автореферат диссертации по социологии, специальность ВАК РФ 22.00.06
диссертация на тему: Студенческие интересы и их роль в становлениисоциальной зрелости будущего специалиста
Полный текст автореферата диссертации по теме "Студенческие интересы и их роль в становлениисоциальной зрелости будущего специалиста"
ХАРК1ВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УН1ВЕРСИТЕТ
САХАНЬ Олена Миколашна
На правах рукопису
студентсбк1 штереси та ix роль у становленн1
сощальноТ зршоси
майбутн1х спец1ал1ст1в
Спец,1альн1'сть 22.00.06 — ссниолопя культури, ОСВ1ТИ, науки
АВТОРЕФЕРАТ дисертаци на здобуття наукового ступени кандидата^ сошолопчних наук
ХАРК1В 1995
Дисертац1ею е рукопис
Робота виконана в НацДональнш юридичн!й академп УкраТни
Науковий кер!вник — доктор 1сторичних наук, професор
АСТАХОВА Валентина 1лар1он1вна
Оф1Ц.1йн1 опоненти: доктор ф1лософських наук, професор
УВАРОВА 6вген1я ЛаврентИвна
кандидат сощолопчних наук, старший науковий сшвроб1тник НАВРОЦЬКИЙ ОлексШ 1горович
Пров1дна оргашзацДя —Украшська фармадевтична академ!я
Захи^ в!дбудеться < ЗО»_^^^-О.1995 р.
о "~гппин1" на зааданш спец1ал!зовано1 вчено! ради Д 02.02.06 Харювського державного ушверситету (310022 Харшв, вул. Мироносицька, 1, соцюлопчний факультет, аул .Ji-ЖS)
З дисертагиекгможна ознайомитись" у центральна науко-в1й б1блютещ Харшвського державного ушверситету за адресою: 310077 Харк1в, пл. Свободи, 4
Автореферат роз1слано т^Яп р.
Вчений секретар спещал!зовано1 вчено! ради
I. I. ШЕРЕМЕТ
ЗАГАПЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРАЦ!
Дктуальн1сть теми досл!дження. В основ1 становление особистост!., сусп!льства, цив!л1зац1.1 у ц1лому м!с »-ятьс*? 1.нтереси як головна спонукальна сила будь-яко! даяльност1. Саке 1нтврес спонукае людину до д11, визначае нотиви II по-вед1нки, Втрата 1нтересу робить людину 1нертною, нежиттезда-тною.
Проблема формування 1.нтересу, мехзн!зм його впливу на ц:1нн1сн! ор1ентацИ та установки повед1нки особистост1, особливост1 виникнення 1 трансформацИ сусп1льних антерес1в, 1х вплив на повед:Ш<<у мае та 1ндив1дгв - усе це хвилювал'о громадську думку протягом стол!ть. Сплеск уваги до цих проблем у середин! 90-х рок1в у постсоц1ал1стичному св1т1 пояс-нюеться низкою причин, пов'язаних з гуман!зац1ек. сусп1льного життя, з в1дмовою В1д тотал1тарного мислення, з висуненням людини з II потребами та Хнтересамл в центр св1тового простору. Прагнення до вгдродження духовностд., нац1онально1 культури, 1нтелектуального потенциалу кра1ни' породило потребу пильн1ше поглянути на процеси, що в1дбузаються в сту-дентському середовищ!, оск1льки саме студентство виступае у будь-якому сусп!льств1 як тдготовлена, активна й цхлеспря-моваьа частина молод!, що забезпечуе в1дтворення 1нтелекту нацИ.
Як видозм1нюються в умовах кризи сусп!льно1 системи специф1чн! лотереей сгудент1в, п1д впливом яких чинник1в в!дбуваеться становления неспециф!чнмх 1.нтерес1в 1 як вони взабмод!ють та вплива гь на повед!нку майбутньо! л..1тел1-генцИ? В1д правильно! в!дпов1д1 на ц! питания багато в чому залежить майбутне кра1ни.
С'.уп1нь науково! розробленост! пробпеми. В ц1лому предметна сфера, окреслена проблемою дано! дисертацИ, ран!ше спец1ально не розглядалася,' окрем! II аспекти виевл-тлювалися в межах досл!дження 1нтерес1в як соц!ального феномена 1 сту-дентства як самост1йно! соц!ально1 групи.
У фхлософсь 1й 1 соц!олог1чн1й л1тератур1 широко роз-роблен1 р1зноман1тн1 аспекти багатогранно! пробло.ии 1нтере-су. В роботах ряду досладник1в анал!зуються законом1рност1 та специф!чн! особливост! виникнення, розвигку й реап1зац!£
iHTepecie, Ix функцИ, зм!ст, характер i природа /В. С, "Бер-нацький, М. Брей, А. М. Шапошников/; досл1.джуються вэаемод1я i суперечност1 Mi» р1зноман1тниии 1нтересами /Г. Г. Дили-генський, В. М. Дуг1н, I. I. Захарова/; розглядаеться вэае-мозв'язок категорИ 'Чнтерес" з !ншими категор!ями i понят-тяни, визначасться м!сце i роль iHTepeciB, у систем! чинник1в людсько! д1яльност! /А. Г. Здравоиислов, 3. У. Цораев, М. М. Руткевич, JI. Д. Руб1на/; у соц1альному п!знанн1 й ц!л!сн1й систе соц1ально1 детерм!нац!1 /О. М. д!дковський, Ю. В.Китов, О. М. Михайлов, В. С. Морозов/; у формуванн! особис-тост1 i в сусп!льних процесах /Д. М. Лапшакова, B.C. Ли-пицький/.
Важливими для нашого доел1дження с результати, отри-иан1 при вивченн! проблем студентсько! молод1, в тому числ! проблем соц1ально1 активност1 студёнтства як показника реал-±зацИ iHTeproiB майбутн!х спец!ал1ст!в i ступеня сфорнова-ност1 соц1ально1 зр1лост1 вуз!всько! молод!, що викладен! в роботах Л. М. Антилогово!, С. М. 1конн!ково1, В. Т. Ли-совського, В. н. Стегн1й, 'Л. А. Подольсько!, О. О. Якуби та !нших вчених.
Хстотним виеском у розробку проблеми стали досл!дження способу життя студентсько! молод! В. I. Астахо э1, А. О. Ко-злово1, X. Крана, А. Лоу, Н. Й. Черниш, Н. I. Протосеня та !нших. У ЗСх працях висв1тлюються основы! види д1ялыюст! студент1в - навчальна, науково-досл!дницька, сусп!льно-пол1-тична, KonyjiiKaTHBiia, просл!джуеться взаемозв'язок зовн1шн!х ! BJiyTpimHix компонент1в р!зних видin д!яльност!, анал!зу-ються об'сктивн! та суб'ективн! чинники, що впливають на II ефективн!сть, наводиться р!зноплановий емп!ричний матер!ал, який характеризуе !нтереси студентсько! молод! як спону-кальний механ!зм ! джерело р1зноман1тно! ! багатопланово! д!яльност1 майбутн1х спец!ал!ст!в.
У роботах, присвячених фориуванно соц!ально1 зр!лост! ciyflcHTiB/ розглядаються II р!зноман!тн1 елементи, в тому числ! профес!йна /О. Б. Коганов/, !дейна /О. I. Лаптева/, Гворча /О. В. Жуганов/ та моральна /I. М. Оганесян/ □piflicTb.
Актуальне значения для досл1дження студентських 1нте-
рес±в у процеси формування соц1ально значущих якостей у май-бутн1х спе1иала.с1чв мавть роботи, присвячен! удосконаленню особистост1 студентства в пpoцeci його навчання i виховання у вуза., а саке; В. Р. Веселова, е. I. Головахи, В. О. Лозового, О, Л. Лосото, Л, Г. Сокурянсько!,Н. Й. Черниш, Л. В. «Илинсько!.
Проблема 1нтерес1в вуз1всько! молод1 энаходить свое в!дбиття у райках досл1джень вищо! школи, навчально-виховно-го процесу в таких .великих вуэ1вських та науково-досл1дних колективах, як, наприклад, у Киев1 пл.д кер1вництвом Л.В.Со-хань, В. М. Су1менка, у Львовх - В. М. Шчл., А. I. Комарове!, Н. Й. Черниш, у Харков1 - В. I. Астаховог, О. О. Якуби, у Москвх - В. М. д1мова, Ф. Р. Ф1л1пова, С. Н. БиковоЗС, В.I. Чупрова, в Санкт-Петербурэ1 - В. Т. Лисовс кого, у Та-л1н! - М. X. Та.тми 1 т.д. Але безпосередньо студентським :1нтересам присвячена незначна кз.льк|'сть роб1т, у числ1 авто-р!в яких Г.Д. Бабушкл.н, Л.Н. Коган, Т.К. Панкратов та хншл..
В аспект!, запропонованону в датй дисертацИ, досл1дження не проводилися 1 публ1кац1й под1бного роду не-мае, що св1дчить про недостатньо розроблену методику проблема й обумовлюе практичну потребу ^оретично! розробки названо! теми.
Об'ектои дисертац1йного дослд.дження е украхнська вища школа, студентство державних та небюджетних вшцих навчальних заклад1в Укра1ни.
Предметом дано! роботи е сту/'ентськ! л.нтереси та 1х тра сформац1я в процес1 п!дготовки майбутнього фахз щя до caмocтiйнoí профес1йно! д1яльност1 в умовах переходного пе-р!оду, виявлення механ1зму впливу студентських хнтересхв на процес формування соц1ально! зр1лост1 майбуттх спец1ал1ст1в.
Метою дисертац!! стало визначенна можливостей регулю-вання й коректування процес1в, як1 в1дбуваються в сту-дентському середовиии, стимулювання сусп1лыи схвалених за-соб1в соц!ального саиоутвердження вуз1всько! моло/и.
В1дпов1дно д поставлено! мети виникла потреба вир.1ше-ння низки взаемопов'язаних завдань, у тому числл.: 0
визначення м1сця вивчення студентських 1нтерос1и у
розробц! теорИ 1нтерес1в особистост! та соц!альних груп;
- анал1.п специф!ки особливостей 1 механ!зму фориування та реал1зацИ 1нтерес1в иайбутн1х спец1ал!ст1в;
- розкриття сут1 специф!чних 1 неспециф!чних 1нтерес1в вуз1всько! иолод1, взаемодИ 1 протир!ччя н1ж ними;
виявлення впливу р1зноман!тних студентських 1нте-рес1в на фориування структурних елеиент1в соц1ально! зр1лост1 майбутн!х спец!ал1стхв.
Вирд.шенню .висунених завдань буде сприяти уточнения 1 розкриття основних категор!й 1 понять дисертац!йного досл1джування: 'Чнтерес", "студеитськ1 1к'гереси", "спе-циф1чн! й неспециф!" традиц1йн1 студентськх 1итереси", "соц1альна зр1ло.сть студента", а також п!дтвердження гд-поте-зи про те, що трансфориац±я сусп!льства, криза вищо! осв1ти а пад!ння II престижу призвели до трансформацИ 1нтерес1в б1лыпо! част'лни студентсько! молодЛ, . до. зи!н у структур! антерес1в студентства.
Сучасне економ1чне становище, матер!альи1 труднощ! студент1в, природно, впливають на реал!зацл.ю специф!чних ■®нтерес1в студент1в до знань, навчання. Така ситуац1я може двоб1чно впливати на фориування соц1ально! зр!лост1 май-бутнього спец1ал1ста залежно в1д конкретних умов реал1зац11 неспециф1чних л.итерес1в студентства, допомагаючи або переш-коджаючи становлению такого елеиента соц1ально! зр1лост1, як профес!йна зр1л1сть. Тому перед вузами стае- задача знайти нов1 форми навчально-виховно! роботи з студентами, щоб нез-важаючи на 1снуючу ситуацл-ю, р1вень професд.йно! пд.дготовки студент1в не тл.льки не знижувався, але й зростав.
Теоретико-иетодолог1чною_основою_дисертац!йного
послд-Д-.кення стало марксистське положения про те, що 1нтереси £исгупають як пост!йно спонукальний механ1зм д1яльност1 1 ойзед1нки суб'скта, який прагне реал1зувати найб1льш опти-мальним способом свд.й стан незадовл.льност1 в матер1альн1й та духовн1й сферах життя. Включаючись у соц1альн! вз.дносини, люди видозм1нюють 1х 1 п1д впливом перетворених умов удоско-лалюються сам1. Тому суспл.льство зац1кавлене в стимулюванн! соц1ально значущих 1 сусп1льнокарисних 1нтерес1в, що впливають на^становления соц1ально! эрд.лост! особистостз в процес1
хх сац!ал1зацх1 в усхх сферах життед1яльност1.
П1Д час роэробки теми були використан1:
фунданбнтальн1 положения 1 принципи марксистсько1 теорИ та нетодологИ досл!дження проблеми 1нтересу( його рол1 в процес! становления особистост1, навчання 1 виховання молод!, орган!за1Ц1 навчальноХ та громадсько! дхяльност1 студентства;
- теоретичн1 розробки й висновки вхтчизняних х эаруб1-жних вчених, як1 доело.джують проблеии молод! 1 студентства, щодо рол1 спецхалхст^в у реформахЦх сусп1льства й ус1х сфер його жцттед!яльност1, щодо п1дготовки кадр1в у вищл.й школ1, необх!дност! формування у студентка почуття громадянського боргу та соц!альнох в!$гг<Звгдальност1, високох духовност1.
Теоретичний аная1з головних пооблем дисертацИ супро-воджуеться широким використанням результате соц1олог1чних досл!джень.
Емп1ричну основу роботи сд'ановлять результат» конкрет-но-соц1олог1чних досл1джень з проблем студентськох молод!, проведених у 1989-1994 роках соц1олог1чними лаборатор1ями та службами вуз1в Харкова: Укра1нськох юридичнох акадеих.!, держунХверсИтету, пол1техн!чного ун1верситету, Харкхвського гуман1тарного !нституту "Народнох Укра£нськох Лкадем1а1", хнщи;. вузхв м1ста, а також науково-досл1дного центру 'Чнфор-мсоц1олог1я" та Харк!вського центру досл!дження проблем молод! - ф!л1алу УкрНД1 проблем молод! М1н1стерства в справах молод! та спорту.
Для п1дтвердження та л.люстрац* £ окремих положень ди-сер ац!х були використан! дан!, опубл1кован! у зб1рниках на-укових пр&ць УкрНД! проблем молод! за п1дсумками виконання наукових програм та проект1в за 1990-1993 роки, також ма-тер!али досл!джень рос!йських соц!олог!в "6оц!альний розви-ток радянсько! молод!: покаэники ! тен/энц!1" /1992/ та "Мо-тивац!йна сфера св1домост1 молод!: стан ! тенденц1£ рознит-ку" /1993/.
При проведенн! дисертац1йного досл!дження використову -в .лися адекватн! п ставленим ц!лям та завданням ! алаптопам! стосовно до умов даного об'екта досл1дження методу, эоиремл анкетн! опитування студент!в та викладачхв, !нтерв'ю э екс-
пертами тощо. Ц1 методи в сукупност1 доэволи и э ц1лого комплексу складних, а 1нод1 й дискус!йних проблем, пов'яэаних э темою дослп.дження, зосередитися на розгляд1 найменш вивчено! IX частини - рол! студентських з.нтерес1в у становленн! соц-1ально1 зр1лост! майбутн!х спец!ал1ст1в.
Специф1чн! иета й завдання, теоретико-емп1ричний характер роботи багато в чому визначають новизну даного да5д1дження:
1. Запропонован1 авторськ1 визначення 1:изки категор!й, у тому числ1 "студентськ! 1нтереси", "специф!чн1 й неспе-циф1чн1, традиц1йн1 студентськ1 :Ытереси".
2. Роэроблена1 система структурування студентських 1нтерес1в, сформульован1 критерИ вид1лення окремих 1х ^ вид1в, що в1др1знясться за р!эними п!дставами й ознаками, насамперед вид1лен1 характеристики специф1чнюг, неспециф1-чних 1 традиц1йних 1нтерес1в етудентства.
3. Розкрит1 суперечност1 у прояв1 1нтерес1в майбутн1х спец1ал2.ст1в, у тому числ1 у профес1йн1й, с!иейно-побутов1й, комун1кативн1й, дозв1льн1й-та 1нших сферах життсд!яльност1.
4. Проведено пошук форм д1яльност1 вуз!в, спрямованих на припинення реал1зац11 студентських :1нтерес1в, як! не схвалюються сусп1льством.
5. Виявлен! механ1зми впливу студентських 1нтерес1в на процес становления соц1ально1 зр1лост1 майбутн!х спец-1ал1ст1в, у тому числ1 на розвиток навчально-п1знавально! та сусп1льно-пол1тично! активност1, самост!йност1 та високо! со1иально! в1дпов1дальност! майбутнього спец1ал1ста, на ду-ховне становления особистостл. студента.
6. Эапропонован1 деяк1 рекомендацИ щодо пол!пшення навчально-виховно! роботи у вуз1.
Результата дисертащ.йного досл1дження в узагальненому Вигляд1 подан1 з положениях, що виносяться на захист:
1. Студентськ! 1.нтереси вд.дбива>оть соц1алько-економ1-чну, пол!;ичну ситуацию 1 р!вень культурного розвитку сучас-ного суспхльства, соц1альний досв1д минулого, перспективи розвитку сусп1льства, традицИ вищо! школи, уклад вуз1всько- -го життя й особливост1 студентського середовища. Студентськ1 Стереги можна под1лити на спёциф1чн1 та неспециф1чнд., як1
реал1зуються шляхом включения вуз1всько! молод! в соц1альн! в!дносини через р1зноман1тн! види студентсько! д!яльност1.
2. На даний час специф1чн1 й неспециф1чн1 студентськ1 1нтереси /до знань, наук, навчання, майбутньо! професИ, громадсько! д1яльност1 та д1ялыюст! в духовн1й сфер!, с1мейно-побутов1, комун!кативн! та 1н./ значною м1рою транс-формувалися, поступившись перед пр!оритетом !нтерес!в, форми реал1зац!1 яких як ухвален!, так ! не ухвален! сусп!льством. Сьогодн1 . 1нтерес до знань для вуз1всько!,молод! мае 1.нстру-ментальний характер, . тобто е не ст1льки засобом самоутверд-ження, розкриття зд!бностей, потреб, ск1льки спроможн1стю негайно! реал!зацИ себе в будь-як1й' вузьк!й сфер! д1яльност1.
3. Видозм1на зм1сту студентських 1нтерес1в 'значною м1рою пов'язана з1 станом суспл.льства в ц!лому, кризою вищо! осв!ти, погЧршенням економ1чного становища вуз!в, зм1ною зм1сту навчально-виховного процесу.
4. Диферетийований п1дх1д 1 врахування студентських !нтерес!в на макро- ! м!крор1внях припускають розробку снс-теми форм 1 метод1в реал!зац11 1нтерес1в студентства на !нституц1оь_,льному р1вн1.
5. Створення оптимальних умов для формування ! реало,-зац!х студентських !нтерес1в у вс1$г сферах життед!яльност1 вуз!всько! молод! сприяе формуванню со'Цально! зрд.лост! май-бутн!х спец!ал!ст1в, оптим!зац11 соц!ал!зацИ 1 профес!йного становления випускник!в вуз1в.
Теоретична 1 практична значущ1сть роботи. Теоретичну эна^ущ1сть масть положения днсертацИ, що в1дбивають сутн1сть специф1чних ! неспециф1чних 1.нтерес1в вуз1всько! 1}олод1, багато з яких на сучасному етап! перетворено на традиции! штереси та критер!Х виявлення, прогностичн1 ас-пекти функгионування студентських 1нтерес1в ! змл.ну 1!х рол! в процес1 формування соц1ально1 зр1лост1 майбутн!х спец-1ал!ст1в в уковах трансформац!! сусп!льства 1 визначено! в ньому системи ц1нностей.
Основн! теор£тичн! висновки 1 положения дисергацИ мо-жуть мати методолог1чне значения для розвитку, наукових досл!джень, присвячених студентству як соц1алыий груп1
сусп1льства, суб'ектов! иавчально-виховно! роботи у вуз1 по формуваннс оссбистост! спец1ал1ста. Вони Ножуть бути вико-ристан! для поглиблення иормативних курс1в соц!олог11 осв!ти 1 соц1олог11 молод!, а також спецкурс!в по реформуваиню ви-що! школи.
Матер1али й висновки дисертацИ можуть бути викорис-тан! п!д час проведения наукових досл!джень у галуз! осв!ти, соц1ально! психолог!! 1 педагог!ки, в також для подальшого розроблення концепцН реформи оновлення укра!нсько! вищо! школи, особливостей II функц!онування в умовах становления незалежно! держави, для визначення оптимальних щлях!в удос-коиалення навчальио-виховиого процесу, який вимагае врахува-ния специф1ки студентських 1нтерес1в, 1 вироблеиня конкрет-них заход!в по пол!пшешю умов профес1йно1 п!дготовки спе-ц!алд.ст1в з вищою осв!тов, для розроблення концепцИ молод!-жно! пол1тики 1 заход!в по соц1альному захисту студентства 1 вуз±вських прац!вник!в.
Апробац1я результат!в досл!дження. Основн! положения дисертац!йного досл1дження' були викладен! в тезах допов1дей та н, укових пов!домлеиь на Республ1канськ1й иауково-прак-тичн1й конференцП, на трьох м!жвуз1вських науково-практич-них конференц!ях, на Перших, Других 1 Трет1х харк!вських пол1толог1чних читаниях у с!чн! та грудн1 19'_-3-1994 рок!в, на м1жнароднчх иауково-практичних конференц!ях, на Перших харк!вських соц!олог1чних читаниях у травн1 1994 року. Основы! положения дисертЕ. д11 ув!йшли майже в 10 публ1кац1й автора.
Матер1али дисертацИ використовувалися автором при читаны! лекц1й !з соц!олог11, проведенн! сем!нарських занять э курсу соц!олог11, у робот! з студентами в дискус!йному клуб1-"Студент 1 сусп1льство". Текст дисертацИ'обговорпвався на зас!даннях кафедри соц1олог11 Укра1нсько1 вридично! ака-демИ. '
Структура дисертацИ обумовлена лог!кою дослз.дження, необх1дн1стю методолог!чного й соц1олог1чного обгрунтування положеиь, що п1длягають захисту.
Робота складаеться 1з вст>пу, двох глав /чотирьох параграфов/, висновку, списку використано! л!тератури.
ОСНОВНИЙ ЗМ1СТ РОБОТИ
У вступ1 обгрунтовуеться актуальн1сть теми досл1джен-ня, характеризуемся cтyпiнь II розробленост1 в науковЦ) л!тератур!, визначаються об'ект 1 предмет, мета 1 завдання дocлiджeння, висуваються г!потези, приводяться теоретико-ме-тодолог!чна основа й емп1ричн! дан!, вказуеться значущ!сть роботи, даеться перел1к результате дисертац!.йного досл!дження, що виносяться на захист, визуачаються практична значущ!сть 1 апробац!я результате роботи, II структура.
Перша глава дисертацИ "Студентськ1 !нтереси: суть 1 проблеми функц1онуэання" складаеться з двох параграф!^: 1. Студентськ! !нтереси як предмет соц1олог!чного досл1джен-ня. 2. Проблеми 1 протир!ччя функц1онування студентських !нтерес!в, шляхи 1х вир:шення.
Глава присвячена досл1дженнв теоретико-нетодолог1чних положень та категор1й, особливе м!сце серед яких посгдае по-няття студентських !нтерес1в, що викликало потребу на мето-долог1чному р!вн! проанал1зувати суть 1 особливост! названого соц1ального феномена, його природу, спрямован1сть та зм1ст, осс..шивост! прояву, вплив на формування соц!ально значущих якостей найбутн1х спец1ап1ст1в.
У першону 1 параграф! автор ра основ! анал1зу сут1 й структура категор!! 'Чнтерес", виявлення взаенозв'язку !нте-ресу з потр€бани й ц!нностями, що складають у сукупност1 систему чинник1в людсько! д!яльност1, пропонуе класиф1кац1ю !нтерес!в за р!зноман!тними ознаками > п1дставами, виэначае м1сде !нтересу в структур! особистост1, розглядае гйнезис проблеми !нтересу. Дисертант стверджуе, що в!дносини м!ж лю-диною ! сусп!льством - суть активн! в!дносини,- бо лише в д!яльноит! лсдина самореал!зуе-ься, набувае свое! д!йсност1, стае реальн!стю як для само! себе, так ! для оточуочих. Осо-бист1сн! характеристики лодини виникаоть ! видозм!нюються в результат! II стосунк1в 13 сусп!льством, як! пост!йно зм!ню-сться. В 1х основ! неминуче лежить обумовлений конкрет-ни-!сторичними умовами та соц!альною належн!сти 1ндив1да спос1б активного прояву ! самозд!йснення, оц!не1<ий з точки
зору можливост! досягнення результату, тобто 1нтересу. Тому !нтереси особистост1 виявляються через II соц!альн! якост1, що с едн!стю !нтелектуальних, чуттево-емоц1йних 1 актив-но-вольових сутн!сних сил людини, як1 характеризують II соц-!альну зр1л!сть. Це положения набувае особливого звучания, коли анал!зуються свл.дом1сть, повед!нка й д!яльн!сть май-бутн1х спец1ал!ст1в як специф!чн! форми прояву студентських !нтерес1в.
. Важливою складовою частиною ф!лософськс -соц!олог!чного анал!зу об'екта дисертац!йного досл1дження е характеристика студентства - соц!ально1 групи сусп1льства, г-шовним завдан-ням яко! е п!дготовка до висококвал!ф!ковано! прац! в сфер! матер1ального 1 духовного виробництва шляхом набуття знань, ум!нь та навичок, формування соц!ально значущих якостей э
перспективою поповнення лав 1нтел1генцИ. *
Студентськ! 1нтереси виявляються як с:пос!б реал1зац!1 потреб, що визначають причину д1яльност1 й повед1нки студентов - соц!ально-демограф1чно1 групи молод!, об'еднано! сп!льними в1ко^ими межами-, соц!альним статусом у систем! суспл-льних в1дносин ! групоутворюючими даку профес!йну сп!льн1сть характеристиками. Отже, студентськ! !нтереси - це !ндикатор соц!ально-економ!чно!, пол!тично1 ! I /льтурно! си-туаца! в межах конкретно-!сторичних в1дноснн !снуючого сусп!льного ладу в мотивац!йн!й сфер! св!домост! вуэ1всько1 молод!.
Значущим для да-ого досл!дження е под1л студентських !нтерес!в на специф1чн!, неспециф!чн1, традиц!йн1.
Специф!чн1 студентськ! !нтереси - вияв внутр!шньо1 потреби особистост1 в знаниях, придбанн! вм1мь та навичок у будь-як!й профес!йн1й сфер!; вони мають значний ступень три-валост!, що пов'язано, в першу чергу, !з в!дпов!дними т1льки для дано! соц!ально1 групи видами д!яльност!, та с групоутворюючими. '
Неспециф!чн! /або загальн!/ студентськ! !нтереси не визначають статусно-рольов! функц!! студентсько! молод! та взагал! будь-яко! соц!ально1 групи, тому що притаманн! ус!м людям /комун!кативн!, с!мейно-пойутов!, матер!альн! та !н./.
Традиции студентськ! !нтереси не обумовлен!
внутр!шн1ии потребами особистост1, а являють собою лише 30BHÍmi|D в1дпов!дн1сть соц1альному статусу.
AHanÍ3 причин виникнення студентських ÍHTepeciB, реал-1эац1я яких схвалюеться сусп!льством, дозволив зробити вис-новок, що ц! 1нтереси постасть, коли на шляху розвитку й ре-ал1зац11 специф!чних i неспециф!чних ÍHTepeciB з'являоться перешкоди. Тому в навчально-виховн!й робот! вуз!в сл!д вра-ховувати, що роэвиток людини як громадянина, cím'янина, фах1вця нев!дд1льний в1д умов, у яких в!дбуваеться II д±яльн!сть, розвивасться i реал!зусться мотивац!йна сфера св!домост!. Отже, п!дготовка студент1в у вузах не повинна зводитися лише до 1х профес1йного становления. Необх1дно ро-звивати вс! сторони oco6hctoctí в ст!нах вузу, сприяти фор-муваннп соц1ально значущих потреб та ÍHTepeciB, що допоможе позитивно вплинути на становления соц!ально1 эр!лост1 иай-бугн!х фах!вц!в.
У робот! обгрунтовусться необх!дн1сть врахування спе- . циф!ки студентських ÍHTepeciB у навчально-виховн1й робот! вуз iв•
Другий параграф присвячений визначенню реально! карти-ни функц!онування студентських ÍHTepeciB, анал!зов1 взае-мод!1 i npoTiipÍ4 м1ж специф1чними i неспециф1чнини, традиц!-йними i нетрадиц!йними 1нтересами вуз1всько! молод1 й peani-зацИ студентських ÍHTepeciB шляхом р!зноман1тно! д1яльност1.
Як показало г->сл!дження, мало кому з студенев вдаеться уникнути такого nepiofly, коли через особист! проб-леми н^вчання в!дсуваеться на другий план, знижуються нав-чально-п1энавальн! та науково-досл1дницьк1 iHTepecH, падас громадська активн!сть, поступаючись м!сцем матер1альним, с1кейно-побутовим та !ншим !нтересам, у тому числ! негативного зм!сту, деколи далеким BÍfl спецйф!чних для дано! соц-1ально1 групп Monofli ÍHTepeciB, визначаючи одне з прогир1ч реал!зац11 студентських ÍHTepeciB.
Причини виникнення проблеми формування та peanisaui! студентських ÍHTepeciB пов'язан1 з загостренням стану справ у conianbHO-eKOHOMÍ4HÍñ, пол1тичн1й, моральна, культурны,' господарсько-побутов1й та Ъгаих сферах життед1ялыюст1 нашо-
го сусп1пьства. Деяк1 проблеми можна вир1шити всередин1 кожного конкретного вузу. Усп1х 1х розв'язання залежить в!д адм1и1страцН навчального закладу. Кр1и того, досвд.д пока-зуе, що зм1цнення ф1нансового стану вуз1в, 1х матер1ально! , бази, розширення прав ректорат1в, гроиадських орган1зац1й уже зараз дозволясть вир1шувати багато часом непростих пи-тань эадоволення студентських 1нтерес1в як в особист1й, так 1 в профес1йн1й сферах.
Друга глава 'Чнтерес як чинник становления соц!ально1 зр!лост1 майбути1х фах!вц1в" складасться з двох параграф1в:
1. Соц1альиа зр1л1сть студента: суть 1 проблеми форму-вання. •
2. Механ1зм впливу студентських 1нтерес1в на становления соц1ально1 зр1лост1 випускник1в вуз1в.
Глава присвячена досл1дженню соц1ально значущих якос-тей особистост1, умовам 1х формування 1 розвитку. Особливе м1сце пос!дас в н1й анал!з впливу студентських 1нтерес1в на .процес становления соц!альио1 зр1лост1 . особистост1 най-бутнього фах1вця.
У першому параграф! заф!ксовано протир1ччя м1ж вимога-ми, що пред'являоться сусп!льством до фах1вця, 1 реальним р!внем його соц1ально-профес1йно1 п1дготовки, нев1-дпов!дн1сть ц1е1 п!дготовки характеру 1 зм1сту прац1 1.нтел1-генцН у нових соц!ально-економ1чних уиовах. Вузи поки що не дуже усп1шио вир!шуоть завдання формування у студентхв ор1еитац11, профес1йних, моральних та громадянських якостей, як! в1дпов1дали б сучасному способов! життя 1 як1 студенти готов! реал!зувати в :1нтересах сустльства.
У зв'язку з ним необх1дно привести вищу осв1ту у в!дпов1дн1сть з перспективними потребами розвитку краХии, що передбачае спрямован1сть II д1яльиост1 на формування нового типу прац1вника, в тому числ! якост1 якого в1др1знялись би вд.д характеристик прац1вника адмл.н1стративно-командно1 еко-ном1ки. Соц1альна зр1л1сть особк=тост1 виражаеться в тому, наскл.льки адекватно усв1домлюе людина свое м!сце в сусп1льств1, яким св1тоглядом керуетЪся, яке II ставлення до и 1нститут1в сусп1льства /норм морал1, прав, закону, соц-1альних ц1нностей/, до сво1х обов'яэк1в 1 своеI прац!, що 1
знаходить свое воображения в II д!яльност1.
У процес! становления соц!ально! эр!лост! в!дбувасться пост1йна взаемод!я особистост! й сусп1льства, яка на кожному новому етап! соц!ал1зац11 породжус нов! якост! особистост!. Тому соц!альна зр!л!сть особистост! обумовлпеться в к!нцево-му п!дсумку р!внем розвитку вс!х сфер життя сусп!льства, що, в своп чергу, в!дбиваеться в мотивац!йн!й сфер! св!домост! людей, форму!х потреби й !нтереси, . реал!зуючи як! шляхом р!зноман!тно1 д!яльност! та повед!нки реал!эуеться сама осо-бист!сть.
Огляд !снуючих у науков!й л!тератур! точок эору на цю проблему дозволив зробити висновок, що становления соц-!ально! зр!лост! особистост! завжди буде процесом, пов'яза-ним, з одного боку, з пост!йним засвоснням соц!алыгаго дос-в!ду, осягненням принцип1в ! правил сусп!льного життя як у практичн!й д1яльност1, так ! у вихованн! та самовихованн!; з другого боку, беэперервним оновленням, перетворенням.
Спираючись на положения ! висновки, розроблен! досл!дниками, враховупчи сучасн! п!дходи до опрацювання цього поняття, автор вважае можливим запропонувати таке виз-начення: "Соц!альна зр!л!сть студента - це в!дпов!дн!сть р!вня розвитку внутр!шнього його св!ту в систем! властивих йому соц!альних якостей, яка функц1онус на чуттево-еноц!йно-му, когн!тивному ! поведЫковому р!внях, об'сктивн!й потреб! сусп!льства на даному етап! його розвитку у висококвал!ф!ко-ваних, конкурентозд!бнь.: спец1ал!стах з вищою осв!тою".
Соц1альна зр1л!сть студента виражаеться у властивих йому соц!альних якостях, у тону числ! високому профес1о-нал!зм1, який полягае в орган1чн!й едност! профес!йних знань ! св!тоглядних ор!ентац!й, духовних почутт1в, активно! гро-мадянсько! позиц11, що виражаеться в сучасному науковому ми-сленн! й творч1й д!яльност!.
Серед основних структурних елемент!в соц!ально! зр!лост! студента сл!д вид!лити так!: профес!йний, духовний, сусп!льно-пол!тичний. Звичайно, таке вид!лення можливе лише на теоретичному р!вн!, бо в реальному житт! вони взае-мопов'язан!. Так, профес!йна зр!л!сть передбачас пер.ний роз-виток духовно! та соц!ально-пол!тично! зр!лост! й навпаки.
Кр1к перед1чених елемент1в соц1ально! зр1лост1, можна гово-рити про правовий, естетичний, психолог!чний, комун!кативний та 1.нш1, але дисертант вид1лив у своему дослл.дженн1 нaйбiльш важлив!. Жоден з них, взятий окремо, ще не св!дчить про со-ц!альну зр1л!сть, адже зр!л1сть особистост! - це зр!л1сть складових II компонент1в.
Досл1дження показало, що процсс формування особистост1 фах!вця вищо! квал1фз.кацИ в1дбуваеться пл.д впливом багатьох чинник1в 1 не може бути обмеженйм рамками студентського жит-тя. Його початок знаходиться поза межами вуз1вського навчан-ня. Процес п1дготовки фах1вц!в cлiд розглядати як частину загального процесу формування особистостл., який розпочи-наеться 1 продовжуеться поза вузом.
Дан1 досл1дження пл.дтверджують, що молодь сьогодн1 ор1ентусться на т1 сфери зайнятост1, як! приносять високий заробл.ток, доступ до розпод!.льчих механ1зм1в, зневажаючи продуктивное суспз.льно значущою працею, в тому чиcлi пов'язаною з наукою, осв1тою, мистецтвом, що, без сумн1ву, позначиться вже в найближчий час на духовному розвитков1 народу Укра1ни.
Тому вища школа в умовах своер!дного.виховного вакууму повинна нац1лити свою роботу на формування системи соц-1альних якостей випускник1в, в як1й взаемод1ють основна про-фес!йн1 та суспз.льно opieнтoвaнi елементи. Розвиток системи соц!ально значущих якостей до'р1вня соц1ально! зр!лост1 -нев1дкладне завдання наших дн1в, яке реал1з.уеться в ход! ре-орган1зацл.1 укра!нсько! вищо! школи, св1тоглядно! спрямова-ност1 вс!х форм ! вид1в навчально-виховного процесу.
У другому параграф! обгрунтовуеться положения про те, що студентськ! Антереси е одним з чинник!в, як1 впливають на становления соц1ально1 эр!лост1 майбутнього фах!вця, котра виявляеться в р1зномана.ттй д1яльност1 вуз!всько! молодл., у ставленн1 студент1в до р1зноман1тних стор1н життед1яльностл..
Досягнення студентами високо.го р1вня розвитку соц-1ально значущих якосгей неможливе без формування в1дповд.дних даному виду соц1ально! зрл.лост1 ].нтерес1в 1 ц!нностей. Нап-риклад, формування професхйно! зр1логт1 майбутн!х фах1вц!в залежить в1д формування п1знавальних ц1нностей та 1нтерес1в,
покладених в основу сумл1нного ставлення до навчання, потреби у безперервн1й осв1т1, профес1йному удосконаленн1 та творч1й саиореал1зацИ.
Механ1зм впливу студентських 1нтерес1в на формування сусп1льно-пол1тично1 зрл.лост1 ва_дбувасться шляхом соц1ально1 активност1 майбутн1х спец1ал!ст1в 1 виражасться в тих чи 1нших формах громадсько! або полз.тично1 д1яльност1.
Анал1з даних про включения студентсько! молод! в структури влади св1дчить про переважно формальну участь II в сусп1льному управл1нн1. Поряд з цим певний л.нтерес являе собою ставлення до деяких форм полд-тично! 1 нетрадиц1йно! гро-мадсько! д1яльност! як своер1дний показник р!вня роэвитку сусп1льно-пол!тично1 эр1лост1 /захист оточуючого середовища, полл.пшення умов життя нешканц1в м!ста, робота з дд.тьми, як! не мають батьк!в, робота з п!дл1тками та 1Н./. Однак для переважно! б1льшост1 студент!в характерний стан байдужост! до гронадсько! д!яльност1, соц1ально! апатИ. Б1льш того, певна частина студентства втягуеться в антисусп1льну д1яльн!сть, л.нод1 стаючи на злочинний шлях.
В умовах депол!тизац11 вуз1в не сл1д.припиняти роботу по формуванню у сучасно! студентсько! молод1 1нтересу до громадсько! д1яльност1 як нев!д'емкого елемента пол1тичного розвитку майбутн!х фаххвц1в, вести пол1тичну 1нформован1сть студент1в, прищеплювати розум1ння суспл.льно! значущост1 !х громадсько! д1яльностл.,. а також того, як вона допоМагае 1х професл.йнл.й п1дготовц1, стимулювати й спрямовувати гро-мадську 1 полз.тичну активн!сть.
ГОловну роль у формуванн! духовно! зр1лост1 студент!^ в1дд.грають духовно-моральн1 л.нтереси, якi реал!зуються шляхом засвоення вуз1вською молоддю предмет!в культури, досяг-нень н^уки й техн1ки, ц1нностей мистецтва, створених людс-твом у процес1 1сторичного розвитку". В процес1 всеб1чно! д1яльност1 в1дбуваеться розвиток зд1бностей особистостл.. Тому одн1ею з форм прищеплення духовних якостей особистост! с стимулювання розвитку II зд!бностей, виховання справжньо! духовности., дружнього сп1лкування, доброст1, сп!вчуття та 1м под1бних якостей. Досл1дження показало, що створен1 та прид-бан1 цд.нност1 реал1зупться , в навчальн1й, сустльно-полл,-
тичн1.й, куяьтурно-комун1кативнд.й д1яльцост1 студент!в, де проходить перев1рку на н1цн1сть духовн! якост! й почуття особистост1. Зм1ст духовних почутт1в залежить не т1льки вл.д 1ндив1да, а виэначаеться вс1сю системо» сусп1льних вд.дносин. Тому у вихованн1 почутт1в студента треба враховувати значения як 1ндив1дуальних метод1в, як1 дозволяють впливати на ро-звиток 1нтерес1в, потреб та мотив1в д1яльност! 1 повед1нки особистост1, так 1 сусп!льних форм виховання, що сприяють пробудженню 1ндив1дуальних особливостей людини. Важливе м!сце в структур! духовних :1нтерес1в студент!в пос!дають ес-тетичн1 потреби. Але у пд.дход! сучасно! студентсько! молод1 до мистецтва переважае пасивне споживання з ор1ентац1ею на взхрець масово! культури, що обумовлено со1иально-економо.-чною ситуацхею, яка склалася в сусп1льств1 1 висунула на перший план иатер1альн1 1нтереси.
Дослд.дження 1нтерес1в студент1в у вз.льний час показало, що у нинл.шний перех1дний пер!од в1дбуваеться посилення ценностей в!льного часу в студентському середовищ1. Але його використання не завжди повнсиинне для вуз1всько1 молод!. Тому перед вищою школою стоить непросте завдання - формування у майбутн1х фах1вц!в системи наукових знань про людину 1 суспхльство, про 1стор1ю культури, рел1г11 та цив:1л1зацл.1, розвиток духовних потреб особистост1, як1 вона може реал1зу-вати 1 в свл-й вхльний час, з метою повноц1нно1 п!дготовки соц1ально зрл-лого фах1вця.
У дисертацИ розглядаються питания про 1нтерес студенев до с!мЧ 1 шлюбу, виховання д1тей, ведения домашнього господарства 1 планування с!мейного бюджету, вл-дносин з батьками подружжя 1 з власннми батьками, житлових умов 1 ма-тер1ального добробуту, моралыю-психолог!чного клхнату в с1м'1, схмейного лидерства, що впливае нЗ формування соц-¿ально! зр1лост1 на дано: у етап1 розвитку особистост!.
Анал1з соц1олог1чних даних показав високий р!вень эв'язку р1зноманатних студентських 1нтерес1в з структурними елементами соц1ально1 зр1лосг1 особистост!.
За значуиистю вшшву на формування соц1ально1 зр1лост1 . студентськ! хнтереси розпод1ляються в таких мотивац1йних сферах, як п1энання, спглкуьання, споживання, праця. Саме в
цих сферах повн1стю забезпечуеться в!дтворення соц!ума, його оновлення 1 розвиток. Специф1чне поеднання потреб, 1нтерес1в 1 ц1нностей у кожн!й 1э названих сфер характеризуе певний тип мотивацИ, за спрямован!стю яко! можна судити про розвиток та р!вень соцХалыю! зр!лост! майбутнього фах!вця.
У висновку п!дводЯться п1дсуикн, що випливають з ди-сертац!йного досл!дження, пропонуються рекомендацИ теорети-ко-методолог! .ного 1 практичного характеру.
0сновн1 положения дисертац!! в!дображен1 в таких роботах !
1. Студентськ1 л.нтереси як об'скт ф1лософсько-соцл.о-лоНчного анал1зу // Пробл. вищо! шк.: Наук.-нетод. зб. 1994. - вип. 81. - С. 22-28.
2. Особенности формирования интересов студенчества в условиях перестройки // Высш. шк. в соц.-экон. и полит, сис-тене сов. о-ва. - Харьков, 1991. - Деп. в НИИ ВО. - N 106-91 от 29.01.91 г.
3. Проблемы формирования социальной активности студенчества // Высш. шк. как ин-т трансляции культуры. -Харьков, 1992. - Деп. в НИИ ВО. - № 15-22 от 16.01.92 г.
4. Студенческие интересы как объект научного анализа // Обновление высш. шк. - закономерность ее развития. Харьков, 1993. - Деп. в НИИ ВО. - » 72-93 от 10.04.93 г.
5. Досуговая деятельность студенческой молодежи как одна из форм ее социализации // Соц. и правовые пробл. деят. высш. шк. в условиях обновления : Тез. докл. и науч. сообщ. Республ; науч. - практ. конф. - Харьков, 1991.
6. Ценностные ориентации студенческой молодежи как источник мотивации ее деятельности // Высш. шк. в соц.-экон. и полит, системе о-ва : Тез. докл. Межвуз. науч.-практ. конф. - Харьков, 1992.
7. Досуговая деятельность студентов в условиях гуманизации высшего образования // Гуманизация и гуманитаризация учеб.-воспит. процесса - приоритет, направление гос. политики Украины в обл. высш. образования : Тез. докл. Межвуз. науч. -практ. конф. - Днепропетровск, 1992.
8. Вивчення студентських 1нтерес1в у систем! фактор1в
формування особи й установок повед:1нки майбутнього фах1вця // Иояодь у посттоталд.тар. сусп:хльств1 ; укр. вархант : Тези допов. наук.-практ. конф. - Харкхв, 1993.
9. Формирование интереса к предпринимательской деятельности у студентов // Пробл. создания и функционирования спец. /свобод./ экон. зон в Харькове : Тез. докл. Междунар. науч.-практ. конф. - Харьков, 1993.
10. до питания про вивчення полл.тичних iHTepeciB сту-дентсько! молод1 // Человек и политика : Тез. докл. и науч. сообщ. Междунар. науч.-практ. конф. - Харьков, 1993.
11. Соотношение когнитивных потребностей и интересов и девиантное поведение в.молодежной среде // Дев1ант. поведд,-нка неповнол1т. i молодд.: можливост1 впливу : Тез. доп. М1жнар. наук. - практ. конф. - Харк1в, 1994.
12. Интересы молодой семьи и возможности их реализации в условиях изменения брачно-семейных процессов и отношений в Украине // Семья в кризисном социуме : Тез.- докл. Междунар.
.науч.-практ. конф. - Харьков, 1994 /в соавт./.
13. До питания про вивчення студентських iHTepeciB у межах полл.толог1чних дисциплл.н // Перш! Харк. пол1толог. чи-тання : Анотов. тези доп. - Харк1в, 1993.
14.Мотивация познавательной деятельности молодежи в условиях модернизации украинского государства // flpyri Харк. пол1толог. читання ; Анотов. тези доп. - Харк1в, 1993.
15. Соц1альний захист украхнсько! молод1 та сту-дентства // Харьк. социолог, чтения : Докл. и сообщ. участников. - Харьков, 1994 /в соавт./.
САХАНЬ E.H. Студенческие интересы и их роль в становлении социальной зрелости будущего специалиста. Рукопись: Диссертация на соискание ученой степени кандидата социологических наук по специальности 22.00.06 - социология культуры, образования, науки. Харьковский государственный университет. - Харьков, 1995. ,.
Защищается 15 1аучных работ, которые содержат теоретическое исследование, посвященное выяьлению сущности специфи- i ческих и неспецифических студенческих интересов и их воздействия на процесс становления социальной зрелости будущих
специалистов в современных условиях.
На основании вывода о том, что трансформация социальной системы, кризис высшего образования и падение его престижа привели к трансформации студенческих интересов, зведя специфические студенческие интересы к учебе, наукам, повышению своего интеллектуального, профессионального И культурного уровня в разряд второстепенных, обосновывается гезис о сни» нии в ближайшей перспективе уровня социальной зрелости и общей культуры будущих специалистов.
Сформированы практические рекомендации по организации учебно-воспитательной работы в кризисной ситуации, позволяющие студентам проявить свои социальные качества, стимулирующие становление полезных интересов.
SAKHAN E.N. The students interests and their part in the making of a social muture of a future specialist. Manuscript! The thesis for candidate's degree in the sphere of sociology 22.00.06 - the sociology of culture, education, science. The Kharkov state University. Kharkov, 1995.
It is defended fifteen scientific works, which have theoretical research, devoted revealing the fact of specifical and unspecifical student's interests and their influence on a process of making a social muture of future specialists in the modern conditions.
On the basic conclusion that transformation of a social system, the cr '.ses of high education and a loss its prestige led to the transformation of the student's interests, reducing specifical student's interest to studying, science, and increasing their intellectual professional cultural level in the secondary class, it is proved a conclusion of redurcing in the further perspective general culture of the future specialists.
Some practical recomendations in organization of teaching and educational work in the crises situation, giving students to reveal their social qualities, stimulating becoming social useful interests have been formed.
Ключов1 слова: студентськ! д^нтереси, специф1чн1, нес-пециф!чн1, традиц1йн1 ¿.нтереси вуз1всько¥ нолод1, соц!альна эр1лз.сть иайбутн!х спец!ал1ст1в.
ПЦп. до друку^У!^^". Формат ()0х841/|«. Пашр друк . Дру офсегннй. Уиовн.-друк. арк. /г &
0бл1к.-вдд. арк. /,0 . Тираж -/00 пркм. Зам. . 1>сзплатио.
Пил1граф1чна фф.на «ПрЬпм*. 310003, Харкни, иул. Свердлова, 115.