автореферат диссертации по истории, специальность ВАК РФ 07.00.01
диссертация на тему:
Деятельность конституционно-демократической партии в Украине (1917-1918 гг.)

  • Год: 1994
  • Автор научной работы: Якупов, Марат Назимович
  • Ученая cтепень: кандидата исторических наук
  • Место защиты диссертации: Киев
  • Код cпециальности ВАК: 07.00.01
Автореферат по истории на тему 'Деятельность конституционно-демократической партии в Украине (1917-1918 гг.)'

Полный текст автореферата диссертации по теме "Деятельность конституционно-демократической партии в Украине (1917-1918 гг.)"

КИЇВСЬКИЙ 7НІВЗРСИТЗТ ім. ТАРАСА ШЗШЕНХА

?ЇЬ "ОТ

/’і]? ї'33*і На псапах рувопаау

ЯЯЛІОВ Цзват Назацогач

ДІЯЛЬНІСТЬ КШСТИГІЦіанО-даОКРАТИЧНОГ ПАРТІЇ В УКРАЇНІ /1917 - 1918 по./

07.00.01. - Істооія гсомадсьвах сухіа і політичних пастій

Азтооа- фе о а т дисовтаиіі на здобуття наувоаого ступеня кандидата істооачиих ааув

Київ - 1994

Дисертація є рукопис

Роботу виконано на кафедрі загальної історії гуманітарних факультетів Київського університету іияні Тараса Шевченка.

Науковий керівник - доктор історичних наук, професор

. Шевчук В.П.

Офіційні опоненти - доктор історичних наук, прсоесор,

чвен-корбспондеііт АН України ' Кусас 1.0.

- кандидат історичних иаук, допент Діброва С.С.

Провідна організація - Київський державний технічний

університет будівництва і архітектура

К&іТН$ улео

Захист відбудеться " і ” бароате 1994 р. о'ІС годині

на засіданні СааціапізоааноІ ради к 068.18,03 при Квївськоиу

університеті імені Тараса Шевченка /252Є0І, м.Киїа, вул.Воло-

дамивська, 60, ауд. 349/.

0 дисертацією 5іокна ознайомитися в науковій бібліотеці Київського університету /вул.Воподицврська, 58/.

Авторефават розіслано лютого 1994 воку.

УчваяЗ санратас ■ у/

Спопіавізовавої ради, е

кандидат історичних наук доаент ІІйКЦОВА. 1.3.

Актуальність досвідмивя історії констятуційцо-деиовратвч-оі партії пов"я:іаі!а з загостронпяц інтересу вчених і суспільних іячів до псоблдаи багатопартійності. Посилююча диференціація учасного українського суспільства вада до посилання волі та начонвя політичних партій в яатті країни. Політична система країни наближається в cnosuy розвитку до парламентської демо-Ратії, за по боролася з свій час паст і я аздатіз. Ідеалом сус-ільного устрою для сучасних демократичних сяп з правова дерга-

а, ідеї якої спрацьовували кадетські теоретики.

Створення назалааної Української дармо а викликає інтерес

0 історії ідей і традицій дорзавної розбудови в Увраїпі. Осо-лзае місце в цьому розумінні займає період І9І7-І9І8 do., воли даї української державності були близькими до свого здійсная-я. Партія валетів була однією з головних дійових осіб у боро-ьбі навколо цісї проблема. В 7краї..і з цеіі пзріод діяло той та-оря політичних сил: І/ напіонально-деионратичниА, об”зднаваай враїнсьвях соціалістів і лібералів, яві виступали за ті чя іиезі от я увраївсьїот державності /автономія, назалекчість/; 2/ по-ійсьаі партії поміркованих соціалістів і лібералів, які пра-римувалися принципу "вдано” и нздаяааой России"; 3/ більсовики а іші ліворадикальні сили, які проголосувала права надії на аиовизначанпя, але на практиці воли курс на світову соціалістку раволвдів під егідою російського "пролетаріату",- Перлий

1 третій табори зваталися крайніші синами, яві пропонували ра-икальні переціни чи то а національному, чи то в соціальному лані. Винятково складним було становища представників другого абору, яві схилялись до евомсціЗного ріяення комплексу соціаль-их проблем при збереженні стабільності суспільства. Ііі прнхо-йлось вести політичну боротьбу на два фронти - дроти увраїнсь-■>го руху та проти більшовизму. Головпоа силою цього табору вигуляла вонстатуціїіно-деионратйчна партія.

Конституційно-демократична партія була.заснована в Новхні 305 з. шляхом зливання двох росіЧсьних ліберальних організа-іа - "Ссюза освобохдения", об"бДнавсого інтелігенцію, котра гояла на платформі журналу "Освобо^дание", та "Оопза земцеп-^нститупиалистоп", явні! свлздався з земських діячів-ліба'еалів. їртія створювалась яв парламентська та виступала за затаорджеа-

і конституційної монархії та принципів правової доряапи. З це-зв привернення уваги иас до партії вітанням П з"їзду /1906 о./

було прийнято іншу назву - "Партія Народної Свободи". З того часу павтія маяа дві офіційні назва.

Кадетська павтія мала значний вплив і вагу в політичному катті Росії. Тому вивчання її діяльності в Україні пока дати відповіді на багато запитань, пов"язаних з історією української державності. Реалістичні відповіді на ці запитання допоможуть уникнути помилок і соціальних конфліктів у сучасній державній вззбудові України.

Стан наукової розробки проблеми. Діяльність конституцій-но-даиокватичної павтії - одна із самих пало вивчених там у вітчизняній історичній науці. Написання історії павтії народної свободи розпочалось те саками кадята«а. Насамперед, це стосується лідера павтії П.М.Міпюкоза, який павшим із професійних істооиаів розпочав описувати революційний рух в Росії 1917 соку. До пвапі над своею "Историей второй русской революции" П.ЬІ.Мілюкм приступив уже в листопаді 1917 в. в Ростові--на-Дону1, а у 1918 р. - продовжував у Києві2, да було видано павший випуск книги3. Всі три випуски праці були видані в Софії у І92І-І923 СР.

■ Помітно в праці Мі лотова та, шо він розглядав революцію як єдиний революційний процес, шо розпочався в Лютому і досяг своєї кульмінаїгї в Ковтні.

Надії, яві нас інтересують, викладені у другому томі книга

Н.ПолонсьЕої-Ваоиленво4. Але можна відзначити вплав на її погляди М.Я.Василеека, кадетського діяча, яквї з 1923 в. отав чоловіком авторки. Він вітіуваеться в позитивній оцінці Н.Поаон-ською-Васиааяво діяльності усяду гатьмава П.Свовопадського5.

Радянська історична наука недостатньо увага приділила вивченні) історії ковституці-йпо-дамонватичної павтіт. Така позиція була зумовлена ідеологічним фактором, відсутністю свободи в дослідженнях радянських істориків.

* Милюков П.Н. Воспоминания. - М., 1991. - С. 12.

2 Думова Н.Г. Кадвтстя контовввошш в ее разгром. - М., .

1932. - С. 115.

3 Мялвиов ІЗ.Ц. История второй русской революции, - Т. I. - Вии. I. - Киев, 1919.

4 Полонська-Бааиленко Н. Історія України. - К., 1993.

5 Там ка.. - Т. 2. - С. 515-516.

Узтодогогія, ідеологічне зябазг-звтія та тон кшпсьвих доеяідпояь лоо павтія вадзтіз були зізгл^зві зЛ.Лоаівпм. З сяо-їх псаиях З.І.Лаиін созткєдїш соль і місио кад^тіз у г;оліт::чно-«у яйтті Росії з позиції завдань бі гиоз сдьяо? ласті І « босоть-бі за аладу. Яво по гозоояїь назва ленінських статей: "Расово-цпоппач босі'ба п яабв&івмюо азваосетоо", "ІІсбада надятол _я задача сабочтіі павтяи”, "Кадстн, ? судовик і; е сабочая •іас,г::я'"^ і т.і. Лсяіі! • чзвачае кадзтсьау пастіа як йушсуазиу, па дгя&пгсь на П паз::!,азгі»;і соціальний склад, як ластів погоцкузан.чя: з иа-сазг/о;.;, ля головну лавтіп контвеополюиії і, насепті, яз павтію "ввагол на сода", Щ сузкачопия-лсгица псяоутаі з усіх лсапях вачяпсьвах істориків.

Значення істосії паотії «адотіг, созпочаяось у 20-;с зс.

Ця тема оиспітя-зпа з лвзіях Іл.Ваодіпа, І.і.У.Поавовеьуого, '

О

В.Стільного, "йстосви ВКП/б/" під зедатаією С.Яроспапського4 та ін. 7 пах з лйиінсьийх позицій дасться хазактсмстеиа качетев-кої лаптії, П стватагія і тактика. Ці пваці па булл л:ікопані на високому науковому рівні, мали лолуяяв.чу, лсопаганчистську спсяігозаниість. В укваїнсьніі? вацянсьвій істозіогсафії початкового :іа сі оду гчвчешш дачого питання носило псаментастні і ситуативний хавактзв^.

Розаатоя радянської істовігчиої науки - а відповідно і оп-ваиявання псоблан 1917 о. - було пасовваяо сталінським:! взлва-сіяма. Спсо'тана возучіния Жоогнопо? взволвдії, волі кадетської паотії, хавактеву національного суху в Унваїпі бузо нав"язано Коротким вувсом ВКП/б/*. .

Ланин В.И. їїолн.собв.соч. - Т. 10. - С. 256-265; Т. 12. -С. 271-352; Т. ІЗ. - С. 143-147 я до.

2 Ваодьш Ил. Попитичасвиа паотиа и сусстая савплюцяя. -1922; Поквоисвяй И.Н. Очавии по нстовиа саволклхиоаного двв-каняя в Госсвв ХІХ-ХХ та. - '■]., 1924; СтаиьинЯ 3. Надати, -Хавьвов, 1929; Матовая ТМП/б/. - М., 1929.

3 Андвзев А.З. Хавьвоз пси Дваиизао //Лотоп. сзв. -,1925. -

й І. - С. 37-52: і!'."і;--»;. Д. Гсудоной коагсвсс //Лвтоа. вва.-

■ 2. - С. 90-137; Кин Д. Дачзвв-’пипа. - Л., 1927; Гдбчен-

«о П. Шляхи і банкротство увсаїнсьної нозтзреоолюаії /Ліючош на псоцосі СЗУ. - Хаваія, 1930 та ія.

4 Кетовая Всесоюзної? Кокчуиистячзсвой па от ви /большввизов/: Кватвий кусе. - Ж, 1945.

Хсугюпська відвага зробила ыохлаяич іп./коає дослідкаввя сазодот’і" 191? в., за сапові розвивання та поглиблення дгсрагьнс та історіографічної бази. Більш айтивмо счави витпатися противника більїовииів, V ?сму «ист-х яадоті». котрі розглядались, о;-^ . т

вав, як об"скт;! певзтаг л'-ніь-.ько': партії".

В кінці 50-х - напочагку ЄО-с ос. офовизлааь група істориків, яка поставала завдання "нового ііиочтзяля” Лаиіва, "показать ДРачаткзн кстовичасчого выбора, как чирсю ;гаесу случайностей гвобивазт себе путь историческая зачокомасу.-'сть'’‘\ Новкіі коі‘цепт”альнгій нут ьосу на проблему б у;: о запропоновано П.В.Во-Ю'.у^авч. На відмічу ьіі; своїх подозадниаіз він ствард’.ував ідао альтарнаткаас'сті істовичаого асбору в ІЗГ? Гостріш і ияасо.іо-пастійна боротьба в кіяиороиу раяуяьтаті визначила яз* ромогу більшовик'’.в^. Новаторські ііонцзппійно-азтодовогїчні рос' й;і загнали атаки істооивів охоронного напрямку - Твапезна-••ова, Гапонеива^.

В з^яліу з півяіеози»- виілаєм Іютнгвої та Еогіткввої гаво-

вшій вайгчя копограсбії 1.1 .Піїти5, С.іі.Бурдзалова^, В.С.Дякі-7 8*

еь , В.Я.Лавзшчова . Ці досяідяаняя помітно розшєриле горизоїг

їй радянської історичної науки того часу.,Давкі.питанья, підпя

в уоиографіях, такі, наприклад, як суупікь опозиційності бусжу

азії каризцу, роїь Дартаваэ! думи з Лютневій сеіогшії тс. інші

і сьогодні ззучигь полемічно. •

Ш'-ит З.Б. Еа:і’<сотстго бускуаз.чкх и мсзкобускуазаых гіртвА Россаі! в пзрио.і. подготовки а Е>бадн Великої! Онтябрьенэй со--Цїавистичесвой революции. - М., 1955.

■* йитосячйо^а;: ваува і навотовю :_вг>блвак сопсз.'.'вніюсі'й.

Статьи я оосуждания. - М., І5С9„

О

Шлоб’/ов П.В, Пролетариат и буолуазил Россяг- в 1917 году. -У., ЙВ4.

■* Трапезников и.II. На зрутих птюротох истсрии: Из уроков борь с ссаиззонкзяоа шпггак (.іарксгетсно-лекинсзого дтг'анея» - і/, 1971; Га’іоноь-но Л.1\ й'.Оочяй класс Росси!' в 191і’ г. - !]., ІЗ

Мини І'оч'орел Важкого Октября. !,!., 1057.

® Бурьіаиов З.Н. 2гороя русская в-вояецяя. - М., -457.

*7

' Дл 'Иі В.С. Русграя буржуазія а ііап.'зм ;і годы тнрпоК часовой Т!0!»н\/:5І4-;9:.7/. - Н., 1967.

^ ^авесінгае З.Я. По гу стогону бассака і. - М., 1Э67,

У 70-ті вока іатзизс істосалів до пооЗгдии Н9і'олеїасо»аах іаптій деко підяглтся. Діаною в цьому відношочнї стаги кнахъ Ї.М.Асто.-ах.-йа'1,'псксвячапд азаемояідаосшіа’.! Ліяьлопііаіь а їх 10ЛІТІЗЧ1Г1ІД) ПЕОТИШШКЕМН. ІІПДИПЯЯЧИСЬ Н.-І ШИСОТу Такії, в чнчзі

зостатяьо док-кдго возгляпвна історія вгтнаїт? кадчтсмюг пасгії; енолздії її ідпо.-.огії, заугвіпаитіан: підвооглв.

Зачятж лкасчом ъ дое.идуління істовії Деікарної дума, її взасисвідпосян з иасеькам уи?5ск атапа аоногвгфід 6ДЛвіг-/впсь-«ого~. Го'-яя з довуусигаиг. фонду лввяйсїішії Дішавтаотзту по-яіаіі аатогоч 0з яо с’озцтіП о обоиот еїд цоіграитів нздотсїкої сайтії, фонду П.Л.Ці летом. їїсотонол засідань ЦК, паолааднтсь-ео! фсакці' та і'опфз с-з.чцій созкоававть япутсхоте г.йх'тл пасті І паде тіг.

ЗгачвиР *<шаао« у созвоЗву істоаії йуспуазяаг та поаі'іиць-изх партій инасяа чоаогвафія ЛЛ.Сяі?іпаа. З ні2 дсодстзвзові вакяиві зггааьпотоовзтячпі г.і'.тааая уивчаш-ш чаиьоглтаисьвах настій Росії. ЗДійепоча епвобд .гсзначгтв чиоввьніс «> пастії надптів.

Псобгзиа багатолаптійно'сті стани в іпнтві уїзагсі укпаїноь-кс і із 'сгачоо? еаукв з 70-£0 в;. З пгапя:: цього павіоду т івка-

вась діяаьаіо’і'ь кадотсиоі павтії, затгг-, • її стсатвгіі і т?-«-

л

титлі-. -

Астгдхаа Х.І-І. Бояьгаш:я й:і по і тїмзс^ае пвотэтвим а 1917 году. - X., І973.

~ ЧосаО'їсчгЯ В.Д. Госудгвстг.си. кл -тума я свосеонио игпгзм.і в

Рос<■>яи. - , 1976.

а

Опяглп Я.М. Х’їуоойп і пс ./а; і чьзтс я бус^зпнх гптйй в Ргссни /па'паяо Н ?. - 1920 г./. - , 'г"77. ”

4

Кусас І!. 5. Тоста с-зо псолатасозогт яптао.»агпопа пзла а • зах і.'ч «оСу згуазшіс п.гитз і па Укіаяис1. - К., 9Г<8; Зіп ко. тачагь-пііГі усеи іс'олї, - К. , І23с ; Ілзві’ур ll.il. 7мсаичплі:іо лро-бугчуазтк* пасті я в повотскоії игтосиоі'сгьбзи. //Бос >саа і і, паї ;оютаіс'г’ио таиіаш з яосагч Онт.чбсь. ко;1 разе який- н • годі:

і за^Гайс«о;! во£ а.’. - і., т98?,- Тасо^зн о К..І. Г.оліг.чп Логогч . За ча з)"бггах Д ’ мізі; ия « /яоіУся з пор. о;» л^'іготол Іірт-чогої с^ссліоні?. - К., І£7< .

У Є0->; св. ьадяись?а істовіогвафія псзступила До вввчоипя бозпасатпьо похтії напоєної свободи. Ззидшоя т; пьо:.;у плані с г.’оког:-::';)ія З.Б.Сегохютг1. !? ні;; зроблено гд^боцнЗ аналіз соціального сі* саду пасті*', возгляпуто альтораїтачяі гляха ип-сіпзі!::.‘г соціазмго-оговзкічпвх асоблз# Росії, зяпголоповаиі ва-

дста'/н, тактику партії.

/,а:;;л о,^- піхо» ста’'} вихід V світ «олвчстзвої поаці "Иопво-

' О

лзт.'-бсвво лаьтгз Рос сип. Усок йстоззи"*. У .іі.от/ пнясгіо псоото-коиа овоггяіія сосінс ьиих д'шчгоьгих і дзіб!:обус"уаяші7. партій протягом усього ік’сіо'іу їх існування. Бояваз увага в козоі-пафії пспділязтіс'г історії національних напоолвтаооьіи-’х паоті'З.

Особливу увагу необхідно псЗДілити псаин;.1. ІІ.Г.Дуцо-;ої, яка

нею свою ;;аукозу Діяльність пиисвятила вивчанню конституційно*' . а

дег.гл!сатичпої пав?:ї .

!Ііш:іс?ь пзакь Н.Г..чудової - в вогичозній кількості яадвод, залучених но:о. ^ашд них, паяхавлод, дозую п?л Російського за-иосдонного азхісу в Псазі. Дуаоаа вивчила велику кількість зарубі киях аойогоа^ігі з даної звобзеаз та зшалійі ковано потупав в дискусії зі споїм опонаїііглп. Однак оцінки Н.Г.Дуцоаої діяльності кадетської пастії ке бузи вільними від вплину радянської іяаопгії. І г,;;і аоазао псостсевтв овоштіа поглядів ученої в псоаосі зміні) суспільно-політичного клімату и киаїні.

Усі згадані лгаці, однак, на посушила базпососедньо пвоблему історії кадатської давтії з Укваїні. П-апг.і<з слово з пісї теми було сказано з кандидатській дисастанії Д.П.Гапонової4. Дослідкую-

х Шелохатв 3.3. Кадеты - главная пастил лабеоальной буржуазии в бовьба с раволюипай 1905-1907 гг. - '.л., 1383.

р

Напсолатаэзкза пасти я Ройсни, Усон истории. - .М., 1984.

О

Дурова Н.Г. !яаловзвестш1в чатавиали по кстовик ковниловяинн. //;Зопс. истов?и. - 1968. - П. - С. 69-93; Зс- ко. Аз истоски вадатсзой пасти;.! и 1917 году //Ист.зап. - 1972. - Т. 90. - С. 109-159: &з ~я. Кадетская к'оитввгвозшия а оа сазгсо»,;. Октябсь 1917-1920 гг. - 1982; Ь'п яо. Кадетская пастил з песиод по о-

вой часопоП пойнк и ^эвсальской пзполадив. - М., 1988; Ба ка. Кончилось ваша всш/я... - 1990.

^ Гапонова Л.П. КаДать’ и большевики Уасамнь': доктвяни, псотивобо] ство и исто13"Чйсьи9 возультать /цазт-октябвь 1917 г./ //Лвтовск ват диссо стации... канд.ист.наук. - Одасса, 1992.

чи боСОТЬбу бІГЬЕОВ'.'ВІЗ З ГЛСТ І СЯ !1~аОЛ.ЧОЇ СТ-обоД:!, аЛТСС яи-елзітаха стсуктусу та чиста ї.аість кадзтіп па Уктїні, їх пга-гсаиу та такті; «у. Еагато уззги псадх папо уксаїпськзч осгапі-зпиіпм t< плотського uairoH’-'V.y. nvav.o. tin на::: погляд, д:!саста-

іі і я стса"Даз аздоліноа фактичного "атосіаг.у сам з істосії іо"сту/гулі;:'о-лзмгд!і:аті!чііої партії в УксаТні. Вакг.зкдо суг.чііл гиьиуіптю чзл.о*ьйос,гі в?дп?із на Уксаїзі в 7,5-8 тас.човозії! г.?;: сяездпі.’ часадьності потіітопої організації - біля ICO чо-зопів, гі'бі'Ч'йьг.о'І і обзасиоІ - 2C0-C0Q попотій1. Лсоотал дебу-n-7;it!aiv чг.сйл і зізьйсоті губаспі-Л України па то.! час дао •■'зультат, забагато vamr.ai, піп 7,5-3 т'.-,с .чолозі:;.

Т.паналіз пітасатуса атзі.тьігь ясо та, -'о істозіл '•«••••'ігя^уі'аііпо-дсг'оусаткчиоі пастії з затіяьчососі2ськ?:у ’*асз-

■ :і т і v Уяілїяі ;і"-а wwnac ^ослідзуаатася. Япгппл, япі сто-•••, ;иі •'••‘5 зітчззпгпіа істопілка наука п:о кадо'гсьзі озганізтдії, усл^.яасїіта чаглзбозі. За.-со^зч:: з ті.ьаі-о вакадог ззта л.оспіД':оз-:<л, яза містять тст.>ппі заздашія:

- п.’!3»-іч.'!т:! класову псясоду *опетз?2аііаа~х<пюм}х:зчаої

пастії, тї cc:iizr,i:r:.........., стсучтусу ласгіЛплх озіпніганій

на Унсаїні, злтадаї акталнлх діячіз пасті”;

- <'см,.,слита у^ологі:;, ас^гсазу частії насадної аа^бад::, зазнач ат а її позкпі ї з увсаївсгвого іитапня;

- помазати соль пастії ‘"ГЗітіз а устазоллаза і після*:;:?-[іРі-оса слаіт'у а Уксаїпі, ліотабогатзо .частії а уксаїзськ:"’ па-піогнгь:!'!*! пухом і біEi.Toaar-r-ov;

• _ n:.'jT’-Tvir;! ролі, і vicm ::а:;атсізої пастії я псзііазі z?V-

-азчої 'олбудп-і! У:са”пі: /УП?, гаїчл'аяаг/.

Дсслід-.;уг:а діяльчість •тоткїуішо-дсуоазатз’ч'ої пастії

з Уксаїзі а і017-1918 ос., пптов ззсіяуо cao-j зазчачяя двсма *.пкзя7ва*гг. П.’сг.ся - дпелідюпгп дій ипіітоазьвях оагаиітз пастії підносно Уксаїпа, даугаіі - зипчання діяльності чадвтоьких організації! пласзп в Уксаїні. П полі зооу цього дослідаашт опинилася,

Гапоаоза Л.П. Кадатя а бошззшшн Уксаанп: докагоаті, псотило-босетпо а а сто сучасніш вззуяьтати /капт-оптябоь 1917 г./ У/Азтоса(?;асат д:іссастаіі,п’.і... і:аид.ист.науа. - Одосса, 1592.

rojoijh;;?.' чіпоа, озгцаізчіті ї Цсі повальної, Сг'дачї та Півдгапої У ■/І: а І!) \

Наукодп не.і::.n:.g гичці визначаються тим, -то а ній доаяіц-«увться пкт.чі'мм, як і була магоз!івт'оні' я історичній літосатуві. П^одячз а наукзпиі! обіг .лпіг- не•. ідомі докуаонтв та у ітосіали, к,т пезцяг, ncetosno, аг возвцзрм повністю гвобле«у, а язпв ви--',т!І7я:ос аспзкгі! для тдаьшого поглибленого дослідкашія.

: % то д »л іі '■ и у ос і; ms у дисасспціїаого досліцкииия складав воаьсетао-іотоса^вай підхід на ос попі позівнвтїпая сігнвх яка-cgt- : аякоп'.'.ст^і-няи логік г. на і вологи аиа лі ну та исаздв'шия за-коііої.'і пяостаіі согватиу таз їх суспільних явки, як .jodIu/іьіп ?•■ аогтії, на-'іонагьао-пкзвопьгп сухи; нсахуванал об"вкт;п>иих і С70"звтиаикх фаитооів у взїїчзяві соціальної бо’.ювьби, подає зі”4:ізрлдь на птаапя, чому була оаапізованч та чи іш;а істо-сична альта внатії !за.

Zaagq^vir, Л.чз? того чосг.ідкопня сізчочанітиа. Ha^aMnojteA; до псапі вадстських лідпиітг, опубліковані довумавг.і «онстмту-иі,.но-д, ;онизт!!Ч!іої пастії^. Осойіяшіі: інтерес псадставляють документи, ио зв"язаиі з каттяіг письме-ишка В.ГЛосолоїл а'-^ якій Сул піисахоаап’й З.І.Ланіним до "оі:оло«аді:їсво2" інтелігенції1*,

Взлнкиіі інтйгзс пі'.дзтчаляйгь опубліковані догуиазти, -гні '{аоть уявленая ruo політнччо становила буржуазії, ;<адатсь!.ої пасті? дл і лілля Лютневої сзволю7 ії, діяльність аадатсьиої реакції в Дсежавній думі5.

х Зяьяадсвиіі Е.И. Оонога хизнй - чеваига истины //Новый мис. -1983. - № 3; ’.у'зинагтоо А. Партия аасодпой свободі: и sc идао-лои:я / издать1/. - Птг., 1917: ;.!и:т%ов П.Н. Тактика СЬоавцЕй аасодноіі свободы во воамя воины. - Дтг., 1916. и дс.

•>

■ Конституционнс-дамокоатвчасиая па стая. Сьазд 12-18 октябэя 1905 ”. - г'пб., І9С5; Псстоволы ЦК нгдатлкой дастив зюиода no LBOj f)OQt йЗечой революции //PonD. пстоаиэ. - 1990. - й 2. -". 33- 18 и ду. ' '

О

° Нггсс^ов^П.й.^'З.Г.Коголеазо. Датацись кизни в твэпчаствч. 4 Деккн Б.И. Пол.-). собз. ооч. - Т. &I. - С. 47-‘18.

° Госудаосі,з9!1пая “уна. ПтзЕогспфич^.овг’й отп-: Чвтваотн’1 созыв. - Спб., І9І-1; Бусчуаз.п начанунз й<к->пльскс-.1 ссволшии. аоку.лгчм далаотамийта полгдпп. - Й..-Л., 1927; Русс вое гоге-сичсг.ров їасонет.'о І90С-І9І8 /До8'«!оаті« с з есх>’а? Г,гсоговсюгс J !С7Втра,Е0йШ!^ DJBOJWHB f к яса/ /Дот. (.ХР. - I9£S. - .V- 6.

- ІТ. -

Гвуїс* опуЗлівоианих документів лис вввоипціьва'і оух і гро-дееськ» війну та1..оч «стяті. вта відомостей пзс діяян.ість істії нас дкзї свобод:^.

Вояч«.г група дам се л рідиосаться до яавіодичвзх видань да-зго пооіоду. Hacav.ro> ид, це_ осгаая пас*’ії назсдаог своСопи, як здагаяьні, таи і ууоаїиеьні", ааоіояяаа, яка ви инзач^сч св'.’ана-:і заади", газети і шиях пакті ні*, рьвад яивх оаоїзста «іс«-> ипЗ-ає "Кішвсізя ігнпл*" - ов?-?!’. >/. :,:г'ї:пш., по поділів зібаоат&ні дої та иотачьао ікфогиував гро і.іутвішне мття п-'втії «гротів, .аиаяо іН(".орм'!ПІї з Даної сробясип дають так знані (.ззиазтШі

і в дай ач, я и пзапило, бтсглуазкого паптлмі’у^.

Цінніш дкегило-/, е опог;.ди діяч із надогсьної паотхї , учас-іяьіа події: . Мокуаггстн з оізнвх політичних точок зооу дають

Болявевіютовив овга:нзаиии їкваигш. Овгаїзизашонно-павтлйвая деятельпозть /Фелвал,- Ї577 - июль І9Ї8/. Сб. дон. а мат, //Руа. иол. сост. ПіЛ.'Завггдзоа. - К., Г930; Хаськон и Хнвьноткая гу-бовнют і- ЗалввоЗ ОктяЛвьсвоч социалистической свзмюцші. Сб. док. и мат. Зсзоаль Хі 17 - аталь 1918. - Харьков, 1957; і-: до.

2 Р-тчь. - Патпсгсад; Наш і взчь - Птг.; Нап вав. - Дтг.; Застнич пзвтяи насосной саобода. - Птг.: Ючаая газета. ~ Кназ; Иапод-т;агг свобода. - Хавьиов; Одаосвии листок. - О-’їеоса; ІІолтавоягіЗ день. - Полична; Лабвджмккй вйстнрч. - Явбацив; лосоль«кая В9ЧЬ. - Хосол и дв.

** Вісті з Увсаїнсьвої Цзнтеільної Ради; Известия Исиїолнитадбтл’о номитзта Киазовоі’о совета эбьедззопяых обзеатвотічх овґ;..низі-цай и де. '

4 Голос аоцил.г-дамовоата. - Кяео; Донецкий псогатариЯ. - Луганги; Донецкий п'-олатавай. - Харьков; Поавда. - Патвогв.Д и дз.

® Кваялявзп. - Киев; Одсссяяв гісвоотв. - С'Двсоа; Поо .к , •« Оце-с-са; Юхная шель. - Одос-;а и до. ,

6 .Й5ЛЮ808 П.Н. Носпомаиаімя. - ;Л., 1991; 'логиляї:-5«яй Й.М.. Твагвдяя Укгашш //Аг:яв вуссио,3 сояолюхи:». - Т. II. -1991; - С. 74-105; Набокоз В. Ввмаяноа :вапмта льст зо / Лв-

. хвт’ вусакой взаонвдя, - Т. І. - С. 9-95я ЛП. .

^ Аадвіевськвй 3. З шшухого. « Т. І. - ІГьл-йовк, ІНЗ; , 2. -Бопів, 1923; Бсввігданво В. Зі^содг-вин" наиії. - Чаїв -Гімні, ГЛ20: /.ор^шемво-Л. Істевія Укс^їш-. 19:7-/9,‘3. - Т. І.

- Ужіосод, 1935;; 'Г, і. - 7ГГ0ВСД, 1932. .

пан г/очлиаїсть побачити обсязну кавт;::іу народного суху. Ос сад н::х треба відзначити драию лідера білого іуху А.І.Деиікінл.

Г.ого "Очерки Русской сыутн" е не тільки иінн;::.' дгасело^, але іі істоскчни.7 дооліцетньян, яке грунтуються на документах авторського фонду та індих архівів. У своїй прані колійній генерал писвітв;ос соль вартії народної свобода в подіях, починаючи під лютого і закінчуючи грої/адянськоа пійиоа. .лот:.» іглхч-..-. ;;л.. нас пездетааляа діяльність партії на Україні у 1918 -о., яка показана у відповідному СОЗДІПІ КНИГИ1. Л.1.Д0НІ8ІН оцінко політику українських кадетів з позиції російського націоналіста та вірного союзника Лнтлнтг. Тому "гасуаноФгльстао" П.у.Мі люкова та українських кадатіо у 1918 в., їх участь в управлінні Укса-їнськой дарт-авои викяк«аз засудження у А.І.Донікіна.

Важливіш два ралом вивчання історії партії а архівні документи. З центеальпому дзіташюау історичноиу архіві України збарігаєт-да: друкована продукція Київського та Полтавського комітетів партії з програми ;і.\: и заявами, програмами, звертанням, дсилаоаціяии. З Центральному державному архіві ппдих органів державної влади та органів церкавлого управління /країни містяться протоколи засідань Центральної ради, в яких псіпі?:о’;; участь кадети, а та*ов документи, пов"язані з роботою Ради Міністрів Української держави, в якій Ссали участь члени партії народної свсіодв. Б Дарглвноиу архіві Одеської області в Фона і радаксора газати "Одесский листок" С.Ф.Шторна в статті Кадетів., написані для газети. Сосед цих статей е такоя алтогплйн П.М*МI-лакопа. Фонди Державного архіву Російської Оодпояиії цістяп листи з України до ПЛ.'.Іілтова, листування Центрального ком (те-ту та Головного комітету України. З рукописному яіднілі ІІевтгссь-ної наукопої бібліотеки Академії Наук України а біографічні мата сіалн .tf.II. Василенко. ^

На базі всіх витаз названих даерал підготовлена ця дисертація. Її структура та зміст обумовлені основними завданнями, яві поставлені для дослідження.

^ Де и (інші А.И. Гятуаиство и Директория на Украине //Резолюция па Укрчине. Революция и грт/.Цэиская война в воспоминаниях бчлогвяпдейсов. - М.; Л., 1930. - С. 13-3-185.

Дисастсгіія с«ладасться з вступ;;, чотирьох гг;т, ®зоисзкп>, одаткіп і списку пявоваставвх т-'прзл і літ»з.ттузз.

У гпс.:іі,'; главі - Сотіїгт^п-і ^за. і~;тгуктуг..а -л "гогг"’-з оастатукіііно-дскократетгвоУ партії - поїпзагя сізяог'апітггігт:-. оаіальпої б"ззі! та сплачу каптсч'ої партії. Гоїопгол складало::» чотпноп ласті І була іптягігонція - піц ?піз')сп::тп'?сь::ої г.г.с-"суии до вчителів і лікарів. Цс підтис зд^/з сип" і-хсітп.^цтза зяетоьпзх но’Лтзтіе: гозовся :•;•!їастд-ого гтітоту був кснот ..Л.ГеигосозРЛ-БаосьвкЯ, Харчівсьиого - пео*згоо !І.Н.По''олл, ’Феького - пезет, автоо ппіг з чосчапчогл пезяа, І5.0.';;-іхоп. глеті І були та»от поблі’аточиоз яьні потвдтак'чк:: ЗузкупзіТ та посяпстза. !*асозо:і опоро:-) пасті ї була аіська чсісЗпа буржуазія, а солі надати :лй~9 іго (лля япяпду, їх підтЕт/усала тільна ос-яяг-звмзрялаоппна. В партіп вдоді-лі! скетчі робітнії!!:;. З великі рудові колчктззи шлях кадета!,1 був за!<Епт:пі. ■

'Іоізпі втетл:! суспільства були обис;тнааі б кадатсь-ік партії ідая«ц лібералізму, Гісагночня:; до політичного спфоо-упяцвя зізбзсазаніїяа стабільності суспільства.

7 главі розглядаються структурні зміни з вадлтеьаіЗ партії Україні у 1917 о. Показано, по паї йоло геляяях партійних цпнт-із - Києва, Харкова, Одзси - відбувався процзс консолідації адятсьвїіх Груп, стзззгпя обласних організацій. Зростання ос-аяізаці;і лиззало до створення в Катзр'люсяазі "отдолензя" п?гр-ії, а в зеликкх містах - дільничих ноаітатіїз. Посилання впливу татів України лідтпаедга фа-:т внючзвпя до складу Мпнтвазьяого зиітчту партії продптаачі’.кір Улрїїіїіського обласного комітету -вофасооів О.Я.Таубзрга, О.ЛЗ.ІЇа^лспова, .М.Н.Соболз^а.'

Катети Україні! пвзтвиї'упаляоь гомввіяс зпгагмопастійініх ;огсацшіх зчмог. Рінак, в березні 1917 а. нд о благ, і: ой;; з "їзді Каса і вози в::слоззл:ісь за "пасоиуа постановку аграрного полоса" та ласіюенпя його з яяаиі націоналізації зоулі. Пзоаозч-ія »сяи залупалася без наслідків. . ' •

Вивчання псограаакх заяв дало чездпшеть зробити зге.чозоа

Хиовская :.:исль. - 1917. - 22 г.:арта.

про та, :;;o ccrv: к ;у гій Україїі" існувало даг течії. Одна :>ов~ вістю пхдтрзууаиа 7'івіх. ІІК. /,о сої відносвгиоь, гололііВ:! ча-но7, кацз?і- пірдві та сходу Україиі. Другиіі иапсяиов сегадала бііьз-д гастява кадетів КйївдіН'Л обласної оргавіоації., -Зони с в гадали. ліне ?с:’ло партії, Особливо пн видно на прккл^іі наді-оа.чльяої асоЄг%ио: вяяая заклааала яе&іхічицтво ластії п^зорну-т:/;я абгаччяі/. до лцусг уараіесьзого назодаого руху. Сві*, од-

аід:-на".і"Г(і, іг-j обадпі настійні течії була віддані принципу "о^гро'.1 .і ?рдг іпаоЗ" Р«-.оії. ІСвївсь'/і кадати буям із зпіиеит-рі українського «аціоаа-ьіюго яаття та краса бг.-чвлз його тенденції й лсіг-пакаїш:.

У другій глаеі розглядаються Стратегія і тактика кадетів я Україні від Лютого до Нозт'ія. Б иєй лорі од політало партії полягала: І/ в -зусиллях установити контроль над ходоа сєіізло-ці2ие> подій через опа'.уганая езгазааи влади; 2/ протаотоячні українському і,у:<о?,і;3/ протистолееі лівоау садввалікау. У зв"яз-ку з дай друга глава складається з трьох параграфів, в яких досіідкуютьоч названі складові кадзтсь-ої діяльності.

V даютоау параграфі ьисвітлзна роль кадетів г очгавіоації зяадз на аісиях, чкіеванні впливу Такчасового усяду чапаз й -го воаісгзів та rwssv&bii воаітвгв. Губарнські комісари Києва, Одеса та Харкова Зупг членам:-’ партії народної слободи. Відповідно цз були М.О.Суновкиа, Л. О.Изліхов, Л.Я.Коритін*. Гроиаде чі .<оу,іт:7и - тимчасові орган? влади, які виникли а., базі уіс-ікюс ду.-' з залученням до я ах демократичних ялацантів, у тоиу числі наїОть предстагпиків Рад робітничих і солдатських ^•зпутаїів. КаДата з самого цочатгу прагнули грати керівну роль у 407 і татах. 1 ие їм певнок; «і сою вдавалося, 3 Qiqci, наприклад, вдл.ра політичною.r;ar.ris.j у складі громадського кокітє'-у 'іула гл:тія на;-з ті а. В то:і же час зі своїм псата;:ьіямз па і-г-аду аистулалг Рад" робітничих і селянських депутатів, українські яіліоігв.чиї вада. Тляж чявоа, політично •■•иття Уквг-.'ьи дгосалось і уїов«ати поваг8 контроль за содом події' ка ет; ■ не вцавглося. ftrasi чалії кадети поалг-^ла виборз до .i-w\

.'■ten а стиг !•' '"позпртз іьного Комитзта Крененого Сот ста обье ш нпух ('б-і< '•лзсьвих озга:і:!зац"і‘. - Ї9І7. - 16 w-ста.

аі.с*>«іх ду», ячі ааль, нп їх ijwy, пспда?” зз-гді Clz.,". ci.-.іс-лвг:г?2-/<!.’1 x'tBV'T-iz. :і.-.Сізг:і /л::.ин*-с ■ л:-»:;?. І '17 иі

до осгаі'ія г'іскргоі;; <з.і?.*о=ігядурлщгя , ог'-аз, досаз-

а/ rawr-i't. Я.им з Одсеї, >:.?.*;? or і і^да.Сйгч. до:!!? і:: Xrt-візової і’убосвії чздот:: саі-плп:: ■xr.yrci •:іспаА. З кіс: ч::; духах Г::сг.ч, 0Д".сг, Поя:ак:; кадатл з?.)о;і!•;< с'го;;l* з zo^L/.cs.. :•:•:• ;;■•■:і зиог'-.:;!:-Vи co!fjr:Bic^r.:.t::. З Х'»С;із"ьї:З Ду’.'і та5:::.і "" :оі, :;п 'идоулс-'. ?і!<-т’-'.’лЛ '.'.адзтіз з дуч;: погягаг.а гасгі'.і иг.-’.сг'п ї сіт:;"т:.б:: "О-

сзгед-'-:'НІ упагі: !>:; ":ії.псні!і з Ю3уг.:к з~;:'л.г.; ліісю ■; л о -

бпг:, заметі гт'/а ;ліу: :ц;чт, 7о:;у;'а;:: ;'X I'ic.vti

дузг яз еідігсял:;, т:”' "о «• ги, тіл; стабі іі jy..-;»': і^лі, г.а г*о споцізагааі пліті;1 и.адзтіп. З 7i;oaf;'i 'г^одси"угг.т*сч п,;о:;ес оус-пігьпої Д03і:іізгь.іЦІЇ, утісьтп'" я..-'oro г;.чв у.оа >зсL-

vai: :"іцісй:ігь'!!:іі 2тх.

Усо^поїсі їізгосаа ;.'.аД'’.їіз з у::~аї;-'" ьіл^:.' г.~'.:ззгГ';?\:\і доуга',; лг^гтолф. Цзга.айу і':-; глкіс"» а гкх іугс. г.::г.-

извп політична evm. Зяхід ••і'пс-гзіз-зад-'зтіг. із -’сотого уичу е зв"язну з уирзїнп??акияч, ^ряійкяз г>»п::пзя!:г 'аз пазтії догнили «ідо-uva-y:«Bnr3o.-bisava, .із™ лап стіпу зз-:ог/'С"::іа-оп 7І7. ЦІ. - ;(аїсськиа «одітого / паз.ії яиго.,ьої сзсбодз. Л::.ч-нзва йспзэ лідісзаяа апогзгз? пягтії задптіп і vasrrjr.Sax vci-ot вваїяп і гослаЗила її гоз:аіт я самій Унгіїчі. Д ясо угу:? собить виснозтк, ’іо політична ксгаа л:щ.-’? І9І7 етд'з ;'с:'зоь ідеології кздетсьуої паитії, яка в гвозму и:>зв:<тку з ід стаза "а в^д гозвятку суспільної свідомості.

ГіІоЙ ла ояакя7ися- за Йоиток політичного, .'а суспільного ~:іт-тя* Упсаїпя, вадвтв ‘вявосяотззуаазп уточу via Тяача-їозии усядо:.; та Цчптсальвоэ 2адоа під 3 яяпля і збійшлз до гкяаду чаїк а "^ислі псздставнииів «аійоззліних аавоик. Одваз, оточоізі a’iuoc-фаго£ <ч5Д0-ііз”я, «-дата но гогла зуткг о зял:!!;у?а яа лолігячу Цчнтзаг.ьпої сзда.

Ііа думку аэтога д-:і'Ого дссгідіепня, іеба'їанііЯ 'іасіз'.ликза «адвтсьтї партії літ:.' па з уст ”іч зхгсгпу надан; я Угі,аїаі аатоьо-иії, зволіваішя аасішззпя цього дгігаьня до сні.аванкя Устакоьчпу

^ ЦактсааьниП дас’азний асхія осгаї'із влад? та упраязіЕчл

Уасаїаи. - Ф. ГІЇ5. - On. І. - 45. - Асі-. 3-Ь8,

3do2ia лозиззів сзі:асі7всі.8І насгвої п уясаїнсьакх колах. Бонн в:пт.::иак!: ДО чгттм залзу І'зачїасьвого Саксатавіату - виконавчого озгапу Цче'геазьзої сачк - в со cvznvansw УкеаГчсьалх Установчих зіссім і засцугашт уасаїчсьвях Заиоііних сил - "Вільаоїч Хозсктгг". - Ці очна удпі t-: г-от/:: щ із ляху до сазалагліості Уяваїи-сьїо" •.! я сой/г.;: наг. і: по.-; подальшу уметь в.датіп у

і;с-’’.тїа,:ь.іі:ї іа-Ц. Таапи чгиои, вч^іт:: були по ваз кзгяеяуті з ^зоїх аоз:л:і;'.

У і11.гагз~Д1 зозгладазтзеа 3o:.orj>:5". tir-'wryuiii-

но-дгаоатт.зіпої Д'СТІЇ з inn:::/ tt П1-0?”ПН reov - лір:-:/ зтд:::(а-ліззо..'. Пьослід-іуеіадя г.я босотіба лзои-а напанаиа::;!, лотИ’к-а->ааа: з плзаанхз і іанл і azay та соїііальнзаг.і ac.jап:.;а:.:::, зг..-'ззд из аіга>; сєсрд с-<зх залаала цгсзсаа пзоблга/л. В їй З чаотог.і дсслідзаазг по?.азаао, г;о калам Упсаї.а1 дідтезаучал’: зпз;і/;:,аз-naстіv/w на доаодазня' війви "до иобздного конил." і аід-кзапз'їнк соаійзьа:іх сзДозі: до с::л:азаа!я Установчих збозіа. І/а. на исодоз.ч'знпя гіл;;;: б уз обуз озл^нза пасаг/лз со д базанкя:.: і:з.да-тіа, їлоб Росія заахал;', паз яці; зівнопиіапого пазгоева з сліто-паау спіато'.'лзустізі. Розуаііач;:, г.о аіааа о кагаліза'гозо.а за-солзції, кадада гиото їїзаегла з.ассбоаота сабо, пс::ііости в ааатзу а нут а і an літ аччаз пзоЗлоала пгга:иік зонзікиьої політика.

З заатлааоїу аагаапі иааагаааа аадатіа доа’озаатг. інтосаев

з •Х'яз-» пасинків чавоз fan та:,; у т-кузіз t.'orw зозглддата та гла-еоаза згоіза, а аоаза зазу'ітз а" баланса хозазаїл: тп заінпіа-аад;' інститут пг 'зчтяої злазі-ості, <> к;:.: алузута ’уад.аазптоа :збзозуту с ус гіі льа таа, Таа ча іаазаа аалітліаа ;:ад?ті і гс зі д-азаіда'а acaxarorif а тчу, avaa: знааодунса і г<пч.!ні., а у: а і. Уасу аіула за Т'аа:, хто пзо-знуааа аігучі і тдатаїльзі заході!.

У тзатіб іа-іт-і - К~.7'та і дгоблау-а уа^аТнс;а-:ої ~гпз~:агаіо-лті - зіезітлезз діальнісас:^стлтуаіазо-.д^.'окг.лтнчпої паи-чії, ?а<а са:ааог:>.;;а гзотг. більаалпз.ау, і яса зазначало, підноса;-::: araaaain до пеойгс«з у.'гаїосакаї дссаагататі. Уиваїпська деL.vr'a;icTb стала іноттуаезтоз і; босотьбі качотіо глоти вос-пубкіЕз >д. Саз.а то::у зяїиаькі ?адат:: зачппі'алії Іі'.ч’тпакьну гаду задати спзаі.дльіг.і;; акт, азоаоло^у.ича,; п<ззгілаглііс'гь Укгаїї; ^заада, білааа част'.'-а уксаїаськкх кадттіо на підтьлї’ала 17 Уаігсзсал, алгулезаа а цього пзааоду.

’Ло г/хочі! г/отласості ;Г'ізсть з дпі/?ят<па::у упзавгінні

HP, ііз-я згзхопилппя сокіалістечг.іігги агшаскг/чьт.'!*;:!:, кадетп пій!"л:; до усяду готьааиа З.Сгоппп^оьвого. .'Істаз участі маде-•Ів Г уПГЛВГЛИПІ ne34B9V0D У«СЛГ'!а'-аОК Д-.’ гго.ВОЮ, до того г. іід ,'гідо:о вчоряппього ногогя - Ніпччззз, rSyri "inn тііг* га: гксчїва в^зглядалась яв оплот у боротьбі з Siaur.rmv.nvcv. Ліог-я rctwaora над и:!;,; ка.дятп уявляла Рос in у в::7'ляді с'.едегапії •»гго-юпііі - усоа був здоОуткй із запізнення;/.

Уа;аТйс:.кі кадетп саго:.' із лідагсг.' пастії "..Л.Мілювотт::,', аоаЗсявгїс пікчцьау осіоат.пція, піпп? на ідаіїна* ссзоіга і? зп:"ї>-гою .частії, по потято за собо;-о огтачізгні‘.:по лідогсяиягяияг кадетів Уасаїпа. Бузо стросєйо Головний тдаітат, явкй о(1"сзпи‘Лп під споїг; кзсізииптзпу е.-їдотсьві оггазіаачії Уксчїпи.

•йіііеоотш До уряду гстьэтнп, кадета гшзГ.пязся здійсняти деякі спої пвогсакні лолое«нпя. Лцнаи, тм буваюча в яомїіі залежності з ІД волі овупаатів, усчд був зиуцензіі дестк ваступ аа дог.'окваті» з тіов пвизугаїтя і'асозпого іюяяополвйзя nvcn~ луатадізіз Увваїиа Цептсальвигмі пвокиаіяв.

Головний і псовіпиіапьні ко^ітаті'. вадетів :і:-.елотзг;о-апі; за-

Т

непонознвя цаии пі де тупа'.; я віч д'м.'окрчтечпз:: ідеалів паитії^, але на а«счв самостійної сили, на когая зігіпстг ста:; спит.

По забування вадатів псп владі у весіод гатыпнпнвп супво-водкувазооя пазом з тиг> созшітког,* алотантіа української цастадності. Міиїсто фінансів A.K.Pseimwil госулав гвоаото гюіЬоп-won по отшцешш національної вміотп, ява, лсаяда, забззпочува-лася Нп'О'Г'тюа. .Чініств освіт? М.П.Вас планко зсобнп пс;.>ало для созвнтву уиоаїнаьвої вультутзи. Гїідеутність гозтеиого'а;:с«сііту десгави - аСУІЇ, ствоооїшя якої па заохочували окупанти, -зумовило неміцність гетмане ьвого саінму та його падіння в кііщавочу сазуаьтаті.

Послаблення «іянасодаого та внутоіпиього птадозипа Цвпт-сальних дасаав вввлпвало павворірвтаиі» кадотІЕ на союзоавіїі по Антанті, зацікавлених в єдності Росії. И»л;: до збяиг.ешш з союзниками созпочався у Києві, до восени 1018 с. звопцеитвува-лися апти водяне ьт< і осгапізвдії /"Союз впзсокдояяя Росспп”,

^ Киавская мисль. - 1917. - 10 опит.

- ІЗ -

"НаиаопапьниЗ пек о", "Ссбзт Госудазетвзшюго Обьзданангя Роста іи./.

Бозгоса жодній діалог гз соязизсааа відбувся-а Яссах •'Румунія/, цс бузо з'сіі'0.10, :ао аіятгозоная Російської дззжааа спзпо-чзг.?»ся з ?аз!"-'2ції Уксйїии, голі; йзяутз вксадяззі оозза* війська і гз суде стьогзио загальйосозійсьйИ'і уряд.

чяьоч, псобгваа української гизіїазьості була для заДМІВ ігугоск. !!иЮ. ГЗЛОЛЧЙМ бузо ПІДЛ’>Д?-ЗНЙЯ ЄДИНОЇ 1 позико! Росії, ! ">?са . огзп 6 заіктя гідпз місцз у світопому еліп-тсзачаегн. .

У :искоаваг аго'Злесі вйспобзя асо асце, соль і заачонгя ■:о:;с?і:гу” ;;іпо-да локсмт'їчі.ої лаг ті'і а суепівмо-позіткчаоиу "ит-?і Укслїча І'. 17-1518 сс.; даг-ьсч пропозиції для подаььзого ваз: стосі* К'.Детіі: із У:ааічі, ннь-сзкстаиня цього дос иідчоиня а -іа-зчаг-ь:::;;-: курсах, і так от. аістгться '.с-ко.ик данії сучасний по гтччпк діячач.

2сїг>зій ко’гста?уців’го-Л8«окватвчноГ пасті Т і.оказуа, ио сіз ї’і; ьесатв!: суспіг.;лтт;а такс, як інталгдиїщія, оаівбоиді, лід-

і.г';^:.:і;і, осяяв в і т.і., об"еді.ані ідеяаа суспільного псогозг-т, і’о'іуоь ста?*: сп явоасл лолітинсл силос, бути опозоитаии влади

і сам: стат;.. Л пасіями.

гссотііПй-7 кадз гсьашс оплаізачій у 1917 п. /аз гільаа за гбхінок г.дягх е2в42ігізз/ спі.пллть асо та, щп ідої гібесааізау ;.'.сі'.т:і •/.аїі! аибупю ь Уксаїні. її-ідіпня гз астооитсту пастії "а[о:;:;ої сьойо, м леох-дало зо -захуиов псд'иявозото кус .у верів-р: юта л соніааьчоїу, ч&ііоназьлС'Чу, зойиівньополітстноку па-та"ї!я::. Цг: аомлязогість була ао^'язанс. з оуп::і:ко;л созсятку ідеолог'? пасрг.ї кадетіг і і ї? ятогвгла, Лові псогсаині пои--оз:ш ІЕі7 і. з''язеітк:ся гід тиско-.; їздодно:о гуху, пози лг ппу паьт.ї бук о я':? йінсійііо икоді!. .

І-'а 'і' кал. з я гі-танзя Епг.ій/.'аяоск в кадвтоьвіЗ ксогсаи: за пхувоч і:£.г.а:п!Я ссаозгядуглль:ііш -дат 'іс'.чптавииа сдапг Ш' ч-ио’ олі.їч;:;; пгез і і<улі>?ур"ог.- сам ••ві:г ачс- л нагоді в, тоб • ц'.г.ту з по я пегчциа аніошіяьмо-тасзсоїгаяг. :их звтоі.оуііі. ' -а їй і:. ,хі42 ті позіцаа заа- іч-1 та пачог.?а суспільного і нац:'. аяь

ЧЗГО ІГ'ТТп ЬО. ЗІПНПО? ІОСІ/СЬ’.іОЇ І.УЛГ ЛІ.

Пастія обrasa вазівзу тавтзву а післяллтяогпЗ гссіод. За-уість г:сго, т.об взязатг .зрхслір, які С відповіла:'.'1 iarctaaw кзсо;:зях нас - илсґдгквся в латанні пі/н.і :1 а;:су ті 3<i::rin^v,c:rj

- і ти» слпиу гдодбгт попу ішвв їсть і силу, тотс гозпечалп босотьбу 'знлоипма устодг.чи з літ-озадкиал’/лі'/л :азтія*м, які зякозпсїовузала чгогтз яібаспггз. Босотьб-" псотя головного itt.yrnpwq 8зцтгі;:-бігьпоз:г:іг.яої пасті ї - п'ісогзоггіЛчпя ті боротьбу лзотг насосу, ко?сгЗ піпоп зі тгіт.ч-сягата, які псопочулаля песеті та зада аїльні пахода з лазіпззіа і-т-я-зцілих латань.

Дослід ваЯстія по;;азуг, та в гаві нш'тчні '«•„«•зятя істсиіТ, яв газолітмія, сузооз г,оцс osamm псляпипія заьзнпооті /споді-вазня аг. я^во’іпі лгздетавкйц?за/ не заігс;я бузаз офзчтзаггм у опсалі стабілізації влади. З іншого боку застосування с;:"н проти пасену woto отата аічазя чяя цісї ї шя.

•Історія задиеьвої зазтії та з і оду готьачетвпл дацонс-гзуз, шо озоза па івоз-:і!ву військову силу ззуяуа соціальну базу сладз та зобзть її їюезісгв заласною зіз позі інтзззов?із. Спсобя %•-агізакії псогоа-'-шах полочааь кздатін з таких yvoaax булі; пзязз-■пааі .=а т;,ачу.

У 38"язку з 73 складем за звназае кілька алпозвцЩ, язі тог-каються яода.'аюго гябчоіня істосіГ всг?сти?'П!іЧно-да,.іокпатн'ї:іо? яаотії, викокио’хная созультатіа цього дослідгапгя з чазчальх-уу пссямоі, а також в сучасній погітичніЗ дія.шюоті,

1. Лалслазться «осаоівпйїа пг?аг-.:я члсояьоост: «(?дз"сьяоГ паїг'її з Увсаїоі. його вяошеиич, на погляд апгоза, яеазть у виляганні рсіх I'iouaaux задоусьвкх організації) і со."со£ц? їх історії.

2. обслуговуй увага патазпЕ дазаяіги озгачізаиіЗяо? егрул-ТуО'.’ пустії вадитіп ЛВОТЯГОЇ! її істозії.

3. 3:tvaraa більа глибокого зивчоняя ідеологія затяті :з Ув-calsc. Вітається азобхідпвм ояяувзнзя зєгальячх ідоологіча» посопів, «отці ссібплї к'о?-лаз':.! егіпзобігпгцтзе ваДзтіл із згдат-нзув ція°ад:п улсаїчсьаого вуху, а савож їх ід-:Зпі!Х возбіязоатеЗ»

4. Г.- c.vs~ і XBT0S2C зйгсшшяг :;-спі; ліої та гіоліт-‘--;пої діяльності огл.«:!х чзздст<а назіз ластії яазодмої зле іеда 7>*заІии.

Так, і:алзаклад, здасться [побхідппї цублівакія спогадів й інших біографічних матсиіалів М.П.Зазилопво, які зберігаються п Цоіітсальйій наукові,і біб,поїзді Акадааії Тїаун України та з Цоатоапьноку цаввааіюр^ асхієі-аузої літератур* і аістсптеа, або розробка біографії ІЛ.П. Вас планко з цвх матеріалів.

5. Лсловгв діяльності пастії народної сзобод«, затронуті -■ аьоку досяілжзпаі, вимагають я-жаг-г-ого овсаиаааїт, з ’2 ом у числі па рівні місцевих партійних осгапіпаиііі.

6. Результат:; цісї дмирганії моауть ливоокстовуваткоя в лекціях і сгешнурсах з історії України та хетсшхї суспільних рухів і політичних партії? XX сторіччя.

7. Досвід тояататуціШіо-почократнчиої партії повніші враховувати н своїі-; діяльності ліберали, котрі будуть набирати № лу в зв"язку з формуванням середнього к/іасу а Україні. Ідеї громадянських свобод, прав людини, принципи правової дзрглви можуть тати успіх пси достатній увазі до соціальних проблем. Ігнорування них проблем ваде до краху лібзравізму і торяаству тоталітарних сиг.

3. Успіх лібералізму в Україні також залакить від правиль ізої постанови;! та вирішення національної проблеми. Повинні нсаховуватися та узгоджувати ая прагнення українців і національних исншиа. Помилки в національній політиці приводять до пероцоги крайніх сил націоналістичного напрямну.

9. Ідеї лібералізму в союзі з ідєсю соціальної справедливості ї вираяонпяа загальнолюдських цінностей. Тому вони заслуговують уваги при опрацюванні Конституції України.

Основний зміст дисертації висвітлнно я наступних публікаціях автора:

1. Пастия кадатов в бусг.уазпо-дснократияеской раволюции 1905-1907 гг.//Парвоя российская рввовщия 1905-1907 і в свегс нового иеторяческого аиілления . Тезиси докладе и сообздкяіі рпспубливанской научной кокфгр'нщян І8-2С Дзкабся 1320 г. - Т. П. - Горловка, 1990. - С. 36-2Г7.

2. Кдзйиая боиьба В.’.і.Донина поотив партии кадзтов //Об.: Классн і: пастии на итапа соцмалистичоской раволюции и гратаанскои войпц. - Одосса, 1991. - С. 36-38.

ілвтичасва* іооьба - илот з выходу из всазаса. Соа-■«анннЯ этап полятичасвой тюфосыы на Уноаина: тасза-ачеоЕиа и поачтичесвие пйоблаик. //Тезисы докладов и аучних оообианий оеспубливаневой ваучной вонфавенция 7-19 октября 19Э1 г. - Одесса, 1991. - С. 35-36.

деозогия партия валетов /1905-1907 гг./ //Сб.: Актуальна псобяоыы гуыанитавноЗ подготовив студентов. - Одзс-а, 199I. - С. 53-54.

Зоенная политика капотов на Увваиае в І9І7-І9І8 гг.

//2б.: Увоаина. Путь к независимости: истовая, созваман-юсть, павсдактавк. Одесса, 1992. - С. 81-83. -

Лібералізація поиниипів девжазкого будівництва в пво-граих чонституціЯно-дековватачної павтії і сучасність. //Гази доповідей і виступів Зссувсаїнсьвої ваувово-пвав-тичяої конференції. Квітонь 1993. - Одеса, 1993. - С. 362-383.

Кадети та національно-визвольний вух на Увваїні в 191? о. //36.: Увсаїнсьва даокавність: іетовія і сучасність. -Київ, 1994. - С. І86-ІЄ8.