автореферат диссертации по политологии, специальность ВАК РФ 23.00.02
диссертация на тему:
Управление социально-экономическими процессамикак фактор общественно-политической стабильности.

  • Год: 1996
  • Автор научной работы: Тунтия, Нана Георгиевна
  • Ученая cтепень: кандидата политических наук
  • Место защиты диссертации: Одесса
  • Код cпециальности ВАК: 23.00.02
Автореферат по политологии на тему 'Управление социально-экономическими процессамикак фактор общественно-политической стабильности.'

Полный текст автореферата диссертации по теме "Управление социально-экономическими процессамикак фактор общественно-политической стабильности."

РГБ ОД

MIHÏCTEPCTBO ОСВ1ТИ УКРА1НИ ОДЕСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УН1ВЕРСИТЕТ у j

ím. I.I. Мечникова L ' HÜB ÎS3?

На правах рукопису

ТУНТ1Я Пана ГеоргИвна

УПРАВЛ1ННЯ С0Ц1АЛБН0-ЕК0Н0М1ЧНИМИ ПРОЦЕСАМИ ЯК ФАКТОР СУСШЛЬНО-ПСШТИЧНО! СТАБ1ЛБНОСТ1

Спец.1альн1сть 23.00.02 - полз-тичн!

З-Нститути i продеси

АВТОРЕФЕРАТ дисертацИ на здобуття наукового ступени кандидата пол1тичних наук

Одеса- - 1996

ДисертахЦею е рукопис.

Робота виконана на кафедр! пол!тично! couiionorii i права Одесько! державно! академ!! харчових технологий

Науковий Kepiвник -

0ф:1ц1йн1 опоненти -

Провл.дна установа -

доктор фл-лософських наук, професор, академ1к УАПН Чередниченко А.П.

доктор фз-лософсъких наук, професор, академ!к УАПН MicyHO A.B.

доктор полз.тичних наук Наумк1на С.М.

Одеський державний економ!чний ун1верситет

Захист вадбудеться 29 с1чня 1996 р. о 12 годин! на зас!данн! спец!ал!зовано! вчено! ради К.05.01.09 по захисту дисертацл.й на здобуття наукового ступеня кандидита пол1тичних наук при Одеському державному ун1верситет1 !м. 1.1. Мечникова за адресою: 270058, м. Одеса, Франдузький бульвар, 24/26.

3 дисертац1ею можна ознайомитися в б1бл1отец1 Одеського державного университета !м. 1.1. Мечникова за адресою: 270100, ы. Одеса, вул. Преображенська, 24.

Автореферат роз!слано ^^f^-^f 1996 року.

Вчений секретар спец1ал1зовано1 в^ено! ради

кандидат асторйчНих наук Валл.гурський П.О.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДИСЕРТАЦ1ЙН01 РОБОТИ.

Актуальнз_сть теми дослд-дження. Обновления украгнсько-го суспл-льства, здайснення демократичких перетворень на основ! Конституцаа Украйни 1996 р. вямагають певно! стабд.ль~ ност! полхтичноа системи. В умозах несталост! внутрз„шнього розвитку, зм1н 1стотних характеристик сусшльного организму вивчення умов 1 фактор1в забезпечення полл_тично1 стабдль-носта р1внозначне пошуку шлях1в еиживання суспзльства. '

Будь-яке сусп1льство в процесс свого розвитку попере-м1нно досягае одного з даох свохх стан1в - стану стабзль-ност1, в1дносно! гармонИ, громадянського миру 1 злагоди чи социально! напруженостд., досить гострих кснфлхкт1в, корл.н-них перетворень. До першого стану воно йде шляхом длтегра-цл_1, до другого - шляхом диференц1ацИ, боротьби. На фона безперервних в р1зних рег!онах колишнього СРСР пол,1тичних х нацл.ональних конфлл.ктхв, соцхально-еконош.чний 1 полхтич-ний стан в Укра1н1 може показатися досить стз.йким ± ста-бхльним. Але бзльш тлибокий анал1з св2.дчить, що й тут в1д~ буваються судеречлив1 продеси дестаб!л1зад11, а соц1ально~ економ!чна обстановка стае все складшлпою 1 напружешлиою.

Зд1йснення ринкових реформ в УкраХнх сполучене ¿з значними трудношами для жител!в крахни, в той же час рефор-ми, як1 проводиться, в принципа виходять за рамки менталитету основнох маси населения. Суперечнхсть ы!ж данностями культури, реально функцхонуючими в сустльствх., 1 соц1аль-ними в1дносинами, яка формуються на принцшхово анпий - рин-ков1й баз1, породжують доскомфортн:1сть аснування широких шар!в сусш.льства, викликають негативне ставлення до реформ ш-сля початкового етапу загальнох критики колишньох систе-

ми.

Населения знаходоться ш.д подвд.йним омском обставян власного життя, щ.о все похаршуеться, 1 негативно! !нформа-цИ, яка поступай !з газет, радао 1 телебачення. Несприят-ливий сои!эл1ьно-лскхолог!чний фон, породаоений кризовими явюцами в економ!ц!, соц!альн!й а пол1гиннгй сферах, викли кае недсвхру до владних структур з боку р!зних соц!альних шар1в 1 хруп. Соц!альне самопочуття населения, в1дсутн1сть задоволення першочергових потреб ! оч1кувань здатн1 викли-качм р!зноман1тн1 акти масового протесту та !шп. деструктивы! дИ. В Ц1Й ситуад±£ проблема стабл-льносаа су ста ль но-пол!тичного розвитку Украгни стае найгострл_шою 1 найакту-альн1шою.

Джерела системно! кризи в Украхн! знаходяться перш за все в еконотлших в1дносинах 1 в соиаальш-й структур!, а також в характер! пол!тично! культури, яка склалася. Еко-нош.чний устр±й 1. соц!альна структура т!сно взаемозв'язан1 Ц! зв'язки значыою мхрою визначають тип сусп!льства ! стадом його розвитку. Усв!домл:ешш едност! цих сфер сусального життя переконуе в необх1дност1 комплексного вивчення соц!альних, еконош.чних та пол!тичних явшц д!йсност1.

Демократизация без достатн!х економ^чних а соц!окуль-турних умов, проведения еконотчних реформ без врахування 1х соцхальних та полатичних насл!дк!в привели до кризи всае! системи суспз-льних в!дносин. Суспхльство опинилось перед загрозою роздаду, втрати пол!тичнох стабхльност!. Не обх1дш_сть виведення крахнк з кризи, подолання негативних тенденций в еконошди. ! соц!альн!й сфер! ставить питания про управл!ння сусш-льством.

В перехд.дному стан! свого розвитку суспхльству пот-р!бне б!льш динамизме управлання, висококвал!ф!коване х ефективне. Управл!ння е однаею з головних функцгй держави як пол!тично! оргашзац!!. Стабхл!зац!я полатичних процес!в багато в чгалу залежить з!д в!дпов!дност! метод!в управл!н-ських вплкв1в вииогам реально! ситуацИ, а також врахування ц!лей перспективного розвитку сусп!льства в процес! прий-няття управл!нських р!шень. В зв'язку з цим пздвищення ефективност! державного управл!ння сощалъно-еконош-чними лрсцесами, на наш погляд, стае одкр^м з важливих шляхав стаб!л1зац!1 соц!алыю-пол!тичного розвитку Укра!ки.

Актуальность дано! теми лов'язана ще й з тим, що, як показуе пол!тична практика, недол1ки системи державного ул-рашишя негативно впливають не т!льки на полатичну сферу сусп!льства, але й на вс1 взаемозв' язан! сфери соц!ального життя. В зв'язку з ним удосконапення системи державного уп-равл!ння, особливо в галуз! соц!ально-економ1чних в!дносин, де спостер!гавоться найгостр!ш. протир!ччя, в!д1грае про-в!дну роль в подоланн! дестаб1л!зуючих вплив!в перех1дного етапу ! створенн! реальних основ сгаб!л!зац!1 соиаально-пол!тичних процес!в в Украана.

Ступ!нь науково! розробленост! проблема. В1тчизняна пол1тична наука прид!ляла недостатню увагу вивченню проб-леми стаб1льност!. Де обумовило деф!цит науково! л1тератури з цього питания. Навпаки, зах!дна пол!толог!я х соц1о-лог!я робили акцент на виясненн! природа порушення стаб!ль-ност!, соц!ально! напруженост! ! кснфл!кт!в, на пошуках за-соб!в !х попередження ! подолання. ОсоблиЕу увагу цим проблемам придхляли Т. Парсонс, Р. Мертон, Д. 1стон, Г. Ал-

монд, К, Левенштейн, К. Дойч, Р. Дарендорф, С. М. Л1псет, Д. Гердд.нг та in. 1снуюч± р1зноманд.тнх концепцИ досягненн стабл-Льност!, яка розробляюгься в рамках конфл1ктолог±чног< i структурно-функцаонального напрямкхв в пол1толог1х, не привели, однак, до едноста думок в1дносно дього питания. 1нтенсивш. досяхдаення дано! проблема гривають i зараз.

В остакн!й час проблема суспхлько! стабд.льност! saui-навила наукову аудиторию в Украхн!. Це пов'язано з процеса ми, як1 вхдбуваються у Cxiдн1й €Bponi i в кра!нах, що входили рашлпе до складу СРСР. Ретиг^и, Koccpi витлядали недави в!дносно мхцними, стабальними, один за другим втрачають ко лись надишу сод1альну падтримку i стикаються з найважчим завданням. перебудови cboix системних падвалин. Анал1з су-часно! cMryauil в Украана з точки зору конфл1ктолог1чнаго ш.дходу здгйснили в cboix роботах Бекешк1на I.e., Перебене сюк А.Д., Паламарчук В.М., Видрин Д. Заслуговують увахм та кож роботи рос1йських досл!дник1в з даного питания - Здра-вомиспова А.Г., Федорищево! O.I.

Комплексний характер сучасних явищ виыагае в1дпов1д-них засобхв 1х п1знання, Korpi дозволили б розкрити закони функц1онування i роэвитку складно органхзованих об' ект1в i вл-добразиги 1х ц1лхсний характер. Один з таких засоб±в - д системний niдх±д.

Загальн1 питания системно! методологИ розглядаються в роботах Авер'янова А.Н., Устич C.I., Уйомова A.I., засто сування системного аналхзу в управл±нн! анал1зували Доб-к±н В.М., Герман I.M., Щухов Н.С., Одинцова Г.С., Горош-ко B.I., Лимонова Л.А. та iH.

Приндипи наукового управл1ння розкривають ся в працях

Бочарова М.К., Аверл-на Ю.П., Слепенкова I.M. Вивчешш спе-цифл.ки державного управления присвячен1 досл!дження Оболон-ського A.B., Курашв1л1 Б.П., 0рз1ха М.Ф., Гансово! Е.А. та iH. Соц1ально-лсихолог1чн1 аспекти державного управл1ння розглядаються Рудашевським В.Д., Саренко В.Ф. Можливост1 социального прогнозування вивчаються в роботах Бестужева-Лади I.B., Циг1чко В.Н., Петрова А.Н.

Серед дисертац±й осганн1х рокхв, як! так чи 1наюто стикаються з темою дослхдження, можна назвати роботу Шапо-валенко М.Ф., в котрхй вивчення проблеми стабл.льност1 зд1йснюсться з точки зору вливу на не! полл.тично1 д1яль-Hoca'i. Викликають -¡.нтерес також досшдженкя Дещиц1 A.B., Аб1зова В.€., Наумкл.но1 С.М., зв'язанх з вивченням проце-ciB трансформаций украхнського сусдхльства; л1дготовки i прийняття полхтичних pi-шень; соц1ально-пол1,тчних проблем управлання. Але ц! роботи вхдображають тз.льки деяю. аспекти багатопланово! i складно! проблеми, яка стимулювала дане дослл-дження. Разом з тим, цллий ряд питань, як! мають важ-ливе теоретагане i практичне значения, не отримада надежного висв1тлеш!я в науков!й лл.тератур1. Слабо вмвчено вплив ре-гугасючо! д1яльност± держави в економ±чн!й i соц1альн!й сферах на забезпечення лег:1тимност1 владних структур; процес державного управл1ння цими важливими сферами, як правило, не розглядаеться в контекста його впливу на пол1тичну ста-б1льн1сть сустльства. Не отримали ч1ткого визначення мож-ливх ресурси сусп1льно-пол1тично! стаб1льностл., соц1альне прогнозування не завжди розглядаеться як необх1дний елei лент пронесу обгрунтування управл1нських рхшень на державному piBHi.

Мета i завдання досл.1дження. Головна мета досл!даен-ня - це пошук демократична пшяхлв стаблл1зац1х соц±ально-пол1тичного розвитку УкраЛни, а таксж вивчення державного управл!нкя з точки зору його регулкзачого i стаб1л1зуючого ватту на сусял.льнх дроцеси. У в1дп.овд.дност1 з цим б завдання дсслл-джэння входять:

- акалхз сучасних сод1альных, еконсш.чних i полл-тич-них процесхв в Украхн1 i Ix впливу на стаб1льн±сть сус-пдльства;

- анал±з ефективностх державного управлл.ння цими про-цесами;

- визначення можливих заход1в по рац1онаш.зац1х державно! управлз-нськох дхяльност!.

Об'ектом досл!дасення став продес державного управл!н-ня соц1ально-економ1чниыи процесами в Укра1н1 в його безпо середньоыу зв'язку з суспхльно-полл.тичною стабхльн1стю.

Теоретико-методолог1чна основа дослд-дження. За основ-ний метод в робота використовувався системний анал!з як ун!версальим метод, який дозволяе врахувати всю р1знома-нхтнхсть i спедифхку суспхльних продес!в. Кр1м того, вико-ристовувались анал1тичнл., пор1вняльн1, соц1ологачн1 i ста-тистичш. метода.

Наукова новизна дисертацИ пов'зана як з подходом до дослл-дження проблеми в далому, так i 3i зш-стом теоретична положень i висновкхв, сформульованих в н!й. Ними е:

1) анал1з суспхльства як ц1л1снох соц1ально-под!тич-нох системи з точки зору оцд.нки pecypciB його стаСхльност!

2) вивчення специфики забезпечення стаб±льност1 пере-х1дних сусл!пьств;

3) дослл_дження державного управлзлня як пол1 тачного феномена, а також його взаемозв'язк1в г взаемовпливу з социальною, економхчнога 1 соц!аль но-лсихолог1чною сферами сусш_льства;

4) обгрунтування рол1 ефективност1 державного управ-л1ння соц1апьно-еконош.чниыи процесами в "забезпечекш. ле-га-тимноета владних структур 1 впливу цих факторхв на ста-б1льн±сть сусплльства;

5) розроблення на основ1 теоретичного анал1зу робочох моделл-, вл-дображагочох зв'язок державного управл:шня 1 ста-б1льност1 суспхльнох системи;

6) визначення напрямкхв удосконалення системи державного управлхння для досягнення II в!дпов1дност1 сучаским вимогам динам1чного розвитку суспхльства.

Науково-практична значущхсть роботи. До практичних результат1в роботи можна вхднести комплексний анал1з соцх-ально-економ!чних, ссцхалько-психолог1чних х полхтичних процес1в в Укра!н1, визначення характеру хх зв' язкд.в з пол1тичною стабхльтстю сусш_льства, виявлення потенц1эль-но дестаб±л1зуючих фактор1в в соц1ально-пол1тичному житт! Украхни; вивчення д1яльносг1 державного ухтравл!ння з точки зору його ефективност! 1 Легл-тимностл.; розроблення рекомендации по лд-двищенню ефективностх державного управл:шня соц1ально-еконош.чними процесами з метою забезпечення ди-наш.чнох сусп1льно-полхтичнох стаб1льност1.

0триман1 результата, на наш погляд, можуть бути вико-ристаними для вироблення практичних рекомендадМ ± методики удосконалення механ±зму державного уяравлхння социально-економ!чними процесами, виступити складовою частиною науко-

во! платформи д1л1сно! соцхально~еконош.чно1 пол1тики дер-жави. Положения дисертадИ можуть бути застосован1 в кав-чальному процес1 в курсах поло.тологхх 1 совд-ологИ.

Дисертац! я виконана в рамках загалькокафедрально! науковох теми мПол1тако-правов1, соц1альнх та 1деолог1чк1 проблема державного буд!вництва в Украхк!", яка дослз-джу-еться кафедрою пол1тзгако! содхслогл.! 1 трава Одеськох державно! акадеш.1 харчових технологий.

Апробацхя дисертацИ. Про основш. положения 1 виснов-ки дисертадх! доповхдалось на М1жнароднхй науково-практич-нхй конференцх! "Молодь на пороз1 треть ого тисячолд.ття: по-шук пр1оритет1в" (Одеса, 1995 р.), Всеукрахнськай науковгй конференцз.! ччПроблеми полхтичнох психолога.! та х! роль в становленнх громадянина украхксько! держави" (Кихв, 1995 р.), Всеукрахнськш науково-методичн1й конференцх.! >хВипц. учбов! заклали Укра!ни ± проблеми розвитку шжнарод-них зв' язкхв" (Одеса, 1994 р.), а також наукових конференциях Одеськох державно! академз.! харчових техноногхй.

По тем1 досл1дж5Эння опублхковано ш.сть наукових праць.

Дисертацхя обговорена на кафедр1 полз.тичнох соцз-оло-г1х 1 права Одеськох державно! академз.! харчових технолога.

Структура робот. Дисертад1я складаеться хз вступу, трьох роздЬп.в, висновку х списку лл-тератури з 125 наймену вань. Обсяг дисертацИ складае 145 друкованих аркушхв.

ОСНОВНИЙ ЗМ1СТ ДИСЕРГАД1ЙН01 РОБОТИ.

У вступ! сбгрунтовуеться актуалыйсть теми, охарактеризовано стуггшь хх науковох опрацьованост!, визначен 1 щ.л1 I завдання досл1даення, наукова новизна х практична цхн-но.сть роботи.

Перший роздал "Роль державного упразлхння в забезпе-ченн1 стаб!льност1 сусдхлькод. системи" м!стить два пхдроз-ц!лш. В першому п!дроздхлх "Проблема стабхльностх з точки зору соц1ально-полхтичнох науки" розкриваються основк1 ме-тодологхчнх аспекш теорИ стаб!льност1. Суспальство роз-глядаеться як цхлхстна система, яка лхдкоряеться найзагаль-н1шим закона!»!, характерним для вс!х системних форм л. сну-вання. Використання системного подходу дае можлив1сть глиб-шого вивчення вс!ех складност1 1 рхзномакз.тност! суспальних в1дносин в хх дхл1сност1 1 дииамхид. Якл.сна специф1кй сис-теми визначаеться складом, внутр!шньою природою 11 частин, тему л,стотким е розгляд структури сусгальнох системи, характеру 1 способ!в взаезшдИ хх компонентов.

1снуванкя будь-якох системи передбачае м±н1малыю не-обх1дний студань стаб1льност1. Особливе значения це мае для суспхльких систем, що знаходяться на перехл-дних етапах сво-го розвитку 1 тому в1дрхзняються особливою складнасш, ди-намхчнл-стю 1, вх.дповхдно, нестагастю.

Збереження сгаб1льност1 сусплльнох системи може бути досягнуто двома шляхами: жорсткою оп1рнхстю зовнхшн1ч 1 внутрхшнхм змхнам чи адаптацхею до умов, як! зманиоться. В реальному житт1 система не може бути хзольованою в1д будь-яких вплив±в зовна, кр±м того, кожен елемент системи пхдда-еться внутрл.ган±й еволкхах, тому тривале 1снування системи,

яка чинить оп1р зманам, немождаве. В зв'язку з цим доцл_льнс говорити про динам1чт суспольн! системи, в котрих ст>уп!нь стабхльност!, забезпечуе 1х самозбереження, але не е перешкодою для змд-н. В цьому випадку стан системи можна охарак-теризувати як нест!йку р1вковагу, яка збер!гаеться, поки сп1вв1дношення разних елемент1в, як! складися, не поддаться серйозним зг.и-игк чи впдив лл.шульс1в з бою/ зое.н±шнього середовища не досягае критичного р!вня. Тод! ±снуючий стан р1вноваги зникае 1, ятацо система волод1е значними регуля-тивниыи можпивостями/ то вона не руйнуеться, а в1дбуваетьС5 становления ново! р!вноваги.

Таким чином, адалтавд.я до зовн!шн±х змл_н 1 способи урегулювання внутр!шн1х протиргч е найважлив1шими показни-ками життест±йкост1 сусш_льного орган1зму. Несвоечасне р1-шення назрз.лих проблем, а також в!дсутнасть в сусш.льств! прийнятих рац:1онально-правових способ1в урегулювання конф-лл.кт1в веде до кризи суспально! системи 1 загрози II ста-бд.льносаа.

В сучаснхй полз-тологП 1снують разноман1тш- кондепдИ досягнення стабд.льносг1, що св1дчить про пильний ±нтерес вчених до дано! проблеми. Серед головних налрямю-В пошукхв в цгй галуз! можна назвати переборення соц!альних конфлак-т!в шляхом гармонхзацИ сусп1льних вл.дносин I структур, ви рз.шення протир!ч (теор1я зктеградИ) х природне включения социального конфл!кгу в суспхльну систему для забезпечення I! прогрессивного розвитку (теор!я конфл1кту). При всьому р1зноманатта уявлень про даерела дестаб1л1зацН сустльст-ва, основнх шляхи досягнення стабильности, в бл.лызост1 концепций: зв'язуються з двома факторами: 1)ефектиЕнз-Сгао д1-

яльност! державних i пол1тичних структур по управл!нню сус-п1льством, регулюванню винитсаючих протир1ч (Р. Мертон, Д. Ictoh, pisHCMaHiTHi кондепцИ б1хев1ористського напрямку i конфл!ктолог!чно1 школи в политолог!}'.) i 2) наявн!стю т.дтримки !снуючого режиму з боку населения, сукупнл.с-тю оцанок внутрхшнхх сусдихьних 1нститут1в i метод1в прийняття piineiib (Г. Алмонд, К. Левенштейн, К. Дойчс) . Слл-д визначити, що досладоення в цьоыу напрямку тривають i зараз, оск1льки до цих nip не склалась загальноприйнята теор1я стаб1пьност! i не дан! однозначна в!дпов!д! на актуальна питання, поставлен! сусд!льною практикою.

Для сусп!льств, як! знаходяться на стан! перебудоги свохх системних основ i структурних зв'язк!в, основним дже-релом дестаб!л!зац!1 е внутр!шн!й розвиток, а не вплив зов-Мшнього середовища. Внугрр!пня стабхпьнл.сть залежить в!д cnoco6iB взаемод!х двох основних суб'ект!в: держави i сус-пальства. Держава виконуе фушоих управл!ння, кер!вництва ! координад!! сусального розвитку. Завдання державного уп-равл!ння полягае в трансформацхх потреб (вимог) грсмадсь-кост! в державн! р!шення. Bifl ефективнсст! державного уп-равл!ння зал ежить р!вень легллимносг! влада, а, отже, i можлив!сть управл!ння сусшльством ненасильницькими методами. 3 другого боку, високий ступ!нь леi1 iтимностi влади е джерелом стаб!льност! сусш_льства, в уковах котрого можна забезпечити належну ефективн!сть владних структур.

В пол!тичн!й науц! легитимною визнаеться влада, яка здобуваеться i здайснюеться зг!дно праЕових норм. Але мае значения i соц!альна природа системи, Еирл.шальна роль мае у формуванш. хнетитутхв i виконанна влади. Ступ1нь ефектив-

ност1 режиму оц:шюеться як похл.даа в±д задоволеност! його функц1онуванням.

Проблема ефективност! i легз.тимност1 влада нерозривно зв'язана з улравлхнням, тому що головною фунюйею владних структур с рацд.ональне i ефекамвне управления сусп1льством при пост1йк1й зш-Hi як BHyTpiimix, так i зовнхшнхх умов.

В другому п1дроздхл1 "Суть i мета управлл-ння суспзль-ною системою" викпадаються завдання i лринципи державного управлхння, обгрунтовуеться його роль в забезпеченш. ста-б1льност1 сусшльства.

Продес управл:шня е антиподом процесам дезорганхза-ц!х, вхн дозволяв стабхгазузаси систему, протистояти руй-нхвним факторам, як1 на нех впливають, забезпечити досяг-нення того чи 1ншото корисного ефекту. Завдання управл1ння полягае в своечаснгй i ефективнхй перебудов! структури сис-теми вл.дпов1дно до умов, що зш_ншзися.

Об'ектом управл1ння виступае сусп±льство в дхлоыу. Суб'ект управл!ння - особлив1 групи лвдей, видхлеш сус-nijibCTBOM, якх мають право приймати р1шення про цл-лх, засо-би, метода i завдання людськох дхяльностх.. Об' ективн1 умови соцхального життя i управл1ння - матерхальш умови. Суб'ек-тивнх умови - здатнхсть i схуп±нь готовност1 лвдей до пев-них масових д1й, основаних на 1снукмому piBHi св!домост1.

Основними компонентами структури державного управ-л1ння служать Конститудхя, в котрхй закладаються головш. цл-лх хснування держави, принципи хх устрою; задаючий орган (законодавча влада); власне регулятор (в бд.льшост1 крахи -президент) i виконавчий орган. Б контурх зворотнього зв'яз-ку знаходиться судова влада i засоби масовох ¿нформац!!.

Суть наукового управл1ння державою полягае в тому, що за-безпечуеться четкий розпод!л фунхаий 1 обов' язкхв по р1внях 1 галуэях управл1ння, координацхя д1й м1ж р1внями, визнача-ються вимоги до вс!х елемент1в системи управл±ння на вс!х рхвнях.

Специф!ка державного удраБл1ння пов'язана з двобстою природою само! держави, яка виконуе роль органу управл!ння, з одного боку, а е полхтичною орган!зацхею - з другого. Державна влада виступае як основна форма реал!заш.1 лол!-тично! влади, тому при виробленн! р!шень державного р!зня потр!бно врахувати ! пол!еичн1 аспекти управл!ння. Проблема забезпечення лег!тимност! державно! влада ! врахування !н-терес1в рхзних соц!альних групп в процес! державного управ-л!ння мають першочергове значения.

До м!дно! ! стабильно! лег!тимност! веде рэаионально-правовий спос1б управл1ння, оснований на дов1р'! ! поваз! до влади, закону, забезпечуючий т!сн!ший зв'язок маж деряса-вою ! сусшльством. В!н передбачае наявн!сть консенсуса в сустльств!, а також детальну опрацьоваш.сть ! суворе дот-римання законодавчих норм, регламентуючих дхяльтсть дер-жавних орган!в, забезпечення легального доступу до !снуючих пол!тагчних 1нститут!в вс;ш групам а шарам населения, ство-рення д!йових гарантий прав людини. Формування рад1онально-правово! организащ-х державно! влади в Украхн! знаходиться ще в процес! розвитку, а знаходження консенсусу ускладню-еться значними масштабами майнового ! соц!ального розшару-вання ! несформован!стго об'еднуючих: ц!нностей, котр! п!д-трхшувались би прихильниками р1зних пол!тичних теч1й, гру-пами з р!зними соц1ально-економ!чними !нтересами.

В загальному вид! управл1ш1Я суепхльною системою здхйснюеться за допомогою соц!альких нора, як! виступають регуляторами сохиальнох поведгнки час-тин системи. Разом з тим, процес социально! модершзац!! ь Украхих супроводау-еться арансформахиею вс1еа системи ссли.альних норм, що ут-руднюе процес управл!ння суспхльствок.

ГЕоведхнка соц!альних груд, хвдизхцхв визначаеться комплексом соц1ально-психолог1чних фактор1в, таких як хнте-реси, потреби, цхннхсн! установки, соцаальн1 почуття 1 на-строх, соц1альн! збички 1 традицИ. Але вех ц1 соц!ально-психолог!чн! явивда вхдображають об'сктивнх сощальш. 1 еко-ном1чн1 процеси з врахуванням хх !ндив!дуального чи групо-вого сприйняття. Оск1льки корен1 хнтерес!в соцхальних груп знаходяться в кшцевому пхдеуыку в сфер! сохиально-еконо-м!чних вадносин, то регулювакня процесхв в цхй сфер! повин' но привести до недопущения защемления !нтерес1в будь-яких соцхальних груп, до запоб!гання конфл1ктних ситуацШ. Вра-ховуючи т1сний зв'язок мхж повед1нксео член1в сусхольно! системи 1 хх стабальнхстю, управл!ння соц1ально-економ1ч-ними процесами стае одним з важмивих шлях!в досягнення ста б1льност1.

В другому роздал! "Соц!альна-економхчт. процеси в Ук-ра1н1 та хх вплив на соц1ально-пол!т:^чний стан сусп!льства зд:шснюеться комплексний анал!з сучасних соц!ально-еконо-м1чних ! пол!тичних процесхв з точки зору хх впливу на моя ливхсть збереження дкнамхчнох стабильности. Як !нформац1йь даерело поруч з даними державно! статистики та ±ншши опуС л1кованими матер1алами в даному розд!л1 використуються результата! соц!олог!чних доела джеяь, лроведених в 1991 -

1995 рр. соц!олог!чною службою незалежного центра "Демокра-*гичн1 1н1циативи" (Кихв) I соц1олог1чшш !нформац!йно-до-сгсхдницьким центром "Пульс" (Одеса) .

Модернизация пол±тично! системи в Украхнх, демократи-зац1я громадського життя супроводжуеться рхзкими зрушеннями в економ1чн1й х соц!альн!й сферах. Глибинш. зм!ни в еконо-м!чноыу устрох сусп!льства 1 ссц1альн!й структур! зачхпають св!домхсть лкщей, примушують пристосовуватися до ново! ре-альност1 шляхом бол!сно! ломки 1дей та уявлень. Створення ново! економхчнох модел!, основано! на приватнхй власност! 1 п!дприезлництв1, значно розширило можливост! громадян для виявлення свохх спроможностей 1 досягнення ф1нансового успеху. Однак, частина населения не змогла включитися в еко-ном!чн1 перетворення через консервативн!сть св!домост! або через !нш. суб'ективн! причини. Для цих категорий громадян процес адалтацИ до ринку проходить найболхсш.ше 1 супро-воджуеться лог!ршенням соц!адьного самопочуття, зростанням невпевненост! х песим!зму.

3 розвитксм 1 розповсюдаенням нових форм власност! в умовах вздсутнсст! хх ефективного правового регулювання вхдбуваеться втрата прац1вниками багатьох сощальних гарантий, якх стали звичними в роки панування планово! економх-ки. Змхна структури економ!ки передбачае закриття 1 пере-орхентацхю нерентабельних падприемств, що в соцхальному планх означав втрату роботи для багатоьх висококвал!фл.кова~ них фах1вц1в ! працхвникав розумово! прац1. Швидке зростан-ня вивзльнення робочох сили з сусп!льного виробництва здат-не стати могутнхм фактором дестаб1л1зацхх суспхльства.

Дан! численних соцхолог!чних досл!джень говорять про

зростагаче занепокоення громадян станом справ в економ!ц! 1 сво!м майбутнхм, знев1рою в спроможнхсть уряду вивесги кра!ну з кризи. Невдоволення матер1альним станом 1 еконо-мхчною ситуац!ею переноситься на в1дношення до 1снуючкх структур влада 1 упраал!ння, оценку керхвних орган!в х зак-р:1шюеться у вид1 певних установок, подалмчних погляд!в, симпат1й х орхентзигй. Пол1тична апатхя I пасивн!сть населения стримуе формування розвинуто! системи политичного шжрал1зму-

Нов! еконош.чнх уиови приводить до зм±ни внутрзлпньогс стану особистост1. Спостерхгаеться пов1льний продес "внут-рзлпньо! модерн1зацД-!". Еволкшдя нднностей харатеризуеться безл1ччю конфл1кт!в 1 протирхч, властивих суспд-льнгй свх-домост! переходного типу. Социальна аном1я, що появляеться в результата з1ткнення р1зних нормативных систем, породгуе неприйнятгя соц1альнох дхйсностх з ус1ма економхчними, по-л!тичними х правовими проблемами.

Беспосередньо впяивають на соц±ально-психолог1чний стан суспхльства також значн1 змхни в соцхальнхй структур: 1де актавний процес структурно! перебудови сусп1льства в план! социально! диферемДацх.!. В сод1альн1й структур! Ук-ра!ни спостер1гаеться вхдсутнхсть ч!тких соц!альних страт сод1ально! само1дентиф1кацхх. Це означае, що у б1льшост1 населения не сформован! власн!, конкретн1, усв1домлен! со-ц1альнх 1нтереси ! сод1альний статус, що утруднюе формува] ня сод1ально! бази р!зних пол!тичних парт!й. Для подоланн. цих протирхч особливе значения мають продеси соц1альнох м б!льност!.

Зростання хнгенсивностх соц1альнох диркуляд!! в Ук-

рахн!, гфофес1йно-виробничох моб1льност1 робочох сили »ложна вважати позитивном фактором социального розвитку. Однак, ¿.снуючий р1вень сод1а.1ьнох мобл.льност1 поки що недостатнл.й для помл.тного впливу ча соц1алько-психолог1чну атмосферу в сусп1льств1.

Таким чином, як показуе анал!з реальних продес1в в соц!альному, економ1чному х псл±тичному життх Украхни, кризов! елементи тут мають перевагу над стабхл1зхйними. Можна видллити особливост! соц1альнох ситуацхх та поло-тичнох куль тури населения, я;<± гадвищують 1*ожлив1сть участ1 гнди-вл_да в акцхях сош.ального протесту:

- високий рхвень невдоволеност1 населения умовами життя (в першу чергу матерхальними) ;

- пхдвищення р!вня недов1ри до офл.цл.йних ;1нститутхв влади х полз-тичних лхдер!в;

- низький рхвекь участх населення в легхтимних формах сусш-льно-поло-тичного життя;

- зростання содхальнох напруженостх в сусплльств1.

Можна зробити висновок, що Лснують об'ективн1 умови

для социального вибуху, масових деструктивних дай з боку найбл.лыц уражених грул населення. Розрив м1ж бажаною 1 фактичного реал1зац1ею погреб громадян поролжуе риск. хх некон-трольованох поведл_нки. Дане положения багато в чому пов'язане з недостатньою ефектившстю управлхнськох д1яль-ност1 в масштабах суспхльства. В зв'язку з ним, нагальною проблемою стае пхдвищення ефективност1 державного управ-лд_ння з метою забезпечення стабд.льного прогресивного сус-плльного розвитку.

В треьому розд±л! "Основнх шляхи рац1онал1зац!х дер-

жавного упрашшшя соц!ально-екнош.чними процесами в Ук-paiHi" методолог!чн1 положения та еисновки, отримана в результат! досло-дження проблеми стабхльност! в рамках дано! дисертадхйно! роботи, подан! у вида робочо! модел!, вхдоб-ражаючох зв'язок державного управлд.ння 3i стаб^льнхстю сус шльства. Згхдно дангй модел!, ефективнхсть регулкючих д!й держави в ексисы!ц! i соц!альнхй сфер! впливае на стан сус пхльно! св1домост!, оощально-психологхчну атмосферу сус-п1льства i, отже, визначае повед1нку членхв сусп!льно! сис теми. Оск1льки соцхально-лол!тична поведхнка громадян взд! грае вир!шальну роль в забезпеченн! стаб!льност! сусплльст ва, ефективн1сть державного управл1ння соц!ально-економхч-ними продесами стае беспосередньою передумовою стаб!льного сусп!льного розвитку.

3 iiunoro боку, ефективн1сть управл1нських структур на piBHi сусп!льно! csinoMocTi викликае уявлення про летхчяш-HicTb державно! влади, формуе дов1ру i пхдтримку з боку на' селения, що е необх!дною умовою ефективност! управл±ння розвитком сусп!льства.

Для п1дЕищення ефективност! державного управл1ння в Укра!н1 i забезпечення стабхльного розвитку кра!ни, на по-гляд дисертанга, необх!дно посилити ор!ентацаю управл!н-ського процесу на людину, а також наукове обгрунтування уп-равл1нських pimeHb. Реал!задхя названих напрямк!в пов'язан; з наступними заходами:

1) посиленням !нформацл-йного забезпечення управл!н-ського процесу;

2) використанням социального прогнозування як засобу обгрунтування улравлхнських р!шень;

3) всеб1чною сод1олог1чною проробкою управл1нських заходив, як! намачавоться, з метою врахування соц1ально-пси-холог!чних фактор!в в управл!нш_;

4) забезпеченням спадкоемност! в реформувакнд., опори на досягнуте в минулому;

5) зрахуванням пр!орите,гност1 проблем, як± вимагають рнсення, х ресурсних обгаежекь;

6) попередньою оц!нкою соцхапьних настдю-в управлхн-сысих р1шень методами експертних од1нок 1 содхального ек-сперименту;

7) посиленням контролю за ко дом реал1зац!х управл!н-ських р1шень.

Назван! заходи пов'язан! з рад1онал1занД.ех) системи державного управления сод1ально-економ1чними процесами в ц!лому. Як конкретн1 кроки, направлен! на покращення содх-алыю~економ!чнох с!туац!1, вдо склалася в Укра!н1, на наш погляд, можна запропонувати оптим!зац!ю регулкючо! д1яль-ност! держави в галуз! розвитку ринкових в!дносин, структурно! перебудови еоном!ки ! створення сприятливого !нвес-чмцёйного кл!мату; реформу податковох системи з метою сти-мулювання Мдприемництва ! дхловох активност!; регулювання ринку прац! та розвиток соиОалько! !нфраструктур!1,- сприят-лив1сть розвитку середнього класу; створення ефективнох системи соц!ального захисгу населения.

Врахування запропонованих заходхв в практиц! державного упавл!ння украхнським сусп!льством, на наш погляд, могло б сприяти оздоровлению економ!чно! ! соц1ально-пол!-тичнох обстановки в кра!н!, пздвищенню ефективност! ! лег!-тимност! державного управл!ння, а, огясе, забезпеченню хм-

намхчнох суспл-льно-пол 1 тичноI стабл_льност1.

У висновку плдводяться основнх пхдсумки дослл-дження : вказуються напрямки подалыюх розробки проблеми.

Основнх положения дисертацл.! викладен! автором в насту пяих публхкац±ях:

1. Роль управлхння соц1ально-економ1чними продесами I забезлеченнх стабхльност1 сусплльнох системи //Науков! прг иА Одеськох державнох академ1х харчових технологл_й/ М-во осел-ти Украхни. Бил. 1. - Одеса, 1995. - С. 305-308.

2. Социально-психололпические ресурсы общественной стабильности// Проблеми пол±тичнох психологах та 1х роль ^ становленн1 громадяника украхнськох держави: Матер1али Все украхнськох науковох конференцИ. - Кихв, 1995. - С. 249251.

3. Молодежь в системе социально-политических отношений/ /Молодежь на пороге третьего тысячелетия: поиск приорк тетов: Материалы международной научно-практической конференции. - Одесса, 1995. - С. 6.

4. Проблемы достижения стабильности в общественных системах//Тезисы докладов пятьдесят пятой научной конфереь ции. - Ч. 2. - Одесса: Изд-во 0ГАПТ, 1995. - С. 370.

5. Роль гуманитаризации образования в улучшении социальной адаптации личности//Всеукра1нська науково-методична конференщ.я "Вини учбовх заклада Украхни 1 проблеми розвил ку м1жнародних зв'язк1в": Тези допов1дей. - Одеса, 1994. -С. 80.

6. Пути рационализации государственного управления// Пятьдесят шестая научная конференция: Тезисы докладов. -Ч. 2. - Одесса: Йзд-во ОГАПТ, 1996. - С. 264.

Tuntiya N.G. Governing the social-economic processes as the factor or the social-political stability. Thisis (manuscript) for taking the academic degree of the candidate of political sciences in speciality 23.00.02 - political institutions and processes. Odessa Mechnikov State University, Odessa, 1996.

The factors influencing the possibility of achieving dynamic stability of the society are analysed in the paper. The role of the State governing the social-economic processes in the society developing stabilization is grounded. The mechanism influencing the efficiency of the State government upon legitimacy of the commanding structures and the society stability is established.

Complex analysis of the social-economic, social-psychological, political processes in Ukraine was carried out and the character of their connections with the society political stability was defined. Potential-destabilizing factors in the social-political life of Ukraine were revealed, the reasons of non-efficiency of the State governing were analysed.

Recommendations on efficiency increase of the State governing the social-economic processes in order to provide the dynamic social-political stability in Ukraine were elaborated.

Тунтия H.Г. Управление социально-экономическими процессами как фактор общественно-политической стабильности. Диссертация (рукопись) на соискание ученой степени кандидата политических наук по специальности 23.00.02 - политиче-

ские институты и процессы- Одесский государственный униве ситет 1414. И. И. Мечникова, Одесса, 1996.

В диссертации проанализированы факторы, влияющие на возможность достижения динамической стабильности общества Обоснована роль государственного управления социально-эко номическими процессами в стабилизации общественного разви тия. Раскрыт механизм влияния эффективности государственн го управления на легитимность властных структур и стабиль ность общества.

Доведен комплексный анализ социально-экономических, социально-психологических и политических процессов в Укра не, определен характер их связей с политической стабильно стью общества. Выявлены потенциально-дестабилизуицие факт рьг в социально-политической гадзни Украины, лроанализирова причины недостаточной эффективности государственного упра ления.

Разработаны рекомендации по повышению эффективности государственного управления социально-экономическими процессами с целью обеспечения динамической общественно-поли тической стабильности в Украине.

Кпючовд. слова: динам!чна суспдльно-пол1тична стаб1ль насть, держание уцравлання, ефективн1сть 1 лег1тимн1сть влади, соц!ально-економ!чн! процеси, пол1тична культура, рац!онально-правова орган1зац1я державно! влади, соц1альн напружен1сть, консенсус, демократ!я.