автореферат диссертации по истории, специальность ВАК РФ 07.00.01
диссертация на тему: "Известия ЦК РКП(б) - ЦК ВКП(б)" как джерело до вовчення становлення о однопартийного режима
Полный текст автореферата диссертации по теме ""Известия ЦК РКП(б) - ЦК ВКП(б)" как джерело до вовчення становлення о однопартийного режима"
О Г
11 11 и
УН1БЕРСИТЕГ Ы. ТАРАСА ШШЕША.
На правах рукопиоу ■ • ЯРЕНЕШО Василь 1ванович
■щбесш цк ркп/б/ - цк вкп/б/" як ^¿ер&ю д)
йШЧШНл'СТАНОВЛЕНИЯ ОаШПАРТШОГО. РЬаДаУ
Спец1альн1сть: 07.00.01 - 1етор1я громадських рух1в
1 пол!тичких г.арт!й
АВТОРЕФЕРАТ дасертацП на здабуття наукового ступеня к ядадата {сторичних наук
КиТв - 1У94
„¿се^'^щя Елкзйыш на ¡сас-едрх ссгальнох ютори дгаа-ггт^пл^: ^аку-сьтетхг iiilci. j-го уыхгерситгт гк.Тараса Сзечэш;
ilai'Ko^i;^ Kcpissai - дс:.?ор iciotra^ix неук, EpO'4«COE i-ОВЧуГ. Ь.П.
C;iL;i.xi споыенгл - доктор iciOP241iEX liaVK, ncoiscop Гор-бань L.A.. кгц«здат icTop^biis наук, ' • дэгент БубсдхС О.Д.
Дроглдна oproai3aida - ЗгГзгьгсЛ aejsaatisT iKCTiiTv«-• культуpa
Захгсг вхдбудеться *<&Оч ■ -р. о
год,:..! на зисхдсик! спсцхалхзэзакс! рсдг д uGG.Ib.C5 в Хсхв-
j:.iv-i'^ir-^x Т^рзса л-сг.чстх; зс sai-ccoe:
.'...-iii;, г^ vl.l/ü'.'iv^^.-tla-cbi'-ü » c^j r.. - •
С д::сср?сдЬй о^щйо^шся в на: uciiii: öiÜrJcsoci i гс:: г с- ту / ьу.-.Золод-и.'-ирсыса, öS /.
- i J
Актуальн!сть теми. Розбудова самост1йно1 УкряУнсько! державе на сучасноцу етап! серед 1ншого передбачае формування л!цноТ та иад!йно1 аолГтично! структури сусп iльства, одним 1з елемент!в яко! е багатопарт1йн!сть. При цьоху з метоо вибору кращих напрям»1в пол!тичного доступу доц!дьно врахувати 1с-торичний досв!д, особливо в план! сили та глибини 'закор!иенос-tí попередаього одаопарт!йного режиму та р!шя загрози повер-нення до нього.. Значения досв!ду зростае ще - тому, що,за нон-статав!ев пол1тслог!в,сучасна лол!тична система та полiгичкий ретам в /краш! перебувавть у перех!даому стан! i подальшу ís еволед1ю визначити досить складно^.
1отад!г&рна система,що !снувала в колииньому CPGP, залиши- • ла страш! вривав! сл!ди в ícropií украшського народу,дефор-цувала його орган1чи! нац!ональн! оснош.Без наужового вивчення природа тоталитаризму та з"ясування шесеннх ним рай вакко на-м!тятн контура сучасиого наи1онального вИдродження.
. Тотал1таризм та floro сутн1сниЯ- орга»Лзуючий первень - эд-нопарт1йниа реким-винакли не в!дразу.Вони дали сво! фази розват-гу,сво1 дришшви i в1доливи» fia сьогодн! на йвакли в tmu с дрсл!д-ження початкового пер!оду становления однопартийного режиму,який трипадье на 20-i роки,60 це дае. змогу на наутовоыу /а не nyíil-цястичнойу.як ад нин! часто-густо бувае/ plsii оскаелити поход-ження радянського тотал!тарнзцу та розробити наукой! де$!н1цН. Значения вивчення проблема посвлоеться тим,щэ одаоаарт1йний реши спричзшнвся до знир.ення украТнського иац1онально-нультурно-го в!дрод*ення «¡u-r рр.Дол!тичн! чинннхж uisí нац!оналы.~ i катастроф це до к!квд не з'ясован!.
Ловноц1ннв вивчення становления однопарт 1йного режицу '¿и~х
рок1в та його сжладових в /крагн! потребу« аалучення до нцуково-
^в.:Укрв1на посткоцун!стмчка:суперечнрст1 та перспектива со-ц!алько-аод1тичного роэвитку//Дол!т*чна душса.-1&*3.-#1.-С.1а.
го об!гу нових або ыалодоступних даерел.У зв"язку э цим на шляху роэробки проблема виникають певн1 трудноай. Арх1вн1 матер1а-ли kD-к рр.збереглися не bcî, а парт1йна преса - ц1нне даерело • при вивчешх саме uteï теми /велика к!льк!сть документ1в,виклад o$iuiîiHoï позицН' тоща/ - в тотал!тарноыу сусп1льста! мала свов специфику:пос!дала особливе Micije в силу становища само! napriï, ыэла певке функц!ональне призначення, несла особливо 1нтенсивне 1деолог1чне нчвянтякення. А& до нашх да!в вона залиаалася поза мехамй дкерелознавчо"! науковох критики. Ui обставили потребуютв нових джерелознавчих П1дх.од1В до H використання. Особливо це стосусться тих пресових органов, в яких в!дбита розяорядчо-дарек-тивна дгяльн!сть "святая святих" однопарт!йного рекиму - ¡сер 1б~ них орган1в б1льлювицько'1 napTiï. Сяые до таких вддань налекать "¿¡звестия ЦК Ш1/б/"/з i9kÇ р.-"Известия 4К БКП/б/". lia uaci такоа д1йсне сп1вставлення та пор1вняншзначущост1 арх!вних та пресових ыатер!ал1в.
Отке, актуальн!сть теми "Известия ЦК РКП/6/-ЦК ШП/б/" як даерело до вивчення становления одкопарт1йного репицу" зумовлю-егься трьоы» взаеыозв"язаниыи аспектами: тема тичшщ/Еивчення становления однопартийного режлцу - основи тотал Харизму-на почат-ков!й стадН з акцентом на його проявах в Украш1/;дгерелознав-чим /введения до наукового об!гу малознаних матер1ад1в "Известий ЦК" та арх!в!в/; иетодолог!чн>ш /розробка иетод}в використання парт!йно'1 преси на приклад! конкретного даерела/.
Си"ектом даного досл1дЕення е спец!альне парт1йне видання "известий ЦК РКП/б/"/з 19<&р.-"Известия ЦК ВКП/б/"/,^о ваходали в 1919—I9ii9pp., та дотичн! до нього арх1вн! матер!али.В ход1 ïx анализу автор частксво торкавться таков trenix пер!одичних ви-дань, деяких публ!кац1й, в яких висв!тлссться цроблеми форму-
зення аол!тичних систем 1 реюш}в.
предметом доапдкення е {стор!я становления комун!стично-го однопартийного режиму в 2и-х рр./зокрема, 1 в Украш!/ в кон-я-'егко-дхерелсзневчсму аспект!.
Хронологгчк! рамки дасертац!! схоплювть пер1о,г, 1з середам 1919 до осен! 1ЭИ9 року - час, коли б}льаов41ни, забороняэчм опознай ну пресу га 1нш} пдртП, активно, настирливо 1 посл1довна фор?!узали одн ларт1Яний реим в умовах р!зких зм!н свого иол{-т;:чаого курсу: пол!тика "эоенного комун1зму", неп 1 пол!тика ко-рон!заи:1 та -х згортання, початок гасово/ насильницько'г колекти-в1заиП с!льського гссподарства.
Ст".н наупово! розробкк теми. У вивченн! проблем формування одкопарг!йкого рекяиу в республ!ках колкзмього СРСР мсжка вид1-г.\'.т/. кЧлька напрямкЛв та п1дход1в. За глибиною роз робки та хро-колог1чноо ознаков до яераоз груля сл5д в5днести прац! заруб!*-нях пчекгас та науковц{в-ем{грант1в, як! нин! стають доступшмя I в УЕра'1'н^. до ни написан! в пол1толог1чнсму та ф!лософському план*, без використанзд арх!эних та малодоступних матер!ал1в 1
напр.; Бердяев Н. *1Стоки и смысл русского коммунизма// Ьность.-19о9.- М.- С.ао-93; Зосленсккй ¡1.Номенклатура. {¿аявник Книга спостерелень.др проблеет больгевизцу//Ки1а»--С.113-1^9, £?.-СЛи7-И9; ИаЯпс Р. Создание однопартийного государства в Советской Россия /1917~191йгг./ //Полис.-Авторханов А. Дроисхоадение партократии// октябрь,- 1991,- С.13Ь-177, ЛИ,- С.А4с*-1а1; Бкез1нський 3. Ъелиеий провал. Нзродкекня i смерть комун1зму у дваддятощ стол 11?! // Ьсесв1т.- 1УУ<.- Ш-*.- С. $ 3-4.- СЛоо1-
а-о,- 1.со-х9о; Ылинський А. йкого кользру демокра -т1к // ¿1че.- ? 7.- СЛ47-1СЛ, # Ь,- поик -
вест Р. ¿нива скорОоти,- п.,¿993.
охошшить проблему эагалоы, не вад1ляючи окремого 1сторачного аспекту. ида! 1з досд1дашс1в /^.Бердяев, Ь.Малашж/ пов'язувть па*1тичдай режим в СРСР is традициями московского самодераав-ства 1 ройлять стосовно цього слуын! висновки. Роль правлячоГ партП аалииаеться на ддггоцу план!. 1нш1 /З.Бвез1нсымй, г.Пайлс/ акцентують увагу на реал1зацП коцун1стичних доктрин та формах державност1. Роберт Конхвест, наприклад, торкагтьск поэтично! система «£0-х лише у зв'язку t3 детальним вивченням таких П насл!дк1в,як сталшський терор та голодомор ¿У32-1933 рок!в. йайб!льае для досл1даення означено! проблем! зробили М.Босленський та А.Авторханов. 1хн1й, на ная погляд, бляскучий анал!з структурних елемент!ь правлячох naprlï, одааче, переваг-но сгшраеться на викорастання цитат 1з рэб!т творц!в систем! /особливо Лен1на/.та оф1ц!йних и.агер!ал1в, що д/чгр знигуе р1вень аргуыентованост! ïx bhchobkIb. Згадан! дасд1дню.и створили пев-ний теоретичний грунт дяя конхретно-1сторичних досл!даень.
до друго: ' групи налегать численнЬ ctotîI та броаури /пере-вакно московських досл!дник1в/, як1 з"явилися на мек! си-9и-х рок1в, коли остаточно розвалювалася .сусп1лъно-под1тична система в CfCïi Вони rsïicTb до широких узаг'альнекь та апр!орних вис-hobkîb без haneihoï уваги до нац!ональних аспект!в у форыуванн! одаопарт1йного рехиму. Hepeseiae мотив критики насл1дд{в рехи-
■^,чцв.,напр.: Иного не дано.- Ы.,1УЬа; Костиков Ь. Блеск и ниа^-та номенклатуры.- U., iSo9; Клямкин il. Почему трудно' говорить правду? // иэвый мир,- 1ЭоЭ,- Jr2.- C.i53-i7£; %бккк Б. Трудное прощание// Новый мир,- iSoâ.- К>.- C.i66-ia^; Голланд i.Поли тика н экономика /очерки общественной борьбы iw-x годов/ // Знамя.-1991,- £ 3,- С.иб-1Ь2; Буртин L. Что такое лПСС //октябрь,- I99i.- Jrô.-C.Iôo-iol; Костиков В. Сумерки свобода.- U., 1991.
му, про його формуаання мовиться мало. У багатьох роботах спо-стер1гаеться дублювання викладеного заруб1жкими анад1тика*и. Але ut публ1кацН значно стимулввали громадський та науковий 1нтерес до проблема, а так! вчен!,як 1.Клямк1н, В.%бк1н, В.Си-poTKiH сво'1ыя висновками вке впритул п!двели до неоСх!дност1 конкретно-вторичного анал!зу одаопарт!йного рекиыу в сукупнос-ït його озкак.
¿¡р третьо'1 .групи ыогна в!днести ще малог~!сельн1 роботи ук-раТнськкх вчених'1'. Вони спрямован1 переваино на досл!даення Функц1онування окреыжс стор1н одаопарт1йного режиму, а не на його складання t становления. истанн1й аспект розгялаеться поб!к-но. Б1льше уваги прид1ляеться 30-м рокам. Ц1л1сне конкретно-1с-торнчне уявлення про пол!тичний реаим в них звужуеться до понят-тя "стад1н1зыу", {сторичний зм!ст ¿кого ретельно анал!эувться. Заелугсп украшських вчених е те, що вони активно вводить до на-укового об!гу ран!ше недоступн! apxtBHt матер!али, доо^ддувть персонал!!, простегусть пол!тику правлячо" парт t ï б!льаовик1в стосовно р{зних соц!альних труп населенйя Укра'гни. Особливо пл1д- i но в цьому недрямку працюють 1сторики С.Кульчицький та й.аало- !
вал. Тим самим створсеться досить широка фактолог{чна база для створеккя узагальнввчих праць. * • i
^в.,напр.: ддниленко B.U., Касьянов Г.В., Кульчицький C.B. !
Стал1н1зи на Укра'1'н1: 20-30-1 роки.- К., 1990; держава t ух-ра1нська 1нтел1генц$я. /^гяк! проблема взаеыов!даосин у 20-х -на початку 30-х рок!в,- К.,1990; Касьянов, Г.В., д^шиленко В.М. Стал1н1зм t украшська 1нтел1генд1я / 20-30-1 роки/.- К.,1991; йульчицький С. Укра'Ша ях об'ект коыунИстичног'о експериыенту// Розбудзва дерхави.- 19Э2,- JSô.- С.3«-46; Шаповал Ю.Г. Украина 20-50-х рок!в: сторЬош ненаписано! tcToplï.- К., 1993.
даерелознавчий анализ б1льаовицько1 преем в аспект! вивчен-нй ¡сторП одаопарт1йного рекиму, каск1льки в1домо автору, ще не був предметом спец!ального дрсл1дкення. ф стосуеться анал!зу И як 1сторичного джерела взагал1, тс тут ыайже до останнього часу ыали лише багаточисленш дисертац!йн1 роботи 1 публ!ка -Ui'i,' якл були написан! з урахуванням певних 1деолог1чних кано -HIB'1', Через свою $ункц1ональну природу, прив1лейований статус та 1снуючу 1деолог1чну атмосферу в сусп!льств1 naprif ia nepi-одика в кращому випадку була предметом частково! t обмеченоi эовшшньо! критики. На узб1чч! залишалися 'озадаерельн! знання, внутршня критика та 1нш1 важлив! компоненти, без яких не склас-ти об"ективного уявлення про потенц!йн1 ыокливост! 1сторичного джерела.
/(Жерельна база. При написанн! дасертацН автор зд1йсшв джерелознавче опрацовання 1нформативних матер1ал!в та даректив-но-розпорядчих документiв вс1х 2В7 чисел журналу "гшвестия да", що виходав з '¿д травня ¿919 р. до 10 ковтня 19<:9 р. Було вико-рихтано фонда Росхйського центру збер!гання i вивчення документе нов1тньох tcTopi'i. Там в!дклалися матер!али, як1 частково розкривають д!дльн1сть оснэвних в1дд1л1в Секретар1ату цд бЬчьшо-вицько! партП по орган1зац11 та поширеннс пер!одачних вкдань вт;их парт!йних орган1в, эокрема "Известий ЦК". В ¿Центральное
,налр.: Белков A.n.. партийная и советская печать в годы восстаномения народного хозяйства /i9£j.-i92orr./.- м. ,19эо; rt'.MTpicHKo Бьчьыовицъка преса Укра'гни 1917-1910 рр. як 1с-джерелэ,- К.,1967; ¡«укомела 0.Г, Селянська парт1йно- ' радднська-преса Укра?ни периоду в1дбудови народного государства рр./ // Арх1ви Укра'1ни.- 197<».- C.Ü-
^ргачева л.л. Периодическая печать как массовый источник// .-.ассдьуе источники по истоки советского рабочего класса.- ¿4.-,
—¿U i.
деркавноцу арх!в! громадсыких об"еднань /крамы та п"яти об-ласних деркавьшх арх!вах опрацьовано р!зноы»н!тну парт1йну до-
куыентац!о: циркуляри та циркуляры! послания 1 вказ!вки, пос-
«
танови,положения, листи, витягл !з прогзкал!в, бвлетн!,телеграмм, 1нструкцП, зведення, зв!тк, плани роботи, супров!дк! записки, друкарськ! листки, передруки, коп!: матер!ал1в тощо. Багато 1з 1?их документ!в иали таемний характер I не п1дтгягали оприлюдненню. Вони в1дображапть ¡нформативну та роэпсрядчу д1-яльн!сть Дол1тбюро, оргбюро, Секретар!ату цл парт!* б1лылови-к!в, орган!в Надзаичайно! Ном!е!'з /Чека/,'партапарату на цях, стосуються найважлив!ших напрямн!в пол1тики правлячо'1 пар-тН.зокрема, укра'1н!зацП та став:ення до селянства. Бикористо-вувалиск пёредус!м т! арх1вн! матер!али,' як! були необх!дк! для анал!зу "Известий Ца".
¿фсгЛдьено такое, пресу ¿0-х рр., зек рем, газету "Правда", "/звестия цК ы1/б/У" /з - "В1ст{ ЦК гаУб/У/» "известия
цК" Деяккх губком!в, новочасн! "Лзвестия цм КПСС"/ / р.-Ул.Ш1 р./.
Анал!зуочи !стэр!» складання однопарт!йного рем.чу 2у-х рр.« автор використав численн! доступн! йому гатер1зли* та лубл!ка-ц!1, в яких порушувялися теоретичн! питания формування одно-парт1?.н;!х режиы!в аОэ висв!тлювалися р!зн! аспекта 1сторН' Ук-ра!'ни ¿-(-х рр. в Тх зв"язку 1з доагЛдауваною темов;
1еосетична та увтодзлог!чна основа дсс-Лдженнч. Бона базу-еться на дссв!д! 5сторикс-лол!ткчн;« та джерелозкавчих досл!д-1ень. ¿иэяа^чькимх були конкретно-!сторичний та д!алектичний принципа б трактуванн! та !нтерпретацП' об'екту досл!джекня. Астор послуговуБався перевашэ сутт€Во-зм!стоаким та ояисово-{лостратиБнлы методам на основ! систе:жсго подходу з елемента-
АО
ми к!льк!сних, типолоМчних характеристик та контект-ен£л{гу /виявлення таких ознак даерела." як! б в!добракали суттев! сторона його зы!сту/. При вс!й вахливэст1 сучаских кл!ометричних ыетод!в досл!даення автор ввакае персочерговим розробку неоО-х!дних методолог!чних п!даод!в для 1'х корисного використакня стосовно парт!йно'1 преси.
Актуальн!сть та р!вень сучасно! науково1 розробки досл!д-гувано 1 проблема визначили ц!льов! настанови диеертац!!'.
кета досл!дуення полягае в тому, щоб на основ! конкретное дгерельного анал!зу просл!дкувати 1стор1ю становления одаолар-т!йного регилу 20-х рр. в УкраШ та зроОити в1дпов!л,н1 висков ки стосовно !сторичних осооливостей'та законом!рностей цього процесу, розробивши такок певн! «етодичн! засади для наукового використання партийно! преси в !сторичних дос.-*дсеннях.
Передбачаеться розв"язання наступннх доалдницьккх зевдчн
- досл!даення !стор!"1 видаккя га 4унад!онування "известий I для встановлення конкретнкх характеристик рол! 6!льеовицько: преси в посиленн! впливу партапарату та становлекн! однопарть ного регицу;
- зпясування у. зв*язку з вивченняы поширення "Известий ЦК' за допомогос залучення арх!вних «атер!ал!в системи лартапара? ного шформування та порядку дарективно-розпорядчоТ д!яльност: кер!вних орган!в правлячоУ партН;
- показам через анал!з "известий цл" та арх!вд! матер1али нов! гран1 в пол!тии! ь!лыаовик!в стосовно деяких опозии!йннх парт!й ! труп, як! це формально !снувалк в пери!й половин! <си рок!в;
- визначити м!сце В»1звестий цл" серед !нших !сторичних д*-е та провести дкерелээнавчий анал!з вм!щенлх у виданн! "а
рхглдв для викорлстанпк !х у зивченн! однопартийного рееицу, зокремз в Укрз1Н1;
- розробити деяк! иегодачн! способи га окреслйти перспектива використання "Известий ЦК", а'на ц!й основ! 1 партийно'! пре-си взагад!, з !сторячних досл!дкеннях;
- досл1дати за воображениям в "Известиях ЦК" та арх!вними ддередали основн} напрямки та стадП складання однопарт!йного реадму; . .
- на основ! уэагальнення досл!дженого визначити, як! !сну -пть особл;1вост1 га законогЛрн! тенденцП в становленн! однопар-т!йних реким!в,'цоб !сторачний досв!д став набутком сучасних по-Л1тик!в.
Результата, оц!кки та висновки, одержан! автором у проодсг вир1иекня досл!дницьких завдань, рекомендацИ" стосовно використан-ня парт!йно1 преси в 1сторичних досл!дженнях та врахування мину-лого досз!ду в розбудов! пол!тичног структури сучаснох Укра'гнсь-ко! держави виносяться на захист.
Суть основних результат!в, як! одержан! в ход! досл!даення полягае в обгрунтуванн! того, що однопартийная режим мае склад-ну природу, розвиваеться за сво 1ш внутр!дн!ми законом!рносттш ! об'ективно призводать до реакц!йних форм сусп!льного устрой та великих катакл!зы!в, а використання парт!йно! преси в !сторичних досл!дяеннях виыагае ретельного даереяознавчого анал!зу !з зас-тосуванням новгос методик.
Новизна результат!в дасертац!йно1 роботи полягае в тому,40 в н!й з урахувакням сучасних досягкень !сгорично? науки зд!йсне-но вивчення !сторН становления однопарт!йного реюнфг в його ц1-л1сн1й'форы! 1 на основ! детального дкерельного досл!д*ення спе-ц!ального ларт!йного видання !з широким залученням арх!вких да -них.
- За результатами доел1дгекня вперзе звясоБано значку роль спец!аль..о1 б1льиовипько1 преси впосиленн! вгишву парг-апарату та становленн! одаопарт!йного рекицу.
- Вявчення порядку закригоГ 1 таемкох !нформативно-роз-порядчо! д1яльност$ правлячо!" партП дозволило конкретно пока-эати ще один канал посилення апаратаого диктату, зокрема 1 в Украш!.
- В робот1 конкретизовано 1 детал1зовано х!д 1 стадП становления однопартийного режиму в пор1внянн! з !снуючими до цього е досл!дкеннях загальними схемами.
- ¡?еал!зовано новий п!дх1д до розв"язання питания про методику використания парт1йно1 преси та вироблено в1дпов!дн! ре-комендацП на основ! дкерелознавчого анал!зу спец!ального пар-т!Иного видання.
- Новизну несуть судаення з приводу проведения б!льшовика-ми у 20-х рр. ново! економ1чно! пол!тики, укра1н1зац1'1, п!дго-товки насильницько! колектив1зац11 с!льського господарства, полынки в царин! культури.
- Показано декк1 нев1дом! моменти пол!тики б!льшовицького кер!вництва стосовно Укра?ни /п!дготовка кадр1в, ставлення до д!яч{в культури тоцо/.
Б1льша частина використаного в дасертацП фактичного ыате-р1алу не була об"ектом наукового досл!д»;ення.
Ирактичне зьачення результат!в доел!даекня: - дисертац1я моке допомогти свохы фактолог!чниы зм!стом у вивчени! р1зно!.:аштних стор!н 1стор1I формування пол{тично1 сис-теми колишнього СНЗР та 1сторП Украг'ни 20~х рок!в, зскрека »а цар;ш1 б!льшовицько"1 полТтики в Укра'ш!, штиэ!в »а насл!дк1г; укра'1н1за1..';< сп1вв$дно1Дения пол!ти них 1 иацхоналытх чинник1в, причин I стад1й насилькицькох колектив1зацП с!льського госпо-
дарства тоцо; $
- матер!ал дасертацН мокна використати при викладенн1 кур-с!в лекц1й э 1сторП Украши 20-х рр.,коли {¡деться про форму-вакня однопарт!йного реетму Г тотал1таризму;
- виявлен! закоком!рн! тенденц!1 в 1сторП становления од-ноларт!йного режиму мояуть врахуватися при створенн! оучасно; пол!тично1 структура украшського сусп!льства.
Апробац!я результят!в досл!дження.Основн! положения 1 вис-новки дисертацП знайшш свое в!дображення в ппяти наукових та науково-публ!цистичних статтях.обговорввалися на У, У1 1 УН загальноукра'шських сусп!льно-пол!тичних читаннях /"йолодь I актуальн! проблема 1сторично1 науи",й)1в, 1990; "1стор1я Украши: досл!диення та !кгерпретацП",Новгород-С!верський,199.1[; "Молодь ! сусп!льн! науки", Черн!вц!,19ЭЗ/, УЛ та Ы Под!льсь-ких !сторико-краезнавчих конференц!ях /Кам"янець-11од1льський, 19о7, 19Э0/,9-й та 11-й В!кницьк!й 1сторико-краезнавчих конфе-ренц!ях/Б!нниця,1990,1992/,використовувалися в 3-х п!дготовлених автором 1 надрукованих навчально-методичних пос!бниках для студенев вицоУ пколи, при читанн! курсу лол!тичьо^ 1сторП' та 1с-тср! г Украши,проведенн! практичных.занять у Хмельницькому тех-яолог!чноцу 1нститут1,у виступах на 3-х республ!канських науко-во-методичних кон4еренц{ях з проблем викладання 1стор!'1 Укра1ни /Терноп!ль,1991; 0деса,Х992; Херсон,1&УЗ/.
Структура роооти в1дпов!дае поставлен!й мет! та розв'язан-нв основтх эавдань досл!дження I ,кладаеться 1э вступу.трьох розд!л1в,висновк!в та перед!ку використання дкерел 1 л!терагури.
У перпому розд!л! "йидання "известий цК* в умовах по-склекня апаратного диктату правлячо! партП" анал1зуеться, на основ! !стор!'1 Еидання "Известий Ца" та широкого залучення ар-
xJbhhx MaiepiaslB, $унад$онування syspiuhiorc ыгхгк!з^/ лячо1 naptii, з"ясовуеться роль спец1альних б1лы2эыщьких e;i-дань у посиленн! впливу партапарату на р1зко.\;ы1тк1 д1яшки парт!йного i сусп!лького кипя, д^сертанток звертаеться уьато. на !сгоричну обстановку, яка склалася на р. у зв"язку з 1кваз1ею б!льшовик1в та ixhimh соц1альними експериментаки. ,^Р-сл!ддено, ¡цо в уковах корстоко! громадянськох б!йни кер1ветцтво б1льшовицько'1 napril, поширосш сфери свого вплиеу t розбудову-' ючи потукний партапарат, для змхцнення структурних звмязк1в в napiii орган1зовуе вндання спец!ального 1нформативно-дарективно-го органу "Известия ЦК PKii/б/". Вони виходили з ¿6 траьня 1У1Ур. до 10 «совтня 19И9 р.
Вивчар,як ы!нявся порядок, зм!ст, характер виданнд, як воно поширювалося. Результат« св!дчатъ, с;о вндання кала строго иентрал!зований характер. MaTepias для куриалу ретелрно в!дби-рався i редагувався, Гюго правления 1нод! проводклося неодноразово, й особвш досить высокого рангу. Одночасно встановлено.цэ не !снувало налекноТ науково1 срган!зацП в п1дготовц! журналу, бо в!н мав передусЫ оргал1зац1йно-стимулюэче призначенняг3'!я-совуеться, що турбувалнся про розповсадьення часопису передуеЫ иентральн! органи партП, щоб ширше поширити cbo'i' директивн! вказ!вки та швидае вертикально структурувати naprip. b друг!й половин! 20-х pp. редакц!я оргая!зовуе присиланкя з >кра!ни погр!бних MaTepiafliB на задан1 тела:.
За прикладом "Известий ЦК" видавалися рег!ональн1 "навести /"Вестники", "Ьоллетки"/ ЦК Компарт1й респу0л!к, губком!в, обком! в, окружкомгв. За п!драхуккаки артор© протягом досл!дауванс го пер!оду вкходило понад вастдесят таких пресових орган!в.Ъож значков uipoio когЛсьали центральн! "Известия ЦК", a ix напрямо)
У зв'язку з !нформативноо фунгаЛео "Известия Цл" автор детально анал!зуе порядок постановки 1нформування в правляч!й'пар-т!:»зокрема в Укра'1н1.3"ясовано,що посилань на "Известия цл"як 1ифзрмагнБне даерело зовс!м мало.Порядок !нфармуварня останоа-.".оЕався зверху. для парт!йно} номенклатура 1 сну вал и спец!алън! канала !нформування: "бвллетни ОГЧк", зв!ти пограничних в{дд{-л!а ¡4Ü¡ !нфср.адтивн! листки та !н.Анал!з яоказуе, цо при всъйиу ;оруально:.у {нормативному розма'1'тт1 в ц!й спран! не було к! системное?!,н! надежно: глибини Л1ривадяться факти про лосилення конопо-ч1зацП 1нфоркатавного простору та дозування '1нформацН в лравляч!й ппрт:¿.Выявлено,цо парт!йна !нформац!я постугмво перо-хода ть п!д контроль вузького кола апаратних лрзц!вник1в,а пскрч-щення íi постановки ця починае все част!зе трактувати як одао-"б1чний рух "знизу-кзгору".Наприклад,закрит! лисги посилавться ке з метою !нформування,а з баханиям саким виловити !нфоркац!ю /д!знатися,кого гйдтримують комун!сти в боротьб! всередан! ЦК i т.п./.
Влачено постановку виб!ркоЕОГо та таенного 1нформування на загальноаарт!йному та республ1нанському р{внях:форж,правила адресування та зберггання секретних матер!ал!в/сер!я "л", л!тер "А", л!тер "¿"/»контроль за дстриианням рекиму секретност1, неухильне п!дняття планки еекретност!. ría основ! анял!зу стверд-ауеться.щэ нав!ть внутр!ыня !нформац!я не була дая б!лы20вик!з самодосгатньов ц!нн!стэ,а п!даорядковувалася орган!зац!йким потребам.Авт^р встаковив, цо по-!наому дивилися на по проблему колишн! "боротьбисти". Так.тикчасово виконувчий обов"язки секретаря mií л1Уб/У В.ЕдакитниЯ у вересн! I9«Wp. безусп!сно намагав-ся запровадати справд! регулярну систему пер!одачного !нформуваи-ня за допомогоо пол!ткур"ер1в,як! до того слугували лиае орган!-
зац!йнов спэлучнов ланкою в парт 1 йких структурах'1.
У зв"язку з дарективно-розп^рядчов фушсц!ев "Известий ЦК" автор показуе розма'х'ття форм I ыетод!в розпорядчо! д!яльност! правлячоТ парт1:, бюрократичн! надм!рност!, пов"язан! з нею, то-що. Остановлено, що наявн!сть х!лькаразово1 субп!дрядност! директивно! документа^ I зовс1м не була ознакол децентр&л!стичних тенденц!й в партП, а навпаки. 3"ясован! мотиви в!зуь&ння циркуляр! в. Автор показуе, яка розпорядча докуыентац!я в!дносилася до таемно! категорН, причини перехода- до прямого дикретування, сп!вв1даошення центральних I м!сцевих директивних ыатер!ал!в. Результатом анализу став висновок, що "Известия ЦК" протягом три-валого пер!оду свого !снування були одн!ею !з пост!йнод!ючих сво-ер1дних передавальних ланок м!к вшцими та никчими парт!йними Ы-сташцями. Вони нагажу вали кам!нець, що серед !н~.1х був кинутий у парт{йне море для поширекня в!дцентровах хвиль, яких I без цьо-го було чимало. Разом з тим, це видения було одним 1з складових фундаменту у форму ванн! ефекзу "!нформативногс айсберг": пар-т!йн! низи повинн! були бачити ! знати лиае видиму частину в д!-яльност! ! решениях верх!в - саме ту, яка стосуеться безпосеред-ньо "¿x ! обов"яэкова до виконання;
Ь рэзд!л! обгрунтовуеться, що теза Лен1на про газету як ор-ган!затора парт!'! трансфорьгвалася в умовах знаходкення б!льоо-вик1в при атад! в нову кк!сть: пресов! органи ставали активними орган!эаторами однопарт!йного режиму.
У другому роэд!л! - "/даерелозкавчий анал!з "Известий цК"
автор форкулос завдання дкерелознавчого анал!зу: класиф!кац1я !
загальна характеристика вм!к;ених у виданн! г.;атер!ал!в; виявлення
!сто"1т деяких текст!в( та 1х розвитку; герменевтичне досл!джекня ■^Одеський обласний дереавний арх1в.~ ф.З.- оп.1,- cnp.il.-
арк.э*.
надрукованих кгтер1ал!в /мета,- завдакня, сенс, наукова вага/, особдив'о !дектичност! назначения в них су tí !сторичних явиц; выявления потенцЬЧних мовливостей дкерела, особливо у вявченнг становления одкопартiйного режиму. 0ск1льки типолог!чноо озна-коо та основним структурним елементом надрукованого виступала д!яльн1сть ЦК празлячо!" парт!: б!льшовик1в та його в$дд!я!в,автор у BtffioBiflHocTi з цим для зручност! анал!зу розбивае надру-ковак} в "Известиях ЦК" матер!али на три г руг. : звхтно-1нфор«а -TtiBHÍ, розпорядчо-директивн! та MicqeBÍ - як реакц1я на д!яль -н!сть Щ.
1з широким залученням арх!вних даних було проведено ретель-ний анал!з koícho'í !з вид!лених труп, в ход! якого: 1/ просте-жено деякi аспекта д1яЯьност! ЦК б!льшовик!в, особливо в д{лянц! посл!довного формування одаопарт!йного рекииу /ставлення до !н~ ших парт!й, посилене зростання партапарату t т.п./ та кер!вниц-тва пол!тичними провесами в Укра'зн! /з тематичного боку цей напрямок вид!лений окремо/; введено до нау- JBoro oöiry нов! фак-ти, зокрема й так!, е>о стосупться персонал!й; '¿/ встановлено за допомогов иасиjÍKSLiii джерельниЯ вм!ст "Известий ЦК", ícropio текст i в деяких документгв i матер!ал!в; 3/ з"ясовано даерельне рчачення, иен i та перспективи використання багатьок матер/ал!в */U¡ вестий ЦК".
Анал1з показуе, цо м!гспарт!йн! стосунки та боротьба всере-даш 6!льеоеицького кер!вництва в!дрбракена в "Известиях ЦК" неадекватно реальному 3uíctob!. Так, поб!кно, в непривабливому св!тл! згадуеться про д!яльн!сть УкраТнсько! комун!стичнс ' пар-Tix /боротьбист!в/.
д^сертант приходить до висновку, що"Известиям ЦК" як icro-ричному даерелу притаманн! так! риси: особлива тендени!йн!сть
¡Ыщених - матер!ая1в, ¡цо часто-густо неадекватно в!дбивавть 1сторичний процес - через призцу баченнл апарату ЦК правлкчо!' || парт!*; пов"язаний з цим певний пропагандастський флер надру- ' кованого; каквн1сть велико! к^ькоет! 1нформативних ф!гур /видимость 1нформування/> джерельшх ланцюккхв всередан! самого джерела 1 поза його мевада, джере-.ьних парадоксов /перевакно формальнолоНчн! та д1ачекгачн1 суперечност!/, дезидерат 1в/ба-ьане видаеться за д!йсне/, що шод! перепл{таоться э явноа дез-1Нфорыац1ев, апокринац!й /штучне в!докремлення тексту ¡це до його публ1кац1'1/, аберац1й /непомхтна зм1на форми катер!алу/.
Анал1з з"ясовуе деяк! методичн1 засада та перспектива вико-ристанкя "Известий ЦК" як 1сторичного даерела: критичний п{д-х!Д до надрукованого з обов"._.жовим поеднанням та сп! вставлениям 1з арх1вниля -та 5нвими даерелами; до^ущу^вергенцШяих характеристик /еЕолюц1я партН/» перетворення кул'ьового даерелького ва-р!анту в перспективний /за допомогою з"ясування неадекватное?! и!Е нфактом-под1ею", "фактом-дкерелом" 1 "фактом-знанням" за-лучення позадаерельного знания/, виявлення дкерельних ланцюак1в; використання форыальнолог!чних та д!алектичних суперечностей; встановлення Критер11 в га метод!в п!дготовки дкерельних даних; атрибуц1я матер1алу; подолання оыака прогид!вчого реагування парт1'1 на {сторичн! гюдП та. явица; викорастання кетоду сп!вм{р-ност! /ранговий статус тоцр/; виявлення значения факту публ!ка-иП документа в "Известиях ЦК" та 1н.
Выявлено, що значения "известий ЦК" як даерела передуЫм лежить у площин! використання журналу для вивчення формув&н-ня пол!тичного режиму 2и-х рок!в.
У третьему розд1л> "Рефлективи! моюшвост! "Известий ЦК" у в1дзбраженн! осиовних текденц!й становления однопартийного ре-
Д1:сертант, керувчись в1домоч методолог1чнов засадой, що косне джерело е своергдним документом еПохи, а продоваення по-переднього анализу, !з залученням архлвних матер1ал1в, дослав осноенх тенденцП становлення-б1лыповицького однопарт!йного ре--¿иму з '¡х Б1добраденн1 на стор!нках "Известий ЦК", Автор обгрун-тувлв доц1льн1сть вгивання кагегорИ "рефлектявн! можливост! дг«ерела" - здатност! даерела передавати або в1дбивати характер^ риси 1сторичних процес1в в ;х законом!рному розвитку. Було вияв-лею, цо нвлдоц1льнх'ле простекити тенденцП саановлення одно-пар? !йного режиму за наступники параметрам: внутр1пш пронеси з праатячхй пэртП, стосунка пар II з 1наими пол1тичними структурами суспхльства, вхдкод-ення Н до основних сусп1льно-пол1тич-них перетварекь ¡&-х рр.
Автор прийшов до висновку, що в роки були зроблен! ос-ТйТочн! фатвльн! кроки на иляху формуванн.,. в Укра'хн! та 1шшх таренах кзлигмього СРСР тотал!таряого суспхльства. ¿"ясовано, 40 реальне становления режиму почалося всередин! правлячо! парт!? б!льяовик.в 1з створення надзвичайнэ шр^дкими темпами за допомо-' геи мобхльних кадхввхйськовкх метод!в розлогг^о парт!йкого апа-рггу'нк з центр!, так 1 на м!сцях. Цьому сприяли передус1м воен-ш обета вини та намагання б1лыяовик1в утрикатися за всяку ц!ну при аладх. глдрова пол!гика налравлялася 1 хонтролювалася Москесю особлива уззга придхлялася п!дгстовц! 6!льсавицьких кадр!в дтя Украхки. доведено, Ер пост!Ян! масов! переоценил парт!йк1х пра-1:1 вник 1 в умокли вили вгпххви! партН - колишн!м профес!ональним револиа1онераи та з'х вседни, легко ман1пулювати новим кадровиы складок. Створветься вке чиселька парт!йка номенклатура з1 свэ?-\гл "табеляга про ранги", "известия Цл" засв!дчуать, цо партапа-рат вважав дореволюцхйку лвкыську орган1зацхэ провесхенал!в-
револсц!онер!в свспм "прообразом* /1929,, с.1/. Даралельно' э цим в1д0увався процес шаленого штучного форсування эб!льоен-ня чисельност1 праьлячо! парт!!. Автор ва&сае, що "известия цК" ц!лком п1дар!плювть тезу анал!тик!в про *парт!йну п1рам1да-м,яка складаеться !з 3-х частик: хер!вникх /вокд1/, номенклатура /апа-рат/ та т.зв.прост! /"рядов!"/ парт!йц1. Вони вхдобракають шт-уч-* кий /а стге, ненад!йний/ характер конструввання такоТ п!рам!ди ! одночасно П формальну в!дносну тимчасову ст!йк!сть. Встанов-лено, що численн! парт!йн! "чистки" та боротьба з "узсилами" були пов'язан! не так э як^сним складом Парт!?, як з1 змЫаш и пол!тичного курсу, дня рекиму одаопарт!йно1 впади, наз!?ь в пору його "ыолодост!",моральн! !нператива не були визначалькими. др-сертанг приходить до внсновку: попри декларован!сть принципу демократичного цен^ралхзцу в пэбудов! правлячс" парт!'! "известия ЦК" незалеречно засв!дчусть доы!нування централизму» дД/б/У за матер1алаш курналу Оула звичайнос ф!л!ею Рги1/б/-ВКГ^'й/.
Автор покаэуе, що зростання га структурування б!льшовиць-коТ парт!': з лог!чнос нев!дворотн!стс вело до поширення П впли-ву на вс! пе.т!гичн1 та громадськ! структури сусл1льсгва.досл1Д-кено, як! складов! цього процесу не могли в!дбитися в "Известиях ЦК" /наариклад, т.зв."вв!лейна лол!тика* стосовно к.Грушевсько-го, 1.¿ранка, Ь.Стефаника/;
Проведений за «урналоы та арх!вними матер!а-таки анал!э рол! правлячо!' парт!! в основних !сторичних процесах ¿¿и-х рр./кеп, нац!он ал ьн о-деряавне буд!вдацтво", насяльниська колектив!зац!я с1льського господарства/ дае п!дставу переконливо твердити, цо под!бн! доЛеноаи для народ!в зм!ни, за !снування однопарт!Я-ного рекацу аумовлен! перевакнс не оО'ективняма, !сюрично да-ц!льншы чинникаки, а суб"ективни:.и проиесаыи в саи!й правляч!й
парт!!. 3"ясовано, як в!дображена в журнал! пол!тика укра'/н!-эа«11. Ио-перше, поява матер!ал!в про не! припадав в основному к . час, коли украш!зац!я вке досягла свого апогею. По-друге, курнал не заглибловався в проблену. До-трете, в "Известиях Ца" переважно констатувалися усп!хи укра'1н!заци. Укра'ш!зац!я парт-апара.у почалася п!зн!де ! розгорталася пов!льн!ше. Автор прий-шов до висновку, що анал!зован! иатер!али про укра^н!зашю не спростовусть тези 1сторика Я.дагкевича про ук; <ин!зац!ю як мож-ливу "иирокомасштабну провокагЦо" ! "стратег!чке олуканство", але й не ствердкують П остаточно. Потр!бн! нов! досл!дження.
Проведена ф!лолог!чна критика "/звестий Ць." е додатковсю 1лсстрац1ео партскратичннх тенденц!й сусп!льного розвитку ¿и-х рок!в, бо мова журналу 1'х добре в!ддзеркалюе.
Вивчення рефлективних можливостей "Звестий ЦК" та дотич--них арх!вних матер!ал!в показуе, 40 в 20-х рр. в Укра!н1 вже ц!лком сфсрмувався однопарт!йний режим, паргократкчний за своею сутто, з ус!ыа притаманними рисами. Тим сги м були створен! п!д-валини дяя тотал!таризму ! диктатур«, цо" зримо проявилися в ои-х роках.
У заклоченн! п!дведено п!дсумки з основних проблем досл!д-кення. Найваяливил з них так!: '
- формування однопарт!йного режиму - це складний 1 досить три-валий Лсторичний процес, який ма8 об'ективн! ! суб"гктивн! чхн-ники з переважанням останн!х. Тип ! форма влади в 191У-192У рр. складалися у в!дпов!даост! до б!льаовицько1 доктрини про мяхи
! фор:.я побудова нового сусп!льства та ново!" дергав*. Мог 1 ска-зати, 40 однопарт!йний рехим мав пвредус!м доктринальну природу;
- 6!льиобицький одаопарт!йкий режим був орган!чним продовкен-ням постулованих б!льиовикаии ще до революцП ¿9А? р. орган!за-ц!йких принцип!в. Гроыадянськ« в!йна, яку зкачноо ы1ров 1н1ц!с-
вали б1лъшовики, пришвидаила його формування, Створення великого Гвпливого партийного апара .у почалася тоди Саые зявдя-ки зусилляы партапарату правлячоТ партП формуеться однопар- • т!йний режим;
- в /KpaiHi одаопярт1йний ремы на стадП свого становления мав чужостороншй, хмпортний характер, бо niAOip та шдготовка вищих парт1йних "адр!в та кер1вництво ними зд1йснювали^я зовн1ш-Н1ми силами tdl/6/J була територ1альною фШеи fail/б/ -iJiiij/б/;
- практика формування комунгстичного однопартийного режиму
в ¿0-х ;р.зясв1дчуг, цо пей процес суп^иводжуеться штучною по-ляризяц1ею суспьтьетва i внутр1и.льою боротьбов в KepiBHift вер-xisui правлячо'1 nnpTii. Ця боротьба не гальыуе, а прискорюе процес; '
- велику роль в становление однопартийного режиму BiAirpa-вяла б!льшовицька преса, яка шла своерхдне функц!оняльне при-значення, зыхцнювала KepiBHi позицН партапар-ту. Тому вона е ц1нниы дкерелом.у вивченн! становления рекиму за умови И на-укового анал!зу;
- п!сля приходу б!лыаовик!в до влади та руйнування-поперед-Htx основ становления однопарт!йного режиму мало такий схемз-т::чний вигляд: моб!льний, швидк!сний picT парт!!' за рахунок р1шучих моб1л1зац1йних заход!в 1з пчрзлельннми зростаннямя та структурал!зац1ею пярт!йного апарату - складання номенклату-ри - зрощування мрт!йного апарпту ь державним - П1дв'.;ш,ення рол! найвищих парт!йних 1нстанц!й до р!вня сусп!льно-пол1-тичиих 1нституц!й ;
- становления однопярт!йного режиму моке не залекати в своему спрямуванн! в!д коливань пол!тичного курсу правлячо! ."* партИ. паапаки, сам курс все б!льс..^ пристосовуеться до потреб парт1йно'1 номенклатур«;
- зр!л!сть однопарт1кного рекиму значна пркскорюв форкуван-ня тотал1тарнсгс сусп!льства та вотановленкя автократичшх форм вдади. Ствл1н1зи був лише певнсо 1сторичною формой пол1-тичног диктятури, породкено: *днопарт1йким рекимом.
Ochcbhí результата дасертацП викладен! автором у публ!ка-
ц!ях:
1. "Лззестия ЦК ?11Д/б/ - ЦК Báll/б/" зк дкерело вкзчення партийного буд!вництва на 11од1лл1 у 20-1 роки // УП Шд1льська }сторнко-краезкавчз конферешДя: Тези дспов!дей, Кзм"янецъ~ Подиьеький, 19о7, С.¿9-30.
2. "*1звестия цК Ш1/б/ /"Лз^стия ЦК БКП/б/" как источник изучения партийного руководства культурные строительством в 20-е годы //Научные труды по истории КПСС. Республиканский меа-аедоиствекний научный сборник. Вып.loo.- К.:Вица школа,1969.-G.¿l-<37.
3. "известия цК РКП/б/ - ЦК ВлП/б/" як 1сторико-парт1йне дкерело// Украшський 1сторичний журнал.- 1990.- У2.-С.34—iO.
-». Амрзтний синдром, або як позбутися мертвотно! сили// Прапор.- ¿990.- So.- СЛэЬ-1ьа.
о. Дророч1 сумн!ви 1вана франка //.цонбас.- 1990,- Jfo.-С.172-177.
6. Парт1йна преса як даерело зивчеяня icTQpiï формувакня ком?.ндко-ади{н1стрп.тивно1 систем в ОРСР // Молодь Í актуаль-rit проблеми {сторуко! науки: Тези У сусп1льно-пол!тичнях чи-тяпь. ли:в, травя.-'; C.i 3-1^0.
7. Партíйн! орган1зацН ПодЬтля 20-x pp. в дзеркал! спе-ы!пльно1 парт1ино1 преси// Тези допов!дей дев"ято'1 В1нницько! обласнс!' 1сторико-кр-!гзнавчо1 конференцП. Ынниця,1990.-C.IOÜ-IJO.
d. Парт1йн1 орган!зяцп 1.Ьд1лля на початку колектив!за-Ui г /до постановки проблем« за «атер!алами naprifmoi ареол/ //
йод1льська 1сторико-краезнавча конферени!к: Тези доаов!-дей. Кам"янеЦь-1Ьд1льсьЕИй, 1990, - C.3Ü-3I.
9. 14отиви укра!'н1эацп за парт!йними д*ерелами//1саор1я Укра'1ни: досл1дкення та tHTepnpeTauti: Тезк У1 республи:зн-ськик cycr: i л ьно-пол i тичкик читань. йовтород-С1верський, ¿£-¿о травня 1991 р. К. ,1991.- C.IIü-Ш.
10. I циркуляр дивився в окуляри... Про юв!лейну ¡.оляпку/, монбас.- 1992.- C.2Ü9-330. .
11. Апаратна укра'ш!зац1я на Гюд1лл1 в ¿j-í роки ьа apxia-ними джерелами// Х'ези допов1дей одинадцято! Ынлниъхаг облпс-HOÍ 1сторико-краезнавчо1 конференцН. Ынниця, Ъ вересня, IS9I:.- С. 64.
1Z. Реким закритого таешого }нформувзння б JKpaiHi 2о-х рок1в // Тези допов!д1 на УД сусп1льно-аол1тичних Читвннкх "йалодь та актуялы-íi проблеми сусп!льнк>: тук". 4epHÍBül, травня 1993 р. Прийнято до друку.