автореферат диссертации по истории, специальность ВАК РФ 07.00.02
диссертация на тему: Виробвича деятельность споживчоi та сельскохозяйственной кооперации в УССР (1921-1929 гг.)
Полный текст автореферата диссертации по теме "Виробвича деятельность споживчоi та сельскохозяйственной кооперации в УССР (1921-1929 гг.)"
Ки1вський ун)верситет (м.Тярясв В!евченка РГ Б ОД На правах рукопясу
1 7 ОКТ гол
ПЕТАСЮК Олена 1вак/ша
БИГОТЧМЧА Л1ЯЛЬН1СТЬ споживчо! ТА СМЬСЬКОГОСПОЛАРСЫЮ} ЮОПЕРА'И! В УСРР /Т92Т - Т92Р рр./
07.00.02 - Нов1ткя 1стор*я УкраГня.
АВТОРЕФЕРАТ дисертацМ на здобуття нзукоеого ступеня кйндицвта 1сторичних наук
Ки?в - 1994
АИО8рТ0Ц|е*О 0 рукопис.
Робота виконана на кафедр! нови'ньо! |сторН Уираиш Ки?вського ун|верситату шенI Тараса Иввченка.
Цаукощи кер!вник - доктор ¡сторичних наук,
ггрофесор А.Г.Слюсеренко
0ф1ц|йн1 опонвнтв:
доктор гстаричних наук, професор С.В.Кульчицький, кандидат (сторрчних наук ПЛ.Овчаренко.
Рров|дна ус^анова: Кя}вськии державний шстит.ут культури.
Бахист р1Дбудеться "■/•/ А^Т954 р. о /с годин)
на зао|данн! спецгалгзована! ради по захисту дисертацЙ! Д,06ЙД8,06 при Кшвськоыу ун!верситет1 ¡менI Тараса Шевченкы /25201?, Ни?в-|7, вул.Володимирська, 60/.
3 дисертащею мозша ознайомитись у науков!й б!бл1отец! Кд{рсьлого университету ¡мен( Тараса Шевченка.
Автореферат роз¡слацо "/^ "1Ь94 р.
Вчений секретар
дпец48л|Зованс? вчено! ради, *
кандидат ¡сторичних наук, дойент у л м-°-РУдь
Структура дисертацН включав вст.уп, чотири роз;;¡ли, висновки, додатки, список джорел та л)тератури.
Встуи, Акт.уалыпсть проблеми. В сучасних умсвах переходу до ринкових в!дносин гйлйксго значения набувас вивчення 1 уза-гальненнл ¡сторичного лосв1ду ксоперацМ. Зокрема, де стссу-еться кооперативного руку на територМ нвшо! Ьатьк1вщини впродовж Х'^О-х рр. КосиерацЫ, як I полад сЫдееят рок1в тому, так I тенер, мае бути спрлмована на службу нац1оньльним ¡нте-ресам украшсько! еконш!ки.
Використвння цього ефзктивного соц1ад?»но-вкопом}чного оргя-Н1эму прискорить проведения економ!чних реформ. 'Ь зумовлзно тим, а;о життездатн¡сть кооперацН пояснюетьсч П глкоинною внутрпшьою ознвкою - виробничси демократ 1е*\ Остаиня забезпе-чуе виршеннл одн1В) з глооалышх проблем ^уннглшувяння сус-п^льства, а саме - утшгдауеться право виробиикл нолод1ти то самост1'йно розпоряджатися результатами свои! прац! та засобака виробництвп, якi викориотовуються для ix досяп-.^ннн. Особливо застосувания коопзратиених фэрм у сЬгьськшу гослэдарств) спгияе сачовиразу кооперацп у на ^ голов«пцЦ: о|«р1 П ¡снуьал-ня - виробнич¡й. Том.у ышл1з виробничо! дпишносп кооперацп уявляеться нам д.уже акт.уальшш. Тим б1льшо, ио екснсм!чний арсенал укра|нсько! кооперацп не Оуе в нов/¡к и ¡с/ використаиии у двьдцитих роках через П'п,учне припинення л[берал!зацП зкоио-М ¡41-. ого життя.
3 огляду на те, то Укра1на е одн1ею з великих держав бвропи, сьогодзп здН!снення ради к алы-'их ексном1чнах реформ паредбячсо заСезпочення нерозрнвного зв"яэку рирсбншггва з ся^товим ринком. Досв1Д ¡нтеграцп з свЬовоп «коном ¡кою в Украпп пта був. На початку деидцятих рок ¡в кооператив« стали першими суб"ектами на заруб¡жних ринках. Л& гпдлягае сумн1в,у, то вивчення нього ¡господу стане позитиеним к роком-не Т1льки у справ! в¡лдач I надежного кооперацп, яда £ у справ! уникнсння помилок на складному шляху до ринку. 3 цьсм.у зв'кзку можна сказати, (цо процес нац!-оналытго та економгчного в^дродження не'буде повноншним, як-що в ньшу одну 3 головках ролей па зяйматиме досл1дження не -о1шшого!сторичного нодбання укра!нсько1 кооперацН у виробни-чН> сфе р!.
Ыдча та оси о р.н 1 заздзння писертаигг. Автор дисертацП ставить за "мету дослшт* процес в1дновлення та д!ялъност! укра-
»ч«о ко! спокивчо! Г с1лъськогосппдяпсько! коопагаип у ¡¡-'О рогах. Ли се мечт намагсвея такой виявити оссбливостт вишоки-чо! д!яльност! укра!нсько{ кооперацП у тР перЬд. Лля досяг-нення постаглено! мети автор виходив передусгм 1э традигпР та психолог П селянства, яке становило б!льш!сть украшського населения. ¡¡з сприяе б 1мш широкому розкриттю иац(оналъних особ-ливостей кооперативного руху.
Еиходячи з мети, автор визначае так! основн! завдання: про-анал!з,увати складання соц^ль.чо-економ¡чних та пол(тичних пе-редумов в!дновлення кооперацП в УкраЬп на початку 20-х рр.; простежити процес орган¡зацШюго в!дролтоння та основа! етяпи становлг.иня I розвитк.у кооперацП; внсв!тлити нац!ональн!, 1сторико-географ1ч1п особливост! кооперативного розвитк.у Укра-!ни; узагальнити досягнення кооперативно! думки в пер!од нэпу; розкрити суть виройшчого кэоперування; Еизначити головн! фор-ми кооперативного виробництва; досл1дити 1стоо1ю експостно-!мпортних операц!Е укра!нсько! кооперацП.
0б"ектом досл1дження е найпотирен!ш! види коопетэааП у 20-х роках: спояи'вча' та Ыльськогоспояарська. Вони наРбиьш ефек-тивно виявили себе у виробничому сектор! економ1ки. 1'р!м того, Ц1 кооперативн! системи мали т1снии взаемозв"язок е р!зних га-лузях с!льськогосподарського виробництва.
Автор обрав предметом посл!л*ення виробничу д!яльн1сть спокивчо! та с.-г. кооперацП, оск!льки П здобутки переконливо скучать про доц!льн!сть використания Ц1е{ структурно! ланки економ!ки в сучасних уковах розбудови суверенно! Укра!ни.
Коопеуативна виробнича д|яльн!сть розглядаеться як складний, багатогалузевий мехш!зм, який за окргмимн видами кооперацП мав свою специф!ку.
Хро?голог!чн! маж1 досл!дження тотояП з пер!одсм нвпу. В1д-новлення кооперативного руху було пов"яззне з новою економ!ч-не» пол!тикою ! почало згортатися разом з нею. До того ж, впродовж 1951-1929 рр. кооперац!я тюзвивалася в н'айсприятлив!-' ших для не! умовах - чи то державна оп!ка, чи то оптимельне соц!ально-економ!чне та пол!тичне становище.
Геогра^ян! мзх! досл!дження - теритотпя рздянсько! УкрзТни 20-х рр., де на той час спостерггався справиий феномен як для радянсько! економ ¡ки, що зумовлювався не пом: сполука ринку та
державного гш-нувапня з едементами рдмйпстрэташого контроля, а в галуз! зовн 1 шньпеконом 1чн1Р - нашвавтоноше .становище ко-операцП в системг зовншньо! торг 1 елI.
Розкриття виробничо! д1яльност1 споживчо! та с.-г.кооперацП як багатогалузевого механ(зму проводиться в досл!джетл У по-в"язанн| з економ1ко-геогрэф}чним рэРон.увэнням Улюа1ни. Кояний такий район мав сво! особливост!, як! визкачально впливали на розвиток виробничих процес!в кооперзцП.
Методолог}чною основою дисертацП е принципи об"ективяост1, }сторизм.у. Багатогранн1сть виробничо! Д1яльност1 кооперацп пояснюе необх!дн1сть використання проблемно-хронолог1чного методу дослдаення.
Стан науково! розробки проблему!. Досл1дження проблем« почи-иасться у ¡сО-х рр. Для нас науковий штерес мають, перга за все, прац! кэр1Еник!в та прац!вник1в укро!нсыш кооперацП, як! влерше зробили спроби узагальнити виробничий досв!д кооперацП: .С.Борсдаевський, П.Височансысий, А.Д!дусенко, С.Зару.дний, О.Ло-зовий, П.Лобченко, К.Пэнченко, Б.Целлауиус та !нип .
ГлльцПсть авторов нэмагалася в)дтворити реал}1 кооперативного життя, а саке - перетворення с.-г.кооперацП у багатогзлу-зеву виробничу систему. Так, С.Зарудник спец1ал1зац5я виробничих процес;в розглядалася як найважмв ¡тН зас¡6 штенсиф1кацП с!льъЬкого господарства.2 Значну роль в ¡нтенсивному розвитку селянських господарств в1д!гравала I контрактами. В публша-
I. Бородаевський С. 1отор1я кооперацП. -Прага, 1925; Височан-ський II. Коротка ¡стор1я кооперативного руху на_Укра!н1. . -Б.м., 1925: Кого ж. Начерк розвитку укра1Нсько1 спожявчог кооперацП. -К!, 1У25; Д1дусенко А. Система с.-г.кредиту на УкраНи /I9гЗ~1&е рр./ -Харк1В, 1929; Зарудний С. Украш-ська кооперашя на десят! роковини Ловтнево1 революцп 1УХ<'-1927. -Харк1в.,1927; Лозовий А. Курс кооперации: Очерки истории и теории кооперации. -Харьков, 1929; Любченко н.п._ Допов¡ль голови правлПшя "СПльського Господаря на Ш з 13-д{ Уповноважених //"Шльський Господар". - 1924.-№5. -С.20-31: Пэнченко К. Ольськогосподарська кооперац!я Укра1ни в цифрах за 10 рок¡в //Коопероване село. - Т9*7. -№¿0. 28; Рого ж. С.-г. кооперацТя .Укваши в 1923/1924 рр. ¿/Итоги хозяйственного строительства УССР за гг. -ларьков, 1925; Цзллзр1ус В. Но м!жнародного дня кооперацп.
2 ВЙЙ с! ^ С'.-г. гуртки й с.-г. кооперац!я //Кооп. село. -1927.-«. -С.35-35'.
ц{ях 20-х рр. Ц1й формI виробничо! д!яльност1, як споживчо!, так I' с.-г.кооперацП, прид^ляеться посилена унага.7 Еагато статтей та праць було присвячено д!яльност1 наРпрост ппих кооперативное об"еднань: комун, артелей, МТТ та шших.^ На в!д-мшу в1д попередн1х, ц; працг перевантажен г [деолог1чними та полгтичними декларац{ями, що мали за мету пропаг.увати серед населения найпростш! форми господарювання. В них вбачали про-м1жиу ланку на шляху до сусгпльного виробництва.
Б1льш-менш в!льна в!д таких стереотипов праня 1.Катюка,^ Автор злпстовно характеризуе колективн* госиодарства. ОриН-нвльним е його твердження, що кожке колектише господарство -велике спльськогосподарське пшфиемство, зо.удоване на принципах трудового колективу.
Переробкою продукт/в с!льського господарства займалися в' той час I спсживч1, I с.-г.кооператиЕи. Нагальною була потреба у працях, де 6 что роз"ястовались господарськ! Лункци кож-но5 з кооперативних систем.4
В тогочасних досл^дженнях придгляеться унага I м/жнародним кооперативним зв"язкам. Проте питания зовн^шньо! торггвл; ук-рашсько! кооперацП не пов"язуеться нильно з кооперативним • виробництвом, 1 його розгляд носить скорте пропагандистский характер, Иж науковий.
Характерйзуючи в шлому висвгтлення проблеми вяробиичгл ;и-яльност1 споживчо! та с.-г, кооперацн у л1терат,ур! 1У20-х рр., можна констатувати, що вона мае науково-популярний характер.
1. Васил"ев К. Контрактация соняшника системою с.-г.кооперацп
//Кооп.село. -192?.^-М-5. -С.23-24; Боробйов. Рек прашг "Плодосп1лки" та перспектива на майбутне //Кооп.село. 19«; с. И. -С.28-31: Куликов, Инсаров. Садо-вштгрздиая и огородная кооперация-//Кооп.путь. -1927. -Н. ТС.29-80;.Онуфриев 0. Контрактация в спгьскому господарств! на Украпп. -Харк!в, 1929
2. Лавриненко ¡0. С.-г. артглг, як вони е //СЛльський Господар. -1926 '-М8-9. '-С.П-Т4; Панченко К. Маминов! то тракторн). •говариства /?<"> 1х орган 1зувати та провадати роботу. -Харк1в, Т926* Чубар Ь.Н. Про господарське буд1вництво //Виоран1 стетт1 I промови. -К., Т972. -С.245;29?; ИЫхтер О.Г. ХУ з'Чзд ¿КП/б/ та робота на сел! //Вибраьч твори. -К., им,
3.Ёатюк*Ь*с1льсько-господарська кооперашя на Укранп.
вЖойнй мЬк с1льськогвсподарсько1 у а споживчою кооиерящ-с.) //Кссп.с$ло. -1917. -»4-5. -СЛ4-Л).
оахоклсння к!льк1сними покезникош то першим цосягненнями у виробштй сфер) в!даол1кало в!д розкшгтя сут( ттбттх ви-робничих прочее ¡в в кооперацП , .Вт¡м, незражаючи на певш недоли®, це були перни узагальнгаоч I публ1"катдП з птоблеми коопера-тишого вяробництва, написан; безпосерелн!ми учасникзми кооперативного руху.
Економ1чний фундамент в буд1вництв1 кооперацП був створёний видатними економ!стами М.Туган-Еарансвським, М.Кондратьевим, М.Макаровим, О.Чэяновим, О.Челшиевим та ши.* Вони шпдно пра-глэвали в цей час { розробили науково-обгрунтовану схему вироб-нячо! -кооперацП.
За складн!стю функцШ М.Туган-Барановсыадй виводить виробни-чий кооператив на вершину дев"ятивидово! п!рам1ди кооператив!в. Чалу? Тому ш,о виробнича кооперац!я е ! закупхвельним кооперативом /засоби виробництва/, I кооперативом по виробиицтву, 1 кооперативом по збуту,
В своп чергу, М.Кондратьев вдажав виробничий кооператив кш-цевою, накб1льв роэвинутою формою сум}сного Еедення господарства п1сля постачалькицько-збутово! та кредитной
0.Чаянов також пгдкреслював, то в черз! ¡сторичного розвитку Кооперация по переробш /виробнича/ заРыае М1сце.п1сля кредят-но5 та збутово! \ являе собою виший ступшь кооперативно! орга-н!зацп.
3 початком'суц}лыю! колективЗзацН вивчення питань, пов"я-заних з кооперац!его, було припинене. Оск!льки кооперативний рух неможливо дискредитуввти з точки зору економ1чно1, вш був дискредитований пол!тично2. Щлком зрозум!ло, шо наукове вивчення кооперацП розд!лило долго само! кооперацП.
Шдродження на.уково! розробки проблема бере початок на рубе-1950-х - 60-х рр. Проте виробнича кооперац!я в цей час ще не виступае як самостШшй об"ект посл!дження з власнои логикою
I.М.И.Туган-Уарановскир.Социальные основы кооперации.-М.,1989; Кондратьев Н.Л.Основные вопросы промышленной пвятельностя с -х,кооперации //Ве стник с.-х.кооперации.■-М., Т9Т9. ->3-4;-ь.^;; Кого «.Народное хозяйство СССР:/Курс лекций/.^.Д928: Макаров М.П.Рыночное молочное хозяйство и кгоперашя.-М.-Л.ча-
Сельскохозяйственная кооперация з России к Т9?5г.//3зп.ин-тя изучения России „-Прага, 1925. ••
2. Пастухов Н.Г., ротив прагого уклона и извращений в работе потребительской кооперации.-4/1., 1930; Тьомкш И.Завдання.спо-живкооперацП. в реконструктивний период.-X.-К. ,Т9ся та шш.
. розвитку. Так, с.-г.кооперашя роэглядаеться як передумова су-«¡льноГ колектив{зацИ. Кр1мтого, вивчення виробничих проце- ■ о ¡в в кооперацП в б!лыи'!й частшП роб(т в1дбуваеться в ¡стори-ко-партШюму план!.1 Таким чином, поза увагою науковц!в зали-шаеться досл!д«ения р1зноб!чно1 виробничо! д1яльност1 кооперацП, виявлеиня П соц1ально-економ1чиих та нац!оняльних особливостей.
■ Характерно,'що в цей час зберггаеться тенденц1я до розгляду колгосп1в як кращих аг1татор!в за сп!льн.у працю.?
На думку дисертанта, в цей период можна в!дзначити дв! моно-гра'£Н П.М.Денисовця та Б.К.Мигаля-.3 В цих працях внал1зуються виробнич! досягнення та недгынки с.-г.кооиерац!}, ¡1 роль у в1д~ роджеянГ господарства Украши. Однак, виробнич! процеси в укра-5нськ1й кооперацП розкриваються поб\то, бо вони не сгаиоыш предмет дослгдження в цих роботах.
Проблема органгзацп виходу на м¡жнародну арену кооперацп в¿дображена в дисертацН А.О.Джеджули.4 Але автор не шишэуе !стор!ю зовн1шньоторговельнях в! даосин кооперацп.
Таким чином, дослдаення к1нця 50-х - середини - РО-х рр., в яких в "Нй чи 1нш1й мIрI роэглядаються певн! аспекта обрано! нами пройлАч, недивлячись на 1х 1деолог!чну канву, м(стять у соб1 багаткй фактичний материал. 1х автори ввели у иауковий об1г нов! документ«. Ыльппстъ росЧт мае важлив! та ц!кавI в!~
I. Фоменко И.Е.Руководство Коммунистическое партии Украины развертыванием производственного кооперирования на селе /Г92Т-
кооперац...................................... ,.. .
день 1922///Питання icTopiï СРСР.-Т974.-Вип.К-С.ЬТ-№; fc л^хова М.В.а Icîopiï споживчо! кооперацп в Укра!нськ1й PCP //¡сторон народного господарства та економ1чио1 думки Укра-ÎHCbKoi PCP.-1975.-»9.-C.M-W. ' .
2. Напр.,Ьакуменко 11.1.До iCTopil боротьби Комунютично! пар-Tiï Укра1ни за революций! перетворення аграриях вшюсин на Украш! /192071 §25рр.///1 з ¡сторП Комун1стично{ пзртп Укра-îhk.-I95S.-Вин.2.-С.65-72; Гетьман-Кравченко к.А.Деятелынють 1!ошун'стической партии по созданию с.-х.кооперации на Украине /I'^I-IS28rr.///Из истории борьбы Компартии Украины за социалистическое переустройство сельского хозяйства.-К., 1«о1. -Г. -.'Л-Л л
iкгг-1h i у егдоудошии перюд / itv-1-l'. Г..-1 идаи/. "V'.ui, WM а г.уетлунйпсаиью ькснсмичоскив отношения Unej-/к:чи<»-«* е. -kv'.yr. :Дйсс.. .покт.ист.паук.-К.. •
домоетi, невикористання яких значно зб[днюе зм¡ст сучасних доел i mata,.
Ноеий етап icTopiorpafiï проблеми починаеться з се те дин я I9P0-X pp. Трстя велика хвиля штересу до кооперацп црв"язана 3 ТИМ, ЩО у СУСШЛЬСТВ! ÏI Р03,УМ1ЮТЬ ЯК ОДИН l3ieKOHOMi4HHX ■
реформ. Пауковцг роблять спроби по-новому розглянути ¡сторико-економ(чн! процеси у двэдцятих роках.
Критичне, концептуальне переосмислення ¡сторичного Д0СВ1Ду 20-30рр. в ¡дз на час npaui С.В.Кульчицького. В них автор об"ек-тивно досл!дж.уе широке коло проблем, пов"язаних з розвитком ко-операцП в пер}од непу, калектив1зац1ега та ïï наыпдками.еконо-м!чними процесами в УкраШ.1
Розробка окремих сторгн проблеми св1й подалыиий розвиток
р
знаходить у CTarri А.Г.Морозова. Автор голоену увагу придгляе саме спец]ал1зованим товариствам та центрам.
Розкритто певних форм д1яльност! споживчо! та с.-г.кооперацп в период непу присвячен! CTarri М.В.Ал1ман, T.B.toinKo, В. КБ.утенко та i'hui.3
Деяк! аспекти дано! проблеми рознрит) в монографиях В.В.Ка-лпПченка та Г. I.Сургая.^Зокрема, в монографП ГЛ.Сургая вка-зуеться на те, що кооперативно рух в 20-х pp. був важливим фактором шдвшцення продуктивности с ¡льського господарства, розвитку BH.yTpiffiHbo! i 30BHiffiHb0l Т0РГ1ВЛ1.
У цей пер!од пожвавлюетъея iHTepec наук0ВЦ1В i до icTopiî
1. нульчинький C.B. 1933: трагед\я голоду. -К., I9P9: його ж. Щна "великого перелому". -К., 1991; Иого ж. 1стор!я f час. Роздуми ¡сторика //Укр. 1стор. журн. -1992. -»4. -С.3-10; Кульчицький C.B. та imii. 1стор1я Укра1ни: Проб. п(друч. для 10-Г1 кл. серед, шк. -Частина I. -К., 1993 та 1нш. Див. та-кож npaui, написан! в сп!вроб1тництв1 з Даниленком В.М., Касьяиовим Г.В., Лях C.B., Марочко B.I.; Кульчицький C.B., Лях C.B., Марочко В.И. Становление основ социалистического уклада жизни крестьянства УССР. -К., Т9РР; Данилэнко В.М., Касьянов Г.В., Кульчидакий C.B. СталЫзм на Укра!нг: 20-30-тi роки. -К., Т99Т. •
2. Морозов А.Г. Д!яльн!сть спец}ал1зовано! о1льськогосподар-сько! кооперацИ на Укрв!н1 /1923-Т928рр./ //Укр. 1стор. журн. -Т9Р9. -.«6. -С.76-87.
3. Алиман М.В.,Онипко Т.В.Производственная деятельность потребкооперации Украины в первой половине 20-х гг./Полтава,Тууг. -Деп.в ИНИОН АН СССР 2t.05.9T, №14603; Бутенко В.И.Развитие сельскохозяйстрнтной кооперации на Украине в ¿0-е гг.// Вестник'Харьког.всого ун-та. -1989. -Bwi./3.-L3-'l>.
4. КалШченко В.н\С1льське господарство Укрвши в доколгоспний «ер1од/Г92Ы929/тХарк1вЛ991; Сургай Г. 1.С1льське господарство Укра!ни: уроки минулого i сучасний аграрник курс, -п., 199 Г.
зошшшьог торгiBJii укра!нськ01 кооперацП. Незважшчи на эьПстовнкть досл»джзнь цъого перiоду, в1дзночимо, що в них не рсбиться акцент на тому, шо т1льки завдяки розмаху виройничог . д1яльКост» кооперацП стала можлиеою П .участь ь aoBHiuiHiß тор-riBJti як СРСР в целому, так i УСРР зокрема.1
■ Позитивною рисою сучасно! icTopiorpafij тюблет е гчдаова в1д стереотипу про законом¡рн¡сть еколюцП кооперацП в колгосп?
Окремо варто вид{лити працГнауковгив укра^нсько! д1аспори.3 Ця лiтература дозволяе розглядати коопераЫю не тЬшки в госно-дарсько-культурнсму аспекту але й у лащональному. Разом з тим для нас ш npani станоЕлять цшн!сть ine й по Tili причин!, що ¡х автора мали досвгд кооперативно! роботи в Укради 20-х pokib.
У нашому досипджашп ми з поваго» эвертаемосн i до заруб ¡ж-них aBtopiß неукра1нськогс походження, в працях яких метиться оц1нка М1сод кооперацП s господарському механ!зм1 крайни в период ijeiiy.^
Таким чином, i3 загального оглвд ¡стор!ографП видно, що проблема виробничо! д!ялгьиост1 сноживчш то с.-г.кооперацП щг не отримала належнох'о вивчення, а тому стала темою спецельного досл1дження. •
Дне ре льну базу дисертешйно! nraui складають, перт за воз, apxiBHi матер!али.
Головы «f?.i доке ре л ом досл[даання стали матер ¡али Центрального державного \.рх1в.у виших орган ¡в влади та управлшня Украпш,
1. Див.: Безродный Е.Ф.Участие Советской Украины в международных связях СССР / Т 1Э29гг./: Ди сс... док т. ист. наук. -К., Н/Я^; Он in ко Т.В.Встансвлення i зшцдення зё"язк1е споживчо! komiö-пацп Укра!ни з мнкнародаим кооперативним рухом /Т92Т-(^5рр./ 7/Укр. iст. жури. -196?. -ÜIO. -СЛ06-ПЗ.
2. Напр.,Атояи О.М..Г'рроань Ю.А.Наукоба Л1теретура ¿0-х pokib
як'джерело винчений 'досв)л.у кооперативно! о руху на Укрвпи в
розов ...» ...t-лч.....---------------------------- ,, ■ 1с...
ки неиу: Автореферат дис... д-ра 1ст.ьр:/к.-к. , u'-и. 3 ««тейпами i 1 on'r.r'ia vKnr,SucbKOT'O кооперативного руху.-иью-
гПдетаы украшськп) нвюоишънея ш-ч u'i
iJlopryt О.Пари си iCTopii проыйслово! кооперацП УкраГни.
4 "Ä6"'. История Советской России.Кн.Г: Т.Т и Р.Болыиевви-
cÄewS.IPT^T^S.-M.JWiO; Конквест Р.Унивв скорйоти: р&йшська кплектив13бц!Я i голодомор. -I'., •
значив KijihKicfh яких вводиться у науковиР oöir влете. Най-б!лыи гр.унтовними е документе фонд1в: 2 - РНК УРСР /протокол! застань РНК УРСР, постанови Ради ITpatit та Оборони СРСР та 1нш./; 2? - Народного KoMicapiaT.y землеробства yFCP /протокола пленумов Головного кооперативного ком Ire ту при РНК .УРСР/; 337 -Леркплану .УРСР /доповш Держплану УРСР про Ыдсумки та перспек-тиви роэвитку кооперацН/. Мате pi зли цих фонд {в (нформадЛйно-звiтного та директивного характеру. Вони надають досл!днику моя-лив!сть в!дтворити реальиу кертину виробничо! д!яльност{ спо-яивчо! та c.-r.Koonepaail.
Дисертант Еикористав також фонд ЦК КП/б/У Центрального державного арх!ву громадських об"еднань Укрэ!ни> який м!стить ду-же важлив! для вивчення дано? проблеми ¡н^ормац}йно-аналiтичнI матер 1'али. Найб1льт цпшими в документ» виших пэрт1йно-урядових 1нстанц1й, що стосупться питань укрэ!исько! кооперец!!.
Heoöxinn i для вивчення. проблеми матер )али знвходяться i в Державному apxiei Khibcbkoi области Цэ первдус!м фонди КиГвсь-ких г.убземуправл1ння /Ф-349/ та пов1тземв!дд}лу /^-ЗБ0/. Знач-ний фактичний матер}эл, шо в1дклався в цих фондах, висв1тлюе створення перших споживчих товариств та с1льськогосподарських арт!лей.
Снладовою частиняо джерельно! бази в численн! документально статистичн! зб!рники, дов!даики-Щор1чники. Вони дозволявть зро-бити висновки щодо розмаху виробничо! д!яльност! як в низов!й ланц! кооперацИ, так i-в коопцентрах, зм!ни обсяг1в продукцП виробничих кооператив^, простежитя к1льк!сний склад пайщяк1в та багато ¡нших ц!нних в i домоете й.
Суттево доповншть джерельну базупер1одичн! видання 1920-х рок!в: журнала "Коопероване оело", "Кооперативный путь","Укра-Тнська ксоперац(я", "Вестник внешней торговли Украине" та 1нш1, ■ а також газети, HKi розкривають проблеми кооперативного життя в Укра!н1.
За допомогою 8нал1зу нових та мйлав1домих джерел досл!дник намагався об"ективно роэкрити д!яльн}сть унра!нсько! виробничо! кооперацП впродот-i Т9?0-х рок!в.
- QcHOBH'i положен I висновки, як! виносяться на захяст:
- кооперативная рух.Вого вплив на господарське життя кра1ня обуМовлкзвався як об"ективними факторами /п1слявоеняа ру!на, особливост! сошально-ексном1чного розвитку УкраТня/, так I
с.уб"ективними /ставлення радянсько! влади до кооперацИ дикт.у-валося пол/тичною кон"юнкт.урою/;
- демократии 1 принципа ФуншНонування кооперацИ пожвавили зацIкавлен\сть у кра!нсько! людност! в р^зних догмах кооперативных об"еднань;
- природний, поступальний характер кооперативного розвитку
з початком непу стимулювався постановами та декретами радянсько! влади, завдяки чому кооперация перебудувалаоя на принципах гос-подарсько! самод!яльносн, зйерггаючи до певно! м!ри свою ноза-лежн!сть;
- насаидком орган1зац1йно-господарсько! еволюцп кооперацИ стало вид!лення виробничого сектору в споживч)й та сш>сько-господарськ^й кооперативних системах;
- процзси кооперативно! спец1ал1зацИ иризвели до централ ¡-зацП управл!нських функц1й 1 створення в1Дпов1Д1шх Ыльсько-господарських кооперативних центр !в. Вовдочас такий орган1зац1й-ний крок пояснюетьсч намаганням державних органIв \ пол1тичних структур надати кооперативному буд1вництву централ¡зованого характеру;
- споживча та с ¡льськогосподарська коопорагия були орган ¡ч-но взаемопов"язан! под1бними фермами виробничо! л!яльност1 /проведекш^ контрактацИ та експлуатаМя с.-г.п]*дггриемств/ та П напряккалл /переробка продуктов тваринництва, городниитва, виноградництва/;
- Укра!на являла собою приклад найглибшого проникнонни кооие-раин у сферу с!льськогосподарського виробництва. В пер!од непу кооператише виробництво охоплювало механ1чн1 процсси, пов"яза-нI ¡з' землею /ТСОЗи, ¡?ашинн1, мелшратиип товариства/, б!оло-Г1чн1 процеси/селекщйп, насшнев! товариства/, мехш1чн1 процеси початково! переробки /маслоробн1, овочес.ушп ти 1нш./
а текож переробки залишк!в виробншргва /олВ;не, сниртове виробництво тощо/;
- нев5д"емноЦ складовою частиною та осГективним св1дченннм ефективност1 кооперативного виробництва е зовншня торг ¡в ля ^
' . укра1нсь,.о! кооперацИ. Спец5вл1эац1Я виробничо! д1яльност! споясивчо! та с1льськогосподарсько1 кооперацИ немп-ила в!д -ПОВЪЪУ профШзацш зовн ¡шньоторговельно! кооперативно! робо-141: експорт продукт ¡в птах¡вництва, м"ясо-! маслоекспорт, плодооьочевий та насшневий експорт;
- icTopiH виробничо! дтльност! та яош!шн!х в!дчоош укрл-)нсь koî кооперацН перо капли во доводить, ¡цо ринков! мвхан1зми в економии б!льш гнучк! та ефективн1, hïik командно-одм¡н(стритив-на система. Особливе значения господарського механ!зму кооперп« цп нолягае i в тому, що в ньсму знг.Ршли перев1рку, ниукове та практичне ni дтвердженннт.емократизм, опора на ]н те ре си людей.
Наукова новипно дисертяцП обумовлеча тим, иго автор спробував знайти нов! п¡дходи у вивченнi «i«| проблеми, HKi дозволили всеб!чно проанал!зувати риробнич.у д1яльн1сть спсс.ивчо! та с!ль-ськогосподорськоГ Koonepaaii, рплив но не! укра!иських кооиеря-тивних традиц1й. Кооперативно виробництво висв^жсться в т1с-иом.у эв"язку э согиально-еконгЫчними та пол!тичними ппоцесами, яю проходили в Украйи у '¿0-х роках. При цьсму вивчення проблеми в1до,уваеться а увагою на тралицМ укря!нського ментал1те-т.у. й дисертацШмй робот i /сосл1дж.уеться i узогальнюетьсяг 1с-TopiH розвитку зонн¡вньо! торпвл! укра!нсько| Kocnepauli як нев!д"емно! сютдово! кооперативного виробниптг-'т.
Практична значения дисертацН нолягае у тому, то П висков-ки, .узагальиення, фактичний та додатковий матер ¡ал сприятимз формувшш /нформац!йно! без и ¡щи наукових, навчадьно-методичних праць, практичней дЫльност! орган!в державно! влвдн та управления. Практичн! ре коме н дан i! можуть бути викориетан! при ей-роблешп державно!. couif:.rbHo-<;K0H0MÎ4H0Ï пол! тики в сучасних умоъах.
11аукора апробан¡я дисертацМ проводилася на кафедр! но-вiтньо! icTopii Укра1ни Ки1вгьного ун¡верситету ¡м.Тегаса ИЬв-чен ка.
Основнi положения лисертапiI в^лображн! в публ!киц!пх автора, допов^ались на науков1й кон^ренцП Кшвського ун1вер-ситету /б-Я кв iтня ifiP4p./ Положения дисертецп використан! автором niд час проведения занять 3i студентами Кй!вського ун!верситету.
У першому роздЫ "Соц!ально-економ!Чн! та пол!тичн! п!д-стави впровадження кооперацП в господарсъке жимя кра!ни"роз-глянуто об"ективне та с.уб"сктивне ¡плгруря. вщшвлення кооперативного руху в Украён! на початку 20-х рок!в.
¡-¡а думку автора, до об"ективних чинник!в цього процэсу налетать соц!ально-е коном i чн i фактори. ИередуЫм це тяжкий еко-HOMÏ4IUU1 стан, ¡цо залишився у спадок Kpaîiîi п!сля руйн!вних
першо! ср!тово! вИ»ни, национально! реролклП тп громадянсько! в1йни. У зв"яэку з цим головна мета непу опинилеся га!льно ув"яэпною з кооперации. Те, чю було не п(д силу роэпогошеним людсышм масям, змогли вир!и:ити кооперативи, тобто групи людей, об"еднених сп!лъною господаоськоп метою. Стже, кооиерац!я стала найкращим засобом згуртуваннл населения як м!ського,тек I с!льського, нввколо вир1юення нвгальних господарських проблем.
Другий об"сктивний чинник - це особливост! ссШально-еконо-м!чного розвитку Укра1ни: аграрна перелюднен!сть, незадов!ль-ний стан юлях!в м!сцзпого сполучення', слвбка ка п1 тало озб роен-н1сть селян ських господарств. Все це, з огляду на п!слявоснну ру!ну, ВИМ8Г8Л0 негайно! 1нтенсиф1кац11 с!льського господар-ства. Свме кооперац!я була в эмоз! ейектйвно впроваджуЕати в селлнськ! госполарстЕв пос1ви техн!чних культур. КтНм того, постачвльницьк! операцП косператив!в забезпечували селянам . належн1 умови для виробництвв.
Автор эазначас, гао кооперативи долвли не т!льки несл!дки економ!чно! розрухи. Б1льшовицьк1 рекЕ1зицИ час!в "в!Яськово-го комун!зму" нпст1льки поглибили господорську кризу кра!ни. шо поставили И на край державно! катастроф»: страшний голод 1921р., численн! повстання доведених до в1дчаю селян. Шоб п!дняти зруйноване господарство /а отже 1 зм1цнити радянську владу/, потр!бно було заохотити селянина як високопродуктивдо-го виробника.
Семе через кооперац!ю з I! демократичними принципами функ-ц1онуввння стало можливим виконвння цього завдання. До того ж, така форма господарювання не викликела заперечень з боку б!ль-щовик1в, бо гр.унтувалася на колективни* початках. Радянською вледою вреховувалась також I прихильн ¡сть населения до коопе-рап11 /форми кооперативного сп!вроб1тництва серед населения були дуже популярном/. Про да св!дчить, зокрема, факт широкого святкування у Киев! в Т9ТЯр. сох>окар!ччя д!яльност! видат-ного укра1нського кооператора М.ЛевитськогоЛ
Отже» кооперац1я стела наВб!льш оптимальним соц!ельно-еко-ном!чним орган!змом, шо уособловав у ооб! компром!с м!ж сусп!ль-ним та !ндив1дуальним !нтереср.ми'. Особливо для Укра!ни, з 51 ТГЖрШий арх!в Ки1всько1 облает! /ДАКО/» Ф.Ш7, оп.1,
спр.42, арк.1.
зикожною й 1льш(стю населения, кооператив« стали нШ\лыя до-цгльною .формою господарювення.
Само на цих перенагах коотюративлох орган)эыдII lipaui паго-лои ували i видатнi економ!сти, д)нльн1еть яких певио» Mipoio позитиено вплиьаль на кооперативная р.ух Л1.Т,уган-Парановськай, М.Кондратьев, О.Чаянов та inuii/.
Соцiнльно-економiчнии- рсзниток УяряПш напередодн1 I на початку £G-x pp. пожпавив эои1кы)ленн1ста укро1нсько1 жипост! в pi ян их формах кооперативная об"еднаоь. Очевидно, чш снод!-вення народу.на хюлтшеннп свого матер!ального та духовного стану привгфтали Його урагу до споживчо! та с.-г.коопяряцП.
У другому рьэдЫ "0ргш!1зац1йне оформления yiqeittchHol но-операци" простежуеться пронес кпнсол;д»нЯ коонеративних сил Украиш, ан8л1зусться вплип держави на кооперативно буд1вниц?во.
Розо.удока кооперативно» мереж! почалася иаперчяодн! непу. У буян утворен) KepiBHi органи кооперацП в особ! Го-
ловного кооперативного ком I те ту з ' вдмш^тративно-разпорядни-^ ■ ми Ф'/hiuiiHMi'J та единого споживчого коопцентру - "йукосп/лгш"^
0ск1лыш на киснерец!» нокладеляся bbxjihbI заедания в!дрод-ження государства, осойлиео с(льського, Аула посилено вшит ксмун icwiiioi пертii в кооперативному буд(иниитв1. Це знайило CBiti вираз у створеши кооперативного в|дд!лу при Ш< Kfl./6/У, парт i kilo! ко one ре ти ено i Kr«icil',J мгккс/оператишо! комфракцМ . фактично iii органи позбавляли Koonepaui» орган1зац!йно! та господарсько! ¡нпиатив...
:< початком л{0орал«зицп економ1чного киття держава п1шля нвэ.устр1ч зростонню кооперативюго пуху. Нею й.уло в)дКри?о npocTip для EijiLiioi виробничо! шниативи: кооперацП ньдавало-ся право самостшшх звгот1вель с.-г. продукт ¡в, повертелися налета! iii тндприсмства, продукц!я яких зв(лытлеся в1д ггодат-ку тсщо.
Важливим здобутком укршнсько! кооперацП в организаций ному
буятшцтвГ стало, вид 1лення is yimopHoI систем« спсживчо!
кооперацП стеькогосподьрських кооператив!в. Вони утворили у
ТТШтШьиий державши? аыс¡в громадських/об"аднбШ> Укра!ни /лалГ (ШЛ О/ <£ 1,оп.^0,спр.ате,аркЛ5. ,
траГний'VpWm» apxig' Крган1ввлади та управлы-нн УкшПш /дал! ЦДДВ0/,Ф.340,оп. .спр.ббОб.арк.З. У.ЦДАЮ'Укра5н«,ф Л, оп.ИЗ, спр.371, 1фК.7, 19. 4.Там же, снр.В49, арк.6.
борозн! власний центр - "(Мльський Госполпр"1. Це »©¡д-
чило про кснну еролюЫп кооперативно! система: юмм тпргоыль-ного, !'ИД1лИВСЯ чисто риробничий сектор.
НайболпчМими питаниями функц(онуяшшя укпа1ноьког коопера-цП були кошти та нобуяово. Тому рои а пеипош в П'-"Р п|шла но спрооення каогаратирна! структур я /постанови "УГртч я ( д Т9 кв!тнл ТЭ^р.'угНдтепер кооперативнп система /кгяпш являла собою мережу об"слн0!.гь, взпемолЫ яких чпочрлнлас» у схемЬ то-варистро - райсоюз ~единий центр/. 0стпнн1м знпчним оргапзя-Ц|?ним досягненним укра1нсько1 кооперпцМ у 1юрш)й половин! 20-х рр. стало скасування иримусового кооперурання.^ Так закш-чився прочее перебудови кооперлцП но принципах господпрсько! спмод!ялышст1 та незалсжност1.
Одночасно орган1зац!йна розбудов» укра!нсько! кооперацМ передбачала 1 вир!шення питания !! зопншньое коном (чно? роботи. На початку 20-х рр, питания виходу кооперацП на зоянтн1й ри-нок перетворилося на державну политику. Радянськ1 оргени зов-н!шторгу не визнавслися зоруб1кними краи!«ми, натом!сть кооне-. рац!я викли-ала у них б!лыпе дов!ри, бо втс. мала посв1д у пН1 галуз!. У зв"язку з цим кооперотиви стали першими суб"ектами радянсько! зовн1шньо! торг1т>л!. Державою булч ствопен! належ-н) ф1нансов1 ть матер1влыю-техн!чн1 п1двалини риходу коопеоп-ц11 на м!жнаролну арену.
На основ! анал1зу врх1рних документ1в автор при!июр до висновку, що для Укра!ни орган ¡зац!Рна сторона цього еиходу мала сво! особливостК По-перюе, вих1дна рарубгжн! ринки ук-ра!нськ1 кооицентри зд^йснювали об"елноно. Це знайшло свП? вняв у створенн1 закордонних представництв "Укркоопа" у 1ерл¡п! /вереоень 1922р./^та "Коопукря" в ЛондонI /грудень 1923р. По-друге, укра^оька кооперагия п!сля утворення СРСР цомогла-ся в1дносно самост!йного виступу на глжнародних ринках.0Вияе-лен! дисертангом арх!вн1 матер! ал и дають П1цстави ствердж.у-вати, що багато в чому цьому сприяла активнв д!яльн!сть П.Любченка на посад! голови правл!ння Сп!лки с.-г. кооперацМ
1. ЗарудниЙ С.Укро1нська коопервтйя нг десятд роковпни жортня-воТ революц!! т9т7-т9?7.-Харк1вЛ9?7.-с.ЗО.
2. ОДАВО Укра!ни, ф.Т, оп.2, сПр.Б?-', орк. 4-5.
3. Том же, ф.П37, оп.Т, спр/И)Р9.
4. Там же, спр.р>70, арк.5.
Ъ. Там же, ф.РО?, оп.Т, спр.т, арк.?2. , . г.
В. Там же) ф.2,оп.2,спр.Р22,лж.29П; ф.Р07,оп.1, шО .арк.(-£; С1тр.24,арк.Г>0,
УРСР1.
У третьему Р03Д1Л i "Розвиток виробничо! Д(ЯЛЬНОСТ[ СПОЖЙВ-401" та с¡льськогосиодерсько! коонсрвцП" летально аналЬуюпся витоки, еволющя кооперативного виробяицтеа, визначвються його ГОЛ0E1IÍ форми та 0С0бЛЙ1Л>СТ i.
b початком непу першими до иирссншчо/ д!ялышст1 приступили спсживч! кооперативи: роб!тнич1 то с)льськ1. В умовох юьприо~ го голоду íx д1нльнiсть вирщувала проблему эабезпечення ую- . cííthhkíb великих промислових район i в Укрв!ни продуктами харчу-вання. Тему головними галузяма виробиичого спсяиечого коонеру-вання стали xjüC'OíauÜKanim /на середину ¿(Чх рр. в СРСР наjii~ чувнлося 2 тис,Т2-1 не карл i, приблизно лосята частинп з них функгМонукала в Укра!н i¿/,маслобойне виробництво /в основному 26 маслозавод i в "П.укосп ¡лки"/,а з к(ш(я 20-х рр. - opraH¡3nrtífl громэдського хорчуваяня та прим^ських господярств. -окрема, у Í929p. на Лонбас! за робкоонгми було закр!плено 77G7 го земл! iii;t радгоспи для )срм та П1д гороих ГР.ГП га1'. Значним стимулом шдвишення нрац! на кооперативно 'lep.il була практика, коли майже половина молочно! продукцП розходилася серед них же пайщик i п.
В оргипзаиМ город!и значив mícuíj в!дводилося контракта«!!. В систем! споживчо! коогприцП на11б!льше энпчання мала контрак-тацы 0B04ÍB, лка веласн перева^но робкоопами.
Во лику роль у СПСЯИВЧОМу К00ПерГ:ТИЕН0МУ виробництв! п!д1гра-вала "Вукосшлка". Бона володгла 15 млинами, понад 20 олН'ли-цнми, миловарнею, а токож Од<;ською консервного фабрикою, яка в анальному виробництв! консервы УРСГ займала 4Cf, в Союзу -б i ля lFv".4
Ефектишпсть сноживчого в.иробничого кооперування дозволила ,у се радии i 20-х рр. обслуговувати Р млн. чол. або укра-
1нсысого населения. ®
Як показано в дсхШджешп, виробнича д|яльн1сть споживчо! кооперацп В1д!грала значку роль у п1двииэнн! продуктивное^ харчовс! та переробно! промисловост! /краши в пер1од непу. fimo споживча кооперашя у двадцятих роках була необх!дним
Т77(ДАВС~Укра{ни, ф.р-337, on.l, cnp.Ifi70, aptt.2-R. 2. ГНдрахунки автора.
про Укра1ни, <Ъ.Т, оп.20, cnp.S9fi5, арк.Т?. 4. ¡imú Укрп!ни, ■r-PO?. спр.Т?.. арк.1--;. й. Том ve, ф.ЬЬ7, оп.1 Г спр.?.9Р9, прк.
су путником port I тничого населения, то виробнича с.-г.ксогю{£'Пя стили асобхiдннм суцутником селян.
У досл1дж.уБонк(! порiод розвиток с.-г. кооперацп нам1чсеть-ся по трьох групах. Першу трупу становили с.-г. колективи /ар-т!л(, комуни тсшо/. Незважагочи на те, що ix л^яльнiсть стале певним внеском у в!дбулову сьчьського господарства Укра!ни, у виробнич1Р, c^epi вони виявили себе в тому, що обслуговували в основному потреби т¡льки тих господарств, якi входили до них. До друго! груии належали .ун!терсалып тояариства. Метою ix д!-ялъност! було створення не'обхшшх матсо!альннх умов для Еироб-ництва, тобто за Функц(оналъним напрямком не були постачаль-ницькi тоБориства. Отже, вони набурали масовост! до тих nip, ноки були за доволен! початков! потреби селян, а саме г перш! роки непу.
Найб!льш ефектиЕНИми, а талу i поширеними серед селян, були спец1ал1зэЕан! товариства. 1х стЕооення обумовлювалося тим, що подальший yenix с.-г. кооперацП залекав В1Д ii розгалуження за окремими д1лянками прац!. В nepiofl непу Д1яли с.-г. товариства, як1 под!лялися не 50 р1зноман!тних род1в.
Спец!пл!зоЕана кооперашя вкмагала залучення в свою систему економ1чно пот.ужних селянських господарств. Внасл1док цього у фаховях товариствах пере сжали середняки - в!д 44 до 59?1{.
Своср!дн! форми виробничо! кооперацП - буряков!, нас!нне-в!,■ виноробнi, тютюнов! - функшонували в тих районах, де спец!яльн! культури мали найб!льшу можлие1сть для сеого еконо-м!чного розвитку. Кожний район Украпш мав поихильнгсть в силу природних. умов до певного роду с.-г. кооперацп. Так, 4epni-Нвщина та Ки!вкина заРмзлися роботсю в цошн! садтпштва, городництва, посадкою тютюну та постачанням махорки. На Пол-тавщин! та Херк1вчмнi с.-г. епшш мали власнi насшнев! господарства тото. Найб^льше була розвинена с.-г. ксоперац!я у степових, л!вобереших та л!состепових районах Укра!ни. Саме Украпш стала т!ею територтею СРСР, де форми ркробничо! рос-линницько! кооперацП нзбули найб!льи законченного розвитку.
Разом з тим створення торфяних, мел!оративних товариств обумовлювалося аграрного, перелюднен icrn та наявнгстю непридат-них земель для с.-г. культур в Укра!н1. ТМльки у 1925р. мел!-оративна кооперашя провела 5 Ееликих po6iT по осушению бо~
I. ЦЦДВО Укрз!ни, ф.337, оп.Глспр.4330, арк.8.
- yi -
Л11 в районах д!яльност1 Прилуцько!, Золотоношсько! та Лубен-сько! eniлок загальпои плошею в Г2 тис. 7П0 десятин/
Поглиблепня пронес ¡в спец1пл13оцй ви«/агало централ 1зацII pisinix галуяей кооперативного ьиробництвв. Тому 1з единого Центру с.-г. кооперацП в/докремлюються самостШп фахов! центри: у галуз! нас!нн:'.цтва - Вссукрашська сгп'лка нпепшиц-тва /152-У; б.уряк1вництва - "Укрс1льц>,кор"/1924/;"Бурнкс!Плка" /1926р./; твариннищва - "¿обробут"/Г9й1/; плодоовочевя справа -"1!лодосп1лка"/1£25/; мел topauil ,г "¡¿елI оцентр"/102У/. Л вас® централisauli паяснюеться i наыагапням де ржави не втрачати контроль над швидким розгортанннм виройплцтва кооперацП.
С1льськогосподйрська косперашя, ооган 1эукшы через cboïx пайщиков забезпечення сировкном, технИну перзробку та збут, перевела в цпюму орган isaniio виробництвп в нову як1сть. Таким чином, вона еппн.укала др/бнот вииибпака полшшувати свою тех-и i ку j переходити до удосконалених мптод[в хлгборобства i тва-ринництвй. Ilß, в свою чергу, вплинуло на 1Лпийутков1сть с!ль-ського господарствя в период непу: я orляду на тогочесний стан yeix галузей с1'льського господарства прибуток в!д них но Г925/ 26 pp. становив ГУ. О млн.крб., в той час ян прибуток укргИн-cbKoî прсллисловост! - лише Т7 млн. Г2? тис.крб/ йокрема, за ТЭ24/25р. с.-г. ксоперагия накала uyKpoBifi промисловост! 3/4 сировини, яка т^юроол; ася, i 4/5 буряковс! продукцП селянства, що призначалась для 4yKp03aE0ttiB.J Отже, с.-г.ксоперац1я в!дн'равала вакливу роль б справ! в]дродаення укра!нсьно! цук-рово! промисловост!. До того ж, питома вага скотарсько-моло-чарсышх кооперативов "Добробуту" в постачаши укра1нськях pHHKiB Еизначалася но м"ясу -19,5?, по молоку -5Ï&, сировшП -
Материала дисертацП переконливо св!дчать, що в роки непу кооперашя як форма економ^чного сглврсхНтництва людей себе повн1Стю Еиправдаля.
У четвертому роздШ "Зовнйпня торг!вля укра!нсько! кооперацП в систем! кооперативного виробництва" висв(тлюсться питания розвитку зовн1шньо! кооперативно! торпвлК яка стала
k У5ф31ни.-Харк1в, 1927. -0.79.
з! JWAB0 Укра!ни. ф.337, оп.1, спр.4486, арк.45. 4. Там же, спр.7121, врк.бТ.
- н; -
законом ц;ним носл1дком виробничо]' д1яльност! коопсрацп.
|!1слн эадоволоння потреб Енутр!шнього ринку, налагодження збуту продуктiв Ыльськсго господарства до кордон стало ва;;:-лнвим зовданням укра1нсько*1 кооперацП у 20-х pp. Виконання цього завдання було моглисим завдяки зростанию обсяг!в кооперативного виробництва.
Укра!нська эовн!шня торг!вля в ц!лом.у, та кооперативна зокрема,була noxijutoio в!д с!льського господарства. Тому ек-опорт кооперацП становили м"ясн1, молочн! та плодоовочев! продукти.
Порол 1к 1мпортних TOEapfp дл>т украПкзько? кооперацП був тако* досить широкий: д)лова деревина, с ¡льськогосподарськ! маишни, галантерея, канцприлпдд<? тошо.
lia початку 20-х pp..коли переробна iHftvcTpin Укпа1нсько1 кооперацП те т(льки рсзгорталась, першими статтями кооперативного експорту стали хл(б та сировина. Тыьки тйсля .утворения фахових кооперативних центр!в перел1К продуктîb експортного призначення значно зб¡лъшустьсл.
Ях т ¡льки "С1льоький Господар" та "В.укосгплка" в серии i 1924р. утжфиля "Коолтах",роль кооиерацП вЦразу займае видне м!сце в галуз1 експорту ясць. В 1926/<;7р. питома вага "Кооптаха" складала fi4'£ до загально! imbKocTi яець, що ек-спортувалися з yKpalHni а доля "Кооптаха" в експогт! цього товару !з СРСР становила 17,Rf,.2
В розЕйтку кооперативного м"ясоекспорт.у значне мгсце наложить товариству "Бекон". Воно було першим в cnpaBi вивозу э Укра1ни продуктов ¡ндустр1ел1зованого тваринництва, а боконне виробництво - п1онерським започаткуванням. Ця галузь експорту пов"язана з великими технГчними базами пере робки м"ясно! си-ровини - Кременчуцькою та Полтавською беконними Фабриками. Роль Украпш в союзному експорт! бекону з 29,в Т924/25р. виросла до 53,55? в 1925/26р.3
Вид1лешш шгодоовочево! галуз1 укра!нського експорту сггри-яла виробнича д¡яльнtсть "ПлодоыПлки" ,яка ефективно збувала за кордон лишки продукт!в шюдоовочевих кооператив1в. В 1928/ 29р.,наприклад, него експортувалося 500 гектол!тр!в виноград-
i". ЦПДВО УкраПш, ф. 423, оп.4, спр.185, арк.252.
2. Там же, ф.3?7, оп.1„ спр.4499, аркЛ2.
3. Там же, ф.423, оп.4, сир.£85, арк.70-71.
- т
ноге соку та 5 тасяч гсктол!тр1в вина,-
Фундаментом для зростання кооперативного экспорту служили техн!чно оснащен! переробн! п!дприемствэ кооперацп .
Зэвдяки дхяльност! укра!нсько! кооперац П в галуз! зовн1щ-ньо! торг^вл! встановився активний баланс - вив1з перевищував-дов^з. Кр1м того, розвиток зовншньо! торг1вл! кооперац!! допои 1г визначити обличчя Укра1ии як експортера св!тового р!вня.
На сучасному етап! нашо! 1сторП, коли Укра1на розбудовуе власну економ!ку, досв!д 20-х рр. в проведешп кооперативно] зови!шньоеконом!чно! роботи набувае практичного значения.
У висновках узагальнено основн! подсумки дисертацШтго доелдаення, весь зм!ст якого доводить, що украшська коопера-шя за поргвняно невеликий час, з 1921р. по 1929р., зум!ла за-явити про себе як ефективний с о г и а ль но -е кон ом I чний орган!зм.
Безперечно, кооперагия Укра!ни 20-х рр. стала яскравою сторонкою в св!тов1й !сторп виробничоГ кооперац!!. Тому Еивчення кооперативного досв^ву в.наш час, коли Укра!на.йдэ до розма-!ття форм господарювання, мае важливе значения.
На осное! вивчення виробничо! д!яльност1 споживчо! та Ыль-ськогосподарсько! кооперац!! у 20-х роках автор висловлюе ряд практичних порад та побажань. Перт за все для стимулювання кооперативного руху в сучасних угловах необх1дно активно засто-совувати економ1чн1 важел! /кредита, оренда тощо/. Потр!бчо, щоб держава пГдтримувала кооператор!в економ!чнимя засобама прямо! допомоги льготними кредитами, премиями. Кр!м. того, державна податкова политика повинна направлятися на стимулювання виробничих процес!в, а не навпаки. Нэ завадило 6 викорнстову-вати кооператива для репрезентування нац!онально! економ!ки за кордоном. Зокрема, таке право може надаватися тим виробни-чим кооперативам, як! нгйб!льш повно задовольнятимуть потреби вн.утршнього ринку. Загального прогресу в кооперативному роз-витку молена досягти ! при Е1дновленн! незаслужено забутоТ практики загот1вл! експортко! сировини з опорою на с!льсько . населения: тюзгод^л чистого ирибутку в1д зовн!шньо! торг!вл! з урахуванням с^льсышх заготовач1в.
Основн! положения дисертацп гисв!тлен! в публ!кац!ях автора:
I. Виробнича Д1ялыпсть спец!ал13овано! кооперац!! у с!льоько-ТТТЩШТТкраIни, #.337, оп.1, спр.6935, арк.14.
му господарств1 Украши двадцятих рсшв XX ст. -К., 1993. -9 с. -Реп. в ГНТБ Укр., 09.08.93, № 1678. -Ук. 93.
2. Соц1алыю-«коном1Чн1 пере'думови в!дродження кооперацП в УкраШ /1920-1 роки/. -К., 1993. - 9 с. -Дел. в ГНТБ Укр., 09".08.93, № 1676. -Ук. 93.
3. Промислов1сть споживчо! кооперацП Укра!ни в перюд непу. -К., 1994. -7 с. -Деп. в ГНТК Укр., 10.01.94, Л RI.-Yk.94.
4. Зовншш торговля укра!Нсько5 кооперацП у двадцятих роках //ЗапланоЕана } пркйнята до друку у В ¡сник Ки!в-ського ун1верситету у Т994 р.
5. Зовншш торг5вля ,укра1нсько1 кооперацП в Т9?0-х роках //Тези допов1дей науково-методично! конАеренци "1стор1я украшського народу" у Киев) Т9-22 кв!тня Т994р.
/в друцг/.
.Им.Ь^О). тр. 100. НИИ *Ки1ы.,жиС. ун1вгрс1пь-1' к.г 1 г, б. шоь к-ька, п.