автореферат диссертации по истории, специальность ВАК РФ 07.00.03
диссертация на тему: Профсоюзное движение в Западной Украине в междувоенный период. 1921-1939 гг.
Полный текст автореферата диссертации по теме "Профсоюзное движение в Западной Украине в междувоенный период. 1921-1939 гг."
НАЦИОНАЛЬНА АКАДЕМ1Я НАУК УКРА1НИ [нститут украТнознавсгва ¡м. I. Крип'якевича Спецккгпзована вчена рада Д 04.09.01
На правах рукопису
БЕРЕСТ Роман Ярославович
ПРОФСШЛКОВИЙ РУХ В ЗАХ1ДН1Й УКРАГН1 У М1ЖВ06ННИЙ ПЕРЮД (1921 — 1939 рр.)
Специальность 07.00. 1стор'1я Укра'жи
Автореферат дисергацп на здобуття наукового ступеня кандидата ¡сторичних наук
Л Ь В I В —
19 9 5
Дисертац1я виконана на кафедр! 1сюр11 га етногрвфП Укра1ни Льв1вського державного ун!верситету 1м.I.франка
Науковий кер!вник - доктор 1сторичних наук, професор К.К.Кондратюк
0ф1ц1йн1 опоненти - доктор !сгоричних наук,
професор Гощко Ю.Г.
- кандидат 1сторичних наук, доцент Кучерепа М.М.
Пров1дна орган!зац1я - Прикарцраський державший
вас1данн! Спец1ал1еовано! вчено1 ради Д.04.09.01. в 1нститух1 укра1н08навсава 1м.1.Крип"якевича НАН Укра1ни /290008 м.Льв!в, вул. В.Винниченка 24 /
3 дисергац1ею можна овнайомитися у б!бл1отец1 1нститугу уира1но8навства 1м.1.Крип"якевича НАН Укра1ни.
Автореферат ров!сланий с1чня р.
ун1версигет /м.1вано-$ранк1вськ/
Захист в1дбудегься 14 лютого р. о 17 год. на
Вчений секретер Спец1ал1воаанс1
б !сторичн1й науд! давно назр!ла потреба широкого лосл)ле5ляя IcTopif роб)тничих громадсько-полtтич-ких орган!зац!й Зах1дно1 Укра1ни як сяладово! частики украПгсько-го нац1опалыюго в|дродя:еиня у XX ст. Л1кп!дац1я шигополП радян-сысого догкатичного иархснэиу-лан!и1а«у на висв1тленпя питань сусального етття, fCTOpff та !стор!ограф!1 штулого викликала широкий гроиадський та иауковий 1ктерес до багатъох явищ, гроиадсь-тих рух!з, персоналЩ, як! незаслуаено замовчувалйся аСо спотво-рявалися. Бэз«}рне переб1лчаеиня рол! Коиун!стично! парт!! в сусп1лъио-пол!тнчнону ruTTi,® тоиу чвсл! Зах|д1ю1 Укра1ни, в1д-сувало на задн!П план винчения icTopi] pod 1тннчих профос1йних ор-ган!зац!й, а також 1пиих форм гроыадсько1 активпост! лядей, Особливо однобоко висв!тлпвалася д1яльн(сть укра!нських иацЮнальних профсп!лок та iнеих орган!зац1й, побудованих за нац!ояальнии принципом. Як складова та нев!д"еина частика ро01тничого руху npoi-j, сп!лковпй рух в кра1 зобракувався вкрай тенденцШно. йикривлепо висв!тлввалися питания про становшяе podlimivoro класу. Пошуки скр!зь 1 у всьоиу "р9волгц!йност1" роб!тник1в привели до великих провал1в в JcTopiorpaifili роб1тничого руху, в ontntti Roro л!дер!в, иетод!в та aacoOis opraniaauil роб!тник!в. В результат!„ ваяливз стор!нка t'CTopli зах1дноукра!нськкх трудящих до цього часу аала-иилася иайге не вивчвноп. Разои з ткн, i той фактолог 1чпиit катв-р!ал, який вихористовували радянськ! 1сторики, потребуе ново! !нтерпратап! 1. Мова !Це про так1 питапня, як спояукалыИ об"ск-тивн! 1 суб"ективн! фаятори орган!зац11 podimntiB, формгг I загуби привнесения в роб!тниче середовивд грокадсько! св1доыост1, сшввШюиення гуттн!эыу, нац1онально! вэаемодопоиоги i класово] св1доиост! в !нгернац1опалън!Й роб!тнич(й сол!дарност!, сп!вв1д-поиення соц!альиих, деыократичних ! пац!ональних прагпепь i ц1-лей роб!тничого та профсп!лкового руху.
1сторкчякй пер!од, цо досл!джуетгся в дисертац! I, характера-» зувався р1знородниии полИичниии впливами на рой(тництво, canfo-нальниии суперечно.стями, кризовиии явипаии в екопои1ц1, наступай на нац!ояальн! права укра!нц!в польського 0!супап1йн0Г0 регику. Дузе вfди!ннии було становище окреиих рег!оя!в Зах!дпоу УкргЛяи п!д оглядом соц!ально-екояо«!чного розвитку, иац!о!шьного скга-. ду населения, традиц!й пап1он'лльно-визволького руху* Всс Ц5 зу-иовило велику складн!сть npewiy досл1дг.(М'НЯ, г'^-г-о z гх ! Лпгз наухову актуальность.
Лиовртанг вперше в украуноьк! й !стор!ограф!Т доставив завдання комплексного доол!дженкя про$сп[лкового руку на ЗахШМй УкраШ в нас И леребування у склад! Польоько!" держава /1920-1939 рр./. При цьому проотежено структуру ! чиоельн!сть практично во1х профоп!лок краю в 1х динам!ц|, вявчено маоштаби та значена д!яльноот1 легальних та нелегальних !нтернац1ональних та на-ц!ональш1х, загяльнопольських, загальнозах!дноукра'1ноьких та рвг|о-нальних профоп!лок оеред роб!тник!в, оелян га 1нтел!генц{ 1', взаемо-зв"язки, сп{вроб{гницгво, а також виутр!шню боротьбу у профсШлко-вому руоЬ На в1дм|ну в!д полередн!х доол!дшш}в, як! зверталя ува-гу на форми д!яльноот! головним чшом Профл!виц! /орган!зац!я отрай-к1в, демонотрац1й, в!ч, поширання лист1вок тощо/, диоертант такой вивчвв тек! форма робот профсп!лок, спрямовано'г на аахисг соц|аль-них прав працюючих ыао, як складання I п1дпиоання угод 8 п|дприем-цями, налагоджелня громадоького контролю ва Гх реал!зац|ею, орган!-ввц1я в!дпочянку р0б|тн1!к1в, опряяшш сов!т1 працвичоН молод}, проведения культурних эеход!в. Новизною в/дзначаютьоя стаети про об"ед-нашш профсп!лкового характеру укра?нсьн01 1нтел1 генц!роб!тник!в та отудент!в.
Предметом доол!дкення е лрофсп1лкошй рух в Зах1дн!й УкраШ, що географНно в основному сп1впадае а територ[ею сучосних Льв!всь-ко!", Волиноько:', Р| вненськоУ, Терноп1льоько"1" та 1вано-Франк!водап областей. 0л1 д, однак, зеуваадти, що терлгорП' згаданлх оалеотеП не с в|длов1дшш) терйГор1яш Льв!воького, Стал1олавоького, Терно-п! льоького I Болиноького воеводотв польоького пер(оду. Тод! у аа-х!дн!й чеотин! Льв!ваького воеводотва було також 9 етн!чно-польсь-кях пов!т1в /Бжозовоький, Кольбужовський, Крооненський, Шоковсь-кий, Пшевороький, Ланьцутоьгсий, Кеш!вський, Стрижовський I Торно-бжеський/, а такок земл! заселен! украШтми в Перемишльоькому, Ярославському, Кросненоькому, Любаш!всякому пои}тех, що в1дШшля до Лольщ1 за иасл!дками п1олявоенного врегулювзння. В науков|й I полНичн'Ш литератур! до Зах!дно1' УкраУни м1жвоенного часу в!дно-оять твккл схИди'! чаотяни тод|вн!х Любл1ноького та Шдляського воеводств / украуяоьк! 1оторако-етнограф!чн} Холмщину ! Шдляшшя/ та ЛемкЧвщину, то становила п!вденну г!роьку смугу Крак!вського вое-"водства. Дуке в(др1знялися в!д сучеснях внутр!ши!х меж м1 ж облас-тяма I границ! м!ж СганЮлавошш, Льв!вськш, 1'ерноп!льськйм та Волииоь.чйм воеводствами.
>£1011сл0г]чн1_ра1№И_£0сл]_а5ення охоплюють пер! од 1919-1939 рр. Пигльою мс*.аю хронолог!чких ракок стала фактична втрата дергавнос-т! Зах1дло1 Укгби!и I вотеновлення в краУ польсысого окупай!йного
режииу, Верхньоп - початок П cbItoboï в!йни, тобто пад!япя польсь-ко1 держави в результат! нападу на не! фашистсысо! Н1ыеччмни та Радянського Сопзу ! припияення I! пануванкя на зах!дноукра!иських землях. .
В загальному розвитку Icîoplorpa-ф11 проблей icTopii зах!дноукра1ясысих зенель, в тому числ! роб!т-нячого ! профсп1лкового руху, окреслились певн! пер!оди, як! були т1сно пов язая! з особливостяии сусп!льно-пол!тичного гиття в ''PCP. ПоШтно вид!ляються 1 сторичн! прац!, написан! в роки ста-л1ясьхо1 деспотП. Bcî соц!ал1Но-пол!тичн! пронеси в них розгляда-лися як пЦпорядкован! "боропб! за переиогу соц!ал!стично! рево-лпцН", свяети шй*е кокного разу узагальнююч!, головн1 суб екти tcToptl - реакцН сили 4ыпер1ал1 эыу, вороги народу, роб!тничий клас на чол! з коиунтстаки t т.!н", укра!ноьк) буркуазн! нац!она-л1сти. Певна розкован!сть творчо! дуцки 1сторик!в пои!чаеться ла-ше з друго1 половини 50-х рок!в, п!сля XX з"[зду КПРС. В пор!внян-н1 з попередн!ни працями, то перевахно носили узагальнюючий характер, лоявилися досл1дхения окремих проблем i явщ в.!стор!5 'Зах!д-hoï Укра!ни. Накреслювться ochobhI л i h 11 таких -дослЦхень, Найб1ль-ша увага надавалася вивченнп fcTopiï роб!тничого руху в кра!. ПеР-шов великой працей на цю тему стала ыонограф!я М.М.Кравця . Робота викоиана на багатоиу арх!внону иатер!ал! 1 тому, незва*апчи яа Btiouf для того часу стереотипи, не втратила свого значения дос!. Автор прагнув досл!дити 1стор1п роб1тничого руху в pertoni в комплекс!, лростежити зв"язки роб1тничого руху з боротьбоп се-лянських мае, виступаии студент1в, 1нтел1генц!1 i селян за нац!о-нальн! права, висв!тлити вэаеиозв"язок роб!тнкчого t профсп!лко-вого руху; Прапя М.Кравця, однак, хибуе однобоким, якщо иохна так скаэати, статистичнии пГдходоц автора до пройлеи руху. Пои1тним в уникання проблей ы!яяаи!ональних в!дносин, як! з огляду на бага-тонац!ональний склад роб!тництва Зах!дяо! Укра1яи, виступили в рус!
ду*е гостро.
Тематично цГлгспрямовании стало дослЦхення 1.К.Васвти про становище роб!тничих мае в умовах польського режиму2. Автор ви-корлстав чимало нових арх!вних докумепт1в, критично розглянув
1 Нравець M.W. Нариси роб!тяичого руху в Зах!дн!й 'Укра!н! в 19211939 pp. K.f 1959. - 234 с.
2 Васвта I.K. Становище роб!ткичого класу Зах!дно! Укра!ни в пе-р1од ткичасово! став!л!звп!I кап!тал!зиу /1924-1929 pp./ К". "РаМнська икола'^ 1957. - 287 с.
дан! огЫп1йяо1 польсько! статистики, спробував визначити залеж-я!сть матер!альяого становища роб}тяик!в в1д загальяо} соп!ально-економ!чно! кон"пктури в Польа! та в1д урядово! пол!тики' ОригI-нальноп за задуиом та тематичяими аспектами стала монограф!я И.Г.Гошка^'Прн I! написаин! досл!дник спирайся на арх!вн1 докумек-ти, тогочасиу опозиц!йну та оф1ц1йну пресу, нелегальн! видання, иемуари' На загал, робота носила !сторяко-егнограф!чний характер' В п1й простекеио процес формування зах!дноукра1нського рой1тяицт-ва, показано нац!ональний склад роб!тник!в, I* профес!йну структуру, осв!тн!й р!вень, зайнят!сть 1 Сезроб!ття, ыатер!альн! умо-ви життя 1 прац! на виробництв!. Значна увага прид!лена формам орган1зац!| роб!гник!в: професШгаи сп!лкам, кои!тетам безроб!т-них, кооперативяш орган!эап!яи, касам взаемодопомоги, ком1тетам по буд1вництву яародних дом1в та !ни. Розгляиут1 методи боротьби роб!тник!в за сво! 1нтереси 1 права. I все к, 1 в ц!й робот! весь роб!тничий рух штучно п!д!гнаний п!д "комун!стичн1 1де1" та, н1-би-то, вир дальний вплив в ньому КПЗУ. ГСом!тним явищвм в (сторич-н!й науп! 50-60 рр. стало видання сер!<Д эб!рника "3 }стор 11 за-х!дпоукра!нських земель"^, а такоя вв!лейного эб!рника "300 рок!в возз"еднання Укра1ни з Р0с1£Ш"3, як! в!добраэили роэширення тека-тичного спектру 1сторпчних досл!джень. Пом!тним став 1нтерес до IсторII нац1онально-визвольно! боротьби. Проте I на цьому етап! немало праць нали узагальнюпчий характер, а питания нац!онально-визвольного руху висв1тлпвалось в них однобоко кр!эь призму кому-н1стично! !деолог!I. До таких можна занести прац! Г.М.ОрДовсь-ко1<', Б.К.ДуДикевича 1 Н.К.Герасименка"', й.М.В0лянюка I В.Н.Н3ла»-чука та !нших !сторик1в. Ацтори н!би знагалнся в р!зкост! критика нац!онал!стичного руху, зановчували Яагато важлквих под!й. Уза-гальпюпчий огляд !стор!ограф1I Iстор!I Эах!дяо! Укра1ни за 40-60
1 Гоеко Г.Г. Гронадсьнгй побут роб!тник!в ^ах!дно! Укращи /19201939 рр*/ К., 1967, - 263 с.
2 3 ¡сторИ зах!яноукра1нських зеиедь'К. Т957, ргп* 1-2; 1956, вип'З; 1960, вип,ч-5; Г962, вип.6-7. '
3 300 рок!в воэз"еД!!апня Укра1ни з Госяев. Пауком." зС1рш:к. Льв!в. 1954,
М Ордовоыса Г,У. Безвольна Соротьба трудягах Прттиття в период револпц! йного ц(днесення 1921-1923 рр. //Няукон} поиски. П^п.2. К. Рддяиська школа, 1957, 5 Герасгкеико И, Лудикевлч Б. БоР^тьба трудрпих Я„х!лпо! Угра!нг за возэ'егмаиил р Радппсьгог УкраПюю /1921-1939/. - К. 246 с.
роки зробили у 1970 р. М.М.Кравець та В.К.Осечипський1. ^ сво!й статт! вони узагалышли близько 60 паукових праць з iCToptl perlo-ну. В 70-80 рр. в т!й чп !нт!й utpl питания npoicniлкового руху висв!тлпвалося у статтях та ионограф!чних досл!дженнях Г.1.Коваль-чака2, й»Д.1!изового3, В.А.СавийЗД\ С.А.Макарчука , та !квшх. На початку 70-х ротс!в в дус! доби Брежнева особливо заохочувалась так звана !нтернац!ональна тематика. У цьоиу зв"язху проводились пауков! коиференц!f "кругл! столи" ! т.п. В 1979 р. виПшла сп1льна укра!псько-польська иопограф!я, у написанн! яко! взяли участь 1о-торики Лы?1вського та Лпблшського уп!верситет!вб, Теиа висв!тлв-валась в шмгограф1ях Евидака О.М.7, Чугайова В.П. , 3!льбериана II.' та !и. Поряд з циы писалися широкопланов! узагальнююч! прац!. Про-ts р!вепь ix у пор!внянн! з досл!дженняии 50-х початку б0-х рр, був значно висий. Окреы! свжети в них для того часу йули ориг!-нальнини ! з пауково! точки зору написан! дуга як!сно, як наприз-лад uonorpafiifl Г5,Г.Сливки1С1, розд!ли E.H.Галушка, В.П.Огоновського
1 Кравепь М.Н., Осечинський В.К. Боротьба трудящих 3axiдноI Укра!-пи за воззиедкання з Радянськоо Укра1ноп в радянськ!Я tcTopio-грай!! //В кн.: У боротьб1 за св I тл! !деала коиуи1зиу, Льв1в. i960. - 285 с.
2 Ковальчак ГЛ. Условия труда и абсолптное обнисание проиынлен-них рабочих Восточной Галиции в зпоху империализма. Автореферат канд.диссертации. K.t 195'ь
3 Низовий Д.Д. Борислав - ы!сто нафтовия!в. Льв!в. Каиеияр. 1961.
4 саЕинепь В.А., К0щратвк Л.К, КПЗУ 1 профсп!лки //Актуальн! проблеыи IcToplI КПЗУ. Льв1в. 1990. С.174-178.
5 Накарчук С.А. Соц!ально економ!чне становипе роб!тничого класу Прикарпаття в 20-ЗС-х рр. П ст* // В|сние ЛДУ. Сер:я 1сторичпа.
ип *10е Льв!в. 1974. - С.79-91.
6 6дн!сть трудящих Зах!дно1 Укра1ни ! Польш1 у революцией бо-ротьб1 1917-1939. Льв1в. Вйща икола. IS79. 297 с.
7 Ивидап О.Н. 1нтернап!оиалька едн!сть трудящих Зах!дно1 УкраПМ у револпц! Йно-визвольнЩ боротьб! / 1929-1939 рр./К., 1972, -
297 с.
8 Чугаев П.П. В борьбе против фашизма и угроза воЯнн. Пз истории интернациональной солидарности трудящихся Польпя и Западной Украины в борьбе против наступления фашизма и роста военной опасности. Г933-1939. к.. 1980. - 376 с.
• 9 3!льбсриан M.I. Ре?олвц1Пна боротьба трудящих °ау1дно1 Укра1ни Д 924-1928/. Льв1в 1968. - I9B с.
10 Сливка D.T). Боротьба трудящих Cxt дно I Га личики проти !наземного понрполення. К. 1973,
ГЛ.Ковальчака в кииэ1 "Торжество !сторично1 справежливост!"!.
Питания соц!ального роэвитку зах1дноукра!нського роб!тництва та формйого орган!зац!1 знайшли в!дображеняя в монографП С.А.Ма-карчука2, Автор досл1див зм!ии етносоц!альнпх структур населения п!д впливом р!зних економ!чних та пол!тичних фактор!в, показав особливост! соц1ального роэвитку укра1нських, польських I еврейсь-ких роб!тник!в, р!вень охоплення роб!тництва профсп!лковиии орга-н!зац!ями. В загальному робота и1стить зважений анал!тичний матерел, але I вона не в!льна в!д певних !деолог!чних нашарувань, властивих для !стор!ографЦ того часу*
На фон] ионограф!чних досл!джеяь~з 1сторИ эах!дноукра!нсь-ких земель, що вийшли в к!нц1 80-х на початку 90-х рр., лише праця I.K.Bacnia3 в!дображае деяк! сторони теми нашого досл!джен-ня.
Дисертант вважав нео0х1диии використати деяк! об"ективн! оц!нки сусп1льяо-пол1тичного роэвитку Зах!дно! Укра!ни у 20-х -30-х PP.f сформульован! укра!нськими !сториками д^спори4. На жаль, автору нев1дом! спец1альн1 npantjзаруб1жних укра!нц!в з 1с-торЦ профес!йних сп!лок Зах!дно! Укра!ни.
. Питаниям !сторичного фону профсп1лкового руху м!жвоенного пер1оду присвячен! прац! польських авюр!в Ландау 3., Томаиевсь-кого Е., Дроздовського И., Жарновського Я., Ц!ховсько1 та 1нших. В них досить широко висв!тлен! питания соц!ально1 структури сус-п1льства, матер!ального становища роб!тничого класу, умов прац! t побуту роб1тник1в .
В1дносно пл!дник е досл!дження польських !сторик!в з проблем м!жнац1ональних в1дносин, в тону числ! на територИ Зах1дно1 Ук-
1 Торжество !сторично! справедливое!!. Льв1в. 1968. - 198 с.
2 Макарчук С.А. Этносоциальное развитие и национальные отновепия на западноукраинских землях в период империализма. Львов.1983,-255 с.
3 Васвта Формування роб!тничо-селянського союзу в револпц!й-н!й боротьб! на Зах1ди1й Укра!н! I92I-I939. Льв»в.1988— 174 с.
4 М!рчук П. Нарис icToptТ ОУН. T.I.I920-I939. Мюнхен Л0ндон-йыо-Йорк. 1968. - 639 с': Ян1в В. СтудН i матер!али до нов!шо1 ук-palHCbKOj ICTppil. М|Ьнхен.т970. - 352 с.: Лисяк-Рудницький I. Нарис з ícToptl ново! Укра!ни. Льв1в, 1991.
5 Clechocinaka И. Polozenie Iclasy robotnlcej w Polece. 1929-1939 Studio i raBteriely.WarsZEw». Т965,- 252 s.2 Drozaovski ;.!. Hlaca roootnicza иагзсг&гу. I9Iö!-I939. Skis? t etruHura RDOleczna. V.'arsczav.c. 19bö- 218 s.; Zondan Z., Toaionzcvrcki J. Róbotnicy prBcuinlowi w 1918-1939. V.'arsczav.a.I97I, - 363 g¡ Zarnowski S. Bpolr czcnpU'O I:rwtie.i Itzeczy posrolite,-;. J9ia-I93'i Лягrezara. 1У73.- 295 o.
paíHH.Upani на ц! теш узагальнен! у статт! С.А.Макарчуна1.
Иольська 1стор1ограф!я энае Йагато праць э ¡сторП пол!тич-них рух1в / в основному польських/, парт!й соц!ал1стичного спря-мування. Тут необх!дно вид!лити uoHorpafin Я Дерновського, в як!й зроблено спробу вЦкинути 1сиупч! стереотипи в поглядах на ППС та II роль у спряиуванн! профсп!лкового руху^. В|д негативних "|/арксистсысо-лен!нських" оц!иок рол! ППС в роб!тничоиу русI вtд-мовився Б.ГловацькиЙ3. В нврозривноиу эв"язку э соп!ал!стичшш рухои висв!тловав 1стор1ю профсп!лкового руху автор багатотоцно-го виданяя э tсторI г класового профсп!лкового руху в Полыд! Б.Дроб иер\ Боэпосередньо профсп!лковоиу рухов! присвячена колективна HOHorpa<fii4Ha прадя, п!д редакц1ею Стан!слава Калаб!нського^. ■ Окреы1 питания страйкового руху П Реч! Посполито! вивчали Я.Ковальський, Я.Том!цький, Г. i Ж.бйрушак, В.Ваховська, А.Литвин та !иш! !сторики6. • & Важливоп под!еп в полъськ!й tстор!ограф!I став вих!д у св!т колективно! узагальнюючо! прац! з i стор f í po6ÍT!Ui4oro руху та вплив!в пол!тичних парт!й на нього7.
1 Макарчук С.А. Сучасиа польська iciopiorpa^ia про нац!ональн! в!дносини на зах!дноукра!нських зеилях в уиовах !ипер!ал!зиу// Питания icTopiограф!I* В}сник Льв!вського у-ту. Сер!я !стор. Вип.16. ВСН. I960» - С.56-65.
2 Zarnowaki Ii . Polska Partía Socjalistyczna w latach 1935-1939. VJarsczavva. 1965- 421 в.
3 Glowacki B. Polltyka PolekiJ Partii Socjalisticznej. 1929-1935. Wareoaawa. 1979. - 3ó8 s.
4 Drobnor B. Rzecz o klasowym ruchu 2awodowyui w Polsce. T.1-3. '"eraczavia, 1964-1967.
5 ffaracZítvva?°l974.• Zarlo dziejow. Pod red. 8.*amneklego
Kovjalski J. Trudne Intfi . Problems rozwoju polsklego ruohu Dobot \ nieczego. 1929-1935. WarBczawa. 1966.
7 'i'omicki J. Polska Partía ñocjaliotrczna 1892-1948.Warsc zawa.19ЯЗ Jedrusczak H. i J. Oatatnle lata IfrogieJ Kzecz.ypospoXlteí
/1935-1939/.Warsczav®. 1970. j Wachowska B. Straijkl okupaoi.lne 4, Lodskim okregu przraualowum w latach kryzuau #oapodarczego. 1929-1933 .Lodz .1967; Litviin A. Stteijk ротяявоЪпу wloknscz? Xod-
Lodzskich, 1936. Warsczawa. 1953; Historia poleklego ruohu ro-botniozego w Polsce. I918-I965. T.3. Zyoie polityezne. 19I8-I9S Y.'roclaw, Warßczawa, Krakow, Gdansk, Lodz;. 1985; Torzecki Ii.Kwestia uiiri insks v Polsce w li-tpch J£2¿-I929 .Krakow. 19tí9; i'uduroviycz B.Polsks i problem ukrfilnnki w letfcch 1921 -I959.//Zeszyt> Ilirtoryczn«.-Zenzyt 66.-Paryz.1993; IledrzicklW. WcJiVfOdBtwo wolyimkie.I921-I939.Wrociew.I9a8
коротко п)дсуиовупчи досл)дження польських )сторик)в, треба в)дзначити таку íx сп)льну рису як аОсолптизац)я окреиих под1й i факт)в, як) хоч i були важливими, все ж не воображали повно) кар-тини руху* У б)лыност) досл)джеяь польських 1сюрик1в маяже не використан) джерельн) матер)али з 1стор!| Зах1дно1 Укра1ни, про 1снування та д)яльн)сть укра!нських профсп!лок говориться в поб)ж-н)й форм!. Особлив) )нтереси украЩських та )нпих незалежних проф-сп1лок, н)би не nOMÍ4aDTbCH'
Дисертап)я написана, головним чином, на баз) арх)вних документе, виявланих автором у фондах державних арх)в)в Льв)вськоГ, 1вано-франк)всько|, Терноп)льсько), Р1вненсько1 та Волинсько) областей, а також Центрального державного )сгоричяого архиву у Львов),
За особливостями формуваяня та зи)стом це матер)али )нспек-торат)в прац). Вони м)стять в соб! р)зноман)тн1 дан) про стан про-мисловост) в кра1, скарги роб)тник)в на п)дприеш1)в, акти сан1тар-но-техн)чного огляду п)дприемотв, зв)ти та донесения !нспектор)в прап), пов"язан) з порушенням трудового,законодавства, а також докуыенти про становище роб)тничого класу, р)вень зароб)тно1 плати, тривал)сгь робочого дня, побутов! умови, охорону прац) 1 эдоров"я роб)тник)в, конфл)ктк) ситуацИ, участь гтрофсп)лок у эа-хисг! роб)тник)в та )н. Багато арх1впих матер)ал)в вводяться у науковий об)г вперше.
Важливу групу становлять зв)ти старост ) коыендант)в полItiii, зв)ти та донесения пол1пойських в Iдд i л I в, а також в}дд t л)в безпе-ки воеводських управл!нь, зв)ти та тасин) лксти воевод адресован) и1н)стерським структура«, таеин) листи та Iнструкц! I Шн)стерства внутр)пш)х справ Нолыц!, líe игральна 1 Kotclcí Г Профсп1лок is Вариа-ви, матер)али окружних профсп)лкопих kokIcíR та )нших орган)в. Ш матер)али м)стять н(кав) дан) про роль профессиях спилок в оргп-н1эац)1 страйкового руху, м)тииг)в, демонстрац)й роб1тш?к1в та безроб)тних. В багатьох документах анал)зутться умови д)яльног.т{ профсп1лкових орган)зац)й, розповЦаеться про репресквн) заходи проти роб)пшк)в, селян та профорган)зач!И. Пол)пейськ! чиновника часто св1доно фальси^кували под)I та стаи справ у профсп)лковому рус). Через по правильно читати ц) доку)/гнтк мокна т)льки у íx критичному сп)встаплсин) з Iнайми документами.
Окреуу групу арх)вних документ)« становлять колскпП так звони х коп-fIcmtIb. И» в«неважно лиет|вки, в)доэлк, заклики, пдокати
та }нш! ыатер!али.
Шкавий фактичний натер!ал знаходиться в пер!одичних эв!гах npoi^cniлок, у спостережних справах noniui!, р1юеинях судових про-цес!в, листах, скаргах, пов!доыленнях, доносах та íh.
Для написания дисертацН критично використан! матер1али оф!-ц!йно! статистики прап!, В статистичних виданнях подавалися пере-важно таригТ'Нt ставки, як! були вищими в!д реально! зароб!тно! плати. Не энаходив правдивого в!добрагення в офшйних статистичних матер!алах стан безроб!ття в perlón!. Опубл!коьан1 Головним статисткчним управл1нниы дан! про число 0езроб!тиих враховували липе зареестрованих безроб!тних, не подавали даних, що Сезроб!ття в сфер! с!льського государства, а також ос!б, як: були частково эайнит1 прапею. Оф1ц!йна статистика так са«о замасжовувала д!йский розмах страйкоьо! боротьби.
Суттевии доповнекктд до арх!вкм тогочасних джерел стали Bg-дання документ!в t натер!ал(в з tcTopiï peiMoiiy, зд!йснен! за радянського часу*.
Для написапня кандидатсько! дисертаиН автор намагався широко використат'и спогади участипв npoicniлкового руху. Зокрема, залучен! спогади в!домого д!яча uaaioHaiicr,>,много руху, професора Укра!нсько'го В!льного ун!верситету /и.Мпнхен/ В.Ян!ва, члена профессию! сп!лки деревооброОних роб!тник!в с'Воловдно Ф.Кобрина, д!яч1в л1вого копун!стичного напряну - К.Пильо, С.Черненка.Н.На-даикевича. Мемуарна л!тература в!добрахае минуле через суб"ектив-ну позиц!п автора. Через це профсп!лковий рух в одних творах по-даеться niд кутом зору нац!онал!стичних переконань2, в 1нших -копун!стичних . Використано спогади кер!вника УкраГисько: Соц!ал-Радигальн'о! парт i ï 1.Макуха\
Шк.ав! спогади з ¡сюр!! Ilpoitect йно| л i вип! та !нших аспект! в життя профсп!лок публ!кувались на стор!нках польського профсп!лко-
J InropiH Львова в документах ! матер1алах. 1С.: НаУкова думка, I9B6. -421 е.; Боротьби за ьоэз"вдна1шя Зах!дно! Укра!ни з ywpaïticbKon PCP. I9I7-I939. Зб!рник докуиенпв ! матер!ал!в.К. : Наукона думка, 1979. - 557 е.; Еоротьба трудящих Прикярпаття за свое вкзволення 1 всзз"еднання я Радянськоп Укра]ноп. I92I-I939, Документ i матер 1али. Стан!слав, 1957. - 341 с.
2 Черненький Л. Ппоиини з мого гиття: Наие слово.-. Лондон,1964,-395 е.; 1)'ах С. л id i в - и! сто мое! молодеет!: Хпротиянський голос, Мюнхен, 1956 - 256 с: '
3 Ид чол! ВИ5Е0ЛЫЮï боротьби* Спогади колишн!х активних д!лч!в
К ПЗУ, к 1965: иГ13У - oprnni затор револщ! йно! боротьОи«..Льв!в,
Уакух I. На народи: !t cnv?;6i. Ви.д-во укга^ськМ в!льно! громади. ЛеЧ.трой • T95Q. - 466" с"
вого часопису, який в 60-70-х роках виходив при допомоз! та спри-янн} Центрального правл)ння профсп)лок Польщ) .
При розгляд1 соц)ально-еконоы)чяого становища трудящих ви-корисганЬ матер!вли перевис)в 1921 та 1931 рр,, що дало можля-й(сть простежити соц1альний рух населения, провести в)дпов1дяий анал!з числа эайнятих в р)зних сферах господарства.
Багатим джерелом служить тогочасва пер)одична профсп!лкова преса, зокреыа видання "Профсл1лковий в!сник" та "Профес)йн1 в!с-т)я, як! короткий пер!од виходили укра)нською мовов. Опрацьован1 галузев1 пер)одичя1 видання профсп)лок, так! як часопис "Огн1ско" /"Вогните"/, який мав эагальнопольський характер, еврейська газета пол)граф1ст!в "Дер друквр арбетер" /"Пол1граф)сти/. В 192В р. у Львов) було започатковано випуск профсп1лково1 газети роб)тни-к!в деревообробних промисл1в. П0р1вняно великий тиражем виходили газети "Колея*" /"Эал)эничнвк"/( "Иеюльовец" /"Метал)ст", "Р0-богн)к будовляни" /"Буд1вельникV, "Глос цукровн)ка" /"Г0лос пукровара"/» "Гурп1к" /"Г|рник1*/ та )н. Вих)д галузевих профсп)л-кояих вкдань був неоднаковии в р)эн) роки. Так, наприклад, в 192М роц! »ихолило 15 часоияс)в лрофсп1лок, й 1926 р. - 23, а в 1928 -37. Де т!льки преса, ио була п)дпорядкована класовоиу профсп)л-коиому рухов!. Сво! профсп1лков1 видання мали профсп)лки )нтел)-гаг'Н, Зокрема, профсп)лка укря!иеьких вчител)в видавала газету "Учительське слово". Були друковсн) органи також у сп)лок польсь-ко) та сррсйсько! )нтел)геиц)I. Д)яльн)сть профес)йяо! орган!за-«! ? угра?нсмсих студент)в /Профурус/ з1дображали друкован) органи "Ндш шлях" та "Студентськ) в!ст1".
Матср)али, як) шли в)дношення до д1яльност) профес)йяих сп)лоя,прр)одичпо публ)кувалися в науково~оф)ц1йноиу виданя) "Спра-ви народовосльове", а також у нелегальному вкданн) 'Чипрескор", ио «ихоквло п)д 9г)дос Ком)нтерну та Проф)нтерну на трьох 1нозек-IIих #орэх /рос)йпьк)й, н)мепыс)Й та онгл)йськ)й - ")нформац)я, пуесо-кореспонденц)я"/.
Сьогодп), в умовах державно! незалежност) Укра1ни природнии е эростаипя 1нтересу до вс)х 1сторичних форм укра!нських рух)в,
1 догпИгЛ Ь:. Зепега 1 гввас1л1ояв ргоЫешу аг1а1я1пояс1 КотАв^! Сгпггв1пв^ 2»1вгко« гмойотгусЬ * 1а*асЬ 1919-1939 // Ки8Па1-п!к Мг^огИ гисЬи гат?оао*«е#о 1970, Л 5/35 / . - Б. 16-36.
в тому числ! I профоп|лкового. Назр1ла погреба вяйчення 1 пераоа1н-ки loiopl'i профоп!лок, як окремих рег|он|в, так I Укра'/ня в ц!лому. Дяосертант переконаний, то актуален!оть досл!дження loiopli украГн-оького профап1лкового руху не мохе вякликати сумн|:зу.
Враховуючи багатопланов!сть I новизну теми доол!джень,автор на можз првтендуватя на П вичерпнв виов!тлення.
Структура дисертац!'{. Робота побудована за проблемно-хроноло-г!чним принципом. Бона складаетьоя 1з вотупу, .1рьох розд!л!в, вио-новк!в,, списку використаних джврел ( л!тератури та додатку.
Головну увагу при напиоанн1 робота зосереджено на трьох вопек-тах д!яльност! профоп!лок Зах!дно'1 УкраУни, що 1х формулюють назвя розд|л1в;
1. Розвиток форм та орг8н(эац!йно5( отруктури профсп!лок. Со-ц!ально-пол!тячна ор!ентац1а профоп!лкового руху Зах1дно1' УкраГня.
2. Економ1чне становище роб!тник!в f пройлеми 1х ооц!ального захиоту в д!яльноот! профсп!лок.
3. Культурно-оов!тня д!яльн1оть проф8с1йних сп!лок та ix учаогь у пол!тячн1а OonoTiCl.
На захиот ел носиться так(.основн! положения:
1. Н.а в! дм lay в1д'пер!оду до 1914 р., коли на зах1диоукра1Нсь-ких землях профсп!лковими орган!зац!ями булл охоплено близько 10% роб|тнкк)в, у Mfлсвоени! роки лрофсп!лковий рух набрав маоового характеру, втягнувши в себе абоолюгну б!льш1сть працюотвх мао. Таке становище було викликане полНикою мае в часа воен I нац| опально Г рвволшП, пог!ршеннлм матер!ального становища роб}тник!в, 1нтел!-гешШ ! студентства, яке впродовж дввдцятир!ччя тек I на досягло передвоенного р!вня, та !ншимя причинами.
2. Новим явищем профсп(лкового руху в 20-х - 30-х pp. отала його глибока дифервнц|ац!я за пол!тячнями ор!ентац1ями, нец|ональ-ням складом орган}зац1й, ставленням до державя, орган!в управл!чня ! кап!телЮтичних п!дпряемств, формами орган!зац|1 за фаховям, те-ритор!ально-вйро{Знячям чи !дейно-пол1тичш1м принципами.
3. Найб(лыиа к!льк!сть працлжчях входила до складу орган!за-ц|й, ио п!дпс-рядковувалиоь всепольоьк!й Центральна Ком!оf У Проф-сп!лок I базувалиоь в ц!лому на !нтернац!ональному принцип!. Загоот-рення внутр1пол!тйчних протир!ч на Зах!дн!й УкрэУн!, використання профсШлкового об"еднення з метою полон|зац|'1 украГнського ! еврейского роб!тництва,вйкликаля наростаючяй супротив в серадовищ!
! украушив ! еврэУв та i'x перех!д в нац!ональн! профоп!лков! орга-HlaaitlY. Посилення .фадазацГУ польсикого сусп!льотва у 30-х pp. вик-
лакало до ыття профсп1лки фашиотсисого типу, а текож профсп!лки во-йовнмчого римоько-католяцького клерикал! зыу.
4. Профл!вяия ь Зах!дн(й УкраШ, що перебувала п!д впллвом KOuyiitcrlE, намагалась п|дпорядкуьати профсп1лкошй рух дооягнен-ню далекоояжних завдань "cbItoeo'i революцГГ', нехтуьала боротьбою за наоуош! нухди робНництва: забазпечен1сть роботов, отворепня • нордальних умов прец!, дотримання Еаконодавотва про тривал!сть ро-Сочого часу, п1дьишен1ш aapoölTHOi плати, пол!сшення житлових уыов. 0d"6K»auHO'1]рофс;:1ищя в(д!граьала деструктиьну роль е робИничому руо!. У ставлен»! до укра'йюьких профсЩлок вона блокувалася з про-фешяотськиыи орган!зац)ями та !шшши 8Сим1лятороы<ими силами Полыд!.
5. Укра"1'ноьк1 профоп!лки у сво¥й д!яльноот1 I розвитку не спро-иоглися на об"еднаиня в одн!И орган!заЩ i i (снували як окрем) сп!л-ки л!сових роб(тник!в 1 дйревооброСник!в, нафгошк!в, ¡нтел!генц)1, отудеит!ь. Головною причиною ix слабкоот! були урлдов1 переел! дуван-ня украУношого руху, р1эк! I порок! насадки па нього з боку кому-н1отичного п|дп!лля та npoiuilEHUl, 1гнорування з боку ьсепольсько1 Центральной Kouioli про4,сп!лок.
6. Незважьючи на сутгев! суперечноат! у прсфсп!лковому руо], в литаниях захисту соц|альш:х прав працюючих профсп|лки, за кипятком продеркаших, часто знаходили сп!льну мову, до орган! зоцП сп!ль-них пол!тичиих ькШЙ доходило дуке р|дко. Шо ж торкаеться культур-но-ооЫтньоУ роботи серед роб!тник1в, то вона, як правило, проьоди-лаоя профоп!лкаш) окремо.
Поряд 3 иамя, для захисту ичоуиьютьоя такой !нш! вежлив! ouiH-ки, положения I вионовки.
ОсноьниИ эм1ст дцсертацП '
У feSIXSl обгруитоьуетьоя ектуальн!сть та наукоьв ноьизна теш, штл1зуетьоя стан i'i доол(дження, подаетьоя характеристика ьид!е ! зм|сгу еикориотаних дяерел, но виноелтьол ка захист, ^оряуються ооноьнМ положения дисертацй'.
розглндаються форма та орган |зьи! ¡(на структура профсп!лок, ix в!дновлення, зародження та розвиток ьпродов* м1жвое»и11ого дьадця'гир1ччя. Простежуеться залежн1сть ирсу^сп 1 лкоеого руху ! його орган!зац|йних q;opM ь(д господа рськоУ кон"юнкгури в За-х(дн!Й УкраШ I Полыд! в иерЮдя чаегкоын' отьб1л!зац|j гооиодврот-ва 3/I929-I934 pp./, статьи! i ьиробництьа в друг!Й полоыш! ЗО-х pp. Проте нейб1лы!ш1| вплиь на npoi.cn(лг.сш:; рух робила урядога по- ' л!тика, а tokos, полИйчн! imprii.
Еже з перших рогЛв свого утвердження в кра! Польська дерхаьа взяла р1шучий курс па асим!ляп!п украГнсько! мовк, юколи, культу-ри, а також 1 профсп1лок. Не викликало скльнгй оп!р з боку укрп-1ис1ких, еврейських та колисппх австр!йських роб1тгик1в, як! пе-ребували в утворених ше за австр!йського часу профсп!лкових орга-н!зац!ях ! мали зпячний досв!д оргап1эоваяо! боротьби, Эголом /у 1921 р./ питания статусу профсп!лок австр!йських та н!мецьких роб1тняк!в стало предметом и!жиародкого обговорення, Тод1 ж Же-невською конвепц1ет> колипн1м австр!йським та н1«ецьким профсп1л-каи в Полып! був наданпй статус "в!льних" впр'одовж 15 рог.1в. Питания про долю укра!нських та еврейських профес1йних сп!лок було знято з обговорення п!д тии приводом, по воно входило в компетеп-п1п польсько! державно! адм!н!страа11.
В цих умовах ряд укра?кських профсп(лковкх об"еднань, эокре-ма, Согз Укра!иських Приватяих урядовп!и Галич чи /^УПРУГА/, ви-робнич! профсп!лки буд!вельник1в, двревообробпих1в, роб!тник1в нпфтових копалень Лрогобппьхо-Боркелавського басей!гу та 1 пш! вЦ-мовились в!д запропопопаного вступу до эагалытопольського проф-об"едяанпя на чол! я Центральное 'Ъи!с!ев профсп!лок,
Разои з тии, гчачна частина укра!нськ1гх роб}т1шк!в п!д впли" пом обставин вв!йшла до складу эагальнопольеькнх профсп!лок. 0Л-нос з причин того стала пропаганда ПроФес1Йно? л{»яп1, хоиуи1с-г!в та Украгнсько! Согг1ал-1емократично! парт!? / до 1924 р./,як! в!дстогвали 1нтернац1ональ») засади в профсп 1 лковому рус1. ЗоВс!м э 1яинх причин за вс!х улра?нс&квх роб{пшк!в дп зэгальнопольсь-ких профсп!лок виступала Польсько держава, то роэглядалз профсп!л-хи як эаЫб асяы!ляц1Яяо! полНйкй воде-укра!ян{», протиставлення соц1алъгшх !нтерес!в роб!тяик)в" укралтсьяому пацЮпвльно-визволь-ному рухов1 .
Те* пол1тичне эабарвленда нало п)дпор*дкува»ня еврейських профес!йних сп!лок кер1вниптву Нейтрально! Коиг?с Г Г Профсп!лок. 3-п01д(* еврейських оргаи1зацГ1Т липе профсп!лка артист!в не вв!йи-ла в структуру загальнополгських профспиок.
Основнки для вс!х профсп!лок був фаховий принцип профсп!лко-вого' буд!вниптва. Б!дпов1дко до' пього роб!тяикя одного фату в межах одного п!дприемства об"едпувалпсл в низов! орган!зац!Г. Оэй принцип був услалкоЕэний в ¡л австро-угорських профессиях сп!лок. гторяд з ним виникали ! д!яли профсп!лки, до будувалися за вироб-ни,чо-оргаи!тп1яи1?м принпипои. Вони об"гдяували роб!тняк!в одного й!!ро5п'!':тяа / те п!дприг.ттм/ <5»я връхувавкя фаху. Спочат*у
цей принцип поширився серед раб!тник1в невеликих иайстерень, а такок у сфер! с!льськогосподарського виробництва.
Прих!д до влади "санац!йного" уряду энайшов св!й в!дбиток 1 на профсп!лковоиу рус!. Випикли орган!зац!1 продержавного характеру. В основу !х побудови'було покладено територ(альний принцип. При пьоиу не враховувалися н! фах, н! ы1сце прац!, лише особисте ставлення прац!вника до уряду та його пол1тики.
Ло найб1лЫ2 чисельних профсп!лок кравя сл!д в!днести Союз Профес!йних сп!лок, Польське профсп!лкове об"еднання, Християнське профсп!лкове об"еднання, Сп!лку профес!йяих сп!лок, Союз Укра!нсь-ких Приватних урядовп!в Гсличини, профспмков! об"еднання !нтел!-генц!I та !н.
За 1дейно-пол1тичниий ор1ентац!ями ! принципами побудови про-фес1йн! сп!лки д!лились на : - нац!ональи! /нац!онал1стичн!/;
- загальн! / 1ктернац1ональн!/;
- християнськ! / рел!г!йн! /;
- проурядов! ^ санац! йиI/.
Негативною рисов руху була його роз"едиан!сть на велику к!ль-
к!сть др!бних профсп1лок, дужэ широка аипл!туда !х пол!тично1 ор!~ ентацЦ. У ввлик!й м!р! це визначалося впливои численних пол!тич-них парт!й, во иукали соб! п!дтриики та симпатик!в в роб!тничоиу середо»ищ1.
Найб!льшу активн1сть у боротьб! за профсп!лки проявляли л!в! сили. Комуя1стичн! партЦ з цього питания иали спец!альяо виробле-н! документ, програии, настанови, об!жикки 1 т.п. Робота коиун!с-т!в в профсп1лках пост!йно корегувалася и!жнародниц коиун!стичиии та профсп!лковии центрам /Кои!ятерн та Проф!нтерн/, як! !нтен-сивно проп&гували " !де! 1нтернац!онал1зиу, класово1 проле!арсько! сол!дарност1, диктатури пролетар1ату тощо використовувчи для ц!е1 йети р!зноиав!ти1 заходи,
Укра1нськ1 пол!тичн! парт!!, навпаки, прагнули викэристати на-ц1ональн! профсп!лки в воротьб! за в.Цстоввання !нтерес!в укра!нсь-кого народу в Полыц!, його школи, нови, р!вних громадяиських прав укра!нц1в, за виховання нелокально! св!доыост1. Профсп!лки часто ставали полей проби пол1тичних сил коиун1ст!в та нац1онал!ст!в.
В оообливо важк!й ситуацП перебували профсп!лки, як! в1дио-вились поповнкги ряди эагальнопольського профсп!лкового руху. |м доводилось витрииувати натиск з обох бок!в. 3 одного боку, органи' державно I влади будь-якиии эасобами наиагалися розгроиити укра!нсь-к! профсп!лки, або перешкодити 1х д!яльност!. 3 ¡иного , и! проф-
сг^лки зазнавали иалених атак збоку комун fст!в, як! звинувачува-ли fx у зрад! роб1тничо1 сол!дарност1, угодовств! э нац!ональноп буржуаэ!ек>, в запроданств! тощо.
Становипе укра!нських профсп1лок ускладнювал^я ие й тому, що вони на належали до м!хнародних профсп!лкових об"еднань, в як! входила б!льш!сть польських профсп!лок. Помимо того, локальна та фахова роз"еднан!сть укра1нських профсп!лок не давала мохллвост! ycniuHO протистояти пол!цейським пересл!дуваняям, провокации I репрес!ям. Через це окрем! з них розпацалися, або тимчасово припн-няля своп д!яльн!сть.
Пом!тним було розширення д!яльност! польських християнсьхих сп!лок. fx п!дтримувала Християнсько-Демократична парт1я, во налегала до найб!льших пол!тичних парт!й Польд!. Д!яльн!сть них проф-сп!лок заохочував тахох уряд, вбачаочи в них зас!б утвердхення римо-католипизму в Зах!дя1й Укра!я!.
Основний пол!тичний вплив на загальяопольський профсп!лковий рух робила Польська Соц!ал1стична парт!я. Еезпарт!йний блок сп1в-прац! з урядом /ВВ/ п}*тримував д1яльн!сть просаяап1йяих профсп!л-кових формуваяь. Пол!тичнов опоров еврэйських профсп)лок залвша-лися еврейськ! соцНл-денократичн! партЦ БУНД та Поалей-СМон.
Разом 1з впливом внутр!польських пол!тичних сил на профсп1л-ковому рус! вЦбивались такоя правореформ!стськ! та догматичн! Установки, як! йшли зовя!. Найб!лыпо! икоди завдавало л!ве сек-танство, л!вий радикал!зм, правий реформ!зм, соц!ал-нап1онал!зн. Якщо основним дхерелом л!вого радикал!зну був (Яльшовизм Pocil, то вплив соц!ал-нац1онал!зму йшов з боку 1тал!I та Я)м9ччини, Зяач-по1 шкоди профсп!лковому рухов! завдало штучне насадження тактики "единого роб!тяичого фронту", лрояизаяо1 1дееп св1тово! соц!ал!с-тично1 револяцП, черговоп ланкою в як!й повинна була стати Польша та 1 я.
"Економ!чне становище роб!тник!в ! проблеми остального захисту в д!яльност! профсп!лок" розпочииаеться загаль-ною характеристикою вконом!чного становища зах!дноукра!нських земель, но стали в п1слявоеияий . пер!од нап!вколоя!альним придатком Польа!.
На основ! nepennciB 1921 та 1931 pp. зроблений пор!вняльний анал!з населения крап, як яап!ональний так 1 структурний. Найб!ль-ша його частка протягоа всього м!явобнного пер!оду була зайнята в аграрному сектор1.
В прошюловому в!дно!аеян! вид!лялося Льв!вське ! частково
» о ы M «p* Sa *cJ SS « ht » n 3 и H я a о Я а и a л H a >4 s и я Ok сг я о
s a а> о св CD о о о о о w о Р> s о M* а» rs » •о о cs> CD а> а ч
а и И тэ о sc о. 74 CA а Ж Cd ■о а — X "i ь, -а X X s я* я CJ чэ to tt* за ia К
— ч ь> —» s W О 33 —— — СЗ tr в ia К tsf CD .43 ^ p tr с К
•tí ы Ml » к» и, — s JS —« es s о Я •а )я п В P о о DJ p ы u ts а я
С р SC я к та О О • X а п о о s CD и О ■-а ч s 55 t-i О ■s ^ CB о о —~ о
3 с» *=« р> •tí Б s о о -з ta я Ск S3 с» о s: За S3 :J H tr о ы t« о о За
о я; ïa =3 з» о - JS м* •Ö о о о =3 n i» о w о ^ э a о С5 •-к. я О а о CJ о a » ч В
f) м* Я •tí о сх О a; о ц s о CJ •-» er в о H р о и U • 3 •а X ti p ■а ¡S о и
Рз =2 о .• ra -1 С1> о ы -1 'S Ja 3 га n р ■ а о p д; — a а» p о р -3 u » о
3 H « H с о S» H s Si a CP з: » X » го ^ P — о о X о p a p a tr
•о со Сг* я iя о to ъз ta PI --) о я — =! •в — tr •-1 и о •А в a ia ' я ы •г) Я
ГЗ О П M M E: fj сх W О • Ы Vi H ß о О CD ™ ra п; a ■5 >3 ra Р a tr s •a а о св
•—<1 hi Ci Р FÍ •д о << ts ч Э я о о я M 03 ся Œ я •а •а о тз a s X P а К
О о гз «-•> CJ я ia а Р> с U о с р> •а CP s о о р s s 4 CD o X о a ts
» s •tí w г» 0> о Р» с» Р о • î к о о в .—.. X S3 S3 rt n Q 55 "-J ч тз p •а ¡= a а о о
CJ a о • Г- -tri я ь» И о ч р> t— W в а о о ся К СО p о О îa CD о ti ее
о * сэ aî ti Я о о я ЕЭ ¡-Í а o и и ÏC О Р с P •а о •о с О а a о ta о tB
кг о с* >4 а> о ia о р> и № а ta ш 33 н tn ч с s еэ p o tr st о- w
я тэ О ta Р> о СГ* к г; X D» — а> tn ь. S3 О . та К CJ ма о И 4 о а ы ь
Сэ о гз Ö ь» •ч W CV ä и >< « и a о С» с U £3 о о В 3 гз о •o tr p •M X о
-ТЗ ы С3 Sa Я о ia 52 о с о О о' т я M S н в Р г< О P а я -J о ч
со ta О о о H Р Ok о о ■в- •а СЖ о о о H р Í3 "О X — >=» —. •а W ы я a ТЭ • a ta
Р Pf рг р CT« се w »< • i CD в о •ö s «СЗ CD s CD tn « Р re- ч 4 X p а
3 H Сэ х; о о Я ь a X CJ H о Ь M р s; w ■о О о В О ж 2» VC •а а> •
ГЗ я Е ?? s ra es- •Ö s M ж ti =3 ■с Я ж ti -a р D3 u H X •o u •а a
пз Ö • О Í-'J ba 3 Р о a a о > о о •а р р CD о о а • ч О СО с» er S p CD о о ■о сз
тз H № ГС g ■< о -а аз >—« л о о » CS СЗ Ok S3 К et» • X -J С •1 о a 03
M се в Ol —~ s H о о с Ck C- с» и •-1 О a — я CÜ << Ä Ь « И a CD о ч a 13
сэ о о Sî в п о Я « CS э з: GÏ о с -1 о 22 «t tJ в » р с ft)
Sí CJ •tí П o • CD ti ta H » Q ti о I '—" О X) ы — •а я T Pi —ч ш ■-3 o xr о a о >*
аз CÖ H о О S* » о s Н с га о a —~ в: SB Зэ CD —- о Sí ы с — CD з; ч
с» <■»> р H Л а» — в -4 о Ä =3 го fc> to X tr Ь. X '»Ö a CD Я a ts Е
тэ er" Î" О о s M и в о Л s О я X а ГС и ta О ï* О CS SX o a H
ч к а Р" o o )=J тз X t» а CJ С о X и № IS Ок — ti -з p Ü CJ ■О =T ■o о a ч о
s» СЭ Р Ï3 e? ta s а> s •a (2 X) о> ■-ц •а р> p К ■с s* tr Р» CS в CJ a •о p р ч
H Ï4 H сг s 55 CJ =3 о M — 5S м te •Ö s U — s Ьэ О S 'с a e T> р о
P о о ГС л s u CJ м и M в Г5 о a H p ><í a H о H я o о го U и
о ь» г; G a 53 S ь о H s X a << t» t-l 3 •а р 33 - Ш CJ p сэ я « o Ja 3=1 р р
er 3 X ТЭ 3 а э Ml s s» —~ i=l О w p CD £sí << CD 4 a Е CD 331
a; » t* 3 s» тэ to >i UZ ев M ES BJ и гз •в- M тз О << X a M> tr я я ■е
s; к? о — « *Ö о s *-9 а О » О ■-< H •-M о о о S о 1 -а a -1 я a а
s 3? о Z3 С n а ы ü и» ч в ш р • 43 33 Î3 ra a CJ 3 << s OJ -Ï •а a ч о
I—к тз 1-1 CJ сж с О s s tr tu • CV » • с о я CD X p a p о р a CD
ÍS s о ы сэ P» о S о 1=1 Ci -ci S3 ж tü ta P X ra Ь» p =3 s ч о X а К X Ь|
о т* р> тэ X X ÍJ ч s •—» о -в t» о • Я я —i о е в о S s s p ia » о a tr
3 г> го я 4 22 tí в ч с» •Ö о р •ö s — в о о я SS ТЭ 53t о я а
CD 3 CP О o • SC V> о S3 д W с? tr S3 >ч в — о CD n о о ¡=l a a Я ч р
?s —»• я =3 О к л 3! s CD =3 >=1 о bt о tr ». te в ti o Tf s о
►-i Ья о te • >=» га • о Я и as и •а О 53 w a at о ►I « fca о Mi о X о г ч
о я tT> Mt 4 tr о •a а ю ti u ti p и p •с CD H •о о a о X Ö
<c тэ 3 О CS ТЭ =3 л а со с о ы Cd »-а tr p -i р -о CT« S ■o -s ч а о X
р о £ p «г о № n> H о CK Ja S о S3 > t p Ок ч M я Ь) я << Р ГЗ
H Ь> о ь » CJ о ■п ■X s 14 м- Ok tr CD s n 1—•• я Ю p U о ■s- и Ok 13 » а с •а р
P О •с «-.. s í» H с «* n н ti CS в tr ti • CS CD 3 p p а о о о
О X Ч 3 Ä гз о я 4 M. р ti о a о er О SS e s я ь —i Mt а ш о п»
s p •а •а и sa о S X о- ^ •ö X a ч ct> H -i я я » я !=|
-а ч s C5 ^ о Р9 =3 » •ö »-I И b< о и о Ci P <<! •о ■о te о о 55 23 i-** о ч CD
Р fT4 « tr* к я te tr — t» а о a P s О ч •а о ta К a S
er? в: Я M. a: » я 05 я а а ra о a ч: p tu о j3 p ч p ta a X Ч; a а
et Л Ч w Я о р В о Р U ■ö H о о № • P5 p о ¿э •• Р •tí p а я а
Ъэ Р> та » в к » 53 о ж tr1 tu гз P H ы ев О ТЭ CJ я w о ts w *
я н о « ч =3 £ s и —- г> о о> О ■в ía p Ьэ *T" О в В ч О 3 я Ч с ы и
Pi о H CD с» CD N к о а> a о В> ■о P p -а H ti р 5» о p p Р я а Íч
с 1 1 1 о о •а и •а H 1 1 о » — !33 ■о о M i 1 i 1
1 сэ 1 1 0 1 tr i 1 tr 1 1 а • 1 1 1
увагу вони надавали турбот! за п1д8икеинл эароб!тно1 плати, пок-раиэппя побутових, сан1тарно-г!г1сн1чн;!;х, техп! чно-пнробпичих уиоч, охорону пряц1. Стройки, Еиступи, демонстраиП, роб1тнич1 в!ча, письмов! впноги та прогости топо част!ст випористовусали радикаль-:г1 про];сп!лхн.
Значку увагу надавали пробен!л;:и «оротьб! э бсзроб1ттлм, ¡па пер!одично пабувало гострого та хрогМчного характеру. Безроб1тяих, якI залппалися без засоб!в до (еггузания 1 оплати гатла, г:.аПггерие виселяли з понеикань, по ставало спр.авжп! и горец роб1тничих родин. Шоб запоб!гти цьону 1 за 1п1ц1ативоп професШих сп!лок орган1зо-вувались страйков! пиступи п(д гаслаяи "За бозоплатно житло для безроб!тния до часу 'знаЯдения прац!". Поряд з ции профсп!лки ви-сували вимоги эв1лы1ення роб!тничих китол в 1д ус 1х податк!в, пп! "по1дали" значку частицу роб!тничо! зарплат.
Профсп1лки представляли роб!тяич! ¡нтереси при пЦписани! колектявних договор!в про умови праи!, II тривал!сть, иоэ:?!р за-робIтноГ плати м1* п!дприемпями та трудовчми колективами. 3 IиI — ц!ативи про'Ьсп!лок труов! кэлеятиви висували "муз!в дов!р"я",як! зд1йснсвали пост!йии^ контроль за дотримпнням та виконанням укла-дених договор!я.
"Культурно-ося!тнл д!яльи!сть профес!йнкх сп!лок та ¡x участь у полIтичн!П борогьО1" вксв 1тлшяться причини та умови утпорення при профес!йних сп!лках культурно-осв1тн!х то-вариств, гуртк!в, груп, секи!й топо.
Захопивии край, польськиЯ ретин в!д самого початку був давлений па те, щоб в недалек!й !сторичн!й перспектив! поен!стя спо-лоп1зувати його. В систем! антиукраТнських заход!в найб!льга роль в!дводилась наступу на украШську пколу, мопу та культуру. П!д загроэоп л!кв1даа!| опкнились громалськ! сусп!лько-пол!тичн! орга-н!зап!Т. Поляки зайняли практично тс! поезди в органах управл!к:я. В русл! загального пптяукраШсыгого спрямування пол 1 тики обмену-валась реестрвц!я та перерерстрап!я укгатськкх прсфсп1лок, Зокре-ма, профсп!лка укрЩнсько! 1нтел!генц1| иУПРУГ-т, яха д!яла в Га-личин! э 191'» р., поребувала поза раковой яя до ТР25 р. лике тону, ¿о членг, спIлки тгпрдо I р1вуче вистогяая* ево? право коррсту-вання укра!нськоп новоп, В статут! СУПРУГИ було пописано, го основной петою си1гк1! з галуз! нулыургго-осв)тиьо? роботи с заклз-дання читалчиь, п!дтгиика !х лЧяльнсст!, видопня фахових ппсопи-с1п, бсопуп, п!доу,ш:;к!ч, ппрггнггя утмрепнп пгй проФсп!лках р1з-и<тн1тяпх гуртг!в, =г»! а спгп«л:! гИгггссивп гултгшо-освIтнього
р!вня трудяцих. Так, наприклад, сп1льно !з 1ншою профсп1лкою -Вза!мна пом!ч укра1нських вчитвл!в для роб!тник!в орган!зовувались гуртки самоосв!ти, по працювали за принципом нед!льних шк!л та залучали не лише молодь, але Й людей середнього в!ку.
Культурно-оов1тн1 товариства виникали I на баз! фахових профсп!лок. Часто вони засновувалися сп!льно к1лькома виробничими профсгЛлками.що зумовлювалось невеликою чисельн!стю член!в сп!лок, обмехеними матер!альиими мохливостями та !ншими причинами.
Мохна вид1лити два типи культурно-осв!тн1х товариств. Перший -нац!ональний / "Лоступ", Золоч!в - укр.; "Пшиязнь", Берехани - пол. "Культуриат", Льв1в - евр. та 1н./. Другий тип - 1нтернац1ональний. До нього налехали товариства та "червон! групи", як! виникали п!д впливпм аг!тацЦ ПрофесЩно! л!виц!, хомун!стичних осередк!в ! т.п.
Пом!тне м!сце в культурно-осв!тн1й робот! налехало Профес1й-н1й орган!запИ укра!нського студенства /Профорус/. I! виникнення Оуло т!спо лов"яэано 1з захистом прав укра!нсько! мови, одерхання вито! осв!ти р!дною мовою, з боротьбою проти наступу на укра!нсь-ке шк!льництво, зокрема, скорочення чисельност! укра!нських шк!л, проти обмехення мохливостей укра!нц!в навчатися в вищ!й школ!. Профорус залившв дойрий сл1д в укрЫнському культурно-осв1тньому хитт!. Багато член1в сп!лки були безпосередн!ии орган!заторами культурно-осв1тньо1 роботи серед фахових профсп!лок. Члени Ирофо-руса виступали орган 1 заторами та учасникаыи пол!тичних акц1й та демонстрац!й, наприклад, воча протесту проти р!шення Ради посл!в Антантк про анекс!п СхЦно! Галкчики Гояьщею, ио в1дбувалося на площ! св.Гра у Львов! 18 березня 1923 р. Сп1лц! такох налехить 1н!ц!атива активного прилучення "Просв1тип до культурно-осв!тньо1 роботи серед член1в фах'ових профсп!лок.
Укра!нськ! профес!йн! сп!лки внесли вагомий вклад у розвиток нац1сгнйльно-визвольно1 боротьби. Вони виступали сп!вортан1затора-ми великих пол!тичних акп!й, приурочених до дат нац1онального календаря, антиокупац1йних демонсграп!й, в!ч сол!дарност! з пол!тич-ними ь"язняыи, и!тинг1в в захист нац1ональних 1нтерес!в свого народу, заход!в, спрямованих на пропаганду укра!нського нелокального мистептва.
Незвахаючи на перешкоди в д1яльност! укра!нських профес!йних сп!лок, ио 1х чинили органи влади, профспики рег!ону були !н!ц!а-торами допомоги для с!ней, члени яких загинули у В1йн1 проти фа-
oflíioKH он л в Icnaitlr, вид!ляла копти иа доасмогу потерд2л;:1 в!д 01ЛХ1ЙНИХ ЛЛХ, орган|ООВУЕЗЛЛ доаомогу 63BpO£JlîH2M ТСЦО, СО 3 3 умовах Iпоземного панугашш сало такоа валика лол!тлг:;з зпачанпд.
узагалыюи! результата доол!д£з:шя, шазако на теоретично I практична ¿начеши диооргацП".
D_go22pj2 до длоертацЦ' гм!еон! скоем! коэрзкопП apxlEitn;: документ!в, як! п!дтзерд.йують та допсишвть зм!сг робота.
аягора :
1. Еорогьба 1ШЗУ за розги тек ¡¡рофзпЬтаосого рулу иа Волан!// Мвну-гз I о уча ока Волин! : Taon допов!дой га сов!дсмлеиь Ш Воланохло! !отсрлко-кра(зэнаЕчоУ коиХзрапц!ï. - Лушьк, 1989. - С.33-41.
2. Д1яльн!оть М13У по згурту&зшпэ прокоп!леи, залучешш ïx до еко-ном!чно1 та пол!тяч:юТ беротьбл // 50 pcrtlD'воззясцнаш£Я Ззх!д-но! УкраУня з УкраУпськся Рздкксхкою Соц1ал1отичнсэ Реопубл1ксз и оклад! Союзу PCP: Таза допов!деЯ та пов!до:шнь рвспубл!кз?!оь-koÏ iiayiîOBOï KOïïiepenulï, Льв!з, 27-29 варзогл 1989 р. 4.1. Льв1в, 1989. - С. 101-106.
3. Боротьба КПЗУ ! ЮЗУ за украГноьку столу // Теза допов!дзй иауково-практично! конференцГ/, прясв"яченоГ £0-р1ччв возэ"о~-накня зах!дноукрз'1НС1ких земель э Редяноькою УкраУно» в склад 1 СРСР. 22 грудня 1989 р. - Льв!в. 1989. - С.30-32 / у сШкэвгор-огв! з Кондратюком К.К./.
4; Epcjcnfлковий рух: погляд у минуле // Життя i прэця. 26 Л110Т0-пада - 2 грудня 1990 р.
5. Профсп!лкогаЯ рух; л or ля л у шшуле I сучзснв // 1яття ! лраця. 3-9 грудня 1990 р. / у сЩвавторотв! з Кондратюком К.К./
6. Д!ялыМсть Профл!впц! на Зах!дн!й УкраШ / 1919-1939/ // Доо-л!дження з loTopfY Укрэ'гна. Ыаник Льв!вського ун(Еврслгету. Сер(я (вторична. Вип.28. Льв!л: Ся!т, 1992. - 0.79-81.
ЕШЕЫ' liO-^iUi. Lsbour Lovscont in Wsst Ukraine dusring intasrv-cr period 1921-1JoarB.
A. dinBsrtbtion submitted in fuli'ilcsnt of the re-quireaonte for the acadsaic degree of Candidate of Historical Studies, Specialisation 07.00.02, - history of Uitri.ir.85. I.Krypyekavych Institute of likreinian Studios of the Ukrainian National Accdccy of Sicisncea, Lviv, 1995.
The test of t.hs dissertation to Ъг defended dscls with tho rola l.ehour uovensnt in v/eot Ukraine duoring inter«« period 1921-1939 jeprs.Thc nature of the judicial status end-thio investigation.The rola of professional organisation is pul for conciderntion duorincc 1921-1939 jeers, real atets of professional aoveaont ia enaliaed in tho si^ten of the Polish political ru-lling s.nd social relations in thio region.
БЕРЕСТ P.Я. Профсоэоиоо двигенко в ВапздцоО Угрвкнз с иегдувоешшй период. 1921-1939 гг.
Агссергицкя на соискание научной степени к?,н-д.Едата исторических наук по специальности 07.00.02. - история Украина. Институт укрешоведения пу.1.1Сри-пявевича Национальной академии наук Укоашш. Львов-1995.
Защищается гогот диссертации, содержащей исследования роли профессиональных союзов Западной Укрокпа в 1921-1939 гг. В работе анализируются особености юридического статуса « фактического положения профсоюзов е системе польского управления г/ обшествеггних отношений в регионе.
Кдочов1 слова: Сх1дна Галичина, профсп!лкок1 обнедиошш, соц1альн! вимогн, суоп1льно-пол1тичнв еулт.ч, 1;а»1оааль-на саыось1доыtcTb.