автореферат диссертации по политологии, специальность ВАК РФ 23.00.03
диссертация на тему: Гуманизация менталитета подрастающего поколения как современно-политическая проблема
Полный текст автореферата диссертации по теме "Гуманизация менталитета подрастающего поколения как современно-политическая проблема"
КЗ Ой
V / и,'} і~“4' МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ УКРЛІНІІ
(іДОІЬіи.1 ДКРЖАЧІІИ.: :Р 1 ІВЕРСі'ЕТ І№її 1.1.М2ЧІЙКОВА
На правах рукопису
СК,иіЧДШО ФЕДІР ГРИГОРОВИЧ
ГУ.ШІЗЛЦІЯ ІЬТГЛЛІТЕТУ підростаючого покоління
ЯК СУ СП І ЛЬі 10 -і 1 о ЛІТ. !Ч! і А ЯРоЕЛЕШ ^3.00.03 - політична кульгі
/
; < ' р й ф іі р л т
здобуття наукового ступеня і,ата політичних наук
Од/'г'а - 1993
Роботу виконано на кафедрі політології Одеського державного університету ім.І Л.Мечникова
Науковий керівник: кандидат філософських наук,
професор Дмитріева СЛ.
Офіційні опоненти: доктор філософських наук,
професор Кирилюк Ф.Ы.
доктор філософських наук, професор Чередиіченко А.П.
Провідна установа: Київський інститут інженерів
громадянської авіації
//^ахист ! іідбудеться " / ^_____________________ 19ЭЗ р.
0 —г°ДИНі ча засіданні спеціалізованої вченої ради К.0В8.24.12 з П0--іТИЧ]Шх наук при Одеському державному університеті імЛЛ.Глс^чникона за адресою:
270іиЬ, Одеса-5, нуЛ.Ге.Мувзька>22.
\
З дисертації^) можна ознаК,омитися у бібліотеці Одеського держанного університь ту ім.|.Г.Мечникова.
" __ 0%>
Автореферат розіслано " _ 1УЭЗ р
ВЧЕННІ; СЕКРКТАР СПЕЦІАЛІЗОВАНОЇ' ВЧЕНОЇ РАДИ,
ДОЦЕНТ АЛ.СКРИННИК
ЗАГАЛЬНА ХЛР/іКТКРПСТИКА РОБОТИ
АКТУАЛЬНІСТЬ ТЕЖ ДОСЛІДЖИІІ1Л обумовлена но тільки теоретичними, пізнавальними завданнями,але і потребгши самого життя, •¡кономічна і політична криза,яка охоїгала всі сторони нашого буття, ¡упроваджується процесами дегуманізації суспільства,викликаної ’ехнократизацією і комерціалізацією суспільного життя.Проведення шрокомасштабної політичної реформи в Україні направлене на пе-)ехід від тоталітарної системи до демократичної,на нормування но-юго типу політичних відносин,в основі яких лежать принципи нена-:илля,поваги до суверенності колективної спільності іі окремої ісобистості.
Чим далі іде процес оновлення політичної іі економічної сис-’ЄМИ України,тим більше оголяються перепони для глибокого рефор-іування.Поступово в суспільстві наростас розумінні того,що толовим фактором,стримуючим створення правової держави з ефективною успільно-оріснтовапою ринковою економікою,постас суспільна сві-омість.пизькиіі рівень політичної культури всіх верств населення, окрема іі молоді.Формування нових політичних відносин вимагає опого рівня політичної снідомості.правової культури,суспільно-олітичного,морально-етичного і психологічного образу народного уття, ііого менталітету.
Успіх задуманих змін багато в чому залежить від підготовле-ості підростаючого покоління до сприйняття нових політичних цін-остеи.А політична свідомість молоді,що формується,особливо в пе-іоди суспільних потрясінь піддасться ногатпишга змінам в силу зихологічної незахищеності.непідготовленості до життєвих випробувань. Розвиваються такі риси характеру,як жорстокість,брехли-ість,виростає роздратованість,політична апатія.Юнаки і дівчата з витримують психологічного тиску і потребують допомоги.
Тому звернення до ментальності тих,хто сьогодні стоїть на зрозі суспільної зрілості.обумовлює особливу актуальність дослі-куваної проблеми.Стартовою умовою,духовними засад.ами нових по-ітичних відносин повинні стати загальнолюдські цінності.готовість до нез;иіежного вибору власної позиції,уміння оріоптуватись і прогресивні сили суспільства.Під цього залежить доля подальшо розвитку суверенної України.
Сьогодні справжній гуманізм,заснований на високому рівні поличної і громадської культури,несміливо пробиває собі дорогу,
а політика реформ,не дивлячись на здавалося б гуманістичні цілі та орієнтири,не зразу дає потрібні результати.Звідси виникає потреба дослідження як позитивних факторів,що сприяють гуманізації менталітету підростаючого покоління,так і негативних,що гальмують ці процеси.
Виявлення практичних аспектів цієї проблеми повинно передусім опиратися на теоретико-методологічну концепцію гуманізації менталітету підростаючого покоління.Але в науковому плані вона розроблена недостатньо,шо потребує додаткових досліджень.Саме це і обумовило вибір автором цієї теми.
МІРА НАУКОВОЇ РОЗРОБЛЕНОСТІ ПРОБЛЕМИ. Поняття "менталітет" тільки входить в політичний лексикон української мови,і його зміст ще недостатньо чітко визначений,що призводить до не завжди доречного ііого вживання.В поняття менталітету політологи вкладають такі його складові частини,як риси характеру.національної психології емоц і йні сть,св і тосприйняття,св іторозуміння,стаї ілення до навколишнього середовища,політичних процесів,до інших народів і держав.
В сучасній західній політології під ментальністю розуміється глибинний рівень колективної та індивідуальної свідомості,що включає і підсві домість.Виділяють такі типи менталітету,як дологічний
і логічний /Леві Брюль/,колективний та індивідуальний /Ж.Ле^евр/, як біологічна константа і як історично створена структура /Л.Февр/ шо обумовлює думки,почуття,поведінку людей,їх цінності і "порухи".
У вітчизняній літературі питання менталітету розроблялись у працях М.Бердяева,М.Груїпевського.Д.Дорошенка,М.Драгоманова.М.Костомарова та ін.
До останніх публікацій з цієї проблеми в певній мірі можна * віднести таких авторів,як І.Бичко /"Українська ментальність: проблеми гуманітаризації національної вищої освіти"/,Л.Шкляр.С.Гра-бовськиіі /"До витоків української державності"/,t.П.Павлов /"0 русском уме"/,Д.Муратов /"Эрос,народ и политика”/,ГЛ.А.Молчанов /"Этнополитический фактор в развитии цивилизации: история и современность"/, С. С. Сандаксимов /"Развитие наций: гуманистическая перспектива"/, А. ;1.Гуревич /"История и психология"/ та ін.
Але всі вони присвячені вивченню менталітету народу в цілому, окремих сторін його життя.А гуманізація менталітету підростаючого покоління,як самостійна наукова проблема,не опрацьовувалась: відсутні монографічні праці,книги,журнальні публікації.дисертацій-
дослідження.Хоч в багатьох роботах,присвячених іншим важливим там політології,ці питання розглядались.Сюди можна віднести та: авторів,як Т. 11.Гусєва,С. 1\ Дмитрієву,К.Е.Леванова,В.Ф.Левічєву, і.Щегорцова,£.П.{щенко,В.13.Цибульішка,0.Булавіна та ін.
ІЗ історичних реконструкціях менталітет виявляється,перш за і,як причина "відставання" чи "протистояння" змінам,що відбува-іСя в суспільній та ідеологічній сферах /Ж.Ле Гофф.Р.Мандру ,
[юби та ін./.Менталітет змінюється повільніше,ніж матеріальне ІЧЄННЯ і суспільні інститути. .
Метою історичних змін постає гуманізм.Сьогодні в політичній успільно-філософській літературі створюється стіііка традиція в ліцженні гуманістичної проблематики.Об’ємна,змістовна структу-гуманізму,його багатофункціііна роль у житті суспільства і люди-стали об’єктом пильної уваги дослідників.По менше кількох со -ь авторів докладають своїх зусиль у розробці цього напрямку, те зворотниіі зв’язок гуманізму по відношенню до політичної ктики,перетворення гуманізму в політичний регулятор,що сприяє муванню досконалості людських відносин,вказує людині шлях і ме-її життя,при реалізації якої вона зможе повністю розкрити свої бності.досліджувався головним чином у контексті інших проблем, ією з причин такого становища є те,що гуманістична проблемати-в число головних теоретичних проблем суспільствознавства вві-а лише з 60-х років./ цей час погляд на гуманізм формувався в ках філософських дисциплін.Так,в роботах в.С.Громова,13.Д.Дне-ва,0.13.Ларміна,С. І Ліманцева,ІЗ..'Л. щуріана,А.Г.Плієва,Л.І1.Столо-а та ін. під гуманізмом розуміється певний естетичнші ідеал,а рацпх С.Ф.Аиісімова.Л.І.І.Архангельського,В.В.Борзих,А.А.Гусеішо-¿.М.Зіньковської.С.М.[конникової,А.Г.Титаренко.В.Г.Лценко та опрацьовуються різні етичні аспекти гуманізму.
У 70-ті роки велика увага приділяється обгрунтуванню мораль-э ідеалу в формуванні людської особистості.визначенні її місця ,істемі моральних і духовних цінностей,в системі суспільних від-энь,співвідношенні морально-етичного і естетичного ідеалів.Все мне праць присвячується обгрунтуванню гуманізму як суспільного, лядсько-політичного ідеалу.Сюди можна віднести роботи таких зрів , як Булатова, Г.М.Донського,П. 13.Копніна, А.Ф.Лосева,
.Табачковеького.В.ІІ.ПІинкарука, І Л'.Фролова,ь.В.Осічнюка,ІЗ. Я. Ядо-га ін. Досліджуються історичні аспекти гуманістичної пробле-
матучи в працях М. І .Кдецкана,С.В.Тумано£а,:. ¿.Бичко, :'..Н.Любутіна, А.А.Гусейнова.
Багато із цих творів,на думку автора,носять глибоко заідеологізований характер і не дають повного розуміння гуманізму як суспільно-політичного ідеалу і регулятора політичних відносин,не розкривають механізму впливу гуманізму на глибинні процеси демократизації політичної системи,на що е свої історичні причини.
Суспільно-політична проблема гуманізації менталітету підростаючого покоління - багатогранна.Потрібно було вивчити іі узагальнити ряд теоретичних положень,пов’язаних з постановкою питання пре сам нрецмет політології.співвідношення таких категорій,як політика і глораль,дипломатія і моральність,толерантність і політична упередженість та ін. Питання теорії і методології політичної науки, її структура,місце і роль у системі суспільних наук і в політичній практиці знайшли відображення в працях Ф.М.Бурлацького,
A.Б.Ненгерова.Л.В.Дмитрієва.В. 1" .Кудрявцева,Д.А.Корімова,Ф.М.Кири-люка, В.С.Персесянца,В.^.Смірнова,С.А.Скріпільова,В.А.Туманова
та ін.
Проблема гуманізації менталітету підростаючого покоління пов’язана з внутрішнім світом особи,що формується.В цьому зв’язку дисертант звертається до питань формування і функціонування політичної і правової культури,політичної свідомості,які знайшли відображення в працях ВЛ.Амеліна,Н.М.Кейзерова,В.ВЛа,зарева,
B.В.Оксамитного,В. II.Сальникова,А.П.Чередиіченка.ц.М.Чекаріна та ін.
Проблеми гуманізації досліджувались в політичній соціології. Автор використовує найбільш актуальні висновки,запропоновані в роботах А.Г.Здравомислова,Б.А.Групшна,В.Н.Іванова,Г.В.Осипова,
Ж.Т.Тошенко,В.0.Рукавишникова,В.Г.Смолянського,В.А. Яцова,а також у цілій низці публікацій,підготовлених науковими колективами.
Суттєвим фактором,що визначає стан менталітету поколінь,що формуються,є політичний режим,політичні партії,які виконують роль політичних суб’єктів,висвітлення діяльності яких знайшло відображення в дослідженнях В.Н.Даниленко.Н.В.Жданова,Л.С.Мамута, М.Н.‘>*арченко,А.А.Мітина,Н.В.Романовського,Ю.А.Юдіна та ін.
Правові аспекти гуманізації,особливо їх політичний статус, набір і реалізація політичних прав у світлі Декларації прав людини знайшли відображення в працях Н.В.Вітрука.Б.А.Лукашевої,НЛ.Ма-
гзова,М.Ф.Орзіха,Б.Н.Топорніна,В.М.Чхіквадзе та ін.
Важливим індикатором гуманізації менталітету підростаючого (КОЛІННЯ постають розвинуті .¿юрми участі молоді в політичному ;тті,зокрема в самоврядуванні іі управлінні справами суспільства держави.В цьому зв’язку були використані праці В.ь.Тулієва, П.Курадвілі,А.В.Оболонського.М. І .Іііскотіні ,Ю.Л.Тихомирова,Г.А.Ту .нова.Н.'-І’рогубова та ін.
В процесі дослідження теми були використані праці й інших віт зняних та зарубіжних політологів,філософів,правознавців,соціоло-в,психологів,а також матеріали періодичної преси та політичні шення.
Якщо узагальнити сказане,то теоретична основа роботи може бу-нодана у вигляді моделі,що органічно поеднуо аналіз проблеми у ьох ракурсах: інституціііному,функціональному і поведінковому.
МЕТА Т ЗАВДАННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ багато в чому визначені недоста-ьою розробленістю цієї проблеми у вітчизняній політології.
Мета дослідження полягас в тому.шоб на основі набутого теоре-чного і практичного матеріалу сформулювати основні компоненти манізації менталітету підростаючого покоління як процесу,опрости ^актори,то його зумовлюють,і тим самим виявити концептуальну нову досліджуваної проблеми.
Для досягнення поставленої мети в ході дослідження вирішувані такі завдання:
- дослідити зміст поняття "менталітет" і виробити його визнання;
- дослідити поняття "гуманізм" і обгрунтувати його як полі-чний ідеал і регулятор політичних відносин;
- виявити конкретно-політичну обумовленість гуманізму в різні горичні епохи;
- дослідити витоки і форми проявлення дегуманізації відтво -гіня поколінської структури суспільства, і на цій основі визначи-
ніляхи їх ліквідації;
- дослідити умови формування менталітету підростаючого поко--шя.які дають змогу включитися в політичні відносини,засновані
гуман і етичних засадах.
МЕТОДОЛОГІЧНОЮ ОСНОВОЮ і теоретичною базою дослідження ста-праці монографічного та дисертаційного характеру,основоположні
ідеї соціологічних наук про місце і роль гуманізму в суспільстві та громадсько-політичному житті,нові підходи вчених-суспільство-знавців,ПОЛІТОЛОГІВ ДО висвітлення ПОЛІТИЧНОГО процесу,ролі ЛЮДИ' ни в ньому.При дослідженні проблеми автор використовував загальні наукові методи пізнання: соціологічний,структурно-функціональний порівняльний.
Емпіричну базу дослідження склали результати конкретних соціологічних досліджень,дані науково-теоретичних і практичних конференцій.
Вивчались статистика,законодавство,інша інформація про питаї ня.що відносяться до теми.
НАУКОВА НОВИЗНА РОБОТИ визначається актуальністю проблеми, рішенням поставлених завдань і виявляється в тому,що
- уперше здійснена спроба розробити концепцію гуманізації менталітету підростаючого покоління,обгрунтувати систему її регулятивних принципів;
• - розкритий генезис гуманістичних ідей у вітчизняній та зарубіжній літературі;
- виявлена роль гуманістичних концепцій як регуляторів люд • ської поведінки та політичного устрою суспільства в різні історії' ні періоди;
- досліджено механізм гуманістичної обумовленості політики; гуманізм розглядається не тільки як свого роду духовна цінність, а перш за все як особлива якість політичних відносин;
- узагальнено досвід залучення підростаючого покоління до ік літичного життя суспільства,викладені пропозиції проведення молодіжної політики;
- визначені основні шляхи і засоби гуманізації менталітету підрос.т;іючого покоління.
НА ЗАХИСТ ВИНОСЯТЬСЯ ТАКІ ПОЛОЖЕННЯ:
- менталітет підростаючого покоління - це сукупність готовності .установок і схильності суспільної групи діяти,думати,відчувати і сприймати світ певним способом.Це сукупність суттєвих психологічних і суспільних властивостей і рис,характерних для члені) цієї групи;
- гуманізація менталітету підростаючого покоління - с нроблі
громадсько-політичного і моргиіьного прогресу суспільства і її іення визначається рівнем загальноосвітнього і виховного проце-а також: ступенем розвитку прав і свобод громадян в українсько-суспільстві; гуманізація направлена на підвищення ролі молодо-покоління в суспільстві і забезпечується шляхом створення умов : його участі в перетвореннях суспільно-політичного життя,вирі-ні завдань економічного,політичного та культурного будівництва;
- гуманізація в галузі політики - це виникнення потреби в .ському вимірі дійсності.особлива якість у розвитку політичних носин,пов’язана з тим,що основою визначення і конституціювання сності стає не зовнішній світ,а розвинутий громадський суб’єкт див ід,сусп ільство/;
- головною умовою реалізації гуманістичних ідеалів у політич-практиці постає формування громадянського суспільства,що випас як певний тип суспільної системи відносин загальної діяль-ті людей і формується для реалізації прав громадян,задоволення потреб та інтересів;
- фактором,якиіі зв’язує інтереси персони і суспільства,є за-плення загального інтересу в праві.міцному демократичному пра-орядку і законності - в правовій .державі;
- державна політика по відношенню до молоді відображає одну закономірностей сучасного етапу розвитку української держави ,
’язаного.перш за все,з корінними суспільними змінами та кризою, зкладненном процесу відтворення трудових інтелектуальних ресур-суспільства в умовах технологічної перебудови економіки,кри-традиційних інститутів соціалізації молодого покоління /пере-ім сім’ї і школи/,зміною ролі молоді в суспільстві.ростом зло-юсті,пияцтва і наркоман ії,що проявляється в "саморуйнівному здженні" багатьох молодих людей;
- гуманізація менталітету підростаючого покоління - це прак-іа діяльність держави щодо створення рівних стартових умов для учення молодих людей до громадсько-політичного іі економічного гя суспільства,розвитку в них самостійності і підприємництва;
- метою процесу гуманізації менталітету підростаючого поко-ш постає досягнення певних якісних характеристик молодого поїння шляхом перетворення його в дійсно активного і суспільно ювідального суб’єкта громадського життя,здатного розкрити свої
творчі сили і таланти.
ПРАКТИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ полягає в тому,що його резу льтати можуть бути використані в розробці і реалізації молодіжно політики на сучасному етапі розвитку України.Розвинуті в дисерта ції сучасні уявлення про роль політичної свідомості і гуманіза -цію відношень у системі "молода особа-суспільство-держава",можут бути використані в курсі соціології і політології при підготовці лекцііі і семінарських занять.для методологічних розробок і читан ня спецкурсів з проблем гуманізації політичного життя.
41
АПРОБАЦІЯ ДИСЕРТАЦИ. Основні положення і висновки дослі -дженнл викладені .дисертантом у виступах на конференціях "Проблеми гуманізації життя підростаючого покоління" /Одеса,1989/; "Соціалізм і гуманізм: проблеми теорії і практики" /Херсон,1939/; "Світогляд в розвитку: сутність,функції.рівні" /Дніпропетровськ, 1990/; "Актуальні проблеми гуманітарної підготовки студентів" /Одеса,1991/; "Методологічні і методичні основи оновлення філосо. ської освіти у вищій школі" /Київ,1991/; "Індивідуалізація навчання студентів суспільно-політичним наукам в умовах демократиза ції вишої школи" /Херсон, 1991/; "Виборча система і проблеми ста новлення української держави" /Київ,1992/; "Політична думка в Україні: минуле і сучасність" /Київ,1993/; "Методологія і зміст гуманітарної освіти: сучасний стан і перспективи розвитку" /Херсон,1993/.
Основні положення і висновки дисертації обговорювались на аспірантських і теоретичних семінарах кафедри політології Одеські го державного університету /1989-1992/, на засіданнях кафедри по' літології Херсонського індустріального інституту.
СТРУКТУРА ДИСЕРТАЦІЇ. Робота складається з вступу,двох розділів, кожний з яких містить два параграфи,висновку і списка літератури з проблеми дослідження.
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ
У ВСТУПІ обгрунтовується вибір і актуальність теми,визначається мета і завдання дослідження,показано наукову розробленість вибраної проблеми і її висвітлення в літературі,а також визначено наукову новизну і практичне значення дисертації,відображено ї'
зтруктуру.
У ПЕРШОМУ РОЗДІЛІ "Гуманізм як політичний ідеал суспільного розвитку" аналізується конкретно-політична обумовленість гуманіз-лу в різні історичні періоди,в загальнометодологічному плані обгрунтовується Ного роль як політичного ідеалу і регулятора полі -ричних відносин.Розкриваються умови реалізації гуманістичних ідеа-111! па сучасному етапі політичного розвитку України.
В ]>оботі відзначається,що досягти методологічного обгрунтування гуманізму як суспільно-політичного ідеалу не можливо без наукового дослідження людської суб’єктивності в багатстві компо-шнтів її природи.
На сьогоднішнім день у вітчизняній і зарубіжній суспільно-юлітичніґ! та історико-ч}>ілософській літературі існують різноманіт-
іі трактовки гуманізму,в яких чітко простежується ціннісний підхід для розкриття цього поняття,недостатній,на думку автора,для шзначеиня і розуміння гуманізму в системі політичних відносин.
Руманізм,обгрунтовується в дисертації,це не тільки свого ро-іу духовна цінність,а фундаментальна структура діяльності.направ-іена на створення сприятливих .для людини умов суспільно-політич-[ОЇ життєдіяльності.
Гуманізм - інтегруюче поняття,ядром якого виступає людина,її іісце в суспільстві,її цінність.Проблема взаємодії індивід - сус-іільство е центральною в цьому визначенні.Характер і ^ункціону-іання відношень між індивідом і суспільством залежить від того, іаскільки державна система України сприяє розвитку стосунків, між іими двома компонентами і собою.
Автором спростовується теза про те,що гуманізм завжди дорів-:ює самому собі,що гуманістичний ідеал вічний і незмінний,що він е залежить від тієї суспільної системи,в межах якої він розвиваться.Аналіз гуманізму в конкретно-історичному аспекті.виділення ого суспільної бази,що змінюється в ході суспільного розвитку,
,ало можливість дисертанту виділити певні етапи розвитку гуманіз-:у,а також показати своєрідність його змісту в різні історичні еріоди.
Наведений ^ розділі матеріал дав можливість зробити висновок ро те,що умовою реалізації гуманістичних ідеалів о формування ромадянського суспільства.
Громадянське суспільство постає як певний тип громадської системи взаємовідношень спільної діяльності людей.Воно включає все матеріальне спілкування громадян в рамках певного ступеня розвитку виробничих сил,включає все торговельне і промислове життя даного рівня і через те виходить за межі держави і нації.
Громгідянському суспільству,на .думку автора,притаманні суспільно-економічні суперечності,і через це воно має потребу в державі як виразнику спільного інтересу.Умовами існування громадянського суспільства служать ринок,політичний плюралізм,розвиток гласності, свобода особистості,її участь в політичному житті.Цивілізоване суспільне життя утверджується тоді,коли виникає розуміння, що в сучасному складному і суперечливому світі спірні проблеми можуть бути вирішені тільки шляхом згоди,а не домінування якої-небудь сили чи позиції.
1к вільна організація громадсько-економічного розвитку суспільства іі особистості громадянське суспільство пов’язане з політичними процесами та інститутами.Воно засноване на визнанні свобода особистості.взаємозалежності потреб та інтересів всіх членів суспільства, усвідомленні особистістю залежності не тільки від своєї праці,але й від праці та блага інших.
Через це свобода виступає необхідним аспектом і умовою роз -' витку людини як розумної і гуманної істоти.
В суспільно-політичному житті,на думку автора,свобода людини виступає як її право.В правах людини виражені її можливості в різних галузях: економічнііі.політичній,суспільно-культурній,персона-льнпиЧероз цо зверхність права вимірюється,перш за все,рівнем розпитку і гарантією свободи особистості,правовим характером її взаємозв’язків із суспільством і державою.Досягти єдності свободи і права на практиці.вважає дисертант,можна тільки при умові,що буде створена правова держава,здатна стати ефективним інструментом захисту права,створена демократична форма організації суспільно-політичного життя,здатна урахувати суперечливі інтереси,претензії , переконання різних суб’єктів суспільного процесу і забезпечити цивілізовані засоби досягнення компромісів чи послаблення їх гостроти.
Демократична політична система повинна гарантувати громадянам свободу вибору форм волевиявлення в усіх сферах суспільного
шття,включаючи індивідуальну власність як одну із основних скла-ювих свободи людини,вибору різних варіантів розвитку форм об’ед-іань,вибору місця проживання,роботи,переконань тощо.
Демократія,зазначається в дисертації, - це органічна єдність :вободи і рівності.В цьому полягає гуманістичний зміст демократії, 'ї орієнтованість на людину як головну мету і найважливішу цін -іість у суспільному розвитку.Рівність ця - це реалізація вимоги іівної свободи для всіх,подолання елітаризму в політичному і су-:пільно-окономічном,у житті,забозпечення суспільної захищеності лю-іини,особливо малозабезпечених і псрестарілих членів суспільства.
Права людини і громадянина.,підкреслює автор,повинні розглядатись як найвища суспільна цінність,а їх забезпечення - як голов-іа функція держави. В спою чергу,права людини повинні бути нероз-іивно пов’язані з її обов'язками,свобода - з відповідальністю. В іротилежному випадку демократія може перетворитись в анархію іі хлократію.
В то іі же час,вважає дисертант,демократія не є ідеальною фор-:ою організації суспільно-політичного життя.Гарантуючи громадянам ожливість вільного вибору в питаннях суспільної політики і рів-ого дретупу до неї.можливість самореалізації,свободи творчості, она вже в силу цього не може забезпечити безкоїцлліктний розвиток успільства.Гарантуючи свободу,демократія здатна не тільки внести ум’яття в безтурботну течію життя,а і призвести до суспільної естабільності.підірвати упевненість людей в майбутньому.Причому я нестабільність у певних історичних умовах може набути загроз-ивоі’о характеру,аж до конфронтації різних груп населення.
\ все ж таки,робиться висновок у роботі,що при всіх недоліках емократії не можна но визнати того,що на сьогоднішній день немає рашого способу організації суспільно-політичного життя.Світовий освід показує,що саме вона здатна не тільки породити,але і згла-ити неминучі в будь-якому людському суспільстві суперечності та онілікти,створити атмосферу терпіння і забезпечити прогресивний озвиток суспільства.
Головним об’єктом демократичних перетворень,на думку дисер-анта,повинна стати молодь, fii доведеться не тільки жити в новому успільстві ,але і: зробити і'оловну роботу щодо розбудови незалеж-ої демократичної України.
У ДРУГОМУ РОЗДІЛІ "Шляхи і засоби гуманізації менталітету підростаючого покоління" досліджується зміст "менталітету".формулюється визначення поняття "менталітет підростаючого покоління' аналізується досвід і особливості процесу залучення підростаючогс покоління в суспільно-політичне життя України.розглядаються об’єі тивні і суб’єктивні ^актори гуманізації менталітету підростаючогс покоління.
На основі аналізу багаточисленних досліджень робиться висновок, шо у значної частини молодих людей в результаті дії різних причин,суттєвих недоліків у вихованні.необхідність у гуманістичнії нормах.принципах та ідеалах взагалі своєчасно не формується і не розвішається.В суспільстві,де суспільний статус особистості все більше визначається не стільки її добробутом,рівнем інтелекту й особистим внеском у суспільний набуток,скільки матеріальним станс вищем,виникає стан боротьби мотивів,де прагнення до матеріального благополуччя вступає в гострий конфлікт із прагненннм до морального вдосконалення.З одного боку,в масовій свідомості молоді іону яскраво виражена установка на певну мор;ільну поведінку,в якій більшість вбачає один із найбільш ефективних засобів регулювання відношень між окремими індивідами.З іншого боку,серед молоді явно наростає індивідуалістична орієнтація,прагнення діяти по праву
СИЛЬНО 14).
Автор ирихоїщть до висновку,що сьогодні на формування особис тості молодої людини вирішальний вплив мають такі фактори:
- цілеспрямований вплив суспільства на особистість,тобто вихованні! в широкому розумінні слова;
- суспільне середовище,в якому людина постійно знаходиться, виховується і формується;
- активність самої особистості,її самостійність у виборі і засвоєнні знань,співвідношенні різних точок зору,активна участь у практичні:' діяльності щодо перетворення суспільства.
На ближчою метою молодіжної політики постає необхідність надання допомоги молоді з боку держави,пом’якшення наслідків переходу до ринкової економіки.А то й без того низький рівень життя значної частини молодих людей ще більше гі;ідао,викликаючи негативні наслідки.
Разом з тим,у молодіжніи політиці держава но повинна брати на себе обов’язки вирішувати виключно всі молодіжні проблеми своїми зусиллями її можливостями.ІЗона,як влада,своїми орган;ши в центрі і на місцях повинна:
- гарантувати і забезпечити необхідні умови відносно .¿юрму -вання і становлення особистості кожної молодої людини,її активної участі в певних процесах суспільного буття;
- вирішувати молодіжні проблеми не за рахунок інших суспільних верств населення,а,навпаки,спрямовувати зусилля на те,щоб молоді люди ставали активним суб’єктом суспільно-корисної діяльності. Уробити це мохна .лише шляхом розвитку ініціативи самої молоді та
її організацій;
- об'єднати зусилля всіх політичних,суспільних сил,організації;,які діють в рамках Конституції України,її діючого законодавства.
Пильна державна молодіжна політика,на думку дисертанта, -це та,яка припускає зростання внеску підростаючого покоління в суспільне іі духовне життя,в економіку,комплексне рішення виникаючих проблем,створення рівних стартових можливостей для вихідців із різних сімені та регіонів.
•Результатом молодіжної політики,вважає автор,повинно бути досягнення певних якісних зрушень в характерних рисах молодого покоління, перетворення його в дійсно активного і відповідального суб’єкта суспільної політики.
Одним із пріоритетних напрямків реалізації молодіжної політики повинна стати гуманізація суб’єктивно-об’активних відношень між державними органами влади та управління і всією системою молодіжних об’єднань та організації; з перспективою закріплення їх як повновладних суб'єктів такого управління.
Для поетапного проведення молодіжної політики,вважас дисертант, необхідно: прииняти суспільні гарантії в забезпеченні робо -тою і захистом прав молоді; створити суспільно-економічні та політичні гарантії .для інтеграції молоді в суспільстві.урахуванні змін в демографічній ситуації; виробити систему дотацій молодим сім’ям,студентам,малозабезпеченим; об’єднати зусилля різних суспільних інститутів щодо виховання молоді,розвитку самодіяльної активності.підтримки різних молодіжних ініціатив; забезпечити
умови пля отримання необхідного рівня освіти у відповідності із здібностями і вільним вибором особистості; формувати і розвивати економічні,суспільні.творчі і культурні інтереси особистості; вирішувати житлову проблему з урахуванням перспективи розвитку молодої сім’ї; налагодити диференційний підхід у вирішенні молодіжних проблем з урахуванням історичних,етнічних,національних і регіональних особливостей.
Ллє створенням і розробкою концепції державної молодіжної політики.вважає дисертант,проблеми молоді не вичерпуються.
Молодіжна політика - це практична діяльність,яка гарантує підростаючому поколінню певне становище в суспільстві і шляхи ііого розвитку.
Потрібним своєрідний "суспільний договір" про виховання молоді,про недопустимість залучення дітей,підлітків,юнаків та дівчат до участі в міжнаціональних та суспільних конфліктах.І особливого значення тут набуває освіта,отримання знань,в результаті яких буде формуватись політична свідомість,проходитиме процес політичного становлення молодих людей,перетворення підростаючого покоління із об’єкта політичної дії в суб’єкт суспільно-політичної розбудови України.
У ВИСНОВКАХ дисертації зроблені підсумки проведеного дослідження, намічені можливі перспективи вивчення даної проблеми.
Основні положення дисертації опубліковані в таких роботах автора:
1. Всестороннее и гармоническое развитие личности как условие гуманизации жизни общества.-Херсон, 1989,- 25 С. Рукоп.деп.в ШГ.1011 АН СССР,.1 33543 от 26.06.39 г.
Роль коллектива в формировании личности и гуманизации меж-личноотшіх отношении,- Херсон, 1939.-22 С. Рукоп.деп. в І111И0П АН СССР,:.' .43547 от 26.06.39 г.
3. Актуальные проблемы изучения неформального молодежного движения.// Тезис гі докл. и вьіступл. на юбил.научн.конф. "Перестройка и общественнш науки".-Одесса,1990.-С.134-135./В соавт./.
4. Ответственность как важно Шли”. элемент организаторских способностей студентов // Тезисы докл. межвуз.научн.-практ. конф. "Будут;: ; инкенор - организатор на производстве".-Киев,1990.-С.56-57./В соавт./.
Ь. Гуманитаризация образования как условии преодоления дегу-анизации жизни подрастшошего поколения и фактор развития не^ор-;иыюг) молодежного движения // Матер.регион.межобл.научн.-метод онр. "Дктугільїпі? проблемы гуманитарной подготовки студентов".-десса, 1991.-С.31-32./В соавт./.
6. Соодинение политики и нравственности -'настоятельная по-ребность гуманизации внешнеполитической деятельности // Тезисы окл.юбил.научн.конф. "Вклад Херсонского индустриального институ-
1 в подготовку кадров и развитие техники и технологии отраслей зродного хозяйства".-Херсон, 1991.-С.273. /В соавт./.
7. К вопросу о высоком духовное га украинце» //Тезисш республ іучн.-метод.конф. "Методологические и методические основы обпилення философского образования в высшей школе".-Киен, 1991., 25-27. /В соавт./
3. Потребительство как недостаток творческого начала и при-ша дегуманизапди жизни молодого поколения.-Херсон,1991.-10 С. 'к.деп. в ІШИ01І ЛИ СССР, 44344 от 15.04.91 г. /13 соавт./.
9. Индивидуализация обучения студентов как рактор гуманиза-ги подрастающего поколения // Тезисы докл. и вжтупл. на научн.-ітод.конф. "Индивидуализация обучения студентов социально-поли-[ческим наукам в условиях демократизации вжіпой школы.-Херсон, >91.- С. 92-93 /В соавт./.
10. Гуманизм как принцип развития мировоззрения // Тезисы кл. и иыступл.на можрегион.паучн.конр. "Мировоззрение в разви-и".-Днепропетровск,1991.-С. 159-161 /В соавт./.
11. Гуманизация жизни подрастающего поколения как социально-литическая проблема // Тезисы юбил.научи.конр. "Вклад Херсон-ого индустриального института в подготовку кадров и развитие хники и технологии отраслей народного хозяйства".- Херсон,
91.- С.272.
12. Эстетическое отношение как рактор гуманизации жизни че-века //Формирование эстетического отношения к искусству: В 6-ти
/Редкол: И.Л.Знзюн /председатель/ и др.- М., АНН СССР,1991.
1. Теоретико-методологические вопросы нормирования эстетическо-отнотпения к искусству. /Отв.ред. и сост. В.Г.Бутенко.- М.,
:і СССР, 1991.- С. 174-170.
ІЗ. Чи має переваги пропорційна виборча система над інтими Тези цопов. республ.наук.-практ.конф,- Київ,1992.-С. 86-33.
/У епівавт./.
М. Проблеми української державності у творчості Дмитра Донцова // Тези цопов.республ.наук.-практ.ковд. "Соціокультурні аспекти становлення державності в Україні".-Запоріжжя,1993,-С. 12-13 /У епівавт./.
1Ь. Гуманізм національної ідеї в політичній думці україн -ських мислителів ХІХ-поч.ХХ ст.//Матер.всеукр.наук.-метод.кон,р. "Політична думка в Україні: минуле і сучасність".-Київ,1993,-
С. 1911-193.
16. До розуміння проблеми громадянського суспільства у викладанні курсу ПОЛІТОЛОГІЇ //Тези ДОІЮВ.всеукр. наук.-тєор. КОНц "Методологія і зміст гуманітарної освіти: сучасниіі стан і перспективи розвитку".-Херсон,1993.-С.87-33 /У епівавт./. .
17. Экологическое воспитание подрастающего поколения как условие гармонизации отношении между обществом и природой.-Херсон,1991.-14 С. Рук.доп. в ИІІИОН ЛИ СССГ, № 44343 от lb.U4.91 /В соант./.
13. Націонал-комунізм Миколи Хвильового В контексті гуманітарної освіти // Тези допов. всеукр. наук.-теор.конф. "Методологія і :шіст гуманітарної освіти: сучасниіі стан і перспективи рог-витку",- Херсон,1993.- С.103-105 /У епівавт./.