автореферат диссертации по истории, специальность ВАК РФ 07.00.01
диссертация на тему:
Самоуправление трудовых коллективов: исторический опыт, социально-политические тенденции и проблемы развития (на материалах деятельности партийных и общественных организаций промышленных предприятий Украины в 80-х гг.)

  • Год: 1994
  • Автор научной работы: Чкубенко, Наталья Тихоновна
  • Ученая cтепень: кандидата исторических наук
  • Место защиты диссертации: Днепропетровск
  • Код cпециальности ВАК: 07.00.01
Автореферат по истории на тему 'Самоуправление трудовых коллективов: исторический опыт, социально-политические тенденции и проблемы развития (на материалах деятельности партийных и общественных организаций промышленных предприятий Украины в 80-х гг.)'

Полный текст автореферата диссертации по теме "Самоуправление трудовых коллективов: исторический опыт, социально-политические тенденции и проблемы развития (на материалах деятельности партийных и общественных организаций промышленных предприятий Украины в 80-х гг.)"

^ .->

; i j

0,1

ЛНlilPQlSTPOBCbKITfl ЛЕГКАВггА EHlBEPCfTST

На правах рукопису

ЯКУЕЕНКО Натал 1р ТихонЬна

СДМОВРЙЛУВШЯ ТНУД0В:и КОЛЕКТЛВ1В: 1СТОРИЧНИП

досв1д, соц1дльно-аай1г.ш;. тбшщя та ¿¡роедеод

РОЗЕШУ

/на матер1алах ц1яльност! парт!йних та громацських орган!заи1й промислових п1дприснств 1кра1ни у 0О-т1 роки/

Спец1альн1сть 07.ОС.01. - 1стор1я сусп1льних рух1в

I пол1тичних naprlfl

АВТОРЕФЕРАТ

цисертапП на эдобуття наукового ступени кандидата 1сторичних наук

»

Дн1лропетроэськ 1994

Длсертаи1я я рукопис.

Робота виконана на кафедр I укра!нсько! 1с тор И 1 етнопо-л!тики. Дн1пропвтровського державного ун1в'ерситету

Науковий кер!вник - доктор 1сторичннх наук,про$есор

ГОРОДШ&ШО В1ктор Георг1ев1ч

0$1ц1йн1 опоненти - доктор 1сторичних наук, прсх£есор

Остапенко 1ван Макарович, - кандидат 1сторичних наук, доцент

Строк Мякола 1ванович

Дроэ1дна наукова установа - Харьк1вський деркавний ун1верситет

Захист в1цбудеться -Л/ " ¿¿/рг1?!'^ 1994 р. в / ^ годин на зас1данн! спеи1ая1зовано1 вчено! ради К 053.24.03 по лрисудженню наукового ступени кандидата 1сторйчних наук в Дн1прояетровському державному ун1верситет! Д.Дн1пролет-ровськ - 10, пр. Гагар1на ауд!тор!я 604/.

3 дисертап!ею можна ознайомитися в науков1й б!бл1отец! Дн1пропетровського державного ун1верситету.

Автореферат роэ1спано "_"_ 1994 р.

— "П1 #

Вчений гекретар

ец!ал1зовано! вчено! ради, мдидат 1сторичних наук, )

допент • ' ИРМ® 1.0.

I. ЗАШЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

АктуальнХсть досл1д~ення. Проблема самоврядування трудових колектив!в у сучасних умовах сб'ективно висуваеться до розряду найб1лыг. актуальних проблем лол!тики, ексном!ки, !деолог!1. У ре$ормуванн! пол!тично! систем? Укра!ки, започатковано/у э к!нця 80- рок!в, особливе значения набули питания про характер, способ:! забезпечення та конституция! норш беэпосреднього самоврядування у грокадянськсму сусп!льств!, кехан1зм предстааяицько1 демократ!!, в тому чйсл! 1 через трудов! колективи. Демократизац1я пол!тично! систеки, поява новях парт!й, полхтичних та грсмадських рух!в, про$ес1йних та рег1ональних сп1лок, э одного боку, а з !н'.:;ого -розповсюяден! п 1с л я 1591 року процеск депол!тизац!1 та департиза-ц!1 виробничо! сфери, актуал!эували питания про ыожливост!, меж! та фор:« впливу на трудов! колективи р!зно!.:ан!тних пол!тичних структур, механ1зм 1х взае«ов!дносин э органами Еиробничого самоврядування. В той же час, формувакня незалежно! нац!онально! дерхавно! пол!тики Укра!ни, яке супроводжуеться розривои тради-ц1йних господарських зв* язк!в, привело до значно1 пол!тиэац!1 трудових колектив!в ! неформальних орган!в самоврядування - страР-ком!в, прокис л ошх сп!лок, тапо.

Особливу актуальн!сть проблема виробничого самоврядування набула у процес! формування та початтаого етапу реал!зац!! нац!онально! програки Укра1ни переходу до соц!ально ор!ентовано! ринково! економ!ки. Биэначення м!сця та рол! самоврядування трудових колектив!в в управл1нн! п!дприеыствоы - одне з головнкх питань сучасно! теорП та практики роздеркавлення, становления ринкових структур. Значний нагромацженкй !деолог!чний потенц!ал концепцН виробничого самоврядування, яка !сторично, з час1в соц!ал1ст1в - утоп!ст!в, зв'язувала !де! самоврядування з !дедаи соц1ал1зму, в сучасних умовах входить в протир!ччя з 1деолог!ес ринку та його приоритетами власност! над трудом, свобода над р!вн!стю, економ1чно! е^ективност! над соц!альное справедливого.

Вивчення з позиц!й ц!х приоритет!в програмних установ та д!яльност1 пол!тииних парт!й 1 рух!в, громадських орган!зац!й р!зно! пол!тично1 спрдаованност! набувае у сучасних умовах особливо! актуально«1 для пол!тично! 1стор11.

Наукова розробка йроблеми. Теоретичний роэвяток концепцН

- г -

виробничого самоврядування в In, с сц!ал 1ст Is-утел 1ст 1в до пред-ставник !в цисидентського руху, в In, политики п!сля коЕТневого • пер!оду цд югославського вар!анту 1 "народних" п!дприемств в розвинутих краГнах свХдчлть да про глсбальнЛсть проблема, II' 1деолог1чний потенц!ал, так I про значн! в1тчизнян! й cbItob! теоретичн! напрацювання в ц!й галуз1 п;е до початку пер!оду, ¡до -. Дося!д*уеться. Разом з тим, лише у 80-т! рога проблема виробничого самоврядування теоретично була оформлена в науконий напрп/ок у в!тчизняному сусп!льствознавств!.

Врахову'ючи особливу !нтенсивн!сть, м 1»,дисц 1пл 1нарний характер I практичну спрямован1сть теоретичных цосл!дяень проблеми виробничого самоврядування у 80-т! роки, а такой в1дсутн!сть спец!альних !стор!огра$!чних роб!т в ц!й галуз!, ян! б повн1стю охоплпвали визначений пер!од, таке доСя1ядення проведене у первому розд!д! дано! дисертац!!.

Мета 1 завдання досл!дження. мета досдЗдчсення полягае в тому, щоб на основ! вивчення практичного досв!ду самоврядування трудо-вих колектив!в прошслових п!дприемств Укра1ни у 8Э-т! роки, визначення рол! та м!сця у цьому процес! пол!гичних 1 громадських ' орган!зац!й виявити тенденцП 1 протир!ччя його розвитку, вра-хуваннк яких сприяло б подоланно сучасно! економ!чно! 1 соц!ально-пол!тично1 нестаб!льноот1 кра1ни.

У в1дпов!дяост1 з поставлено» метсо вир!сувались так! завдання:

- зд!йснення !стор!ограф!чного доел!дяення проблеют;

- анал!з практичного досв!ду парт!йних ортан!:>ац1й у розвитку виробничого самоврядувачня;

- визначення тенденц!й розвитку виробничого самоврядування ! протир!ч в д1яяьнЬст! орган!в парг!яного кер1вництва I " громадських орган!зац!й п!дприемств.

Об'ектом досл!ц«еиня е д!яльн!сть парт!йнях I громадських орган!зац!й, як! включавться в структуру самоврядування трудових колектив!в промислових "п1дприемств УкраХни. В робот! зосеред-куеться уаага, головния чином, на д!яльност! первинних оргая!за-ц!й НокпартП Укра1ни, оск!лькц в пер!од, який вивчаоться, Ix м!сце 1 роль в структур! та $ункц!ях виробничого самоврядування були дом!нуючими.

ХронологТчн! рамки роботи охоплтаьть 803г1 роки. При 1х енз-1ченн1 враховувалось те, що по-перше, це був единий, цостатньо ривалий час у'в!тчизнян1й 1с тор Д, коли концепц!я виробничого амоврядування була переведена в пяоск2сть реальних йрактичних прав. По-друге, практика виробничого самоврядування у 80-т1 йки еволюц1онувала, вхоаячи в протир!ччя з законом1рностваи ункц1онузання адм1н1стративно-ко:.'.андно1 систеьм в стану II криза, о-трете, анал!з практики та тенденц1й розштку самоврядування в зй пер!оц дав ключ до розуы!ння сучаснлх проблем та перспектив ого розвктну. -

Е1льо конкретно хронолог!чн1 рамки роботи охоштэать 1979 р1к гсрограма уаосконалення господарського мэхан!зцу/ - початок 90-х ок!з /перех!д до ринку, депол!тизац1я Еиробничо! сдери/. При ьоку анал1з практичного досв!ду роз витку самоврядування трудогих олектив1в у 80-т1 роки потребус вид!лення в цьсму пер!оду окргыих гац1в. Критер1ем розмеяузання тут с р!зний статус трудового олективу в управл1нськоыу процес1. Нерний етап /1979-1985 роки/ уз по сут1 прдаиы продоитенняу эте нагромаджених традиц1й в [1рав1 залучення трудових колектив1в до упразл!ння Еиробництвои, сам! трудов! колективи розглядались липе як об'ект управл1кня. 1957-1988 роках роабиток Еиробкичого саыозрядування аабувае ятенсинного характеру, причоыу тр^дошй кояэктка вза носзть гатус суб'екта управления. 3 1989 року починантьсп згортания гообничого сановрядування I проблема трансфориувться в б!дьа огальну - роздержавлення п!дприемств, депол1тизац11 сиробкпюА "ззерху" та пол!т1{зац11 трудовкх колектив!з "знизу", тан аьз:м етходячи за хронолог1чн1 рамки дссд1дгзння.

Джёрельна база досл1дження. Для нивчення проблема самовря-ування трудових колектив!в УкраХни у 80-т1 було еякорястано 1знонан1тке коло ддерел. ОскХдьки дойл1лд:еннп веяося на ссноз! квчення матер1ал!в д1япьност! парт!йних та громаде ыоге орган!за-1й промислошх п1дприсмств УкраХни, дяерелаыитутвистуоали рогранн! документа КошартД УкраХни /КИРС/, програ1гя,прсгреын1 ринципи деякзде 1йеях поя1ткчних парт!й 1 громацеышх рух!з краХни. Однопарт 1йн1сть пояХтично! систеяи на ¿ротлз1 хфаггвето :ього пер!оду, що розгдядветъея, обыеаогваладжерелъцу базу, в :коздому, докукектамиКсцдартХХ УкраХни 1 ИПРС:- «зтерХалпт

з*1зд1в, пденумХв I ко;йеренц1й, постановами ЦК КомпартХХ УкраХни I ДО КПРС, в яких вкзначалася пол!тика 1 заздання партП з роз-вктку самоврядувакня на виробництв1. Еконс:;1чн1 роздХли програм Хнскх партХй та рухХв використову вались при визначеннХ перспектив розЕИТку внрабнлчого с ам овр яду ванн я вае на влхопД за хронолог1чн1 рамки досл1дяення.

Дъерела, як! характеризуют д!яльн!сть КомпартП УкраХни,на нас погляД, не в повнХй м!р! вХдображають реальну картину роз-вятку сако'врядування на виробництвХ, политичного I соц!ально-економХчного розвитку кра!ни в ц1лому. В багатьох випадках ют знаходиыо неоОгрунтован! оцХнки значимост! окремих §орм участ! трудядих в управлХнн! вкробництвом, перспектив розвитку виробки-" чого самоврядуваннк. Д1 обставина враховушъся при використакк1 даного кола джерела.

Основну дкерельну базу цисертацИ складаоть арх!вн1 докумен- . ти. Еикористак1 матер!апи Центрального Державного Арх1ву УкраХки, дебулк вивчен! $онд ЦК КомпарИ УкраХни, матер!али обласккх дер*авнкх архХвХв /Дн!пропетровськоХ, Запор!зькоХ, КиХвськоХ, ЛьвХзськоХ, СуыськоХ, 1 Харьк1Бсько1 областей/, де аналХзузались £онди сблзсних 2 частково, к!ських ком!тет2в парт IX. Використо-Бувалиеь такс»; матер!али парт !йно-госпоцарсьних актив!в ус!х р!вн1в, зас!дань секретар1ату бюро с б ком! в партП, протоколя, стХнограли, постанови пленум1в, конференций, збор!в. Особлива увага в робот! прид!лена анал1зу матер!ал1в первинних парт1йних органХзацХй, партХйних зборХв 1 конференций пХдприекств.

ПоряД з парт1йкимп документами, б у пи Еивчен! матерХапи Об'еднапсго архХву Ради £едерац!1 незалекних про$сп1лок УкраХни, £снци Облва^прода. Державних архХв!в Киева 1 Дк1пропетрозська. До сцХнга ц1х дкерел автор п!дходив критично те;.:у, що в багатьох з них м Хотеться лише загальн! гасла. В деяких документах /нап-ркклад, об'еднаного архХэу Ради ФедерацИ незалехних про£сп1лок УкраХни/ м!стяться протирХччя у паровому матер1ал1. Бикс-ристания цього кола Цг.ерел зцХйснэваяося з врахуванням конкретно-Хсторкч-ного пХдходу до дХяльност! Ко.миартН УкраХни у 80-т1 рокк I оцХнок XX рол! в сучасний перХод.

В дисертацХХ ей к сри сто су вали с ь ыатерХали центрально! /для того часу/, республ1кансы;оХ, облаЬтноХ, мХськоХ та багатотпраж-

но! преси. Вони м!стягь кенкретн! дан! про схан розвитку виробничого самоврядування., про т1, чи !нш! !н!ц!ативд трудових кояейТивХв в удосконаленн! управл!ння п!дприемствами, тогцо. 1$ джерела рсзглядалися в робот! з врахуванням к он оп о л 11 на !н$ор-мац!ю, котра особливо була характерна для периого з пер1од1в,цо розглядяиться.

В ход! вивчення проблеки були ей корне тан! дан! ряду соц!ояо-г!чних досл!джень на прокислових п!дприемствах Укра!ни / в тому числ! I за участю автора/ а також результата к!лькох загально-соязних соц!олог!чних досл!джень. В робот! були шкоркстан! такох статистичн! эб!рникя, дов!дков! видання.

Теоретако-методол ог!чною базоа досл!дження являсться гухан!-стичн!, демократичн! ц!нност!, наукова спад-дина в!тчизндао1 та cbItobo! суеп!льно-пол1тично! думки. !сторико-лсг!чний метод покладено в основу методолог!1 досл!дження. В аисертацП були використан! також методи структурно-^ункц!онального анал1зу та конкретно-соц1олог!чгах досл!джекь.

Нзукова новизна дисертац!йно! роботи полягас в тому, цо на основ! сучасних методолог!чних п!дхсд!в досл!дяення д!яяьност! пол!т)!чних 1 громадських структур п1цприс!-:ств Укра!ни проанал!зо-ваний розвяток виробничого самоврядування, визначен! оссбливост!, 1ротир!ччя та тенденцИ цього розвитку у Ш-тI роки. При цьому збгрунтован! пер!одизац!я 1 зв'язок окремих етап!в у розвитку зиробничого самоврядування з залровадченнда ¡шрокомаептабнях юл1тичних 1 соц1а.тьнс-екснс!.:1чних каипаихй у 83-т! роки; охарак-•еризован! тенденцП розвитку та КритерН зр!лост! виробничого ■ .амоврядування; зд!йснеке !стор!ограф!чне досл!дження проблем, ¡ке охоплюо 80-т! роки.

Практична значения тзоботи полягад в тому, що сиводн I рако-екдац!!, як! м!стяться у дисертацЯ ! в ряду випадк!в мавть остановсчняП характер, можуть бути корисниш з практиц1 сучасних роцес!в роэдержавлення, в подал ып!й теоретичн!й розробц! проб-змя, а такск у навчальн!й робот!.

Дпроба«!я досл!д*ення. Дисертац!я обговор£)валась на зас!дан-ях ка^едри укра!нсько! 1стор!1 та етнопол!тнки Дн1пропетровсь-зго державного ун!верситету. Окрем! положения досл1дкення т!цомляяись автором на конференцП з науково-досл!цно1 робота ю^есорсько-викладацького складу ДнЪроветровського державного .

- б -

ун!верситету /лютий 1993 р./, на науково-практичних ксн1*еренц1ях /м. ДнХпропетровск,'ы. Кривий Р!г, 1991 р., м. Черн1вц1,1ь&2 р./.

и. струюура I основгйй алст роеоги

Днсертац!я складаеться !з вступу, трьох розд!л!в, висновк!в, доцатк1в, списку використаних дкерел I л!тератури.

У вступ! обгрунтована актуальн!сть теми, с^ормульсван! мета I завдання досл!дження. Визначен! хронолог!чн! рамки, :.:етодоло-г!чна I джервльна база, новизна I практично эначс-ння дисертацП.

В першому розд1л! "Теоретичн! та 1стср1огра$1чн1 аспекти проблеми виробничого самоврядування" теоретико-1стор!огра4'!чноку анал!зу передуе 1сторичний огляд розвитку концепцП виробничого самоврядування до початку пер!оду, по розглядаеться. Висв!тл.ккть1 погляди на проблему самоврядування видатиих укра!нських вчених та громадських д!яч!в Туган-Еарановского ¡."I., Виниченка В., Волобуева ¡и. Визначаеться, що 1стор1я розвитку виробничого самоврядування св!дчить про значив посилеиня у ваги до теорП та . практики цього питания на початковому етап! форму вання ад;Лн1-стративно! системи та в стадП II кризи.

ОсновниЯ зм!ст первого розд!лу складаз 1стор1огрчф1чний анал!з проблеми. Вих!дни?/и позиц1я"-и для цього у робот! Сули прийнят!, по-перя:е, пер!одизац!я етап!в розвитку виробничого самоврядування: 1979-1986; 1987-1908; 198Э - поч. УЗ-рок!в. ¿1о-друге, розгляд спец!фики ц!х етап!в /1 форм самопрядулання/ кр!зь призму широкомасЕтабних пол!тичних 1 ссц1ая!.мс-ексноу1чних каыпан!й, як! проводились у рамках вказа!глх пер!оц1в. йо-третс, врахування реальностей розвитку укра1нських сусл!яьнознавчих Досл!дясень в галуз! виробничого саг«оврядування, як правило, !н!ц!йованих союзки:.: центром.

В 1стор!ограф!чн!й частин1 розд!лу висв!тлено эначний !нте-рес сусп!льствознавчих наук до проблем, цо розглядасться. Це обумовлено передуе 1м !деолсг!чни;.и факторами. Е1льна чаетина опубл!кованих до 1987 року роб!т, як! торкаьться проблеья виробничого самоврядування, проанал!пована в 1стср!ограф!чн1я моног-

paifll Дятлово! !.i.¡.i. ^ та деяких 1стор!ог;а$1чнЙх огляДах.^ Однак, в меках сучасного концептуального розум!ння 1стор12 й теорД еиробкичого самоврядування ц1 робота не забезпечупть реального погляблення зкзнь. Кр1м того, в них в!дсутн1й ан'ал!з роб 1т, видаки х в Укра1н1. Нов! п!цхсзд до !стор!огт$Д були застасован! в аокторськ1й дисертацЯ Горсдяненка З.Г.^ Лле хронолог!чн! рамки ц1с! роботи охоплюють лиге г,ер;:у половину 83-х рок!в. Зсе це обумсвизо необх1цн1сть проведения 1стор1ограф1чного анал!зу проблеет.

3 дисертацД теоретичн! робота, гдо розглядаоться, умовно згру-псваи! в1:;пов!цно трьох р!вн1в роэвитку виробничого-самоврядування у öO-т! реки. У косному з розд1л1в видЬянться роботи теоретично! спрге/.ованост1 /<!асамперед, робота економ1ст1в,ф!лосо<|1в, соц1олсг1в, праБсзнавц1в/ та роботи, в яких досл1дхуеться зи!ст Г роль пол!тичних 1нстатут1в, д!яльн1сть парт!йн/х та гроыадських орган!зац!й у резьитку виробничого самоврядування.

До к1нця 70-х рок!в питания про застосування_при соц1ал!зм1 принцнп1в самоврядування практично не роэроблклося. Поняття саыо-Ерядування як у сусп!льств1, так 1 у виребництв! в!дносили липе до кемун1стично1 стад11 розвитку, застосовуючи терм!н Мксмун1с-тячне самоврядування". Терм1н"виробниче самоврядування" у позитивно^ значеня! тривалий час взагал1 гэ використовусться. 3 к!нця 70-х - псч. 80 рок1в.починаеться розробка теоретако-кетодолог!ч-ких п!дход1в до проблема ссц!ал1стичного самоврядування в qlaoay та виробничого як с.чладово! частини. До питань в галуз! самоврядування печинають п!дключатися представники усЬс сусп1лъстэо-

1. См. г Дятлова Ü.M. КПСС, рабочий класс и управление производством. /.Методология и историография проблемы/. - .Ленинград: Изд-во ЛГУ, 1987.

2. См.: Еееолииин A.A. Деятельность КПСС по развитии общественно-политической и трудовой активности рабочего класса /1У75-1985/: Краткий истсрисгра^ичес¡ии обзор //Из истории

с ост атлетического строительства: ¡¿еивузовский науч.сборник.-Саратов: Изд-во Сарат. ун-та, 1989. - Вш.Г7. - C.95-I04; Золотой А. Участие трудящихся в управлении смяалистическка производством: .политико-экономический аспект /обзор научной литературы за 1^81-1965 гг./ //Экон.науш.-19а7.-*?о.-С. 126-131 и цр.

3. См.: Городгяенко В.Г. Участив трудящихся в управлении производством: опьгг я проблемы работы партийных организаций Украинской ССР /бСГ-е - начало 60-х гг./: Авторе^, дис.... д-ра ист.наук. - К., 1990.

знавчих наук. Теоретичн!, методолог1чн1 й практичн! аспекти проблем« набувають розвитку, в перпгу чергу, в роботах економ!ст!в, присвячених анализу господарського механ!зму "розвинутого соц!а-лДзчу"»^ проблем управл!ння виробництвом^, теорП трудового колективу^ та безпосередньо рол! трудових колектив!в в управл!н-н! виробницгвом.^ Питання теорИ самоврядування знаходять воображения Л в цосл1цясення!С. в яких розглядаються ф!лософсько-правов1 аспекта проблеми.^

В пер!од, що досл!джуеться, виробниче самоврядування анал!-зувалося лише з позиц!й "участ! труддаих в управл!нн1 виробниц-твом". Спец!ф!ка ц!е! "участ!" полягала в тому, цо грудовий колек-тив був реально в!дчужений в!д власност!, а тому I його участь в управл!нн! виробництвом носила форманьний характер. Анал1з теоре-тичних роб!т цього пер!оду показуе в!дсутн!сть й постановки питання /за винягком автор!в, як! друкувалися в "Самиздате"/ про нац!дення трудового колективу власн!стю. Як правило, обгруновуеть-ся лише необх!дн!сть зм!ни в!днотення роб1тник!в до результат!в свое! прац!, забезпечення б!льш ефективного використання засоб!в виробництва. Уваш фах!вц!в зосередкуетьс я в основному на проблемах уцосконалення форм участ! трудяцих в управл!нн! виробництвом.

Серед роб 1т 1сторико-парт!йно1 спрдаованост! в дисертацД окреыо розглядаються досл!дження, присвячен! бизначению м!сця й

1. См.: Чухно A.A. Экономические проблемы зрелого содаализма . в решениях ХлУ1 сьезда KI1CC. - К.: о-во ''Знание" УССР,

I9S2; Экономические проблемы развитого социализма /И.ИЛу-кинов /гл.ред./ и цр. - К.: Наук.думка, 1984 и др.

2. Си.: Медведев В.А. Управление социалистическим производством. - Id.'. Экономика, 1983; Попов Г.Х. Эффективное уп-

. равяение. - Ы.: Экономика, 1985 и др.

3. См.: Кириченко A.A..Пономарев В.А..Яковлева Л.Н. Социально-экономическое развитие трудового коллектива. - К.: Политиздат Украины, 1935.

4. fäi. :-Валуйсккй A.A. Трудящиеся' в управлении материальным производством. /Вопросы развития социальной активности в управлений производством/. - К.: Политиздат Украины,1985; Орлов А.К. Советский рабочий в управлении производством.-М.: Экономика, 1982 и др.

5. См.: Руцкч S.M. Демократический характер упразлешя производством при социализме. - : Политиздат, 19с5; Терехов О.П. .Демократия з трудовом коллективе. - К.: Одесса: Еьца ск. Голозноэ изд-во, 1933 и др.

рол! пол!тичних !нститут!в у сусп!льств1,^ участ! трудяцих в управл!нн! соц!ал!стичним Еиробкицтвом," д!яльност! парт!йних орган!зац!й по п!двищенню рол! трудових колектив!в в управл!нн1 п!дприемствами.** В оц!нц! ц!яльност! КомпартП Укра1ни /як I КПРС в ц1лсыу/ перевачають компл!ментарн!, оптим!стичн! характеристики. Узагальнюеться лисе поэитивний досв!д, у висновках в!дсутн! альтернативы! точки зору на досв!д робота парт!йних орган !зац!й,цос-л!д«ення гах!дних 1сторик!в та "советолсг!в" розц!нюоться як "м1||и" та "$альс1$!кац11и.4

3 лрийняттям Закону про трудов! колективи /1983 р./ досл!д-ження в галуз! виробничого саковрядування набувають лрактичну спрякованн1сть. !з закрепления!.! терм!ну "соц!ал1стичне самовря-дування" в ¡.:атер!алах ХлУ1 з'1зцу КПРС та !нших парт!йних доку- ' ментах сусп!льн1 науки безпосередньо п!дходять до роэробки кон-цепц11 виробничого самоврядування.

Та у вага, яка була прид!лена соц1ал!стичному самоврядуваннв на с!чневому та червневому /19У7 р./ Пленумах ЦК КПРС, у Закон! . про деркавне п!дприемство /1987 р./ викликае особливо шрокий

1. См.: Гайдуков Л.ф. Партийное руководство экономикой развитого социализма /Ка материалах Украинской ССР/. - К.: Вит;а гк., 1931; Рудык ¡¡.А. В авангарде трудовых коллективов. Совершенствование сргани: ^писнно-партийной работы партийных организаций проявленных предприятий Украины в условиях развитого социализма. - Львов: Вица гск., 1933 и др.

2. См.: Тяков З.А. Участие трудящихся в управлении производством. - львов: Вьпч ц!к. V 19Е&; Личина А.К. Роль роб!т-ничого класу а управл1нн1 ссц!ал!стичним вирсбництвом,-К.: иол1тв:{дав, 1ь79 и др.

3. См.: лсна:.евич А.П. Деятельность Ксгаартии Украины по дчльнейтему развитию со^алястической демократии /На материалах парторганизация Украины/.- К.: Выла ск.,1985; Мпслсва-лисичкина ri.il. Лз опыта работы первичных партийных организаций пропиленных предприятий УССР по вовлечению труд^хся в управление производством /1У76-19В2гг./ //Научные труды по истории КПСС. - К.: 1984.- Вып.129. -С.5и-56; ¡Гебельников З.Л.,Постоленко Ф.Г. Из опыта работы партийных организаций Украины по повышению роли трудовых коллективов в управлении пссизводством //Научные труды по истории КПСС: Респ.межвед.науч.со,- К.:3ыща шк.,19®.-Выл.141 и др.

4. См., например: Цата В. Социалистическое самоуправление в буржуазной и ревйзионистской интерпретаград //Вопросы экономики. - 1905. - £1. - СЛ46.

пот!к публ!кац!й з дано! проблеш, характерней для пер!оду 1987 1988 рок!в. Загальнотеоретичн! питания самоврядування в цей час розроблдать Аузан A.A., Бузгал1н A.B., Бутенко А.П., Воейков Ы. -1ванов В.М., 1ль1нський 1.П., Калакура Я.С., Т!хсм!ров Ю.А., ïc нанс'вский 6.П., С!волоб JD.B., С!ренко В.Ф., Шахназаров В.Н. та 1н. -Б! ль та чаетина публ!кац1й цього пер!оду присвячуеться станс денню елемент!в самоврядування в сфер! матер!ального виробниц-тва.* Концепц1я самоврядування у роботах цього пер!оду стае в центр 1!деолог!1 "оновленого соц!ал!зму". Трудовий колектив в б!льт!ст! публ!хац1й та квал!ф!куеться, як реальний суб'ект уп равл!ння. Увага досл1дник!в зосереджуеться на питаниях, пов* яза* 1з визначениям функц!й нових для того часу орган!в саиовркд} ван - Рад трудових колектив!в, механ1зыу застосування принципу виб! ноет! на виробництв!.^

3 нових позиц!й намагаеться визначити роль пол!тичних Ihm тут!в у економ1чному житт! сусп!льства 1сторична наука.^ Однак, як правило, спроби критичного анал!зу в ц!х роботах обмежуютьс} з* ясовуванням причин цеформац!й в д!яльност! парт il внасл!док в!дступу в!д лен!нських принцип1в парт!йного життя.

Досл1дники, як! розглядають роль партII у розвитку виробю чо! демократ!!, традиц!йно в!дводять парт!йним ком!тетам п!д-приемств функц!! координуючого центру вс!х ланок самовр яду ванн j " трудового колективу, обгрунтовуючи, по сут!, практику п!ды!ни парт орган !зац!ями функц!й адм!н!страц11 та громадських орган1зг ц!й. Декларувчи необх!дн!сть усунення "командно! психолог II", !сторична наука, як I ран!ше, сто1ть на позиц!ях зростанНя кер. но1 рол! партП в нових умовах". ДискусД про м!сце й функцП

1. См.: Вегера С.А. Трудовой коллектив и управление. - К.: Вища шк., 1988; Калакура Я.С., Сиволоб D.B. Рабочий класс-авангард социалистического самоуправления. - К.: Вица гак.,

2. См.: Накоряков В. Кто на заводе хоздан //Коммунист. - 1988.-#6. - С.22: Омельченко А. Выборы руководителей: проблемы и решения //Экономика Сов.Украины. - 1989. - №2. - C.38-4I

и др.

3. См.: Воробьев А.К-. На острив перемен. - К.: Политиздат Украины, 1988; Корниенко A. tía путях перестройки и ускорения /опыт партийных организаций Украины/ //Коммунист. Украины. - 1988. - JfóT - С.32-43.

4. См.: Исторический опыт революшонно-преобразуацей деятельности КПСС. - К.: Политиздат Украины, 1987; КЬцюбра í¿. 1., Бурлай Е.В., Заец A.Í1. Демократ1я i перебудова. - К.: Пол1твидав Укра1ни,1988 и цр.

- и - -

партН не десять суттвв!: хтссь б!лыпе п!ддасть критиц!, хтось менп , але у рамках ксжяиеого: р!зниц! допустим!, протилежност!-" ' н! в якому раз1.

3 1989 - ого року практичниЯ 1нтерес до самоврядування трудо-вих колект;!в1в починая поступово послаблюватись. 3 другого боку, 1нерц1йниД характер теср-'етичних досл!джень сприяе: виходу на даний час значно! к!лькост! публ1кац!й, у як!х розглядаються загальн! питання самоврядування народу*, окрем1 фор ми та функцН виробни-чого самоврядування. Лого прояви безпосередньо на р!эних р!внях трудового кслективу.^ Анал!з роб!т цього пер!сду св!дчить про ' 3!.:1'чення акцент!в у ьивченн1 прсблеми вирсбничого самоврядування в!д питань Еиб1рност! та статусу срган!в самоврядування в б!к сбгрунтування несбх1дност! над!лення трудового колективу власн!-ста, конкретних механ!зм!в в/.купу, переходу до оренди. колективних й акц1онерних п!дприе:мств. Узагальнений вираэ зм!ни м!сця й рол! трудових кслектив1в знахсдить в!добра«ення спочатку в Закон! "Про п1цпригмства в CF'CP", а Пот!м, вже на основ! проголошення незалежност! Укра1ни, в одному' з персих II закон1в в галуэ1 еко-но!.11ки - закон! "про п1дприемства в Укра1нськ1й PCP" 1991 року.

Курс на розвиток товарно-грогових в1дносин та ринку, вису-нутай у прогрям1 союзного уряду наприк!нц! 1989 року, не ulr не ув!йти у яротир!ччя !з монопольними 4ункц1ями парт!! в економ!ц!, у сусп!льнсму житт!. Серед !сторик!в та публ!цист!в розгортаеться полем!ка в!дносно нервно! рол! партД,^ необх!дност1 опозицП, п!длягання парт!! загальнодемонратачним процедурам/* В б1льс!ст1 досл1джень, де розглядаються д!яльн!сть партЪ.них ! громадських^

1. См.: Социалистическое самоуправление /по^ ред.Д.А.Керимова, Л.Л.А/'-ьксва. - К. Политиздат Украины, 198:*.

2. См.: Демократизация аптрата'дправления /Под ред.З.В.Цвет-кова.- п.: ¡1зук.цукка,19»0; Селест Д.С. Хворческий потенциал трудовых колчективов. - К.: Вица п>к.,1-8У и др.

3. См.: Еерн-1'тейн Л.Е.,Салабяй 3.3. У.есто и роль КПСС в обновленном советском обществе //Научные труды по истории КПСС: Респ.мечсвед.науч.сб.- К.^шбидь,1990.- Вып.153.- С.3-13; Шевченко 3.и. демократизаровать хозяйственную жизнь //Коммунист Украины. - 1УуО. - !?2. - С.26 и Др.

4. См.: Социализм: между проплым и будущим /Ред.- сост.В.П.Киселев, И.ш.Клдокин. - :Прогресс, 1989.

5. Белявская О.С.,Склсвская а.И. Развитие КПСС марксистско-ленинской концепции социалистического самоуправления народа //Научные труды по'истории КПСС: Респ.межвед.науч.сб.- К.: Лыбидь, 1990. - Вып. 163. - С.27-35; Трипольский В.А. Коммунисты в перестройке. Лз опыта работы парторганизаций Украины. - К.: Политиздат Украйны, 1990 и др.

орган!зац!й п!дприемств, визнаеться в!дпов!далън1сть компартН за борократизац!о виробничого самоврядування, апе ця критика, як 1 ран!ше, носить' дозований характер, на перэдй план вису ваяться : демонстрация позитивного досв!ду, нагромад*еного при п!дтримц!

'оби'ом1в, партком!в п!дприемств. Причини де^орыацХй у розвитку . самоврядування труцових колектйв!в традиц1йно зв'яэують з поручениями лен!нських норм парт!йного ¡киття. Безумовно, для к!нця . 80-х рок!в, коли вжейшяися теоретичн! та 1деолог1чн1 пссуки нових вимог до орган !зац II партП, як! б враховували реальн!сть сучас-ного св!тового розвитйу.цього було недостатньо.

На ц! обставит звертали увагу й зах!дн! досл!дники розьитку самоврядування в наш!й кра1н1,так! як Б.аайсснер, м.Хубер, Д.Гел-брейт, В.Леонтьчв, Л.1охансен, О.Шк; робота деяких з них роз-глядавться в дисертацЯ. 0ц!нка ц!х роб1т з боку радянських £ах1в-ц1в, ^ як 1 ран!се, несе на соб! в!дбиток охоронс-догматично! пар-т!йност1.

л

Знайомсгво з останн1ми дисертац!йними роботами в ц!й галуз! св!дчить, що вцосл!дженнях починае проявлятися б!льш критичний анал!з проблем виробничого самоврядування- Разом з там, б!льш1сть автор!в залишаеться на позиц!ях 1деологП "оновленого соц1ал1зму", необх!дност1 врахування нових фактор!в в д!яльност! компартН, а не де1деолог1зац11 та департизацИ виробничо! сфери.

Анал1зуючи статути й програмн! документа деяких парт!й, як1 виникли на рубеж! 80-х - 90-х рок!в, привертае увагу те, цо в

1. См.: Еиттенберг Е.А., Активность масс в условиях перестройки. - ¡¿.: Знание, 198У; Черняк Э.В. Критика буржуазных фальсификаторов социалистического самоуправления народаГ г Казань: Из-во Казанского ун-та,

2. См.: Авдеенко Е.Д. Социально-трудовая активность рабочего класса в условиях становления демократического общества /из опыта общественно-политических организаций Украины в 80-е годы/. - fytcc... канд. кст. наук. - К.: 1991; Рубан Е.В. Деятельность партийных организаций ло развитию активности трудовых коллективов в управлении социалистическим производством /198Э-89 гг./. -'Дисс... канд. ист. наук. -П.: 1990; Яричевский B.C. Управленческая деятельность трудовых коллективов. Дисс. канд. экон.

наук. - Харьков. 1989.

багатьох з них передбачене створення парторган!зац!й безпосередньо у трудових колективах.* 3 цього приводу в дисертацЦ п!дкрес-лючться, чо подП серпня 1991 року, наступи! р!шення про департа-зац!ю^ п!цводять п!дсумок як дискус!ям про кер1вну роль компар-тП, так ! претенз!ям нових пол!тичних структур на св!й вплив у трудових колективах.

tía основ! !стор!огра$!чного анал!зу проблеии в дисертацН вид!лено чотири п1дходи до теорП, практики та перспектив роз-витху виробничого самоврядування: негативний, з позицХй трудовоХ та управл!нсько! концепц!й, а такспк глобал!стський. Ир*хильники негативного п!дходу обгрунтовуоть тезис про !лвзорн!сть виробни-чоХ демократ!!, несум!сн!сть виробничого самоврядування принципам рац!ональност!. Трудова концепц1я вихсдить !з !де! приоритетност! ipan! над власн1стю та управл1нням, управл1нська концелц!я перец-5ачас исжлив!сть делегування частини $ункц!й управл1ння трудовому <олективу в ц!лях п1цвицення -е^ективност! управл!нського прсаесу з ц1лому. Зг!дно глобал!стського п!дхсду за виробничии самовря-1упакнш закр!пшсться роль еконоыХчноХ основя посткал!тал1стич-ю1 та поетеоц!ал!стично! соц!ально-орган!зац1йних структур п!д-[риемства й сусп!льства.

Вид!лен! п!дхсдк, як! в!дображ~пть сучасний р!вень та незавер-;енн!сть кснцепцН виробничого сановрдування, являються лише ■еоретичним Еиразо.ч в1дногзення р!зних пол!тичних парт1й, рух!в а громадсыгих орган!зац!й до соц!алъно-еконоы!чних, полХтичних а !деолог!чних ор!пнтир!в УкраХни, цо £ормувться сьогодн1.1'асла рудово! концепцП самоврядування традиц!йно знаходяться в центр! рограм пол!тичних парт!й та рух!в кс!/ун1стичноХ й соц!ал!стич-

. См.: Устав Демократаческой партии Украины /Статут Демократично! партЯ УкраХни/ //Л1тературна УкраХна»— Т990. - 27 весесня; Устав Народного руха УкраХни //Сучасн! пол1тичн1 пагтД та рухи на Укра!н! /!н!}ормаи1Яно-дсв1дков1 цатер1али/ Хнститут полггич-них досл1д«:ень; Редкол.; !.ф.Курас та !н. - К.: 1991.-С.259; Устав Украинской республиканской партии /Статут Укга1нськоХ республ!кансько1 партП/ //Дос-в!тнХ вогн1. Трибуна низових осередк!в Сродного Руху УкраХни за перебудову. - - С.4-5.

, См.: Постановление Верховного Совета Украинской ССР "О делартиза^и государственных органов, учреждений и с^гакнзаияй"//Ведомости Бесшовного Совета Уквакнем СССР. - 1991. - £38 ст.504.

но! спрямованост!, прсфсп!лок, страйком1в. Пол!тичн! си ли нац!о-нально!» демократично!, л!берально1 ор!чнтацН- зайиають позицН управл!нсько! концепцЦ, яка б!льо; в!дппа!да<5 структура;.; ринко-во! економ!ки. Обгрунтовуючи доц1льн!сть лГцхоцу з позиц!а управ-л1щ;ьно1 концепц11, в цисертацН разом з тим робиться висновок, що виробниче самоврядування завдяки нагромад?;енс1 ГнерцЦ та традк ц!яи у !перех!дний пер!од буде зазнавати тя<с!нкя у б!к 1деоло-г!1 трудово! 5снцепцП.

Зд!йснений !стор!ограф!чний анал!з в дисертац11 доповчю^ться розглядом б!льп спец!аяьних проблем тсорП самоврядування трудози: колектив!в. Серед них особлива увага прид!ляяться питаниям .типоло-г II виробничого самоврядування, його мея, конкретних форм та функц!й, мокливостей та механизму включения у пол!тичну структуру сусп!льства.

У другому розд1л1 "Практичний досв!д участ! трудових колек-тив!в В! упраая!нн! п!дприемствами: орган1зац!йно-1деолог1чне забезпечення 1 тенценцН розвитку /1979-1986 рр./ анчл!зуаться формальн! та реальн!, 1деолог!чн! та еконоы!чн! засоби залучення трудових колектив!в до управл!ння виробництвом. Виробниче самоврядування, яке мая свою'внутр!шню'лог 1ку розвитку, в пер1од,!цо розглядазться, еволюц!онувало, п!дкорюочись скор!н:е не внутр!с-н!м, а эовн!тн!м законом!рностял функц!онування адм!н!стративно1 системи з II первинн!сто 1деолог11 над еконсм!кою, над!ленням досить реальних економ1чних 1н1ц1атив, у тому числ! й в галуз! виробничого самоврядування, в форму великомасстабних пол!тичних I соц!ально-економ!чних кампан!й. Серед таких камлай в робот1 вид!ляаться: "програыа удосконалення господарського механ1зму" /1979-1982 рр./, лозунг "зм!цнення цисц!лл!ни та порядку" /19821983 рр./; "широкомасптабний експериыент 1з розширення прав п!д-приемств /1984-1985 рр./; концепц!я ирискореш! я та актив1зацП лаздського фактору"/1985-1986 рр./. 2м!на каыпан!й, яка супровод-жувала зм!ни у вищому парт!йному кер!вництв! кра!ни, пост!йно зм!щувала ор!ентири у розвитку виробничого самоврядування. У пер!оц 1979-1982 рр. традиц!йяа увага прид!лялася таким формам участ! »рудового колективу-в управл!нн! як соц!ал1стичне зкагання, пост!йно д!вч! виробнич1 наради /ЦЦВН/, вйробнич! збори,# тощо. У кампднН 1982-1983 рр^ центральною проблемою постае реал!зац!я повновагень трудового колективу, передбачених Законом про трудов!

- 1Ь -

колективи. 3 кампянП 1984-1985 рр. знсву слостер!гаеться зм!-з;ення уваги до ферм самсврядування - насамперед, ао форми колек-тивного легенору та договорних зобов'язань. Нарешт!, в кампанД 1985-1986 рр. зд1йс!:й€Ться черговий поворот в 1ц форм до функц!й у розвитку самоврядування трудового кслективу: до його повиова-кень було в1дкесено те, ¡до завчди зиаходилось у в!данн! орган!в -державного управлЬшя-- самост!йне фермування фонду зараб!тно1 плата та визначення чисельност! працюючих.

В пер1од, 1до розглядапться, б1льи1сть прояв!в участ! трудо-вих колектав1в в управл!нч1 виробгицтвом /у робот1 1х нарахо-вупться 61лыу двох десятк!в/ набувало декларативного, 1деолог1зо-ваного характеру. В цисертацП анал!зувться механ!зми й технологу формалЬацЯ таких прояв!в участ 1 трудового колективу в уп-равл!нн! виробництвем як соц!ая1стичне змагання, ПДВН, атестац!я робочих м!сць, колективи! договори, реал1зац1я повноважень тру-, дового кслектаву, тог,о." Парт1йн1 орган!зацЯ п!цприемств були пров1дниками р1ьень ви^естоячих парт!йних орган!в, як! мади знач-н! могсливост! втручання в управл!ння 1 не несли н! матер!ально1, н! морально! э1цпов1дальност1 за стан справ на п1дприемств1. Про це св!дчать наведен! в ро^от! чисельн! пр?клади , арх!вн! ыате-р1али, як1 в1добрачаать д1яльн!сть парт1йних 1 громадських орга-н!зац1й промислових п1дприемств.

Поряд з тим, в той час набувають поамрення реальн1 форми та функцЯ гирс^:5ичого самоврядування, яч! базувться на економ1ч-ному 1нтерес1 трудового кслектаву. Серед них особлива роль нале-чала бригадиску подряду, практиц1 та еволюцП якого в робот! привертачться значна увага. Для пер1сду становления бригадного п!дряду /1979-1986рр./ була характерна погоня за чисто к!льк!с-ними показниками справи. До недог.1к!в йоге розвитку в той час мокна в1дмести й малочислен1сть бригад нав1ть на передови* п!ц-приемствах УкраХни. Части ми були випацки розвалу бригад. Роз виток бригадного самоврядування пост1йно входив у протир!ччя з! ста- • лими с тру к турами власност! й управл1ння п1дприемстеаыи. Не випац-ково, що в перш1я половин! 80- рок!в не спостер!гаеться пом!т-ного зростання бригад, як! б працявали в умовах п!цря1ЦГ. Разом э тим, п1дрядна форма э*явилась достатньо прогресивною орган!эа-ц!йнос структурса, яка дала 1мпульс розвитку виробничого самоврядування 1 п1цстави для визначення його мея 1 мокливостей.

його можна розгляД1.и як вих!цну, генетичну форму розвитку виробничого самоврядування по л1нП: бригадний п!дряд ■- колективний п!дряд - оренда - колективне п!дпризмство - акц!онерне п!дприсм-ство. Розгортання nlx тенденций, головнях у розвитку виробничого самоврядування, належить до пер!оду 1У87 - поч. 90-х рок!в.

. У третьому розд!л! "Шробниче самоврядування в практиц1 про-мислових п!дприемств /1907- поч. 90-х рок!в/: особливост!, проти-р!ччя» проблвми розвитку" цосл1д«уеться практичний дссв!д трудо-вих колектив!в, поя!тичних та громадських структур в улравл!нн! п1дприямстзами. Своер!дн!сть пер!оду 1987 - поч. 90-х рок!в поля-гала у тому, що це був пер!од поступового в1дходу в1д траздц!йних соц!ально-економ1чних моделей у рамках "соц!ап1стачного вибору',' пер!од переходу до реформу ванн я пол!тично! систеу/и, розгортання тенценц!й, цо привели до розвалу СРСР та паяв! незалежних нац1о-нальних держав 1 Укра1ни в ïx числ!.

Головною особлив!стю практики розвитку виробничого самоврядування в пер!од, що розглядаеться, являлась суперечлива динамка-розгортання - згортакня цього процесу. Процес розгортання реальккх структур виробничого самоврдування,цо зм1нив езояюц!й-ний пер!од використання 1деояог!зоБашх форм "участ! трудових колектив!в э управл!нн! виробництвом^був пов'язаний з проведениям двох камяан!й - "самоф!нансуваняя та повного госпрозрахунку" /1987-1988 pp./ й переходу ка сренцу /1983-1989 pp./. Основною рисои ц!х кампан 1й в галуз! виробничого самоврядування було "нак-ладення" ноеих форм /органIs/ на передбачен! Законом про дер-(, кавне п!дпризмство /1987 р../ нов1. функц!! виробничого самовря-дування, що зумовило 1нтенсивн!сть його розвитку в той час.

Поява в орган 1зац!йн1й структур! управл1ння нового, органу -Ради трудозого колекткву /FXK/ 1з новою функц!пю - -виб1рн!стю дала п!дстави для зм!кк "балансу сил" в управл!нськ!й Icpapxll п!дприямства. Е дисертацП простежуяться практичний досз!д та проблемк впровадження принципу Бйб1рнсст! кер!вник!в п!дприсмств. В орган!зац!1 та проведенн! вибор!в на п!дпри«:мства Укра1ки дом!нуючу роль в1д1грава-те парт1йн! комГтети й адм1н1страц!я. Мвючи дсстатк!й пол!тичнкй досв!д формал!зац!1, а !нод! й фаль-сиф!кац!1 вибор!в, процедурних питань, при вибор! господарських кер!вник!в в!н був ними викоргстаний в повн!й • м!р!. Основними эасобада тут виступали в!дкрит! голосування, безальтернативн!сть

Я17-«»

BZfScpÎB, зд!йснекня таску в р!зних формах на трудов! колективи,

ТСЧО:

В силу 1нерц11 трап,;:ц1й адм1н1стрзтивно! систе^и э трьох мскяивих Е-чр1акт1в взапмов1днос;ень ПК й аа«!н!страц!Х : I/ РТК "при ахч!н!страц!1", 2/ адм1н!страц!я "при РТК", 3/ паритет РГК й адм!н!стрзнП в прянягт! р!гень, в практиц! викоргстовувався в основному, пер'лий Я частково трет1й. Б!дсутн!сть ефективних ijOpií вэапмоцП спсстер1галаея не т!льки з адм!н!страц!сз, а Я з грсмадсьюс.'л срган1зац!пк, насамперед, з кер!вництвом. парт!йяс! та npoícnlnKCEoí орган ísa^ín-rn п!дприскств. Партком займаяи по в1днсгенню до РТК подв!?.ку позип!^: з одного боку, вони бачяли за Pin реальну силу, яка спроконна влливати на ады!н!страц!о, а з другого - в традии!ях партком le п!дприемств було тр-пмати усе в "рамках7 вир1гувати виробнич! заедания "разом" з ад«!н!стра«1е» на правах другого органу кер1вницТБа на пхдприскств!. 'До б1лъо суперечяив!' стосунки складапися ы!ж РТК й профкома«! п1дпрне»1С?Е, сск!льки вони вир1пували т!ж сам! завданкя, перш! - в силу закону, друг1 - в силу традиц1я. Означен! протир!ччя в д1гаьност! ы!я РТК я кер!зксз "тр!йксз" п1дприсмства дс к!нцк 80-х рок!в загострили питания про доц!л1>н!сть РТК Я празсм!рн!сть rp¡Hi5?ny виб!рност1. Законом "Про л1дприемгтвз в УPCP" /1991 р./ ыэжяи-бост! застосуваннп Р.ого були зведен! до ы!н1иуку.

Згсртання прспесу демократизацЦ виребккчого улравд!ннв з к!ния 90-х рск!э сл!д зв'язувати.з початком реал!зацП прегрш/ переходу до гннково! економ!ки. На дертавних п!дприс:лстпзх знозу почала в!дрод*уватись пол!тика одновладдя г боку адм!н!етрац11. Частина 5ункц!й упразл!ння п!длрисмством, цо трааиц!йно еттллдалн cíepy впливу парт1Янп! срган!зац!1, п!сля прийняття р!еэнь про депарчиэаихе /1991 р./ буян .яерерозпод!цен1 m!f. адм!н!страц1ск Я профкомами. Згсртання пиробничого с ам с н р яду б п нн я коне бути пояснено рядом причин. По-nepnie, розривом и!* р!внем деыократиза-ц!! ексном!чно! та пол!тично! систем: сановрядування но в з::сэ! проявити себе в рамках парт1р.но-дертагне1 ыокополН на 2.ласн1сть, зладу та !деолсг!о. íio-друге, сааоврядуванн я, як правило, демон-струя позитивна результати в yucsax пол1ткчно! та економ!«но1 стабхльност!, а не на етал! "револсц!йно! персбудовя". По-трзттс, э!днозення до самовркдуванкя 3 боку теорП ! практики nepîoa . п!дв;пг;еного до нього !нтересу /I987-ÍS89 pp./ косило характер скор!яе какланП, н!я конструктивных д!я..

Спрямован!сть перетворень в Укра1н! /як I в 1нпих кра1нах з тотал!тарнсио !стор!ес/ на формування цив!л!эовано-демократич-ндас пол!тичних та еконоц!чних структур у 90-т1 роки знову .об'ективно зумовпвв актив!эац1ю досл!дженьэ проблем „виррбничого самоврядування. Назвемо лише найважлив!п! напрянки таких дрсл!д-жень. Перше. Розцержавлення через трудов! колективи /з наданнда Хм в!щюв1йних п!льгЛчи обминаючи 1х? Друге. Деркавний контроль за цержавниод й при ват ниш структурами через трудов! колективи, чи обминаючи 1х? Трете. Форму ванн я представницьких ланок влади через трудов! колективи, чи обминаючи 1х? Четвертей Становления й оформления пол!тичних, профес!йних та рег!ональких парт!й та рух!в через трудов! колективи, чи обминаючи 1х?

На поставлен! питания теоретичн! досл1дяення й практика роз-витку виробничого самоврядування у 80-т! роки однозначно! вХдпо-в!д! не дають. Крацим ор!снтиром у пошуках цих р!иень тут с об'ективн! цосл!дження й узагальнення практичного досв!ду виробничого самоврядування як в Укра!н!, так I в "Слизькоцу" та "далекому" заруб!жж1.

У висновках п!дведен1 п!дсумки проведеного дослХдження, зроблен! необх!дн! узагальнення, запропонован! рекоыендацН з практичного використання матер!ал!в дисертац!йно! роботи.

• Основи! положения дисертап!! виклацен! в публ!кац1ях аЕтоса:

1. Самоуправление трудового коллектива: тенденции 80-х годов и проблемы адаптации к рыночным условиям хозяйствования //Социальные и экономические условия и последствия перехода к рынку. Тез. докл.per.научи. - практ.конф. - Днепропетровск, 19У1. -C.I0I-I03.

2. Эконоькческий интерес трудовых коллективов в управленческих нововведениях 80-х .годов //Социально-окономические проблемы перестройки. Тез.док.рес.научи.- практ.конф. - Кривой Рог, 1991. — С.75-76.

3. Самоуправление трудового коллектива в разгосударствленных структурах экономики //Проблемы разгосударствления и прива-тизш^м собственности в условиях свободной экономической зоны. Тез.докл. рес.научн. -.практ.конф., Черновцы, 1392. - C.I02-104. •