автореферат диссертации по искусствоведению, специальность ВАК РФ 17.00.04
диссертация на тему: Украинская детская книга 1970-1990 годов: основные тенденции развития иллюстрации
Полный текст автореферата диссертации по теме "Украинская детская книга 1970-1990 годов: основные тенденции развития иллюстрации"
Р Г 6 од
I 5 110П 1993 АКДЕМ1Я НАУК УКРЛГНИ
1нстштг мистшвознавства, фольклористики та етнолог11 1мен1 м.т.рильського
На правах рукопису АВРАМЕНКО Олеся Олександр1вна
УКРЛЗСНСЬКА ДОТЯЧА КНИГА 1970-1990 Р0Н1В: 0СН0ВН1 ТЕЦДЕНЦ1X РОЗВИТКУ Ш5СТРАЦ11
17»00.04 - обравотворче иистецгво
АВТОРЕФЕРАТ
дисертацШ на едобуття вченого отупеня кандидата ыистецтвоанавства
к и
2
в -19 9 3
Робота вивонана у в1дд1л! обрааотворчого мистецтва Гнституту иистацтвовнаветва, фольклористики та етнологП 1м.М.Т.Рильського АН Украши
Науковий кер!вник:
доктор шстецтвоанавства, АФАНАСЬЕВ Василь Дндр1Р.ович
0Ф1ц1йн1 опоненти:
доктор миствцтвовнавства, професор ЕАПАСКО Як им Прохорович; кандидат мистецгвовнавства, доцент 2АВАР0ВА Ганна Володимир1вна.
ПР0В1ДНА 0РГЛН13АЩЯ!
ДергкавниЯ муееЛ книги 1 друкарства Укра1ни.
Захисг в1дбудеться годин1 на вас1данн1
спец!ал1еована1 вчанох ради Д 016.36.01• по вахисту дисерта-ц!й на вдобуття вчвного ступени доктора наук при 1нстнтут1 мистецтвовнавства, фольклористики та етнолог11.&ы.М.Т.Рилъсь-кого АН Укра:ни еа адресов: 252133, Кихв-1, МСП, рул.у.гру-шевського 4, 1У поверх.
3 дисертац1еп иояна оенайомитися в Мбл1отец1 1нстятуту.
у.
Автореферат рог!сланий 1993 року.
Учений сакретар споц1ал1аовано1
вчено1 ради, кандидат ф!лолог1чних , '
наук Л^^у/о.о.ттжо/
Роль 1люотрованох дитячоХ книги в сусп!льств! досить вагома I мае велике значения у розвитку та вихованн! дитини. Бона допомагае малому читачев1 адаптуватися до 8ы!сту 1 не просто зримо в1дтворюе вмальован1 у текст! под!!, в1эуал!зуе л!тературн! обраэи, а й демонструб ставлення що одно! особи -художника - до твору. Врешт!, вона несв у соб! но т!льки п1в-навальну функц!ю, а й свзтоглядну 1 немало ванить у формуван-н! особистост1.
Становления й !нтенсивний роэвиток ыистецтва !люстрування украхнсько I д:;ткчо1 книги майже ц1лком припали на той 3.сторич-ний пвр1од, коля Украина була част иною едино! багато национально* держави. Тому й основн1 етапи його зростання в Щлому сп!в-падають а пер1одами розвитку воього ыистецтва Радянського Союзу. Однак проткгом двох сстанн!х десятил!ть окреслилася сти-л!стична концегиця укра:ноько1 1люстрац11 для д!тэй, що грун-туеться на творчому опануванн! нацхональними традиц1ями, - як профэс1ональними, так 1 народними, - традшЦяш св!тового миотецтва, а такой на сучасному роаутнн! значения художньо-образ-ного впливу на особист1сть дитини. Кр!м того, в русл! ц1£1 концапц!1 склався ! виокремився ц1лий рад р1зноман1тних тен-денц!й, як традищйного, так ! новац!йного характеру, Виявили-ся 1 роввйнулися деяк! нов1 худонн! принципи образного трак-тування л!тературного твору, нов! зв"язки 1люстраЦ11 в книжкою. у визначений пер!од украхнська дитяча книга б1льш з'нтен-сивно виходить на св!тову арену Я 8находить таы зац!кавлення га визнання. В той же час, при наявност! окремих ц!кавих ! вначних нистецьких особистоотэй, яскравих художн1х явищ 1 тен-дентя у мистецтв! дитячох !люстровано1 книги, вона доо! на стала ще предметом спец!ального вивчення, набутий досвЗ.д вали-шаеться наузагальненим, а откэ Я не даже в погр!бною ефектив-н!стю. бути використаним у сьогодн!шн!й практиц! дитячих видав-ництв,. потукного вагону талановитих майстр!в !люстрування книг для д1теЯ.- Тому потреба досл!джейня основних тенденц!й розвитку !люстрування украхнськоХ дитячо1 книги уявляеться назр!лою Т£. актуальною.
}»вта робот и полягае в анал!в! сучасно* украЗЕнсько! книж-ково! !люстрац!3£ для д!тей як само бут нього явища, яке мае
традиц!1, цо пслалися !сторично й пост1йно роэвиваються та 8багачуються у русл! основних Т9нденц1й як вдтчианяного мисте-цтва, так 1 мистецтва !нших край, а також у в!дтворенн!, по моиливост!,об"ективно* загально1 картини XI розвитку в практично недос.чдджений к и ст е цт во а на в с гв о м пер1од. Рогглянути ди-тячу книжкову !люстрац!ю в усз.й складноот1 переплет!ння тен-денц1й, у протирхччях розвитку 1 як результат творчоот1 окра-мих особистостей, розма1тост! Ьсн1х !ндив!дуальностей. Автор ставить перед собо.о так! завдання:
- проанал1зувати творч!сть пров!дних майстр1в украЗшсько! кникково1 хлюстрацх1 для д1тей у широкому духовному та обраэ-но-стил1стичному контекст}.;
розглянути спе:диф1ку перотвороння набутк1в нац1онально!
народноI творчост! в З.люструванн1 дитячих книг оэначеного переду;
- визначити й проанал1зувати основн! тенденц!х розвитку хлюстоування дитячих книяок на Укра1н1 1970-1990 рр.
Наукова новизна нн1ст^> дисертацИ визначаюгься ввер-нэнням до малодосл1даенох галуз1 укра1нського мистецтва. Це пэрша спроба систематизацИ й всеб1чного анал!эу великого, р1аноман1таого високохудожнього конкретного матерЗалу. Автор характеризуе складн1 й самобутн1 явища 1 постат1 у ракурс! об-ранох теми й робеть спробу вид1лити та оэначити ц1лий ряд тен-денц!й, у русл! яких розвиваеться дитяча !люстрац!я.
>'етодолог1чною основою дисертац!йно1 роботи стали эагаль-нотеоретичн! й спац1альн1 досл1даоння укра1нських та колишн!х радянських мистецтвознавц1в 8 !стор!1, теорП та практики мис-тецтва книги ! кникковох !люстрац!5£ аокрема. Завдання, що поставив перед собою автор, эуыовили виб!р конкретно-!сторичного та пор1вняльного метод!в анал!эу, а також коыплексний п1дх!д у художньо-стил!стичноыу анал!а1 й розгляд об"екта в його рус! та ав"язках.
Мате о1 алом для поац^, Сули " дитяч! книжки, що випуска-югь вадавництва Укра1ни - "Веселка", "Дн!про", "Каменяр", "Иар-пати", "Маяк", "Прои!нь" та !н., а також ориг1нальн! твори книжково1 графой, як1 ексаонувалися на виставках 1 збер!гаюгь-ся в особистих арх!вах ыитфв, передус1м означеного часового
з.
в!дтинку.
Практична значение дисертац1х. результат и роботи можуть братиоя до уваги при написаши досл!д«9нь, присзячэних 1сто-рх! мистецтва i культур» Украхни, а такогх розпобгЦ монограф!ч-них тем, що стосуються творчост! окромих худонник!в, при зир1-Ш8нн1 теоретичних проблем сучасного украхноького мистецтва. Матер1али диоертац11 мояуть бути використаними в навчальному процоо1 в худокн1х техн1кумах та вузах, у лэкцхйних циклах.
Апробация роботи. робота виконана 1 апробована у вЛдд1л1 образотворчого м:ютемгва 1нотитуту ыистецтвоэнавотва, фольклористики та етнолоМ1 1мен1 Ц.Т.Рильського Академ! I наук Украх-ни. Автором опубл1ковано 16 статей по тем1 дисертац!-:, як! ы1стять II эагальш положения та висновки.
Обсяг X от руктура роботи. Обсяг дисертацзд становить 176 стор1нон. Бона складаеться 1э вступу, двох роэд!л1в, кожей з пких мае три пхдроздхли, п1дсуык!в 1 списку використаних дкерел 1 лхтератури, ¡до мае 218 позиц!й. Дисергац1я прозлюст-рована фотографиями анал1зованих роб1т, як! разом переярком 1люстрац1й ув1йшли до альбому.
?мзст дисертац11. У ВступЗ, подано обгрунтування актуальное^ теми дисертацал:, визначениЯ предает дослхдионня, Лого мзта, завдання, прэдсгавлан1 теоретичн1 полояення, що лягли в основу роботи, розглянуто ыистацтвознавчу л!тературу, цо сто-суеться р1зноман1тних проблем мистецтва книги.
Розвиток мистецтва дитячох книаково1 з.люстрацП 1970-1990 рок1в дисертант прагнув розглядати в хронолог!чн1й посл1дов-ностЗ.. Окрхм чисто вторичного та конкретно-анал1тичного дослЛ-даення худоннього процэсу, було поставлено завдання простежити р1зн0ман1тн1сгь тенденц1й х.люстрування дитячих книяок в одв1ч-ноиу аспект! взаемод1д традиц!йно. го та н о в а-ц 1 й н о г о . Виходячи э цього, роботу под5.лэ но на два розд!-ли:
У роздШ I. ФУКСЩОНУВАННЯ ТРЛДИЦ1Я УКРЛГНСЬКОГО НАРОДНОГО МИСТЕЦТВА В ШСТРЛЩ* ДИТЯЧ01 КНИГИ автор стисло простеяуз з.стор1ю й обу|.".овлон1сть аац!кавленост1 профес1йних митц1в на-родним шстецтвоы. Эверташись пзд цим кутоы эору до книшсовоз! д.люстрац1х для д1тей, дисортант у 1п1дровд1л1 ^еапосеоздне звертання до фольклору. Наррдн^ майстря - ¿люсгратори дитячих
книжоц анал!ауе така явище як сп!впраця народних майстр1в М.Прийшчэнко та б.№роново1!» а також юно* поатаси, майстри-н! витинанок Х.Б1лоус 1з видавництвом "веселкаи 1 приходить до висновку, що гхн1 книжечки 8 нохитрими, часто нвспод!ваниыи малинками, 8авкди багат! фангав1еп та енерг1ею. вони вив!льню-«гь уяву дитини, актив1ву&гь бажання малювати, в1дтвор;рваги прочитана та побачане. В 1люстраЩях присутне природне вздчут-тя ритму 1 кошоэицП, весела роакут1сть думки 1 пензля. Р1з-номан1тн!сть в1зерунк1в, орнаыентальних мотив1в привертае ува-гу до народно! творчост!, II аакон!в, специфики, вчить роаум!-ти ¡¿1 шву та образн1сть. У композит ях м.Яриймачанко та 6.Миронове* прозирае чисто народна розуы1ння краси - прагнення все аыалювати 1 прикрасити, Слово 1 рисунок, цо створюють образ у цих книжках, напод!льн1. I цай вдалий синтаа ще ра8 п1д-трииуе думку про те, ¡цо народна мистецтво .надзвичайно блиэьке дитячому сприйманню ов1ту й природна, щира творч!сть народних ма(1стр1в ыоасе 1 повинна живити профес1йна мистецтво 1люструван-ня дитячоI книги.
У другому п1дровд1л1 ТнтарпретаШя принцип!в народного мио-тецтва в творчост! профдсЩних 1люстратоп1в простежуються . особливост! паретворання образного ладу, тахн1чшх прийом!в, • коыпо8иц1йних ход1в, пластичних та колористичних особливостей, р1вних вид!а народноI уворчост! в так£й своер1дн!й галув1 мис-тецгва як дитяча книякова Злюстрац1я.
3 початку бО-х рок1в власну систему орган!чного сп1вв!д-ношання елем9нт1в та принцип!в народного мистецтва з профес!й-яою основою виробляе в своЬс роботах Г.Якутович. Це яскраво простежуеться в його 1лхютрац1ях до дитячих книжок М.Б1лого та В.Грабовацького "ЯК Довбуш карав пан!в" /196С/, "Каэка. про липку 1 зажарливу бабу" /1961/, М.Пригари "Ковак Голота" /1965Л У т! а роки художник паребував.п1д великим впливом в!д яскраво-саыобутнього народного, мистецтва Карпа г. Виконан! 1люсгра qi.il у лЛнорит!, чим зумовлано лакон18м та ч1тк!сть форм 1 сокови-т!сть л!н1й} роафарбован! вони аквараллю, цо п!дсилило фольк-лорну 1нтонац1ю, внесло бмоц1йцу напругу. В 1люстрац1ях дом1-нують мотиви тканого та р1зьблэного; орнаменту, поширеного на Л1вобарежн1й УкраШ в ХУП-ХУШ столд/гтях. Кольори в!дкрит! й
умовЩ. Художник перейнявся психолог1ею народних митц!в 1 його кошозицП, як 1 гхн! твори, нэ тврплять порокнач!. Худоший мов1 Г-Якутовича 60-х рок!в властив1 монументальн!сть 1 ена-чим1сть.
1970-й р!к ПрОв1в нозримнй водороэд1л у творчост! Г.Якут0-вича. Художник на певниП час залипив таку, гдавалося б пл!дну й пластично та техн!чно п!ддатливу техн!ку, як л!ногравюра й звернувся до метилу. Фактура офортних роб 1т до казки Д.Павлич-ка "Золоторогий олень" нос 80вс1м 1нш9 емоц1йнэ нагантаження, ан!ж аркуи1, виконан! у л1норит1. рпострацд.! вдаються легкими, прозорими, насичен^ки повЗтрям, хоча перспективу роагорнуто площинно• Вся стор!нка, незвакаючи на сккетнАсть гобранень, сприймаеться суц1льним в18ернуком. При розрляданн! малюнк!в у клеймах навколо центрального сюжету згадусться одразу дек1лька пласт1в народного мистецтва: "жит1йн1 1кони - Ьсня форма та принцип в1зуального Еикладення под!й; селлнсыи печ1, прикрашен1 кахлями, гра сйтла й Г1ней на геометричних вишивках, коли орнамент Щ9 не 8аповнений кольорами; чистота 1 безхитр1сн1сть об-разотворчо* мови лубка. Цадал! в творах Г.Якутовича все менте зримо п1знавальних реал5й-"натхненниць" 1в царини народного мистецтва, але незримо, глибинною символ1кога, ставленням до форми вони завяди на уваз! художника.
У досить широкому потоц1 звернення до фольклору художник!в дитячоI книги у 70-80-1 роки виникали р1зноман1тн! ревультати.
В-Легкобит на вэдм1ну в!д Г.Якутовича, ор!снтуеться на яснеть, а 1нкоЯи й спроцен1сть мови. В результ§П виникахяь лег-к! й приваблив! 1.люстрац11. у книжц! В.Легкобита "женчик, жен-чик невеличкий" /1971/ на перший погляд шлюнки н1би дитячЬ Але в них бачимо ясний ритм кольор!в та плям, гостро спостере-жен1 характери, вм1ння узагальнити. Б1льш1сть рисунк!в перерос-тае в орнаменти.
В оформленн! книжки "Казка про солоы"яного бичка" /1975/ художник в1дштовхувався в!д характерних вироб!в ужиткового . мистецтва. "Внутр1тн1сть" книжки, через в!дпов1дно оформлен^ форзаци 1 рамку на титульному аркуш1, у як!й ровмИцено назву, нагадуе плетену 1з соломи скриньку.
Творчоыу почерку А.Базилевича властивий ыайстерний, 1но-
д! скутий ст::л!зац1сю, рисунок та добре продумана компо8иц1я. В1н прекрасно вадчувае книгу, глибоко вживасться у в1дтворю-ванЛ л1тературн1 обрааи, насичуе IX народним гумором. Яскра-вою в1хою в творчосгх митця стала десятилетня робота над великим циклом 1люстрац1й до "Енеади" ЬКотляревського /1970/« Пошуки тих л1т 1 творч1 надбання позначилися й на характер! д.люстрування А-Ваоилевичем дитячих к низко к. Для збарочок фольк-лорних кааок "Калиточка" /1970/, "Украшськ1 народ 1)1 казки" /1975/, "Пап та баран" /1976/ вхн внаходить вираан1 типам та пластику герохв, характеризуе персоная!в наследовано гостро, психолог1чно й -типолог!чно дузяе влучно. Загалом !люстравдл А.Базилевича вир1знявдься не т!льки майстерн!стю й демократизмом обраа1в, не лише правдивиыи деталями побуту 1 навколишнього середовича» а й особливим ладом епачностз, притамаинии народному свз'тосприйманню.
Талант В.Голозубова яскраво виявився в хлюструванн3 дитя-чих в1рш1в ! украхнських .чародних кааок,, загадок, п1сеньок. Найб1льш вЗдом! серед них "Сншинки" И.Вороного /1969/, "Два п1вники" /1970/, "Загадки" /1975/, "Чар1вна скринькз" /1978/. Знайшовши певн1 обоазн! "ходи", ван розвивае в]'д книжки до книвки Й не просто переносить, а транофорыуе, збагачуе. Та нв-зы1нним аалииаеться настр!й весело* й дотепно1 гри. Яого алюст-рац!1 уыовн!, як умовн1 народна казки та при повадки. Цешд"ем-на ххня риса - гумор а вздчуттп ритму, надавичайна л!ричн1сть 1 цирд.сть мови художника у эверташи до дитини. Враженню руко-творност! й таплоти кникки сприяе гнучка, непхдпорядкована су-ворому напрямку л1н1я, яка, немов би граючись, малюе ф1гури герохв, !нтер"ери, пейзаж!, рамки для д люстра ц! К, п1дв!ски для ' вагадок. Дще'цьому допомагас колар, пода ни й в охристих тонах, як! дае земля - природних, теплих, таких блиэьких лвдськ!й натур!, а тим б!льше дитяч1й.
ГЦ сля книжки "Чар!вна скринька" у художника була досить довга творча паува. Лише через одинадцять рокав вийшла нова ди-тяча книжка, !люстрована В.Голозубовиы - "Подоляночка" /1939/. Цв хоча Й новий крок художника, але в!н не радикальний, ивидше орган!чний сплав анах!док, цо були зроблен! п!д час роботи над "Двоыа п1вниками" й "Чархвною скринькою".
Значний внесок у створення в1зуального образу укра!шського фольклору для д1тей аробив Ю.Крига. Красим роботаы майстра притаманна глибоко !ндив!дуальна творча осмиолэння усталаних традиц!й народного мистецтва. Лого iлюстрац11 - в1ауальна в!д-твороння обраэ1в фольклору, пероплавланих у форга, доступн! й бливьк! дитячому розум!нню. Добра в!дом! 1лпстраЩх митця до народнох казки "Про б!дного парубка i цар1вну" /1969/, до каз-ки М.Коцюбинського "Брати-ы1сяц1" /197а/, "С!мсот солов"ят" /1975/, "П!шла киця по водицю" /1986/. У них в!н траноформус художн! принципа HapoAHoï творчост!, уникаши повтор!в або стероотип!в, прагнэ анайти те характерна, що пов'язус прийоми усного та образотворчого фольклору з формами сприйняття дити-ною навколишнього CBiTy.
Характер !люстрування дитячих книжок Н-Донисовою дука бли-аький особливостям висловлання народних майстринь М.Приймачен-ко i S.f.'.npoHOBOï - така я сама роакута уыовн!сть та декоративна уаагальнонхсть. Так, у книжц! "Л да ¡к наша зовулиця?"/1980/ ца особливо виявляеться в эображанн! Щуки-риби, зв!р!в, nie-ня... Однак, H «Денисова - профасхонал, i на в!дм1ну в!д народних майстринь, використовуе ц1лий арсенал прийом!в та 8aco6iB, що виробила книшова 1люстрац1я.
1люстрац!х до "Жар-п1вня" Д.Чередниченка /19 8Е/ Н.Денисова вир1шуе, дотриыуючись композиЩйних та пластичних принвдп!в ■настinних ро8пис1в або роэпис!в на маблях, характарних для народного житла i побуту Полтавцини, Пол!сся, Knïвчини. Звертан-ня до традиц!й у сполученн! а профэс1онал1з^юи створюе над!й-ний грунт для ïï пошук!в, окрилюе та спряыовуВ лет фантазП майстрин!, що яскраво виявляеться в хлюстрац!ях до таких книжок, як пЛ1сов1 Д8в1ночки" П.Тичини /1982/, "Вэсол! мувики" 0 .Луп i я /1985/, "Добрий день, тоб!, Украхно моя!" П.Тичини /1939/» "Вези мена, конику" М.Григор1ва /1991/»
Фольклора!сть таких книжок В-Мельниченко, sot "Рукавичка" /1985/, "Криванька качачка" /1981/, "УкраЛнськ1 народн! каз~. ки" /1985/ виявляеться у поэтично«! св!ту, нагЦональноыу колорит! й м"якоыу гумор! створюваних нэю !лострац!й. Сама гуыор ! на дас проникнути в обрааний лад солодкуватост! та сентимен-тальност!, на як! бува абочують художники, прагнучи намалювати
тих1, мил! 1л:истрац11. Винах1длнв!сть художниц! невичерлна.
Эавдяки !люстрац!ям В.Мэльниченко, коротк! кавочки на просто приймають в!зуальне вт^лання, а й отриыують ще й до-даткову !нформац!ю. Образи герохв об!груються й конкретизують-ся. В результата виникае враяення, нхби каэка стала це багат-шою. Це, на наш погляд, один з прекрасних приклад!в того на-прямку 1люстрування, коли художник доповнюс, домислюе ! тим самим розвивае сво1ыи малюнками лакон!чний скиег.
У тротьому пхдроэдьт! розглядасться Вплив больклррних дуерел на семантику визуального втдтворення л!теоатурних образ 1в. Народно ыистецтво виступае надШшм хранителем як нац1-онаяьних, так ! загальнолюдських ц!нностей. Художники, що до--учаються до його дяерел, конденсують у власн!й творчост! код ::ац!онально1 культури, який в свою чергу а находить воображения у р!зноман!тних символах. А символ^а вбирас у себе величе-8ний !сторичниП, ыоральний, худонн!й досвзд багатьох покол1нь. Глибина, мудр1сть й ген1альна узагальнон1сть та виразн!сть на-родних символ!в внаходить ц1каз! !нтерпретац!х й народжув првкрасн! образи в ¡¡.люструванн! латератури для д!тей.
Серед !люстратор1В, як1 прид1ляють велику увагу семантиц! як л!тературного твору, так ! його перетворення у в!зуальних образах, - М.Стороженко. йому належать !люстрац!1 до "Шхера Пена ! Венд!" Дн. Ц.Барр! /1973/, "Кариелюка" '.'¡арка Вовчка/1979/, "Болгарських народних казок" /1979/. "1ванка та Чу гай стера" М.Коцгабинського /1988/. Справд! художн!м явищем стало видання в 1987 роц! "Укра5нських народних казок" з !люстрац!ями У.Сто-рояенка. в образная систем! худоаника - сплав монументального ! и1н!атюри, кв!нтесенц!я компоэиц!йних знахЦок давн!х !кон, парсун, монументального ! станкового мистецтва епохи Вз'дроДжанни, народного украиського мистецтва. У цьому виданн! майстер у першу чергу виступае тлуыачем казок, як! в!н сам роэум!е 1 сприймае як дорогоц!нн1 перлини народно! творчост!, в символ!-ц! яких закладен! одвачн! !стини.
Не ыенш пом!тши явицем у культурному яштт! Украхни стало видання укра1нськох народноI казки "Кирило Кояум"я.ка'/'1983/, оформлено! та про!люстровано1 ыонуиентал!стом В.-ЬЕадоролсш'.м.
Плоцинн!сть та умовн1сть ровгорнутих кошоэшЦй малюшив не спроцув 1люстрац11, а тян1е до зм!стовно* насиченост!, власти-во1 !конам; вагомост! та ро8н1роност1, притаманно! монуыента-льним роэписам. 1люстрац1х в.-1-Задорожного несуть малому чи-тачев! не т!льки сюжетну 1нформац!ю, а й настр!й 1 символ1чне эображэння к окно I змальовано1 ситуац!!.
Своерадне продовження обра8но-стил1стичних принцип1в, зформованих В»-1.3адорояним у малинках до "Кирила Кожумиякип, автор дисертац1х бачить в алюстрац1ях до "Нозака Голоти" /1990/, виионаних Ф.Гугвнпком. Художник максимально наблякуетьсп до народнопоетичного, фольклорного виразу, водночас не втрачаючи власно1, хндивьцуальнох !нтонац11. Заметь розгорненого сюжету дом1нус вихор асоц1ативнюс том, наниэаних на сючетно обуыо-влен1 композищ1. Риси модиЛ1кац11 нац!онального 1конопиоу опром1нен! стих1ею кольорхв, як! сам! по соб! стають зы!стовни-ыи через певну символ!ш!у насичен!сть. Пени!! св!т фольклору в 1люстрац!ях Ф.Гуменкжа ускладнений метафориэац!ек) сучасного профес!йного мистецтва.
Твори художник!в зах!дних областей Укради вир18няються серед !нших образною системою. Бона частково обумовлена й нав-чанням багатьох з них. у Льв1вському !нститут1 декоративного та прикладного мистецтва, тобто спэц!ально1 осв!ти !люстратор!в не мають. Проте це зовс!ы не зменшук худокньо* вартост! ххн!х книжок. Роботи здеб!пьшого високо профес!йн!. Кращ! з них сприймаютьоя ще й як вироби декоративного мистецтва. в них не-р!дко бхлыие продуманост! й вик!нченост!', Мж у книжках профе-с!йно пхдготовлених !л»стратор!в. Так! видання формуоть. не т!-льки духовний р!вень дитини, не лише 5£Х смаки й погляди, а й предметно-побутовэ середовище. Серед таких ыайстр!в яскраво вид1лясться творч!сть С.Нараффи-Корбут, 1.0отаф!йчука, В-П!ку-лицького, Н.Кирилово1 та П-Гулина, В.Ковальчук, З.Юськ!в,~Н.1То-ноыаранко, Т-Юрченко та !нших.
Льз1вська та закарпатська худоян! школи й вэагал! культурна середовище цього рег!ону генерують досить м!отку духовну ауру лрофос1йноI творчост!, насичуючи II глибойими й виразни-ыи символами, т!сно пов"язаними з народними уявленнями.
Поэтична спадцина Тараса Шэвченка багата на обраэотворч! потрактування в книжков!й !ласграц!3£. Перах}. книжки поега, ад-
ресован! дат.та, побачили св!т 19П року. 1люстраЩями до них слугували твори самого Тараса Еевченка, а також К.Трутовсько-го, 1.1жакевича, О.Щарварка... 3 того часу склалася ц!ла 616-л!отека книжо« Т.Шевченка для д!тей. Пошуки 1люстратор1в у ц!й галуз1 вздуться 1нтенсивно 1 посл!довно. Найб1лып планами виявилися р1шення О.Губарева, А.Тетюри, ».Компания, В.Юр-чишина, в яких 1люстратори,;враховуючи психолог!ю сприйняття дитйни, все к не прагнуть спростити, поы"якшити трактовку тво-Р1В, драматизм змальованих ситуац1й, траг!чн1сть кол!а!й, уни-снути умовност! лародних -символХв.
Проникливиы й оригхнальням а'нтерпрататором Поэта став ОЛвахнэнко. "Садок вишневий коло хати" /1981/ - вб!рник в1р-пйв' та уриыив 18 "Кобзаря", "Поами" /1934/ та двотомник ."Пое-в1й" /1989/ - ось три велик! сер1л 1люстрац1й 0.,1вахнанка,кож-на з яких виростае з попередньо* та розвивае, вдосконалюе П. Цикл 1люстра1Цй до останнього видання - найб1льша досягнення художника.
Семантика, до яко! вдаеться художник, не мае стало визна-чено! системи. 1люстраюр сам творить 1 визначав символи, ви- . ходячи а образних уявлень та асоц1ац1й - власних, нац!ональних, загальнолодських. ■
Символичного значения в 1люстрац1ях ОЛвах ненка набирають 1 сонце, а ы3.сяць, 1 порожне лэлэче гн18до, 1 кладка через р1чку, 1 ко ль ори, й вираэний ритм компо8иц1й... Можливо, не все прочитуеться буквально, та й художник цього ыэ прагне. -Найважлив1ша для нього - створити павну омоц!йну напругу, пе-реконливу атмосферу, наснажити аркуш внутркшьою онерг^бю значу ко ст! й сили, цоб хоч трохи наблиэитися, доторкнутися до ви- ' рааност1 ген1а'льно* поез1Х.
У 1989 роц! був виданий аб!рник твор1в Тараса Иевченка "Мо-н! тринадцятий ыинало" а 1 люстрад1ши К.Штанко. В И обраэо-творчИй 1итерпоатац1х поетячних твор!в пераплелося багато усьо-го - романтичний погляд о драматичною напругою; л1рична эачудо-ван!сть з ностальг1йииш спогадаш дитячих нап!всн1в-нап1вмр1й га, подеколи, траг!чна св1тосприйняття, конфликтна сутн1сть якого поглиблпеться маныристичною експрасивн1стю та динамизмом форм, цо в1дт1н£ються вишуканими амп1рниаи ремШсцашЦями,
одухотеорюсться позтичн1стю символ1чних асоц!ацз'(? у кольорово-ыу ВИр1Ш8НН1.
Фольклорна духовн1сть, що знаходить вт!лвння у часто до-сить простих символах, особливо в!дбиваеться в такому ц1каво-иу явищ1, як рукотворн1сть» эстетика якоЗ£ в наш технократичний час, починае високо ц1нуватися. Найб1льшэ приваблюе не просто рем1сницьке виконання> а одухотворена й творчэ. Праця художника також акт рукотворення. Особливо вира-эним у ¿люстратора в!н стае, коли той ввертаеться до б!льш складних та трудом1стких техн1к, таких, як деревор1э, дерево-рит, л!норит, офорт, л1тограф!я тощо...
Варто еауважити, що вЦчугтя глядачем одухотворено вик!нче-ного твору, так само, як 1 дотримування нац!ональних традицЛй народного та прсфе с Анального мистецтва, стае важливою умовою творчост1 художник!в у всьому св1т1. . .
У 80-1 роки у видавництв! "Васелка" зародилася традиц!я в1дновлення гарних старих книжок. Так, 1984 року виданий "Колобок", а трьома роками п18н1ше, у 1987 - "Червона курочка", 1люстрован1 у 1929-30 роках С.Конончуком. Обидв! книжки репре-эенгують художника пк чудового 1люстратора дитячо! книги й одного 8 талановитих сладкоеыц1в 1дей Р.Царбута. В1Н чудово в!д-чував народну стих1ю, чар!вн1сть фольклору Я по-своему його перзтворював. Таким чином виник своср!дниЯ прецедент в сучас-н1й культурой ситуацП - певн! "зонди", через як! а сьогоден-ня п1дн1иаютьсп художн! явища, нк! 1снували в минулому. 0ск1-льки, починаючи з 1917 року традицП часто насильницьки поре-рявалиоя, так! книжки стають ланцюжками, ян! зв"язують 5и.
У писновках до I роэд!лу эаэначаеться, що эвортання до на-ц!онально1 спадщини/зокрема, образотворчого фольклору в 1люст-рац!ях до дитячих книжок на Укра1и1 у 1970-1990 роки стало за-коноы!рним процэоом у ход! розвитку й на бум я самобутност1 цим видом мистецтва. Важливо заэначктй, г, о проблема нац1оналыю? спэциф1ки в основному усвЗдомлюсться 1л юс траторами нэ як лока-льне эавдання, а у контокст1 складних 1двйних, духовно-естетич-них проблем часу. Творч1сть пров!дних 1лвстратор1в демонструв мнояинн!сть 1нд!!в1дуалышх п1дход1в 1 р!шень при 8асвоенн1 тра-диц1й народного мистецтва в дитпчШ З.люстр:>ван1й хниа!, г либо-
ко усв1доылення майстрами структурних п!двалин спадщини, ориг!-нальне й продумано синтезування р!яноман!тних традиций у пошу-ках вираених i влучних образних трактувань л!тературних твор!в.
У кращих роботах укра!нських митц!в бачимо поворот в!д цитування нац!ональних прикмет, часто-густо вихоплоних is ic-торико художнього контексту, до поглибленого усв1домлення тво-puoi спадщини разом is спробою об"екгивного в!дтворення специ-ф!чних киттевих увагальнень. В1с1ыдесят1 роки характеризуються еверненняы до таких незаперечних acnewiB нацЮнального, як! вкор!ншться у своер1дност1 мислання i тематики, в особливому погляд! на проблему i ii трактовку, в самому характер! пластичного в!дтворення св!ту. Гору бврв тэнденц!я,де переваяае вив!-рена образна структурн!сть, тонне духовно-психолог!чне начало.
У другому роад1л! Н0ВАЩЙН1 ТЕВДЕНЦГ): РОЗВИТКУ 1ЛЮСГРАЩ1 ДИТШИХ КНИЖОК п!д словом "новацШий" береться до у ваг и .но авангардний п!дх1д, а нова як!сть вже !снуючих тенденц!й або колись эародаених i до 70-х рок!в нерозвинених вповн!.
У I п!дроэд!л! - Дсоц!ативно-мбтафоричний напоянок автор ввертае увагу на те, що будь-пку тенденц!ю, яку в!н пробуе вивначити, не иожна розглядати окремо в!д !нших. Вони в1дкрит! одна одн!й для вваемопроникнень i нер!дко одна й та сама робота художника дешнетруе к!лька напрямк!в.
Одна 8 основних тенденц!й радянського мистецтва 70-х рок!в виэначаеться багатьма мистецтвоанавцяш ас асоц!атив-но-ыетафорична. Вона у той час 1снувала в кивопи-ci, переважала в станков!й граф!ц! й природньо побутувала в !люстрац!х. В н!й галув! названа тенденц!я бере початок ще у творчост1 В.фаворського. Подв!йний ряд обраэ!в - л!тературний /словесний/ i обрааотворчий /граф!чний/ - сприяли розвитку цього напрямку в кние!. Не втратив BiH сво5£х повиц!й i в мис-тецтв! 80-х рок!в. Так, в укра1нськ!й дитяч!й 1лк>страцП про-стежуеться новий сплеск асоц!ативно-ыетафоричних р!шень, правда, тепер уде на 1ншому piBHi. Тут ця тенденц!я роввиваеться рад!ально, р!вними л!н!яыи-транскришЦями ровходиться у piBHi . боки, вт!и, не пориваючи ев"язк!в в основоположним ядром, яс-кравими прикладами р!вноман!тних вт!лень слугуюгь 1люстрацП Г.Якутовича до "Слова про IropiB пох!д" та "IlOBicTi минулих
л!т". Вони яскраво демонструють мотафори8ац1ю мислення cycni-льства, в даному випадку аверноння до cbogü icropií та бажан-ня вд.диукати аналога* з сучасн!стю. 1нша л!н1я ц1б! тенденцП tícho зыиааеться 8 фольклорной - цо 1люстрування 1.0стаф1йчу-ком "Укра1нських народних кавок", "Плеса" Д.Павличка, казки "Семеро брат1в-гайворон!в та ix сестра", 1люстрац13с П. Гул и на та Н-Кирилово! тоцо.
Цо л i с i л л i s и сучасного ыистецгва, tícho повяЯ8а-ний з асоц1ативно-метафоричним ыисленняы, демонструють 1люст-pauii 0.1вахненка до "Поем" та "noesiß" Т.Ювченка, М.Стороже-нка до "украхнських народних кавок", Ф.Гуменюка до "Ковака Го-лоти". 1нтерпретацИ Ю.Чаришниковим "Пригод барона Мюнхауээна" Е.Распе та "Мухи-Цокотухи" К.Чуковського - ще одна грань цього явища, на цей раз широко розчахнута сучасн!й бвропеРськ!й об-ра8но-поетичн1й chctomí.
Думка про "творче сприйняття минулого", про 8ац1кавлене йо-го вивчання i усвхдомлення несе юним читачам Г.Якутович 1люст-рац1ями до "ПовЗст! минулих л!т" /1982/« 1лкстративне р1шэння иПов1ст1-Ц9 не просто оформления книжки, а образ давнього ла-топису, сприйнятого Л перенитого нашим сучасником.
Г.Якутович - майстер, який у пошуках новох образност! bmís р!ыуче перем1нити колись енайдена. Яого художня мова весь час удосконалюеться i насичуеться. Коана наступна книга - новий щабель у його творчост1. в роботах, ra<i практично загади е ви-сокими враз нами граф1чно! культури, художник дав читачу ¡до й глибок! уявлення про найтонш1 особливосг£ тексту й в1дд8орка-лено! у ньону епохи. Сучасне св1тов1дчування Г.футовича, його майстерн1сть привертають до нього посл!довник1в та учн1в - мо-лодих rpaüiKiB, mcí шукають то¥ míctkoctí, вагомост!, сили, що властив1 TB0p40CTi майстра. Твори Г-Фуговича яскраво визнача-ють i орган!чно формують асоц1ативно-шгафоричну тенденц!ю в yKpaincbKiñ 1люстрован1й днтпч1й книз! вяе понад тридцягь рок1в.
Досить ви8начеио асоц1ативно-метафоричну тенденц!ю представлять 1люстраи11 irawx mhtuíb, таких гас С.Артшенко, ВЛгна-тов, ЬВишинський, C.Kím тоцо. Bei ц! худогшикн, OKpiM Lnsocrpy-вання, придЛляють волику увагу cjhoctí ансамблю cyuacHoi дитя-•ioi книги. п днсертацП bcg6í4ho анал1зуються твори цих автор!в.
1люстрування ц!лого раду украХнських художник!® дитячо! книги можна пор!вняти в творч!стю театральних або ж к!норежи-сер!в.та художнин!в равоы уаятих. Одн!, мов у театр!, !нш!, на-че в ф!льм!, в свохх ыалюнках розпод!лягать рол!, формують костюмом, рухаыи, виравом обличчя характер героя; створхгать для itoEHoi яви в!дпов!дцу сцен!чну площадку й антураж, а такоз стил!стичн! р!шення, як! обумовлюють своер!дн!сгь yciei атмо-сфери 1люстрац1й.
В!дкрита к!нематограф!чн!сть, вумовлена особливою динан1ч-н!стю компоэиЩй, вир!эняе книжки 1.вишинського, який правке в дитяч!й 1л»страц11 напружено й р1аноиан1тно. Беаупшший рух -ось, едаеться, одна в головних вапов!дей !люстратора. в!н на-повнюе книжку життям, н!би припрошув гортати стор!нку ва сто-р1нкою, еанурюодись у чар!вн! перетворення геро!в кавки. Такий характер !люстрування особливо близький ЬВишинському та С.К!м.
У 70-1 роки в мистецтв! книги в"являються 1люстрац13с, в яких внутр1шн1й прост1р еыоЩйно дуле складно наоичений, де художник васобаии свого ыистецтва вступав у своер!дний "д!алог з писыдвнникоы". Як тенденц1ю це викристал1гувати не можна.ала як явище, яке впливало i формувало гран! ыетафорично-асоц!атив-яо5£ та опов1дно1 тенденц!й, ви8начити сл!д. Найяокрав1ииш 1ло-страторами, цо вели пост!йний д!алог з авторами л!тературних твор1в в укра!шськ1й дитяч!й книа!, були С.Якутович та В.Рор-д1йчук,. п!ен!ве, С.Якутович /"Повести Белкина" О.Пушк!на/1988/» 1нод1 Г.Кузнецов. Ц1 осв!чен! талановит1 1нтелектуали, анаючи та люблячи л!тературу, сорйовно 1нтерпретують для д!тей класи-ку, вважаши природним та необх1дним говорити в дитиною на р!вних, виказуючи свое розуы!ння, часто досить несхоже на sa-гальноприйняте.
Асоц!ативно-матафоричн! 1люстращХ спонукають уважного чи-теча до образного й ориг!нального мислення,. сприяючи форыуван-ню справд1 творчо! особистост1.
Шдровд1л Р1зновиди опов1дно! спрямованост!. 0пов1дн1сть -тенденц!я, яку складають i формуюгь !люстрац!х худояник!в, що прагнуть отворити жив!, правдив! обрави л!тературних персона-ж!в, часто акцентуючи на психолог!чних нюансах душевного ста-
ну й поведении герохв. 0пов5дн1сть в 1люструванн1 украЯнсько* дитячо1 книги досить р!эноман1тна. Вона бувае метафоричною, психолог1чною, гротасково-1рон1чкою або ж т!сно пов"язана в умовно-декоративним р1венняы.
Паралельно а асоц1атквно-м9та*)оричною та опов1дною Ллюст-рац1ями в 70-80-1 роки роэвиваеться, нор!дко перемеяаючись 8 ними, а то й розчиняшись в них, романтична л!н1я художньо1 1н-тарпретацП л1тературного твору. Вона властива творчому почерку С.К1м, Н.ДенисовоХ, В.Мельниченко, В.Ульяновох. В цьому на-прямку працюють Ыванова, А.Гилевич, С.Скачко, Е.Занич, 3«Юоьк1в, О.А<5исс1Нова, А.Львов, Н.Мироненко...
До романтичного варго воднести й 1люсгрування 0.Кошеля. В його тлумаченн1 образов т1сно переплелися г1пербол1чнэ мислення 1э зверненням до традиц!йного й сучасного с1льського фольклору та побуту: "Смышленый лягушанок" 0-Бродського /1982/, "Казки народ1в Югослав!!" /1983/, "Сонячний коровай" /1985/, "Чому вони арадхли" м.Коцюбинського /1985/, "Жив! нам1нц1" О.Михайлен-ка /1987/, "Турецьк! народн1 казки" /1987/, "Чудо калинова" Д.Бзлоуса /1988/. В них виразно простежуеться еволюц!я стилю й образного мислення художника, вм!ння зробити виб1р й створи-ти атмооферу, властиву лише його 1люстрац1ям.
Значну частину книяок для д1тей складають в!рш1 й о по в Задания про природу. 1люстрац1х до них виконуються художниками пэра-ванно в оповхдн1й манар1, але забарвлання у кожного свое - романтична, л1ричне, з олементами г!парбол1чност1 тощо. В такому аспект!. анал1еусться творч!сть О.М1щенка, М.Стратглата, Н.Дк-с9ново1, 0-Прахово1...
В 1СТ0р1Х ДИТЯЧ01 книги в1дом! випадки, коли письмэнники бралися за 1нструыент художника. Серед них широко внан! У.Блейк, А.Сент-Екэюпер1, К.Чапек. 6 так1 художникк-письменники 1 в ук-ра1нськ!й дитяч!й книз!: В-Чичканов "Маленький Камарара"/1979/» С.Арткиенко "Шута с питоном" /1981/, В-Литвиненко "Чар1вна ву-дочка" /1957/, "Хитра »аба" /1957/, Х.Бхлоус "Ввртепна э!рка" /1991/» книжки в.Горбачова "Де ростуть пир!яки з маком","Кому д1стався подарунок", "Дружок-годинничок","Як друнити 8 Дракон-чикоы" /1984-1989/ та 1н. Таке явища п1дтворджуе, що дискус1Х про та, яку роль мае вШграваги хлюстратор у книяц! - йти следом ва л1торатором, поруч чи попераду, - надуман!. I торм!н
"непок!рлив9 1люстрування" сьогодн! викликаз лиие вдивування 1 асоц1юеться 8 часом так вваного "застою" 1 попердньо» добою,ко-ли творчу особист!сть штучно п1дганяли Щд як!сь усталей! неаа-перечн! принцип». Досигь того, що сам книжковий орган1вм потрз-був догриыання певних правил, а для будь-якого художника надэви-чайно важливий психолог1чний момент - свобода вибору, а не коротка регламентами.
У третьому п!дроэд!л1 Особливост! декоративно]! тенденцП простежуеться новий сплеск потягу до декоративного як орган!вуючох основи у гворчост! покол1ння митц1в, що прийшли в украиюьку дитячу книжку на початку 80-х рок!в. Серед них К. Штанко, С.Лопухова,В.Ковальчук,0.Кошель,О.Род!на-Цихайлова,0.1г-наценко, Б.Михайлов,З.Юськ1в... Вони,як х старя! Ххн! колеги, вважають дитячу книжку активним елемантом у процас! формування особистост1, IX св1тосприйняття, естетичних смак!в та уявлень, виховання II 8агального ! культурного р!вня. Вони активно вико-ристовують у свохх !люстрац!ях обраано-сыислову символ1ку кольо-р!в,композиц1 йних побудов,стил!сгичних ршвнь, часто-густо спира-ються при цьому на метафорично-декоративну гру пластичних ход1в.
Декоративна тенденц!я в укра1нськ1й дитяч!й 1люстрац11 эу-ыовлена 1 породаэна р1зниии факторами. У творчост! Ю.Криги,С.КД-раффи-Корбут,В-Ковальчук, О.Кошеля та 1н. ця тенденц!я "вироо-тав" 8 традиц1й народного образотворчого мистецтва. В роботах цих митц!в потрактування кольору та форми т!сно пов"язана е IX нацхонально-характерним сприйнягтяы. у таких !люотратор!в,як 0. 1вахненко,1.0стаф!йчук, В.Шкулицький до цього додаеться символ1-чнв тлумачення кольору,форм та явищ. Виразно вз'дчуваеться вплив монументального мистецтва на декоративний характер !люстрац1й 0.1вахненка,М.Стороженка,Г.Якутовича,П.Гулина,ф.Гумен!ока,в.-1. Задорожного.Формотворч! пошуки в станкових видах мистецтва ози-ваються в декоративна геоыетризацзл персонаж!в та оточуючого са-радови^а,ригм1вац11 кольорових вир1шень !люстрац!й В.1гнатова.
У рисновках до П розд1лу автор наголошуб на тому, що розгля-нут1 ним новацШ! танденцП алюстрування дитячих книжок окрес-ланого пэр!оду надзвичайно м!цно переплетен!.Так,вид!лена ним асоц1ативно-ыетафорична тенденц!я не мае сталого вианачення.Бона роавиваеться рад!ально,ро8ходячись р!аними л!н!ями-транскри-пц1яыи, демон струючи тим самим пол^тшпвм сучасно I ! люстра цП.
Оповъцна тенденцхя збагачуеться ц!лим рядом аспект!в, як то: мотафоричним, романтичним, психологхчниы, гротесково-1рон1ч-ним.умовно-двкоративним, й набирае, завдяки цьому, нового авучан-ня 1 значения. Декоративний напряыок.мча й розвиваеться у до-сигь сильному русл!,такок тх.сно пов"язаний а 1ншими,зокрема на нього впливае фольклорна тенден^я через символ!чне тлумачення кольору.форм та явиц.а таксж формотворч1 пошуки монументального 1 станкового вшив мистецтва.Зазначавться такок,що укра*нсь-ка дитяча 1люстрована книга розвивалася у 1970-90 роках досить самостхйно,1 все ж не була вхдокремленою у своему рус!.Легко простежити XI иножшш! 8в"яаки з ¿ншиыи видами мистецтва.Кожан перход вносив с 01 характерн! риси в особливост1 розвитку мис-тэцтэа.
У ГИдсумках автор викладае основн! положения 1 висновки дисертацзд,наголошус на тому,що украхнська 1люстрована книга для дггей 1970-1990 рок1в яскраво в!дображув духовну атмосферу свого часу, в н1й концэнтруютьоя не т1льки эовн!шн1 прикмети худокнього розвитку,а й вираження сучаснох культури,яка ув!бра-ла в себе багатов5.ков! досягнеиня, волод!е, глибиною знань,зр1л1-стю роздумав 1 профосхйн1стю виконання.Украгнська дитяча 1люст-рац1я виступав ж цШсна явице;ус! И достошства 1 недолги так чи 1накшэ аумовлен! загальними процасами розвитку образо-творчого мистецтва.
Розвиток 1люстрацП дитячо5£ книги в УкраЗн1 являв собою внутр!шньо ц!л1сний процас, прониэаний беапарарвною динаы!кою мистецтва, його спада оеын!стю й новаторськиын рисами. Цвй пронес позначений багатогранн!стю 1ндив1дуальних п!дход1в та р1-шень 1 глибоким роаум1нням та ператворанняы структурних основ спадщини, см!ливиы синтезом р!аноыан1тних традиц1й у пошуках як 1ндивхдуалъного худокнього стилю, так 1 стилю украХнськоХ книжково! хлюстрацЦ для д!тей як «азонального явища.
По тем1 дисертацИ опубл1ковано так1 роботи:
1. То не лебед! лет ять над Лужком... /Про 1люстрацИ . Г-Якутовича до "Пов1ст1 нинулих л1т"/ //В1тчиана,-1984, ®10. С.168-172« 0,5 а.а.
2. Молод! художники. Граф!ка:15 лист!вок.~К.; Иистацгво, 1965. 0,2 а.а.
3. Ключ! до казки // Уярагал. - 1987, №51. - С.24-25. 0,2 а.а.
4. Народи! градиц1х в 1люстрац!ях дитячих книг // Народна творч1сть та етнограф1я. - 1983, №4. - С.45-51. I а.а.
5. Пал1тра дуи1 // радуга. - 1988, №10. - С.16-20. 0,4 а.а. 6- Сказке нукен воздух // В мире книг. - 1988, № 5.
- С.32-35. 0,3 а.а.
7. Полюбить героя, или Испытание книгой // Детская литература. - 1988, № 8- - С.65-66. 0,25 а.а.
8. Образ в1чнох мудро ст! //Литература. Д1ти. Час. 1988«
- К-: Вэсолка, 1989« 0,6 а.а.
9. Олександр 1вахненко - 1люстратор Тараса Шевченка // Л1тература. Д!ти. Час. 1989« - К.:Веселка, 1990. 0,4 а.а.
10. Хто роэбудить сплячу красункг? /Роздуми над дитячою книжкою/ // Образотворче мистецтво. - 1991« '"6. С. 16-20. 0,5 а.а.