автореферат диссертации по истории, специальность ВАК РФ 07.00.01
диссертация на тему: Создание и деятельность профсоюзов на частных производствах Украины в период их становления и ликвидации (1921 -1929 гг.)
Полный текст автореферата диссертации по теме "Создание и деятельность профсоюзов на частных производствах Украины в период их становления и ликвидации (1921 -1929 гг.)"
, О*
ДШПРОПЕТРОВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УШВЕРСИТЕТ
На правах рукопису
ОЛ1ЙНИК Микола Миколайович
УТВОРЕННЯ IДШЛЬШСТЬ ПРОФСШЛОК НА ПРИВАТНИХ ВИРОБНИЦТВАХ УКРАШИ В ПЕРГОД ?Х СТАНОВЛЕНИЯ I Л1КВ1ДАЦ1? (1921 -1929 рр.)
07. 00. 01 - 1сто|)Ш Укра'йш
АВТОРЕФЕРАТ днсертацй на здобутти парового ступени кандидата ¡сторичннх наук
Дншропетровськ -1997
Дисертащею е рукойис. Робота виконана в ceKTopi icTopii УкраГни Харгавського державного педагопчного ушверситету ¿м.Г.С.Сковороди.
Науковий кер1В1Шк: доктор 1сторичних наук, професор
Бшшермвсышй Василь Якович Офиийт опоненги: доктор кпоричних наук, професор
Якунш Bíktop Кузьмович кандидат юторичних наук, доцент Кривчик Генадш Георпйович Провщна органгацш: Харювський полпехшчнии
ушверситст.
Захисг вщбудетьея 1997 р. о 13 год. на зааданш
спещашзовано1 вчено'{ ради Д 03.01.15. по присудженню наукового ступеня доктора ¿сторичних наук в Дншропетровському державному ушверситеп (адреса: 320050, м.Дшпропетровськ, пров.Науковий, 3, корп.1, ауд. 307).
Автореферат розюланий "jS" " 1997 р.
3 дисерташею можно ознайомитись в науковш 6i6:ií0tci!Í Дшпропетровського державного ушверситету.
Вчений секретар спец1ал1зовано1 вчено! ради кандидат юторичних наук,
доцент
ЗАГЛЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ.
Постановка проблеми та актуальность Tí дослвдякеппя. Здобугтя Украшою теля багатсшковоí боротъби реально? незалежнос-ri та сувереш-тсту дало можливктъ розпочати перехщ ввд командно-адмшстративних, бюрократичных методов управлшня економшою до ринковнх. В KpaiHi розпочався швидкий процес розвитку приватного тдприемництва. Процес цей стратепчно В1рний, але тактично не завжди продуманий, i його здйснешш проходить дуже ботсно. Як результат - pisKo знизився реальний piBeHb життя широких народних мае.
В цих умовах зростае роль профегалок в оргатзаци сошалъного захисту трудящих. Для глибокого уевщомлешш i правильного вирниення завдань, що постали перед ними, виникла гостра необхщпсть у максимальнш MÍpi вивчити, узагальнити, проаналЬуваги i творчо переосмислити все краще, що було в ix доевщ.
У зв'язку з цим цнеавим, важливим i повчальним е дослщження та узагальнення доевщу дiялънocтi профепшок УСРР у приватному сек-ropi в роки hoboí ek0h0mí4h0í нолггики, перкщ дуже схожому з нашими сучас-шши рсалЬгми, по оргатзаци сощального захисту трудящих, покрашенню умов пращ, побуту та проведению íhiiioí сгалково! робота.
Викликае значний штерес вивчення взаемодо рпних стлкових структур: низових та icepiaiiHx, галузевих i територ^аяьних, ix вщиосин з державними органами, установами управлшпя економжою, ?. тдприемцями, учасп профегалок у розробщ трудового законодавства, боротьби з його порушеннями. Особливу актуальнютъ для нашого часу мае наукове дослщження проблем, пов'язаних Í3 вивченням доевщу оргащзащйно-масово! роботи профешлок по змщненню cboíx оргащзацш на приватних пщприемствах, метод!в, форм, основних напрямюв íx дшльноеп по захисту inrepecÍB трудящих, забезпеченню и ефективносп та д1евосп.
Все це визначае наукове та практичне значения обрано! проблеми.
Предметом достджения е вивчення дшльносп профегалок Украши по оргатзаци социального захисту трудящих у 20-tí роки, в перюд проведения ново! економ1чно! полижи.
Об'ектом досгпдження е вивчення процесу угворення i д]яльносп профепшок на приватних виробництвах в перюд íx становления i лкввдацн.
Хронолопчш меяа досшдження. Хронолопчш меж дослщжения охоплюють 1921 - 1929 рр. Вони обумовлеш перюдом впровадження та проведения hoboí економппкм политики в Радянсьюй держав^ що створило необхщю умови для розвитку приватного пщприемництва в УСРР. Це внесло kopíhhí змши в fliaflbmcTb профспиюк. В ueirrpí íx уваги та д1яльносп стали проблеми оргатзаци сощального захисту трудящих. 1929
рш, як вщомо, став останнш у проведент непу. В цьому ж рощ розпочалось Я прискорене згортання 1 лквадац1я приватного пщприемництва. Таким чином, функция социального захисту на виробництвах цього сектору була вилучена з дшльност1 профсшлок.
Тернтор1альш меяо. Досадження охоплюе дальюсть профорга-тзацш приватних пщприемств, що дхяли в межах УСРР у 20-Т1 роки. Однак для узагальнешю та анал1зу досвщу робота профсшлок на виробництвах цього сектору в УСРР був використаний загалънодержавний (в межах СРСР), республ*'канський та репональний материал. Це дало моясливкль висвплити в оргашчнш едносл загальне та особливе в обрашй для вивчення таи.
Стаи наукопо? розробки. 1сторюграф1Я теми дослщження вщображае основш тенденци и вивчення 1 бере свШ початок у 20-Т1 роки. 3 того часу по наш дш вийшла велика кшыасть р!зножанрових праць по багатьом аспектам дослщжувано! проблеми. В списку використашм лггератури вони нараховують 431 назву. Однак П кторюграф1чного анализу поки ще не зроблено. Це змушус: автора, в якшсь М1р1, заповнити цю прогалину та дати узагальнюючу кяасифцсацно лггератури, яка вийшла з 1921 по 1997 рк по основним проблемам теми,
В основу и пepioдизaцií та класифнсаци було покладено два основних критеры:; по-перше, основш етапи сощально-економ1Чного та сусшльно-по.штичного розвитку нашо! краши в склад1 СРСР та теля проголошення п незалежностг, по-друге, ршень та стан розвитку впчизняжн ¡сторично1 науки. У в1ДПОвщност1 з цими кpитepiями лгеература по проблемам вивчення теми аналйзусться в межах чотирьох основних перюдш.
1.3 1921 до середини 30-х роюв.
2.3 друго! половини 30-х до середини 50-х рр.
3. 3 юнця 50-х до середини 80-х роюв.
4.3 кшця 80-х роив по наш час.
Розробка i виевплення процесу становления шдприемств > виробництв приватного сектору та д1яльносп на них профсшлок у названий першд розпочалась ще у 20-тч роки, коли це ще не стало 1стор1сю. З'явдяеться велика юлыасть праць державних 1 партшних дшч!в СРСР1 та УСРР2, в яких основна увага приделясгься питаниям обгрушування
1 Див.: Андреев АЛ. Профсоюзы в России в 1921 - 1922 гг. - М-, 1923; Бубнов A.C. Буржуазное реставраторство на втором году иена. - Пг., 1923; Бухарин H.H. .Заметки
экономиста: К началу нового хозяйственного года. - М. - 31., 1928; Иого ж. Избранные произведения. - М.,1928; Дзержинский Ф.Э. Промышленное строительство и хозяйственные затруднения СССР. - М. - Л., 1926; Ларин Ю. Частный капитал в СССР. - М, 1927; Ленин В.И. Поли. собр. соч. - Тт. 42 - 45; Рыков А.И. Статьи и речи. В 4-х томах. - М. - JL, 1930; Сталин И.В. Сочинения в 13 томах. - Тт. 5 - 11. - М., 1954 - 1955; Томский МЛ Профессиональные союзы на новых путях. - М, 1924; Иого ж. Избранные статьи и речи. В 3-х томах. - М. -Л.,1925 - 1927 ташпп. Див/. Квирикг Э.И. Троцкизм - смесь' "левой фразы с практическим оппортуниз-
необхщносп впровадження ново!' економ1чно5 полггики, розвитку та меж приватного тдприемництва. Велике значения для вивчення нашей теми мала шла cepiя теорегичних праць ОЛ.Рикова. М.П.Томського 1, особливо, МЛ.Бухарша. В них, на оснош праць Лешна обгрунтовувалась важ.'пшеть I необхщшеть проведения непу, збереження товарно-ринкових волосин, приватного гадприемницгва в пергод будавництва сошалютичного ладу в СРСР.
Важливе значения для дослщження обрано! теми мала серйг робп наркома пращ СРСР 20-х роив В.В.Шмадта1. В них наводиться змктовний \ цшний материи/ про завдання » особливосп сощального захиету трудящих на приватних тдприемствах в период непу, роль профешлок у вирнненш ще! справи.
Суггевим недолком значно! частини праць цих авторш було те, що вони носили дискуишю-публщистичний, популяризаторський характер. Основна увага придьталась в них боротьб1 з троцыазмом та ¡ншими проя-вами "опортушзму", надуманими "спробами буржуазного реставраторства." В кшщ 20-х роив в працях деяких авторов, особливо Й.Сталша, Ю.Ларша та ниыих, значне шеце займае обгрунгування неоохадносп згортання непу та переходу до форсованоГ ¡ндустр1ал1заци, боротьби з так званим "правим ухилом" (поглядами Бухарина та його прихильншав). Останш вщетоювали ¡дею необхадност! збереження непу 1 обмежених товарно-ринкових вщносин в наций крпш.
В щ ж роки була опубликована велика юльвпеть праць економютш та прац]вшдав державних господарських установ р^зних р^вюв, нрисвячених анализу причин введения 1 результатам впровадження непу, подальшим шляхам 1 темпам и розвитку. В них анал)зуються пропорци можливого стввщношення р1зних сощально-економ1чних форм власпосп в економод краГни, в промисловосп та Я окремих галузях, IX подалышй долг.
Особливу цштсть представляв одне з перших грунтовних дослщжень, присвячене першим результатам проведения непу, шдготовлене специально
мои." - Дртёмовск, 1924; Його ж. Задачи гартии в области промышленности и работы на селе. - X., 1925, Раковский X. Пять лет Украинской Советской власти. -X., 1923; Чубар В.Я. Вибраш статп 1 промови. - К., 1972 та шин.
1 Див.: ЙГмйдг В.В. Наше трудовое законодательство. - М..1926; Його ж. Почему возникают и как разрешаются трудовые конфликты. - М., 1926; Його ж. Профсоюзы и Советская власть. - М., 1927: Його ж.- Положение рабочего класса в СССР. - М -Л., 1928; Його ж. Итоги работа и задачи НКТ СССР. - М., 1929 та нпш. „
Дня.: Бронский МГ. Вопросы экономической политики. - М., 1924; Иого ж. Основные вопросы нашей экономической политики. - М. - Л., 1926; Гухман Б. Основные вопросы экономики СССР. - М., 1928; Десять лет борьбы и строительства на Днепропетровгцине. - Днепропетровск, 1927; Жолкова В.М. Перспективы нашей промышленности в связи с новой экономической политикой // Народное хозяйство Екатеринославщины. - 1921. - №1 - 2; Крвдман Л.Н. Новая экономическая политика и плановое распределение. - М, 1922; Його ж. Два года новой экономической политики и плановое распределение. - М.,1923; Куперман О. Социально-экономические формы промышленности СССР. - М. - Л., 1929 та шли.
створеною ком1с!€ю РНК СРСР1.
В цей же перюд виходить багато щнних \ щкавих праць, присвячених вивченню шсця, рол, особливостей розвитку приватного сектору, можли-вому piвmo його питомо! ваги в економод Радянсько! держави2. З'яв-ляються аналпичш робота по окремим аспектам вадношення Радянсько! влади до приватних гадприемств, зокрема, з анализом змилу \ особливостей кредитной та податково"^ полтиси, правовим проблемам к лояльности питаниям пов'язаним з р1внем та особливостями оплати пращ трудящих цих виробництв5.
Дещо шзнйпе з'явилась ц1па сер!я щкавих праць, в яких анашзусться роль дробно! та кустарно-ремюничо1 промисловосл в економод краши I, зокрема, Н значения для зб1льшешм виробництва тoвapiв першоС необхад-носп, лнсвщадн безробптя, що швидко зростало 6.
Вони мали не тьтыш велике значения для популяризаци ¡дей непу, розумшня м1сця 1 рол! приватного виробництва в сконом1ш Радянсько! держави, а й вщграли велику роль у певшй нормалпаци вщношення центральних та мюцевих радянських 1 партшних оргашв до приватних виробництв, створенню бгяып-менш сприятливих умов для 1х д1ялыюсп. Правда, в окремихпрацях, яю з'явшшсь теля 14 зЧзду ВКП(б), робляться \ перил спроби зменшення рол! 1 значения приватного сектору для розвитку економжи СРСР зокрема, УСРР.
У 20--П роки була опублкована велика кшыасть праць, написанию лращвниками профспшкових оргашв. Бшьша частина цгеГ литератур и присвячена створенню та загалышм принципам дшльносп профспшок в Радянсыай держав^ Ьс оргашзащйно-масовШ робот!. Значна увага в деяких працях прид^лялась особливостям & д1яльносл" на приватних
1 Див.: На новых путях. Итога новой экономической политики. 1921 - 1922 гг. Вып. 1-5.-М., 1923.
Див.: Копалкин В.М. Частная промышленность СССР. - М., 1927; Мишулин И. Пути развитая частного капитала. - М., 1927; Свшцев Ф.И. Частный капитал в народном хозяйстве СССР. - М., 1926; Частный капитал в народном хозяйстве СССР. -М., 1927; Шульман М. Государственный и частный капитал в местной промышленности // Хозяйство Украины. -1924. - №16 - 17.
Див.: Дезен A.A. Банковское кредитование промышленности - М., 1925; Певзнер С. Работа Госбанка на Украине П Народное хозяйство Украины, - 1923. - Х°4 - 6; Фомин В. О стоимости банковского кредита // Хозяйство Украины. - 1925. - №9.
Див.: Гензель П.П. Налоговая политика со времени установления новой экономической политики 11 Вестник финансов. - 1924. - Xsl; Гроссман В.Я. Налога и сборы в СССР. - М., 1929: Михалешч С.Г. Вага оподаткуванъ // Хозяйство Украины. - 1928. - Ks 12.
Див.: Шретер В.Н. Система промышленного права СССР. - М, 1925; Гухиан Б.А. Производительность труда и зароботная плата в промышленности СССР. - М, 1925; Дубинская RH. Бюджет рабочих семей на Украине в 1925 - 1927 гг. - X., 1929.
Див.: Фейпш В. Кустарно-ремеслянная промышленность СССР. - М, 1927; Шапиро Д. Кустарная промышленность и народное хозяйство СССР. - М. - Л., 1928; .Яранов П. Обозостросние Украины и кустарная промышленность // Хозяйство Украины. - 1929. - №1 - 2.
виробництвах, пигашшм кер^вництва ними бшъшовицькою пар-лею1. В цих працях анатзуеться практична д^ялынсть профспшок приватних виробництв в галуз! охорони пращ2, по вирйиенню трудових конфликт!«3, особлнвостт сшлково! робота серед ясшок4 та гадлшав5. Значна увага прилыгалась обгрунтуванню необидное« тено! сшвпращ профсшлок г шшими сустльно-громадськими оргатзац1Ями.
Наприкшщ 20-х роюв у аелиюй млькостс з'являються пращ, шдпорвдковаш, в основному, кон'гопктур! пол!ТИтшоГ боротьби за владу в крат. Велика увага в них причиталась обгрутуванню офодйного стал) не ь ко го курсу на необхццдсть форсованого згортання непу, товарно-ринкових вщносин, приватного пщприемницгва. Для 1х стилю характерна нещадна критика опоненпв, в першу чергу прихильниюв, так званого "правого ухилу", утвердження в сусшдьшй думщ тези про "виконання непом свое! ¡сторнчшп ролГ'6.
Дне.: Алуф А. Профсоюзы и положение рабочего класса в СССР. - М., 1925; Його ж. Как построены профсоюзы в СССР. - М., 1927; Боярский А. Что даёт рабочему членский билет. - М, 1926; Будаев ПА. Работа профсоюзов на частных, предприятиях. - X., 1928; Булат И. Задачи профсоюзов на ближайшее // Пролетарская мысль. - 1923. - Буянов В.А. Узловые вопросы организационной работы союзов. - М., 1927; Иого ж. О работе профсоюзов в частных и концессионных предприятиях. - М.- Л., 1927; Великин Б. Профсоюзы СССР при диктатуре пролетариата. - Л., 1927; Догадок А. Текущие вопросы профдвижения. -М, 1927; Мияонов Ю. 1Сак должны работать иаши профсоюзы. - М., 1926; Профсоюзы после Октября на Украине. - X., 1923; Профработа на частных предприятиях. - М., 1926; Работа среди служащих частных предприятий. - М., 1927; Радченко А.Ф. Десять лет профдвижения на Украине. - X., 192.7; Свириновский Б. Завком как он есть. - М., 1927; Топоровская X. Завком т частном предприятии. - М. - Л., 1927; Фин Я. Производственные союзы и секции. - М., 1926; Иого ж. Массовая работа профессиональных союзов; Яроцкий В. (Чекин). Учение о профдвижении. -М., 1926; Чернявская М.Г. Профработа в частных предприятиях на Харьковщннс // Вестник профдвижения Украины. - 1927. - №1: Козелев Б. Как большевики боролись за руководство профсоюзами. - М., 1928: Фролов А. Работа партии на частных предпрнетих. - X., 1927: Яроцкий В. (Чегаш). Партия и профессиональные союзы. -М. - Д., 1928 та ш.
Див.: Каплун С. Охрана труда в новых условиях. - М., 1923; Мезенцев С. Подолякш С. Охорона робтшчоГ праци - X., 1926; Наумов Н.Г. Новый кодекс законов о труде // Народное хозяйство Украины. - 1923. - №1; Сафонов А. Рабочее законодательство в Советской России. - М, 1923; Семёнова А.Е. Очерки советского трудового права. -X., 1923.
Див.: Авдеев П.Н. Новые законы о порядке разрешения трудовых конфликтов. - М., 1929; Арский Р. Как бороться с частным капиталом. - М., 1927; Белкин Г. Рабочий вопрос в частной промышленности. - М., 1926; Буянов В.А. Трудовые конфликты и практика работы профсоюзов. - М., 1925; Фин Я. Опыт стачки в Советской России. -М., 1924; Хлоплянкин А. Трудовые конфликты. - М., 1923.
4 Див.: Яроцкий В. (Чекин). Работница и профессиональные союзы. - М., 1925; Рашин А.Г. Женский 1руд в СССР. - М, 1928.
Див.: Каплун С.И. Охраняйте детский труд. - М., 1923; Рогов В. Молодёжь в ремес-лянной и кустарной промышленности. - М., 1928; Завьялов В. Работа ВЛКСМ на концессионных арендных и частных предприятиях. - М„ 1928; Скарубский М.Е. К вопросу о льготах кустарям-одиночкам по ученичеству Н Вестник профдвижения Украины. - 1924. - №45; Шварц Г. Зайцев В. Положение труда молодёжи в СССР. -М., 1928.
6 Див.: Броневий А. Злочинш шляхи нагромаджецня приватного капиталу. Практика спекулятивного капггалу на У край«. - X., 1929; Иого ж. Рвачи и комбинаторы. Из
Анашз лпоратури по тем1 першого перюду юторюграфц проблем» по-казуе, що узагальнюючих праць, присвячених дыльносп профстлок на привагаих тдприемствах УСРР не було створено. В той же час вщбува-лось накопичення фактичного матер1алу. Саме в цей перюд, за нашими шдрахунками, була опубликована найбшьша юлыасть р1зномаштних праць по багатьом проблемам ) аспектам теми, що вивчаеться. Написан! практичними пращвниками, яи безпосередньо працювали в профспшсах та органах управлшня економйсою, вони вщобразили глибоке знания житгя 1 дальносп профспшок на приватних виробнидтвах. Дуже цшним е фактнчний матер!ал, який автори взяли, головним чином, з поточних ар>ав1в, документа пернудачно! звггносп та результапв обстежень, велика юлыасть яких проводилась по р1зним аспектам д1яльносп профстлок в ириватному сектор! промисловосп.
До беззалеречних досягнснь цього перюду сад ваднести видання велико! кшькосп документальних публакацш по р1зним проблемам теми1.
У другий перюд ¡сторюграфп теми (друга половина 30-х - середина 50-х рошв) продовжувалось вивчення нашо! проблеми. Однак у по-р1впянш з попередшм перюдом число опублкованих праць р^зко зменшилось. Бш,щ того, багато з надрукованих робпг було вилучено з в»льного користування 1 передано в б1блютечш, музейш та арх1вт спецхрани.
В целому, сиещальних роб)т по тем! дослщження в другий перюд ¡сторюграфп проблеми по суп не було створено. Окрем! аспекги висвтповались в загальнотеоретичному план} в працях, присвячених дальности Комушстичиоз парта! по лквдацп приватного кашталу в нахшй крайп2. Вони базувались на методологи "Короткого курсу ¡сторп ВКП(б)." 1х джерельна база була надзвичайно вузькою, оцшка Д1яльност1 приватного гадприемництва давалась через призму необхвдносп завжди 1 скрЬь вести боротьбу з будь-якими проявами ринкових вщноенн.
практики спекулятивного капитала. - Х^, 1930; Кондурушкин И.С. Частный капитал перед советским судом. - М. - Л., 1927; Иого ж. Хозяйственно-экономические судебные процессы периода нэпа. Обвинительные речи. - М. - Л., 1930; Сегаль И. Пути ухода частого капитала Н Финансовые проблемы планового хозяйства. - 1930. - №7 - 8; Си-ал Б.В. До питашм про приватний каттадам на Украйп. - X., 1929; Соколов В. Классовая борьба в промкооперации. - М., 1930; Струмилин С.Г. О судьбах частного капитала в СССР // Плановое хозяйство. - 1929. - №6; Фабричный А. Классовая борьба в городе и государственный аппарат. - М.. 1930.
1 Див.: Советская страна в период восстановления народного хозяйства (1921 - 1925). Библиографический указатель документальных публикаций. Под ред. Э.Б.Генкииой.-
^Див.: Генкина Э.Б. Переход советского государства к новой экономической политике. - М., 1954; Глазериан Г.Е. Ликвидация эксплуататорских классов и преодоление классовых различий в СССР. - М., 1949; Мамай Н.П. Коммунистическая партия в борьбе за идейно-политическое воспитание масс в первые годы нэпа. - М., 1954; Марьяхин Г.Л. Налоговая система в СССР. - М., 1952; Спиридонова Н.С. Переходный период от капитализма к социализму. - М., 1954; Фабричный А. Частный капитал на пороге пятилетки. - М, 1939.
Новим явищем цього перюду стала поява дисертащшшх праць, в яки;; на загальносоюзному та решублйсапсько.му материт дослдакувалась д1яльшсть РКП(б) - КП(б)У по яйсв'щаци приватною гадприемництва1:
I хоч дослздження цього перюду не були позбавлеш нричамашшх 1м недолшв (суб'сетивш нашаруваши, вузька джерельна база), Гх поява вщпрала лгозитивну роль в розробш окремих аспектов проблеми. Таким чином, \ в цей перюд був зроблений певний крок вперед у вивченш нашо! теми.
Третш перюд ¡сторюграфп розпочався з кшця 50-х роюв \ продовжувався до середини 80-х. Шсля 20 зЪду К11РС у юторшав, економкта знову посилюсться штерес до вивчення причин впроваджения непу, розвитку приватного шдприемництва, д1яльнос-п сустльно-громадських оргашзацш. Новим моментом в гадготовщ наукових праць стало бътып широке використання джерельноУ бази. Це сприяло тому, що опублковаш дослцркення стают бизьш глибокими 1 об'екгаштми в пауковому ввднотент. Особливо багато праць в цей час було подготовлено по проблемам суп 1 причин необхздносп розвитку державною каппалпму в персхщний перюд2, перюдизаци ново! економ1чно) политики3.
Новим явищем стала поява значного числа 1сторюграф1чних праць по проблемах проведения непу, ¡сгори робтаичого класу та профсшлок, В них анашзунлъся, в гш чи шшш ьнр!, окрем1 аспекта стану вивчення дано! теми, що створюе необхщш умов и для й подалыпого досладження.
В цей же час з'являються робота, присвячеш розвитку товарно-
1 Див.: Конояенко Г.1С Переход к новей экономической политике из Украине (1921 -1922). Автореф. дис... канд. ¡ст. наук. - К., 1950; Мэрыкин Г.Л. Налога в СССР в переходный период от капитализма к социализму. Автореф. дис...канд. скоп, наук. -М., 1954; Рафаилова Т.К. Коммунистическая партия в борьбе за ликвидацию капиталистических элементов в промышленности СССР (1921 - 1930). Автореф. дис... кацд. ¡ст. наук. - М., 1955.
Див.: Васюнин М.К. О сущности госкапитализма е переходный период от капитализма к социализму // Вестник МГУ. - Серия Истерия. - 1960. - №1; Захарова М.В. О сущности и формах госкапитализма в переходный период от капитализма к социализму //' Вестник ПТУ. - 1958. - №23. - Вып.4: Коссой А.И. Проблемы госкаттеталтли? V. экочччическая ттолчттдея партии в переходный период И Вопросы истории КПСС. - 1966. - КаЮ. - С.23 - 28: Левин АО. О государственном капитализме в переходный период // Вопросы экономики. - 1962. - №5; Иого ж. Социально-экономические уклады ь СССР в период перехода от капитализма к социализму (Государственный капитализм и частный капитализм). - М., 1967 та ш.
Див.: Климов Ю.Н. К вопросу о периодизации новой экономической политики // Вопросы истории КПСС. - 1966. - №11; Морозов Л.Ф. К вопросу о периодизации борьбы с нэпманской буржуазией // Вопросы истории. - 1964. - №12 та ш. * Д?гв.: Батаева Г.В. Историографические работы о советском рабочем классе // Вопросы истории. - 1969. - №4; Вопросы историографии и источниковедения истории рабочего класса СССР. - М., 1962; Иванов В.П. Профсоюзы СССР в 20-х - нач. 30-х годов в послевоенной советской историографии ?/ Вопросы истории. - 1967. - №5; Климов Ю.Н. Историография новой экономической политики // Вопросы истории КПСС. - 1966. - №5; Трифонов И.Я. Овсянкин В.А. Проблема ликвидации эксплуататоре кг« классов в СССР в советской историографии // Советская историография классовой борьбы и революционного движения в России. - 4.2. - Л., 1967 та ¡и.
ринкових шдносин, приватного пщприемництва, дгяльносп на них проф-стлок у роки проведения непу1. В цих працях в науковий об'1г вводиться велика кшьюсть нового щкавого матер!алу. В деяких л них роблягься спроби по-новому 1 бшьш глибоко шдШти до вивчення переходного перюду, його шеця, рол! \ значения для буд1вництва coцiaлicтичнoгo сустльства.
Разом з тим дослщження цього часу по обранш тем1 несли на соб( вщбиток часу 1 знаходились пщ впливом марксистсько-леншсЬкоТ доктрини. Зокрема, форсоване згортання непу, лневщащя товарно-ринкових вщносин та шш деформацй в жипт радянського сустльства багато в чому зводились пльки до помилкових дай Сталша. Радянсыа ¡сторики виправдовували курс бшьшовицькоТ парта на одержавлення економ1кн \ правильность вадмови вщ товарно-ринкових вщносин. Продовжувалось засудасення погляд1в МЛ.Бухарша i його прихильншав вщноено необхщносп збереження непу \ приватного щдприемництва. При цьому суть непу зводилась до тимчасового перюду для створення необхщних передумов побудови сощалютичного ладу в СРСР.
Треба вщзначитн, що в цей перюд значний вклад в доашджеккя 5а-гатьох аспегатв вивчаемо! теми вносить г укра1нсьга ¡старики1. В IX доипд-женнях у науковий ойг був введений багатий материал, присвячений дгялг,-нос-п профешлок на пркватних пщпришетвах, анализу класоко! боротьби трудящих! змш, яга вщбувалясь у вивчаемий перюд е poб¿тничoмy клаЫ
Див.: Бобков И.В. Основные черты переходного периода от капитализма к социализму. - М., 1959; Быкова С. Работа советских профсоюзов по заключению коллективных договоров на чайных предприятиях в первые годы шла // Материалы научной конференции ВШПД ВЦСПС. - М, 1972; О социалистическом преобразовании мелкотоварного уклада в промышленности СССР // История СССР. - 1963. -№5; Павлов Ф.С. Октябрьская революция и исторический опыт КПСС в ликвидации средней и межой промышленной и торговой буржуазии в переходный период от капитализму к социализму II Великая Октябрьская революция и строит«льстао коимуиизма. - Днепропетровск, 1967; Присягина И.д. Деятельность партийных и профсоюзных организаций на частных и госкашггалистических предприятиях И Вестник ЛГУ. - 1970- - Вып.4. - №20; Рафаилова Т.К. Положение рабочих и классовая борьба на частнокапиталистических предприятиях в период нэпа (1921 -1929 гг.) // Труды Ягпшпрадского технологического института. - 1959. - Серия История. - Jfe2; Трифонов И. Я. Очерки истории классовой борьбы в СССР в годы нэпа. - М., 1960 та шли.
Див.: Кудлай О.С. Боротьба трудящих Харкшщшш sa вадбудову промиоловоеп i сшьського гоеподарства (1921 - 1925 рр.). - X., 1961; Кунах ЮЛ. 3 юторй орендно1 промисловоста Украши в nepnri роки непу // Питания ieropü' народа СРСР. - 1971. -Вип.12; Кучер О.О. 3 icTopil класово? боротьби на Привалове та орендних пщгцшемствах Украши в перш роки нету // Питання icTopil народа СРСР. - 1968. -Вип.5; Лобуредь В.е. Зростапш кадав робпничого класу Укра&и в 1921 - 1925 рр. // Питания icTopil народа СРСР. - 1970. - Вип.15; Самофалов В.М. Комунютична партм Украши в 6opon>6i за вздбудову народного господарства (1921 - 1925 рр.). - К., 1963; Семенов В.Г. Дилшють профепшок на приватних i орепдовапих гпдпрцсмствах УСРР у 1921 - 1925 рр. // Питания ictopil народа СРСР. - 1968. - Вип.7; Його ж. Деятельность профсоюзов Украины по защите интересов подростков в восстановительный период (1921 - 1925) // Вестник Харьковскою университета. - 1970. - Серия История КПСС. - №51 та imri.
Укранш.
Основним же недолжом них праць було те, що украшсып радянськ! тсторики корисгувались загалышми ¡деолопчними стереогииами, яю в цей час панували у вcix радянських сусгальстЕознавчих науках при вивченш проблем шпу, товарно-ринкових вушосин, приватного пщприемництва, дшльностх на них поофстлок.
Початок перебудови створив умови для переходу до четвертого шторюграс}пчного перюду у вивчент теми. У зв'язку з кризою командно-адмннстративних метод1В розпочалось усвщомлсння помилковоеп курсу на всеосяжне одержавлення економжи 1 необхщносп переходу до товарно-ринкових вщносин, зв!дси значне зростання штересу до ново! економ1чно! политики, всього комплексу проблем, пов'язаних. з й впроваджениям, проведениям та результатами.
Перехад до гласи осп вщкрив шлях до рашше закритих б1блютечних, музейних, арх!вних слецхрашв, розпочалось активне вивчення рашш заборонених тем. Завдяки цьому з'являсться велика юльюсть праць, в яких по-новому починае висвплюватись дхяльшсть КПРС 1, зокрема, н в!Дношення до непу, розвиггку приватного тдприемництва1.
Знайомство з новими арх1вними материалами, рашше забороненими публ1кац1ями, в тому числ! з працями МХБухарша, ОЛ.Рикова, в1Домих економюпв М.Д.Кондратьева, МД.Туган-Барановеького, О.В.Чаянова та шших, привело до того, що деяю ¡сгоршси починають коригувати сво{ по-передш погляди на лешнську концепцйо непу, на роль товарно-ринкових вшнооин 1IX використання2.
3 початком л!берал1зацЛ полггачноТ системи видаються рашш заборонен! пращ захщних вчених, ем1грант1В, представниюв украшськоУ дааспори за кордоном. Це збагатило вггчизняну ¡сторичну науку новими концепциями, подходами 1 оцшками у вивчент нашо! теми3.
1 Див.: Страницы истории советского общества. - М., 1989; Страницы истории КПСС. Факты, проблемы, уроки. - М., 1989; Сторшки ic-ropiï КШ'С. Факти, проблеми, уроки. - К., 1990; Наше отечество. Опыт политической истории. - Т.2. -М., 1991; Экономическая политика советского государства в переходный период от капитализма к социализму. - М., 1986; Проблеми iciopiï У край ш. - К., 1991; Проблеми iciopiï Украши: факти, судасення, пошуки. - К., 1991 га шли.
Див.: Безотосний М.П. Легка нромислов1сть Украши (1919 - 1925 pp.) // Украшсыдай ¡сторичний журнал. - 1991. - №1; В.И.Ленин о нэпе. - М, 1991; Жиромская В.Б. Советский город в 192) - 1925 гг. - М., 1988; Кульчицький C.B. Леншська нова еконошчна поттика i здйснення H в УРСР // Укрзшський юторнчний журнал. - 1989. - №8; Кушнир А.Г. Демократическая альтернатива середины 20-х годов. - М., 1989; Поляков Ю.А. Советская страна после окончания гражданской войны: территория и население. - М., 1986; Филатов Ю.А. Филатова В.П. Особенности осуществления НЭПа в Донбассе (1921 - 1929) // Летопись Донбасса. -1992. - Вып.1 та iitmi.
3 Див.: Валентинов Н. (Вольский Н.) Новая экономическая наука и кризис партии после смерти Ленина. - М., 1991; Верт Н. История советского государства. - М., 1991; Kapp Э. История Советской России. - Тт. 1 - 2. - Ai., 1991 ;JC0H0HeHK0 К. Коло-мальний визиск - основа советсько! шдустр!алЬацй. - Нью - Иорк, i960; Коэн С.
IiJTCpec i увага до проблем дослдасувансп теми продовжуе зростати в 90-tï роки. Могутшм чинником цього було проголотення Украшою свое? незалежносп i реального суверен ¡тету, перехщ до товарно-ринкових вщносин. Це створило необхздш умови для появи значного числа нових досладжень, яю багато в чому поривають з традициями радянсько! ¡сторшграфн на вхдображення юторичного шляху, пройденого украшським народом за останш вклмдееят роюв. 1де глибока переоценка дшльносп КПРС-КГГУ, мкця i рол) товарно-ринкових идшсин, ново: гконом^чно! полггики для розвитку УСРР.
Великий вклад у розробку i переосмысления бшатьох проблем нашоГ теми внесли hobí гадручники та навчалыи пособники по icropiï Украши, icreptï eK0H0MÍ4H0í думки, налисгшн на ocíiobí сучасних тдхсунв до вивчеиня ¡сгоричного процесу1.
Привертаюгь до себе увагу i вносить певний вклад у вивчення дослдасуваиих нами проблем пращ, яю з'явились в остаишй час i прис-вячеш впровадженню i проведению непу в УСРР2.
В ycix цих працях останнього периоду на ochobí вадмови вщ традицш-них поглздв Í3 використанням нових сучасних пщходав дасться бшьш. зва-жена оцтка непу, розвитку ckohomíkh Радянсько! держави в щлому. Глибоко розкриваються причини згортання товарно-ринкових вщносин га лкввдаци приватних виробництв, д^яльносп на них профспшок.
Анализ лп-ератури по тем i дослдасення дозволяе зробити таю висновки.
1. По р1зним аспектам вивчаемоГ теми написана значка кшькзсть праць. В них забрано i узагальнено, у вщновдаюсп з ргвнем розвитку впчизняноГ 1Сторично1 науки, значний фактичний материал. В останнш перюд з використанням нових пщхода значно розширився диапазон дослдасення pisHHX acneicrÍB обрано! проблеми. Однак. комплексного дослдасення, присвяченого вивченню д1яльносп профсшлок на приватних тдприемствах в роки ново! економ^чноУ полпики поки що не проведено.
2. В розробщ i висвпяент теми виявилась ще одна особливють. Багато автор1в, яю займались, в тш чи шшш Mipi, розробкого окремих ñ проблем, як правило, брали початковий py6i>x - 1921 р., а обмежували спо< дослцркення разними хронолопчними межами. Привертае увагу те, що бшышсть праць по нашш tcmí написана на загальносоюзному MaTepiam i
Бухарин. Полишческая биография. 1888 - 1938. - М., 1988; Субтельний О. Укра1на: IcTopia. - К., 1993; Енциклопеда Украшознавства. - Т.2. - К., 1996 та imui.
Див. : Icio pía Украши. Курс лскцШ в двох книгах. - Кн.2. - К., 1992; Icropia УкраЗни. Курс лскшй. - X., 1995; Icropin Украни: Нове бачання. - Т.2. - К., 1996; IcTopis еко-iioMÍHtioi душой Украцш. - К., 1993; Бобко О.Д. Icropu Украхни у 20 столггп: 20-TÍ -90-îi роки. - НЬкнн, 1994 та iinxri.
Див.: Кульчицький C.B. Колунам в Украло. - К., 1996 Никольский В.Н. Изюмов В.И. НЭП в Донбассе. Историческое исследование. - Донецьк, 1992; НЭП -приобретения и потери. (Сборник статей.). - М., 1994; Шалевал ЮЛ. Украша 20 - 50 - х рокад. Стортки ненаписажн юторй. - К., 1993 та íh.
дуже мало тих, що були присяячеш суто УСРР, окремим П регюнам.
3. Осюльки наукова ро?,робка обрано? теми проходила 1пляхом вивчен-ня окремих питань та аспекта, й основш проблеми, як свщчить ¡сторюгра-ф1чний анал13, дослщжеш далеко не з однаковою повнотою. Цший ряд проблем тшьки поставлено або розроблено недостаткьо. Але, узяп в щлому, вони створюють необхщш умов и для и комплексного вивчення.
Мета 1 основш завданкя досладження визначеш з урахуванням актуальносп, наукового 1 практичного значения теми, стану н розробки 1 наивно? джерельно! бази. Виходячи з цього, головного метою дисертащйно? робот и е комплексно досадження ироцесу угворення 1 основних напрямюв дшлыюсп профсшлок по оргашзацн социального захисту на приватних тдприемствах УСРР в перюд гх становления i лквщацп в роки непу.
Не нретендуючи на однаково глибоке висвгглення теми у вах ц склад-них 1 багатогранних аспектах, автор ставить перед собою так) конкретно завдання по н дослщженню:
- дата ¡сторюграфйший анализ \ класифжацио оттублкованоТ лггерату-ри га джерел по обрати тем[;
- вксвтшти полотку 1 основш напряжен даядыюсп Комушстично! парта 1 Радянсько! держави по розвипсу приватного пщприемниитва в перюд непу;
- проанагдзуваш процес становления приватного сектору, результата
/ПЯЛЬНОСП 1 ПрИЧИНИ IX Л1КВ1ДаЦ!Г,
- розкрити форми з метода партийного кертництва нрофспшками приватних виробництв, оргатзацшно-масову роботу по '¿х створенню 1 змщ-неишо;
- узагальнити основ}» напрямки Д1ялыгосп профстлок на тдприемствах приватного сектору.
Методололя ! методи дослщження. При виршеню иоставлених завдань автор керувався матер1ал1стячним розумшням розвитку историчного процесу, спирався на загалыголюдсью принципи системносп й ¡сторизму, допчний га ¡сторичний методи дослздження. На думку автора, це дозволяе шдшти до вивчеиня ¡сторичного процесу та будь-яких явищ з позищй не статики, а динамки, вивчити взаемозв'язки факта i нодш в Гх взаемообумовленосп та оагатогранностт.
В теоретико-методолопчну основу дослщжения були таксис покладеш вив1рега часом ! визиага представниками резнях юторичних та ¡сторюсофських шил принципи ¡сторизму, науковоГ об'ективносп, оргснтаци на загальнолюдсыа цивипзацшш цшносп, поеднання минулого с сучасиим та майбутшм.
Конкретними науковочсторичними дослщннцькими методами, яга використовував автор у вивчент проблем досшджувано! теми, були юторико-аналгтчний, пор1вняльнолсторичний та метод статистичного
формально-галыасного аналзу.
Джерельиу базу дисертацй складас комплекс piзнoмaш,raиx джерел. Його можно умовно розд1ЛИТИ на двх основш частини: опублнсоваш та архшш матер!али.
Безумовно, не тшьки кторюграф1чну, а й велику джерелознавчу цштсть представляв 431 опубл1 кована праця по тем1 дослщження. В них, особливо в лператур! 20-х роюв, з1брашш великий, часто ушкальний, конкрстно-фактичний материал, який дае можлив1СТь проагшизувати процес вивчення теми, по-новому щщ'йти до дослщження багатьох й' аспект, використати йоге для обгрунтування наших положень.
Серед опублкованих документальних видань для вивчення та анализу полггики I Д1Яльносп РКП(б) та Радянсько! держави, Гх вщношення до розвитку приватних виробництв, завдань та основних напрямюв робота на них профсшлок велике значения мають магер1али зЪд1в РКП(б) 1 КП(б)У, постанови, диркулярш 1 шформативш листа 1х Центральиих комитета, документа ЦБК, РНК, ВРНГ СРСР, РСФРР та УСРР. Значну цшшстъ для дослщження обраноГ теми, проведения наукового анашзу и основних проблем мае вивчення 1 використання документ з'1здав профспшок СРСР та УСРР, звпги ГПвдеиного бюро ВЦРПС 1 Всеук-рашсько? ради профспшок, губернських, окружних, повт>вих, районних в местах профсшлкових оргашв про Гх дЬшьюсть.Для вивчення 1 анал1зу окремих проблем обрано! теми певну допомогу падало використання зб1рниюв докуменпв 1 матер1ал1в. Всього автором вивчено 1 використано 120 назв таких джерел
Цпсавий 1 цшний, головним чином шюстрапшний матер1ал про процес становления, а пстм 1 лтащаци приватних виробництв та багатогранну д^яльшсть профспшок на них дало вивчення 46 назв ршшх оргашв перюдично! преси загальнодержавного, республканського, губернського 1 поветового масштабов.
Важливе значения, а часто 1 едину можливють у досшдженш багатьох проблем обрати нами теми дало вивчення магер1алв 67 фонда восьми цеитральних 1 мкцевих ар>ав!в. В дисертацй' широко використаш ма.тер1али Центрального державного арх1ву вищих оргашв влади та управлшня Укра1ни (ЦДАВО Украши), Ценгрального державного архзву громадських об'еднань Украши (ЦДАГО Украиш), Одеського, Полтавського 1 Харгавського обласних державних арх1в!в, Державного арх1ву РосшськоГ Федерацц (ДАРФ), Росшського державного арХ1ву економ1ки (РДАЕ), Росшського цешру збер^гання 1 вивчення документ новтшм ктори (РЦЗВДН1).
Автор на сторшках 23 - 30 дисертацй" зробив спробу провести класнфишцю 1 дата дет&льний джерелознавчий анализ ус1Х залучених ним джерел для досл1дження його науково! проблеми. Це дало можливкть
пошукачу зробити висновок, що, в цшому, джерелознвча база, з1брана ним, с Ц1Лком достатня для вирннення, в основному, вах поставлених завдань по Гх вивченню.
Наукова новизна дисертацц полягас в тому, що це одне з перших компяексних дослдасень по зивчешпо утворения х дшлыюсп профспшок на нриватних виробництвах УСРР в перюд непу. Вона дас нове уявлення про змшт 1 результата приватного шдприемництаа в УСРР у 20-п роки, оргаипащю сшлкового захисту трудящих, зайнятих в цьому ceктopí.
До найбшьш суттевих результата проведеного дослэдження, що визначають ц новизну, наукове \ практичне значения, вщносяться:
- вперше проводиться ¡сторюграф^чний анал1з стану науково1 розробки теми з обгрунтуванням И основних рубеж1в та проблем, яю вимагають полалыыого вивчення, проведена систематизация 1 класиф|кац1я наявних джеред;
- даеться анализ значения роззитку вирсбиицтв I шдприемств приватного сектору для вщродження економ1ки 1 зменшёння р1вня безробггтя в УСРР в роки непу;
- розкриваеться процес утворення профстлок на лрпаапшх виробництвах, основш методи 5 напрямки по Ьс "мшпешпо, результативиють щеТ роботи;
- узагальнкжгься 1 аназпзуеться багатогранна I р1зномашгаа 1х дальность по оргашзащ! сощального захисту трудящих, умов пращ, побугу, культурно-масово! та ¡ншо? стлково! роботи на цих виробництвах;
- проведена робота по уточнению окремих факпв 1 подш, статистичних даних. В науковий обц введено велику юльюсть нового конкретно-фактичного матер1алу, в тому чишп 1 бигьш двохсот арх^вних джерел.
Па захист виносятьсн тага положения:
- рипення б1льшовицько! парт { Радянсько! держави про розвиток приватного шдприемництва було вимушеним кроком \ обумовлене наслщкамн громадянсько? втни \ по л1 тики "вШськового комушзму";
- впровадження приватного пщприсмництва проходило досить складно, що пояснюрться опором як з боку мicцeвиx парпйних ! радянсь-ких оргашв, тшс \ значно'1 частини люмпешзованого населения республки;
- приватне виробництво в досшъ короткий строк перетворилось у важливий чинник економиси, водграло велику роль у вщроджеган промисловосп I с!Льського господарства Украши, зменшенш швидко зростаючого у 20-х роках безробпггя;
- поява приватних щцприемств викликала необхщшсть створення 1 впровадження ново"! системи социального захисту трудящих, зайнятих в цьому сектора1 це завдання, досшъ успешно, виконували профсшлки;
- в процесс оргатзаци ще! дальности профсшлки накоиичили щнний
досвщ, який можливо i norpi6no використовувати сьогодш, коли в ншшй держав1 взятий курс на широке впровадження i розвиток приватного тдприемництва.
Практичнс значения ироведеного дослцдженни. полягае в тому, що його матер^али, висновки i рекомендавд можуть бути використат державними органами та профсгалками для далтшення оршшзадй сощального захжлу трудящих на виробництвах зростаючого приватного сектору, а також при шдготовщ узагадьшоючих праць з icropil економнси, профспшкового руху Украши, вттзняно» icTopii в щлому.
Результата проведеного досадження можуть бути використаш для написания навчалышх псхлбшнав, у спецкурсах з icropii профстлок, економнси, полггачно! системи радянського суспшьства.
Апробащя отриманих результата» досладжеиня. Дисерт&щя обговорювалась на засщаннях кафедри гумаштарних та сощально-екожаичних дисциплш вшськового шстатуту Нацюнально! гварда Украйга, дв1ч1 у ceicropi icropii УкраГни Харшвського державного педагопчного университету т. Г.С. Сковороди (на осганньому з них 13.05.1997 р. була рекомендована до захиету). Оскозш результата, висновки та науков! рекомендацн дисертащйноГ роботи доповщались на однш м!жнароднш, двох м1жвуз!вських, шести вуз1вських наукових конференщях, знайшли вщображення в трьох наукових стаггях, опублкованих автором, двох навчально-методичних розробках, у курсах лекщй з icropii' Украани, шдготовлених з участго пошукача. Всьош по TeMi проведеного досл!дження автором ¿ндиввдуально або у ствавюрстш oпyблiкoвaнo десять наукових i науково-методичних публкацш.
Структура дисертацц. Виходячи 13 завдань дослдасення, дисерташя побудована за проблемно-хронолопчним принципом. Вона викладена на 181cTopimji, складаеться is вступу, двох роздшв ( яю включають по три параграфи кожний), висновюв, списку джерел i лггератури (49 стор.) та додаткш (10 стор.).
ОСНОВНИЙ 3MICTI РЕЗУЛЬТАТЕ ДОСЛЩЖЕННЯ.
У встуш обгрунтовано актуалъшеть теми, й наукове i практичнс значения, предмет i об'ект дослщження, його хронолопчш i географ1чш меж1, пpoaнaлiзoвaнo стан науково{ розробки, визначено мету i завдання днеертаци, охарактеризовано 51 методолопчну основу та джерельну базу, розкрита наукова новизна, сформульовано основш положения, що виносяться на захист, виевплено процес апробацн отриманих результате, вказаш принципи побудови п струюури.
У першому роздал - "Становления та розвиток приватного тдприемництва в УСРР в перюд непу" - вивчаклъся i аналпзуютъея
проблеми, пов'язгш з розвитком приватного виробництва.
У першому параграф! показано, що в результат! семи рогав вШн (свггово1 та громадянсько!), проведения полггаки "в!йськового комушзму", основш галуз! промисловостз республнеи були майже пошпстго зруйноваш. Катастроф1чно зменшилось виробництво альськогосподарсьюм продукци. Все це привело до нечуваного зубожшня населения. Швидко зростало незадоволення кер!вництв0м Комушстичною нарпею 1 Радянською владою.
Для того, щоб врятувати свШ редким, бьчьшовицька парпя змушена була В1дмовитись вщ "военно-комушстичних шюзш" 1 перейти до ново! економ!чно1 полпики. Й мета - заспокогга широка народш маси, в нершу чергу селянство, вивести краШу з глибокоГ сощально-економ1'чно1 кризи I направити и розвиток на вщродження еконошки, тдвшцення матер1ального добробуту народу. Одним з важливих складових непу було допущения приватного виробництва.
Значна увага в цьому ж параграф! прщплясться кисвпленню складного процесу формування полпики га законодавчо1 бази но створенню необхщшх уыов для становления приватного тдприемництва, впроваджеиня в сшдомгсть пращвшшв партийного i державного апарату думки про необхщтсть його розвитку. Цей перюд охоплював 1921-1922рр.
У дрзтому параграф! розкриваеться розвиток приватного тдприемництва на засадах непу в 1923 - 1926 рр. Воно, як про це евщчигь вивчення 1 узагальнення р1зн0мангошх джерел, незважаючи на значно прип умови дшльносп (це нереконливо показують матер^али дисертацп), в яю його поставила Радянська влада, керуючись своши щеслопчгаши установками, активно конкуруе з державними тдприемствами. Як результат цього, в республаи значно зменшилось безробптя, зросло виробництво необхцдао! для потреб широких мае населения товарпоГ маси. Радянська держава за рахунок податюв на приват»! шдприемства отримала значш кошти для тидродження промисловосп, всього народногосподарського комплексу.
Особливо значних устхш приватно виробництво, як про це сшдчать результата проведеного дослщжеппя. досягас саме в УСРР. На нашу республку припадало 23% - 25% вщ варгосп виробленоГ продукци цього сектору в СРСР. Таю результата обумовлювались як структурою республшанськоГ економиси (висока питома вага харчо-смаковоГ, итаряно-хуфово!, в щлому, легкоГ промисловосп. де позицп др^бних тдприемств 1 рашше, 1 в цей перюд були особливо мщними), так \ традищями економ^чиого розвюку Украши (високий р!вень розвитку кустарно-ремюничоУ промисловосп), менталитетом и населения.
Матер1али третьего параграфу переконливо доводять, що в перюд з 1923/24 по 1926/27 господарсыа роки приватш щдприемства по
виробництву, розшрам основного та обхгового катталу, отриманому прибугку, чисельносп зайнятих 1 прапюючих на них дооягаготь свого апогею. Так, зпдно з даними звпу ЦК КП(б)У \ РНК УСРР, основний капитал приватного сектору, я кий включав приватноЕласницыа та орендш щдприемства фабрично-заводського типу \ кустарно-ремюнич1 шдприемства, у 1925/26 госп.р. становив 10% вщ загальнореспубл)'канськош. 1х основний каштал складав 52 256 ООО крб., у том}' чжш власний 21 726 ООО крб. Питома вага приватного сектору у виробництв! промисловосп фабрично-заводського типу складала 24,5%, кустарно-ремгсничш - 75%. На 1 жовтня 1926 р. в ньому працювало 1 було зайнято близько 2,5 млн. чол.
Однак у кшщ 20-х ромв Сталш ! його приб1чники, отримавши перемогу в боротьб! за в ладу в Комушстичнш нартн, змшили вектор скололичнога 1 сощального розвитку СРСР. Розпочалось форсоване згорташш непу 1И складово! - приватного шдприемництва. В дисертацн на конкретному материала розкриваеться, як цей курс на лшвщацио приватних п1дпрнемств проводився в УСРР, шляхи 1 методн його реатзацп.
Другим роздал - "Завдання, метода I основш напрямки дгялыюсп профспкок на тдприемствах приватного сектору" - висв1тлюе пронес утворення 1 змщнення профсшлок на приватних виробництвах, Гх Д1яльшсть.
В першому I другому параграф! на основ) вивчення, узагальнення 1 анализу р1зномаштких джерел показано, що РКП(б) 1 Радянська держава, взявши курс на розвиток приватного пцщриемництва, для контролю над його даяльшстю прийняла ршення використовувати для цього профсшлки. Чхгко визначивши на десятому \ послщуючих своьк зЪдах головга завдання профсшлок як оргашзащй социального захисту 1 класовош виховання трудящих, Комушстична парта, Еикористовуючи р1зш методи жорсткого контролю над профоргашзащями приватних виробництв, провела значну роботу по зростанню IX чисельност, оргашзацшному змщненню.
В результат! велико! оргашзацШно-масовоТ робота вже у 1921 -1922 рр. профстлки починають д1яти практично на вс1Х великих орендних тдприемствах, виробництвах \ значшй частит приватновласницьких, яю, як правило, були невеликими. Досить швидко вони, як про це свщчать результата проведеного дослщження, перетворюються у важливий фактор всього внугршшього житгя приватних виробництв. 3 ними все бшьше змушет були рахуватись шдприемщ.
В третьему параграфа який за обсягом займае бшьше половини другого роздалу, анал1зуються основш напрямки даяльносп профоргашзацш на приватних виробництвах, В центр! уваги !х дояльносц, як переконливо показуе вивчення теми, безумовно знаходились питания
соцшьнош захисгу трудящих. При вкршенк: цього. иайб'лып важливозо для них завдання, велика увага прилагалась шдвишепню заробггио? ляатш трудящих, покращенню умов пращ га побуту. Важлитш напрямком ¡х дадьносп була боротьба з безробгггям, оргашзащя системи ребггничого кредиту, кас взас.модопомоги, ¡сультурпо-просвтткипька робота,
Як свщчигь вивчення 1 узагальнення р!зноманпних магер>а;пв, профсшлкам приватенх виробництв вдалось досягти значних усгпк'лз у век вказаних напрямках Тх д^яльнос'п. Так. ршень заройтко! платнз на шдприемствах приватного сектору був значно вишим у ¡юр1внян№ з державпими ¡. на вщмшу к;д них, отдавалась вона. як правило, своечасно. Були досягнутэ певш угапми в покращенш умов праш, побуту, буд^вництв! житла, оргагтацп громадського харчувагшя, ь7льт>фт10-масстш робо-п 1 т. ¡гане.
У зшсаовках зроблено узагалькекня г шдвсдшо гддеумки проведеного дослажеаш:. сфосмульоаано рекомсняаци. яю штжаклъ з нього. Го/швш висшшки можно звеетя до с.'идуючот.
При реформуваиш екоиог.икя 1 широкому ппровадженш приватного Л1Д1гриемництва, яке проводиться оьогодга в пашЙ держав!, .при створенш одкакових умов для розвитку галприсмств век форм опасность особливу увагу необхщно звернуги на тдтримку др5бних тдприемств "малого бизнесу." Це не вимагае, як показують результата нашого доелдакення, великих катталовкладень та шоземпих щвестищй. алс може, причому а короткий строк, вирштти кшька важливих проблем. В результат« к успшшо1 дкльноеп держава може отргшати значш и одах кое) нацходження, то дозволить провести глибою структурзп зм;л;ч в промисловосп та «льському господарегеп, доломоже дквщувати швидкозростаюче сьогодш безробптя, наповнити крашу необхщиою товарною масого вгтчизняного походження, зменшити й заяежтсть В!Д шоземних поставок, з першу черту товаров першо» необ>адност1: л подо водьства. одягу, взуття тощо. Дрьбш шдприемства можуть також успешно фушешонува-га в сфер; кадання р^зноманшшх послуг.
Вони з усгихом як про це евщчктъ доевщ 20-х роете, можуть утверюватись як у шетах, так ) в сшьськн тецеаоеп. Особливо велика й резерв для цього макль репони з великим сшлйкогосподарсыош та людсысчм потеищ&яом.
Розвнток приватного гадприемництва век форм викликае нагальну потребу в гадвищенш рош профстлок, охопленню 5х дшльшепо век виробництв. Враховуючи сумний досвщ 20-х роюв, треба провести повну детюпггазацно та деедеолопзацпо !х дояльноеп. В свой ттовсякденнга робо-п профешлки повинш керуватись пльки интересами трудящих \ направляли сво! основн1 зусилля на орган^загцю сошального захисту, покращення схорони ! умов пращ та побуту. В цьому вщношешн сучаст профсп!ЛКИ з
врахуванням реашй сучасного стану, можутъ широко використовувати Ц1кавий 1 цшний досвщ профоргашзагцй приватних шдприемств 20-х роюв.
Це, на наш погляд, вимагас об'ективного наукового дослщження 1 широкого вивчення кращого досвщу, вдкопиченого впчизняними профсшлками по оргатзацн сощального захисту трудящих в приватному сектор!. Це стосуеться не шъки сшлковихпращвнигав. Потребно введения вщповщжп тематики в сусшльствознавч1 курси в середнш I вищш школах. Основний зм»ст дослщження пикладсний у таких публпсащях автора:
1. Д1ялыисть профсгалок на приватних пздприемствах Украши (1921 -1929 рр.) // Вгсник Хармвського полпехшчного шституту. - 1993. - №18. -С.64 - 73. (0,5 др. арк.)
2. Розвиток приватного шдпришництва в Украйп (1921 - 1929 рр.) И ЗСпрник наукових праць викладачгв та асшрантго кяоричного факультету. Харювський державний педагоп'чний шститут ¿м.Г.С.Сковороди. - 1993. -Вип.1. - С.69 - 76. (0,5 др. арк.)
3. Робочий план 1 прслрама курсу "¡сторш Украши" (сусгально-шлиичю аспект) - X.: ХХЩ 1993. (2,5 др. арк., всгававт.)
4. До питания про Д1яльшсть профспшок на приватних шдприемствах Украши в 1921 - 1929 рр. // Вкыик Харювського ушверситету. - 1994. -№381. -С.71 -75. (0,25 др. арк.)
5. До питания про державну полипку по вщношенню до приватних гвднриемств в роки непу // Науково-методична конференщя професорсько-викладацького складу та асшран'пв ХХГП за пщсумками науково - творчо! роботи за 1993 рк. - X., 1994. - С.98 -100. (0,1 др. арк.)
6. До питания про вивчення ново? економ1чно! политики в сустльствознавчих курсах // Региональна науково-практична конференщя "Науково-методичш проблеми гуманггаризацп подготовки спещашспв". -X., 1994. - С.57 - 58. (0,1 др. арк.)
7. Навчально-виховний процес: методика, досвщ, проблеми. - X.: ХВУ, 1994. - С.25 - 27. (0,2 др. арк., рос.мов.)
8. Украша в 20-т! роки // 1стор1я УкраГни. Курс лекцш. - X.: ХВУ,
1994.- С.213 - 253. (2,5 др. арк.,рос.мов.)
9. Украша в 20-11 роки // 1стор1Я УкраГни. Курс лекцш. - X.: ХВУ,
1995.-С.146 - 177. (2 др. арк.)
10. Полпика Радянсько1 влади по вщношенню до приватних пщприемщв в перюд ново! економ1чно1 полпики (На приклада Украши) // Юг России в прошлом и настоящем: история, экономика, культура. Материалы региональной научно-практической конференции. - Б1лгород,
1996. - С.92 - 94. (0,2 др. арк.,рос.мов.)
Олейник Н.Н. Создание и деятельность профсоюзов на частных производствах Украины в период их становления и ликвидации (1921 -1929 гг.).
Диссертация на соискание учёной степени кандидата исторических наук по специальности 07.00.01. - история Украины. Днепропетровский государственный университет. - Днепропетровск, 1997.
Защищается диссертация основные положения которой изложены в 10 научных публикациях. В ней впервые комплексно исследуется деятельность профсоюзов на частных предприятиях Украины в 1921 -1929 годах. В работе изучается и анализируется процес становления и развития частных предприятий УССР в период новой экономической политики и основные задачи, методы, и направления деятельности профсоюзов по организации социальной защиты трудящихся на этих производствах.
Oleynik N.N. Foundation and activity of trade unions during period of their creation and liqvidation (1921 - 1929).
The thesis for receiving the candidate's degree of historical sciences in specialiti 07.00.01. - the History of Ukraine, Dnipropetrovsk State University, Dnepropetrovsk, 1997.
The principal proposition of the thesis being defended, are stated in 10
scientifik works. For the first time the activity of trade unions at privat
enterprises of Ukraine during 1921 -1929 years is being studied in all respects.
The process of creation and development of private enterprises of the Ukrainian
Soviet Socialist Republik during the new ekonomikal polici and the main
problems, methods and directions of trade unions' activity in organization of
worker's social defense at these enteprises are studied in the theses.
Ключов! слова: нова еконошчиа политика, приватш виробництва, Д1ялъшеть профстлок.