвело до недооцінки "радянського фактора" при розробці зовнішньополітичної стратегії, У радянського керівництва, що виходило 8 факту непідготовленості країни у даний момент до крупного воєнного зіткнення, мюнхенська, угода посилила підозру про прагнення Великобританії вирішити свої протиріччя з Німеччиною направленням П на СРСР.
В міру наростання ааї'рози війни з. березня 1939 року західні ¿держави, прагнучи забезпечити власну безпеку і поступово усвідомлюючи необхідність співробітництва з.Радянським Союзом, у серпні зробили спробу укласти з ним договір, який міг би покласти край німецькому експансіонізму. Однак радянське керівництво, поспішивши зробити песимістичний висновок про готовність Західних парінерів до конструктивного взаємовигідного співробітництва, віддало перевагу альтернативному варіанту. В результаті на даному етапі у виграші опинилась Німеччина, якій вдалося торпедувати англо-франко-радянські переговори і, уклавши пакт про ненапад а Радянським Союзом, забезпечити необхідні умови для відкриття воєнної кампанії гіроти Польщі, . ,
Політичний курс радянського уряду, визначений пактом від 23 серпня 1939 року, поставив СРСР у стан перманентної конфронтації а Великобританією, а їх взаємовідносини позбавились тих необхідних передумов до партнерство, які у 1939 році єдино могли
покласти край загальній небезпеці - розв’язанню крушомасштабної німецької агресії в Європі, 1 в цьому знайшла своє місце не стільки недалекоглядність окремих керівників Сходу і Заходу, які гадали, ніби ураган війни обійде їх стороною, тоді як агресія буде розвиватися у протилежному напрямку, скільки відсутність у політичному мисленні керівників неагресивішх держав усвідомлення загальнолюдського за своїми масштабами характеру загрози німецького фашизму, що тягло за собою неузгодженість у справі, забезпечення інтересів безпеки окремих країн, що залежав від необхідності об’єднання зусиль. Причому немаловажну деструктивну роль у цьому питанні відігравав фактор.полярності політичного мислення державних діячів провідних держав, що визначив стратегічну перспективу
ЇХ-ЗОВНІШНЬОЇ ПОЛІТИКИ. '
Таким чином, узагальнені у першому розділі дисертації документи і матеріали свідчать про тс, що у передвоєнні роки радянсько-британська взаємодія но змогла через вищезазначені причини набути необхідного для відвернений світової війни позитивного характеру,
У другому розділі "Еволюція радянсько-британських політичних відносин на першому етапі другої світової війни /вересень 1939 - І січня 1942 рр./" розглядаються причини, що призвели до повороту у взаємовідносинах обох держав у напрямку від конфронтації до співробітництва. Разом з тим, порушується проблема збереження частини неурегульованих у період коаліційної взаємодії протиріч, які лягли в основу післявоєнного протистояння. -
У розпочатій другій світовій війні Радянський Союз і Велшго-бритенія фактично опинились у різних таборах. СРСР внаслідок ук- ■ ладенйх у серпні-вересиі■1939 року договорів з Німеччиною, що
передбачали поділ Східної Європи, був утягнений у сферу її аг. ресинних дій, що призвело до серйозного загострення відносин із західними союзниками. Радянські поставки німецької Промисловості, війна з Фінляндією і наступні акції у прибалтійських державах надали конфронтації затяжного характеру,- що виключив налагодження контакту для боротьби із спільним противником. ,
З літа 1910 року Великобританія опинилась в ситуації боротьби один на один з Німеччиною. Багато в чому такому наслідку сприяла політика британського та радянського урядів у відношенні малих європейських держав, коли перша не, виявила достатньої волі для збереження природних союзників на континенті,' а друга прямо перейшла до політики зміцнення сласної оборони за рахунок територій прилеглих країн, що дало змогу Німеччині до 1941 року вийти на кордони з СРСР від Баренцова до Чорного моря. До літа 1941 ро~
* ку Радянський Союз, все більше обмежуючи зовнішню політику безальтернативною орієнтацією на Німеччину, опинився на грані національної катастрофи. ' ' .
Ситуація змінилась тільки з моменту нападу Німеччини на Радянський Союз, коли Великобританія і СРСР приступили до створення коаліції, спрямованої на боротьбу з агресією.і на знищення фашизму. Коаліційне співробітництво примусило обидві сторони, радянську і британську, стати на шлях пошуку компромісів. Однак воно не зняло принципових протиріч і надало можливість розглядати один одного і як союзника і як небезпечного суперника у май' Сутньому післявоєнному світоустрої. Проте І січня 1942 року Декларація Об*єднаних.націй ознаменувала початок нового етапу другої світової війни,.який характеризувався консолідацією усіх антифашистських.сил, що зумовило переможну боротьбу з Троїстим
блоком.
У висновках до розділу відзначається, що реалізація агресивних задумів фашистської Німеччини та її союзників стала можлива у міжнародній ситуації, що склалась значною мірою в результаті грубих прорахунків у зовнішній політиці як СРСР, так і Великобританії, прорахункіе, що виникли на грунті взаємних амбіцій, недовір’я і підозрілості. Разом з тим, об’єднання зусиль виявилось вельми плодотворним у справі розгрому Німеччини і ліквідації фашизму. '
. У висновку підбиваються підсумки дослідження, зроблено висновки про те, що радянсько-британські політичні відносини напередодні і на початку другої світової війни відігравали важливу роль, від якої фактично залежали, долі цивілізації.' Разом з тим взаємовідносини Радянського Союзу і Великобританії несли на собі тягар не тільки геоінтересів; які утрясались протягом десятків років, що примушувало їх постійно відчувати "присутність" один одного практично у кожній функціональній або територіальній проблемі, що торкається будь-якої із сторін, а й ідеологічного протистояння полярних моделей суспільного устрою. Внаслідок цього їх відносини мали неоднозначний, іноді конфронтаційний харак- -тер, що Породжував крайню недовіру і перебільшені оцінки взаємної загрози. У другій половині 1930-х років основною рисою зовнішньополітичних курсів обох країн стало їх формування поза відривом від фону нагнітання напруженості "третьою силою" - *
фашистською Німеччиною тй її сателітами. При цьому іноді непередбачені зигзаги політики ведучих держав, у тому числі СРСР і Великобританії, вели до серйозних диспропорцій світового балансу, що й було використане для реалізації агресивних задумів.
У партий період другої світової війни СРСР і Великобританія після тривалого протистояння стають бойовими союзниками, Од-■ .лак цей крок було зроблено мимоволі, бо надто сильними були протиріччя між тоталітаризмом і буржуазною демократією, коли питання про час і умови вступу у війну став означати боротьбу за , вплив у післявоєнному світі. Але, разом з тим, народження цього союзу було зумовлено не лише прагненням зберегти-загальнолюдські і коькрєтні для кожної країни ідеали, а й географічними причинами, що примусили радянський та британський уряди взятися за побудову альянсу за досвідом попередніх воєн, створити перевагу ' сил і перемогти.
Звернення,до досвіду взаємовідносин СРСР і Великобританії у кризовий період передодня і початку другої світової війни, надає можливість державним діячам, що відповідають за долі міль-г йонів людей, враховуючи високу ціну накопиченого позитиву взаємодії цих країн в умовах сучасності з метою оберігання зовнішньої політики від рокових прорахунків і ризикованих кроків. При цьому у роботі формулюються деякі пропозиції та рекомендації, реалізація яких, на думку дисертанта, певною мірою сприятиме поліпшенню відносин і розвитку співробітництва між нашими країнами. Зокрема, у сучасних умовах здається доцільним вироблення спільної стратегії Заходу і СіЩ для припинення усіх антиінтеграційних тенденцій і відновлення балансу інтересів за допомогою провідних . міжнародних структур; єднання і координація економічних і політичних зусиль для спільного Вирішення глобальних проблем} інтенсифікація науково-інформаційного обміну між СНД і країнами Заходу. . ' -
Осиорл! результат« дисертацП викладен! в нус>л1каи1их автора:
I. Советско-финляндский "вооруженный кошкина'" и кгс влияние на взаимоотношения СССР и Великобритании. - Долсцк, 1УУ1. - У с.-Рукодась. представлена Донецк. ун-том. Деп. л. ШЮН АП СССР 17 аир# 1391, М437Ь. . ' '
¡¿. СССР-Великобританил: Поиск компромиссы нокшуне лторой .‘.-ироЕОЙ войш (1У38 - авауст 1УЗУ гг.). - Донецк, 1УУ1. - а6 с. Рукопись цредствилеча Донецк, ун-том. Доп. в №111011 /Л СССР 20 июня 1УУ1, М40иь (в соавторстве с В.ИЛ1;лсеш>скшл),
3. СССР-Англия; к вопросу о взаимоотношениях (1элЗ - ишь
1У41 )// Человек в современном мире; Тез. докл. ¡»дарепюнашюхи Няуч.-пракг. семинара 2в док. 1УУ1 г. -1«.; Донецк: !»юск. охд, ' ФО СССР, Донецк, отд. <10 Украины, ШИП "Нозроадеше". - 1уу1. -СЛ4-16. /
4. СССР-Беликобританияна путл создания антлхт'лг^даскон коалиции (весна-лето ГУ41 г.) // Человек в совршенноы пире
(ФилососГско-соцлолоические И КОДИКО-бИОЛОШчеСКИС проблемы):
Тез. доил, науч.-практ. семинара 15-16 мая 1992 г. - М.; Донецк: Моск. отд. ад РФ, Донецк, отд. 40 Украины, ШШ "Возрождение", 1992. - С. 68-69. ' -
Ь. Внешняя политика консервативной партии Великобритании накануне и в первые гада второй лмровой воины // Тез. докл. вузовской науч. конф. профсссорсда-врешдавательското состава по итогам научно-исследовательской работы: хуманптарнне науки / Редкол.: Е.С.Отлн, К.В.Першина, А.Л.Крапивин, 1*. Г. Селив. -Донецк: ДонГУ, 1У93. - СЛ6. • '
А1ШиТА]лИЯ ,
Посредников Д.В. "Советско-британские политические отноше-
ния ннышуле и в начале второй, мировой войны-(оентябрь ІУіШ -
I динар* ItMjj п\)". Лиссертациа «а соискание ученой cienuun -каедвдата исторических наук ш специальности 07.00.03 - всемирная историк, донецкий государственник 'университет, Донецк, ІУУ5.
В работь раскрыв аютсн причини неудач.установления советско-британского сотрудничоотпа и образования /щтифашистской коалиции до начала иторок шцювой войны# исследованы щюблеыц установлення боевою ВЗаИМОДйЙСТВИЯ И ГОСЛСТіООІШОїр ПРОТИВОСТОЯНИЯ, '
ашоїдион " ■ • .
Dmitry Vladiuirovich Posrednikov. "Soviet-Britiah fielations On She Jive Of And She Beginning OX World War II (September 19je
- 1 Bt January 19^2)и, 5hesia for a candidate's degree, candidate of historical science, speciality - Of ,00,03, World History. Donetsk State University, Donetsk, 1995. '
Shis theaia rsveala the reasons of reverses of establishing of Soviet-Britieh cooperation and formation of Anti-fascist ooalition before World War II, researches the problems of setting up of warlike cooperation and the birth of their future poet-war . confrontation.
Ключові слова; CPCP, Великобританія, зовнішня політика, друга світова війна, .
Піде.до друку 16.03.95. 'Формат 60І/І6. Папір друк. Офсетний друк. Облік.-вид. арк.. І. . їираж 100 црша.
Замовлення &ІІ-04___________' : •_______■ ' .